Kosten geniet met volle teugen Jonge springruiters tonen klasse op Dag van Paard PZC Trilogie Vasseur in Hellevoetsluis Zeeuwse zeilers grijpen naast de eerste prijs Thamar Zweistra rijgt zeges aaneen Zeeuws-Vlaams trio wint Drie-uurscross Zieke Kapellenaar ontmoet oud-wielercollega's in toertocht sport maandag 26 juni 2000 19 Derde plaats juniorenselectie Dubbele winst Angela Maas Derde plaats roeiers Scaldis Mark Boot wint in Helmond Turnster Schoolmeester achtste Van de Ketterij achttiende door Koen de Vries KAMPERLAND - Een dag met een gouden randje. Zo karakte riseerde Ineke Kosten afgelopen zaterdag, de dag waarop de Del ta Midzomertoertocht werd ver reden. Speciaal voor haar man Dies Kosten, die is getroffen door een ongeneeslijke ziekte, namen tal van toppers-van- toen aan de toertocht deel. Dies Kosten (55) hield zijn oud-colle ga's vanuit een volgwagen in de gaten. Normaal gesproken is de Mid zomertoertocht een evenement voor het personeel van de Delta doorSjaakSinke HELLEVOETSLUIS - Voor het derde achtereenvolgende jaar slaagde Remy Vasseur uit Vlis- singen erin om de triatlon in Hellevoetsluis op zijn naam te schrijven. Daardoor verstevig de hij zijn leidende positie in het Fun For Fans triatloncircuit. Na de 500 meter zwemmen had Vasseur een kleine achterstand op John Albrechts uit Middel- harnis. Op het winderige en nat te fietsparkoers nam de Vlissin- ger al snel de leiding over. Met ruime voorsprong kon hij aan de afsluitende 5 kilometer lopen beginnen. Die marge kwam niet meer in gevaar. Jordy Meerman moest bijna drie minuten toege ven op Vasseur maar bleef wel John Albrechts vijftien secon den voor. Leon Jacobse (Vlissin- gen) had op de vierde plaats aan achterstand van bijna zes minu ten. Vrouwen Mitzy Nieuwenhuizen (Helle voetsluis) greep de zege bij de vrouwen. Katja Botman (Mid delburg) had voor de tweede plaats vier minuten meer nodig maar hield wel de winnares van vorig jaar Cindy Brusse (Rotter dam) achter zich. Anton Mol (Sommeldijk) boek- door Sandra Minneboo COLIJNSPLAAT - Watersport vereniging Noord-Beveland hield afgelopen weekend voor de vierde maal het Open Zeeuws Kampioenschap J-24. Het lukte de Zeeuwse deelnemers niet de beker binnen de provincie te houden. Max Houtzager uit Utrecht greep met de Playmobil de titel. De beste Zeeuwse boot was Jan tje uut de kachel van Marcel Fi- lius en Jon Boen uit Middelburg. Zij eindigden op de derde plaats. Behalve het Zeeuws Kampioenschap hield wsv Noord-Beveland ook de Neha- lenniawedstrijden. Stan Tave- nier uit Vlissingen eindigde in de IMS-klasse als eerste. Naast wedstrijden voor lcajuitjachten waren er ook wedstrijden voor open boten. De Koninklijke Li berty Yachtclub uit Antwerpen organiseerde de Midsummer- night Cup, eveneens op de Oos- terschelde bij Colijnsplaat. Succes was er voor Erwin Veld man uit Middelburg. Hij werd tweede in de Splashklasse. Zegereeks Op zaterdag voeren de acht deelnemers aan het Open ZK J-24 en de Nehalenniawedstrij- den twee lange banen. De zon dag stond in het teken van twee kortere wedstrijden. Na de eer ste dag beschikte Max Houtza ger uit Utrecht al over de beste papieren. Hij wist met zijn be manning beide wedstrijden te winnen. Op zondag zette hij zijn zegereeks voort. De Familie Stuyt stond na de eerste wed strijddag op een tweede plaats. Vader, moeder en de twee doch ters Stuyt verdedigden op zon dag hun tweede plaats met suc ces. Jantje uut de kachel van Marcel Filius en Jon Boen uit Middelburg dankten hun derde plaats aan hun goede prestaties op zondag. Het aantal deelnemers aan de Nehalenniawedstrijden viel dit jaar tegen. Slechts acht boten verschenen in de IMS-klasse aan de start. Na twee wedstrijd dagen eindigde Stan Tavenier uit Vlissingen als eerste. Met zijn schip de Fregatvogel wist hij alle vier de wedstrijden te winnen. Als goede tweede ein digde Hans de Waal met de Kop je Kleiner uit Bruinisse. Nutsbedrijven. Zij kunnen in schrijven voor een rit van 70 of 170 kilometer en mogen één in troducé meenemen. Voor Dies Kosten - bij hem werd novem ber vorig jaar een hersentumor geconstateerd - werd het gebeu ren dit jaar uitgebreid met een rit over 7 0 kilometer voor pro minenten. Kosten nodigde een groot deel van hen persoonlijk uit. Volgens de arts was dat een pri ma activiteit voor Kosten. Het leidde de aandacht af van de problemen van alledag en gaf hem nieuwe energie. Ineke Kos ten: ,,Je kunt aan hem zien dat hij vroeger topsporter is ge- te een knappe zege op de Olym pische afstand. Na 1500 meter zwemmen lag Mol al aan de lei ding, samen met Erik Peeman (Middelharnis) en Nico Paasse (Middelharnis). Carlo van den Bergh uit Capelle aan den IJssel nam bij het fietsen de leiding over om met een kleine voor sprong op Mol en Erik Peeman (Middelharnis) aan de 10 kilo meter lopen te beginnen. Na vijf kilometer lopen was het met Van den Bergh gedaan. Mol nam gedecideerd de leiding over en stond die niet meer af. Carlo van den Bergh gaf iets meer dan een minuut toe, maar behield een ruime marge op de nummer drie Erik Peeman. Brilletje Na het fietsen was Bram van Lare (Sluis) uiterst bezorgd over de vorm van zijn vrouw Terèse, omdat ze ver achter op Margriet Uil (Schiedam). Vorige week, op het WK in Nice, finishte Uil nog op grote achterstand op Van La- re. Na de finish bleek waai'om: Terèse moest bij het zwemmen herhaaldelijk stoppen om haar zwembrilletje goed te doen. Sonja Jansen (Schiedam) was de snelste bij de vrouwen, op een ruime minuut gevolgd door Margiet Uil. Van Lare werd toch nog derde in het overall klasse ment. De Midsummernight Cup vindt ieder jaar gelijktijdig plaats met het Open ZK en de Nehalennia wedstrijden. In de haven van Colijnsplaat en op de Ooster- schelde was het dan ook een drukte van belang. Ruim veertig open bootjes voeren in verschil lende klassen zes wedstrijden. Erwin Veldman uit Middelburg moest Julien Pilate uit België voor laten gaan in de Splash klasse. In de Laserklasse werd Jan de Jager uit Wolphaartsdijk vierde. Harde wind Ook op het Grevelingenmeer werd dit weekeinde gezeild. Vanuit Bruinisse verschenen za terdag en zondag 87 schepen aan de start voor de derde en vierde wedstrijd in de Grevelin- gen Cup. Er deden niet veel Zeeuwen mee aan de wedstrijd. De harde wind zorgde voor twee spannende races. De Pandion won in de wedstrijdklasse 1 de zaterdagwedstrijd en op zondag was schipper Vermaat van de Ace of Hearts de gelukkige win naar. In de wedstrijdklasse 2 kon Wil lem Garschagen uit Brouwer shaven niet imponeren. De har de wind speelde hem parten. In mei vonden de eerste twee wed- strij den van de Grevelingen Cup plaats. Hij wist ze beide te win nen in de wedstrijdklasse 2. Za terdag en zondag bracht de Cre- ekwater het niet verder dan een vierde plek. De Obsession van schipper Gra- pendaal eindigde in wedstrijd klasse 2 op zaterdag als eerste, zondag was het de Marsquin die met het beste presteerde. On danks twee vierde plaatsen voert Garschagen nog steeds het overallklassement aan in wed- strijdklasse 2 en is hiermee de beste Zeeuw van de Grevelingen Cup. Sportklasse Tijdens het laatste wedstrijd weekend van de Grevelingen Cup, dat plaatsvindt op 2 en 3 september, moet blijken of Gar schagen zijn voorsprong kan behouden. In de sportklasse won de Jack Flash zowel op zaterdag als zon dag. De volgende editie van de Grevelingen Cup wordt gevaren vanuit Den Osse. weest. Dat heeft hem het karak ter gegeven om dit te doen. Hij geniet vandaag van elk mo ment." Modewereld De Kapellenaar was in de jaren zestig een sterke renner. Hij won in 1965 de Ronde van Midden- Zeeland voor amateurs en was van 1966 tot 1969 prof in de Ca- ballero-formatie. Daarna stort te hij zich in de modewereld, waarvan de Goese kledingzaak Dies Kosten nog steeds een voortvloeisel is. Zaterdag stonden in Goes naast enkele Zeeuwse voormalige toprenners - Cees Bal, Jo de Roo, Heieen Wijnen-Hage, Keetie van Oosten-Hage en Ko Tolhoek - vooral wielrenners van buiten de provincie aan het vertrek. Zo was daar Harm Ottenbros, de man die in 1969 vanuit het niets wereldkampioen op de weg werd. Hij beëindigde zijn carri ère door zijn fiets over de reling van de Zeelandbrug te gooien. Vervolgens bereikte hij het vaste land op de stang van de fiets van Gerrie Knetemann. „Eerlijk ge zegd was het niet mijn echte fiets. Het was een samenraapsel van vanalles en nog wat. Nee, mijn koersfiets was veel te duur om zo maar in de Oosterschelde te gooien", verklapte Ottenbros, die vroeger concurrent was van Kosten. „Hij fietste bij Caballe- ro, ik bij Willem II. In Goes ontmoetten Jaap Oud- kerk (65), Gerard Koel (60) en Cor Schuring (58) elkaar weer eens. Samen met Henk Corne- lisse wonnen ze op de Olym pisch Spelen van 1964 (Tokio) brons op de ploegenachtervol- ging. Ze mijmerden wat af in Zee land, alle drie in plat Amster dams. Cornelisse was er niet bij. Hij fietst niet meer. „Dat kan hij niet meer", meldde Oudkerk. Hij is zó," daarbij met zijn ar- men een ruime omtrekkende be weging om zijn buik makend. Wielerschoenen Speciaal voor Dies Kosten was Gaby Minneboo (55) - vijf keer wereldkampioen stayeren, 25 keer Nederlands kampioen in diverse disciplines - weer eens op de fiets gestapt. „Ik heb ze ventien jaar geen fiets aange- x'aakt", aldus de 55-jarige inwo ner van Spijkenisse. „Alleen mijn wielersclxoenen had ik nog. De rest van het wielermateriaal heb ik zo hier en daar geleend." Ondanks zijn lange afwezigheid in de wielerwereld kon Minne- boo het tempo nog aardig bijbe nen. „Het is een kwestie van een paar kilometertjes langzamer i'ijden", doceerde Jo de Roo, de Bevelander die zich als een soort koerskapitein opwierp. „En je moet natuurlijk een goede plaats in het groepje zoeken." De vrouwen volgden de rerxners met de bus. In Goes bekeken ze eerst het streekmuseum, daarna gebruikten ze samen met de ren ners de lunch op een boerderij in de buurt van Kamperland. Tot slot nuttigden ze in Goes een Chinese maaltijd. Alleen het tijdstip was wat ongebruikelijk. Om een uur of twee schoven ze aan. Het eten was dan ook meer bedoeld voor de wielrijders die de tocht van 170 kilometer net hadden volbracht. Zij moesten op dat moment hun calorieën hoognodig aanvullen. Dies Kosten genoot met volle teugen. „Dit is een prachtige dag", zei hij tegen Gerard Via- nen, achtvoudig Tour-deelne mer. „Eigenlijk hadden we zo iets veel eerder moeten doen." door Lucien Roelaridt ARNHEM - Het begint zo zoet jes aan op een vast ritueel te lij ken. Opnieuw mocht Thamar Zweistra zich als winnaar laten huldigen. Ditmaal stuurde de amazone op het internationaal concours hippique Champion Gelderland liaar paard Hexa gon's Kyrain in de finale van NHS/Intervet Trophy 2000 voor junioren naar de aansprekende score van 68.00 procent. Met deze overwinning nam de Zeeuwse een morele voorsprong op de concurrentie in de strijd om het Nederlands kampioen schap, dat vrijdag en zaterdag in Park Brakkestein in Nijme gen wordt gehouden. Thamar Zweistra liet onder het toeziend oog van bondscoach Jurgen Koschel op het nationaal sportcentrum Papendal met de enonn veel uitstraling tonende Hexagon's Kyrain een voortref- door lepTriou VLISSINGEN De Drie-uurs teamcross van de MSV De Uit laat is ook zondag weer een groot succes geworden. Maar liefst zesendertig teams namen plaats achter het starthek van de Vlissingse vereniging. Het leek wel alsof de wedstrijd maar vijftien minuten zou du ren, zo hard werd er vanaf het eerste moment ingevlogen. De weersomstandigheden wax-en dan ook perfect voor een derge lijk zware wedstrijd. Na drie uur was het het team van De Ovex-kanters met Peter Rottier, Alain v.d. Vloet en Den nis Schêlleman dat als eerste af- gevlagd wei'd. Daaxmee kreeg de organisatie een team met een paar klinkende namen op het hoogste schavot. Pech Pech was er voor het team Ovaa/Blaas. De twee jonge Zeeuwen hadden ervoor geko zen om een team met twee in plaats van drie crossers te vor men. Zij gingen samen met het Wim Anthonissen, Victor Ties- tes en Frank van de Guchte de strijd aan met de latere win naars. Maar in het laatste ge- felijke proef zien. Niemand twijfelt er nog aan; alleen ziekte of een blessure kan de Zeeuwse combinatie nog van een plaats in het team voor de Europese kampioenschappen afhouden. Zweistra zal daarbij vi'ijwel ze ker worden vex-gezeld van de Roosendaalse Domique Fillion, die met Goudbergh's Montreal met een scoi'e van 67.14 procent in Arnhem als tweede eindigde. Bij de Young Riders ging de hoogste eer naar de oppermach tige Marlies van Balen. Zij reed Fidermark naar 74.60 procent. Zeeuwse jeuginternational Laux-ens van Liei'en kon zich met Hexagon's Rubiquil aardig mengen in de strijd om de overi ge erezaken. De ruiter uit Schox-e reed de hengst naar een totaal van 67,42 pocent. Dat was goed voor de derde plaats achter Joyce He- uitink met Berkel's Irish Dancer (69.67%). deelte van de wedstrijd ging het voor Fx-eddie Blaas even fout. Drie i'onden voor het einde kwam hij dichtbij de wissel plaats ten val zonder de finish de passeren. Dat hield automa tisch in dat Casper Ovaa de strijd met een ronde achter stand moest hex*vatten, Ovaa deed wat van hem verwacht werd en stelde alsnog, zij het dan met een ronde achterstand, de derde plaats veilig. Leiding De drie genoemde teams streden de gehele drie uur fel om de lei ding en verschenen afwisselend aan de kop van het veld waai-bij Blaas/Ovaa wel vele ronden de leiding in handen hadden. Maar het team met kopman Peter Rottier uit had toch de langste adem. Het winnende team legde in totaal zesentachtig ronden af. Een van de meeste constant rij dende teams werd gevormd door de Zuid-Hollanders Hoo- gendonk/Steenbergen/O ver sloot. Zij nestelden zich na plus minus twintig ronden op de vierde plaats en stonden die niet meer af. Op de vijfde plaats fi nishte nog een tweemansteam, deze plaats werd bezet door 3oetheer/Van Nielen. De topwielrenners van weleer tijdens de Midzonxertoertocht. Middenachter Dies Kosten. foto Willem Mieras GORINCHEM - De Zeeuwse juniorenselectie atletiek is bij de regio-ontmoeting in Gorinchem op de derde plaats geëindigd met een totaal van 508.5 punten. Dordrecht won met 626.5 punten, Midden-Holland werd tweede met 591.5 punten. Pien Stans (Scheldespox-t) scoorde veel punten voor Zeeland met overwinningen op de 1000 meter en de 60 meter, Marije Jansen (AV'56) finishte als tweede op deze afstand. Linda Vis ser (Dynamica) won het discuswerpen en Jisca Docters (Scheldesport) pakte drie keer zilver: op de 80 meter, het ver springen en het speerwerpenMarlon Dek (AV' 5 6) werd bij het kogelstoten tweede. Ruud van de Bergen (RKHAV) werd tweede op de 800 meter. De D-meisjes verbetei'den de beste Zeeuwse tijd op de 4 x 60 meter met bijna een halve seconden, naar 32.39 seconden. Voor Zeeland liepen Pien Stams (Scheldespox*t), Dominique Fluijt (Delta Sport), Marlon Dek (AV'56) en Marije Jansen (AV'56). De pupillen C met de Scheldesporters Florentijn de Roo, Steven Heijtinck, Niek den Exter en Tom Abbink (AV'56) verbeterden de beste Zeeuwse tijd 4 x 40 meter met ruim een seconden naar 27.96 seconden. HEYTHUISEN - Rolstoeltennister Angela Maas uit Koude- kerke heeft in Heythuisen het dubbel- en het enkelspel van de Open Limburgse kampioenschappen gewonnen. In het enkel spel rekende ze in de halve finale af met Willemien Smits (6-1 6-2) en in de finale met Jiske Griffioen (6-2 6-3). Samen met Judith Sanders won Maas de finale van het dubbel met 6-4 6-3 van het duo Smits/Griffioen. AMSTERDAM - Louise Schreij van roeivereniging Honte uit Middelburg is bij de nationale regiofinale op de Bosbaan bij Amstei'dam in de skiff bij de meisjes tot 18 jaar als eerste ge ëindigd. Haar clubgenoten Anna Dieleman en Evelien Ziel- schot werden in de skiffklasse tot zestien jaar respectievelijk viex"de en vijfde. In de dubbeltwee eindigden Dieleman en Zielschot als tweede. Thijs Vonk en Stijn van Soest van Scal dis uit Goes werden in de dubbeltwee tot zestien jaar derde. HELMOND - Motoi-crosser Mark Boot uit Bui-gh-Haamstede heeft in Helmond weer één van de wedstrijden voor het j eugd- juniorenkampioenschap gewonnen. Ondanks hevige i'egen- val wist hij beide manches in de 6 5cc kleine wielen winnend af te sluiten. Met nog twee wedstrijden voor de boeg gaat Boot riant aan de leiding in de voorcompetitie. Stefan Hage uit Box-ssele behaalde in dezelfde klasse een tweede plaats. HILVERSUM - Op de Nederlandse kampioenschappen tur nen voor vrouwen RWS (i'egionale wedstrijdklasse) is Wendy Schoolmeester van GVK/TCKB op de achtste plaats geëin digd. Ze scoorde in Hilversum in het veld van 41 turnsters 32.25 punten. In dezelfde klasse werd haar ploeggenote Maai ke Neele 22e. Bij deseniox-eneindigdeIngrid Meulmeester van GVK/TCKB als zeventiende in het veld van 3 8 deelneemsters. VOLKOVISK - Alco van de Kettei'ij is samen met Sven van Zanten in de eerste manche van de Grote Prijs van Wit-Rus- land voor motoren met zijspan op de achttiende plaats geëin digd. In de tweede manche sloegen bestuurder Van Zanten en bakkenist Van de Ketterij over de kop. Ze kwamen er met een flinke hoeveelheid blauwe plekken vanaf. door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Op de Zeeuwse Dag van het Paard ligt de nadruk weliswaar op de keuringen en de shows, maar ook de springruiters komen er ruimschoots aan bod. Een unieke gelegenheid voor de ruiters om zich voor het grote publiek in de schijnwerpers te rijden. Met sport van hoog ni veau droegen zij zaterdag op manege De Eendracht in Vrou wenpolder hun steentje bij aan de hoge amusementswaarde van de duizendeix toeschou- Vooral de jeugd kon terugzien op een geslaagd optreden. Op het hoogste niveau maakten sw jonge ruiters de dienst uit. In de klasse ZZ eiste de 20-ja- rige Max'greet Walraven met Jendy de hoofdprijs voor zich op. In de klasse Z toonde de 18- j axrge Christiaan van de Plasse zijn klasse door Delta Mossel Oase naar de hoogste eer te sturen. In beide rubrieken ver wezen de jorxkies de gei'outi- neerde en meest veelzijdige Zeeuwse amazone, Sandy den Exter, naar de tweede plaats. Zwaar parcours Het werd de ruiters niet ge makkelijk gemaakt. Parcours- bouwer Bram Wattel had een fair, maar toch wel technisch en zwaar parcours neer gezet. In de klasse ZZ slaagden Christiaan van de Plasse, Mar- greet Walraven en Sandy den Exter er in het basisparcours de nul op het bord te houden. Maar ook Simon den Exter en Albert Vermue lieten een uit stekende indruk achter Zij haalden door een lichte tou chering echter een balk naar het gras. Christiaan van de Plasse open de de beslissende rit met de overtuigend springende Delta Mossel Skybreaker. Maar als wel meer de laatste weken liet Vrouwe Fortuna hem en zijn vos-ruin in de steek. Een lichte touchering van een 1.50 meter hoge en brede oxer was al vol doende om een balk in het gras te laten tuimelen. Maar met zijn tijd van 39.8 dwong de Yersekenaar de concuri'entie echter wel tot het nemen van risico's. In de klasse Z stal Christiaan van de Plasse met Delta Mossel Oase in de barrage de show. foto Ruben Oreel Margreet Walraven bleek be reid die risoco's te nemen. In de hoogste versnelling stuurde ze Jendy over de obstakels. De merrie tikte drie balken aan, maar alles bleef liggen en de tijd van 37.4 was naar later bleek goed voor de eex"ste plaats. In een adembenemen de rit kwam Sandy den Exter met Illusion niet in de buurt van het hout, maar kwam een fractie van een seconde tekort om Walraven van de leiding te verdringen. In de klasse Z stal Christiaan van de Plasse met Delta Mossel Oase in de barrage de harten van de toeschouwers. De am per boven de pony-maat uit stekende merrie toonde ont zettend veel inzet en kwaliteit op de sprong. Bovendien was de bruine viervoeter enorm snel en voorzichtig. De foutlo ze rit in de uiterst snelle tijd van 35.14 was hiervan het be wijs. Sandy den Exter met Jummy moest hierop het ant- wooi'd schuldig blijven. Ook Albert Vermue toonde in Vrouwenpolder met de merrie Lady zijn talent. In de bairage van de klasse M was de Hein- kenszandse combinatie liefst vier seconden sneller dan Si mon den Exter met Mumbo. Naar de top Vermue toonde zich na afloop tevreden, maar maakte zich toch een beetje zorgen over de snelheid waarmee hij met La dy doorstoot naar de top. „Ik ben met Lady begonnen in de klasse L. Ieder concours groeit ze en daardoor gaat het erg hard. Voor mij reden om het wat voorzichtig aan te doen. Ze is nog jong en ik wil haar niet ovexvragen." In de klasse L werd de over winning een prooi voor Ineke van Eyzeren met Pablo's Jewel. De amazone uit Oude- lande liet in een spannende barrage, waarvoor zich tien combinaties plaatsten, verras send de favoriet Margreet Walraven met Never Mind achter zich, In de klasse B ging de zege naar Anja van der Linde met Glenn. Zij wist als enige in de barrage de nul op het boi'd te houden. Qua stijl toonde Cindy Per- daen met Dicovery (2e) en Sanja Dingemanse met Nicara (3e) zich aanmei'kelijk beter dan Van der Linde, maar zij wisten het strafblad niet blank te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19