Voorrang bij huisvesting bepleit PZC Spelen voor verkeersveiligheid Covra zoekt oplossing voor onschadelijk radioactief afval Milieustraat neemt proef met pasjes FNV houdt actie Grond-, Weg- en W aterbou w week A 11 Vast naar mobiel bellen n sterk in prijs verlaagd. Nu vanaf 25 ct/min. Zeeland Seaports komt met 4,3 miljoen winst toch gunstig uit Dealer hoort lagere eis in hoger beroep zeeland 17 OTB-topman H. Priemus: Rijk moet gemeenten vrij laten Kassa gestolen uit hotel in Terneuzen nmr Penning voor Radius en Ebbelaar Strandtochten Oud-mariniers houden oefenmars zaterdag 24 juni 2000 door Harmen van der Werf DELFT - Gemeenten moeten (ex-)dorpsbewoners voorrang kunnen verlenen bij de toewij zing van bouwkavels en huur woningen. H. Priemus, weten schappelijk directeur van het bekende Delftse onderzoeksin stituut voor volkshuisvesting 0TB, is die mening toegedaan. Minister J. Pronk van Volks huisvesting voelt, zoals gemeld, niets voor een voorrangsrege ling voor (ex)dorpsbewoners. Hij gebruikte daar een persoon lijk argument voor, afgelopen zaterdag op de landelijke mani festatie 'Geef mij de ruimte' in Baarn. Hij kon na zijn studie niet naar zijn geboorteplaats Scheveningen terugkeren, om dat hij als ex-student niet aan de toewijzingscriteria voor een woning voldeed. Macht Als de woningmarkt indertijd vrij was geweest, had hij waar schijnlijk wel woonruimte in Scheveningen kunnen krijgen. Pronk concludeerde: „Door de woningmarkt als overheid zo te reguleren, worden mensen tot een negatieve woonplaatskeuze gedwongen." Daar wil hij van af. Woningzoekenden moeten de vrijheid hebben te wonen waar zij willen. De markt moet, met andere woorden, zijn werk doen. Dat vooral jongeren met niet zo'n dikke portemonnee van die vrije marktwerking de dupe worden, liet de minister onver meld. Zij zijn vaak niet in staat zoveel geld voor een woning neer te tellen als rijkere buiten staanders uit omliggende Zeeuwse steden of uit de Rand stad. TERNEUZEN - Dieven zijn er donderdagavond tussen 23.15 en 23.30 uur vandoor gegaan met de kassa van een Terneu- zens hotel. In de kassalade zat een geldbedrag van enkele hon derden guldens en sleutels. Hoogleraar Priemus heeft in Zeeland geen onderzoek gedaan naar de verdringing ven onder anderen jongeren door de vrije woningmarkt. „In het verleden hebben we wel een onderzoek gedaan naar de huisvestingssi tuatie in Maasland, een dorp vlakbij Maassluis. Voor huur woningen bleek daar een ex treem lange wachttijd te zijn van zeven tot acht jaar. Dat kwam door de belangstelling van buiten het dorp." Schouwen Priemus kent uit eigen ervaring de woningsituatie op Schou- wen-Duiveland. Hij onder schrijft wat de Schouwse wethouder C. W. Veerhoek (Volkshuisvesting) maandag daarover zei. De druk op de wo ningmarkt is op Schouwen zo groot, met name uit Rotterdam en omgeving, dat een voor rangsregeling voor (ex)dorps- bewoners op zijn plaats zou zijn, vindt de Delftse professor met wethouder Veerhoek. Dat staatssecretaris J. W. Rem- kes van Volkshuisvesting de huisvestingsmarkt helemaal open wil gooien, is volgens Prie mus een slechte zaak. Remkes wil gemeenten verbieden bin- dingseisen te stellen bij de ver koop van nieuwbouwkavels. Die eisen kunnen zijn: sociale of economische gebondenheid. Vrijheid ,De rijksoverheid wil meer vrij heid", stelt Priemus, „maar be paalt tegelijkertijd zelf voor de gemeenten dat zij geen bin- dingseisen meer mogen stellen. Dat noem ik pas een vorm van centraal besturen. Het Rijk zou gemeenten de vrijheid moeten geven op dat punt zelf een volkshuisvestingsbeleid te ont wikkelen. Gemeenten weten het beste wat er op hun grondgebied aan de hand is." Priemus stelt zich voor dat de éne gemeente, bijvoorbeeld Schouwen-Duiveland, een voorrangsregeling voor (ex-)dorpsbewoners gaat han teren voor bijvoorbeeld de po pulaire Westhoek van Schou wen. En dat een gemeente als Noord-Beveland, waar leeg stand dreigt in de verhuursec tor, dat juist niet doet. „Het Rijk moet gemeenten daarin vrij la ten." De kinderen moesten ook moeilijke vragen beantwoorden voor het spel Kijk Goed Uit. foto Marijke Folkertsma door Margreet van den Broek BURGH-HAAMSTEDE - „Wij hebben op deze hoek een huis gebouwd, zodat het kruispunt nóg gevaarlijker wordt", licht Nicolet van Dijke van basisschool Onder de Wieken de maquette van haar team toe. Het klinkt als een sadistisch plannetje, maar eigenlijk is het een blijk van helder verkeersinzicht. En dat is precies het doel van het verkeersspel Kijk Goed Uit, dat vrijdag in het Sportcentrum Wester- schouwen werd gehouden. Het spel wordt jaarlijks georganiseerd door 3VO, de nieuwe organisatie waarin onder andere Veilig Verkeer Nederland is De opzet van het verkeersspel is vergelijk baar met de kinderklassieker onder de spelshows, Ren Je Rot. De zes deelnemen de scholen zetten allemaal een team in voor de verschillende spelonderderdelen, zoals de Superquiz, de fietsproef en het maken van een schaalmodel van een ver keerssituatie. Ook is er een vragenspel waarbij kinderen zo hard mogelijk naar het bord moeten rennen waarop volgens hen het juiste ant woord staat. Al deze activiteiten speelden zich vrij dag middag tegelijkertijd af in de sporthal on derleiding van B. van Dis, de 'Martin Bro- zius' van verkeersorganisatie 3VO die door het hele land het spel presenteert. Afsluiting „Je kunt het zien als een feestelijke afslui ting van het verkeersexamen dat de leer lingen van groep 7 en 8 hebben gedaan", legt M. Speelman, voorzitter van 3VO Schouwen-Duiveland uit. Op Schouwen- Duiveland wordt het spel jaarlijks in één van de regio's Oost, Midden en West ge houden. Per keer strijden zoveel mogelijk scholen uit het betreffende gebied om de eer. Dit jaar namen OBS Theo Thijssen, OBS De Klimop, CBS De Schouw, CNS Onder de Wieken en OBS 't Mêêtje deel aan de wedstrijd. De laatste school verza melde de meeste punten en ging met de overwinning aan de haal. Volgend jaar is de regio Midden aan de beurt, Het is nog onduidelijk in welke plaats het verkeersspel dan exact wordt gehouden. De organisatie hoopt op een toename van het aantal scholen uit Zie- rikzee, die nu nog wat magertjes zijn ver tegenwoordigd. „We zijn in ieder geval heel blij dat er dit jaar een school uit die plaats heeft meegedaan", aldus Speel- door Ben Jansen NIEUWDORP - De inwoners van Zeeland moeten huishou delijk afval gratis kunnen blij ven afleveren bij de regionale milieustraten. De kosten van deze voorzieningen in Midden- en Noord-Zeeland zijn welis waar opgelopen, maar dat is voor het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Afval stoffen verwij dering Zeeland (OLAZ) geen reden te beknibbe len op de dienstverlening. Over wogen wordt wel op Schouwen- Duiveland een proef te nemen met een pasjessysteem om het gebruik van de milieustraat te beperken tot de categorie waar voor ze is bedoeld. Bij de plannenmakerij voor de milieustraten in 1996 was ervan uitgegaan dat de kosten 30 gul den per inwoner zouden bedra gen. Berekend is dat voor 2001 evenwel de kosten oplopen tot ruim 38 gulden per inwoner. Naar het oordeel van het OLAZ zit de oorzaak hiervoor voorna melijk in het toegenomen afval- aanbod, de inflatie en de stij ging van de tarieven voor de verdere afvalverwerking. Aan genomen wordt dat de hogere kosten slechts ten dele zijn terug te voeren op bedrijven die afval brengen naar de voor particu lieren bedoelde milieustraten en op die manier stortkosten willen uitsparen. Daarom acht het OLAZ het niet zinvol auto's met een grijs ken teken, bedrijfsvoertuigen (trac toren, vrachtwagens, auto's met een bedrijfslogo, wagens met zware aanhangers en derge lijke) voortaan te weren. Een oplossing om te kosten te beper ken zou eventueel zijn alle aan bieders van hout, puin, bouw en sloopafval te laten betalen. De financiële resultaten hier van zijn evenwel onzeker. De taak voor de beheerders van de milieustraten zou een stuk zwaarder worden en bovendien bestaat het gevaar dat weer meer afval illegaal wordt ge dumpt. Besparing oordeling van de gestegen uit gaven voor de milieustraten. Niettemin acht het OLAZ het verstandig na te denken over mogelijkheden om kosten van de milieustraten op een maat schappelijk aanvaardbare ma nier in de hand te houden. Daar om wordt gedacht aan een proef met een pasjessysteen bij de mi lieustraat voor Schouwen-Dui veland. Daarbij zal ook worden gekeken naar ervaringen elders in het land, zoals bij de gemeen telijke kringloopstraat in Ter- neuzen, waar ook met pasjes wordt gewerkt. De kosten van de milieustraten en de mogelijkheden ze te be grenzen, komen donderdag aan de orde in het algemeen bestuur van het OLAZ. Het OLAZ meent dat eens goed moet worden onderzocht hoe groot de besparing van de ge meenten is op de kosten voor de inzameling van grof afval dank zij de milieustraten. Dat aspect dient een rol te spelen bij de be- BERGEN OP ZOOM - Het beroemde balletdansers echtpaar Alexandra Ra dius en Han Ebbelaar ont vangt woensdag 28 juni als eersten een speciale broche en penning in Ber gen op Zoom. De broche en penning zijn ontworpen voor het klank- en lichtspel 'Hui veren in het Hof', dat in september in stadspaleis Het Markiezenhof in Ber gen wordt uitgevoerd. Het balletechtpaar krijgt de penning omdat voor de eerste maal inhet jaarlijks terugkerend spektakel een aantal professionele balletten wordt opge voerd. De penning en de broche zijn ontworpen door kun stenaar Jan Wessendorp en verbeelden de strijd tussen goed (Jan van Gly- mes) en kwaad (Dracula) en de uiteindelijke over winning door de liefde. Een deel van de opbrengst van de penningen komt ten goede aan het door Ra dius en Ebbelaar opge richte Dansersfonds dat zich inzet voor oud-dan sers. (ANP) doorOndine van der Vleuten SLUISKIL - In Sluiskil wordt vandaag, zaterdag, de Grond-, Weg- en Waterbouwweek inge luid met een bijeenkomst in Het Meulengat. Organisator FNV Bouw (regio Zuidwest) is die dag aanwezig in Het Meulengat om leden en niet-leden te infor meren over veiligheid, arbeids omstandigheden, werkdruk en modernisering van de CAO Bouw. Bezoekers van deze 'in loopbijeenkomst' kunnen ook rondkijken in het infocentrum van de Westerscheldetunnel. Gedurende de actieweek gaan kaderleden en bestuurders op pad, elke dag in andere gebie den in Zuidwest, om werkne mers in de GWW-sector voor te lichten over de onderwerpen die in Het Meulengat ook aan bod komen. Op 28 juni richten zij zich op Zeeuws-Vlaanderen, op 29 juni trekken de FNV'ers door de rest van Zeeland. Reden voor de actie is, dat aan de vooravond van de vakantie periode veel projecten nog ver sneld afgewerkt worden, wat ■voor de werknemers vaak on veilige situaties oplevert. Ook de arbeidsomstandigheden lij den onder de werkdruk. De werknemers werken veelal zon der goede voorzieningen, zoals een schaftkeet en toiletten. Tij dens de actie is er een 'kliklijn' voor werknemers die proble men kenbaar willen maken. Voor Zeeland zijn de volgende lijnen geopend: 0115-648924 (Zeeuws-Vlaanderen) en 0118- 651671 (overig Zeeland). De Grond-, Weg- en Water bouwweek eindigt op zaterdag 1 juli met een afsluitende bij eenkomst in het Mega Sport centrum Breda, gelegen bij het infocentrum van de HSL. Deze heeft hetzelfde karakter als die van vandaag in Sluiskil. Beide bijeenkomsten beginnen om 11 uur en eindigen rond 14 uur. VLISSINGEN - Wandelsport vereniging De Vrolijke Tippe laars houdt op 1 en 15 juli en op 5 en 19 augustus strandtochten. Zowel individuele wandelaars als groepen zijn welkom. Het startbureau is in de Kano vijver aan de Burgemeester van Woelderenlaan in Vlissingen en geopend vanaf 8.30 uur. Er kan gelopen worden over 5, 10, 15, 20 of 30 kilometer. Voor de 20 en 30 kilometer is de start tussen de 9 en 11 uur, voor de overige af standen tussen 9 en 13 uur. i- t' De nieuwe loodsen op het Covra-terrein. foto Willem Mieras door Ben Jansen VLISSINGEN - Het nucleair verwerkings- en opslagcentrum Covra in Vlissingen-Oost wil weten wat er moet gebeuren met radioactief afval waarvan de Advertentie In het weekend belt u het voordeligst een mobiel nummer van KPN Telecom met uw vaste KPN Telecom aansluiting. U betaalt dan slechts 25 cent per minuut.* Maar ook de tarieven voor het bellen op andere tijdstippen zijn flink in prijs verlaagd. En tevens wordt het bellen naar andere mobiele operators aantrekkelijker. Als u de exacte tarieven wilt weten, bel dan gratis de ZelfServiceLijn 0800-0429 of surf naar www.kpn.com Starttarief: 10 cent per gesprek. straling tot beneden de normen is gezakt. Dit zogenaamd ver vallen materiaal hoeft niet lan ger in de loodsen voor laag- en middelactief afval opgeslagen te blijven. De Covra heeft vorig jaar een adviesbureau van Energieon derzoek Centrum Nederland en KEMA opdracht gegeven een praktische oplossing te zoeken voor de verwerking van het af val waarvan de straling niet langer schadelijk is. Conclusie is dat een deel van het afval zal kunnen worden ontdaan van het beton waarin het is verpakt. Vervolgens kan het worden ver brand in een afvalverbran dingsinstallatie. Voor het ge deelte van het vervallen afval dat niet kan worden gescheiden van het verpakkingsbeton, is aanbieding aan een opslag plaats voor milieuschadelijke stoffen de aangewezen weg. Het is de bedoeling dat de prakti sche haalbaarheid van deze mo gelijkheden nader zal worden onderzocht. Het onderzoek naar een oplos sing voor het vervallen radioac tief afval wordt vermeld in het jaarverslag van de Covra over 1999. Dat jaar heeft de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval een aanmerkelijk beter fi nancieel resultaat geboekt dan in 1998. Toen moest het verwer kings- en opslagcentrum de rijksoverheid om een extra sub sidie van 4,3 miljoen gulden vragen om de eindjes aan elkaar te knopen. Vorig jaar hield de Covra 1,6 miljoen gulden over. De hogere omzet is te danken aan het toegenomen afvalaan- bod uit de stilgelegde "kerncen trale Dodewaard. Ook andere klanten hebben dankzij op- ruimacties beduidend meer ra dioactief afval laten ophalen dan de Covra had verwacht. Het bijgewerkte businessplan van de Covra laat zien dat het GOES - In totaal 27 oud-mari niers, afkomstig uit het hele land, houden vandaag (zater dag) een oefenmars op Zuid-Be veland. De vroegere Nieuw Guinea- en Indiëgangers, inmiddels alle maal op gevorderde leeftijd, bereiden zich voor op de Vier daagse van Nijmegen, het grote wandelevenement dat volgende maand wordt gehouden. Jaar lijks oefenen ze in een andere provincie. De oud-mariniers bedrijf tot het jaar 2004 kan re kenen op een positief financieel resultaat. In de periode 2004- 2012 zullen de uitkomsten ge middeld neutraal zijn. Daarna sluipen weer verliezen in de boeken. Tot het jaar 2020 zal het saldo van alle resultaten in elk geval nog positief zijn. De con clusie in het jaarverslag is dan ook dat de financiële positie van de Covra voor de komende jaren als vertrouwenwekkend mag worden aangemerkt. Nieuwbouw In 1999 zijn twee nieuwbouw projecten op het Covra-terrein begonnen: het behandelings- en opslaggebouw voor hoogradio- actief afval en het opslagge bouw voor containers met laagradioactief afval uit de ertsverwerkende industrie. Dit laatste gebouw is klaar. Het is de "bedoeling dat het in de loop van dit jaar in gebruik wordt geno- vertrekken vanochtend bij Sportpunt Zeeland in Goes en lopen vervolgens, strak in het gelid, via Goese Sas, Kattendij- ke, Wemeldinge, Kapelle en Kloetinge terug naar Goes. De afstand is 27 kilometer. door Ben Jansen VLISSINGEN - De Zeeuwse zeehavens hebben vorig jaar een gunstig financieel resultaat ge boekt. Havenschap Zeeland Seaports heeft in 1999 een winst van 4,3 miljoen gulden behaald. Dat is weliswaar 800.000 min der dan een jaar eerder, maar bijna het drievoudige van wat was geraamd. Voor volgend jaar verwacht het dagelijks bestuur van het havenschap dat het re sultaat met rode cijfers zal moe ten worden geschreven: een ver lies van 760.000 gulden. Zeeland Seaports houdt de boekhoudingen van de havens van Vlissingen en Terneuzen ge scheiden. Beide gelden als af zonderlijke businessunits. Uit de jaarrekeningen van de twee havens blijkt dat lagere rente kosten dan geraamd eraan heb ben bijgedragen dat 1999 betere resultaten opleverde dan was verwacht. Daar staat in Terneu zen tegenover dat de opbrengst van de havengelden bijna 6 ton tegenviel. De Temeuzense ha ven maakte vorig jaar 3,8 mil joen gulden winst. Dat is 3 ton meer dan in 1998. In Vlissingen brachten de ha vengelden j uist 3 ton meer in het laadje. Bovendien viel de ex ploitatie van de Scaldiahaven, die Zeeland Seaports samen met het havenbedrijf Rotter dam in Vlissingen-Oost heeft aangelegd, vorig jaar 982.000 gunstiger uit dan was geraamd. De winst in Vlissingen kwam uiteindelijk op 1,2 miljoen gul den. Voor volgend jaar verwacht het havenschap op een verlies van 760.000 gulden uit te komen. Daarin is het voor rekening van het schap komende negatieve resultaat van de exploitatie van de Scaldiahaven meegenomen. Voor Terneuzen rekent Zeeland Seaports op een winst van bijna 2,1 miljoen gulden. De begro ting voor Vlissingen geeft een verlies van bijna 2,9 miljoen te zién. Investeringen Zeeland Seaports is van plan in 2001 forse i nvesteringen te doen in het havengebied Vlissingen- Oost. Voor de aankoop van grond voor de aanleg van de Nieuwlandhaven en de Wester-! schelde containerterminal staat respectievelijk 10,5 en 10 mil joen gulden op de begroting. De jaarrekening 1999 en de be groting 2001 komen woensdag aan de orde in het algemeen be stuur van Zeeland Seaports. door Bas Haan DEN HAAG - Een 41-jarige drugsdealer uit Vlissingen hoorde gisteren bij het gerechts hof vier jaar celstraf tegen zich eisen plus een winstontneming van 20.000 gulden. De recht bank in Middelburg legde hem eerder eenzelfde celstraf en een ontnemingsboete van 26.000 gulden op. De Vlissinger ging daartegen in beroep omdat hij zowel de straf als het bedrag te hoog vond, al bekende hij sinds '94 met tus senposen cocaïne en heroïne vanuit zijn huis gedeald te heb ben. Volgens de verdachte wordt hij veel te zwaar aange pakt. De politie in Vlissingen zou jarenlang willens en wetens hebben gedoogd dat hij dealde zolang hij maar geen overlast veroorzaakte. Vanwege dat zo genaamde 'gedoogbeleid' zou volgens zijn advocaat zelfs de hele strafzaak naar de prullen bak verwezen moeten worden. Als het hof die drastische stap niet neemt, dan zou er hooguit 16.000 gulden van de dealer ge vorderd kunnen worden, zo re kende de raadsman het hof voor. Advocaat-generaal mr. R. Duindam wilde niets van een vermeend gedoogbeleid weten. „Er is absoluut nooit sprake ge weest van gedogen," verzekerde hij de verdediging. Dat zijn eis toch wat lager uitpakte dan het oorspronkelijke vonnis van de rechtbank, kwam omdat hij ge loofde dat de bekennende dea ler in bepaalde periodes uit de tenlastelegging geen drugs ver kocht had. Over twee weken doet het ge rechtshof uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17