Wethouder wuift aantijging weg Containerterminal draait proef Vissersbond daagt EU uit Het is op Ambon nu echt oorlog Fruitbedrijf stelt komst naar haven Vlissingen jaren uit Tunnelboor westelijke buis kruipt vooruit Mosselen dit jaar minder vet zeeuwse almanak Hup Italië Hoogte belastingnaheffing Hulst was volgens Weemaes al openbaar p? zeeland dinsdag 27 juni 2000 door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - Ge meente Vlissingen moet in Den Haag aandringen op het sturen van internationale waarnemers naar de Moluk- ken. Dat zegt Josef Tahitu van de Molukse welzijns- stichting Mae-Uku in Oost- Souburg. De stichting gaat dat de gemeente dringend verzoeken. Volgens Tahitu is het snel sturen van interna tionale waarnemers zeer be langrijk nu een burgerlijke noodtoestand op de Moluk- ken is afgekondigd. Afgelopen week en ook het laatste weekeinde is de bur geroorlog geëscaleerd met 53 doden in Ambon tot gevolg. De Molukse regering in bal lingschap RMS heeft van de Nederlandse regering geëist dat zij diplomatieke stappen onderneemt om een interna tionale vredesmacht naar de Molukken te krijgen. Daar naast hebben de Molukse kerken de oproep gedaan om aanstaande woensdag in Den Haag een stil protest te hou den. Tanks „Ieder protest is een protest", zegt Tahitu, al lijkt hij er zelf steeds minder heil in te zien. „Ik heb net nog een telefoon tje vanuit Ambon gehad. Het is daar echt oorlog. Er rijden tanks Ambón binnen. Dat is nog nooit vertoond. En nu de burgerlijke noodtoestand is afgeroepen worden de Mo lukken afgesloten. Er kan niemand meer in en niemand meer uit. De moslims zijn zwaarbewapend en de inwo ners kunnen geen kant op. De Molukse gemeenschap in Ne derlands voelt zich machte loos en is bang voor wat er komen gaat. Door de burger lijke noodtoestand krijgen we ook geen duidelijk zicht meer op wat er zich daar afspeelt. Daarom is het noodzakelijk dat er zo snel mogelijk internationale waarnemers naar toe gaan." Een internationale vredes macht sturen, neemt te veel tijd in beslag zegt Tahitu. „Waarnemers kunnen erbin nen enkele weken zijn. Het moeten dan wel mensen zijn met een boeddhistische of hindoestaanse achtergrond, zoals bijvoorbeeld Ma- leisiërs of waarnemers uit In dia. Die zullen op de Moluk ken als onpartijdig worden aangezien. Dankzij zulke waarnemers kan de wereld zien wat voor erge dingen daar gebeuren. Dat is beter dan dat er een complete vol- kenmoord plaatsvindt ach ter gesloten deuren." Acties De stichting Mae-Uku ver gadert vandaag (dinsdag) over te ondernemen acties. „In ieder geval moet de ge meente contact zoeken met Den Haag. Een stedenband met Ambon is leuk, maar Vlissingen moet ook haar verantwoordelijkheden ne men als er problemen zijn. Van 'wel de lusten maar niet de lasten' zijn we niet ge diend. Daarnaast gaan we waarschijnlijk organisaties als Amnesty International oproepen de Molukkers te steunen." Tijd over Of Tahitu zich woensdag naar het Binnenhof in Den Haag zal begeven is nog de vraag. „Ik heb die dag al een af spraak met iemand over Am- bon, maar als er nog tijd over is, zal ik zeker gaan. Ik ver wacht dat er nog wel meer mensen uit Souburg naar de demonstratie zullen gaan." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De jaren gele den met veel tamtam aangekon digde vestiging van het Zuid- Afrikaanse fruitbedrijf Cape- span op het haventerrein Vlis- singen-Oost gaat voorlopig niet door. De invoer van Zuid-Afri kaans fruit in Vlissingen-Oost is ondertussen op 100.000 ton per jaar blijven steken. Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge van economische zaken kon digde in 1996 de komst van Ca- pespan naar Vlissingen-Oost aan. De werkgelegenheid zou er een flinke impuls door krijgen. Het verpakkingscentrum dat Capespan wilde vestigen, zou 250 directe en 150 indirecte ar beidsplaatsen opleveren. Om de schepen met Zuid-Afri kaans fruit te kunnen ontvan gen, werd de Westhof haven in een versneld tempo aangelegd. Het aan de Bijleveldhaven ge vestigde vrieshuis- en groot handelsbedrijf Kloosterboer ging een samenwerkingsver band met Capespan aan. Samen investeerden ze vele miljoenen guldens in havenfaciliteiten. Verklaring De verwachtingen van destijds zijn niet uitgekomen, moet di recteur J. Kloosterboer anno 2000 erkennen. Hij heeft daar een duidelijke verklaring voor. Capespan had indertijd het al leenrecht op de export van Zuid-Afrikaanse fruitproduc ten. Het concern heeft dat al leenrecht in de tussentijd verlo ren. Het moet keihard knokken om boeren aan zich te binden en om marktaandeel te behouden. Niet alleen de komst van een verpakkingscentrum naar Vlis singen is uitgesteld. Hetzelfde geldt voor eenzelfde centrum in Antwerpen „En", weet Kloos- terboer, „Capespan trekt zich zelfs helemaal uit het Duitse Bremerhaven terug." Capespan had al een verpakkingscentrum in Engeland. Dat blijft. De aanvoer van Zuid-Afrikaans fruit in Vlissingen-Oost zou vanaf 1997 langzaam worden opgevoerd van zo'n 100.000 ton tot 250.000 ton omstreeks deze tijd. Zover is het niet gekomen. De aanvoer ligt nog steeds rond de 100.000 ton. Heksenketel Het Zuid-Afrikaanse fruit dat via Vlissingen wordt ingevoerd, wordt wel in Zeeland verpakt. Dat gebeurt bij de veiling in Ka- pelle door Food Packing Zee land, een initiatief van Kloos terboer, veilinghuis The Greenery International en fruit verpakker Van Dijk Delft. Daar wordt ook ander dan Zuid-Afrikaans fruit verpakt, Zeeuws fruit bijvoorbeeld. Er werken gemiddeld tachtig tot honderd mensen. „Als wij daar uit ons jasje groei en", zegt Kloosterboer, „komt een verpakkingscentrum in Vlissingen-Oost weer in beeld, maar ik verwacht dat dit de eerstkomende jaren niet zal ge beuren. De fruitmarkt is zo in beweging. Het is een ware hek senketel. Zo zal het aantal groothandelaren in fruit in Eu ropa sterk afnemen. Nu zijn er 1.600. De verwachting is dat er hooguit vijftien overblijven." Eén Vlissingse zat afgelopen zondag flink te balen van de oranje doelpuntenmachine. Rijkaards mannen dompel den haar in diepe droefenis. Haar naam eindigt niet op - vic en ze heeft geen Balkan verleden, maar haar vrije zondag hangt af van het feit of Nederland de finale haalt. Zo niet, dan is die immer zo sympathieke collega bereid haar dienst over te nemen. Speelt Nederland echter om de cup in de Kuip, dan zal hij in goed gezelschap achter de buis plaatsnemen om Oranje aan te vuren. De Vlissingse, een voetbalhaatster die het spel met het leren monster nooit een blik waardig acht te, kijkt nu het hele toernooi al zeer gespannen naar elke wedstrijd van het Neder lands elftal. Met een humeur omgekeerd evenredig aan de rest van het land. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster wethouder P. Weemaes vindt de kritiek die oppositiepartij Progressief Hulst op hem heeft over de be lastingnaheffing klinkklare on zin. Progressief Hulst dringt aan op juridische stappen je gens Weemaes, omdat hij de ge heimhoudingsplicht over de af faire geschonden zou hebben. Weemaes benadrukt dat de ge gevens zwart op wit in de jaarre kening staan, die voor iedereen is in te zien. De gemeente Hulst moet de fis cus bijna zes ton betalen als na- heffing op te veel teruggevor derde BTW-gelden op het grondbedrijf. Het college van burgemeester en wethouders heeft met de Belastingdienst moeten onderhandelen over de hoogte van de naheffing. Er werd een compromis bereikt van bijna zes ton. Dit bedrag had echter ook vele malen hoger kunnen uitvallen. Het college had de raadsleden een zwijg plicht opgelegd over het verloop van de onderhandelingen. Vol- gens A. Hegger, fractievoorzit ter van Progressief Hulst, heeft Weemaes zelf de geheimhou ding geschonden door het be drag van de naheffing te vertel len aan de pers. Onderbroek Een cynische Weemaes: „De avond dat Hegger aandrong op j uridische stappen tegen mijzei ik tegen mijn vrouw: pak voor mij maar een washandje en een schone onderbroek in en strijk mijn pyjama maar, want straks moet ik de bak in. Dit geeft zo ongeveer wel aan hoe ik erover denk. Ik heb voor geen millime ter de geheimhoudingsplicht geschonden. Ik heb enkel gerea geerd op persvragen. In de jaar rekening over 1999 stond voor iedereen te lezen hoe hoog de naheffing van de Belasting dienst is uitgevallen. Wat had ik dan moeten doen? Liegen?" Weemaes geeft wel toe dat hij zelf niet wist dat de naheffing in de risicoparagraaf van de jaar rekening was opgenomen. „Ik was daar niet van op de hoogte. Een week voordat de jaarreke ning was opgesteld, waren we met de Belastingdienst tot over eenstemming gekomen, ik had geen idee dat ze het compromis bedrag al in de boeken zouden verwei'ken. Als Hegger zelf de jaarrekening goed had gelezen, dan had ze gezien waar ik in de pers op heb gereageerd." Tevreden Hegger maakte zich in de laatste commissievergadering financi en kwaad over de opmerking van Weemaes dat hij tevi'eden was over het bedrag van de na heffing. Zij becijferde dat het ging om een bedrag van omgex-e- kend zeventig gulden per Hul ster gezin en dat vond zij niet bepaald een 'laag bedrag'. Dat de naheffing ook veel hoger uit had kunnen vallen, vindt Heg ger bepaald geen verdienste van het college. Volgens Hegger is de naheffing die Hulst er met lange onderhandelingen wist uit te slepen te danken aan het feit dat de zaak zou verjaren. Weemaes noemt dit pertinent niet waar. Weemaes: „Wij heb ben zelf met de Belastingdienst afgesproken dat er geen sprake zou zijn van een verjaring. Wij wilden dat niet, want we wilden de zaak gewoon op een nette manier uit de wereld hebben. Dat is gelukt en ik vind nog steeds dat we niet mogen klagen over het uiteindelijke bedrag. door Wout Bareman TERNEUZEN - De bouwers van de Westerscheldetunnel verwachten eind deze week een duidelijk beeld te hebben van de wijze waarop de boormachine in de westelijke tunnelbuis zich gedraagt. De afgelopen weken zijn wijzigingen aan het snijrad aangebracht, waardoor extra ruimte is ontstaan voor de boor. De bouwers kregen vorige week opnieuw te kampen met tegen slag, toen zich een lekkage voor deed in een bentonietleiding. Die bentoniet is een verstevi gingsvloeistof, die in het boor- front wordt gebruikt. Volgens woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel zorgde het lek voor extra werk, waax-- door het eigenlijke boren werd vertraagd. Boormachine Neeltje Suzanna in de westbuis draait momen teel erg langzaam: vorige week werd acht meter geboord, deze week komt daar waai'schijnlijk een meter of twaalf bij. De Moor: „Er wordt nu heel .lang zaam geboord om precies te kunnen zien hoe met name het boorschild zich onder de veran derde omstandigheden - na de aanpassingen - houdt. Inmxd- dels is wel al gebleken dat de eerste diagnose dat het om elas tische, dus tijdelijke vervormin- gen ging, juist is." Tunnelbouwer KMW hoopt de 200 meter op het diepste punt van de tunnel (x'uim 50 meter min NAP) zonder verdere aan passingen aan de machine te kunnen voltooien en volgende week weer op volle snelheid door te kunnen gaan. De extra stalen ring, die het boorschild van boormachine Sara in de oostbuis moet verste vigen, wox-dt eind j uli door de le verancier van de machines in Terneuzen afgeleverd. Het in- stalleren van de ring en het her starten van het boorproces neemt vermoedelijk tot half au gustus in beslag. De twee boor machines werden op donderdag 11 mei stilgezet nadat aan beide boorschilden vervormingen waren vastgesteld. Die werden hoofdzakelijk veroorzaakt door de hoge dink (7 bar) op het diep ste punt van de tunnel. Sinds enkele dagen worden in de Braakmanhaven containers verscheept. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Nederland se Vissersbond weigert viskot- ters aan de kant te houden omdat ze geen zeedagen meer hebben. Als vissers met onvol doende zeedagen kunnen aantonen dat ze nog genoeg vis quota hebben, verleent de Vis sersbond hen gewoon extra da gen. De visserijorganisatie laat weten 'een keiharde confronta tie' met de Europese Unie niet te schuwen. Vooral Eurokottei's, vissers schepen met een maximaal mo torvermogen van 300 pk die met name in de kustwateren actief zijn, hebben te weinig zeedagen. De eigenaren van die schepen, onder meer uit Colijnsplaat en Stellendam, zijn daax'door niet meer in staat hun visquota op te vissen. „Dat kan natuurlijk niet", stelt secretaris G. Hiemstra van de Vissers bond. „Zeedagen zijn een mid del om de vangstcapaciteit te beperken. Het doel is dat vissers zich aan hun visquota houden. En dat gebeurt." Zeedagen zijn het aantal dagen dat een vis sersschip op zee mag zijn. Wie te weinig dagen heeft om zijn visquota op te vissen, kan bij de Nederlandse Vissei'sbond Verdachte moord Zeelandbrug vrij DEN HAAG De 25-jarige Rot terdamse verdachte van de Zee- landbrugmoord is maandag door het gerechtshof in Den Haag op vrije voeten gesteld. De man was eerder door de rechtbank in Middelburg tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn aandeel in de gewelddadige dood van de 40- jarige A. Yalcinkaya. Yalcinkaya werd in de ochtend van 27 maart 1998 gevonden in het water van de Oosterschelde. De rechtbank achtte bewezen dat de Rotterdammer en zijn zwager het slachtoffer van de Zeelandbrug hadden gegooid. De zwager echter was al eerder door zowel de rechtbank als het gex-echtshof vrijgesproken. Nu heeft het gex-echtshof beslist dat de Rotterdammer in vx-ij heid kan worden gesteld, omdat er geen gronden meer zijn voor de voorlopige hechtenis. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehou den. een verzoek indienen om extra dagen te krijgen. „Wij controle ren uiteraard eerst of alles klopt, of de visser nog over vol doende quota beschikt", zegt Hiemstra. „Als dat zo is, geven wij meer zeedagen af. Wij wach ten de reactie van Brussel wel af." Het probleem met de zeedagen doet zich bij de grote viskotters die Vlissingen, Arnemuiden en Breskens rijk zijn, niet voor, weetJ. A. Fenijnvande visserij- beheex-groep Delta Zuid. De ei genaren van de grote vissers schepen hebben doelbewust de laatste jaren veel visquota van collega's gekocht. Dat vertaalt zich in meer zeedagen. Fenijn onderkent de moeilijke positie waarin veel eigenaren van Eurokotters verkeren. Zij zijn jaar op jaar gekort op hun zeedagen. „Het is voor die men sen niet meer te doen om hun quota op te vissen." Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) maakt zich over de strijdlustige instelling van de Nederlandse Vissersbond geen zorgen. „Die tonen ze vaker. Dat zijn we ge wend", x-eageert een wooi'dvoer- der van LNV. Sanering door Wout Bareman TERNEUZEN - De Katoenna tie Westerscheldeterminal (KWT) in de Braakmanhaven bij Terneuzen heeft de eerste containers verscheept. De afge lopen dagen meerden verschil lende binnenvaartcontainer- schepen af aan de nieuwe kade, waar nu nog wordt proefge draaid. Over een week of zes is de terminal helemaal operatio neel, verwacht exploitant Ka toennatie uit Antwerpen. In de terminal is zo'n twintig miljoen gulden geïnvesteerd, hoofdzakelijk door het haven schap Zeeland Seaports. Belangrijkste gebruiker in de beginfase is Dow Benelux dat op jaarbasis zo'n veertigdui zend containers naar met name Antwexpen en Rotterdam trans porteert. Die containei's worden voortaan aan boord gezet van speciale shuttles, duwcombina- ties die worden ingezet als een soort watertaxi's. In eex-ste in stantie is het de bedoeling dat er viermaal per week containers worden verscheept vanuit Ter- neuzen. De containerterminal kan de komende jax-en door groeien naar een topcapaciteit van ongeveer 150.000 contai ners. Daarvoor moeten dan wel extx-a voorzieningen worden getrof fen. Zeeland Seaports, Katoen natie en Dow Benelux onder handelen al geruime tij d met NS Rail Infrabeheer over het door trekken (met twee kilometer) van de huidige spoorlijn van Dow richting Mosselbanken. Het spoor moet ook het logistiek park in de noordelijke Bx-aak- manpolders ontsluiten. Het wordt dertig hectare groot. Te gen het einde van dit jaar wordt met de aanleg begonnen. In de rij Volgens een woordvoex-der van Katoennatie is de belangstel ling voor de terminal, die op vrijdag 7 juli officieel wordt ge opend, groot. De rederijen staan bij wijze van spreken in de rij. Onder de gegadigden bevinden zich vervoerders, die trafieken willen opzetten tussen Terneu zen en havens in Engeland en Ierland. De terminal in de foto Peter Nicolai Bx-aakmanhaven zou op die ma nier kunnen uitgroeien tot één van de belangrijkste shortsea- terminals voor het Verenigd Ko ninklijk en Ierland. Dow wil via de terminal ook grondstoffen en producten voor fabrieken in En geland, Duitsland en Scandina vië verschepen. De Katoennatie Westerschelde- texminal kan uitgroeien tot een draaischijf in de activiteiten van de Antwerpse stuwadoor, die op niet al te lange termijn ook een dagelijkse lijndienst wil opzetten tussen Wielsbeke (bij Kortrijk) via Gent naar Terneu zen. Katoennatie nam al in 1998 binnenvaaxlterminals in ge bruik op de linkeroever in het Antwerpse havengebied en in Rouen. Het gaat er volgens hem vooral om dat de Europese Commissie erkent dat Nederland aan het derde Europese saneringspro gramma (officieel: meerjaren oriëntatieprogramma, mop) heeft voldaanEn dat het vierde, lopende saneringsprogramma wordt aangepast. Wat betreft een aanpassing van het viei'de programma waarin de Nederlandse visserij op nieuw een flink aantal schepen zou moeten opgeven, ziet het er redelijk uit. Onlangs hebben vrijwel alle Europese visserij- vertegenwoordigers zich tegen dit programma gekeerd, ook staatssecretarisG. H.Fabervan LNV. Het saneringspx'ogramma is naar haar mening afgegleden tot een technische exercitie, waar slechts enkele specialisten nog iets van begrijpen. Middel Staatssecretaris Faber heeft zich overigens ook altijd op het standpunt gesteld dat visquota boven zeedagen gaan. Met an dere woorden, zij staat in prin cipe op hetzelfde standpunt als de Vissersbond, dat de zeeda genregeling een middel is om het doel (het vissen binnen de Eui'opees vastgestelde quota) te bereiken. De nieuwe oogst wordt gewogen, gemeten en gekookt. door Ingrid Huibers YERSEKE - De nieuwe aanvoer mosselen heeft aan het begin van het seizoen iets min der vlees dan vorig jaar. Dat is de voorlopige uitkomst van de eerste monsterdag op de Yersekse mosselveiling. In het veilinggebouw leverden de mossel kwekers maandag weer van elk perceel een emmertje mosselen af. Aan de hand van die monsters wordt het op handen zijnde mos selseizoen in kaart gebracht. ,,'t Is niet slecht hoor, we zitten met vleesge wicht een beetje onderin de twintig kilo", zegt secretaris Hans van Geesbergen van de Px'oducenten Organisatiè Mossel. „Maar wel iets minder dan vorig jaar. Toen hadden we soms wel 25 of 26 kilo." De mossels worden geteld, met behulp van foto Willem Mieras een laser gemeten en vervolgens gewogen. Daarna worden de mosselen gekookt om het vleesgewicht te kunnen bepalen. Voor de handelaren een moment om alvast te peilen wat de nieuwe aanvoer straks brengt. Voor de kwekers een goede gelegenheid om de laatste nieuwtjes uit te wisselen. De eerste aanvoer wordt woensdag ver wacht. Twee weken erna, woensdag 12 juli, wordt het seizoen officieel geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33