Rijkaard prijst eenheid Oranje PZC Het moet niet alleen hosanna zijn Speculaties over Ribbecks erfenis Spanje moet Hierro waarschijnlijk missen Bergkamp onbruikbaar in Balkan-oorlog Bondscoach vreest vechtersmentaliteit Joegoslavië sport zaterdag 24 juni 2000 19 Het Huis Engeland en Turkije geschrapt van fairplay-lijst Djorovic ontbreekt bij Joegoslavië Gokkers verwachten winst Oranje Drie kwartfinales uitverkocht Joao Pinto naar Sporting Lissabon Joegoslavië geeft 2000 tickets terug Turken rijker als ze winnen door Mark Caldenhoven HOENDERLOO - Met de cruci ale fase van Euro 2000 voor deur zit het voornaamste kneed- en denkwerk van Frank Rijkaard erop. In de aanloop naar de kwartfinalewedstrijd, morgen avond in de Kuip tegen Joego slavië, waakt de bondscoach met een goedkeurende blik over de Nederlandse selectie. Rijkaard prees gistei'en de een heid bij Oranje. „Als groep zijn we de laatste dagen enorm ge groeid. Aan het mentale aspect hebben we bijna geen werk meei". Je moet het als aandachts- Ronald de Boer kampt met een liesblessure en is het enige zor genkindje van Oranje. De vraag of 'Het Huis van Oranje' al dan niet een goed 'programma is kan ik niet beantwoorden. Want het is geen programma. Geschrokken door het succes van 'Villa B VD' tijdens het WK in Frankrijk, kon de NOS niet achterblijven om dit EK ook van een eigen, leuke laat-op-de- avond-uitzending te voorzien. Op zichzelf is daar niets mis mee. Als je een miljoenenpubliek hebt dat op jouw zender de wedstrijden volgt, dan wil je die kijkers vasthouden. Maar het is dan te makkelijk om het meest voor de hand liggende een-tweetje te bedenken: een tijdelijke fusie tussen 'Laat de Leeuw' en 'Studio Sport'. Het wezen van een tv- programma is, dat het een uitzending vult met iets dat een kop en een staart heeft, een duidelijke lijn en spanningsbogen. Het doel van een fusie vervolgens, is het laten samensmelten van twee aparte eenheden tot één nieuive. Voor 'Het Huis van Oranje' is dat allemaal niet gelukt. Er is uitsluitend gegokt op de populariteit van Paul de Leeuw. Dat was onjuist. En het wordt met de dag onjuister. De Leeuw kan veel, maar doet toch meer en meer een klein kind vermoeden dat ieder speelgoedje uit de etalage hebben wil. Reldekedellen is amusant zolang het met zorg gebeurt. Nu heeft de publieke NOS een dagelijkse uitzending van een kwaliteit die voorheen de commerciële televisie altijd verweten werd: ondiep amusement voor de willoze massa. Frans Happel door Gijsbert Spierenburg De strijdkreten uit de wig wam zijn veelbelovend, tij dens Nederland - Joegoslavië zal voetbal weer oorlog zijn. De Joegoslaven zijn de WK-neder- laag van twee jaar geleden in Toulouse nog niet vergeten en sterspeler Mihaljovic de noppen (in z'n rug) van Bergkamp niet. Bovendien staat het team van Boskov onder zware verden king: het wordt een grove mate van spelvervuiling (vertra gingstechnieken en geniepige overtredingen) ten laste gelegd. Het elftal dat op de EK's in '92 on '96 werd geboycot vanwege de Balkan-oorlog zal op Euro 2000 niet in aanmerking komen voor de Fair Play Award. Dat staat al vast. Joegoslavië heeft in de drie poulewedstrijden een punt zien. Meer niet." Ook over de lichamelijke gesteldheid toonde Rijkaard zich tevreden. „Toen we een paar weken terug met de voorbereiding begonnen, was de groep vermoeid door de belasting van een zwaar sei zoen. Daar hebben we ons pro gramma op aangepast. De groep heeft er heel goed op gerea geerd. Ze komen fysiek erg goed op me over. Oranje zal het nodig hebben te gen de Joegoslaven. Het zal een slijtageslag worden, verwacht Rijkaard. „Het sterke punt van Joegoslavië is de individuele kwaliteit gepaard aan vechters mentaliteit. Dat maakt het tot recordaantal kaarten verza meld: twaalf gele en drie rode. Woensdagavond in Brugge te gen Spanje maakte de ploeg zich schuldig aan liefst 27 over tredingen. De Uefa heeft het nog niet nodig geacht tegen het wangedrag van Joegoslavië op te treden. Dat is opvallend. Met de Engelse hooligans hadden president Johansson en de zij nen hun standpunt sneller be paald. De Joegoslaven, die zich van geen kwaad bewust zijn, vinden dat de wereld zich ten onrechte tegen hen heeft ge keerd. Ze houden scheidsrech ter Veissiere verantwoordelijk, de Fransman die in Brugge kwistig met de kaarten strooide. De slag in de Kuip zal zondag een lastige tegenstander. Ze hebben veel spirit in de ploeg, zoals ze na de 3-0 achterstand tegen Slovenië hebben laten zien. Ook tegen Noorwegen hebben ze alles gedaan om de wedstrijd naar zich toe te trek ken." Oranje is gewaarschuwd, benadrukt Rijkaard. „We zullen ons hoofd moeten gebruiken." Pegel Twee jaar geleden, in de achtste finales op het WK in Frankrijk, manoeuvreerde Oranje zich in Toulouse door een pegel van Ed gar Davids pas in de slotminuut langs Joegoslavië (2-1Het duel kenmerkte zich door een aantal zonder twijfel op het midden veld worden beslist. Davids en z'n mannen kunnen hun borst nat maken. Het zal een hard en meedogenloos gevecht worden, dat onvermijdelijk slachtoffers gaat eisen. Boskov beschikt over een team met killers, die geroutineerd zijn, geraffineerd en sluw. Van dat kaliber heeft Nederland er één: Davids. Van de Nederlandse bonds coach worden adequate maat regelen verwacht. Juist het middenveld is tot dus verre Oranjes achilleshiel ge bleken. Er komt in die zone on verantwoord veel neer op de schouders van Davids, zolang er anderen zijn, Bergkamp en Overmars, die het bij balverlies opmerkelijke incidenten. Zo werd een woeste trap van Den nis Bergkamp in de rug van Mi- hajlovic niet gezien door scheidsrechter José Maria Gar cia Aranda - morgen saillant ge noeg opnieuw de leidsman - en miste Mijatovic bij 1-1 een strafschop. Rijkaard, destijds assistent van baas Guus Hid- dink: „Die incidenten spelen - wat mij betreft - niet mee. Wat me van het WK wel is bijgeble ven is dat de Joegoslaven zich in de groepswedstrijden heel of fensief hadden gepresenteerd, maar tegen ons heel afwachtend speelden. De wedstrijd kwam heel traag op gang. Maar het laten afweten. Zelfs Frankrijk B bracht Nederland nog in grote verlegenheid. Rijkaard moet zich serieus af vragen of het wel verantwoord is Bergkamp in de Balkan-oor- log op te stellen. Verdedigend is hij een kwetsbare factor en aan vallend geen vormgever. De tac tiek van Oranje (4-4-2) is aan Bergkamp aangepast in plaats van andersom. In cruciale wed strijden is dat onverantwoord. Nederland is door de jaren heen groot en sterk geworden met 4- 3-3, met centraal op het mid denveld in de punt naar voren de nummer 10Het is de positie van de spelmaker of de verbindings speler. Bergkamp is geen van beide. Hij gaat maar ergens lo- was mooi dat we het duel op ba sis van teamspirit en wilskracht naar ons toetrokken." Spion Superscout Tonny Bruins Slot zag de laatste weken alle wed strijden van Joegoslavië. Het moet de spion van Oranje zijn opgevallen dat de door PSV- goalie Ivica Kralj geleide defen sie kwetsbaar is. Van de acht kwartfinalisten incasseerde Joegoslavië de meeste doelpun ten, zeven maar liefst. Rijkaard: „Het lijkt me niet verstandig als ik daar nu op inga." Ronald de Boer is het enige zor genkindje van Oranje. De mid- pen. Met alle gevolgen van dien. Kluivert wordt tegenwoordig alleen nog met verre, hoge bal len bereikt. Virtuoos Bergkamp is de virtuoos die het voetbal ooit verhief tot kunst. Zijn hoogstandjes zijn magi straal, maar ze worden nog slechts zelden waargenomen. Z'n wereldgoal tegen Argenti nië is alweer eeuwen geleden, Hij is een kunstenaar om lief te hebben, maar er is geen ruimte meer voor hem. In wezen heeft Bergkamp in Oranje de Nederlandse cultuur veranderd. Dat Nederland geen vormgever als Zidane, Rui Cos ta of Hagi in huis heeft, is een denvelder van Barcelona kampt nog steeds met een liesblessure, die aan de vooravond van het treffen met Frankrijk opspeel de. Hij liet de groepstraining gisteravond aan zich voorbij gaan. Fysiotherapeut Pim van Dord toonde zich niettemin op timistisch. „Het gaat de goede kant op." Edwin van der Sar (dijbeen) keert vrijwel zeker te rug in de basis. Hij hervatte gis teravond zonder problemen de groepstraining. Voordat het Nederlands elftal later vandaag aankomt in Rot terdam, traint Oranje nog één keer achter gesloten deuren in Hoenderloo. GPD misvatting. Ronald de Boer kan dat werk ook, als geen ander. In zijn rug zouden Seedorf (op rechts) en Davids (op links) de twee controlerende middenvel ders moeten zijn. Inderdaad: Seedorf, niet Cocu. Omdat See dorf rechtsbenig is en Cocu niet. In de rechter zone is Cocu duide lijk niet op z'n gemak. De prak tijk heeft dat inmiddels uitge wezen. Vanwege het evenwicht in het elftal komt Cocu niet in aan merking. Seedorf wel, eerder dan Winter, de protégé van Cruijff. Maar Seedorf opstellen is niet zonder risico. De reactie van het publiek kan men uitte kenen. Anderzijds: Davids werd twee jaar geleden ook uitgeflo ten en verguisd, maar de kleine pittbul is weer op het paard ge holpen. De bondscoach wordt veel wijsheid toegewenst. GPD van onze sportredactie TEGELEN - Spanje zal het zon dagavond in Brugge in de kwartfinale tegen Frankrijk waarschijnlijk zonder aanvoer der Fernando Hierro moeten stellen. De verdediger van Real Madrid miste door een spierverrekking in een dijbeen woensdag al de laatste groepswedstrijd tegen Joegoslavië. Hij is nog steeds niet voldoende hersteld. Hierro nam vrijdag in Tegelen niet deel van onze sportredactie FRANKFURT - Wie wil, is mo menteel de grote vraag in Duits land. Wie wil de 'armzalige' erfenis van Erich Ribbeek over nemen? Duitsland is na de treu rige uitschakeling op Euro 2000 op zoek naar een nieuwe bonds coach. Ribbeek gaf er eerder de ze week de brui aan. Het persbureau SID meldde uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat mogelijk een duo de macht overneemt. Het zou gaan om Ottmar Hitzfeld en Christoph Daum, momenteel de trainers van respectievelijk Bayern München en Bayer Le- verkusen. Zeker is in elk geval dat de Duitse bond (DFB) vrij dag een gesprek voerde met Le- verkusen, over een overgang van Daum. De club liet echter al weten dat zij een directe transfer van de trainer niet ziet zitten. Er is wel sprake van een afspraak tussen Bayer en de DFB, maar de in houd is geheim. De Duitse bond liet vrijdag slechts weten dat er nog geen ontwikkelingen zijn. aan de training van de Span jaarden. Een scan wees uit dat de betreffende spier opgezwol len is, maar verder waren er geen serieuze afwijkingen te constateren. De teamarts heeft de hoop dat Hierro toch kan spelen nog niet helemaal opgegeven, maar alles wijst erop dat bondscoach Ca- macho geen risico wil nemen met zijn 32-jarige verdedigen Vermoedelijk staan tegen Frankrijk zondag Paco, Salga- do, Abelardo en Sergi in de ba sis. RTR/AFP Het zal volgens de DFB nog even duren eer een opvolger van Rib beek bekend wordt. DPA/SID ROTTERDAM - Engeland en Turkije zijn vrijdag van de EU RO 2000 fairplaylijst geschrapt, omdat hun fans zich tijdens het toernooi hebben misdragen. Frankrijk voert de fairplaylijst aan, gevolgd door Portugal en Spanje. Nederland staat op de vierde plaats. De verklaring van de Uefa luidde: „Het straatge weld heeft een negatief stempel gedrukt op de groepswedstrij den van het toernooi. De Uefa heeft daarom besloten Enge land en Turkije van de fairplay lijst te halen.De ranking wordt samengesteld aan de hand van de rode en gele kaarten die spe lers tijdens dé wedstrijden krij gen en het gedrag van de sup porters. RTR EDEGEM - De Joegoslavische verdediger Goran Djorovic doet zondag in Rotterdam vrijwel zeker niet mee in de kwartfinale van Euro 2000 tegen Nederland. De speler van Celta de Vigo ondervindt nog te veel hinder van een beenblessure. Afgelopen woensdag, tegen Spanje, werd Djorovic daarom al na twaalf minuten gewisseld. Bondscoach Boskov heeft nog een ander 'probleemgeval': Vladimir Jugovic is eveneens geblesseerd. De speler van Inter Milaan staat er met zijn rugkwetsuur beter voor. Bij hem worden de kansen op deel name in het duel met Oranje ingeschat op 50 procent. Slavisa Joka- novic en Mateja Kezman doen zeker niet mee. Zij zijn geschorst, RTR DEN HAAG - Nederland wint zondag in de kwartfinale met 2-1 van Joegoslavië. Dat denkt althans een groot van het oranjelegioen dat massaal heeft ingezet bij Toto-Score, book maker voor sportwedstrijden in Nederland. De verwachting is dat minimaal evenveel wordt ingezet als voor het duel tegen de Denen. De inzet was toen vijf keer zoveel als bij de finale van de Champions League, een absoluut record. Ook zetten veel mensen hun geld op een 3-2 overwinning voor Neder land. Klopt deze uitslag dan ontvangen de juiste voorspellers ruim 18,5 keer hun inzet. Bij de gokkers is Italië favoriet voor de titel, gevolgd door Portugal en Nederland. ANP De Oranje-spelers hebben lol. Onder aanvoering van Pierre van Hooijdonk (rechts) wordt het haar van looptrainer Raymond Verheijen oranje gespoten. foto Marcel Antonisse/ANP BRUSSEL - Drie van de vier kwartfinales van het Europees kampioenschap voetbal zijn uitverkocht. Alleen voor de wed strijd tussen Italië en Roemenië zijn niet alle tickets aan de man gebracht. De Roemeense bond heeft 7000 van de 9000 toegewezen kaarten voor het duel van zaterdag in het Koning Boudewijnstadion in Brussel teruggestuurd. Op de wed strijddag zijn de kassa's van het stadion in Luik hiervoor ge opend. De kwartfinales tussen Nederland en Joegosolavië, Portugal en Turkije en Frankrijk en Spanje zijn wel uitverkocht. Dat wil overigens niet zeggen dat tijdens de wedstrijden ook alle plaatsen bezet zijn. De meeste tickets zijn al afgelopen voor jaar verkocht. Het is maar de vraag of supporters van al uitge schakelde landen de moeite nemen de duels te bezoeken. Omdat alle kaarten op naam staan, is het niet toegestaan ge kochte tickets te verkopen. ANP ERMELO - De Portugese aanvaller Joao Pinto gaat voor Sporting Lissabon voetballen. Enkele weken geleden kondig de hij zijn vertrek aan bij Benfica Lissabon. De 28-jarige Pinr to speelde al 58 interlands en is ook tijdens Euro 2000 actief. Hij speelde sinds 1992 voor Benfica. SID ROTTERDAM - De Joegoslavische voetbalbond heeft 2000 kaartjes voor de kwartfinale Nederland-Joegoslavië van zon dag in Rotterdam aan Euro 2000 teruggegeven. De Joegosla ven hadden recht op 8000 toegangsbewijzen. Zij maken maat van 6000 kaartjes gebruik. De resterende 2000 gaan naar le den van de Supportersclub Oranje. Ze komen niet in de vrije verkoop. In de eerste verkoopronde voor het EK voetbal gingen vorig jaar bijna alle 20.000, toen beschikbare kaarten voor de Rotr terdamse kwartfinale naar Nederlandse voetballiefhebbers. Ook de meeste sponsortickets voor zondag zullen bij aanhan gers van Oranje terecht komen. Overigens heeft de Uefa de Joegoslavische bond beboet wegens wangedrag van de fans. De bond kreeg een boete van 168.000 gulden. GPD ANKARA - De spelers van Turkije kunnen Euro 2000 met een goed gevulde beurs verlaten. Nadat de Turkse bond de spelers al een bonus van in totaal 7 miljoen gulden had gegeven voor het bereiken van de kwartfinales, hebben de spelers opnieuw eenzelfde vette premie in zicht voor de volgende ronde. Moch ten de Turken zaterdag via Portugal de halve eindstrijd berei ken, dan kunnen de spelers onderling opnieuw 7 miljoen ver delen. De Turkse minister van Sport, Fikret Unlu, kondigde vrijdag aan dat de spelers passend beloond zullen worden bij winst. Als Turkije doordringt tot de finale, wordt de premie wéér verhoogd. Hoe veel dan wordt geboden, wilde Unlu Vrijdag nog niet zeggen, RTR door Mark Caldenhoven HOENDERLOO - Het is interviewdag in het huis van Oranje. De KNVB pre senteert onder anderen Edgar Davids, de vice-aanvoerder van het Nederlands elftal. Om het terrastafeltje in het me diacentrum melden zich maar liefst 21 verslaggevers en acht fotografen. Bandrecorders lopen, vragen dwarre len door elkaar heen. 1. Hoe ervaar je het EK tot dusver? „We hebben drie wedstrijden gespeeld en negen punten. Dus, eeeh. Welke ploegen me aanspreken? Portugal. En Italië ook, ja. Wat me opvalt is dat er veel spelers zijn die ondergewaardeerd worden. Wie? Mare Wilmots, bijvoor beeld. Dat vind ik een hele goeie." 2. Wat vind je van je eigen optreden „Het gaat goed, maar er zijn nog wel Edgar Davids staat de pers te woord. Zoals altijd met een zonnebril op. foto Fred Ernst/Reuters wat aspecten voor verbetering vatbaar. Tussen de eerste en derde wedstrijd zat al een positief verschil. Het waren ver schillende wedstrijden. Maar ik ben het ermee eens dat het af en toe beter kan." 3. Is het voor Phillip Cocu en jou dit toernooi niet moeilijker geworden in vergelijking met 1998. Toen had je Wim Jonk die de eindpass kon geven. Jij kon toen ondersteunend spelen. Nu moetje de bal afpakken, de pass geven en ook nog de leider zijn. „De leider ook nog, alsjeblieft zeg. Mis schien dat het zo overkomt, dat ik men taal een leider ben. Maar er zijn in dit team meer jongens die de goede impul sen geven. We hebben zo'n collectief... Er wordt van mij niet vernacht dat ik een bal afpak en ook de assists geef. Dat is onmogelijk. We hebben Dennis (Bex-gkamp) die wat kan doen, we heb ben Mare (Overmars) nog. Maar als je kijkt naar AC Milan van vroeger, dat had ook zo'n middenveld zoals wij nu hebben. Dus ik denk dat het wel kan. Als je als ploeg maar druk zet naar vo- x*en. Dan krijgt de tegenstander het vanzelf moeilijk." 4. Is het niet frustrerend dat Johan Cruijff zich kritisch uitlaat, terwijl hij bij Oranje niet de afspraken kent „Ik begrijp heus wel dat hij zijn kijk heeft op voetbal. Iedereen kent Johan. Je mag ook kritisch zijn, vind ik. Maar tot een bepaalde hoogte natuurlijk. Ik bedoel, eeh, ik houd er ook niet van als alles alleen maar hosanna is. Je moet re- eel blijven. Maar natuurlijk zijn er be paalde afspraken in het team en zijn er spelers die in bepaalde patronen spe len. Als je die niet kent, kun je nooit je mening baseren op feiten." 5. Wat was voor jezelf het verschil tus sen de eerste twee EK-duels en de laat ste? „Ik had al antwoord gegeven op die vraag. Als je je apparaatje even terug spoelt." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 67