Wietmotie zet Korthals klem Wahid dreigt met massale aanhoudingen op Molukken EURO 2000 EK voorbij voor Numan en Makaay Akkerbouw zit in een diep dal Bernhard viert verjaardag rustig, maar met voetbal Minister voelt niets voor toelaten teelt Molukkers demonstreren tegen geweld Kabel camera Greenpeace stuk OPHEFFINGSUITVERKOOP Meubelboerderij De Reijer Stuwmeer vacatures naar record Verpleeghuis biedt meer privacy Met de Argus Westerschelde op Leverancier kip met antibiotica krijgt straf 8 WEKEN VOOR. PZC 18c Veel zon Vrij zonnig en droog. Koele en matige noordwestenwind. Maxima rond 18 243e jaargang no. 151 woensdag 28 juni 2000 losse nummers 1,85 PZC 11 t/m 15 HOENDERLOO - Het Ne derlands elftal kan tijdens Euro 2000 geen beroep meer doen op Arthur Nu man en Roy Makaay. Nu man kampt met een hard nekkige kivetsuur aan de rechtervoet, terwijl Makaay gisteravond zwaar geblesseerd raakte aan de rechterenkel. Makaay werd in de nacht van dinsdag op woensdag in Amsterdam geope reerd. De spits scheurde het bandje tussen het scheen- en kuitbeen van de enkel. Hij is zes tot acht weken uitgeschakeld. Bij Numan werd dinsdag in het AMC in Amsterdam een scheurtje in de spier peesplaat van de rechter voet geconstateerd. ,Het toernooi is voor mij afge lopen", verklaarde Nu man. De speler, die de blessure opliep in het duel met Joegoslavië, blijft wel in Hoenderloo. Het is de tweede keer dat Numan een halve finale op een groot toernooi moet missen. Twee jaar geleden op het WK in Frankrijk zat hij tijdens de verloren halve finale tegen Brazilië aan de kant. Een ronde eerder tegen Argentinië ontving hij van de Mexi caanse arbiter Brizio Car ter twee gele kaarten, dus rood. ANP pagina 26 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De akkerbouw heeft financieel een uitzonder lijk slecht seizoen achter de rug. Het Landbouw Economisch In stituut meldt dat de oogsten nauwelijks beter konden, maar de prijzen nauwelijks slechter. Veel akkerbouwers doen een greep in hun financiële reserves om het hoofd boven water te houden. Het LEI rekent in het gisteren gepresenteerde Land- bouw-Economisch Bericht 2000 voor dat het gemiddelde, grotere bedrijf in Nederland 57.000 gulden inteert. In Zee land is dat bedrag lager: 47.000 gulden. De resultaten over het seizoen 1999-2000 staan in schril con trast tot die van 1998-1999. Door de wateroverlast van 1998 schoten de ui- en aardappelprij zen de lucht in. Het Rijk com penseerde grotendeels de wa terschade. Het seizoen 1999- 2000 was vooral slecht door het weer. Maar dat is niet de enige verklaring. Het LEI noemt ook enkele structurele veranderin gen in de akkerbouw. De teelt van consumptie-aardappelen verschuift van de klei- naar de zandgronden. In 1985 kwam daar 14 procent van de tafel aardappelen vandaan, nu is dat een kwart. De export van uien daalde met 12 procent, onder meer omdat Duitse en Franse bedrijven met uienteelt beginnen. Negentig procent van de Nederlandse ui en is voor uitvoer bestemd. De toekomst van de suikerbie tenteelt is onzeker. Het quote- ringsbeleid, dat nu nog prijsbe- scherming biedt, loopt volgend jaar juni af. Het LEI denkt dat dit beleid blijft, omdat Europa anders wordt overspoeld met goedkope suikerriet. Het LEI signaleert een redelijk goed perenseizoen door een lage voorraad in Europa en kleine 'oogsten in Engeland. Er worden echter al weer meer perenbo men in Nederland aangeplant. Dat verontrust het LEI Met de appelprijzen gaat het al jaren niet goed. Van de appel boomgaarden is de laatste twee jaar 7 procent gerooid, maar dat 'helpt niet. De oogst steeg vorig seizoen door de weersomstan digheden tot 570 miljoen kilo, •10 procent meer dan in 1998. 'In 1999 ging het slecht in de glastuinbouw. Paprika's en ■trostómaten brachten minder bp door de grote aanvoer. door Barenda Grutterink SOESTDIJK - Prins Bernhard zal zijn 89e verjaardag morgen in alle rust vieren. Hij zal slechts familie leden ontvangen. Wel is hij vast van plan de wedstrijd Nederland- Italië op de buis te volgen. De prins vindt het fantastisch wat het Oranje-elftal tot nu heeft ge presteerd, aldus hoofddirecteur E. Brouwers van de Rijksvoorlich- tingsdienst.De prins werkt elke dag aan het oefenprogramma waardoor hij verder hoopt te her stellen van zijn recente darmope ratie en de daaropvolgende com plicaties. Volgens Brouwers zit er nog steeds een stijgende lijn in zijn conditie, maar behalve revalidatie heeft de prins nog steeds veel rust nodig. Of de prins aanwezig zal zijn bij hethuwelijkvanzijnklein- zoon Bernhard jr en Annette Se- krève, volgende week, is onzeker. Het burgerlijk huwelijk donder dag en het kerkelijk huwelijk za terdag zouden, gecombineerd met alle aandacht van onder meer de media, toch wel veel vergen van de prins. Prinses Juliana zal zeker af wezig zijn. Prins Bernhard is wel van plan naar Italië af te reizen voor vakantie. Naar verwachting zal hij kort na het huwelijk ver trekken. ANP door Jaco van Lambalgen en Annouk Middelkamp DEN HAAG - Minister Korthals (Justitie) is gisteren in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over het telen en leveren van ne derwiet. Hij is niet van plan een met krappe meerderheid door de Tweede Kamer aangenomen mo tie voor legalisering zomaar over te nemen. Het spande er gisteren om bij de stem ming. Er lag een voorstel van PvdA'er Apostolou om de teelt van nederwiet voor koffieshops die gedoogd woi'den, toe te staan. Het is niet logisch dat zij wel wiet mogen verkopen, terwijl de teelt en bevoorrading strafbaar is, vindt Aposto lou. Uiteindelijk steunden 73 Kamerle den hem en 72 niet. PvdA, D66, Groen- Links en SP waren voor, WDCDA en de kleine christelijke partijen tegen. Omdat het voorstel gevoelig lag, werd er hoofdelijk gestemd. Als alle 150 Kamer leden aanwezig waren geweest, hadden de stemmen gestaakt. Maar er zijn altijd wel parlementariërs ziek of in het bui tenland. Dus hadden alle fracties zoveel mogelijk leden opgetrommeld. Uiteinde lijk deden twee afwezige WD'ers en een absente CDA'ster de liberaal Korthals, tegenstander van legalisering, de das om De minister legt de zaak vrijdag voor aan het kabinet, maar toonde zich niet en thousiast. „Meestal worden uitspraken van de Kamer gevolgd, maar dat hoeft niet"verklaarde hijVoorlopig is de teelt en leverantie van nederwiet nog verbo den. Korthals erkende dat het beleid niet logisch lijkt, maar wees erop dat Neder land zich internationaal niet kan isole ren. De regels zijn al sinds 1976 zo, voer de hij aan. In het kabinet zal zeker meespelen dat als alle leden in de Kamer waren geweest, de stemmen hadden ge staakt. Dan zou het voorstel afgewezen DEN HAAG - Molukse vrouwen protes teren voor de ingang van de Tweede Ka mer tegen het geweld op Ambon. De ge mengde groep van christen- en moslim vrouwen eiste gisteren van de Neder landse politiek dat zij zich uitspreekt voor militaire interventie van de VN op de eilandengroep. Een groep van 'Vrije Molukse Jongeren', gelieerd aan de RMS, de Molukse vrijheidsbeweging in Neder land, sloot zich bij de vrouwen aan. Zij zeggen het 'niet langer te pikken' dat de Indonesische regering niets doet voor de Molukkers. In Den Haag bezetten twintig leden van Vrije Molukse Jongeren enige tijd het voorlichtingsbureau van de Europese Commissie. Zij verlieten het gebouw vreedzaam. Er is niemand gearresteerd. Diverse Molukse organisaties in Zeeland hebben de handen ineen geslagen. Zij be sloten gisteravond tot het oprichten van een samenwerkingsverband en hopen zo te voorkomen dat activiteiten naast el kaar worden georganiseerd. Het gaat om praktische zaken, zoals een busreis. Met de oprichting van het samenwerkings verband willen de Molukkers als eenheid naar buiten treden. Vandaag is er een stil protest in Den Haag. Daaraan doen ook Zeeuwse Molukkers mee. foto Robert Vos/ANP CHERBOURG - De onderwa tercamera die Greenpeace bij een lozingspijp van de nucleaire opwerkingsfabriek van het Franse bedrijf Cogema bij La Hague had geplaatst is kapot. Duikers van Cogema hebben de voedingskabel van de webcam tijdens onderhoudswerk 'per ongeluk' doorgesneden, zo meldde het bedrijf gisteravond. Greenpeace weet nog niet of de kabel wordt hersteld. AP van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische president Wahid heeft gisteren aangekondigd dat de veilig heidstroepen duizenden men sen zullen oppakken die verant woordelijk zijn voor de religi- Advertentie) Ridderkerk - Wegens verandering van de infrastructuur en beëindiging van het huurcontract moet Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk noodgedwongen haar activiteiten stoppen, Daarom worden nu gigantische voorraden massief eiken en geloogd grenen kasten, dres soirs, salontafels, eethoeken, kleinmeubelen en bankstellen in stof en leder verkocht MET KORTINGEN VAN 50-70% Diverse restanten gaan zelfs weg met kortingen tot 80%. Bovendien wordt een schitte rende kollektie authentieke oud-grenen en teakhouten meubelen verkocht met zéér hoge korting. Alle meubelen zijn van hoge kwaliteit en ver- vaardigd door ouderwetse vak mensen van de beste materia len. Daar Meubelboerderij de Reijer deel uitmaakt van een landelijk opererende organisa tie, wordt alles met volledige garantie verkocht, gratis afgele verd en vakkundig geplaatst. U kunt nu dus uw slag slaan bij Meubelboerderij De Reijer Kievitsweg 124, Ridderkerk. (Wijk Bolnes) Dc Boerderij it geopend van dintdag rol en met zaterdag van 10.00 -18.00 uur. Vrijdag koopavond. euze gevechten op de Molukken. „Wij beschikken over een lijst met hun namen", zei Wahid. Daaronder zijn er van oproer kraaiers 'die optreden namens de islam', een kennelijke verwij zing naar moslims die naar de Molukken zijn getrokken om daar te vechten. De president kondigde ook ar restaties aan in Jakarta, waar eveneens aanstichters van de gewelddadigheden zouden ver blijven. De Europese Unie zal 'zo spoe dig mogelijk' met Wahid en an dere autoriteiten in Jakarta spreken over de toestand op de Molukken. Dat is gisteren be sloten tijdens overleg tussen de ambassadeurs van de EU-lan- den in Jakarta, zo schrijft mi nister Van Aartsen (Buitenland se Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. In alle gesprekken zal worden aangedrongen op ontwapening en zal bijzondere aandacht wor den gevraagd voor de humani taire situatie. Nederland zal op diplomatiek vlak nauw samen werken met onder meer de Ver enigde Staten. Vandaag praat de Tweede Kamer met Van Aartsen over de onrust in Indo nesië. Den Haag ziet geen kans om voor een vredesmacht op de Mo lukken te pleiten zolang daar voor geen initiatief uit Indone sië zelf komt, zo verklaarde minister Van Boxtel (Grote Ste den- en Integratiebeleid) op de televisie. Hij beklemtoonde dat de kwestie van de Molukken een interne aangelegenheid van In donesië is. Wahids minister van Buiten landse Zaken Alwi Shihab sloot in de Maleisische hoofdstad Ku ala Lumpur een interventie van de VN uit. „Wij denken er niet aan om hulp te vragen", zei Shi hab. „Wij zijn er zeker van dat wij het probleem de baas kun nen." Vervanging Het Indonesische leger liet gis teren weten het grootste deel van zijn op Ambon gelegerde militairen te zullen vervangen, omdat deze te emotioneel be trokken zijn geraakt bij het con flict. De eerste aflossingen zijn intussen al op de Molukken ge arriveerd. Het leger wordt ervan beschuldigd op de hand van de moslims te zijn, terwijl grote de- zijn. Volgens burgemeester Stekelen burg van Tilburg en de Stichting Drugs beleid zal de drugscriminaliteit flink afnemen als de teelt van wiet wordt gele galiseerd. Stekelenburg, die vorig jaar namens twintig collega's pleitte voor le galisering, en een woordvoerder van Drugsbeleid hopen dat Korthals toch in zal stemmen met de motie. Stekelenburg: „Zo haal je de teelt van softdrugs uit de criminaliteit. Vaak is die in handen van grote criminele organisa ties." De illegale wietteelt zorgt voor veel overlast. „We moeten bijna wekelijks po litiemensen inzetten om illegale wiet- plantages te ruimen", zegt de burge meester. „Dat kost veel geld."GPD Het aantal vacatures blijft stijgen en zal naar verwachting dit jaar de recordhoogte van een miljoen bereiken. Volgens voor zitter Van der Beek van Arbeidsvoorziening moeten werkge vers meer in eigen bedrijf zoeken om lege plekken te vullen. De oude manier van werving 'buitenshuis' werkt bijna niet meer. Het schrikbeeld van grote afdelingen in verpleeghuizen be hoort over een paar jaar tot het verleden. De Zeeuwse Stich ting voor Regionale Zorgverlening wil af van het 'ziekenhuis model' en wil een huiselijke omgeving voor de be- jaarden creëren. En daar hoort een eigen kamer voor elke bewoner bij Het is sinds het einde van de Deltawerken het enige waterge bied in het zuidwesten dat nog min of meer een natuurlijk ka rakter heeft: de Westerschelde. Lozing van giftige stoffen en verbetering van de bevaarbaarheid bedreigen dat karakter. Regelmatig wordt de stand van zaken in de gaten gehouden. Dan vaart de Argus uit, het milieumeetvaartuig van de meetinformatiedienst van Rijkswaterstaat. Een f S dagje monsteren op de Westerschelde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24,25 en 26; bui tengebied: 27,28, 29, 30 en 31 door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Pluimveehouders die kippen leveren met een te hoog gehalte aan antibiotica- resten, moeten strafrechtelijk worden vervolgd. Landbouw minister Brinkhorst wil met jus titie overleggen hoe dat het ef fectiefst kan gebeuren. Er staat een straf op het overtre den van antibioticanormen: maximaal 25.000 gulden boete of 6 maanden hechtenis. Maar als inspecteurs van het ministe rie van Landbouw proces-ver baal opmaken, vervolgt justitie nauwelijks. Met een strengere aanpak wil Brinkhorst bereiken dat de sector minder medicijnen gebruikt. Hij vindt het zorg wekkend dat een op de tien filets resten van antibiotica bevat, schrijft hij de Consumenten bond, die vorige maand testre sultaten publiceerde. Brinkhorst gelast de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV) scherper te con troleren. Als kippenboeren op nieuw worden betrapt mogen ze een half jaar geen pluimvee le veren aan de slachterijen. Kippen krijgen antibiotica om ze gezond te houden en om ze snel te laten groeien. Als een boer zijn kippen geneesmidde len geeft moet hij een wachttijd in acht nemen zodat het medi cijn gx-otendeels is 'verteerd'. Het Productschap Vee en Vlees bestrijdt dat kippenhouders massaal medicijnen gebruiken. „De Consumentenbond vond in drie van de 200 monsters te veel antibiotica. Dat zijn er nog drie te veel en daar wordt ook wat aan gedaan", zegt een woord voerder. GPD len van de politie de christenen zouden steunen. Maandag had Jakarta voor het gebied de zogeheten civiele noodtoestand afgekondigd, waardoor het leger meer macht kreeg. Maar volgens pastoor Böhm van de missie van het Hei lig Hart op Ambon maakt die maatregel niets uit. „Er is hele maal geen gezag meer, niemand kan iets doen. Iedereen is totaal losgeslagen." Alleen al op het eiland Ambon zijn volgens Böhm naar schat ting tussen de 80.000 en 100.000 mensen op de vlucht. Harde maatregelen De straatgevechten werden gis teren voortgezet. Tegen de avond luwden de strijd. Er vie len drie doden. De nieuwe militaire bevelheb ber op de Molukken, kolonel Made Yassa, liet weten dat beide strijdende pai-tijen voor zater dag him wapens moeten inleve ren, omdat anders zeer strenge tegenmaatregelen zullen vol gen. Yassa is een hindoe en daar om wellicht beter in staat zijn de moslims en de christenen in toom te houden. AP/ANP/GPD pagina 2: commentaar (Advertentie) (als men het laatste halfjaar reeds een proefabonnement heeft aangevraagd, kan men geen gebruik maken van dit aanbod.) EEN MOMENT VOOR ORANJE Speciaal voor u, de Oranje-supporter, hebben wij een proefabonnement samenge steld. Beleei de tijd van uw leven bij u thuis met het Oranje-gevoel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komende sportevenementen op de hoogte worden gehou den van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een 8-weeks proefabonnement voor maar 50,-. Laat de sport u helemaal koud, maar wilt u niets missen van het actuele nieuws en achtergronden, dan geldt dit aanbod ook voor u. Ja,ik wil: een proefabonnement van 8 weken voor 50,- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:.nr Postcode: Woonplaats:Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. (handtekening) Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1