Grimmige sfeer Zimbabwe Groenen slikken omstreden plan voor sluiting kerncentrale PZC Wahid verbiedt reizen naar Molukse eilanden Parlement steunt Poetin in strijd tegen machtige gouverneurs Spaanse rechters laten Italiaanse maffiabazen aan costa's ongemoeid i Is i» buitenland Zanger Mapfumo maakt nu muziek tegen Moegabe Veel geweld in aanloop naar parlementsverkiezingen Prins verboden Bild te beledigen Deel Bretonse kust nog onder olie UFF Ulster laat wapens toch rusten Jangtze vervuild met pesticiden Politie in VS ontwapent peuter Twee Nederlanders onder doden hotelbrand Australië Rebellen Fiji's zeggen vrijlating gegijzelden toe De problemen De oplossing zaterdag 24 juni 2000 door Eelco van der Linden HARARE - Thomas Mapfumo, de artiest die een stem gaf aan de 'Chimurenga' (bevrijdingsoor log in Zimbabwe), zingt nu ver nietigende teksten over het regi me van Robert Moegabe. Vlak voor de verkiezingen die een ommekeer teweeg kunnen brengen in het land in Zuidelijk Afrika, geeft Mapfumo het ene concert na het andere. Hij heeft een morele plicht tegenover het volk, zegt de nu 55-jarige ar tiest. „Je moet staan voor wat juist is en vechten tegen wat fout is. Mijn wapen is altijd de muziek geweest." De muziek is zalvend, maar Mapfumo's teksten snijden. Zo als die op zijn auto: 'Steel deze niet, de regering houdt niet van concurrentie'. Zijn laatste cd kreeg de veelbetekende naam 'Disaster' mee en is één grote aanklacht tegen het nu twintig jaar oude regime van Moegabe en diens partij de Zanu PF. Hij verkettert de arrogantie van de macht en roept in herinnering, wijzend op het beeld van een ba viaan in de huiskamer, dat vice- president Muzenda deze week heeft gezegd dat mensen op de Zanu PF moeten stemmen, ook als die partij een baviaan kandi daat stelt. Geen tekorten Mapfumo stelt bitter vast dat de onafhankelijkheid de gewone mensen tot nu toe niets heeft ge bracht. „Sterker nog, het was in de Smith-periode beter dan nu. Je had geen tekorten aan voed sel, brandstof en buitenlandse valuta, en de scholen en zieken huizen waren in orde." De zanger is voor landherverde- ling, maar noemt de bezetting van 'blanke boerderijen' een 'schertsvertoning' en de zoge naamde oorlogsveteranen 'schertsfiguren'. „Het gaat hier alleen om behoud van macht, kunnen doorgaan met de cor ruptie. Het is gewoon ziek, bull shit. Ik ben ook helemaal niet optimistisch over hoe die men sen zullen gaan stemmen. Deze verkiezingen zijn nu al ver valst." Opmerkelijk genoeg wil Mapfu mo niet zeggen of hij dit week einde op de oppositie stemt. „Ik wil mij niet identificeren met een politieke partij. Nee, 'ik steun de MDC via mijn muziek, maarniet met mijn stem." GPD foto Kim Ludbrook/AP Jonge stemmers in het Matopos-district bij Bulawayo krijgen uitgelegd hoe stembussen worden verzegeld. van onze redactie buitenland HARARE - Zimbabwe heeft zich gisteren in een grimmige sfeer opgemaakt voor de verkie zingen, die vandaag en morgen plaatshebben. Aanhangers van president Moegabe bekogelden een konvooi van Morgan Tsvan- girai van de oppositiepartij MDC met stenen. Veertien waarnemers van de oppositie werden korte tijd ontvoerd. Dertien MDC-leden werden la ter weer vrijgelaten. De veer tiende was gisteren nog spoor loos. De ontvoeringen zijn gemeld aan de waarnemers van de Europese Unie. In Mataga, ten zuidoosten van de tweede stad van het land Bu lawayo, zou een verkiezingsbu reau door aanhangers van rege ringspartij ZANU-PF in brand zijn gestoken. Gisteren raakte een oppositie kandidaat die eerder deze week door regeringsaanhangers was mishandeld in coma. Hij was woensdag in het zuidoostelijke Masvingo met ijzeren staven en knuppels in elkaar geslagen. Het hooggerechtshof wees gis teren een verzoek van de MDC van de hand om de verkiezingen te annuleren. De oppositie had betoogd dat het regime van Moegabe kan knoeien met schriftelijk uitgebrachte stem men. De president hield in Harare voor een publiek dat voorname lijk bestond uit schoolkinderen een toespraak waarin hij de op positie voor 'loopjongens van de blanken' uitmaakte. De aanloop naar de verkiezin gen werd vanaf het begin geken merkt door politiek geweld. Zeker 32 mensen, voor het me rendeels aanhangers van de op positie, kwamen om. Het laatste dodelijke incident vond woens dag plaats. Een man die cam pagne voerde voor de MDC werd in zijn eigen huis aange vallen door aanhangers van president Moegabe. Later stierf hij aan de verwon dingen die hij hierbij had opgelopen. Uit een opiniepeiling van vorige week blijkt dat de MDC kans maakt op zeventig van de hon derdtwintig parlementszetels. Dat zou een radicale verande ring betekenen in Zimbabwe. Tot nu toe heeft de partij van Mugabe, ZANU-PF, bijna alle zetels. Er doen tien kleinere par- tijen en 92 onafhankelijke kandidaten mee aan de verkie zingen. Een grote groep buiten landse waarnemers houdt in de gaten of de stembusgang eerlijk verloopt. Ze staan onder be hoorlijke druk. Sommigen zijn het land niet eens ingekomen. Woensdag werd de toegang geweigerd aan de leden van het respectabele Amerikaanse instituut NDI, dat eerder een kritisch rapport over de democratie in Zimbabwe uit bracht. De Nederlandse waarnemer Pe ter Detmers zei deze week zich zorgen te maken over vandaag en morgen. „De grenzen van de kiesdistricten zijn verlegd en dat maakt dat veel mensen niet meer kunnen stemmen", aldus de voormalige gemeentesecre taris van Hoeven. De kieslijsten vormen volgens hem een ander probleem. Overledenen blijken er meestal nog wel op te staan terwijl jeugdige kiezers, de po tentiële MDC-aanhangers, nog al eens ontbreken. Detmers: „Ik vraag altijd in gemeentehuizen naar de lijsten, maar helaas krijg ik ze zelden te zien. In één dorp wel: er stonden 138 mensen op, terwijl de bevolking 170 zie len telde, een verschil van 25 procent. Als dat een landelijke trend is..." GPD/AP/RTR pagina 31: Zimbabwe is toch iets beter dan de rest HANNOVER - Een rechtbank in Hannover heeft Ernst Au gust Prinz von Hannover gisteren verboden journaliste Axine- Kathrin Berger van het Duitse boulevardblad Bild 'telefo nisch of op een andere manier te vernederen'. Als de prins, echtgenoot van prinses Caroline van Monaco, Berger blijft beledigen of bedreigen, kan hij tot zes maanden cel of een boete van 500.000 mark (ruim 550.000 gulden) wor den veroordeeld. Hij moet de kosten van het proces betalen. De rechtbank achtte bewezen dat de prins de j ournaliste veer tien keer 'obscene en seksueel beledigende opmerkingen' heeft toegevoegd. Bild drukte foto's van de prins af, terwijl hij zijn blaas leegde tegen het paviljoen van Turkije op de wereldtentoonstelling in Hannover. AFP /ANP LES SABLES-D'OLONNE - Een deel van de Bretonse kust is nog steeds ernstig vervuild met olie uit de Maltese tanker Eri- ka die in december doormidden brak. De stranden tussen het zuidwesten van Bretagne tot en met de Vendée zijn groten deels schoon. Ook in de Finistère - het westen van Bretagne - is vrijwel alle olie verwijderd. De Franse staatssecretaris van Toerisme meldde gisteren dat er nog serieuze problemen zijn voor het gebied tussen Le Pou- liguen en de zuidkust van de Loiremonding rond Saint-Na- zaire, vooral in de rotsachtige kreken in wat 'la cöte sauvage' (de woeste kust) wordt genoemd. Vier stranden zijn daar vooralsnog niet geschikt om te baden. ANP BELFAST - De belangrijkste protestantse paramilitaire groepering in Noord-Ierland, de Ulster Vrijheidsstrijders (UFF), heeft besloten het in 1994 afgekondigde bestand toch niet op te zeggen. De politieke vleugel van de UFF heeft dat meegedeeld. De UFF dreigde dinsdag het bestand op te zeg gen als de aanslagen op protestanten in wijken in het noorden en westen van Belfast niet zouden ophouden. Als de UFF het dreigement had uitgevoerd, zou dat het Noord-Ierse vredesproces ernstig hebben kunnen verstoord. Het motief voor de ommezwaai van de UFF is niet bekend. RTR PEKING - De Chinese rivier de Jangtze is vervuild met pesti ciden uit een omgeslagen vrachtschip. De omvang van de ver vuiling is, is nog niet bekend, hoewel het schip zondag al om sloeg. Het schip had in totaal vijftig ton bestrijdingsmiddelen aan boord. Een nog onbekend aantal vaten met de giftige inhoud is volgens een havenopzichter uit de stad Chenglin kapotge- gaan. Het bergen van de vracht wordt ernstig bemoeilijkt door ster ke stroming en de diepte van de rivier. Het schip kapseisde waarschijnlijk omdat het te zwaar was beladen. DPA SPOKANE - De politie in de plaats Spokane in de Ameri kaanse staat Washington heeft een tweejarig jongetje ontwa pend, dat met een geladen pistool op de parkeerplaats van een flat drentelde. Het jochie was aan de aandacht van zijn moeder ontsnapt ter wijl zij lag te slapen. Ze zei niet te weten waar het wapen van daan kwam. De kinderbescherming heeft zich inmiddels over de peuter ontfermd. Ambtenaren van de kinderbescherming en de poli tie waren een dag eerder al bij het gezin geweest om polshoog te te nemen. AP Brandweerlieden onderzoeken de smeulende resten van het Palace Backpacker Hotel in Childers. foto Tanya Bradshaw/RTR door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - Het congres van de Duitse Groenen heeft gister avond in Minister met verras send grote meerderheid inge stemd met het in milieukringen omstreden plan voor de sluiting van de negentien Duitse kern centrales. 433 afgevaardigden, ruim zestig procent, volgden de oproep van de partijtop ak koord te gaan met 'het histori- door Frank Hendrickx MOSKOU - Het Russische par lement, de Doema, heeft giste ren de bestuurlijke hervormin gen van president Poetin geac cepteerd. Poetin wil de gouver neurs hun zetels ontnemen in de Russische Eerste Kamer, de Fe- deratieraad. Door de overweldigende steun van de Doema lijkt de machts strijd tussen Poetin en de 89 in vloedrijke gouverneurs beslist. De positie van de zeer onafhan kelijk opererende gouverneurs is nagenoeg uitzichtloos nu sche besluit', dat voorziet in de sluiting van de centrales na een 'bedrijfstijd' van 32 jaar. De 227 tegenstanders ageerden vergeefs tegen het plan, dat zij niet radicaal genoeg vinden en als een 'geschenk aan de atoom industrie' beschouwen. Onder hen was een van de twee voor zitsters van de partij, de verte genwoordigster van de linker vleugel, Antje Radcke. De par- meer dan tweederde van de Doema Poetin blijkt te steunen. De Russische president kan met deze meerderheid zijn wet door voeren zonder de steun van de Federatieraad, waarin de lokale leiders van de 89 Russische pro vincies zitting hebben. Poetin wil de gouverneurs juist uit deze Russische Eerste Kamer hebben en ze vervangen door professio nele afgevaardigden uit de ge westen. De gouverneurs verlie zen bovendien hun immuniteit als ze niet langer in de Federa tieraad zitten. Waarnemers hadden niet ver wacht dat Poetin de noodzake- tijleiding had het congres met enige spanning tegemoet ge zien. Uit peilingen bij de achter ban was gebleken dat de meer derheid van de gedelegeerden zouden instemmen met het plan, maar een congres van de Groenen is vaak onvoorspel baar. De partijtop zette tijdens het debat zwaar geschut in. Verwer ping van het plan zou het einde van de coalitie betekenen met de lijke tweederde meerderheid zou halen. De positie van de Russische president leek aange tast door de omstreden arresta tie van de onafhankelijke me- diabaas Goesinsky. De voor spelling was dat Poetin een ge vaarlijk machtsstrijd tegemoet zou gaan met de gouverneurs. De nieuwe Russische leider wil de macht van de provinciale 'baronnen' inperken om de staat te versterken en het bestuur ef fectiever te maken. Hij wil bo vendien het recht krijgen de gouverneurs te ontslaan. Poetin heeft het land ingedeeld in zeven administratieve dis tricten waar zijn persoonlijke afgevaardigden toezicht zullen houden op de gouverneurs. Van de zeven afgevaardigden in de nieuwe districten, hebben vijf een militaire achtergrond. GPD doorHenkvan den Boom BARCELONA - Spanje en Italië zijn in een hevig juridisch con flict gewikkeld over de uitleve ring van ruim duizend Italiaan se maffiosi. De criminelen hebben zich de afgelopen jaren aan de Spaanse costa's genes teld omdat Spanje het Italiaan se verzoek om uitlevering ne geert. Het gaat om 1089 leden van de maffia die in Italië bij verstek zijn veroordeeld. Onder hen zijn de 124 meest gezochte misdadi gers. De Spaanse premier Aznar heeft vorige week tijdens een bezoek aan Napels de Italiaanse regering beloofd een einde te maken aan deze toestand. Maar dit had slechts tot gevolg dat twee dagen later het Spaanse Constitutionele Hof de beslis- SPD van kanselier Schroder, al dus minister van Milieu Trittin. Ook minister van Buitenlandse Zaken en 'heimelijke partijlei der', Joschka Fischer, deed een dringend beroep op de afge vaardigden de coalitie niet 'ka pot te maken'. Rood-Groen is sinds september 1998 in Berlijn aan de macht. Het protest tegen de kernener gie was, met het pacifisme, de reden waarom de Groenen ruim twintig jaar geleden werden op gericht. Het huidige plan tot sluiting van de kerncentrales gaat met name de linkervleugel niet ver genoeg. Het plan is een compromis met de exploitanten van de centrales, waarover an der half jaar is onderhandeld. Een centrale moet in principe na 32 jaar gesloten worden, maar door oude centrales eerder te sluiten kunnen nieuwere types langer geëxploiteerd worden. Het compromis voorziet daar om niet in een vast tijdstip waarop de laatste centrale van het net gaat. Dat is voor de lin kervleugel onverteerbaai'. Zij vinden dat 'onze geloofwaar digheid opgeofferd wordt aan de deelname aan de regering', zoals Radcke verklaarde. Vandaag worden twee nieuwe partijvoorzitters gekozen. Radcke heeft zich na de neder laag van gisteravond niet her kiesbaar gesteld. Haar collega Gunda Röstel had al eerder haar vertrek aangekondigd. De ver kiezing van Renate Künast en Fritz Kuhn, beide favorieten van Fischer, is daarom een for maliteit. GPD sing van een rechtbank om drie maffiosi uxt te wijzen ongedaan maakte. Het hof wees Aznar daarmee fijntjes op zijn be voegdheden en onderstreepte de eigen macht van Justitie. De Spaanse rechters weigeren tot uitlevering over te gaan om dat ze van mening zijn dat de manier waarop de maffiabazen in Italië zijn veroordeeld, in druist tegen de rechten van de mens. De processen zijn gevoerd in afwezigheid van de verdach ten, en ook zonder verdediging. van onze redactie buitenland SYDNEY - Bij een hotelbrand in de nacht van donderdag op vrijdag in Australië zijn een Ne derlandse man en vrouw om het leven gekomen. In totaal von den vijftien mensen de dood. Tien mensen raakten gewond en er zijn drie vermisten. Het hotel van twee verdiepingen in Chil- ders (Queensland) was speciaal bedoeld voor rugzaktoeristen. Onder de doden en vermisten zijn verder tien Britten, een Spanjaard, een Koreaan, een Japanner en drie Australiërs. De politie onderzoekt of de brand in het Palace Backpacker Hotel is aangestoken. Een uit Dat is in strijd met het recht dat iedere verdachte heeft op verde diging. De Spanjaarden vinden dat eerst de Italiaanse wetge ving moet worden veranderd, voordat kan worden overge gaan tot uitlevering. Spanje is het enige Europese land dat de Italiaanse processen als onwet tig beschouwt. Tot de 'gezoch- ten' behoren levensgevaarlijke criminelen die tot levenslang zijn veroordeeld. Een van hen is de beruchte maffiabaas Dome- nico Paviglianiti, die 113 moor- het hotel gezette man zou wrok tegen enkele gasten hebben ge koesterd. Het aantal slachtoffers is moge- li jk zo omvangri j k omdat gasten het brandalarm niet hoorden. Elke kamer in het honderd jaar oude houten gebouw zou zijn uitgerust met een alarmsignaal. Maar volgens de ruim zestig be woners die het hotel nog net op tijd konden verlaten, ging er geen enkel alarm af. De verslagenheid onder de overlevenden van de verwoes tende brand was groot. De Ne derlandse toeristen Bianca Post (26) en Marika de Kleen (18) treurden om het verlies van een landgenote, die zij Joli noemen. ANP den op zijn geweten heeft. Een andere crimineel die van de vrij heid geniet onder de Spaanse zon is 'capo' Giovanni Greco van de Cosa Nostra. Hij is tot 26 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Madrid zit enorm in zijn maag met de starheid van zijn eigen justitiële apparaat. Temeer ook omdat de maffiabazen zich niet alleen beperken tot het uitgeven van geld. Vanuit Marbella, Mal- lorca en Ibiza, waar de meesten hun verblijf hebben, geven ze leiding aan duistere zaken. De Italiaanse officier van justi tie Armando Spataro die zich heeft gespecialiseerd in het op sporen van maffiosi heeft Span je ervoor gewaarschuwd het ri sico te lopen de rol van Palermo over de nemen als hoofdkwar tiervan de maffia. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische re gering heeft gisteren een verbod afgekondigd op reizen naar de Molukken. Zij hoopt met de maatregel een einde te maken aan het bloedvergieten op de ei landen. President Wahid zei na een ont moeting met vice-president Me gawati Soekarnoputii en leger leider Widodo dat zij het erover eens zijn dat 'buitenstaanders' niet moet worden toegestaan naar de Molukken te gaan. Bo vendien heeft het leger op dracht gekregen op zoek te gaan naar wapens. Wahid zei dat er mensen zijn buiten de Moluk ken die het geweld financieel ondersteunen. De afgelopen maanden is het ge weld op de Molukken opnieuw aangezwengeld met de komst van duizenden leden van de moslimmilitie Laskar Jihad, die een heilige oorlog hebben afge kondigd tegen de christenen. Bij aanhoudende gevechten in de Molukse hoofdstad Ambon kwamen gisteren zeker achttien mensen om het leven. Bendes gingen elkaar met zwaarden en speren te lijf. Een christelijke universiteit, twee moskeeën- en tientallen huizen werden in brand gestoken. Her en der klonken explosies. Eerder deze week voerden hon derden zwaarbewapende mos lims aanvallen uit op het eiland Halmahera. Daarbij zijn hon derden mensen afgeslacht. De elkaar bestrijdende partijen zouden in het geheim gesteund worden door de gewapende macht. Volgens veel berichten is het grootste deel van het leger op de hand van de moslims en staan de meeste politiemensen achter de christenen. Woensdag bestoxmden moslims een woon complex van de Mobiele Briga de, twee politiemannen, onder wie commandant majoor Susanto, werden gedood. RTR/ANP/AP SUVA - De militaire regering van de Fiji-eilanden heeft giste ren een akkoord bereikt met de coupplegers van George Speight over de vrijlating van 31 gegijzelden, onder wie pre mier Chaudhry. De gegijzelden worden in het parlementsgebouw in Suva vasthouden, Woordvoerders van de rebellen en van de rege ring zeiden het ook eens te zijn over de voorwaarden voor het vormen van een nieuw kabinet. Speight en zijn handlangers be stormden op 19 mei het parle ment. AP Advertentie Het netwerk loopt vast als te veel gebruikers tegelijkertijd willen inloggen; Als aanpassingen op het netwerk wenselijk zijn moet er vaak nieuwe apparatuur aangeschaft worden; De back-up verloopt niet altijd goed, waardoor kostbare data verloren gaat; Er is bij implementatie van het huidige netwerk geen rekening gehouden met toekomstige aanpassingen en uitbreidingen; De middelen en kennis ontbreken om het netwerk optimaal effectief te maken. "Lijnbach Net Pro Stationspark 47 4462 DZ Goes Tel. 0113-224466 (Advertentie) Lijnbach NetworkPro inventariseert uw eisen en wensen ten aanzien van uw netwerk. Vervolgens bekijken we in hoeverre uw huidige netwerk aangepast moet worden om deze eisen en wensen te realiseren. Wij doen dit met behulp van een overzichtelijk stappenplan. Onze adviseurs bespreken graag de mogelijkheden met u! 0113 - 22 44 66 oplossing@lijnbach.nl 'Lijnbach 'Net Pro Stationspark 47 4462 DZ Goes Tel. 0113-224466

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 73