Brandweer verstoort rust kerkhof Vissersbond daagt EU uit Het is op Ambon nu echt oorlog Eerste paal gemeentehuis de grond in Fruitbedrijf stelt komst naar haven Vlissingen jaren uit Tunnelboor westelijke buis kruipt vooruit Mosselen dit jaar minder vet zeeuwse almanak Hup Italië Inwoners Scharendijke dreigen met actie tegen nieuwbouw kazerne NOORD PZCzeel a nd Eén Vlissingse zat afgelopen zondag flink te balen van de oranje doelpuntenmachine. Rijkaards mannen dompel den haar in diepe droefenis. Haar naam eindigt niet op - vic en ze heeft geen Balkan verleden, maar haar vrije zondag hangt af van het feit of Nederland de finale haalt. Zo niet, dan is die immer zo sympathieke collega bereid haar dienst over te nemen. Speelt Nederland echter om de cup in de Kuip, dan zal hij in goed gezelschap achter de buis plaatsnemen om Oranje aan te vuren. De Vlissingse, een voetbalhaatster die het spel met het leren monster nooit een blik waardig acht te, kijkt nu het hele toernooi al zeer gespannen naar elke wedstrijd van het Neder lands elftal. Met een humeur omgekeerd evenredig aan de rest van het land. door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - Ge meente Vlissingen moet in Den Haag aandringen op het sturen van internationale waarnemers naar de Moluk- ken. Dat zegt Josef Tahitu van de Molukse welzijns- stichting Mae-Uku in Oost- Souburg. De stichting gaat dat de gemeente dringend verzoeken. Volgens Tahitu is het snel sturen van interna tionale waarnemers zeer be langrijk nu een burgerlijke noodtoestand op de Moluk- ken is afgekondigd. De laatste dagen is de bur geroorlog geëscaleerd met tientallen doden in Ambon tot gevolg. De Molukse rege ring in ballingschap RMS heeft van de Nederlandse re gering geëist dat zij diploma tieke stappen onderneemt om een internationale vre desmacht naar de Molukken te krijgen. Daarnaast hebben de Molukse kerken de oproep gedaan om aanstaande woensdag in Den Haag een stil protest te houden. Tanks Ieder protest is een protest" zegt Tahitu, al lijkt hij er zelf steeds minder heil in te zien. „Ik heb net nog een telefoon tje vanuit Ambon gehad. Het is daar echt oorlog. Er rijden tanks Ambon binnen. Dat is nog nooit vertoond. En nu de burgerlijke noodtoestand is afgeroepen worden de Mo lukken afgesloten. Er kan niemand meer in en niemand meer uit. De moslims zijn zwaar bewapend en de inwo ners kunnen geen kant op. De Molukse gemeenschap in Ne derlands voelt zich machte loos en is bang voor wat er komen gaat. Door de burger lijke noodtoestand krijgen we ook geen duidelijk zicht meer op wat er zich daar afspeelt. Daarom is het noodzakelijk dat er zo snel mogelijk internationale waarnemers naar toe gaan." Een internationale vredes macht sturen, neemt te veel tijd in beslag zegt Tahitu. .Waarnemers kunnen er bin nen enkele weken zijn. Het moeten dan wel mensen zijn met een boeddhistische of hindoestaanse achtergrond, zoals bijvoorbeeld Ma- leisiërs of waarnemers uit In dia. Die zullen op de Moluk ken als onpartijdig worden aangezien. Dankzij zulke waarnemers kan de wereld zien wat voor erge dingen daar gebeuren. Dat is beter dan dat er een complete vol- kenmoord plaatsvindt ach ter gesloten deuren." Acties De stichting Mae-Uku ver gadert vandaag (dinsdag) over te ondernemen acties. „In ieder geval moet de ge meente contact zoeken met Den Haag. Een stedenband met Ambon is leuk, maar Vlissingen moet ook haar verantwoordelijkheden ne men als er problemen zijn. Van 'wel de lusten maar niet de lasten' zijn we niet ge diend. Daarnaast gaan we waarschijnlijk organisaties als Amnesty International voor de mensenrechten oproepen de Molukkers te steunen.", Tijd over Of Tahitu zich woensdag naar het Binnenhof in Den Haag zal begeven is nog de vraag. „Ik heb die dag al een af spraak met iemand over Am- bon, maar als er nog tijd over is, zal ik zeker gaan. Ik ver wacht dat er nog wel meer mensen uit Souburg naar de demonstratie zullen gaan." niHH door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De jaren gele den met veel tamtam aangekon digde vestiging van het Zuid- Afrikaanse fruitbedrijf Cape- span op het haventerrein Vlis- singen-Oost gaat voorlopig niet door. De invoer van Zuid-Afri kaans fruit in Vlissingen-Oost is ondertussen op 100.000 ton per jaar blijven steken. Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge v cm economische zaken kon digde in 1996 de komst van Ca- pespan naar Vlissingen-Oost aan. De werkgelegenheid zou er een flinke impuls door krijgen. Het verpakkingscentrum dat Capespan wilde vestigen, zou 250 directe en 150 indirecte ar beidsplaatsen opleveren. Om de schepen met Zuid-Afri kaans fruit te kunnen ontvan gen, werd de Westhofhaven in een versneld tempo aangelegd. Het aan de Bijleveldhaven ge vestigde vrieshuis- en groot handelsbedrijf Kloosterboer ging een samenwerkingsver band met Capespan aan. Samen investeerden ze vele miljoenen guldens in havenfaciliteiten. Verklaring De verwachtingen van destijds zijn niet uitgekomen, moet di recteur J. Kloosterboer anno 2000 erkennen. Hij heeft daar een duidelijke verklaring voor. Capespan had indertijd het al leenrecht op de export van Zuid-Afrikaanse fruitproduc ten. Het concern heeft dat al leenrecht in de tussentijd verlo ren. Het moet keihard knokken om boeren aan zich te binden en om marktaandeel te behouden. Niet alleen de komst van een verpakkingscentrum naar Vlis singen is uitgesteld. Hetzelfde geldt voor eenzelfde centrum in Antwerpen „En", weet Kloos terboer, „Capespan trekt zich zelfs helemaal uit het Duitse Bremerhaven terug." Capespan had al een verpakkingscentrum in Engeland. Dat blijft. De aanvoer van Zuid-Afrikaans fruit in Vlissingen-Oost zou vanaf 1997 langzaam worden opgevoerd van zo'n 100.000 ton tot 250.000 ton omstreeks deze tijd. Zover is het niet gekomen. De aanvoer ligt nog steeds rond de 100.000 ton. Heksenketel Het Zuid-Afrikaanse fruit dat via Vlissingen wordt ingevoerd, wordt wel in Zeeland verpakt. Dat gebeurt bij de veiling in Ka- pelle door Food Packing Zee land, een initiatief van Kloos terboer, veilinghuis The Greenery International en fruitverpakker Van Dijk Delft. Daar wordt ook ander dan Zuid-Afrikaans fruit verpakt, Zeeuws fruit bijvoorbeeld. Er werken gemiddeld tachtig tot honderd mensen. „Als wij daar uit ons jasje groei en", zegt Kloosterboer, „komt een verpakkingscentrum in Vlissingen-Oost weer in beeld, maar ik verwacht dat dit de eerstkomende jaren niet zal ge beuren. De fruitmarkt is zo in beweging. Het is een ware hek senketel. Zo zal het aantal groothandelaren in fruit in Eu ropa sterk afnemen. Nu zijn er 1.600. De verwachting is dat er hooguit vijftien overblijven." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Scharendijke dreigt uit te lopen op een langdurige procedure. Een aantal dorpsbewoners is te gen het plan, omdat het pand pal tegen de begraafplaats komt aan te staan. Ze vrezen verstoring van de 'eerbare rust' voor nabestaan den, die het kerkhof bezoeken. Is de gemeente Schouwen-Dui- veland niet bereid het plan in z'n totaal driehonderd meter op te schuiven, dan zet het bestuur daarmee 'het laatste stukje goodwill van de bevolking op het spel', aldus T. Brouwer. Brouwer ontvouwde zijn onge noegen over het nieuwbouw- plan maandag tijdens de verga dering van de adviescommissie algemene en interne zaken in Zierikzee. Hij zei te spreken na mens meerdere dorpsgenoten en kondigde aan een handtekenin genactie te zullen beginnen om het gemeentebestuur op andere gedachten te brengen. Verte- door Wout Bareman TERNEUZEN - De bouwers van de Westerscheldetunnel verwachten eind deze week een duidelijk beeld te hebben van de wijze waarop de boormachine in de westelijke tunnelbuis zich gedraagt. De afgelopen weken zijn wijzigingen aan het snijrad aangebracht, waardoor extra ruimte is ontstaan voor de boor. De bouwers kregen vorige week opnieuw te kampen met tegen slag, toen zich een lekkage voor deed in een bentonietleiding. Die bentoniet is een verstevi gingsvloeistof, die in het boor- front wordt gebruikt. Volgens woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel zorgde het lek voor extra werk, waar door het eigenlijke boren werd vertraagd. Boormachine Neeltje Suzanna in de westbuis draait momen teel erg langzaam: vorige week werd acht meter geboord, deze week komt daar waarschijnlijk een meter of twaalf bij. De Moor: „Er wordt nu heel lang zaam geboord om precies te kunnen zien hoe met name het boorschild zich onder de veran derde omstandigheden - na de aanpassingen - houdt. Inmid dels is wel al gebleken dat de eerste diagnose dat het om elas tische, dus tijdelijke vervormin gen ging, juist is." Tunnelbouwer KMW hoopt de 200 meter op het diepste punt van de tunnel (ruim 50 meter min NAP) zonder verdere aan passingen aan de machine te kunnen voltooien en volgende week weer op volle snelheid door te kunnen gaan. De extra stalen ring, die het boorschild van boormachine Sara in de oostbuis moet verste vigen, wordt eind juli door de le verancier van de machines in Terneuzen afgeleverd. Het in stalleren van de ring en het her starten van het boorproces neemt vermoedelijk tot half au gustus in beslag. De twee boor machines werden op donderdag 11 mei stilgezet nadat aan beide boorschilden vervormingen waren vastgesteld. Die werden hoofdzakelijk veroorzaakt door de hoge druk (7 bar) op het diep ste punt van de tunnel. genwoordigers van dat bestuur spraken zich gisteren namelijk unaniem uit voor aankoop van het gewraakte perceel agrari sche grond aan de Boutlaan. Zwart-wit De verschillende fracties toon den weliswaar begrip voor het standpunt van Brouwer, maar lieten tegelijkertijd blijken dat hij de toekomstige situatie te zwart-wit voorspiegelde. Vol gens het RPF-raadslid J. van den Berge moet het mogelijk zijn afspraken te maken over het aanzetten van de sirenes bij het uitrukkken van de brand weerwagens in Scharendijke. „Bijvoorbeeld pas na driehon derd meter, wanneer men het kerkhof is gepasseerd." Van den Berge erkende dat de betreffende locatie 'zeer onge lukkig is', maar dat weegt wat hem betreft niet op tegen de meerdere minuten kortere aan- rijtijd in geval van calamiteiten. Dat afgezet tegen het jaarlijks slechts geringe aantal ritten van de Scharendijkse brandweer, maakt de Boutlaan een 'optima le plaats', aldus de RPF-fractie- voorzittei'. De andere fracties steunden hem in die opvatting. H. de Vries van GroenLinks: „Ik heb best begrip voor de situatie, maar je kunt toch niet in alles rekening gaan houden met be graafplaatsen." De Vries volgde daarmee de op merkingen van burgemeester J. Asselbergs. „Mijn inzet is en blijft dat vestiging van een brandweerpost in de directe na bijheid van een begraafplaats, niet in strijd is met het piëteits- beginsel." De burgemeester gaf aan gerust te zijn op een eventu ele procedure voor de Raad van State, omdat een negatieve uit spraak voor de gemeente Schouwen-Duiveland volgens hem ook consequenties zou heb ben voor vergelijkbare situaties in Nederland waar brandweer, ambulances dan wel politie in het spel zijn. „Wanneer u mocht besluiten dit voornemen aan te vechten, dan is dat uw volste recht", reageer de Asselbergs geïrriteerd rich ting Brouwer. „Het zou alleen jammer zijn, omdat daarmee hoogstwaarschijnlijk de nieuw bouw nóg langer wordt uitge steld. En het is al zo'n zootje wat de bouwkundige staat betreft van de huidige post." Brouwer toonde zich na afloop van de discussie niet verbaasd over de geringe steun die hij had ontvangen van de commissie. „Ik denk dat bijna niemand van het gemeentebestuur de situatie ter plekke werkelijk kent. Wan neer ze de nieuwe garage drie-, vierhonderd meter verderop zetten, aan de kant van Zeeland Village, kraait er geen kip naar. Die vakantiegangers zitten er maar een klein deel van het jaar, verder woont daar niemand en ben je dus ookniemand tot last." Brouwer wacht met zijn actie, totdat er tekeningen zijn ge maakt van de kazerne. „Ik zit er bovenop. Dat kunstje wat ze hebben uitgehaald met het nieuwe gemeentehuis in Zierik zee, flikken ze geen tweede keer!" Wethouder C. Veerhoek draagt zijn steentje bij aan de bouw van het nieuwe raadhuis in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Nederland se Vissersbond weigert viskot- ters aan de kant te houden omdat ze geen zeedagen meer hebben. Als vissers met onvol doende zeedagen kunnen aantonen dat ze nog genoeg vis quota hebben, verleent de Vis sersbond hen gewoon extra da gen. De visserijorganisatie laat weten 'een keiharde confronta tie' met de Europese Unie niet te schuwen. Vooral Eurokotters, vissers schepen met een maximaal mo torvermogen van 300 pk die met name in de kustwateren actief zijn, hebben te weinig zeedagen. De eigenaren van die schepen, onder meer uit Colijnsplaat en Stellendam, zijn daardoor niet meer in staat hun visquota op te vissen. „Dat kan natuurlijk niet", stelt secretaris G. Hiemstra van de Vissers bond. „Zeedagen zijn een mid del om de vangstcapaciteit te beperken. Het doel is dat vissers zich aan hun visquota houden. En dat gebeurt." Zeedagen zijn het aantal dagen dat een vis sersschip op zee mag zijn. Wie te weinig dagen heeft om zijn visquota op te vissen, kan bij de Nederlandse Vissersbond Verdachte moord Zeelandbrug vrij DEN HAAG De 25-jarige Rot terdamse verdachte van de Zee- landbrugmoord is maandag door het gerechtshof in Den Haag op vrije voeten gesteld. De man was eerder door de rechtbank in Middelburg tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn aandeel in de gewelddadige dood van de 40- jarige A. Yalcinkaya. Yalcinkaya werd in de ochtend van 27 maart 1998 gevonden in het water van de Oosterschelde. De rechtbank achtte bewezen dat de Rotterdammer en zijn zwager het slachtoffer van de Zeelar\dbrug hadden gegooid. De zwager echter was al eerder door zowel de rechtbank als het gerechtshof vrijgesproken. Nu heeft het gerechtshof beslist dat de Rotterdammer in vrij heid kan worden gesteld, omdat er geen gronden meer zijn voor de voorlopige hechtenis. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehou den. Middel Staatssecretaris Faber heeft zich overigens ook altijd op het standpunt gesteld dat visquota boven zeedagen gaan. Met an dere woorden, zij staat in prin cipe op hetzelfde standpunt als de Vissersbond, dat de zeeda genregeling een middel is om het doel (het vissen binnen de Europees vastgestelde quota) te bereiken. De nieuwe oogst wordt gewogen, gemeten en gekookt. door Inqrid Huibers YERSEKE - De nieuwe aanvoer mosselen heeft aan het begin van het seizoen iets min der vlees dan vorig jaar. Dat is de voorlopige uitkomst van de eerste monsterdag op de Yersekse mosselveiling. In het veilinggebouw leverden de mossel kwekers maandag weer van elk perceel een emmertje mosselen af. Aan de hand van die monsters wordt het op handen zijnde mos selseizoen in kaart gebracht. ,,'t Is niet slecht hoor, we zitten met vleesge wicht een beetje onderin de twintig kilo", zegt secretaris Hans van Geesbergen van de Producenten Organisatie Mossel. „Maar wel iets minder dan vorig jaar. Toen hadden we soms wel 25 of 26 kilo." De mossels worden geteld, met behulp van foto Willem Mieras een laser gemeten en vervolgens gewogen. Daarna worden de mosselen gekookt om het vleesgewicht te kunnen bepalen. Voor de handelaren een moment om alvast te peilen wat de nieuwe aanvoer straks brengt. Voor de kwekers een goede gelegenheid om de laatste nieuwtjes uit te wisselen. De eerste aanvoer wordt woensdag ver wacht. Twee weken erna, woensdag 12 juli, wordt het seizoen officieel geopend. een verzoek indienen om extra dagen te krijgen. „Wij controle ren uiteraard eerst of alles klopt, of de visser nog over vol doende quota beschikt", zegt Hiemstra. „Als dat zo is, geven wij meer zeedagen af. Wij wach ten de reactie van Brussel wel af." Het probleem met de zeedagen doet zich bij de grote viskotters die Vlissingen, Arnemuiden en Breskens rijk zijn, niet voor, weet J. A.Fenijnvan devisserij- beheergroep Delta Zuid. De ei genaren van de grote vissers schepen hebben doelbewust de laatste jaren veel visquota van collega's gekocht. Dat vertaalt zich in meer zeedagen. Fenijn onderkent de moeilijke positie waarin veel eigenaren van Eurokotters verkeren. Zij zijn jaar op jaar gekort op hun zeedagen. „Het is voor die men sen niet meer te doen om hun door Famke van Loon ZIERIKZEE - Eindelijk was het dan zover. Nadat wethouder C. Veerhoek van ruimte lijke ordening uit handen van burgemeester J. Asselbergs een gouden helm ontvangen had, kon het heien beginnen. Getooid met de helm en gestoken in witte regenjas en witte kaplaarzen betrad de wethouder trots het bouwterrein. Iets na half vier ging de eerste paal voor het nieuwe gemeentehuis de grond in. Op de officiële start van de bouw van het nieuwe gemeentehuis voor Schouwen-Dui veland zijn behoorlijk wat toeschouwers af gekomen. Bijna het voltallige college - al leen wethouder G. van der Salm moest verstek laten gaan - en een groot aantal ge meenteraadsleden trotseerden het hoge gras en de brandnetels rond het bouwter rein, om niets van dit markante moment te hoeven missen. Met het slaan van de eerste paal is de bouw van het veelbesproken gemeentehuis dan toch begonnen. Protesten en bezwaarschriften vanuit de bevolking maakten de maanden van de de finitieve besluitvorming voor het bouwpro ject dermate spannend, dat het scenario van de voorbereidingen volgens wethouder Veerhoek door regisseur Hitchkock zelf be dacht had kunnen zijn. De wethouder gaf in zijn toespraak zelfs toe dat hij 'één keer ge wanhoopt' heeft. Sobere Die onzekere periode is nu in ieder geval voorbij. Toch had het college van Schou wen-Duiveland gezien de geschiedenis van het project, bewust gekozen voor een ietwat sobere gelegenheid. „We maken duidelijk dat de bouw begonnen is en we wilden dat niet zomaar voor bij laten gaan. Anderzijds wilden we het ook niet te uitbundig vieren om de bevolking rustig aan het idee te laten wennen, dat het gemeentehuis er nu echt komt", legt Veerhoek uit. De bedoeling is nu de inwoners van de ge meente regelmatig op de hoogte te houden van de voi'deringen van de bouw. Met een speciaal bouwbulletin hoopt wethouder Veerhoek dat het draagvlak voor het ge meentehuis zal groeien.,Ik denk dat we van nu af aan met z'n allen blij en trots mogen zijn dat we - en dan bedoel ik de bevolking van Schouwen Duiveland - een gemeente huis, een huis voor de gemeenschap gaan bouwen." quota op te vissen." Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) maakt zich over de strijdlustige instelling van de Nederlandse Vissersbond geen zorgen. „Die tonen ze vaker. Dat zijn we ge wend", reageert een woordvoer der van LNV. Sanering Het gaat er volgens hem vooral om dat de Europese Commissie erkent dat Nederland aan het derde Europese saneringspro gramma (officieel: meerjaren oriëntatieprogramma, mop) heeft voldaan. En dat het vierde, lopende saneringsprogramma wordt aangepast. Wat betreft een aanpassing van het vierde programma waarin de Nederlandse visserij op nieuw een flink aantal schepen zou moeten opgeven, ziet het er redelijk uit. Onlangs hebben vrijwel alle Europese visserij vertegenwoordigers zich tegen dit programma gekeerd, ook staatssecretaris G. H. Faber van LNV. Het saneringsprogramma is naar haar mening afgegleden tot een technische exercitie, waar slechts enkele specialisten nog iets van begrijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27