Bijgeloof Hagi prikkelt Chivu É/*HUISJES Werkstraf voor Feyenoorders in Beverwijk-zaak Banksaldo Hingis blijft groeien Keegan krijgt hulp technisch directeur Verstappen crasht tijdens testsessie NOCNSF verzekert zich tegen eventuele regen aan medailles Roemenen mentaal en fysiek sterk genoeg om Italië te verslaan Joegoslavische bobo's niet welkom Premier Kok niet naar Oranje Voetbalsupporters beboet Britse hooligan half jaar cel in Euro neemt tickets in beslag Cupido zet klacht door Christian Chivu straalt vertrouwen uit in de Roemeense selectie, ons sterk." ,We willen de finale halen, dat maakt foto Radu Sigheti/RTR Gheorghe Hagi liet zich kaalscheren voor de wedstrijd van vanavond tegen Italië om geluk af te dwin gen voor het elftalDe Roemenen kwamen zes jaar geleden op het WK geblondeerd aan de aftrap en ver sloegen daarna favoriet Argentinië. foto Radu Sigheti/RTR Roemenië speelde gelijk tegen Duitsland en versloeg Engeland in een zinderende tweede helft. En nu wacht Italië, vanavond in de kwartfinales. „Als we net zo goed spelen als na de rust tegen de En gelsen", zegt Ajacied Christian Chivu, „kan niemand ons afstop- door Albert Geesing BRUSSEL - Hij draagt de pet achterstevoren, alleen de bak kebaarden zijn nog net zicht baar. Misschien ook naar de kapper geweest, net als Ghe orghe Hagi, die met een kaalge schoren hoofd rondloopt? Christian Chivu schudt het hoofd. „Kijk maar", zegt hij. „Het is zijn keuze, niet van de ploeg. Gheorghe denkt op die manier het geluk te kunnen af dwingen." Bijgeloof is Roemeense voetbal lers niet vreemd. Zes jaar gele den bij het WK in de Verenigde Staten lieten de spelers zich stuk voor stuk blonderen. E'n zie: ze versloegen in de achtste finales de torenhoge favoriet Argentinië in een voortreffelijke wedstrijd met 3-2, om uiteinde lijk in de kwartfinales te stran den tegen Zweden. Maar zo ver als toen kreeg de on navolgbare Hagi ze dit keer niet. „Misschien", oppert de nestor (35) van de ploeg, „volgen ze mijn voorbeeld na de wedstrijd, als we Italië hebben verslagen." Is het zelfvertrouwen of zelf overschatting? Buiten het eigen land geeft niemand een stuiver voor de Roemeense overlevings kansen tegen Italië. Een misvat ting, volgens Chivu. „We zijn mentaal en fysiek sterk genoeg om de Italianen te verslaan. Druk voelen we niet. We hebben heel veel vertrouwen en zijn er van overtuigd dat we met deze ploeg de halve finales kunnen halen." van onze sportredactie AMSTERDAM - NOCNSF heeft zich financieel ingedekt tegen een eventuele 'regen van medailles' bij de Olympische Spelen. De nationale sportkoe pel, die 250 personen denkt te zullen afvaardigen naar Syd ney, heeft een bonusregeling (60, 40 en 20 mille voor respec tievelijk goud, zilver en brons) in het leven geroepen maar vreest (hoopt) het te verwachten succes (onder meer zwemmen, judo, hockey, paardensport, zeilen) niet zelf te kunnen be kostigen. Daartoe is in Enge land een verzekering afgeslo ten. „De eerste tranche nemen we voor eigen rekening, de rest is met dank aan de partners verze kerd. Als de bank springt, dan staat die bank in elk geval niet op Papendal", zei chef de mis sion Jan Loorbach vrijdag tij dens een bijeenkomst op de clip per Stad Amsterdam. Loorbach schetste de stand van zaken op de Road to Sydney, waar de stapjes steeds gerichter worden. De overdracht van de olympische ploeg is op 12 juli, de samenstelling krijgt een steeds definitiever karakter. Enkele keren heeft bij het aan- wijzingsbeleid genade voor recht gegolden, maar de ge waakte afspraken over de kwa lificatie-eisen bleken over het algemeen deugdelijk. „De KNZB is met goed gefun deerde voorstellen gekomen om vijf reserves mee te nemen. Die kunnen in de series zwemmen in (Advertentie) Rectificatie Naar aanleiding van de felicitatieadvertentie i.v.m. de opening van administratiekantoor Huisjes kan door een tekstuele fout enige verwarring ontstaan zijn over het nieuwe adres. De juiste gegevens zijn: ADMINISTRATIE- EN ADVIESBUREAU (V.O.F.) Opalstraat 4, 4421 LL Kapelle Telefoon: 0113-344732, Fax: 0113-344800 E-mail: huisjes@zeelandnet.nl De Ajacied, van 15 oktober 19 8 0is de j ongste speler van het toernooi. Het belet hem niet de grote meneer uit te hangen en hij bijt fel van zich af als Roemenië wordt afgeschilderd als een ou de ploeg. „Onterecht", vindt Chivu. „Het is een mengelmoes, een combinatie van ervaren spe lers en jeugdig enthousiasme. Dat is ons geheim. Iedereen bij ons wil de finale halen. Dat maakt ons sterk." Euro 2000 moet voor Chivu een verademing zijn na het ramp seizoen dat hij doormaakte met Ajax. In de Arena was hij een van de weinige lichtpuntjes, maar miste hij een reeks wed strijden door vier keer tegen een rode kaart aan te lopen. Enthousiasme „Sommige waren niet terecht, vind ik. Maar ik heb er van ge leerd." Het heeft alles te maken met zijn jeugdig enthousiasme. „En met mijn temperament", geeft de linksback grif toe. „Zo ben ik nu eenmaal. Daarom kan ik ook geen trainer garanderen dat het mij niet weer zal overko men." Min of meer tot zijn eigen verba zing stond Chivu al meteen in de basis tegen de Duitsers, de eer ste EK-wedstrijd van de Roe menen. Zijn eerste officiële in terland. „Ik trainde goed maar had nooit gedacht dat ik al zo snel een kans zou krijgen. Bij Ajax moest ik mij tactisch aan passen en wennen aan een sys teem met drie verdedigers. Ik heb mij goed op dit EK kunnen prepareren, ik heb prima ge traind en heb het in de drie wed strijden niet slecht gedaan, vind ik zelf. Ik heb zelfs nog ge scoord. Prachtig toch! De hoop van Chivu en zijn me despelers is vanavond vooral gevestigd op Hagi. „Hij is een hele belangrijke speler voor ons. Hij bulkt van de ervaring en kan een wedstrijd voor ons winnen. Hij miste door een schorsing de wedstrijd tegen Engeland, maar je merkt nu aan alles dat hij erop gebrand is om een grote presta tie neer te zetten. Het is onzin te beweren dat Roemenië zonder Hagi beter is dan met Hagi. Dat zal hij tegen Italië ook willen la ten zien. Daarom is hij naar de kapper geweest. Omdat hij denkt dat het Roemenie geluk zal brengen." GPD plaats van Pieter van den Hoo- genband, Inge de Bruijn of Mar cel Wouda. Door de invoering van halve finales maken die veel meer starts dan in Atlanta. Wij zijn overtuigd geraakt van hun kansen. En in de 'detailles' win je de medailles." Loorbach betreurde dat hij af scheid heeft moeten nemen van de volleybalsters. „De continuï teit is daarmee onderbroken. Jammer. Als je status hebt op.de Spelen in een bepaalde tak van sport, moet je die vooral zien te handhaven. Een adagium van Joop Alberda. De mannen moe ten dat zoals bekend eind juli in Frankrijk nog zien te bewerk stelligen. Ze hebben de Fransen afgelopen weekeinde twee keer verslagen. Ik hoop dat het niet van strategische aard was zoals bij de voetballers." De oud-basketbalinternational zei dat de logistiek (de reis) en de financiering (de trainingskam pen) momenteel voor de nodige hoofdbrekens zorgen. „Er rukt een 'nooit-genoeg-effect' op. Budgettair knagen de ingedien de plannen aan de randen van ons financiële kader. Maar daar komen we wel uit. De serieuze, zinnige en innovatieve plannen hebben we allemaal kunnen ho noreren, soms met enig zoeken naar een goedkopere oplossing. We zijn ontvankelijk geweest voor technische argumenten. Er is altijd discussie. Drie ton uit trekken voor een vierde plaats, is dat weggegooid geld? Óf toch liever een ton erbij en dan een medaille? Dat zijn delicate af wegingen. 100 procent zeker heid heb je nooit."ANP van onze sportredactie ROSMALEN - Het eerste week je tennissen in Nederland heeft Martina Hingis al veel rijker ge maakt dan ze op 19-jarige leef tijd al was. De geboren Tsjechi sche sloeg zich vrijdag in de finale van de Heineken Trophy, waardoor minimaal 35.000 gul den naar haar bankrekening in Zwitserland gaat naast haar op twee ton geschatte startgeld. Als bonus tekende zij een meer jarig contract met de (deels) Nederlandse firma Sara Lee/Douwe Egberts om als ten- nisevenknie van Rintje Ritsma reclame te maken voor Sanex. Het bedrag dat ze daarvoor krijgt is zo astronomisch dat het angstvallig geheim bleef. De aanvoerster van de wereld ranglijst zette in Rosmalen al vast met haar stralendste glimlach een monsterlijke honkbalcap met de sponsor- naam op het bevallige hoofd. Het kan niet anders of er zijn miljoenen mee gemoeid. Hingis verdient alleen al aan prijzen geld een miljoen of zes per jaar. Zij is een ster die in alle uithoe ken van de wereld blikken vangt en camera's op zich gericht krijgt. „Ik ben heel gelukkig met deze samenwerking", zei Hin gis, die onwetend bleef wie Rintje Ritsma (nu TVM) is. Ze had in Nederland tussen haar wedstrijden en trainen voor Wimbledon door op haar rol schaatsen gereden. Ex-vedette Voor Sanex, sinds begin dit jaar al hoofdsponsor van de WTA, was het maar goed dat Hingis zich in de halve finale succesvol langs de minimaal acht kilo te zware Amerikaanse ex-vedette Jennifer Capriati sloeg. Het kostte, zeker in de eerste set, moeite genoeg. Hingis die in de eerste ronde een bye had en in de kwartfinale vrij kreeg door ziekte van Cara Black uit Zim babwe, ontbeerde wedstrijdrit me. Ze moest flink knokken nadat Capriati, behoorlijk trefzeker, met 4-1 voorkwam. Op klasse boog ze de stand om naar 7-5. Hingis buitte in de tweede set conditioneel voordeel gemak kelijk uit: 6-2. Haar nieuwe geldgevers konden ophouden met nerveus gedrentel en de blauwe vlag uithangen. Voor de ruimhartige organisa toren van de Heineken Trophy was de vijfde speeldag een heel wat betei'e dan de vierde toen al le Nederlanders uit het enkel spel werden geslagen. De dure vedetten bleven overeind. Hin gis staat zaterdag in de finale (tegen de Roemeense Ruxandra Dragomir) nog voor titelverde diger bij de mannen Pat Rafter in de halve finale de strijd aan bindt met de Tsjech Martin van onze sportredactie LONDEN - De Engelse voetbal bond (FA) heeft naast bonds coach Kevin Keegan een tweede 'sterke man' geposteerd. Ho ward Wilkinson vervult vanaf donderdag de functie van tech nisch directeur bij Engeland. De FA reageert met deze aan stelling op de vroegtijdige uit schakeling van de Engelsen tij- DEN HAAG - Bij de wedstrijd Joegoslavië-Nederland zal zondag geen enkele hoogwaardigheidsbekleder uit Joegosla vië in het stadion aanwezig zijn. De Nederlandse regering heeft besloten ministers en andere hoogwaardigheidsbekle ders van het Milosevic-regime geen visum te verlenenDe Eu ropese Unie hanteert sinds 1999 een 'visumlijst' waarop alle personen vermeld staan die iets met het regime van Milosevic te maken te hebben. Die mensen krijgen geen visum voor een bezoek aan EU-landen. Voor Euro 2000 wordt geen uitzonde ring gemaakt. GPD DEN HAAG - Premier Kok zal zondag niet aanwezig zijn bij de kwartfinale van Nederland tegen Joegoslavië om het Euro pees kampioenschap voetbal. Hij reist zondagavond af naar Roemenië voor een officieel bezoek van twee dagen aan het land. Hij zal de wedstrijd nog wel in huiselijke kring voor de buis meemaken. De kans is aanwezig dat kroonprins Willem- Alexander de wedstrijd bijwoont, maar een definitief besluit is nog niet genomen, aldus'een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst. ANP DEN BOSCH - De politierechter in Den Bosch heeft een 36- jarige Engelse supporter veroordeeld tot 1000 gulden boete. De man had vorige week na de wedstrijd Engeland-Portugal in Eindhoven een passant mishandeld. Agenten die zagen dat de voetbalfan op straat een andere man enkele klappen in het gezicht gaf, hielden hem aan. De Engelsman had ook een bus je pepperspray in zijn bezit. De man verklaarde dat hij dat in Nederland verboden wapen bij zich had, omdat hij zich als Engelsman bedreigd voelde. Twee 23-jarige mannen uit Waalwijk en twee studenten uit Waalre kregen eenzelfde straf opgelegd. Zij waren dezelfde dag in het centrum van Eindhoven betrokken bij een ruzie in een café waarbij over en weer klappen vielen. Ook tegen hen was een celstraf geëist. ANP BRUSSEL - Een 34-jarige Britse hooligan is vrijdag voor de rechtbank in Brussel veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Hij werd aange houden bij hevige rellen rond de Brusselse beurs op 16 juni, nadat hij klappen had uitgedeeld bij het doorbreken van een politiecordon. De uit Birmingham afkomstige man is de eer ste hooligan die volgens de nieuwe Belgische snelrechtproce dure wordt veroordeeld. ANP/Belga AMSTERDAM - Stichting Euro 2000 heeft vrijdag bij een in val bij Ticket Unlimited in Amsterdam enige duizenden kaar ten voor het Europees Kampioenschap voetbal in beslag ge nomen. De inval werd gedaan door een deurwaarder met hulp van de Amsterdamse politie. Euro 2000 zal nog juridische stappen ondernemen tegen Ticket Unlimited, maar met twee gewonnen rechtszaken tegen ticketbureaus in de hand kon de stichting de kaarten nu al in beslag nemen. ANP AMSTERDAM - Het Amsterdamse ticketbureau Cupido zet de klacht bij de Europese Commissie tegen het kaartverkoop- systeem van Euro 2000 door. De Uefa kreeg ruim twee weken geleden voorlopige toestemming vanuit Brussel voor het ge sloten verkoopsysteem. Cupido stelt dat de Europes Commis sie haar beslissing heeft genomen op onjuiste gronden. ANP foto R o be rt Vos/A N P Martina Hingis tijdens het inslaan in het verlaten complex van het automuseum in Rosmalen. Tennisster tekent contract bij Sanex Damm, de man die Richard Krajicek uitschakelde. De Au straliër versloeg de Marokkaan se attractie Hakim Alami in drie sets: 6-3 3-6 en 6-3. Achtertuin Pat Rafter maakte een aantal heel mooie punten voor zijn der tiende zege op Rosmalen tegen nulnedexdagen. „Het begin er op te lijken dat Rosmalen mijn ach tertuin wordt", sprak hij. Damm won van de Zweedse ve teraan Magnus Gustafsson in dxiesets. Kleine successen waren er nog voor Nederlandse dubbelaars. John van Lottum (met de Itali aan Laurence Tieleman) en Paul Haarhuis (met de Australiër Sandor Stolle) haalden de halve finale. Bij de vrouwen grepen Kristie Boogexl en Mirjam Ore mans naast de finale door ver lies tegen de Amerikaanse Erika de Lone en de Australische Ni cole Pratt. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Het gerechts hof in Amsterdam heeft vijf Feyenoord-supporters veroor deeld tot dienstverlening van 100 tot 180 uur. Zij krijgen de straffen wegens hun aandeel in de rellen in Beverwijk op 23 maart 1997, waarbij de Ajax- supporter Carlo Picornie om het leven kwam. Twee verdachten werden vrijgesproken. Van hen stond volgens het hof niet vast dat ze in het weiland waren waar de rel zich afspeelde. De vijf veroordeelde Feye- noord-fans wordt daarnaast twee maanden vooi'waardelijke celstraf opgelegd. Tijdens hun proeftijd van twee jaar krijgen ze een stadionverbod opgelegd en mogen ze zich ook niet in de buurt van de stadions vertonen. Daarnaast moeten de Feye- noord-aanhangei'S 12.000 gul den bijdragen aan de begrafe niskosten van Picornie. Vechtersbazen De advocaat-generaal had deels voorwaardelijke celstraffen van vier, zes en zeven maanden ge- eist tegen de verdachten. De ei sen kwamen overeen met de eer dere straffen die de rechtbank in Haarlem had opgelegd. De vechtersbazen zijn Zuid-Hol landse mannen variërend in de leeftijd van 25 tot 39 jaar. Tijdens het hoger beroep ont stond onduidelijkheid over de doodsoorzaak van Picornie. Eerder was gesteld dat de Am sterdammer overleed door her senletsel of bloedverlies. De Maastrichtse traumatoloog prof.dr. J. Stapex-t noemde dit onwaarschijnlijk gelet op de snelheid van het ovexiijden. In de ambulance was Picornie nog redelijk bij bewustzijn, maar voor aankomst in het zieken huis was hij al dood. Ook de behandelend chirurg van het Beverwij kse Rode Kruisziekenhuis kon bij nader inzien niet uitsluiten dat Picor nie is overleden aan steekwon den. De advocaten beweerden dat Picornie niet tijdens de rel len is gedood door slagen op zijn hoofd, maar na de vechtpaxüjen door een messteek van een nog onbekende dader. Het hof omzeilt het benoemen van de exacte handelingen van de vijf Feyenoord-fans door in het arrest te stellen dat zij be trokken waren bij een 'vechte rij' en dat tengevolge hiervan Picoi'nie is overleden. De Feye noorders waren niet aanwezig uit angst voor represailles van Aj ax-supporters dens Euro 2000. „Keegan heeft ondersteuning nodig", zei FA- voorzitter Geoff Thompson. Blijkbaar vexdrouwt de bond het Keegan niet meer toe de ploeg alleen te leiden. Wilkinson was in 1992 tx'ainer van Leeds Uni ted, dat in dat jaar de Engelse Premier League won. Dit jaar coachte hij het Engels elftal on der 21, tijdens het jeugd-EK in Slowakije. Wilkinson, die straks formeel in de hiërarchie boven Keegan staat, was al eens tijdelijk bondscoach. Na het ontslag van toenmalig trainer Glenn Hoddle lexdde Wilkinson Engeland in febnxari 1999 gedurende één vriend schappelijke wedstrijd tegen Frankrijk. De Engelsen verlo ren toen met 0-2. DPA van onze sportredactie MAGNY COURS - Jos Verstap pen is tijdens een testsessie in Magny Cours flink gecrasht. Dat gebeurde op het circuit waar volgende week de Grand Prix van Frankrijk wordt ge houden. Verstappen stapte ongedeerd uit de Arrows, die vrijwel total loss was. De auto is terugge stuurd naar Engeland voor ver der onderzoek, maar waar schijnlijk was een technisch defect de oorzaak van het onge luk. De Nederlander verloor in bocht twee van het circuit de macht over het stuur, waardoor de Arrows A21 rechtdoor ging en met hoge snelheid in de ban den tot stilstand kwam. Het was een soortgelijk ongeluk als Mi chael Schumacher vorig jaar overkwam op Silverstone, waarbij de Duitser zijn been brak. De klap kwam hard aan, gezien de schade aan de auto, maar de 28-jarige Limburger stapte ta melijk flegmatiek uit het wrak. „Dit soort dingen gebeuren nu eenmaal in de racerij", was zijn laconieke reactie. Verstappen, die bij de vorige race in Canada twee WK-punten behaalde, had alleen wat last van zijn nek, maar zal volgende week gewoon kunnen starten in de Grand Prix van Frankrijk. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 89