Kok sust ruzie over extra geld Ziekenhuizen mogen specialisten werven Huurwaardeforfait moet flink omlaag PZC Slechte naam computermuis onterecht Vriendje vermoord meisje redde zich door zich dood te houden Twintig jaar cel in zaak Sybine Jansons binnenland Milieu-etiket op nieuwe auto's Procedure hielprik moet anders Gemeente redt museumhaaien Partijen moeten wachten tot Prinsjesdag Enschede schat schade ramp op miljard gulden Kinderen tegen IJzeren Rijn MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN Oudere maandelijks twee recepten Directeuren Fireworks langer vast Benzineprijs schiet verder omhoog IND zit weer fout Bijtende honden blijven bij baasje zaterdag 24 juni 2000 door Rixt Albertsma DEN HAAG - De muis is niet de ware veroorzaker van de muis arm, zo blijkt uit onderzoek van TNO Arbeid onder 12.000 werkers. Toetsenborden zijn net zo slecht en de 'muisarm' komt het vaakst voor bij naai sters en kleermakers die hele maal niet met een computer muis werken. Een verkeerde houding en te lang doorwerken zonder pauze zijn de oorzaken. „Zelfs van stilzitten kun je RSI krijgen", zegt onderzoekster Birgitte Blatter van TNO. Dat maakt de verzamelnaam Repe titive Strain Injuries (RSI) dus eigenlijk ook onterecht, want repetitive betekent dat een be paalde beweging steeds wordt herhaald. „De muis kan aan RSI bijdragen, maar dat hoeft zeker niet", zegt Blatter. Mensen die veelvuldig 'mui zen' hadden niet meer klachten dan mensen die vooral met een toetsenbord werken, zo blijkt uit het onderzoek. Veel klach ten komen van het werken ach ter de computer in het alge meen. Vaak is de houding ver keerd en nemen mensen te wei nig pauze. TNO onderzoekt momenteel ook of de werkdruk invloed heeft op RSI-klachten. Het vervangen van de oude muis door een super geavan ceerde muis is dan ook niet au tomatisch de oplossing. „Som mige mensen denken dan dat het probleem over is, maar zo werkt het niet", aldus Blatter. Volgens TNO is het vooral be langrijk een muis te nemen die prettig in je hand ligt, en dat is voor iedereen verschillend. Waar de term muisarm van daan komt, weet de onderzoek ster niet. Het is net als met de tennisarm, die krijg je ook niet alleen door het tennissen. TNO zou de term wel willen veran deren, maar heeft niet direct een alternatief. „In het buiten land noemen ze het meestal 'work related injuries' (aan het werk gerelateerde klachten)." Mensen die achter het beeld scherm zitten, scoren ook niet het hoogst met klachten, zo blijkt uit het onderzoek. Naai sters en kleermakers hebben de meeste klachten. Die zitten vaak voorover gebogen te wer ken - wat nekklachten vei'oor- zaakt - en maken kleine bewe gingen met de vingers. „Ook nemen ze weinig rust." Op de tweede plaats staan de beeld schermwerkers, waarvan vooral secretaressen en typis tes (31 procent) hoog scoren. Ze zitten gemiddeld tussen de vier en acht uur per dag achter de computer. Op de derde plaats staan lassers en loodgieters. GPD DEN HAAG - Op nieuwe auto's moet vanaf volgend jaar een etiket zitten waarop de milieuprestaties zijn af te lezen. Brandstofverbruik en C02-uitstoot moeten worden vermeld. Het kabinet hoopt dat de consument hierdoor eerder een zui nige auto koopt, waardoor het interessanter wordt voor fabri kanten om milieuvriendelijke auto's te maken. Met de sticker geeft het kabinet gehoor aan een Europese richtlijn. Nederland gaat zelfs nog een stapje verder dan de EU voor schrijft. Op het etiket worden ook gegevens over de relatieve zuinigheid van een auto vermeld. Brancheorganisaties Bovag en Rai zien niets in die aanvullende eis. „Relatieve zuinigheid is niet uit te leggen aan de consument en bovendien zorgt de regel voor veel administratieve rompslomp." ANP LAUWERSOOG - De hon derd haaien, roggen en andere vissen in het zeeaquarium van het failliete Expozee bij Lau- wersoog zijn gered. De Groningse gemeente De Marne zorgt dat de dieren ver zorgd worden, dat de stroom niet afgesloten wordt en dat het water ververst blijft wor den. Curator P. Lettinga verwacht dat de gemeente en de stich ting Expozee zeer binnenkort tot overeenstemming zullen komen over een voortzetting van het horeca- en informa tiecentrum. Waarschijnlijk kan het centrum deze zomer dan nog open. Directeur Paul Malewicz van de failliet verklaarde Expozee BV denkt dat Staatsbosbe heer dan al snel in beeld zal komen om het centrum te ge bruiken als bezoekerscen trum van het nationaal park Lauwersmeer. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Premier Kok ver wacht niet dat het conflict van het kabinet met de regerings partijen PvdA en D66 over extra uitgaven aan onderwijs en zorg hoog zal oplopen. „Op dit mo ment hebben we het geld niet", zei Kok gisteren na afloop van het kabinetsberaad. „Maar ik sluit niet uit dat deze zomer, als we wat meer gegevens hebben over de inkomsten en uitgaven van dit jaar, blijkt dat we nog wat over hebben." Donderdag betichtte minister Zalm van Financiën de beide re geringspartijen van 'anarchie'. PvdA en D66 willen dat het ka binet dit jaar voor meer dan éénmiljard gulden extra uit trekt voor verbetering van het onderwijs, de gezondheidszorg, de veiligheid en het milieu. Dit geld zou bovenop de 5,6 miljard gulden aan meevallers moeten komen die het kabinet al be schikbaar had gesteld voor ex tra investeringen. Volgens PvdA en D66 rekent het kabinet echter te zuinig en de getroffen wijk. Over die bij drage vindt overleg plaats tus sen het rijk en de gemeente. De miljoenen moeten onder meer worden besteedt aan de her structurering van het gebied, en aan de herhuisvesting van be drijven en verenigingen. Enschede stelt verder een com missie in om de financiële kant van de vuurwerkramp af te han delen. De commissie wordt voorgezeten door burgemeester Lith de Jeude van Deventer. De gemeente wil overigens sa men met de Belangenvereniging Gedupeerden een gedenkteken oprichten. ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De schade als ge volg van de vuurwerkramp in Enschede wordt geschat op bij na één miljard gulden. Dat heeft de gemeente Enschede gister middag bekendgemaakt. De schade aan huizen bedraagt ruwweg driehonderd miljoen gulden, aan bedrijven ongeveer 513 miljoen. Gemeentelijke ei gendommen hebben voor een bedrag van 160 miljoen gulden schade opgelopen. De gemeente Enschede gaat aan het rijk een half miljard vragen voor het wederopbouwplan van houdt het dit jaar meer over dan de genoemde 5,6 miljard. Zalm is het daar absoluut niet mee eens en zei donderdag dat er echt niet meer geld te besteden is. In juli maakt het kabinet de be groting op voor 2001 die met Prinsjesdag wordt gepresen teerd. „Dan hebben we meer zicht op de financiën van dit jaar", aldus Kok. „Op dit mo ment zijn de grenzen bereikt van wat we extra kunnen uitgeven, maar als blijkt dat we meer geld overhebben, zullen uiteraard de wensen van PvdA en D66 wor den ingewilligd. De partijen moeten nog even geduld hebben tot deze zomer." Dit jaar houdt het kabinet 5,6 miljard gulden over doordat vooral het aantal werklozen la ger is dan was geraamd. De kans is echter reëel dat het kabinet nog meer geld overhoudt door dat bijvoorbeeld de verkoop van aardgas meer opbrengt door de hoge dollarkoers. De PvdA wil onder andere meer geld uittrek ken voor de schoolbudgetten. Met dit geld kunnen scholen bij voorbeeld extra personeel aan nemen of de gebouwen beter la ten schoonmaken. Ook moet er volgens de PvdA meer geld be schikbaar komen om de perso neelstekorten in de zorg in te lo pen. D66 wil onder andere dat de kokkel vissers in de Wadden zee worden uitgekocht om het natuurgebied te sparen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse ziekenhuizen mogen extra me disch specialisten aantrekken in hun strijd tegen de wachtlijs ten. Ze kunnen hiervoor eventu eel ook extra geld krijgen. Minister Borst van Volksge zondheid heeft op aanraden van het College Tarieven Gezond heidszorg (CTG) besloten de stop op aanname van extra spe cialisten op te heffen. Ze had in 1996 het aantal medisch specia listen per instelling bevroren om te kunnen bezuinigen. De bewindsvrouw verwacht vanaf volgend jaar extra geld te kunnen krijgen van het kabinet zodat de ziekenhuizen de nieu we artsen kunnen betalen, meldt haar woordvoerder. Ze denkt aan de ongeveer 250 mil joen gulden aan uitgavenreser ves die het kabinet heeft. De zie kenhuizen kunnen alleen extra geld krijgen als zij een goed plan op tafel leggen, aldus haar woordvoerder. Borst heft de aannamestop op omdat de wachtlijsten nog steeds lang zijn en er tegelijker tijd tientallen specialisten werkloos zijn, zoals orthopeden en oogartsen. Doordat de zorginstellingen nu extra productie mogen leveren om extra mensen te kunnen hel pen, hebben ze ook meer mensen nodig. Borst weigerde tot nu toe om de ziekenhuizen hiervoor extra geld te geven, omdat ze vond dat die genoeg geld heb ben. Een aantal jaren geleden heeft Borst de instellingen 'gebudget teerd', omdat de kosten voor de zorgsector de pan uitrezen. Dat betekent dat de instellingen een bepaald bedrag krijgen waai-- mee ze moeten rondkomen. Met dat vaste budget moeten zorgin stellingen afspraken maken over het aantal behandelingen. Maar omdat de vraag groter bleek dan het vastgestelde aan bod, zijn wachtlijsten ontstaan. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) is bijzon der blij .met het besluit van Borst, omdat instellingen nu daadwerkelijk meer mensen kunnen gaan helpen. „Het bete kent niet dat we de wachtlijsten oplossen, maar het is een eerste goede stap", zegt een woord voerster van de NVZ. ANP ROERMOND - Honderd schoolkinderen uit het Nederlands-Duitse grensgebied bij Roermond hebben gisteren op het oorspronkelijke tracé van de IJzeren Rijn gedemonstreerd tegen de nieuwe ingebruik name van de spoorverbinding. De kinderen en hun ouders zijn bang voor geluidsoverlast, aantasting van natuurgebied de Meinweg en het transport van gevaarlijke stoffen uit Antwerpen richting Duits land. foto Bas Rutten/ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het huurwaarde forfait moet volgend jaar met een kwart procent dalen tot net onder de één procent. Dat blijkt uit een voorlopige inventarisa tie van de gestegen huizenprij zen door de Waarderingskamer. De prijzen van onroerend goed zijn in de afgelopen vier jaar ge middeld meer dan vijftig pro cent gestegen. In de Randstad wordt soms zelfs een verdubbe ling geconstateerd. Als het forfait niet daalt, gaan huisei genaren flink meer belasting betalen. De Waarderingskamer baseert zijn berekening op gegevens van de gemeenten. Deze moeten eens in de vier jaar al het onroe rend goed taxeren in het kader van de wet waardering onroe rende zaken. Op basis van deze taxatie wordt gedurende vier jaar de hoogte van het huur waardeforfait (een van de waar de van de woning afhankelijke belasting voor huiseigenaren) en de onroerend goedbelasting berekend. Sinds 1997 is het huurwaardeforfait vastgesteld op 1,25 procent. In de wet is het automatisme op genomen dat als de prijzen te veel dalen of stijgen, de minister van Financiën het forfait moet aanpassen. In welke mate hij dat doet, hangt ook van andere factoren af zoals de gemiddelde stijging van de huren. Beslissing Volgens secretaris J. Gieskes van de Waarderingskamer zal het ministerie in september of oktober een beslissing nemen. Nu is dat nog niet mogelijk om dat de gemiddelde huurstij gin gen van dit jaar nog niet bekend zijn. Ook in de cijfers van de Waarde ringskamer kan mai-ginaal nog wat veranderen. De definitieve berekeningen zijn nog niet ge maakt en zeven van de 537 ge meenten hebben hun gegevens nog niet klaar. ANP/GPD IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND W WINKELCENTRUM VLISSINGEN Op een bankje vlak bij de vindplaats van het vermoorde meisje, zijn bloemen neergelegd. foto Roel Dijkstra/GPD van onze redactie binnenland dam getuige was van de moord op z'n tienjarige klasgenootje SCHIEDAM - De elfjarige Mi- Nienke heeft waarschijnlijk chael die donderdag in Schie- zijn leven gered door zich dood te houden nadat hij door de da der was mishandeld. Toen de dader was vertrokken en het meisje levenloos was achterge laten durfde hij pas weer te be wegen en hulp te halen. De jongen heeft dat aan de poli tie verteld. Tijdens een perscon ferentie gistermiddag gaf de lei der van het rechercheteam M. Mulder meer informatie over de toedracht van de gruwelijke kindermoord in het Prinses Beatrixpark in Schiedam. Michael en Nienke, die bij el kaar in groep 7 van de christelij ke basisschool Kethel zaten, hadden een bezoek gebracht aan de kinderboerderij in het park. Toen het tijd werd om naar huis te gaan - ze zouden bij de moeder van Nienke eten - pak ten ze hun fietsen. Onderweg werden ze aange sproken door een man, die hen sommeerde mee te gaan naar enkele verderop gelegen bos schages. Daar dwong, hij hen de kleren uit te trekken. Onder welke dwang of bedreiging dat gebeurde, zegt de politie niet. De jongen werd daarop ernstig mishandeld en bleef liggen. Er zijn geen aanwijzingen dat hij seksueel is misbruikt. Hoogstwaarschijnlijk is dat wel met het meis'je gebeurd. Daarna is zij vermoord. Toen de jongen merkte dat de man was vertrok ken durfde hij weer te bewegen, stond op en liep, geheel ont kleed, naar het fietspad. Daar hield hij passanten aan, die de politie alarmeerden. Zij troffen in de bosjes het levenloze en eveneens geheel ontklede li chaam van het meisje aan. De jongen werd per ambulance naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Welke ver wondingen hij heeft opgelopen, wil de politie nog niet kwijt. On derweg vertelde hij agenten al wel summier wat er was ge beurd en gaf hij ook een signale ment van de dader. Het gaat om een blanke manmet een pokda lig, puisterig gelaat. Gisteren aan het eind van de middag werd in het ziekenhuis opnieuw met Michael gepraat. Volgens rechercheleider Mulder gaat dat bijzonder moeizaam. „De j ongen is emotioneel zeer de weg kwijt." Inmiddels heeft de ME een groot gebied van het Beatrixpark mi nutieus uitgekamd. Op de plek van de moord zijn gisteren al de eerste bloemen neergelegd. Dat gebeurde ook bij de school van de twee kinderen. Daar, en ook bij de gemeente komen veel steunbetuigingen en binnen. Halfstok In schril contrast met de oranje vlaggetjes verderop in de straat, hangt de nationale driekleur op de school halfstok. Leraar Jan Langstraat vertelt dat experts van de politie en de GGD de op vang en de rouwverwerking in goede banen proberen leiden. In de klas van Michael en Nienke halen de kinderen herinnerin gen aan hun klasgenootje op. Op het schoolbord tekenen ze bloe men. Langstraat: „Het is belangrijk dat kinderen hun routine kun nen oppakken. Ze zoeken hou vast in spelen, taal en rekenen, de dingen die ze altijd doen." GPD DEN HAAG - Minister Borst van VWS heeft het RIVM in Bilt- hoven opgedragen de procedures voor het verzamelen en be waren van bloedmonsters aan te passen. Onlangs bleek dat het onderzoeksinstituut jarenlang zonder toestemming ma teriaal van 1,4 miljoen baby's heeft opgeslagen. De bewindsvrouw zegt die gang van zaken te betreuren, zo schrijft zij in antwoord op Kamervragen. De bloedmonsters zijn verzameld uit hielprikken en zijn opgeslagen in een gege vensbank. Die handelwijze is in strijd met de wet geneeskun dige behandelingsovereenkomst. De prikjes worden uitge voerd om borelingen te testen op de stofwisselingsziekte PKU en CHT. Het RIVM had het bloed alleen mogen bewaren voor specifiek onderzoek naar die ziekten. ANP DEN HAAG - 65-plussers krijgen per jaar gemiddeld 24 re cepten voor geneesmiddelen voorgeschreven, ofwel twee per maand. Dat is aanzienlijk meer dan mensen onder de 65 jaar, die per persoon gemiddeld 5,8 voorschriften per jaar krijgen. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Kenge tallen. Vorig j aar werd gemiddeld per persoon voor 437 gulden medi cijnen verstrekt., een toename van 8,2 procent in vergelijking met 1998.Bij 65-plussers steeg het bedrag van 1140naar 1232 gulden per persoon. ANP ALMELO - Het Openbaar Ministerie wil dat de twee direc teuren van het vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks vast blijven zitten. Justitie verzoekt de rechtbank de gevangenhouding van de twee met nog eens dertig dagen te verlengen. Woensdag buigt de rechtbank zich over het verzoek. Volgens het OM is de verlenging van de voorlopige hechtenis noodza kelijk in verband met het onderzoek. Justitie wil over de vor deringen daarvan niets kwijt, behalve dat inmiddels enkele honderden personen als getuige zijn verhoord. Justitie verdenkt de twee ervan dat ze leiding hebben gegeven aan een bedrijf dat de milieuvergunningen overtrad. ANP DEN HAAG - De productieverhoging van de Organisatie van Olie Exporterende Landen leidt vooralsnog niet tot een da ling van de benzineprijzen. Brandstof wordt zelfs duurder. Maandag gaan de adviesprijzen van benzine en diesel twee cent omhoog. Euro loodvrij komt op 2,72. Voor een liter su per plus ongelood en super met loodvervanger moet de auto mobilist respectievelijk 2,87 en 2,93 betalen. Diesel stijgt naar 1,822. Achterliggende oorzaak is de duurdere ruwe olie. Na het nieuws van de productieverhoging van de OPEC, die lager was dan vooraf gedacht, steeg de prijs voor ruwe olie in één week met ruim twee dollar per vat. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 38- jarige man uit Nieuwegein ver oordeeld tot twintig jaar cel en tbs voor doodslag op de dertien jarige Sybine Jansons en de ver krachting van twee andere vrouwen. Tegen de man was levenslang geëist wegens moord, vrijheids beroving en drie verkrachtin gen. De rechtbank sprak de man wegens gebrek aan bewijs vrij van vrijheidsberoving, ver krachting van en moord op Sy bine. Twintig jaar is de maxima le straf voor doodslag. De rechtbank stelde duidelijk dat zij door het opleggen van de langdurige gevangenisstraf en de tbs de maatschappij maxi male bescherming wil bieden tégen de man. Persofficier van justitie Steensma is het met die stelling eens. Zowel de veroor deelde als zijn raadsman waren niet bij de uitspraak aanwezig. Steensma noemde het wel triest dat na het proces de ouders van Sybine en andere nabestaanden nog steeds niet weten wat hun dochter heeft moeten doorma ken in de laatste uren van haar leven. Ook de rechtbank vindt dat. „De onzekerheid blijft be staan door de opstelling van de verdachte en maakt het voor de nabestaanden moeilijker haar dood te verwerken." DNA-onderzoek De Maamse scholiere verdween op 19 januari vorig jaar toen zij van school in Doorn naar huis fietste. Ruim een maand later werd haar lichaam gevonden tussen Breukelen en Koeken- gen. De Nieuwegeiner werd la- AMSTERDAM - De Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft asielaanvragen van twee Tamils afgelopen week af gedaan in de verkorte procedu re. Dit terwijl de rechter vorige week bepaalde dat hiervoor meer onderzoek nodig is dan in 48 uur mogelijk is. De advocaat L. Vellenga be schuldigt de IND van het nege ren van de rechterlijke uit spraak. Een woordvoerder van de IND bevestigt de afhande ling van Vellinga's cliënten in verkorte procedure. Volgens de dienst stelt de rechtbank in het vonnis dat de Tamils niet uitge zet mogen worden, maar blijft de korte procedure geldig. ANP ter aangehouden op verdenking van twee verkrachtingen. DNA-onderzoek in die zaken bracht hem in verband met de moord op Sybine. De combina tie van een lange straf plus TBS zorgt ervoor dat hij voor onbe paalde tijd uit de maatschappij wordt geweerd. De ouders van het slachtoffer zijn zeer teleurgesteld over de uitspraak. Twintig jaar bete kent volgens vader Arjen Jan sons in praktijk veertien jaar, omdat elke gedetineerde auto matisch eenderde deel strafver mindering krijgt. Vervolgens wordt in de tbs-kli niek gekeken of de man na twee jaar weer in de maatschappij kan terugkeren. Jansons: „Als geboren kameleon zal hij onge twijfeld de indruk wekken dat hij van zijn probleem is verlost. Hij komt dan na zestien jaar weer wij." G PD/ANP BEMMEL - De twee boxers die donderdagmiddag in Bemmel een 3-jarig kind en haar moeder over het hele lichaam beten, mo gen blijven leven. Ze blijven ook bij hun baasje. Dat heeft justitie in Arnhem be sloten, omdat er nog nooit eer der klachten over de beesten zijn geweest, Volgens justitie was de aanval het gevolg van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Het kind heeft twaalf bijtwon- den, onder andere in haar ge zicht. De moeder liep acht diepe bijtwonden op. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 71