Miniatuurpark opent speelhuis Sfeerbeelden van Suse Jacobs Lemmen toont tekeningen op huis van plastic opbergmappen Provincie steunt Technopark met 1,4 miljoen gulden zeeland Overdekt klauterparcours moet attractie ook in winter aantrekkelijk maken in detail ondernemend zeeland Expositie dicht door kermis kunst cultuur Taxatie van Christie's in St. Annaiand woensdag 28 juni 2000 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Vaders en moeders schuiven behoedzaam achter hun kroost aan dat met aanmerkelijkmeergemak door de frames, netten en ballen bakken dartelt. De tweede dag Buro Ruimte Groen van de tuin- en landschapsvormge vers José Simönse en Willem- Jan Joosse heeft de Borszee- straat in Borssele verlaten en zijn intrek genomen in de voor malige timmerwerkplaats aan het Plein in Borssele. Het hon derd jaar oude pand, deel van het beschermd dorpsgezicht, is volledig gerenoveerd en dient sinds maandag als kantoor en ontwerpruimte. Justion in Middelburg, lande lijk opererend adviesbureau op juridisch en organisatorisch gebied, is een jaar na oprich ting versterkt met vier part ners. J. van Koeveringe, B. van Stel, J.W. van Koeveringe en R. Schouten traden in mei aan bij jurist bestuursrecht J. Sinack en juridisch medewerker T. Ne- ve-van der Leden. Het bureau is sinds medio juni gevestigd in de voormalige kantoorruimte van Syntens in Middelburg aan de Vrijlandstraat. Foto Verschuren in Middel burg heeft na dertig jaar het pand aan de Lange Delft verla ten. De zaak is dinsdag her opend aan de Lange Geere. Op de nieuwe locatie heeft de foto speciaalzaak de beschikking over een vierkante ruimte die zich beter leent voor inrichting dan de 'pijpenla' die de oude behuizing vormde. Ook de stu dio is meeverhuisd. De winkel specialiseert zich nu verder in De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. dat Miniatuur Walcheren proefdraait met de nieuwe softplay-installatie is het rus tiger in de verbouwde werk plaats. „Gisteren hadden we hier een Belgische groep op schoolreis. Wat een leven ma ken die kinderen! Ons kantoor digitale fotografie en alle soor ten randapparatuur die voor deze techniek beschikbaar zijn. Joosten Caravans, Vouwwa gens en Minicars in Heinkens- zand heeft een nieuw type brommobiel - een auto die met bromfietscertificaat gereden mag worden - in de collectie opgenomen. De dealer van de merken Jamet, Erad, JDM en Amica heeft de EKE aan zijn leverprogramma toegevoegd. De auto van fabrikant Grecav in samenwerking met Sieberg is opgebouwd uit aluminium- panelen in een aluminium kooiconstructie en heeft een portier dat tachtig graden openzwaait. Poppenhuisspeciaalzaak De Kleine Wereld aan de Keizers- dijk in Goes heeft de collectie inrichtingen op schaal 1:12 uit gebreid met een speciale win- kellijn. De lijn omvat alles wat ouderwetse winkels bevatten, van de Berkel-weegschaal tot het potloodje-aan-het-touwtje aan de toonbank. De zaak van Prina en Anke Pronk presen teert ook de Warwick-tincol- lectie, waarin damesmuiltjes tot citroenpers in milimeter- formaat. De inschrijving voor de inno vatieprijs voor ondernemers uit midden- en kleinbedrijf 'Onderneming! van het Jaar 2000' sluit op 7 juli. Er hebben zich nu zeventig ondernemers aangemeld, meldt MKB Ne derland. De prijs gaat naar het bedrijf dat met nieuwe dien sten of producten het gat in de markt vond. Syntens selecteert tien kandidaten, waarna drie genomineerden op 6 november in Wassenaar voor de trofee en de cheque van 25.000 gulden wedijveren. moet verplaatst worden", be slist mede-eigenaar Edgar An- gelini één deur verder. De nieuwe voorziening werd ingewijd door een groep van 25 kinderen, terwijl de construc tie is berekend op een aantal van 250. Het nieuwe speel- en klauterhuis van het Middel burgse attractiepark wordt za terdag 1 juli officieel geopend door de lokale vorst Koning Willem Walcheren en zijn hof houding van narren. Dat ge beurt om 12.00 uur temidden van de parkbezoekers. De kleurige constructie van twaalf meter lang, zes meter diep en vijf meter hoog vult de hele werkplaats en vermaakt kinderen tot zeker twaalf jaar, vertelt Angelini. ,,We hebben natuurlijk eerst zelf met zijn allen de ronde gemaakt. Uit stekend om de dag mee te beginnen", snaakt de parkex ploitant. Touwramen en schuimrubberen hoezen bevei ligen de speelplaats, waarover begeleiders waken. Avonturenland De komst van eenzelfde speel- constructie naar Middelburg, genaamd Avonturenland, dat in augustus een vooropening in het voormalig Tuincentrum Middelburg aan de Hercules- weg beleeft, baart Angelini geen zorgen. Toch gaat het om hetzelfde speelconcept van de zelfde fabrikant. „Dit is voor onze parkbezoekers een extra element, waarvoor niet bijbe taald hoeft te worden. Het is een nevenactiviteit die het park extra aantrekkelijk maakt, ook om in de winter open te blijven. Voor Avontu renland is het het speelpark waar alles om draait." Vreemd vindt hij het plots op duiken van de plannen van Middelburger J. Leemans wel. „De gemeente Middelburg heeft ons destijds laten weten geen plannen in dezelfde rich ting te kennen. Nu blijkt dat de vergunningsaanvraag al in be handeling was." Angelini is content met de be zoekersaantallen, die sinds de opening in april door de poort kwamen. „De maand april lag het bezoek 24 procent hoger dan vorig jaar. Mei was weer wat minder omdat de feestda gen in juni vielen. Voor juni zit ten we al weer vijftien procent hoger. En dat moet ook wel", zegt hij, doelend op de investe ringen in parkvernieuwing en de uitbreiding van randactivi- teiten, alsook de vlinderkas. Parkeren Doel is van Miniatuur Walche ren een dagvullende attractie te maken. Het terrein biedt nog voldoende ruimte voor ontwik keling, verwijst Angelini naar de bosranden en het werk plaatsterrein. De locatie aan het Molenwater heeft buiten de poort wel een probleem, duidt de mede-eigenaar. Oprukken de bebouwing bedreigt de nog gratis parkeerruimte rondom het park. Het terrein van de voormalige gasfabriek naast de Schouwburg verwacht per 2001 woningbouw. „We zijn met wethouder Bruinooge in gesprek over mogelijke oplosr singen." De voormalige werkplaats van Miniatuur Walcheren is verbouwd tot een speelhuis voor maximaal 250 kinderen, foto Lex de Meester door Barend Pelgrim SCHOONDIJKE - De provincie Zeeland geeft haar zegen aan de inrichting van een high-tech be- drijvencluster op het terrein van de voormalige landbouwprak- tijkschool IPC Plant in Schoon- dijke. Gedeputeerde Staten geven de gemeente Oostburg bovendien een bruidsschat mee van 1,4 miljoen gulden voor de uitbouw van het zogenaamde Technopark Zeeland. Voor de opzet van het bedrijven park wordt in augustus een be- heers-bv opgezet die de grond en de gebouwen gaat exploite ren. De bedrijven die hun intrek nemen in het Technopark kun nen desgewenst participeren in de vennootschap. De ingebruik name van het park geschiedt in twee fasen. In eerste instantie concentreert de bedrijvigheid zich op de bestaande gebouwen van de landbouwschool. Zeven bedrijven hebben reeds een intentieverklaring onderte kend: Rosendaal uit Breskens, Lagerweij windenergie uit Bar- neveld, melkrobotproducent Prolion, Unitron uit IJzendijke, Swilion Academie uit Vijfhui zen, Trako Wind Technology uit Cadzand en Zeeland Wind Technology. De ondernemingen concentreren zich op land bouwmechanisatie, retail auto matisering, windenergie, de opzet van een demopark voor toerisme, klanten en bezoekers, en virtuele clusterorganisatie. Veer Een belangrijk argument voor de provincie om het project fi nancieel te steunen is ingegeven door het verdwijnen van de veerverbinding tussen Breskens en Vlissingen en het daarmee samenhangende banenverlies. Nieuwe bedrijvigheid moet dat compenseren. Gedeputeerde D. Bruinooge (economische zaken) zegt dat Oostburg een gedegen beleid voert om bedrijvigheid van de grond te tillen en dat het businessplan overtuigend is. Het rapport rept van 400 tot 500 nieuwe banen. Dit cijfer is geba seerd op onderzoeksgegevens van de gemeente en de toezeg gingen van bedrijven. Het bericht dat Gedeputeerde Staten het plan voor het Tech nopark goedkeuren en financi eel ondersteunen zorgde giste ren bij de gemeente Oostburg voor een feeststemming. Mana ger economische ontwikkelin gen F. van den Hemel van de ge meente Oostburg zegt dat dit besluit een hefboom kan zijn om iets fantastisch te ontwikkelen in West-Zeeuws-Vlaanderen. De grote winst schuilt volgens Van den Hemel in het feit dat er gekozen is voor een bedrijfstak die op dit ogenblik in Zeeland ondervertegenwoordigd is. Bo vendien. steunt de regio West- Zeeuws-Vlaanderen momen teel hoofdzakelijk op de recrea tieve en toeristische sector. De gemeente Oostburg werkt nog aan een ontwerp-bestem- mingsplan voor de twee fase van het Technopark. GS gaan er verder van uit dat het project uit de pot van Euro pese 5B-gelden voor platte landsontwikkeling nog eens 550.000 gulden tegemoet kan SLUIS. - In verband met de Sluisse kermis is de expositie 'Fruit en vrouwen' van Willem van Hest in de Raadskelder in Sluis op zondag 2 juli en maan dag 3 juli niet toegankelijk voor het publiek. Behalve dat de ten toonstelling moeilijk te berei ken zal zijn, verwacht de ge meente in de expositieruimte lawaaioverlast van de kermis. (Advertentie) Vandaag kijkdag 28 juni 14.00-20.00 uur (donderdag kijkmorgen 10.00-13.00) Kunst- en Antiek VEILING 29 juni, aanvang 13.30 uur Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 Normandië, acryl op doek van Suse Jacobs. Expositie in Galerie d'Ouwe Smisse door Trees van Herpen GROEDE - In Galerie d'Ouwe Smisse lo pen de exposities als natte verf in elkaar over. De imposante en kleurrijke Nigeri- aanse schilderijen staan nog te kijk in een hoekje naast een restant keramiek van Lei Hannen, terwijl aan de muren nieuw werk van Suse Jacobs prijkt. Ook nieuw zijn de her en der verspreid staande gasbetonnen of marmeren beelden van Wim Wiemes, een tweetal sfeervolle strandgezichten van Peter Smit en enkele fraaie nieuwe houtsculpturen van Jan Goossen. Suse Jacobs heeft een gedegen scholing in de schone kunsten. Zij volgde de keramie- kopleiding aan de St. Joostacademie in Breda, daarna bekwaamde zij zich in gra fische technieken om tenslotte over te stappen op schilderlessen. In dat laatste heeft zij kennelijk haar bestemming ge vonden. Haar instrumenten zijn acrylverf op lin nen of karton en een enorme reislust. Veel van haar werken dragen de sporen van talloze omzwervingen door Europa waar bij Italië onmiskenbaar favoriet is. Glooi ende heuvels, een rij cypressen en een Italiaans huis met de kenmerkende flau we dakhelling figureren dikwijls op haar doeken. De hardblauwe mediterrane luchten, de gelige aarde en het diepgroene lover worden met forse verfstreken weer gegeven. Heel anders is een kijkje in het bos. Weliswaar blijft de kloeke penseel voering gehandhaafd maar de kleuren zijn ingetogener. Speelse lichtvlekjes op de boomstammen waar de zon door het gebladerte schijnt krijgen daardoor alle aandacht. Slecht weer Het is niet altijd mooi weer in de schilde rijen van Jacobs. Zwaar aangezette wol kenluchten voorspellen slecht weer, waaiende bomen langs een baai waar de scheepjes de zeilen hebben laten zakken zijn eveneens veelzeggend. Een wit huis licht sterk op in een veelkleurige duister nis. Suse Jacobs is er niet op uit om foto grafisch weer te geven wat ze ziet. Haar werken lijken haastig te zijn gemaakt - al zal dat ongetwijfeld niet zo zijn - en het perspectief heeft een wat vervreemdende uitwerking op de toeschouwer. Wegen en paden worden zonder uitzondering als bolle vegen weergegeven waarop het lo pen moeilijk lijkt: Sfeerweergave is eer der haar doel, waarbij zeer bewuste kleurkeuze het instrument is. Een bos- laantje dat naar een mysterieuze paars blauwe diepte leidt, een knus bankje op een open plek in het bos waar het zand warmgeel oogt of een gevel met ondoor zichtige ramen ondanks de geopende lui ken, zijn zomaar wat voorbeelden waar uit die hang naar sfeer blijkt. De kleuren zijn overwegend vrolijk, helder en spre kend, kennelijk past dat het beste bij de stemmingen van Suse Jacobs of bij de weersomstandigheden die ze tijdens haar reizen ervaart. De schilderijen van Suse Jacobs zijn tot en met 15 juli te bezichtigen in Galerie d'Ouwe Smisse in Groede. Dagelijks, be halve woensdag en zondag, tussen 10.30 en 17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal inhoud zit erin. In die blokken stromen ideeën die zich daarin is een vorm van concentratie, VLISSINGEN - De Maastricht se kunstenaar Hans Lemmen heeft zichzelf nooit als serieus tekenaar beschouwd. Welis waar produceert hij al jarenlang bijna aan de lopende band teke ningen, maar de 'rauwe emotie' daarin contrasteerde te sterk - vond hij altijd - met het door dachte idee van zijn conceptue le kunstwerken. In kunstcen trum deWillem3 in Vlissingen toont Lemmen nu voor het eerst een grote hoeveelheid tekenin gen. „Mijn tekeningen zijn geë mancipeerd tot een deel van mijn oeuvre." Tot dusver maakte Lemmen naam als conceptueel kunste naar. Bekend zijn de vele kuilen die hij groef, op locatie of soms in een museum. Huizen en bouwstenen zijn eveneens te rugkerende motieven. Zo liet hij 80.000 bijna opgebrande bede- vaartskaarsjes omsmelten tot grote rechthoekige blókken waarmee hij van tijd tot tijd er gens een muur bouwt. „Dat is mijn lego", verklaart hij. „De zitten verhalen, geschiedenis sen opgesloten." Daarom is zo'n muur voor Lemmen ook een ar chief. Vanuit die achtergrond gezien, is de presentatie van Lemmens tekeningen nog niet zo'n stijl breuk in zijn oeuvre. De teke ningen zelf mogen dat mis schien zijn, in de presentatie blijft de kunstenaar dicht bij zijn conceptuele uitgangspun ten. In de expositiezaal W#AK in kunstcentrum deWillem3 heeft hij van plastic opberg mappen een huisje gefabri ceerd. In de rechthoekige vlakken waaruit het huis is op gebouwd, zitten zijn tekeningen geschoven. Of beter: gearchi veerd. Stortvloed „Een stortvloed van ideeën", noemt Lemmen ze. Daarop wil hij in de presentatie het accent leggen. „Ik zie die archaïsche huisvorm, die in veel van mijn werken terugkomt, onder meer als een vertaling van mijzelf. In die zin staat het hujs voor mijn hoofd en de tekeningen voor de aandienen. Ik heb er even over gedacht de tekeningen naar de binnenkant toe te richten, maar dat kan niet, want niemand kan in het hoofd van een ander kij ken. Daarom zitten ze aan de buitenkant." Niet alle tekeningen zijn voor het publiek even gemakkelijk te bekijken, omdat Lemmen ze ook op het schuine dak heeft be vestigt. Naast het huis staat bo vendien nog een slechts gedeel telijk afgewikkelde rol van opbergmappen, gevuld met te keningen. „Daarmee wil ik la ten zien dat de productie, die stroom van ideeën, gewoon voortgaat." De stroom mag dan overweldi gend zijn, toch kan niet elke te kening die de Maastrichtse kun stenaar maakt de toets van zijn kritiek doorstaan. „Het is een selectie van één op vijf", schat hij. „Het lijkt bij het tekenen alsof ik een bepaalde frequentie moet zien te vinden. Zoals je een radio afstemt net zolang tot je geen ruis meer hebt, zo zoek ik naar de juiste frequentie die goede tekeningen oplevert. Het die soms gedwarsboomd wordt door de spanning van het witte vlak. Vaak maak ik het papier met koffie bruin. Dat geeft een grotere weerstand, waardoor mijn pen stroever over het pa pier gaat. Dat vind ik prettig te kenen. Maar het zorgt er ook voor dat je niet meer naar dat maagdelijk witte papier zit te staren." De tekeningen van Lemmen hebben iets van cartoons. Zijn lijnvoering is niet expressief maar ingehouden en de voor stelling heeft vaak iets ver- vreemdends. Zijn tekeningen hebben ook een clou, erkent hij, maar het interesseert hem ei genlijk niet welk statement hij wellicht probeert te maken. Hij is het niet eens met de constate ring dat veel van zijn tekenin gen luguber zijn, vanwege de gewelddadige voorstellingen die worden getoond. „Ik verge lijk ze wel eens met middel eeuwse miniaturen. Daarop zie je allerlei gruwelijkheden, maar de mensen erop kijken je alle maal even verstard aan. Daar door worden die tekeningen veel minder dramatisch. De constatering die dan overblijft is: 'Dit is het menselijk leven. Dit hoort er allemaal bij.' Zo is het bij mijn tekeningen ook. Keer op keer teken ik een mens. Soms een kwartslag gedraaid, soms in een surrealistische situ atie, iets wat ik heb overdreven om het effect duidelijker te ma ken, maar uiteindelijk is het ge woon een mensbeeld." Expositie: Hans Lemmen, exposi tieruimte W#AK in deWillem3 in Vlissingen, t/m 3 september, do-zo van 12-17 uur. SINT ANNALAND - Het Am sterdamse veilinghuis Christie's taxeert zaterdag 1 juli Jugend stil- en Art Deco-voorwerpen in museum De Meestoof in Sint Annaiand. Het is een speciale taxatiedag met het oog op de veiling van twintigste-eeuwse toegepaste kunst die Christie's houdt op 20 november. Iedereen kan ge bruiksvoorwerpen uit de vorige eeuw laten taxeren. De taxatie dag duurt van 11 tot 16 uur. Hans Lemmen exposeert zijn werk in kunstcentrum deWillem3 in Vlissingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 18