Woord finale taboe bij Oranje Luis Figo, de koning van de assist Arthur Numan: dit is een slag in mijn gezicht Geld terug bij titel Van Vossen geniet zelfs van trainingen Bondscoach Rijkaard eist nuchterheid in heksenketel Petit fit voor halve finale Voetbalduel verdringt koopavond Middelburg Columnist prijst Van Gaal aan als bondscoach van Duitsland STER rekent recordprijzen bij halve finale Herstel Maldini verloopt naar wens Frank Rijkaard onderwierp het Nederlands elftal dinsdag aan enkele pittige looptrainingen. foto Cor M ulder/AN P door Gijsbert Spierenburg HOENDERLOO - De hel is uit gebroken op de Veluwe. Russen, Chinezen, Koreanen, Engelsen, Fransen, Portugezen, Span jaarden en vele, vele Italianen - ze willen alles zien, alles horen en alles weten over dat wonder- BRUSSEL - De Franse middenvelder Emmanuel Petit is fit genoeg om van daag in de halve finale van het Europees kampioen schap voetbal tegen Por tugal aan te treden. De speler van Arsenal miste de laatste twee wed strijden van Frankrijk door een blessure aan zijn linkerknie. Petit is be schikbaar. Alle 22 spelers zijn fit", verklaarde bondscoach Lemerre dinsdag. Aanvaller Chris- tophe Dugarry kan vol gens de keuzeheer ook ge woon spelen. Hij liep een gebroken neus op in het duel tegen Spanje in de kwartfinale. RTR van onze sportredactie MIDDELBURG - De win keliersverenigingen van de Lange Delft, Nieuwe Burg, Langeviele en het Geeregebied in Middel burg verplaatsen de we kelijkse koopavond deze week van donderdag naar vrijdag. Dat is besloten omdat de winkeliers verwachten dat er vanwege het halve- finaleduel van het Ne derlands elftal weinig be langstellingvoor de koop avond zal zijn. Oranje speelt donderdag om zes uur tegen Italië. Omdat de eventuele fina lewedstrijd van Oranje zondag pas om acht uur 's avonds wordt gespeeld, gaat de zondagopenstel ling gewoon door. De gemeenten Vlissingen en Veere hebben het begin van de raadsvergadering donderdag verplaatst van 19.30 uur naar 20.30 uur. van onze sportredactie HAMBURG - Ottmar Hitzfeld of Christoph Daum zouden een goeuc tijdelijke bondscoach kunnen zijn voor Duitsland. Maar voormalig international Günter Netzer vindt Louis van Gaal op termijn de meest ge schikte trainer om Die Mann- schaft weer uit het slop te halen. Netzer schrijft dinsdag in zijn column in de Duitse krant Bild voorstander te zijn van een gro te schoonmaak in het Duitse team. Dietmar Hamann, Jens Jeremies en Markus Babbel hoeven van Netzer niet meer te rug te keren in de Duitse elf. N etzer, zelf actief op onder meer het gewonnen WK in 1974, vindt echter bovenal dat voor de positie van bondscoach „hulp van buitenaf" nodig is. „Van Gaal zou een zegen zijn. Duitsland werd tijdens Euro 2000 roemloos uitgeschakeld in de voorronde. SID team uit Holland. De schok van de 6-1-zege in de Kuip op Joego slavië trilt dagen later nog na in Europa, en zeker in de perszaal in Hoenderloo. Er zijn vragen, vele vragen. Pa trick Kluivert, de onaantastba re, wie is hij? Waar komen zijn magische krachten vandaan? Is hij nog wel een normaal mens van vlees en bloed? Komt hij van een andere planeet wellicht? Zijn Bergkamp en Davids mis schien ook buitenaardse we zens? En wat doet de gouden hand van de coach, Frank Rijk aard, de leider van de ware meesters van het spel. Kortom, er zijn amper twijfels: Holland gaat na Joegoslavië morgen ook Italië even oprollen. De lofzang is aan de Nederland se bondscoach niet besteed. Hem krijgen ze niet gek, daags voor het halvefinaleduel in de Amsterdam Arena. „Laten we alsjeblieft met beide benen op de grond blijven. Tegen Joego slavië hebben we een geweldige teamprestatie geleverd en tegen Italië zal dat weer moeten ge beuren. We zullen weer achter elkaar moeten gaan staan. We beseffen dat we het opnieuw met z'n allen moeten doen en dat niemand mag verzaken. Neder land was tegen Joegoslavië goed op dreef, maar de wedstrijd te gen Italië vergt weer een totaal door Albert Geesinq BRUSSEL - Woensdagavond in Brussel beleeft Euro 2000 een koninklijke confrontatie: de Fransman Zinedine Zidane ver sus de Portugees Luis Figo. Het moet een ode worden aan het pure voetbal. Tussen de tove naar aan de bal en de man met zijn soms adembenemende dribbels en haarscherpe voor zetten. Hij is er nog een van de oude stempel, zoals je ze op de groene velden nog maar zelden ziet. Luis Filipe Madeira Caiera-Fi- go (27) is een klassieke voetbal ler, met geweldige dribbels en een voortreffelijk schot en, vooral, met een sublieme schaarbeweging. Zoals ooit Piet Keizer. Zijn oogstrelende acties doen de Portugezen denken aan vroeger, aan Eusebio, alweer dertig jaar geleden. Is hij werkelijk zo goed? Ja, zo goed is hijEen lust object voor de ware liefhebber. Elke keer weer. Ruim drie decennia na de wer velende show van Eusebio op het WK'6 6 in Engeland heeft Portugal met Luis Figo einde lijk zijn opvolger van de 'parel van Mozambique'. Eusebio, die niet is weg te slaan rond de hal- vefinalist, roemt hem en de ploeg. „Dit is het beste Portuge se elftal in dertig j aarmeent de sterspeler van weleer. Eusebio geniet van Figo zoals de wereld ooit van Eusebio genoot. Figo, met prachtige puntige bakkebaarden, voetbalt op in tuïtie. Zoals hij vroeger deed op het schoolplein in Lissabon. Hij is, met Rui Costa, de architect van het positiespel en verschijnt traditioneel zowel op de linker als de rechterflank in de aanval. Van daar af verstuurt hij, de koning van de assist, zijn loepzuivere voorzetten. Zoals zaterdagavond tegen Turkije, waaruit Nuno Gomez de eerste treffer scoorde. Bijgeloof Michel Platini zei vorig jaar vlak voor de uitreiking van de Gouden Bal aan Rivaldo dat hij liever Figo had gezien. Ronald de Boer zei laatst in het Parool hetzelfde. De ster van Barcelo na, die met de club bijna alle prijzen won, houdt zich er min der mee bezig. „Ik heb weinig reden tot klagen, maar indivi duele prijzen zeggen me niet zo veel. De belangrijkste onder scheiding is die voor de beste ploeg van het EK." andere, realistische benadering: de Italianen geven weinig kan sen weg en scoren zelf op het juiste moment. Daarop moeten we dus anticiperen zonder onze stijl te verloochenen, dat wil dus zeggen: domineren en de wed strijd in handen nemen, van be gin af aan." Wie Rijkaard boos wil maken, moet nu al over de finale begin nen. „Het woord'finale'wil ik in deze fase absoluut niet horen. Dat is mij veel te voorbarig. Aan al die planningen doe ik niet mee. Er staat ons tegen Italië een loodzware wedstrijd te wachten. Op Italië, en op Italië alleen, gaan we ons richten, met iedereen, met de spelers en met de hele technische staf. Dat be tekent bespreken, uitleggen, trainen, zodat alles in elk geval is doorgenomen. Zondag waren we in goeden doen, we moeten zorgen dat we dat morgen weer zijn." Gaat Kluivert tegen de Figo, die uit bijgeloof altijd het rugnummer 7 draagt, is belang rijk voor Barcelona en Portugal. Zelden verliest het Portugese elftal de bal als hij hem aan de Italianen weer drie of vier doel punten maken, vraagt er ie mand aan de bondscoach. „Nee, vijf", antwoordt Rijkaard, zon der een spier te vertrekken. Kluivert kon zondag tegen de kansloze Joegoslaven de glans rol voor zich opeisen, dankzij het hechte collectief dat Oranje vormde. Opoffering Het is een aspect dat Rijkaard niet genoeg wenst te benadruk ken. Zonder opoffering geen ze ge - de wil van de coach is wet, voor iedereen, Bergkamp en Kluivert niet uitgezonderd. Gisteren vroeg de bondscoach van onze sportredactie GEEL - De spierblessure in het bovenbeen van Paolo Maldini geneest naar wens. De 32-jarige verdediger werkte dinsdagmid dag voor ruim tweeduizend uit zinnige Italiaanse toeschou wers een aparte training af en constateerde na afloop dat hij tijdens de halve finale van don derdag tegen het Nederlands elftal normaal gesproken ge woon kan spelen. „Je moet natuurlijk altijd af voet heeft. „Ik ken maar weinig spelers op de wereld", zegt zijn teamgenoot in Barcelona, Phi lip Cocu, over hem, „die zo vaak zijn tegenstander opzoekt. Het weer speciale aandacht voor de nieuwe rol van Bergkamp. Als middenvelder blijkt hij einde lijk in z'n element. „Vanaf dag één in de voorbereiding heeft Dennis heel veel goede wil ten toongespreid. In de oefenwed strijden bleek al zijn groeiende vorm. Gaandeweg in het toer nooi is er de aandacht op geves tigd dat hij vanaf het midden veld moet komen en niet te diep in het strafschopgebied van de tegenstander moet staan met meteen een verdediger in zijn rug. De opzet is dat hij ih een po sitie wordt gemanoeuvreerd waarin hij zelf kan bepalen wanneer hij gaat en hoe hij gaat, wachten of ik nog een reactie krijg", zei de verdediger, die za terdag tijdens het duel met de Roemenen geblesseerd raakte. „Maar ik heb nu in elk geval alle oefeningen zonder pijn kunnen doen." Mark Iuliano, die maandag de training miste wegens een voet blessure, is helemaal genezen. Hij werkte zonder problemen de oefeningen van bondscoach Di- no Zoff af. De oud-doelman gaf zijn verdedigers tijdens het af sluitende partijtje de opdracht gaat zelfs zo ver dat hij ongedul dig wordt als hij een tij dj e de bal niet krijgt. Je ziet het aan hem, aan zijn gelaatsuitdrukking. Dan gaat hij zwerven." tussen de linies door. Zo heeft hij voor het team een absolute meerwaarde." Impulsen Zelfs de grootste critici moeten toegeven dat de inmiddels 31- jarige Bergkamp nog niet is af geschreven en, in de nieuwe si tuatie die de bondscoach voor hem heeft gecreëerd, het Neder lands elftal in de jacht op Euro pees goud van impulsen voor ziet die, tot voor kort, niet meer voor mogelijk waren gehouden. Rijkaard heeft de eer de stukjes van de Oranje-puzzel op het juiste moment in elkaar te pas sen. GPD geen mandekking toe te passen. „Dat is tegen Nederland te ge vaarlijk", lichtte Alessandro Nesta later toe. „Tegen iemand als Kluivert win ik waarschijn lijk negen van de tien duels maar dat is misschien niet ge noeg. Dan kun je namelijk met 1-0 achterstaan. Daarom gaan we waarschijnlijk in een zone verdedigen. Dan kunnen we na melijk ook buitenspelers als Overmars en Zenden opvangen. In hen schuilt volgens ons het gevaar van Nederland." ANP In het voorjaar van 1995 haalde Johan Cruijff Figo hoogstper soonlijk weg bij Sporting Lissa bon. Daar speelde hij al vanaf zijn twaalfde jaar. Maar pas in zijn laatste seizoen, onder trai ner Bobby Robson, die hij later weer tegenkwam in Camp Nou, brak hij echt door. Cruijff zag in de toen nog maar 22-jarige Figo de ideale opvol ger van de Deen Michael Laud- rup. Er ontstonden echter pro blemen toen bekend werd dat hij al voorcontracten had gete kend bij zowel Juventus als Par ma. De Fifa bepaalde daarop dat hij voor geen van beide club mocht uitkomen, waardoor de weg naar Barcelona ineens vrij was. Spaanse critici vroegen zich af wat de Nederlander in hemels naam moest met zo'n jonge spe ler, bovendien een aanvaller die amper scoort. Maar Cruijff kreeg weer eens gelijk met zijn aankoop van vijf miljoen. Dankzij Cruijff kwam ik in een nieuwe wereld. Daar ben ik hem nog altijd dankbaar voor." Japans restaurant In korte tijd groeide Figo in Camp Nou uit tot de lieveling van de kritische socios. Hij heeft het in Barcelona ook prima naar zijn zin, vertelt hij in het Belgi sche Voetbalmagazine. Binnen kort opent hij met zijn vrouw, het Deense topmodel Helen Sweden (het gezicht van het kle dingmerk Guess) zelfs een Ja pans restaurant in het centrum van de stad. Hij staat bij Barcelona nog tot de zomer van 2005 onder con tract. Nu hij echter weet dat La- zio Roma hem een maandsalaris van een miljoen per maand wil betalen, voert hij achter de schermen een duister spel met het onthoofde bestuur van Bar celona om zijn salaris eens flink op te schroeven. Anders, zo heet het, zou Figo wel eens kunnen verhuizen naar Rome. Dan moet Lazio echter wel het absurde bedrag van 260 miljoen gulden betalen. In Ermelo concentreert Luis Fi go zich liever op het EK. „Ik zou het prachtig vinden om mijn Nederlandse vrienden bij Bar celona in de finale te ontmoe ten". Dan zal de wereldkampi oen bij de jeugd in 1989 en 1991 echter eerst moeten afrekenen met de wereldkampioen. Het zou een mooie revanche zijn voor het EK'84 toen Portugal in de halve finale werd .uitgescha keld door de latere Europees kampioen Frankrijk. GPD door Mark Caldenhoven HOENDERLOO - Net als twee jaar geleden bij het WK in Frankrijk mist Arthur Nu man opnieuw de apotheose van een groot toernooi. Door een scheurtje in de spierpees plaat van zijn rechtervoet is Euro 2000 voor de linksback van Oranje voorbij. „Dit is een slag in m'n gezicht." Numan maakte een zicht baar aangeslagen indruk. De anticlimax van het EK is voor de verdediger van Glas gow Rangers extra wrang omdat hij in 1998 de halve fi nale tegen Brazilië door een schorsing aan zich voorbij moest laten gaan. In de kwartfinale tegen Argenti nië kreeg Numan de rode kaart. Nu mist hij de con frontatie met Italië. „Dat maakt het extra pijnlijk. Er rust voor mij kpnnelijk een vloek op halve finales. Numan, die zondag tegen Joegoslavië zijn veertigste en een van. de beste interlands uit zijh loopbaan afwerkte, tastte gisteren nog in het duister over de oorzaak van de kwetsuur. „Misschien heb ik 'm vorige week al opgelo pen/ Op een gegeven moment had ilc wel last van stijve spieren. Maar dat leek me ab soluut niet serieus. De wed strijd tegen Joegoslavië was ook geen enkel probleem. Ik voelde in de tweede helft in eens alleen een korte, steken de pijn." Maandag verging Numan evenwel van de pijn. „M'n voet was behoorlijk gezwol len." Hij miste de training en onderging gisteren in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam een MRI- scan. Bondsarts Huib Plem- per: „Daar werd een scheur tje in de spierpeesplaat ge constateerd. Dat is een spierstructuur die aan de on derzijde van de voet loopt." Numan: „Ik had vanmorgen nog de hoop dat het zou mee vallen. Het is anders uitge pakt." Plemper, repte van een zeld zame blessure. „Je ziet het al door Ype Minkema HOENDERLOO - De rol van de reserves. Elk groot toernooi komt het voor de hand liggende item wel weer aan bod. Maar het is ook een merkwaardige dub belrol die de bankzitters spelen. Ook Peter van Vossen (21-04- '68 te Zierikzee, 29 interlands, 9 goals) heeft een dubbel gevoel. Kun je een beetje genieten, op de bank? „Tegen Joegoslavië? Wat dacht je? Weet je wat absoluut fantas tisch was? Vanaf het moment dat Kluivert op de grond lag, heeft Nederland wel twee of drie minuten balbezit gehad. Dat was voor mij wel een van de mooiste momenten. Een doel punt is ook heel mooi, maar dan moet je 'm zelf scoren. Maar het is heel mooi om te zien hoe een ploeg met tien man balbezit kan houden. Deed me denken aan Ajax in de beste jaren." Hoe anders beleef je een wed strijd op de bank? leen bij mensen die op die plek een langdurige ontste king hebben gehad of daar in het verleden inj ecties hebben gekregen. Daardoor kan het weefsel verzwakt zijn. Maar beide oorzaken zijn bij Ar thur niet het geval. Hij heeft de wedstrijd ook probleem loos kunnen uitspelen. Ik be grijp er eigenlijk niets van. Het is voor mij volkomen on duidelijk wat de oorzaak is." Hoewel de 30-jarige Bever- wijker zelf nog een slagje om de arm houdt, gaat Numan er van uit dat Euro 2000 voorbij is. „Mochten we van Italië winnen dan is er een minima le kans dat ik zondag kan spelen. Maar als ik eerlijk ben ga ik er van uit dat voor bij is." Numan verkiest een verblijf bij Oranje boven een voortij dig vertrek uit Hoenderloo. „Ik wil dolgraag bij de groep blijven, 't Liefst tot maandag en dinsdag. Ik wil de eventu ele feestelijkheden heel graag van dichtbij meema ken." Bondscoach Frank Rijkaard vernam de onheilstijding vlak voor de training van gis teravond. Numan: „Ik ben met de dokter naar de spe lersgroep gelopen, waar de bondscoach het iedereen heeft verteld. Hij zei dat hij het een fikse streep door de rekening vond. Ja, dan moet Giovanni van Bronckhorst het maar doen." Van Bronckhorst: „Het is enorm sneu voor Arthur, maar ik ga ervan uit te spelen tegen Italië." Numan was gisteravond niet de enige die de training liet schieten. Phillip Cocu (bloeduitstorting in rechter heup), Edwin van der Sar (lies) en Patrick Kluivert (spier) deden het rustig aan of verkozen een behandeling door de medische staf boven de groepstraining. Over hun inzetbaarheid in de halve fi nale tegen Italië bestaan geen twijfels. Ronald de Boer trainde mee. Hij is volledig hersteld van een verrekking in de linker lies. GPD „Heel anders. Je hebt het gevoel niet. Je bent wel blij, maar je voelt het niet zo. Je doet alles mee, behalve de wedstrijd. Je let natuurlijk ook scherp op bij de besprekingen. Maar eenmaal op de bank, als de wedstrijd begint; ben je bankzitter." Waar haal je dan de voldoening vandaan? „Dit hier, de trainingen, die zijn echt hartstikke leuk. Heerlijk, Gooi een bal in de groep en ie dereen wil 'm hebben. Zelfs van de trainingen kun je genieten. Zo veel kwaliteit is er. Je was na de kwartfinale wel héél snel vertrokken van het veld. Waarom? „Mijn kinderen waren in het stadion. Die wilde ik eindelijk wel weer eens.zien'.' Denk je dat je nog aan spelen toekomt? „Ik weet het niet. Ik hoop in elk geval dat het spel van Oranje zo blijft. Absoluut." GPD Twee Portugese helden. De held van weleer, Eusebio (links), vermaakt de held van nu, Figo. foto Luca Bruno/AP van onze sportredactie TERNEUZEN - Zelfs bij Nec- kermann in Terneuzen zijn ze blij als Oranje Europees kampi oen wordt. En dat terwijl het postorderbedrijf aldaar duizen den klanten geld terug moet ge ven als Nederland Euro 2000 wint. Het bedrijf heeft wekenlang een actie gevoerd, waarin mensen werden aangemoedigd aanko pen te doen waarvan het bedrag bij een titel van Oranje zou wor den teruggestort. Toch zitten de beleidsmakers in Terneuzen niet met samengeknepen billen na de 6-1 tegen Joegoslavië in de kwartfinales. Marketing mana ger Kees Gabriëls. „We hopen juist dat Nederland wint. Om dat we supporter zijn en omdat onze klanten dan een voordeel tje hebben." Maar Neckermann zit dan toch met een kater? „In tegendeel. Wij zijn hiervoor ver zekerd. We betalen een premie, ongeacht of Nederland wint. Zo ja, dan moet de verzekerings maatschappij uitbetalen." Omzetstijging Voor het bedrijf levert Euro 2000 hoe dan ook winst op. De actie, die van 21 april tot en met 2 juni liep, heeft duizenden ex tra klanten opgeleverd. Omzet stijging, een van de doelstellin gen van de actie, is ondanks de premiebetaling veiliggesteld. Overigens moeten klanten die in de actieperiode bijvoorbeeld een tv, wasmachine of computer hebben aangeschaft wel lang wachten op hun geld. Ze moeten vijf jaar na ontvangst van een aankoopcertificaat binnen twee weken bij een notaris om terug storting van het geld vragen. ANP HILVERSUM - De STER rekent recordprijzen voor reclame spotjes die rond en tijdens de halve finale van Nederland en Italië op televisie worden uitge zonden. Voor dertig seconden zendtijd in de rust moeten bedrijven 154.500 gulden neertellen, meer dan ooit is betaald voor een spotje in Nederland. Voor en na de wedstrijd kost dertig secon den respectievelijk 99.000 en 129.000 gulden. ANP Portugal heeft na dertig jaar eindelijk de opvolger van Eusebio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26