D jite n< ied Monsters uit de Westerschelde PZC waamoord De visserij is een wereld van mannen 28 Elementen in het landschap om te bewaren 29 Lussen en krullen in de boerentuin 30 Alleen de naam is een attractie 31 27 ij woensdag 28 juni 2000 a De 'vis', voorzien van sensoren, levert tal van gegevens over het water in de Westerschelde aan de Argus. foto's Dirk-Jan Gjeltema Sinds de voltooiing van het Deltaplan is de Westerschelde het enige watergebied in Zuidwest- Nederland met een min of meer natuurlijk karakter. Min of meer, want de lozing van giftige stoffen op de rivier en maatregelen om de geulen beter bevaarbaar te maken voor diep stekende schepen, vormen bedreigingen. Dankzij de bouw van zuiveringsinstallaties in België lijkt het gevaar van gif voor de Schelde af te nemen; de voortdurende roep om een verdere verdieping van de Westerschelde blijft zorgen baren. Reden dus om de ontwikkelingen in de Westerschelde zorgvuldig in de gaten te houden. Met strakke regelmaat (om de twee weken in voorjaar, zomer en najaar en eens in de maand in de winter) vaart het milieumeetvaartuig Argus van de meetinf ormatiedienst van Rijkswaterstaat de Westerschelde op om de stand van zaken op te nemen. door Ben Jansen Het tij regeert. De onderzoekers die meetresultaten en monsters verwerken, hebben bepaald dat de vergaring van de gegevens bij hoogwater moet beginnen. En dus vaart de Argüs op deze zomerdag tegen zes uur 's morgens vanuit de sluis in Vlissingen de Westerschelde op. Een lichte nevel lijkt de monding nog weidser te maken. Hoe zachtkens glijdt ons bootje. Het belooft een prachtige dag te worden. De bemanning van de Argus heeft nog geen tijd voor praatjes. Schipper Kees Potter stuurt het schip naar het eerste monsterpunt op de Rede van Vlissingen. Meetleider Henk Korstanje, stuurman Chiel Verkamman en machinist Kees van Bavel treffen voorbereidingen voor de metingen. Toen Korstanje in 1975 bij de toenmalige afdeling milieuonderzoek van de Deltadienst kwam werken, werd de watertemperatuur bepaald door een emmer te scheppen en er een thermometer in te steken. Het gaat er nu iets makkelijker aan toe. Het belangrijkste gereedschap is de 'vis', een roestvrijstalen constructie die buitenboord wordt gehangen en de Argus gedwee blijft volgen op zijn zeventig kilometer lange tocht richting Antwerpen. De vis is voorzien van sensoren die temperatuur, zuurstofgehalte, zoutgehalte en andere informatie aan het door Korstanje beheerde computersysteem toevertrouwen. Ook is de vis uitgerust met een slang waardoorheen water naar het laboratorium van de Argus wordt gepompt. Ecosysteem In dat laboratorium staat een batterij van 27 flessen klaar. De monsters worden verwerkt door drie onderzoeksinstituten: twee van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (in Middelburg en Haren) en een van het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling in Lelystad. Het ecosysteem van de door Kees Cijsouw Als er in deze weelderige tijd van het jaar al enig vormbesef uit onze tuin blijkt, dan komt dat door de vrouwenmantel Alchemilla mollis). We hebben ze ooit langs de borders en de randen van het middenpad gezet. Twee kwaliteiten heeft de vrouwenmantel. Op de bladeren blijven regendruppels aandoenlijk glinsterend liggen. En als ze bloeien zorgen ze voor een luchtige, geel-groenig waas. Die geel-groene tint geeft sinds enkele weken kleurig structuur aan de tuin, omdat ze er min of meer als een lint doorheen trekt. Omdat de royale plantengroei de contouren van de tuin verder nogal verdoezelt, trekken details de aandacht. Zo hebben we in vier hoekjes bewust wat opvallende Westerschelde is complex, het aantal onderzoeken groot. Er wordt studie gedaan aan de zwevende stof in het water, aan de ontwikkeling van plankton, aan organische stoffen, zware metalen en bestrijdingsmiddelen. De bestellingen zijn dan ook divers. elementen bij elkaar gezet: combinaties op de vierkante meter. Aansluitend op het serreterras staat wat we altijd breed omschrijven met 'de groene groep': vier planten en struiken, die met elkaar gemeen hebben dat ze het hele jaar door groen blijven. Voor de rest verschillen ze, in kleur en bladvorm, sterk. Voor de opgaande vingerplant Fatsia (inderdaad, brede, vingervormige bladeren) en de niet-kruipende bamboe met heel fijne stengels en bladeren staan de bronsgroene Phormium tenax met stijf en puntig blad en de Skimmia die rode bessen levert. Ze bieden voldoende afwisseling om te blijven boeien, 's zomers, maar vooral in de winterperiode. Een eindje verderop combineerden we de bronzen venkel met de Engelse roos Abraham Darby. Een stevige struikroos, geurend en bloeiherhalend, met grote geel/roze bloemen. Het is een duokleur, waar we eigenlijk niet zo weg van zijn, maar die in combinatie met de venkel eind juni en in augustus-september een verrassend effect heeft. Aan de overkant rechts hebben we een jaar of vijf geleden persoonlijk een pergola in elkaar gezet, die op grond van haar onvolkomenheden zonder twijfel het predikaat Voor het ene onderzoek is een monster van 250 ml nodig, het andere vereist een fl.es van 10 liter. Soms volstaan witte plastic flessen, maar er zijn ook bruine en groene. In de meeste gevallen kunnen de monsterflessen regelrecht met het vanuit de vis 'rustiek' verdient. We hadden haar nodig om er, aan weerszijden, de klimmende rozen Mme. Alfred Carrière (room-wit, geurend, doorbloeiend) en Mme. Plantier opgepompte water worden gevuld. Maar er zijn ook speciale wensen. Zo vult Korstanje voorzichtig een :£lesje waarin een bodempje salpeterzuur zit, andere monsters hebben een toevoeging van zoutzuur of jodiumachtige oplossing nodig en in een enkel geval wordt het water eerst gefiltreerd voordat het in de flesjes gaat. De temperatuur van het water is 17,81 graden, het bevat per liter 7,93 milligram zuurstof en 29,81 promille zout. Het aantal monsters dat op het eerste meetpunt moet worden klaargemaakt, is zo groot dat Korstanje hulp krijgt van Van Bavel. Samen zetten ze de flessen in de batterij koelkasten die de Argus aan boord heeft. Een aparte koelkast blijkt een smakelijke vlaai te bevatten. Straks voor bij de koffie. Wanneer het laatste flesje is gevuld, roept Korstanje naar schipper Potter. Die zet meteen koers naar het volgende meetpunt, in de Pas van Terneuzen. Het schip moet opboksen tegen een flinke ebstroom. Potter: ,,We varen bij deze meting altijd tegen de stroom in. Dat kost tijd. Maar zo is dat nu eenmaal bepaald." Bij Ternéuzen en verder stroomopwaarts bij (eenmaal bloeiend, witte, geurende pomponbloemetjes met groen hartje) overheen te leiden. Daar doorheen voerden we de grootbloemige blauwe clematis Hoedekenskerke en Hansweert in het Middelgat en ter hoogte van de Zandvlietsluizen in de Schaar van Ouden Doel hoeven veel minder monsterflessen te worden gevuld. De belangstelling van de onderzoekers naar de situatie bij Hoedekenskerke is zo gering dat daar maar twee flessen in de koelkast worden gezet. Korstanje kan het nu wel alleen aan. Potter geeft het roer over aan Verkamman en gaat wat onderhoud aan een luik van het schip verrichten. Het is uitstekend weer voor een schilderbeurt. Weinig vaart Er is deze dag maar weinig scheepvaartverkeer op de Westerschelde. Een paar containerschepen, een autoschip en wat binnenvaart. Moet daar nu een nieuwe verdieping voor worden uitgevoerd? Na de bocht om het Land van Saeftinge vernauwt de Schelde zich en dringt het economische belang naar de oevers van de rivier. Containerkranen, chemische industrie en schepen die worden geladen en gelost. „Het is hier soms zo druk dat we een tijdje moeten wachten voordat we onze metingen kunnen doen en onze monsters kunnen nemen" zegt Lasurstern, die eind mei samen met Mme. Alfred Carrière bloeit. In de tweede helft van juni volgen de bloei van Mme. Plantier, wier Korstanje. Vandaag kan de Argus rustig zijn gang gaan. De Zandvlietsluizen zijn midden in een schutcyclus, zodat het meetschip geen rekening hoeft te houden met in- en uitvarend scheepvaartverkeer. De laatste monsterflessen zijn gauw gevuld. De temperatuur van het Schelde water is hier 2119 graden Het zuurstofgehalte is teruggelopen tot 3,33 milligram en het zoutgehalte tot 6,12 promille. Na het laatste meetpunt is er weer volop werk aan de winkel. De vis wordt binnengehaald, zorgvuldig schoongespoten en in speciaal daarvoor op het dek geplaatste bak opgeborgen. Korstanje en Van Bavel halen de koelkasten leeg en zetten de monsters in koelboxen. Die gaan achter in een auto die 's morgens in alle vroegte achterop de Argus is getild. Het schip meert af aan een kademuur bij de toegang van de Zandvlietsluizen die net niet te hoog is om de auto weer aan wal te zetten. Korstanje en Van Bavel rijden met de oogst van de dag terug naar Zeeland. Een deel van de monsters moet zo snel mogelijk worden verwerkt. Potter en Verkamman varen de Argus terug naar Vlissingen. Weer tegen de stroom in. Het tij regeert. wit wordt gecombineerd met het fluwelen paars van de clematis Etoile Violette. Dat wil zeggen: dat was tot dit jaar zo. De afgelopen weken was er met de rozen van Mme. Plantier niks aan de hand, ze bloeiden en roken naar hartelust, maar van de - doorgaans gulle - bloei van de Etoile Violette was niets te bespeuren. Enig onderzoek wees uit, dat de ranken en dus de bloemen van de clematis via pergola en schutting waren uitgeweken naar de oostelijke buren, omdat ze daar eerder zon vangen en ze zich met minder moeite een weg hoeven te banen door de andere beplanting. Ze tooien daar nu een uitgebloeide Viburnum tinus met fraaie violette tinten. De fijnzinnigste combinatie, vinden we zelf, is te vinden bij het zonneterras achter in de tuin. Daar zetten we, op een oppervlakte die er eigenlijk te klein voor is, de Rosa glauca neer en lieten er de zomerclematis Rouge Cardinal doorheen trekken. Het opmerkelijkste van de wilde Rosa glauca is de kleur van de twijgen en de bladeren: een prachtig roodachtig blauw. De bloemetjes zijn een beetje onnozel, maar ze zijn de voorbodes voor sfeervolle roodbruine najaarsbotteltjes. De purperrode Rouge Cardinal versterkt het kleureffect zolang het aantal bloemen niet te overdadig wordt. Ook de mooie dieprode clematis Niobe zou het kleurengamma kunnen verrijken, maar vooral als de zon door het blad van de roos en de bloemen van de clematis speelt, is de combinatie met de Rouge Cardinal niet te verslaan. Niet te koel, te zwoel, te nat, te droog en juni vult de schuren hoog Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18,4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470J02, e- mail redactie@pzc.nl. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mailredactie@pzc.nl. Meetleider Henk Korstanje vult monsterflesjes in het laboratorium aan boord van de Argus. Illustratie Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27