Justitie onderzoekt giflek DSM Stikstof voor olie-industrie NS steken over naar Engeland PZC Eenmansbedrijfjes in bouw populair financiën en economie Burgemeester Geleen verrast door ernst ongeluk van vorig jaar Zoutzuurlek bij vestiging Delft Burger King naar de beurs Grote aankoop Hagemeyer in YS Uitgever SDU ziet winst stijgen Groei Unilever door overnames Voorwaarden verkoop afvalbedrijf Middenkader van arbeidsbureaus tegen sociaal plan het bedrijf stoutenbeek zaterdag 24 juni 2000 Hoor Sander Rooijakkers DEN HAAG - Het aantal een mansbedrijven in de Neder landse bouw is de afgelopen ja ren spectaculair gegroeid. In vijf jaar tijd groeide het aantal zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) van 10.000 naar 25.000. De komende jaren wordt zelfs een groei tot 40.000 verwacht. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijver heid (NVOB) is hier ongelukkig mee, omdat de eenmansbedrij ven voor oneerlijke concurren tie zouden zorgen. In de bouw lijken de bomen tot in de hemel te groeien. Er is heel veel werk voor de 150.000 bouwvakkers in het land. „Steeds meer ervaren vaklieden uit alle beroepsgroepen begin nen daarom voor zichzelf", zegt Leo Steijn van het NVOB. „Ze komen toch wel aan werk en zo houden ze netto meer over. In de bouw hebben we veel zaken pri ma collectief geregeld. Zo heb ben we hele goede opleidings mogelijkheden. Maar daar moet wel voor worden betaald. De kleine zelfstandigen doen ech ter zelden mee aan die regelin gen en houden dus meer over." „Deze bedrijfjes hebben zo la gere kosten en dus kunnen zij werk ook goedkoper aannemen. Wij zien dat als een vorm van oneigenlijke concurrentie." De zelfstandigen blijken zich soms ook niet goed te verzeke ren. „De zzp'ers worden in de bouw ook wel eens gekscherend zelfstandigen zonder pensioen genoemd", zegt Steijn. „Dat is natuurlijk hun eigen verant woordelijkheid, maar toch. Als het straks wat minder gaat, moeten zij plotseling weer een beroep doen op de overheid, om dat ze niets hebben geregeJd. Wij vinden dat een hele kwali j ke zaak." GPD van onze redactie economie MAASTRICHT - Het Openbaar Ministerie in Maastricht stelt een strafrechtelijk onderzoek in naar het ontsnappen van een hoeveelheid blauwzuurgas en acrylnitril op het bedrijfsterrein van chemieconcern DSM in Ge leen. Dat heeft een woordvoer der van justitie bevestigd. Het chemieconcern DSM geeft toe dat 14 oktober vorig jaar op het bedrijfsterrein in Geleen hoeveelheden van beide gifstof fen in het milieu zijn terechtge komen. Een medewerker raakte daardoor bewusteloos. Het ongeval is ontstaan door een gescheurde las in een stalen leiding. Na het ontdekken van het lek duurde het nog zestien minuten voordat de productie was stilgelegd. Blauwzuur en acrylnitril zijn zeer gevaarlijke stoffen, bloot stelling aan geringe hoeveelhe den kan al dodelijk zijn. Beide stoffen kunnen het centraal ze nuwstelsel aantasten. Het bedrijf heeft geen rucht baarheid aan het incident gege ven omdat er geen gevaar voor de volksgezondheid zou zijn ge weest. De dichtbevolkte wijk Lindeheuvel ligt op nog geen twee kilometer van het DSM- complex. Maar volgens woord voerder R. van Druten waren de stoffen bij de hekken van het terrein al niet meer te meten. DSM heeft het voorval wel ge meld bij de provincie Limburg en de Arbeidsinspectie. Die laatste is bezig met onderzoek naar het incident. Lopende dat onderzoek wil ze niets kwijt oyer het ongeval. De provincie Limburg heeft vo rig jaar een revisievergunning verleend voor de ACN1 -fabriek van DSM, zonder dat het che mieconcern de inspectierappor- De DSM-vestiging in Geleen, die nu onderwerp is van justitie-onderzoek. ten over de laatste 16 jaar kon overleggen. Ook nu zijn nog niet alle rapportages binnen. De gemeente Geleen werd niet onmiddellijk op de hoogte ge steld van de lekkage. Dat hoefde ook niet volgens de afspraken die tussen gemeente, provincie en DSM bestaan. Tijdens een commissievergadering van de gemeente donderdag bleek dat de politici nog niet op de hoogte waren van het 'blauwzuurindi- cent' van 14 oktober. Burge meester Lurvink van Geleen wist ook niets van een onder zoek door de Arbeidsinspectie bij DSM. Hij eist een diepgaand onderzoek naar de aard van de melding over de ontsnapte gif fen blauwzuurgas en acrylnitril bij het chemieconcern in okto ber vorig jaar. „Wij zijn vorig jaar een dag na de gasuitbraak door de provincie op de hoogte gesteld van het incident bij DSM. Het betrof een ongeval van lichte aard waar wij ons geen zorgen over hoefde maken. De volksgezondheid was niet in gevaar. Om dan vandaag te ho ren dat justitie, Arbeidsinspec tie en provincie het bewuste voorval onderzoeken, verbaast mij." De burgemeester benadrukt dat de alarmregeling voor calami teiten bij DSM door gemeente, provincie en het concern samen is opgesteld. „De gemeente moet kunnen vertrouwen op een melding van DSM." GroenLinks in Geleen heeft drie DELFT - In een zoutzuurtank op het terrein van DSM Gist in Delft is donderdagavond een lek ont staan. Vijftien liter van de bijtende stof spoot met enige kracht op de bestrating en verdween daarna in de bedrijfsriolering. Er is geen gevaar geweest voor werknemers en brandweerlieden, omdat de stof was verdund. Dat is gisteren meegedeeld door politie en brandweer. Het Openbaar Ministerie (OM) is een onderzoek begonnen naar de verwijtbaarheid van DSM voor dat incident. Het OM-onderzoek begint juist op het moment dat een ander juridisch steekspel rond DSM in Delft werd afgerond. Van de rechtbank in Den Haag kreeg het bedrijf 135.000 gulden boete voor het melasse-ongeval vorig jaar zomer. Toen scheurde een tank met dat stroperige suikerwater, waardoor het oppervlaktewater in en rond Delft ernstig vervuild raakte. ANP weken geleden nog aangedron gen op verplaatsing van de blauwzuurgasfabriek op het terrein van DSM. De fractie maakt zich extra zor gen over DSM sinds een aantal ontploffingen in 1993 in een zwavelzuurfabriek. Ze vindt dat omwonenden van de fabriek te veel risico's lopen. De partij heeft toen aangedrongen op de aanleg van een gasdetectiesys- teem. Milieugedeputeerde De Waal van de provincie Limburg wil zo snél mogelijk een onafhankelijk onderzoek naar de staat van on derhoud van de DSM-fabriek. Als blijkt dat de onderhouds- staat onvoldoende dan volgt wat De Waal betreft tijdelijk sluiting van de fabriek. ANP LONDEN - Het Britse dranken- en levensmiddelenconcern Diageo brengt zijn keten hamburgerrestaurants Burger King binnen twaalf maanden naar de effectenbeurs in New York. In eerste instantie wordt twintig procent van de aandelen aan geboden, zo heeft Diageo bekendgemaakt. Na 2002 wil Diageo ook de resterende tachtig procent van Burger King verkopenAnalisten schatten dat het hele bedrijf een waarde heeft van 2,5 a 3 miljard pond sterling 8,9 a 10,6 miljard). Burger King is in zijn branche de nummer twee ter wereld achter McDonald's. Analisten houden er rekening mee dat de beursgang van Bur ger King wordt gevolgd door de verkoop van andere belangen van Diageo, waaronder de Amerikaanse levensmiddelen dochter Pillsbury en mogelijk zelfs de bierbrouwerijen van Guinness. ANP NAARDEN - Technisch handelshuis Hagemeyer neemt de Amerikaanse onderneming Cameron Barkley (Cambar) over. Daarmee vergroot het Nederlandse concern zijn omzet met 2 miljard. Cambar verkoopt electro technische, veilig heids- en onderhoudsproducten. De transactie moet nog wor den goedgekeurd door de ruim tweeduizend werknemers die eigenaar zijn van het bedrijf. Hagemeyers Noord-Amerikaanse PPS-activiteit (Professio nal Products and Services) heeft straks een omzet van 3,5 miljard per jaar op een totaal voor Hagemeyer van ƒ16,5 mil jard. Hagemeyer denkt dat de transactie in het vierde kwartaal van dit jaar kan worden afgerond. De aankoop wordt uit eigen middelen bekostigd. Details zijn niet bekendgemaakt. ANP DEN HAAG - Uitgever SDU heeft vorig jaar de winst zien stijgen met ruim zestien procent naar 28 miljoen, bij een om zet die met zes procent terugliep naar 228 miljoen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1999. Het verbeterde bedrijfsresultaat is vooral te danken aan de verkoop van het veertigprocentsbelang in printbedrijf Da- tus/CAK en de verkoop van kunsttijdschriften. De staat krijgt als enige aandeelhouder een dividend van 11 miljoen uitgekeerd. Dit jaar verwacht SDU een 'fractioneel' hoger resultaat. ANP ROTTERDAM - De omzet van Unilever zal dit jaar vier tot vijf procent groeien als de overnames van Cressida, Slim Fast en Ben Jerry's worden meegeteld. De omzet van de recente acquisitie van Bestfoods is daarbij niet inbegrepen. Zonder de overnames zou de omzetgroei iets achterblijven bij de verwachtingen, meldt het bedrijf. In plaats van de eerder voorspelde drie tot vier procent, zou de omzetgroei op jaarba sis blijven steken op twee tot drie procent. Unilever geeft geen oorzaak van de achterblijvende groei. ANP DORDRECHT - De gemeente Dordrecht stelt strenge voor waarden aan de verkoop van het afvalbedrijf Proav. De stort plaats mag alleen worden gebruikt voor al dan niet brand baar bouw- en sloopafval. In de vergunning mag geen calamiteitenregeling worden op genomen. Bovendien mag potentieel gevaarlijk afval pas worden gestort nadat uit een contra-expertise is gebleken dat de partij geen gevaarlijk afval bevat. Nu is de provincie verantwoordelijk voor de exploitatie van het bedrijf. Daai'bij verleent ze de milieuvergunningen, die ze ook nog eens controleert. ANP Airpack levert vanuit Zierikzee door Maurits Sep ZIERIKZEE - Airpack Neder land in Zierikzee levert een stik stofinstallatie voor het Rosetta olie- en gasveld voor de Egypti sche kust bij Alexandrië. De stikstof, die onbrandbaar is, dient onder meer om het zuur stofgehalte te verminderen en zo explosiegevaar te voorko men. Verder wordt de stikstof gebruikt om gasvormige af dichtingen te maken voor com pressoren. De exploitant van het Rosetta- véld - dat is vernoemd naar de kleitablet die de sleutel vormde voor de ontcijfering van de Egyptische hiërogliefen - gaf Airpack begin november 1999 de opdracht een stikstof instal latie te bouwen met een capaci teit van 114 kubieke meter per uur. Die wordt via Antwerpen verscheept naar Egypte. Het Rosetta-veld omvat een gasterminal op het land en een boorplatform in zee. De instal latie komt op het land, vertelt C. van Dijk van Airpack. „Van perslucht wordt stikstof ge maakt en die gaat in gasflessen. ZOETERMEER - Een deel van het middenkader van de ar beidsbureaus heeft er weinig vertrouwen in dat de verzelf standiging van de Arbeidsvoor ziening zonder nare gevolgen blijft. De leden van de vakbond De Unie hebben het sociaal plan gisteren afgewezen. De meeste werknemers, leden van AbvaKabo en CFO, scharen zich in grote lijnen wel achter het sociaal plan. Daarin staan afspraken van de vakbonden met de directie over de gevolgen van de opsplitsing in een com merciële tak die werklozen be middelt en een niet-commercië- le die werklozen registreert. Werknemers voor wie geen plaats meer is, krijgen onder steuning bij het zoeken naar een andere baan. Ook krijgen ze tijdelijk com pensatie als ze straks elders minder verdienen. ANP Als ze leeg zijn, kan de exploi tant ze zelf weer vullen." Daarin schuilt volgens Van Dijk het grote voordeel van een eigen stikstof installatie. Veel petro chemische bedrijven, zeker als ze maar weinig nodig hebben, kopen hun stikstof van de gasle verancier. Ze sturen hun lege flessen op enkrijgen volle terug. „Zeker bij kleine hoeveelheden is dat lucratief. Maar als je meer verbruikt, is een eigen installa tie voordeliger. Dan kun je er over beschikken wanneer je wilt en over hoeveel je wilt. Lang zaam maar zeker erkennen de bedrijven dat ook wel, maar de olie- en gasindustrie is, zeker in het Midden- en Verre Oosten waar wij onze klanten hebben, niet zo snel. Men wacht een beetje af hoe het anderen bevalt, voordat men zelf een installatie aanschaft." Gespecialiseerd Gemiddeld maakt Airpack acht tot tien perslucht- en stikstofin- stallaties per jaar. „We produce ren het leidingwerk, de drukva ten en de staalconstructies zelf. Dat vullen we aan met compo nenten van andere bedrijven, zoals de motoren en de koelin gen. Wij bouwen alles op tot één geheel", legt Van Dijk uit. „Ook de ontwerpen van de mechanica en de elektronica maken we zelf." Zeer gespecialiseerd werk noemt zij het. „Het punt is, we bouwen elke keer wat nieuws. Geen enkele machine is hetzelf de. Dat komt omdat we alles op maat bouwen, volgens de indi viduele eisen van de opdracht gever en die zijn voor elk project anders. De installaties kunnen daarom niet eenvoudig van het ene naar het andere boorveld worden verhuisd. Daar passen ze zeer waarschijnlijk niet." De stikstofinstallatie die voor het Rosetta-veld is gebouwd, maakt 114 kubieke meter per uur. De perslucht wordt door membranen gestuwd. Daarin zitten haardunne draden met een poreuze wand. De lucht be staat uit verschillende molecu len. Een zeer klein deel, onge veer drie procent, daarvan verdwijnt door de poreuze wand. Wat overblijft, is stikstof. Die wordt tijdelijk opgeslagen in een buffervat. Daarachter zit een grote compressor, die de stikstof in elkaar drukt (com primeert) en de flessen vult. van onze redactie economie UTRECHT - De NS gaan sa menwerken met de Engelse ver voersmaatschappij First Group om in Engeland treindiensten aan te bieden. De NS koesteren al een tijdje buitenlandse ambi ties, maar volgens een woord voerder is het nooit de bedoeling geweest om zonder partner trei nen te exploiteren in een ander land. First Group heeft al concessies voor treindiensten ten noorden en ten westen van Londen. Daarnaast heeft het buslijnen in Engeland en de Verenigde Sta ten. Het duo wil in 2004 een gooi doen naar de treindiensten in de regio ten zuidwesten van Lon den (onder meer Southampton en Portsmouth). Er rijden inter city's, stoptreinen en stadstrei- nen. De Britse spoorwegautori teit selecteert onder meer op garanties voor passagiersgroei en op tijd rijden. Het gebied telt ongeveer duizend kilometer spoor. Ter vergelijking: in Ne derland ligt drieduizend kilo meter rails. NS en First Group moeten ui terlijk 12 juli hun plannen indienen bij de spoorwegautori teit. Die stelt daarna een 'short list' op van geïnteresseerde spoorbedrijven, waarna het echte loven en bieden kan be ginnen. Onduidelijk is of en hoeveel de NS moeten investeren in het ge bied als partner van First Group. De NS hebben onlangs miljarden geïncasseerd, onder meer door de verkoop van het vijftigprocentsbelang in tele- combedrijf Telfort. Hoe de samenwerking met First Group, die een initiatief was van de NS, er op langere termijn uit gaat zien, is evenmin duide lijk. ANP Een werknemer van Airpack bij de stikstofinstallatie. foto Marijke Folkertsma pack gaat later naar Egypte om de elektriciteit en het leiding- werk aan te sluiten, de laatste controles uit te voeren en de ma chine op te starten. Van Dijk kwalificieert het pro ject voor het Rosetta-veld zowel financieel als in omvang als een 'middenklasser'. „Het kost een half miljoen gulden. De instal laties die wij bouwen, kosten af hankelijk van de grootte en de capaciteit een ton .tot 2,5 mil joen gulden." De jaaromzet be draagt een kleine zeven miljoen gulden. Vanwege de beperkte ruimte op de bedrijfslocatie in Zierikzee, kan Airpack meestal niet meer dan twee grote opdrachten van meerdere installaties tegelijk aannemen. „We moeten soms schipperen met de ruimte", beaamt Van Dijk. Meer bewe gingsvrijheid zou zeer welkom zijn. Anderzijds heeft Airpack niet veel plaats nodig, merkt zij op. Juist omdat het specialistisch werk is en de markt relatief klein, in elk geval nu nog. Van Dijk: „Onze klanten zijn de gro te wereldwijd opererende maat schappijen. Denk aan Shell en Mobil. Maar ook de lokale maatschappijen zoals Adnoc, in de Verenigde Arabische Emira ten. Omdat zij zo groot zijn en enorme projecten uitvoeren, neemt de besluitvorming meer tijd in beslag. Vijf, zes maanden is niet ongewoon." (Advertentie) Naam Airpack Nederland BV Plaats Zierikzee Opgericht 1978 Werknemers 20 Omzet 7.000.000 gulden Stikstof kan worden gebruikt voor verschillende toepassin gen. Zo wordt het in olie-op- slagtanks bovenop de ruwe olie gespoten. Omdat stikstof zwaarder is dan zuurstof, zakt het naar beneden en vormt als het ware een deken op de olie. Dat vermindert de kans op ex plosies en brand. De installatie wordt kant-en klaar afgeleverd op het Rosetta- veld. Een medewerker van Air- Pot Stoutenbeek, Nieuwendijk 89, Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons op lnternet:www.stoutenbeek.nl wi| komon graag bij u thuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 75