Zimbabwe is toch iets beter dan de rest PZC Tsvangirai, uitdager van Mugabe reportage 31 Knak, knak zaterdag 24 juni 2000 Is 20 jaar Mugabe genoeg of niet? Dat is waar het vandaag en morgen (24 en 25 juni) om gaat in Zimbabwe. Hoewel de presidentsverkiezingen pas voor 2002 op het programma staan en de 5 miljoen stemgerechtigden nu wordt gevraagd een nieuw parlement te kiezen, is de echte kwestie de positie van de 76-jarige president. Mugabe voerde het land in 1980 naar de onafhankelijkheid, maar koos in de loop der jaren steeds duidelijker voor een een-partijstaat, die vandaag de dag niet heel veel verschilt van een dictatuur. Nu Zimbabwe's immer zo geroemde economie in totale crisis verkeert vanwege wanbeleid en een te rigoureus saneringsplan van het IMF, is de roep om verandering luid. Zo luid, dat Mugabe besloten heeft tot een gevaarlijk va banque-spel, dat tot nu 31 doden en vele duizenden gewonden en ontheemden heeft opgeleverd. Terwijl de president stemmen hoopt te winnen met intimidatie en de belofte zijn revolu tie te voltooien door het bezit van de blanke minderheid te verdelen onder de zwarte meerderheid, praat de eerste echte oppositie in Zimbabwe over sociaal-de mocratie, investeringen en banen. Mor gan Tsvangirai heet de man, die het met zijn MDC (Movement for Democratie Change) durft op te nemen tegen Mugabe, maar door te winnen waarschijnlijk een burgeroorlog zal veroorzaken. Over één ding zijn alle Zimbabwanen het nog steeds eens: Zimbabwe is beter dan de rest. Het valt - letterlijk - uit elke mond op te tekenen dat het land geen 'Afrikaanse toestanden' waardig is. En het is begrijpe lijk. Zimbabwe heeft altijd een van de sterkste economieën gehad van het Afri kaanse continent. Het is rijk aan gx'ond- stoffen, heeft een goede infrastructuur en een meer dan goed geschoolde bevolking. De Britten deden een duit in het zakje toen het land nog Rhodesië heette, maar dat deed ook 'de kameraad', zoals Robert Mugabe hier met een mengsel van liefde en angst wordt genoemd. „Hij heeft scholen en ziekenhuizen ge bouwd en kleine boeren geholpen met hun voedselproductie. Echt hij heeft veel voor ons gedaan", zegt de jeugdige beheerder van het Nationale Monument. Deze enor me structuur is gebouwd door Noord-Ko- reaanse hulpverleners volgens de beste principes van het reëel bestaande socia lisme op de hoogste heuvel van Harare. Het bevat een museum gewijd aan de re volutie en haar helden. De meesten van hen liggen begraven tegenover een im mens betonnen amfitheater. Er is ook een graf van de onbekende soldaat, dat wordt geflankeerd door reliëfs die het verhaal vertellen van het volk dat is opgestaan on der leiding van de bekende soldaat: Ro bert Mugabe. De boven alles en iedereen uittorende obelisk vertoont betonrot, maar dat is toeval, zegt Billiard. Begraven Hier wordt het verhaal vexdeld van Zim babwe, een naam die letterlijk 'groot ste nen huis' betekent en ontleend is aan de imposante overblijfselen van de Mwene Mutapa en de Rowzi, twee Shona-rijken die tussen de 13de en 19de eeuw in dit deel van Afx-ika heersten. Billiard staat stil bij een foto genomen rond de eeuwwisseling met aan elkaar geketende mannen. „Onze eerste vrijheidsstx-ijders", zegt hij. Het zijn leden van de Ndebele-stam die voch ten tegen de British South Africa Compa ny van Cecil Rhodes. Leden van dezelfde stam, oorsponkelijk afkomstig uit Zuid-Afrika, zouden in de zeventigerjaren onder leiding van Joshua Nkomo vanuit het zuid-westen en Zam bia het bewind van Ian Smith bevechten, tex-wijl de Shona Robei*t Mugabe hetzelf de deed vanuit het oosten en Mozambi que. De twee mannen stonden aan de wieg van Zimbabwe, maar de rivaliteit tussen Shona (nu 80 procent van de bevolking) en de Ndebele (19 procent) bleef. De slachting die Mugabe en zijn in Noord- Korea getrainde Vijfde Brigade in 1982- 1983 aanrichtten in Matabeleland (20.000 mensen vonden de dood), wordt hier niet verteld. Joshua Nkomo moest vluchten, maar zou later mogen terugke ren. Zijn partij, de Zapu, wei'd in 1989 ge absorbeerd door de Zanu PF van Mugabe, die zo zijn droom van een een-partijstaat vrijwel realiseerde. Nkomo werd vice- president, maar zijn rol was uitgespeeld. Hij overleed vorig jaar aan prostaatkan ker en ligt nu hier begraven als held van een revolutie die volledig is geconfis queerd door Mugabe. Maar er is meer geschiedenis. Billiard laat een kopie zien van de Land Apportion ment Act vair 1930, symbool van onrecht en tot vandaag bron van veel kwaad. Be slist werd dat zwarten geen land mochten foto Eelco van der Linden Morgan Tsvangirai de mogelijke opvolger van president Mugabe, foto Rob Keeris je voor te stellen dat deze mensen een winst zullën accepteren die toch een ver lies zal zijn vanwege het voorrecht van de gehate Mugabe. „Tsvangirai is moedig, maar naïef". De woorden snijden, zoals ook de rest van wat Rita Makarau te zeggen heeft. Deze charmante advocate was een van die 30 door Mugabe benoemde parlementariërs. Ze is actief lid van de Zanu PF en staat te boek als hervormingsgezind en progres sief. Ze is, zoals ze zelf zegt, vooral een realist. „Een ovex*winning van de MDC sluit ik uit, ook vanwege die achterstand in ze tels." Makarau moet lachen. Ondanks alles. Ze beschrijft haar partij als een leger met de discipline die daarbij hoort. „Het is een pyramide met Mugabe aan het hoofd. Zo lang de mensen leven die de bevrijdings oorlog hebben meegemaakt, is er geen al ternatief." De strategie is duidelijk. Ze noemt de landkwestie een 'non-issue'. „Zimbabwe heeft genoeg land - je hoeft dat echt niet van de blanken af te pak ken." De verkiezingen zullen volgens Ma karau 'uiteraard niet eerlijk en vrij zijn'. „Geweld en intimidatie zijn aan de ox-de van de dag. Natuurlijk wordt alles door onze partij georganiseerd! „Zet je ideeën over democratie over boord. Geweld hoort bij bevrijders en ie dereen die militair denkt. Ik veroordeel het, maar ik hoop dat het effect sorteert. Want een overwinning van de MDC levert een burgeroorlog op... Echtals ze in het parlement komen met 15 of 230 zetels, zal dat een les zijn voor onze partij en een stimulans voorvorming van binnen ixit." Makarau heeft geen illusies. „Dit is Afri ka. Ik ben advocaat in een land waar de wetten door de hoogste baas niet worden gerespecteerd. Maar toch moet ik verder." Over Mugabe is ze duidelijk. „Hij is kop pig en hard, maar kan enorm charmant zijn. Hij is nog volledig 'in command' en zal nooit opstappen na een verkiezingsne derlaag. Dat is ook Afrikaans. Hij heeft vrijheid gebracht en vindt dat niemand het beter kan dan hij. Denken dat presi dent Mbeki van Zuid-Afrika invloed kan uitoefenen op Mugabe, is waanzin. Nooit zal hij iets van een 'broekie' - want jonger - accepteren. Hij denkt zoals een stam hoofd en die wil de baas blijven tot de dood Ik verzeker je dat hij zich in 2002 weer verkiesbaar stelt." Makarau is zich bewust van alle para doxen en moet er zelf om lachen. Ze blijft, zegt ze, ondanks alles optimist en komt tot een opmerkelijke analyse. „Ik weet ook dat de economie verwoest is, dat er straks voedseltekorten zullen zijn, meer werkloosheid. Maar misschien dat dat de 'drive' zal opleveren voor de echte op stand. Als de bodem is bereikt, kunnen we weer bouwen. Denk er aan: geen man zo kwaad als een hongerige man." Dus toch een Afrikaans scenario voor Zimbabwe, met chaos, rebellen, nieuwe sterke man nen? Makarau aarzelt en zegt dan dood leuk: „De Zimbabwanen zijn intelligent, goed opgeleid. Mensen zullen zich vragen stellen en uiteindelijk goede keuzes ma ken. We zijn Afrikanen, maar uiteindelijk toch iets beter dan de rest. Eelco van der Linden j Oppositieleider Morgan Tsvangirai (in leren jack, op de rug gezien) tijdens een verkiezingsbijeenkomst in een buitenwijk van Harare. hardnekkige griep. De man die Mugabe forse hoofdbrekens bezorgt, is 48 jaar oud, klein van stuk en gezet. Goedaardige ogen in een rond gezicht. Land is econo my? De voormalige vakbondsleider grijnst. „Zimbabwe heeft een landkwes tie en dat lossen we op in goed overleg, met respect voor eigendomsrechten en op transparante wijze. Een commissie van alle betrokkenen - zoals al twee jaar gele den is besloten na een grote internationa le conferentie over het landprobleem - gaat de zaak ten uitvoer leggen. Maar voordat er wordt toegewezen - en dat is precies wat Mugabe niet doet - moeten er infrastructeren zijn en de mensen trai ning hebben gehad. Aan wild west-toe standen hebben we niets". Tsvangirai heeft het in wezen makkelijk. Hij staat voor alles wat Mugabe niet doet en wat de kritische internationale ge meenschap vindt dat gedaan moet wox-- den. Zijn MDC, twee jaar geleden ont staan, is een bonte verzameling van vakbondsleden, mensenrechten activisten en hervormers van uiteenlo pende signatuur. Natuurlijk was 'het ge constateerde failliet van Mugabe's cor rupte bewind' de beslissende 'drive', maar tegelijk zweex-t Tsvangix'ai dat er meer is dan het anti-Mugabe-sentiment. „We zijn een sociaal-democratische par tij, zoals die van Blair en Clinton, met als voornaamste doelen economische groei, echte democratie en transparant be stuur". De economie staat voorop, en daar wordt sinds vorig jaar onder verstaan, toen men de nog sterk socialistisch getinte doelen overboord zette: vrije markt, privatise ring en budgettaire soberheid. Tsvangirai benadrukt dat het internationale ver trouwen moet terugkeren. „Dit land is meer dan een bananenrepubliek". Scholen Hoe dan ook, Mugabe is het probleem. Tsvangirai laakt de corruptie, de eindelo ze rij buitenlandse reizen en de spilziekte van Mugabe's tweede en erg jeugdige vrouw, Grace. Het enige positieve aan De Kameraad zijn de ziekenhuizen. „Muga be heeft alles afgebroken in de jaren ne gentig wat hij daarvoor heeft opge bouwd", zegt Tsvangirai. „Zelfs scholen en ziekerxhuizen zijn voor de gemiddelde Zimbabwaan niet meer te betalen, maar daar zal verandering in komen", zweert de oppositieleider. En het geld?We zitten met 12.000 solda ten in Congo, een operatie die één miljoen dollar per dag kost. Met dat geld kun je veel betere dingen doen", meent Tsvan girai. Hij laat maar even buiten beschou wing wat die 12.000 man, een kwart van het totale leger, na thuiskomst zullen gaan doen. Ook is hij optimistisch over de duizenden oorlogsveteranen en hun aan hang van werkloze gelukszoekers die de 'blanke boei'derijen' bezet houden. „Na de verkiezingen gaan ze gewoon naar huis", zegt hij, zonder er echt in te gelo ven. Duizenden waarnemers zijn in het land, maar voor Tsvangirai zullen de verkiezin gen, gezien het geweld van de afgelopen maanden, moeilijk 'free and fair' te noe men zijn. „We zijn doorgegaan, omdat stoppen eenvoudig geen optie was." Over de mogelijke uitslag is Tsvangirai voor zichtig. Volgens de enige redelijk geloof waardige peiling die afgelopen week is uitgevoerd zou de MDC glorieus winnen en zeker 70 van de 120 te verdelen zetels krijgen. Maar dat is niet genoeg want Mu gabe heeft het recht er nog eens 30 toe te wijzen. Pas als de MDC in 76 kiesdistricten wint, is het feest. Tsvangirai lacht grimmig om die achterstand, maar belooft plechtig dat als zijn partij ook maar één zetel te kort komt 'we gewoon in de oppositie gaan'Als ik hem even later gekleed in een leren jasje en bijna zonder stem een uit zinnige menigte hoor toespreken op de 'Berg van God', een park in een arme bui tenwijk van Harare, lijkt het onmogelijk bezitten in het vruchtbare en regenrijke deel van het land, grofweg de helft van het totale oppervlakte van toenmalig Zuide lijk Rhodesië. Een andere wet uit 1934 verbood zwarten gekwalificeerd werk te doen en veroordeelde hen daarmee tot land- of fabrieksarbeider. De zwarte fa milies moesten verhuizen naar onvrucht bare reseiwa ten. Toen Zimbabwe onafhankelijk werd be zaten 6000 blanke boeren 45 procent van het (meest vruchtbare) land. Vandaag be zitten die boeren, nu 4500 in getal, nog steeds 20,7 procent. Een kleine 10 procent van hxxn land is in de loop der jaren ge kocht door de staat voor herverdelings projecten. Billiard wil geen kritiek uitoe fenen op de oorlogsveteranen, die nu 1400 boerdex'ijen bezet houden en ook niet op Mugabe, die de 'war vets' steunt, en heeft aangekondigd na de verkiezingen alle blaiike boerderij en te zullen inpikken. Hij kiest voor retoriek en vraagt: „Waarom kan er nu geen vreedzame oplossing voor dit probleem gevonden worden? Veel blanken hebben drie of vijf boerdeiijen, ze kunnen er toch makkelijk een paar af staan"? En weer: „Dit is een geweldig land. Laten we niet die typische Afri kaanse fouten maken." Reservaat Mugabe heeft vooral ten eigen bate de landkwestie centraal gesteld, maar er is ook werkelijk een landkwestie. Neem Stephen Makoe, 42 jaar en boer in Mhon- doro, een provincie 150 kilometer ten zui den van Harare. Hij bezit zes hectare grond, waarop hij 15 koeien houdt en tar we, mais en pinda's vei'bouwt. Er moeten 15 mensen van leven. Zijn vader, 90 jaar maar vandaag nog steeds met de knieën op de grond voor de eenvoudige hut om mais te sortex*en, kreeg dit stuk toegewe zen als 'reserved area' - reservaat - van het koloniale bewind. „Hier was bush en ver der niets. We hebben het kaal gehakt en zo goed mogelijk bewerkt", zegt hij vrolijk vanonder zijn gele hoed. Drie van de vier kinderen van zijn tweede vrouw hebben dankzij zijn opofferingen kunnen doorleren en werken nu in Hara re. De vierde, Stephen, wil blijven boeren én wil meer land. „We zitten met teveel mensen boven op elkaar en met meerland zou ik meer kunnen verdienen", zegt hij met vexiegen stem. Uit de oude radio, het enige contact met de buitenwereld, schalt obsessief de verkiezingsleus van de Zanu PF: 'Land is economie en economie is land'. Maar dan is hij dus voor de landbe zettingen door de oorlogsveteranen? Stephen lacht nog verlegener en slaat de ogen neer De MDC, wat staat voor Beweging voor Democratische Verandering, heeft haar hoofdkwartier in een modern zakencen trum in Harare. Binnen heerst chaos. De ruimte naast het kantoor van Moi'gan Tsvangix-ai oogt als de spreekkamer van een dokter. Het gaat vooral over techni sche zaken. Mensen willen weten hoe ze nog op de stemlijst kunnen komen en hoe ze hun lang overleden familieleden, wier stemmen doorgaans aan de Zanu PF toe vallen, er af kunnen krijgen. Mike, ver trouweling en bodyguard van Tsvangirai, trekt een vies gezicht als hij de krant The Herald, spreekbuis van de regering op ta fel ziet liggen en eet er zijn kippenpoot bo ven. Vetvlekken vallen op de even enorme als ridicule kop: Swaziland steunt Muga be in grondbezettingen. Morgan Tsvangirai is moe en heeft een Peter Detmers - uitgezonden als waarnemer door de EU - vindt de voortekenen niet gunstig. foto Eelco van der Linden Knak, knak, knak. Gerou tineerd loopt de taxi chauffeur de gewrichten van zijn wijsvinger na en laat ze stuk voor stuk knakken. Knak, knak, knak, dat was de middelvinger. Het verkeers licht springt op groen en als een trage rups zet de file zich in beweging om in een wolk van rook en getoeter weer te stranden voor het volgende rode licht. 'Stress', moppert de chauffeur en laat wex'k- tuiglijk alle gewichtjes in zijn ringvinger en daarna die in zijn pink knakken. Als de ene hand klaar is, volgt bij het volgend oponthoud de ande re. Het laten knakken van ge wrichten is in Indonesië een nationale sport, die de bevol king dan ook tot in de finesses beheerst. Sta je ergens in een rij, dan is het niet ongewoon dat iemand zijn nekwexvels even lekker ontspant door met een abrupte beweging het hoofd eerst op de linker- en vervolgens op de rechter schouder te leggen. 'Knak, knak.' Niemand kijkt daar van op. Het hoofd kan ook nog in een andere richting bewegen en dus krijgen de atlas en de draaier verlichting door de muis van de hand tegen de kin te plaatsen en even door de weerstand heen te drukken. Links: 'knak' en rechts: 'knak'. Lekker is dat! Zo ook de ellebogen: je ontspant de onderarm en slaat die met enige kracht naar achteren: 'knak'. Hetzelfde geldt voor de lendenwervels: een paar flinke buigingen in zijwaartse richting en alles voelt weer als nieuw! Misverstand Ik meende dat westerse ge wrichten te stug en te stroef zijn voor dergelijke exerci ties, maar dat bleek een mis verstand. Een vriendin greep me bij de hand, pakte een stramme vinger beet en be woog die alsof ze een bak dik ke yoghurt moest doorroeren. „Wel ontspannen hoor!" Na nog wat roeren volgden on- vex'wacht een paar vinnige rukjes: 'knak..., knak..., knak'. Ook op ander vlak gebruiken Indonesiërs hun lichaam an ders. Wie iemand wenkt om te komen, doet dat onderhands: de palm naar beneden en dan de vingers gelijktijdig laten wapperen. Iemand de weg wijzen, is vooral op Java al leen geschikt voor de goede verstaander. De hand blijft waar die is: op heuphoogte bijvoorbeeld en de duim, niet zelden voorzien van een zorg vuldig gemanicuuxrie maar centimeters lange nagel, priemt naar links of rechts. En dat is het dan. De chauf feur gaat die ene hoek om, zet de auto stil en vraagt opnieuw de weg. Met de hele arm wij zen, zoals wij dat in Neder land doen en met hand en vin- gers de bochten en kronkels in de route door de halve stad nabootsen, kan niet. Da's on beleefd. Zelfs jongelui die zich stoei end en trekkend over straat bewegen in hun schoolunifor- men, hebben gewoonten die afwijken van Nedexdandse jongeren. Stompen en duwen tegen schouders zie je niet veel. Daarvoor in de plaats zetten ze de muis van de hand tegen het voorhoofd van de ander en geven vervolgens een kx-achtige duw. 'Joh, lazer op'! Ook moeders die hun kin deren berispen, hanteren die methode, zij het dat zij hun kroost minder krachtig van zich afduwen. In een gesprek kan 'ja' gemakkelijk venne- den worden door slechts de wenkbrauwen op te tillen. Ontspannen Om te zitten, hebben veel In donesiërs geen stoel nodig. Met de voeten plat op de grond gaan zij door de knieën en hurken neer. Dat gebeurt volkomen ontspannen. Zon der er ook maar aan te denken dat ze hun balans zouden kunnen verliezen, nemen ze de nieuwtjes van de dag door. Er zijn maar weinig wester lingen die hen dat nadoen. Zelfs lopen doen veel Indone siërs anders dan de gemiddel de Nederlander. Degenen die gewend zijn op blote voeten te lopen, trekken bij iedere pas de tenen zorgvuldig omhoog. Dat gebeurt op een manier die doet denken aan de danseres sen bij de koninklijke palei zen, de kratons, die him lange vingers sierlijk naar achter weten te krullen. Het optrek ken van de tenen is dé manier om pijnlijke botsingen met losliggende stenen te vexmij- den. Voeten die niet de hele dag in schoenen gekneld zit ten, lijken ook een stuk flexi beler te zijn. Mijn hulp, die in huis ook altijd op blote voeten loopt, slaagt er zelfs in haar grote teen totaal te ontspan nen: 'knak, knak! Theo Haerkens ZAMBIA MOZAMBIQUE K0i)finioer .QShar Xhinhóyl IMasvingo jlawayo Zvishavahe XGwahda .OChlredzi BOTSWANA ZUID-AFRIKA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 99