Opgraving in trek bij schatrovers PZC Behulpzame Tom is beste buur Thuis bevallen kan weer op de Bevelanden PZC Fietsen en brommers onder dak *5 Zwemleraren halen vaardigheidsdiploma Bibliotheek bekroont spannende verhalen zeeland ,13 Politie pakt lastige toeristen in Veere hard aan Buurt houdt oogje in zeil Snel besluit burgemeester Axel Minder bomen weg voor pagode Rover mishandelt slachtoffer Regentonnenactie Borsele slaagt Redders Burghsluis boeken record Planten uit potten gerukt Bieb geeft zomerkorting Auto vernield Personeel vinden voor Volvo Cars wordt hele kluif zaterdag 24 juni 2000 door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeente Veere en de politie gaan deze zomer streng optreden tegen toeristen die overlast veroor zaken. Samenscholingen wor den verboden en mensen mogen zich niet hinderlijk ge dragen bij gebouwen, in por- tieken of bij telefooncellen. De gemeenteraad van Veere bespreekt donderdag een wij ziging van de Algemene plaat selijke verordening (APV). Om vernielingen en diefstal op de stranden van Domburg en omgeving tegen te gaan heb ben gemeente en politie een nieuw project bedacht. Acht tot tien jongeren gaan nachte lijke strandbezoekers in de ga ten houden. Zij zullen - als dat nodig is - direct de politie alar meren. De naam van het pro ject is Rodeo: Recreatief over leg Domburg en omgeving. Onlangs vond overleg plaats tussen burgemeester A.C. de Bruijn van Veere en de politie. Tijdens dat gesprek bleek dat de APV ontoereikend was om overlast veroorzakende recre anten aan te pakken. Door de verordening op een aantal plekken aan te vullen, wordt voorkomen dat toeristen worden opgepakt maar niet vervolgd kunnen worden. De aanvullingen hebben betrek king op de samenscholingen, het betreden van plantsoenen en hinderlijk gedrag in of bij gebouwen. door Richard Hoving VEERE - De archeologische op graving aan de Wijngaardstraat in Veere trekt schatgravers aan. De gemeente heeft omwonen den gevraagd om het terrein in gaten te houden. De politie surveilleert extra. IMedewerkers van het Archeolo gisch Diensten Centrum volgen sinds begin deze week het afgra ven van de vervuilde grond on der de onlangs gesloopte basis school Valerius. De verwachting is dat in de bodem resten zijn te vinden uit de late Middeleeu wen. De locatie maakt deel uit van de stadskern van Veere die op de archeologische kaart van Zeeland als zeer waardevol staat aangemerkt. Op het (schoolterrein hebben wonin gen, een kleermakerij, bakker, leerlooier en speldenmaker ge- fstaan. De gemeente heeft bewoners en omwonenden van de Wijn gaardstraat in een brief ge vraagd om de opgraving buiten werktijden in de gaten te hou den. De brief is op verzoek van de archeologen verstuurd, zegt gemeentevoorlichter L. van den Heuvel. „Volgens hen is de kans op ongewenste schatgraverij reëel." Bewoners en omwonen den die iets verdachts zien, wordt gevraagd contact op te nemen met de gemeente of de politie. Tijdens extra rondes van de po litie zijn geen schatgravers be trapt. Op het terrein wijst niets er op dat er onbevoegden zijn geweest. Een aantal bewoners van de Wijngaardstraat heeft donderdagavond wel twee man nen tussen de 20 en 30 jaar ge zien die grote interesse toonden in de opgraving. De twee liepen volgens een ooggetuige rond tien uur in de buurt van het ter rein. Ze informeerden door wie de werkzaamheden werden uit gevoerd. Omdat ze niet tot het afgesloten terrein zijn doorge drongen, is er geen aangifte ge daan. Geldelijk gewin Volgens provinciaal-archeo loog R. van Dierendonck wor den opgravingen met enige regelmaat bezocht door schat gravers. Die zouden uit zijn op geldelijk gewin of het uitbrei den van hun eigen collectie. Met de verkoop van archeologisch materiaal is veel geld gemoeid, zegt Van Dierendonck. „Voor de inhoud van een beerput wordt soms ongezien tienduizend gul den geboden." De twee mannen die in Veere zijn gesignaleerd, komen ver moedelijk uit Breda. Een bewo ner van de Wijngaardstraat heeft ze dat horen zeggen. De provinciaal-archeoloog houdt het niet voor onmogelijk dat de mannen van buiten de provincie komen. „Mijn ervaring is dat ze van heinde en verre op waarde volle opgravingen afkomen." "«ft Tom Tempelaars: „Je buren helpen is de normaalste zaak van de wereld." foto Ruben Oreel door Kim Toering MIDDELBURG - Tom Tempelaars zet elke zondagavond de vuilnis buiten voor zijn be jaarde buurvrouwen. Ook helpt hij met klei ne klusjes. Vrijdag werd de Middelburger uitgeroepen tot Beste Buur van de Stromen- wijk. Tempelaars was blij met zijn titel. Dat hij zijn buren helpt, is volgens hem de nor maalste zaak van de wereld. „Laatst had een buurvrouw de sleutel van haar antieke kast afgebroken in het slot. Nou, dan help ik haar even. Of ik hang een waslijntje op, breng de tuin op orde. Geen moeite. Wijkverenigingen, woningcorporatie Woongoed en Sociaal Kultureel Werk Mid delburg hielden gisteren drie verkiezingen in de Stromenwijk: Beste Buur, Gezelligste en Mooiste Straat en Mooiste Tuin/Balkon. Dit alles om de banden tussen de bewoners in de wijk aan te halen. De prijzen passen in de campagne 'Stroom opwaarts'. Die is bedoeld om de leefbaar heid in de wijk en het contact met de bewo ners te verbeteren. Volgens coördinator van het Middelburgse wijkbeheer Hans Vergeer zijn de verkiezingen succesvol verlopen. „Veel bewoners hebben meegedaan. Ze worden heel bewust overal bij betrokken." Woonconsulente Claudia Booij van Woon goed reikte de prijzen uit. „De opkomst is groot, dat zegt veel over de saamhorigheid binnen de wijk. Veel mensen kennen elkaar. Het is natuurlijk een stukje 'goodwill' van Woongoed dat we meewerken. Bovendien is het een kans om de bewoners te leren ken- Voor Mooiste Tuin/Balkon waren vijftien mensen genomineerd. Bij Mooiste Gezel ligste Straat vier genomineerden. Een jury, bestaande uit twee wijkbewoonsters met verstand van flora en fauna, koos geen win naar. Na een rondje door de wijk besloten ze alle genomineerden een fles en bloemetje te geven. AXEL - Minister K. de Vries van Binnenlandse Zaken maakt nog voor het zomerreces van het parlement de benoeming be kend van een nieuwe burgemeester voor Axel. De voor- drachtslijst van de vertrouwenscommissie is een maand gele den naar Den Haag gestuurd en De Vries hoopt snel een besluit te nemen. Dat de nieuwe burgemeester een man zal zijn, staat al vast omdat er geen vrouwen onder de sollicitan ten waren. Maar de Axelaars mogen aan de aanstaande be noeming niet de conclusie verbinden dat de eerste jaren geen herindeling wordt doorgevoerd in Zeeuws-Vlaanderen, waarschuwde een woordvoerster van het ministerie vrijdag. „Die zaken staan geheel los van elkaar. De minister benoemt wel eens vaker een burgemeester voor kortere tijd." TERNEUZEN - Voor de bouw van het nieuwe Chinese restau rant Kota Radja aan de Binnenvaartweg in Terneuzen hoeven drie bomen minder gekapt te worden dan aanvankelijk was voorzien. Aanvankelijk was het aantal zes of zeven. In overleg tussen de gemeente en de architect is besloten om een aantal parkeerplaatsen te laten vervallen. In plaats van 39 komen er nu 36. Ook zullen er drie nieuwe bomen worden bijgeplant. Daarmee komt de gemeente tegemoet aan de klacht van bin nenstadbewoners en milieuverenigingen. Die vonden dat er ten behoeve van de Chinese pagode te veel gesnoeid zou wor den in het parkje tussen de Binnenvaartweg en de Grenulaan. GOES - Een 22-jarige medewerker van een horecagelegen heid aan de Voorstad in Goes is donderdagavond rond elf uur van de dagopbrengst beroofd. Hij kreeg van twee nog onbe kende mannen een klap op zijn hoofd. Ook werd hij in zijn zij gestoken. De man is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen behandeld. HEINKENSZAND - De regentonnenactie in de gemeente Borsele is een groot succes geworden. In de gemeente zijn 260 huishoudens ingegaan op het aanbod om voor 50 gulden een regenton van 200 liter aan te schaffen, waarvan een tientje naar een ontwikkelingproject in Tanzania gaat. De Borselse gemeenteraad heeft er voor elke verkochte ton nog een tientje bijgedaan zodat het waterputtenproject in Tanzania er 5200 gulden mee opschiet. De gemeente beloofde ook dat de kern met de meeste bestel lingen de regentonnen gratis thuisbezorgd zou krijgen. Dat is Lewedorp geworden. Wethouder A. van Opdorp gaat woens dagavond 28 juni met paard en wagen door het dorp om de tonnen te leveren. De kopers van een ton in de andere kernen kunnen hem afhalen op zaterdag 1 juli bij de gemeentewerk plaats in Heinkenszand. Overigens herhaalt Borsele de actie volgend voorjaar. Wie nog een ton tegen een scherpe prijs wil bestellen, kan dat doen maar de vaten worden pas volgend jaar afgeleverd. NEELTJE JANS-Het reddingsstation Burghsluis, bij Neeltje Jans, heeft in '99 voor het tweede achtereenvolgende jaar de meeste reddingsacties van Zeeland op zijn naam gezet. De schepen Graaf van Bylandt en de Harder trokken er in totaal 87 maal op uit om mensen in nood bij te staan. Ook de Konink lijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNMR) als geheel boekte afgelopen jaar het hoogste aantal reddingen in één jaar, sinds de oprichting 175 jaar geleden. Landelijk werden meer dan drieduizend mensen in veiligheid gebracht. Het ging voornamelijk om watersporters. door Michelle Koek GOES - Zwangere vrouwen op de Bevelanden hoeven vanaf 1 juli niet meer verplicht in het Oosterscheldeziekenhuis te be vallen. Vanaf die datum heeft de Verloskundigenmaatschap Goes weer voldoende personeel om thuisbevallingen te kunnen uitvoeren. De verloskundigenmaatschap was in korte tijd leeggelopen; een verloskundige verliet de praktijk, een werd ziek en een ander ging met zwangerschaps verlof. Vervanging bleek onvindbaar. De voor- en nacon- troles werden door de verlos kundigen nog gewoon in hun praktijk uitgevoerd, maar alle Bevelandse bevallingen moes ten plaats vinden in het zieken huis in Goes. Als een verloskun dige bezet was kon door deze oplossing een gynaecoloog overnemen. Verloskundige REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt M. Koek E. Soesman teVlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Margreet Verschoore: „Het af gelopen half jaar is goed verlo pen. De samenwerking met de gynaecologen van het Ooster scheldeziekenhuis verliep vlek keloos. Ook hebben we op veel begrip van de zwangere vrou wen kunnen rekenen." Het tekort aan verloskundigen is een landelijk probleetn. Minister Borst van volksge zondheid stelt meer geld beschikbaar om het aantal ver loskundigen in Nederland te vergroten. Volgens Verschoore een noodzaak: „Dat er grote te korten zijn, daar zijn we zelf het levende voorbeeld van. Met het extra geld kunnen we niet alleen onszelf beter uitbetalen, maar er komen ook meer opleidings plaatsen. En door betere secun daire arbeidsvoorwaarden kun nen we de werkdruk dempen." Op Schouwen-Duiveland zijn thuisbevallingen al enkele jaren niet meer mogelijk. Ook worden in het ziekenhuis in Zierikzee geen baby's ter wereld gebracht. Zwangere vrouwen uit Schou wen-Duiveland bevallen alle maal in het ziekenhuis in Goes. Verschoore denkt niet dat Schouwen in de toekomst ook weer op thuisbevallingen mag rekenen. „Huisartsen op Schou wen zijn gestopt met het uitvoe ren van bevallingen. Voor de vestiging van een maatschap is het eiland te klein. Alleen als de bevolking explosief groeit, be staat er een kans dat de moge lijkheid om thuis te bevallen te rugkeert." MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van donder dag op vrijdag diverse vernie lingen gepleegd in de Breeweg, de Koestraat en de Segeerssin- gel. Aan de Breeweg werden planten uit bloempotten getrokken en een tuinboogje omgeduwd. In een schuurtje werd wat oud pa pier in brand gestoken. De schuurdeur liep enkele tiental lens guldens schade op. Ook in de Segeerssingel moesten plan ten het ontgelden. Zij werden daarna op geparkeerde auto's gegooid. In de Koestraat sneu velden eveneens een onbekend aantal planten. Twintig jaar geleden werd er al om gevraagd; gistermiddag werd de Vlissingse bewaakte fietsenstalling officieel geopend. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Zeker twintig jaar gele den gingen er in Vlissingen voor de eerste keer stemmen op dat er een overdekte en bewaakte rijwielstalling moet komen. Vrijdagmiddag mocht wethouder T. Meij- ers dan eindelijk die stalling voor fietsen en brommers openen. „Vandaar dat we er best wat ophef over mogen maken en dat de opening ons des te meer plezier geeft", verklaarde hij. De stalling is gebouwd in de overdekte parkeergarage aan de Hellingbaan. Eer der werd naar andere locaties gelonkt, maar die vielen af. Het vinden van een ge schikte plaats viel niet mee. Dat was een van de redenen waarom Vlissingers zo lang op hun stalling moesten wachten. Deze fietsenstalling biedt ruimte aan ten minste zestig fietsen en zo'n tien scooters of brommers. „Als alle plaatsen ingeno men zijn, geef ik een rondje, zeg ik nu in een eerste opwelling. Want dat wil zeggen dat de stalling een succes is", verklaart H. Hoogeboom, bedrijfsdirecteur Werk plaatsen Walcheren. Werkplaatsen Walcheren exploiteert de fietsenstalling. Hoogeboom verzekert dat geen fiets of brommer geweigerd zal wor den. „We zullen nooit nee verkopen. En als blijkt dat de stalling structureel te klein is, kunnen we uitbreiden." Voor één gulden per dagdeel kunnen cli ënten hun fiets stallen. Ook kunnen de medewerkers kleine reparaties aan de ge stalde fietsen verrichten. „Voor forse re paraties worden klanten doorgestuurd naar de echte fietsenwinkel," De stalling is geopend tijdens openingstijden van de winkels. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De jury van de verhalenwedstrijd die de Vlis singse bibliotheek 't Spui heeft uitgeschreven, heeft zeven schrijvers bekroond. De verha len van de prijswinnaars zijn gebundeld en eervol vermeld op de kaft van het boek. Bijna vijftig inschrijvers kreeg 't Spui voor de verhalenwed strijd. De jury, die bestaat uit bibliotheekdirecteur Cees Ha- mann, kinderboekenschrijver Wim Hofman, boekhandelme dewerkster Magreet de Haan en de vijftienjarige 'boekenwurm' Jannes Goedbloed, kon niet één winnaar aanwijzen, ,','olgens hen deden de zeven prijswin naars weinig voor elkaar onder. In de categorie onder dertien jaar viel de keuze op Dick van Dam, Leanne Henriëtte Piard en SjoerdHubrechsen. Boven de dertien jaar kaapten G. de Graef, Cecile Hubregsen, Albert Vader en Herman Veurink de prijzen weg. De inzendingen werden beoordeeld op origina liteit, schrijfstijl en spanning. Volgens organisator Marloes Wilbers waren er meer pakken de verhalen binnengekomen. „Maar het verhaal moest mee slepend zijn en het liefst huive ringwekkend. De verhalenwed strijd is zo aangeslagen dat we hem volgend jaar weer willen organiseren." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twaalf gerouti neerde zwemonderwijzers van het Vlissingse sportfondsenbad zijn in een half jaar klaarge stoomd voor het 'zwemvaardig- heidsdiploma voor zwemonder- wijsgevenden'. In die periode is hun eigen vaar digheid voor verschillende zwemonderdelen opgeschroefd en hebben ze daarvoor ook de leermethodieken aangereikt ge kregen. „Als je snorkelen onder wijst, moet je die techniek ook zelf beheersen", verklaart J. Keijmel van het Vlissingse sportfondsenbad. Zij hebben de techniek van het reddend zwemmen nog eens kunnen oefenen. „Het aantal verdrinkingsgevallen heeft het imago van de zwemsport geen goed gedaan. Daarom is het van belang dat deze twaalf nog eens als een soort praktische bijscho ling ook op zwemmend redden hebben kunnen oefenen." De twaalf onderwijzers geven al enige jaren les aan kinderen en volwassen. Daarnaast houden VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen en haar fili aal in de Kanaalstraat in Oost- Souburg voeren een zomerre- ductie in op de uitleentarieven. Voor boeken die ingeleverd worden tussen 3 juli en 12 au gustus gaan de prijzen omlaag. De dagprijzen zijn als volgt: 35 cent per dag wordt 25 cent per dag; 25 cent (voor Spuipashou- ders na de eerste gratis week) wordt 15 cent; 15 cent (voor 65+ pashouders en uitkeringsge rechtigden) wordt een dubbel- tje. Bibliotheek Oost-Souburg van 17 juli tot en met 5 augstus ge sloten. 't Spui is de hele zomer geopend. SEROOSKERKE (W) - Onbe kenden hebben tussen donder dagavond elf uur en vrijdagoch tend half negen vernielingen aangericht aan een auto die ge parkeerd stond aan de Noord- weg in Serooskerke. De rechter- buitenspiegel en de voorruit werden vernield. De rechter- voorzijde liep een deuk op. De totale schade is onbekend. ze toezicht in het bad. In de nieuwste lerarenopleiding zijn deze onderdelen wel opgeno men. „Nu kunnen deze ervaren onderwijzers ook een goed eigen voorbeeld geven. Dan heb ik het over allerlei slagen, maar ook over snorkelen." Niet eerder zwommen er in Zee land onderwijzers af voor dit z wemvaardigheidsdiploma „Dit is een primeur voor Zee land", bevestigt Keijmel. door René van Stee TERNEUZEN - Net als de Vlaamse Dienst voor Arbeids bemiddeling denkt het arbeids bureau in Terneuzen dat de invulling van 1800 nieuwe ar beidsplaatsen bij Volvo Cars in Gent problemen gaat opleveren. Hoewel in deze regio ruim acht tienduizend werkzoekenden staan ingeschreven, had het ar beidsbureau onlangs grote moeite om enkele honderden nieuwe mensen te vinden voor Volvo Trucks in Gent. Het werk bij Volvo is vrij specia listisch en veel werkzoekenden zijn laag opgeleid of zijn alloch tonen met een taalachterstand. Volgens L. Beduwé, vestigings manager van het Terneuzense arbeidsbureau, gaat het bij de plaatsing van grote aantallen werknemers bijna altijd om het zelfde verhaal. De huidige krapte op de arbeidsmarkt speelt zeker een rolma ar in der- gelijke gevallen is het altijd moeilijk om de juiste persoon op de juiste plaats te krijgen. Ook in de Gentse situatie is het moei lijk in te schatten of de plaatsing zal lukken. Dat ligt met name aan de afspraken die met Volvo kunnen worden gemaakt." Beduwé verwacht dat Zeeuws- Vlaanderen als achterland van de Gentse Kanaalzone een be langrijke rol kan spelen in de invulling van de 1800 nieuwe arbeidsplaatsen. Hoewel een aantal Zeeuwse arbeidsconsu- lenten op velerlei gebieden in tensief samenwerkt met de Vlaamse collega's, is het volgens haar nog te vroeg om hierover concrete uitspraken te doen. Beduwé denkt echter wel dat de rol van Arbeidsvoorziening Zeeland niet beperkt zal blijven tot het verschaffen van infor matie en advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13