Mensensmokkelaars gepakt Van Gelder wil snel vervanger Spar UITVERKOOP tfötcU, NS leggen lastpakken verbod voor treinen en stations op DE WATERBEDDENCONCURRENT ZONDAGÖPE VACATURES ERKERK KEUKENS Twee gewonden bij explosie in loods MSM Middelburg V a H 2 e t h p e k e b 1" PflSfïR GSEfiN 7 ?u|;n 9 EURO 2000 Dick Jol blij met hoofdrol Groep met Zeeuwse inbreng beticht van binnenhalen Srilankanen Kok houdt vast aan Betuwelijn In 't Veld waarschuwt voor vmbo iCuJjt u, óók. Joegoslavië wacht Peking dwingt Brit te landen Gratis full-cinema Brééédbeeld kleuren televisie bij De Jonge Hoek van Dijke GRATIS TV EN VIDEO Prijs schoolboeken ter discussie Jongste basisschooldirecteur 8 WEKEN VOOR, EEN MOMENT VOOR ORANJE PZC 16° ii° W 5 Buiig Enkele buien, sommige met onweer. Weinig zon. Matige tot vrij krachtige westenwind. Maximumtemperatuur 16 graden. 243e jaargang no. 148 zaterdag 24 juni 2000 losse nummers 2,75 PZC BRUSSEL - Dick Jol holt van hoogtepunt naar hoogtepunt. Eerder dit jaar was de Haagse scheidsrechter uitverko ren om in Brazilië op te treden tijdens het wereld kampioenschap voor clubteams. Jol leidde er zelfs de finale. Vanavond staat hij alweer voor zijn derde wedstrijd op het EK. Hij leidt Portugal- Turkije. „Ik ben dolblij met deze wedstrijd", zegt Jol van uit Brussel, waar het scheidsrechterskorps is ondergebracht. „Het is niet niks om een duel in de kioartfinales te mogen lei den." Eerder floot Dick Jol tij dens het EK de wedstrij den Zweden-Turkije en Portugal-Duitsland. „Die gingen best lekker", zegt de arbiter. „Ik vind trou wens dat het niveau van de scheidsrechters hoog ligt. Dat komt ook omdat er tot nu toe clean wordt gevoetbald. Geen nare in cidenten of ordinaire vechtpartijen." Hoe het verder gaat na de kwartfinales moet Jol af wachten. „Het is afhanke lijk van de resultaten. Als Nederland de halve fina les haalt, wordt het voor mij moeilijk om verder te gaan. Maar laat ik het zo zeggen: Nederland en Dick Jol gaan allebei voor goud..." GPD zie pagina's 19,21 en 29 door Jacques Cats VLISSINGEN - De Zeeuwse recherche en de Koninklijke Marechaus see hebben een internatio nale bende opgerold die wordt verdacht van de smokkel van ruim hon derd mensen uit Sri Lanka. Dat is gisteren be kend geworden. Onder de zes aangehouden ben- DEN HAAG - Het vmbo, de nieuwe beroepsopleiding waar in mavo en vbo zijn samenge gaan, dreigt op een ramp uit te lopen omdat leerlingen te veel theorie moeten leren ten koste van praktijkervaring. Die waarschuwing uit Roel in 't Veld, vooraanstaand PvdA-lid en deskundige op het gebied van het beroepsonderwijs. Volgens In 't Veld houden politi ci, ook binnen zijn eigen partij, te strak vast aan hun ideaal dat jonge leerlingen zoveel moge lijk kennis bijgebracht moet worden. GPD pagina 2: beroepsonderwijs te theoretisch (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 10.00- 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel deleden zijn een 32-jarige Vlis- singer en een 31-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal. De officier van justitie heeft de man uit Reimerswaal inmiddels weer vrijgelaten. Hoewel de man niet vrij is van verdenking, was er geen directe aanleiding hem nog langer vast te houden. In Vlissingen is ook een 31-jari- ge Srilankaan zonder vaste woon- of verblijfplaats in de kraag gevat. Daarnaast zijn een 40-jarige inwoner van Zaan dam en twee Hagenaars van 29 en 30 jaar oud gearresteerd. De zes aangehouden mensen zijn vermoedelijk kopstukken van de internationale bende. De aan het licht gekomen men sensmokkel is van een andere orde dan die in Dover, waar af gelopen weekeinde in een Ne derlandse koelwagen 58 illega len dood werden aangetroffen. De Srilankanen hoefden zich niet schuil te houden. De bende leden zorgden er tegen betaling van twintigduizend gulden per persoon voor dat de Srilanka nen op vervalste of gestolen reisdocumenten konden x-eizen. Begeleid door leden van de or ganisatie reisden ze per lijn- vliegtuig, vrachtauto, perso nenwagen of bus naar Europa. Meestal was Engeland de eind bestemming. De smokkelpraktijken zijn al een paar jaar aan de gang. Vorig jaar kreeg de politie er lucht van en werd met de marechaussee een onderzoek begonnen. Naast de zes bendeleden zijn tijdens huiszoekingen drie illegaal in Nederland verblijvende buiten landers aangehouden en drie mensen die zojuist Nederland binengesmokkeld waren. Ze zijn overgedragen aan de vreemdelingendienst. HOENDERLOO - Aan het gezicht van aan voerder Frank de Boer was het gisteren tij dens een persconferentie even niet te zien, maar het Nederlands elftal blaakt van het zelfvertrouwen. Morgenavond om 18.00 uur speelt Nederland in de Rotterdamse Kuip in de kwartfinale van het Europees kampioen schap voetbal tegen de Joegoslavische ploeg van VujadinBoskov. De laatste keer dat Oranje de Joegoslaven op een internationaal toernooi tegenkwam, twee jaar geleden op het WK in Frankrijk, eindigde de wedstrijd in een gelukkige 2-1- ovei'winning voor het Nederlands elftal. foto Marcel Antonisse/ANP De twee Chinezen die het dra matische transport van Zee- bi-ugge naar Dover overleefden, hebben de 32-jarige chauffeur die hen vervoerde niet herkend. Dat meldde de advocaat van de chauffeur gisteren. De Britse politie heeft gisteren eén Chinese man en vrouw gear resteerd, omdat zij betrokken waren bij mensensmokkel naar Gi'oot-Bi-ittannië. In Nederland is j ustitie is inmid dels een klopjacht begonnen op een Schiedamse chauffeur die in april van dit jaar eveneens in Dover werd betrapt bij het smokkelen van vijftig illegale Chinezen. Wegens gebi'ek aan bewijs is de Schiedammer niet justitieel vervolgd. Sinds zijn vrijlating zou de Schiedammer zich vooral toe leggen op het ronselen van chauffeurs voor transporten van illegalen ndar Engeland. Saillant detail is, dat hij als 'ei gen rijder' tot apiril van dit jaar net als de 32-jarige Rottei"- damer opdrachten kreeg van het in Capelle aan den IJssel ge vestigde bemiddelingsbureau voor transporten TBA. De vader van de Rotterdamse trucker is door justitie vrijgela ten. De man was maandag avond gearresteerd, maar onduidelijk was op wat voor gronden. De Chinezen die bij het trans port omkwamen, blijken overi gens niet degenen te zijn die in april waren opgepakt in het Bel gische Puurs, zo heeft de Britse politie bekendgemaakt. De po litie kwam tot haar conclusie na vergelijking van de vingeraf drukken van twee groepen. pagina 23: illegalen zitten zelfs in verzegelde trailers LONDEN - Chinese gevechts vliegtuigen hebben de 49-jarige Brit Colin Bodill gisteren ge dwongen te landen. Bodill wilde als eerste in een lichtgewicht- vliegtuig rond de wereld reizen. Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken was hij door een storm van de voorge schreven route afgeweken. Hij landde in een rijstveld op zes tien kilometer ten zuidoosten van de stad Nanning. DPA/RTR door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet voor het eind van volgende week een waarne mer als burgemeester hebben. Commissaris van de koningin W.T. van Gelder zet daarop in. Topprioriteit voor Van Gelder is dat Middelburg bestuurlijk ver- der kan. Of er al kandidaten zijn gepolst, wilde provinciaal be leidsmedewerker burgemees terszaken E. van der Hoop giste- ren niet zeggen. De wethouder-s van Middelburg willen ook dat er zo snel mogelijk een waarne mer als burgemeester komt, al dus Van der Hoop. De beleidsmedewerker ver wacht dat een waarnemer vrij lang zal blijven. Middelburg heeft volgens hem behoefte aan een herstelperiode. De waarne mend burgemeester moet rust in het gemeentebestuur brengen. Het ligt voor de hand dat daarna pas de burgemeestersvacature wordt opengesteld. Burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek, die van een meerder heid van de gemeenteraad moet vertrekken, hield zich gisteren onbereikbaar. Plet is onbekend wat hij gaat doen. ,,De burge meester heeft tijd nodig om zich te bezinnen", weet Van der Hoop, die ervan uitgaat dat hij opstapt. Volgens Van der Hoop rest hem weinig anders. „Spar van der Hoek kan erg snel denken en werken, maar hij had zich niet van onze redactie binnenland UTRECHT - De NS gaan reizi gers die overlast veroorzaken, aanpakken met een treinverbod en een stationsverbod. De spoorwegen hebben dat recht, omdat de verplichting om reizi gers te allen tijde te vervoeren twaalf jaar geleden is opgehe ven, zegt NS-woordvoerder Krijgsman. Passagiers die in treinen en op stations voortdurend voor over last zorgen, kunnen na een laat ste waarschuwing voor één, drie of zes maanden de toegang tot trein en station ontzegd worden. De pi-oef begint in juli op de Zoetermeei'lijn (stadslijn Zoe- texmeer-Den Haag). In augustus en september volgen de Zaan- lijn (Zaandam-Enkhuizen-Den Helder) en de Flevolijn (Weesp- Lelystad). Contract Sinds de invoering van de wet personenvervoer gaan kaartje- kopers bij de NS alleen nog een vervoersovereenkomst aan, een vorm van contract. In ruil voor betaling mag de klant rekenen op vervoer van A naar B. De klant verliest echter direct alle rechten op vervoer op het mo ment dat hij zich niet houdt aan de door NS gestelde voorwaar den van de vervoersovereen komst. Met het kopen van een kaartje verplicht de klant zich de regels van NS in acht te ne men en bijvoorbeeld de schoe nen van de bank te halen wan neer de conducteur dat zegt. Het uitdelen van trein- en sta tionsverboden aan mensen die conducteurs en medepassagiers het leven zuur maken, gaat een stap verdei'. Om een trein- of stationsverbod te kunnen op leggen, is allereerst ëen proces verbaal nodig van overtreding van de voorwaarden van de wet personenvexvoer of de algemene voorwaai'den van NS. Zo'n ver baal wordt in de regel opge maakt door de spoorwegpolitie. (Advertentie) (Advertentie) op zaterdag 1 en zondag 2 juli 1 bij aankoop van elk 2-pers. waterbed van ƒ995,-* helemaal GRATIS (echt waar!) Een surprise dankzij de hr. Huisman met afstandbediening en teletext, 90 watt 3-weg stereo etc. Kinkerstraat 3, Amsterdam - Schieweg 57, Rotterdam - A'damsestraatweg 284, Utrecht Beekstraat 68 Arnhem - Aalsterweg 133 Eindhoven www.waterbed.nu *Halcyon Softside waterbed adviesprijs 3495,-, bij ons 995,- in...Heinkenszand (www.dejongehoekvandijke.nl) (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! (Advertentie) ZONDAG 95 JUNI GEOPEND VAN 10.00 T/M 17.00 UU| VOOR ALLE ORANJEFANS Hans Verkerk viert het EK-voetbal met een spectaculaire actie. Bij aankoop van een complete keuken krijgt u een AIWA kleuren-TV en HIFi-videorecorder cadeau". Kom dus snel naar onze EK-keukenshow, en scoor met dit winnende aanbod. U HOEFT GEEN MINUUT VAN HET EK TE MISSEN HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 Premier Kok voelt er niets voor de aanleg van de Betuwelijn stop te zetten na een vernietigend rapport over de be sluitvorming rond het project. Kok stelt dat de Rot terdamse haven de verbinding dringend nodig heeft. De prijzen van schoolboeken in het voortgezet onderwijs moeten drastisch omlaag door lagere BTW-tarieven en meer concurrentie binnen de boekenbranche. Zo niet, dan willen de vier landelijke ouderverenigingen via een klacht bij de Ne derlandse Mededingingsautoriteit afdwingen dat de gesloten markt voor schoolboeken wordt opengebroken. Ook in de Tweede Kamer gaan stemmen op voor een on- derzoek naar de uitgevers. De 21-jarige Inge Maas kant uit Middelburg wordt de jongste directeur- van een basisschool in Ne derland. Op basisschool met de bijbel De Dubbele Punt in het Noord-Beve- landse Geersdijk gaat de onlangs aan de lerarenop leiding van de Hogeschool Zeeland in augustus aan de slag. Zij zal leiding ge ven aan drie er varen wouwelij- C ke leerkrachten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11, 12,13,15,16en 17;sport: 19,20 en 21; reportage: 23, 25,27,29 en 31; vrije tijd: 39; bouwen en wonen: 41; tafel en trend: 43; auto motor fiets: 45; wetenschap en techniek: 49 voorbereid op wat de gemeente raad donderdag zou beslissen. Dat klinkt misschien vreemd, maar het is ook wel logisch. Wij hebben hem aangeraden een ad vocaat te raadplegen." pagina 2: commentaar pagina 11geen onderzoek naar lek Middelburg pagina 11Spar moet met verlof door Ab van derSluis MIDDELBURG - Bij een explo sie in een loods van het metaal- bewerkingsbedrijf MSM aan de Kleverskerkseweg in Middel burg zijn gisterochtend twee werknemers gewond geraakt. Het gaat om een 45-jarige inwo ner van de gemeente Borsele en een 42-jarige Vlissinger. Zij zijn met diverse verwondin gen opgenomen in het zieken huis Walcheren in Vlissingen. Een derde persoon in de hal bleef ongedeerd. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld naar de ooi-zaak van de ontploffing. De explosie vond plaats om half negen. Het personeel werd op geschrikt door een enorme knal. Als gevolg van de ontploffing sprongen de ruiten van de loods, en werd een metalen toegangs deur verwi-ongen. De explosie ontstond toen luchtdruk vrij-; kwam bij het werk aan een me talen pijp. Op dat moment: werkten twee medewerkers aan de pijp. Eén van de mannen liep een hoofdwond op. Hij kon met een' aantal hechtingen het zieken huis verlaten. Het tweede, slachtoffer liep verwondingen op aan ogen en oren. Hij is ter: observatie opgenomen. Volgens, een woordvoerder van de politie kan hij het ziekenhuis vandaag verlaten. (Advertentie) Bij een overtreding van de wet personenveivoer, bijvoorbeeld onbehoorlijk gedrag in de trein, kan ook de hoofdconducteur een proces-verbaal opmaken. Bij een misdrijf is altijd politie nodig. „Wij kunnen niet zelf zonder justitie zo'n verbod uitvaardi gen", zegt zegsman Krijgsman. De tegenwoordig onder het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) vallende spoor wegpolitie ziet toe op de hand having van de regels in en i-ond treinen en stations. Het Open baar Ministerie in de persoon van de officier van justitie ziet toe op zorgvuldigheid in de uit voering. GPD/ANP (als men men geen gebruik maken van dit aanbod.) Speciaal voor u, de Oranje-supporter, hebben wjj een proefabonnement samenge steld. Belees de tijd van uw leven bij u thuis met het Oranje-gevoel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komende sportevenementen op de hoogte worden gehou den van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een 8-weeks proefabonnement voor maar 50,-. Laat de sport u helemaal koud, maar wilt u niets missen van het actuele nieuws en achtergronden, dan geldt dit aanbod ook voor u. Ja,ik wil: een proefabonnement van 8 weken voor 50,- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Postcode: Woonplaats: Voor automatische bankrek.-nr Telefoon: stem ik toe in afschrijving van mijn (post) (handtekening) Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 69