Boogert zorgt voor een stunt Boogerd slaapt in lagedruktent PZC Schalken soepel naar tweede ronde Sotomayor blijft tot medio 2001 geschorst sport 25 Winst op Julie Halard Tennisduel op Buckingham Palace Palacios wint Ronde van Colombia Tweede etappezege Van Moorsel Juventus trekt Trezeguet aan Amerikaan coach van Iraanse club Westerhof weg bij Zimbabwe Samenwerkingsverband uitzendrechten voetbal Binnenbrandje Farm Frites snel geblust Spelersbus van 750 mille voor Real Madrid Olympisch vuur onder water woensdag 28 juni 2000 van onze sportredactie LONDEN - Sjeng Schalken schoof dins dag als laatste Nederlander aan op Wim bledon, maar sloeg zich wel het soepelst door de eerste ronde. De Zwitser George Bastl kon hem geen moment bedreigen: 6-2 6-4 6-2. „Onvoorstelbaar, zo goed als ik heb staan spelen. Dat is lang geleden", glun derde hij. „Ik serveerde lekker, retour neerde goed en hield de tegenstander de hele partij af. Ik kan wel zeggen dat ik su perblij ben." Schalken kwam zaterdag op Wimbledon aan. Op Heathrow bleek zijn koffer zoek Hij moest bij Nike shirt, broekje, schoe nen en trainingspak halen om te kunnen trainen. Op het gras van Wimbledon voelde hij pijn in de arm.,Ik kon gewoon niet meer serveren." Het bleek een blessure uit de training van vrij dag met J an Siemerink te zijn. Hij liet het behandelen door een fysiotherapeut maar veronderstelde dat het een kleinig heidje was. Omdat de training zo slecht ging, vloog hij zondag terug naar Neder land voor een bezoek aan Jan Naaktge boren, de fysiotherapeut van Krajicek. Het bleek een beknelde zenuw in de pols te zijn die doortrok naar de arm. Naakt geboren zette de pols recht en het euvel was verholpen. Terug op Wimbledon en nog steeds zonder bagage, ging hij als een zonnetje tennissen. De Zwitser George Bastl was volslagen kansloos. In de twee de ronde wacht de Belg Christophe Ro- chus, een hem onbekende tegenstander. ANP LONDEN - John McEnroe en Björn Borg zijn door koningin Elisabeth II uitgenodigd voor een demonstratiepartijtje. De twee tennisrivalen van weleer spelen zondag op het gras van Buckingham Palace een single en een gemengd dubbel. De vrouwelijke partners zijn gasten van de koningin. DPA BOGOTA - De Colombiaanse wielrenner Hector Ivan Pala cios heeft de vijftigste editie van de Ronde van Colombia ge wonnen. Hij verdedigde in de zestiende en laatste etappe over 184 kilometer van Paipa naar Bogota met succes zijn leidende positie. De ritzege ging in de eindsprint naar zijn landgenoot Falcon. In het klassement had Palacios een voorsprong van vier seconden op zijn landgenoot Elder Herrera en van 2.43 minuten op Hector Castana, eveneens uit Colombia. AFP ESTE - Wielrenster Leontien van Moorsel heeft dinsdag ook de tweede etappe in de Ronde van Italië voor vrouwen gewon nen. De Brabantse was na 95 kilometer in en rond start- en finishplaats Este de sterkste in een eindsprint van een kop groep. Wereldkampioene Daina Zilioete uit Litouwen eindig de als tweede, Gabriela Pregnolato uit Italië werd derde. Van Moorsel behield in het klassement haar minieme voorsprong op Zilioete, die in de eerste rit als derde eindigde. ANP MONACO - Juventus heeft de Franse international David Trezeguet van AS Monaco overgenomen. Met de transfer is een afkoopsom van ongeveer vijftig miljoen gulden gemoeid. De Franse club legde de 22-jarige Shabani Nondo uit Burundi als vervanger van Trezeguet vast. Monaco betaalt voor de aanvaller van Rennes ruim veertig miljoen gulden. RTR TEHERAN - Een Amerikaan gaat de Iraanse basketbalploeg coachen. Het lijkt een nieuw signaal van ontspanning in de re latie tussen Iran en de Verenigde Staten. Twintig jaar lang verguisden de islamitische leiders van Iran de Verenigde Sta ten als de Grote Satan. De landen verbraken hun relatie na de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran. Onder de gematigde president Khatami is een fase van voorzichtige toenadering begonnen. Hij riep onder meer op tot meer uit wisselingen. Het Iraans Olympisch Comité koos Gary Lemoine als nieuwe trainer. De Amerikaan coachte voorheen onder meer basket balteams in Frankrijk, Saudi-Arabië en Qatar. RTR HARARE - Clemens Westerhof fungeert niet langer als bondscoach van Zimbabwe. Het is nog onduidelijk waarom de trainer uit Arnhem is weggegaan. Volgens een krant in Ha rare, de Daily News, heeft hij zelf zijn ontslag ingediend na de zware kritiek op de nederlaag van 0-3 tegen Guinee, vorige week in een kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioen schap. Een ander dagblad, de Herald, stelt dat Westerhof door het bondsbestuur op non-actief is gezet. Hij is twee jaar als bondscoach werkzaam geweest in Zimbabwe. De assistent- coach Misheck Marimo neemt voorlopig de taken van Wester hof over. De Nederlander hoeft mogelijk niet lang op een nieuwe baan in Afrika te wachten. Hij is één van de kandidaten om als bondscoach in dienst te treden van de Zuid-Afrikaanse bond. De huidige trainer, Trott Moloto, doet een stapje terug om plaats te maken voor een buitenlandse coach. AFP/RTR Proefkonijn Kroon waarschuwt voor overdreven verwachtingen door Leo van de Ruit LONDEN - Jeugdidool Lleyton Hewitt moest zijn vernederende aftocht nog blazen toen Kristie Boogert op Wimbledon voor een kleine sensatie tekende. De 26- jarige Rotterdamse versloeg de Francaise Julie Halard, 14e ge plaatst, en vier dagen geleden nog triomfator op het gras van Eastbourne. Het was een to neelstuk in drie bedrijven met waanzinnig verloop: 7-6 0-6 6-1. Nederlands hoogst gerang- schiktste tennisster tekende mede voor het drama dat zich in zonnig Londen voltrok over het Franse vrouwentennis. Met Ha lard verdwenen Nathalie Tau- ziat (door de Belgische Kim Clijsters) en maandag reeds Sandrine Testud (door Anna Koernikova), alle drie door de All England Club gezegend met een plaatsingscijfer. Met het Nederlands vrouwen tennis ging het op Wimbledon, in de eerste ronde althans, uit stekend. Na Yvette Basting en Kristie Boogert plaatste Mirj am Oremans zich als derde Neder landse voor de tweede ronde. De 27-jarige Berlicumse versloeg de 16-jarige Russische qualifier Lena Krasnoroetskaja: 6-7 6-4 6-3. Met Jan Siemerink blijft het tobben. De baltovenaar van weleer ver loor van de Australiër Todd Woodbridge: 4-6 6-3 6-7 2-6. Boogert was voor aanvang van Wimbledon bepaald niet blij ge weest met de loting. „Halard is een geweldige grasspeelster. Ik zag haar Eastbourne winnen. In de halve finale en de eindstrijd heb ik haar spel extra goed be studeerd. Ik besloot strijd te le veren, te proberen van elk punt het beste te maken en veel op haar lichaam te spelen." Haar partij begon maandag middag. Boogert won verras send de eerste set in 7-6Na de 1- 0 in de tweede voor Halard re gende het twee uur. De m^atch kon niet meer worden hervat omdat court 14 nat bleef on- HILVERSUM - Het zoveelste binnenbrandje bij de Farm Frites-wielerploeg is gistermid dag snel geblust. Albert van der Vlies, commercieel directeur van Farm Frites, en teammana ger Jacques Hanegraaf hadden gistermiddag een constructief onderhoud. De twee waren af gelopen weekeinde nog nadruk kelijk in conflict met elkaar ge komen omdat Hanegraaf naar het idee van de sponsor zijn ta ken niet goed uitvoerde. Er werd hem solistisch optreden verwe ten. Hanegraaf zat bij het NK in Gulpen achter het stuur van de ploegleiderswagen, terwijl hij de sponsor nadrukkelijk be loofd had alleen het manage ment van de ploeg te zullen voeren. De sponsor was onaan genaam verrast Hanegraaf in Limburg als ploegleider te tref fen en kon ook zijn bemoeienis met de aanstaande Tour de France - waarvoor hij zichzelf een aantal dagen als ploegleider indeelde - niet bepaald waarde ren. Hendrik Redant en Johan Ca- piot treden na het wegsturen van Teun van Vliet de rest van dit seizoen als ploegleiders op, Hanegraaf is (mede omdat zijn relatie met de renners niet opti maal is) met puur organisatori sche - en managementzaken be last. „En dat blijft ook zo", aldus directeur Van der Vlies. „We hebben tijdens een werk overleg van anderhalf uur nogmaals de afspraken doorge nomen. Jacques heeft ons aan gegeven absoluut niet de ambi tie te hebben als ploegleider te willen optreden. In zijn ijver al les optimaal te laten verlopen, was hij bij het NK misschien wel iets te aanwezig. Noem het een misverstand. Tijdens de Tour zal dat absoluut niet gebeuren. Of Jacques überhaupt naar de Tour komt? We zijn er met Farm Frites als hoofdsponsor dit jaar voor het eerst bijWe willen zor gen dat alles, organisatorisch en sportief, naar behoren gaat. Ex tra hand- en spandiensten van Hanegraaf zijn natuurlijk altijd welkom." Van der Vlies bestrijdt dat hij Hanegraaf, na eerdere conflic ten, in het gesprek van gisteren een laatste waarschuwing heeft gegeven. „Welnee, er is niks aan de hand. Er is ook geen sprake van een vertrouwensbreuk. We hebben de zaken goed op elkaar afgestemd, ook uitgebreid over andere wedstrijden dan de Tour gesproken en zelfs vooruitge- blikt naar volgend j aar.GPD danks een dekzeil. De hervat ting was dinsdagmiddag. Ha lard, nijdig door de achterstand, stuurde Boogert naar de verste hoeken van de baan en de bal loepzuiver naar de kruisingen: 6-0. Zij leek gered door de regen op de eerste dag. Boogert kwam nauwelijks aan de bal en als dat gebeurde, miste ze ook nog. Halard won de eerste game van de derde set gemakkelijk, waar na Boogert met heel veel moeite haar eerste opslagbeurt hield. Toen ze daarna zowaar door de volgende opslagbeurt van Ha lard brak, knapte er iets bij de Franse favoriete. Op de tribune viel een vrouw flauw en eer de medische hulpdiensten haar op een rollende draagbaar uit de middeleeuwen hadden afge voerd, was er weer een kwartier zonder tennis verstreken. Krachtterm Halard zat de pauze uit, Boogert stond te huppen en deed stiekem een paar opslagen. Na de her vatting en nog een misser ont snapte er een knetterende krachtterm uit haar mond. „Soms moet dat wel eens." Boogert wist zowaar de partij te kantelen in haar voordeel. Eni ge minuten later stond er 6-1 op het bord achter de 0-6. Bespie gelingen over de volgende ronde maakte ze niet. „Ik neem Wim bledon ronde voor ronde. Jan Siemerink sprak dinsdag met geen woord over stoppen met tennis na wellicht zijn laat ste Wimbledon als enkelspeler. Todd Woodbridge versperde net door René Banierink MARGRATEN - Michael Boo gerd gaat de komende Tour de France slapen in een lagedruk tent, een aanpak die hem een groter uithoudingsvermogen moet geven. Rabobank-ploeg- maat Karsten Kroon ging hem de afgelopen maanden voor als proefpersoon. Zijn conclusie: „Verwacht er geen wonderen van, maar als het om de laatste paar procent gaat, kan het Mi chael net dat beetje extra ge ven." Alle Franse hotels waar de Ra- bobankploeg de komende drie weken verblijft opgelet: breng alvast de reparatie van twee ho teldeuren in rekening, voor het geval dat Michael Boogerd en Grischa Niermann (waar schijnlijk de tweede Rabo-ren- ner die in een tent gaat slapen) er een gat in hebben gezaagd. Karsten Kroon moet lachen om de suggestie. Hij heeft inder daad een gat in de deur van zijn slaapkamer gezaagd. Om de slang van de lagedruktent waarin hij slaapt te verbinden met het compressortje dat de zuurstofarme lucht in zijn nachtverblijf blaast. „Dat mo tortje kun je maar beter niet op je kamer hebben. Dat ding maakt flink lawaai. Ik heb 'm daarom op een andere kamer gezet. Dat kan in de Tour nog wel eens lastig zijn, ja. Daarom heb ik de tent ook niet mee ge had naar de Giro d'Italia. Maar MADRID - Het mag de duurbe taalde vedetten van Real Ma drid aan niets ontbreken. Het bestuur van de Europese kam pioen heeft een nieuw speeltje aan het toch al omvangrijke ar senaal toegevoegd. Het gaat om een spelersbus ter waarde van driekwart miljoen gulden. Het exclusieve voertuig is voor zien van een keuken, bar, zit groepen, gesprekskamers en tal van telecommunicatie-appara- tuur. De bus rijdt de selectie van Real Madrid naar de stadions en de trainings- en hotelaccommo daties. Indien de ploeg per vliegtuig reist, gaat de bus eer der weg om het „koninklijke" gezelschap op de luchthaven op te halen.SID als in de Australian Open de doortocht naar de tweede ronde. De Australiër, altijd goed op gras en voormalig halvefinalist, overklaste de tobbende linkshander uit Rijnsburg in vier sets: 6-4 3-6 7-6 6-2. Sieme rink speelde bij vlagen sterk. „Mijn tweede bal was niet zo goed als de zijne", stelde hij ook zelf vast. Cruciaal waren zijn dubbele fouten in de tiebreak van de derde set toen hij een mi- nibreak voorstond. Siemerink zei weer hard te gaan trainen, de Davis Cup in Oezbekistan goed voor te bereiden en te hopen op een wildcard voor de Olympi sche Spelen in Sydney. „Als ik mijn fouten heb opgelost, ga ik daar de partijen winnen." Bij de uitgeschakelden was Sie merink in eminent gezelschap. Lleyton Hewitt kreeg in drie sets slaag van de 2 3 -j arige Ame rikaan Jan-Michael Gambill, een voormalige ster uit Bay- watch: 6-3 6-2 7-5. De 19-jarige tennisheld van Down Under had grote plannen op Wimbledon. In Rosmalen, waar hij zijn gekwetste enkel spaarde, verklaarde hij nog de grand slam te kunnen winnen. Met de mond is Wimbledon nog nimmer gewonnen. „Het was een van die dagen waarop alles tegenzit", verklaarde hij. „Al leen kwam die dag in het ver keerde toernooi." ANP Kristie Boogert juicht na haar overwinning op Julie Halard. foto Henk Koster/ANP misschien heeft een ander daar geen last van en slaapt hij ge woon door. Je zou ook oordopjes in kunnen doen." Karsten Kroon werd begin dit jaar als proefkonijn aangewe zen om in de lagedruktent te gaan slapen. Kroon: „Het is net een twee persoons-trekkers- tent. Een ding van 1.40 bij 2.00 meter, dat over je bed wordt ge zet. Je zou er ook zo mee op va kantie kunnen gaan." Hoogtestage In die tent wordt een zuurstof- arm mengsel geblazen, ijle lucht dus, waarmee de omstandighe den van een verblijf op grote hoogte worden nagebootst. Een dergelijk verblijf in de vorm van een hoogtestage is een bekend fenomeen in de wielrennerij. Het heeft namelijk een gunstig effect op het aantal rode bloed lichaampjes in het lichaam en dat betekent weer een grotere zuurstofopname en dus groter uithoudingsvermogen. Hetzelfde effect zo ongeveer als het gebruik van epo, een kunst matige stimulator van de aan maak van rode bloedlichaam pjes. Dat middel staat echter op de lijst van verboden middelen. Sinds kort is het gebruik van epo aantoonbaar en in de Tour wordt urine afgenomen die na afloop wordt gecontroleerd. Een renner kan dan alsnog ge straft worden. Gebruik van een lagedruktent is echter niet ver boden. Voordeel van de methode: een wielrenner kan langer doorgaan in een hoger tempo. Handig in vooral tijdritten.en bergetappes en zeker in een zware etappe koers als de Tour de France. Na deel: de bloeddikte, het zoge naamde hematocriet-gehalte, stijgt. En te veel stijging (tot bo ven de 50 procent) betekent een startverbod. Kroon denkt echter dat het met die hematocrietwaarden zo'n vaart niet loopt. „Volgens de deskundigen kun je slechts twee procent omhoog gaan. In mijn geval was dat niet gevaarlijk. Maar als je normaal op 48 pro cent zit, moet je dus niet in zo'n tent gaan liggen." Kampeergevoel' Kroon wijst op de andere voor delen van het kampeergevoel. „Feit is dat je meer bloed gaat aanmaken, dat het bloed beter van kwaliteit is en dat de rode bloedlichaampjes beter van kwaliteit zijn. Daardoor ga je jezelf beter voelen." Of hij er zijn uitstekende presteren in de Giro d'Italia (hij droeg er pak weg een week de bergtrui) aan te danken heeft, betwijfelt hij. „Ik ben tweedejaars nu en dan ga je meestal beter rijden. Maar ik voel me er wel goed bij." GPD door Norbert Kleinherenbrink RIJSWIJK - De Eredivisie NV wil met KPN Telecom een soort samenwerkingsverband aan gaan inzake de uitzendrechten van het competitievoetbal. Voor eind augustus komen beide par tijen met concrete voorstellen. De duur van het contract (moge lijk 5 jaar) en het bedrag (ten minste 150 miljoen gulden per jaar) zijn onder meer nog onder werp van discussie. De nieuwe coöperatie kan onmiddellijk in gaan, met eerbiediging van de bestaande afspraken en con tracten met onder meer Canal+ (2002) en NOS (2001). KPN en ENV willen samen een totaalpakket van audio- en vi deoproducten betreffende het eredivisievoetbal op de media markt aanbieden. „Het gaat wat ons betreft meer om een part nership dan overeen overdracht van rechten aan KPN", stelde Hans Herremans, woordvoer der en commissaris van de ENV. „We willen alle mogelijkheden van het voetbal zo goed moge lij k benutten en uitonderhande- len met en via KPN. Het toene mende belang van internet heeft daarbij uiteraard onze speciale aandacht." Herremans benadrukte dat voor de ENV het KPN-bedrag van 150 miljoen gulden een garan tiesom is. „Het is voor ons een ondergrens. Daar blijft het niet bij de komende jaren, wat ons betreft. De waarde en de moge lijkheden van internet zijn nog niet goed in te schatten. Maar in de toekomst wordt het internet van onze sportredactie MONTE CARLO - De Cubaanse hoogspringer Javier Sotomayor (32) blijft wegens doping tot 30 juli 2001 geschorst. Dat heeft het arbitragepanel van de inter nationale atletiekfederatie LAAF in Monte Carlo besloten. Sotomayor, wereldrecordhou der met 2,45 meter, werd vorig jaar juli tijdens de Panameri- kaanse Spelen in Winnipeg op gebruik van cocaïne betrapt. Sotomayor heeft altijd gezegd onschuldig te zijn. De Cubaanse bond pleitte de olympisch kam pioen van 1992 vrij en sprak van een buitenlands complot tegen relatief gezien waarschijnlijk onze belangrijkste uitings vorm." Naast een akkoord over de uit zendrechten verwacht de ENV op korte termijn met KPN te vens overeenstemming te berei ken over de naam KPN Eredivi sie. „Dat is een kwestie van weken of dagen", liet Herre mans weten. „Over bijkomende faciliteiten, zoals een speciale internetsite, en over de mogelij ke contractduur van vijf jaar wordt nog gesproken. Royaal gezien, gaat het daarbij om een bedrag van tien miljoen gulden per jaar." Tijdens een vergadering met vertegenwoordigers van de achttien clubs uit de eredivisie kregen de commissarissen van de ENV brede steun voor de ver gevorderde plannen met KPN. „De goedkeuring was vrijwel unaniem, de clubs willen graag meewerken aan nieuwe ontwik kelingen", stelde Herremans. „Ook de drie topclubs Feye- noord, Ajax en PSV zien moge lijkheden met KPN. Ze wezen daarbij wel op hun eigen inter netactiviteiten. In onderling overleg moet daarin een mid denweg gevonden worden." Herremans ziet in het nieuwe en lucratieve samenwerkingsver band met KPN een doorbraak en een uitdaging. „We zitten nu nog voor 70, 80 miljoen gulden per jaar te klieren. Dat wordt 150 miljoen en wellicht nog fors hoger. Die inkomsten zijn van groot belang, omdat veel clubs de financiële dip na het verdwij nen van Sport7 nog niet hebben verwerkt." ANP hem. De tweevoudig wereld kampioen ontbrak vorig jaar tijdens de wereldkampioen schappen in Sevilla. Sotomayor kan tegen het be sluit geen beroep aantekenen. Hij mist dus automatisch de Olympische Spelen in Sydney. De schorsing zou wel eens het einde van zijn carrière kunnen betekenen. Deze week wordt ook een uit spraak in de dopingzaak van de J amaicaanse sprintster Merlene Ottey verwacht, die van het ge bruik van nandrolon wordt ver dacht. Ottey verdedigde zich vorige week achter gesloten deuren in Monaco. DPA van onze sportredactie SYDNEY - De olympische fakkel is gisteren voor het eerst op de estafettereis van hon derd dagen naar Sydney een tijdje onder water verdwenen. Op de beroemde Great Barrier Riff in het noord-oosten van Au stralië nam fakkeldraagster Wendy Duncan een duik om enkele minuten later met het vuur weer aan de oppervlakte te komen. Een firma uit Melbourne had voor deze gelegen heid een speciale methode ontwikkeld waarbij het vuur, met een hitte van bijna 2000 graden, ook onder water blijft bran den. „Het was een fantastische belevenis", zei Duncan na haar zwemtochtje waarbij ze fraai gevormde koralen en bont gekleurde vissen passeerde. foto Steve Nutt/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25