Rijk betaalt herstel dijkwerken PZC MBL Net-afgestudeerde Inge Maaskant is de jongste schooldirecteur Opnieuw twaalf jaar geëist voor dodelijke schietpartij bij disco Advocaat spant kort geding tegen staat aan om afgekeurde cel Koopjesjagen op nachtmarkt beklag over dwang monumentenzorg &?LN*flAl2-M zeeland 15 Waterschappen leveren overheidsbijdrage in voor miljoenenprojecten zaterdag 24 juni 2000 fioorHarmen van der Werf DEN HAAG - De Zeeuwse wa terschappen hoeven niet op te draaien voor de vernieuwing van de stenen dijkbekledingen, waaraan sinds 1997 langs de ffesterschelde wordt gewerkt. De rijksoverheid neemt alle kosten voor haar rekening. Het Rijk, de waterschappen en pro vincies hebben daarover op hoofdlijnen een akkoord be reikt. Van begin af aan hebben de wa terschappen en de provincie Zeeland steeds aangegeven dat de kosten van de nieuwe dijk werken onmogelijk door de Zeeuwse bevolking opgebracht kunnen worden. De kosten wor den landelijk geraamd op 1,25 miljard gulden, tot 2015. Zelfs als de waterschappen dat be drag slechts voor een deel zou den moeten ophoesten, zou dat m Zeeland tot een forse verho ging van de waterschapslasten leiden. Dat onheil is afgewend. De wa terschappen moeten wel de jaarlijkse bijdrage van het Rijk voor het onderhoud en beheer van dijken inleveren. Dat gaat voor Zeeland om enkele miljoe nen guldens per jaar. Het ver nieuwen van de stenen dijkbe kledingen, die te zwak bleken te zijn, kost aanzienlijk meer. Van af 1997 tot en met 1999 is 35 ki lometer dijk versterkt. Dat heeft al met al 170 miljoen gul den gekost; ruim 55 miljoen per jaar. Dijkgraaf W. A. Gosselaar van het waterschap Zeeuwse Eilan den is content over de regeling met de rijksoverheid die nu in de steigers staat. ,,Er is ontzettend lang over gesproken. Met wat er nu ligt, kunnen wij goedleven." Dat de jaarlijkse rijksbijdrage vervalt, is volgens Gosselaar geen groot probleem. De ver nieuwde dijkvakken vergen minder onderhoud. Dat scheelt weer kosten. De waterschappen willen wel een afbouwregeling, omdat anders plotseling enkele miljoenen guldens wegvallen uit de begroting. Een verhoging van de waterschapslasten is al dus Gosselaar niet nodig. De overeenkomst die op hoofd lijnen is bereikt, is niet alleen van belang voor de huidige dijk werken in Zeeland, maar ook voor toekomstige. Het Rijk be taalt in het vervolg alle dijkver sterkingen volledig, als die noodzakelijk zijn vanwege bij voorbeeld nieuwe technische normen of inzichten. Dat geldt eveneens voor de dij ken langs de grote rivieren. Het Rijk, de waterschappen en de provincies zijn nu bezig met de uitwerking van de regeling. Gosselaar verwacht dat alles eind dit jaar is afgerond. Advertentie Morgen Oranje de winnaar? Vandaag de Ariel winnaars! Je t-emm uir-Jeik, Houdt Oranje schoon! j doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Advocaat A. Neels gaat een kort geding tegen de staat aanspannen om een van cocaïnesmokkel verdachte vrouw uit een Middelburgse po litiecel te krijgen. Volgens Neels zijn de cellen op het politiebu reau in Middelburg afgekeurd en moet de vrouw naar een an dere cel. Naast het kort geding gaat Neels een klacht bij de Nationa le Ombudsman indienen. „Mijn cliënte mag daar helemaal niet zitten", zegt Neels. Hij zegt dat de cellen zijn afgekeurd omdat zë te klein zijn en geen direct zonlicht binnen laten. „Depoli- tie-commissaris wist dat mijn cliënte naar een afgekeurde po litiecel ging", aldus Neels. „De rechtbank in Middelburg is niet echt mensenrechtenlijk bevat telijk." Hij zegt dat weekofficier van justitie H. den Hartog 'van alles' heeft geprobeerd om een oplossing te vinden maar daar niet in is geslaagd. Pogingen om ha hoofdofficier G. Bouman en (hens vervanger J. Eland iets voor zijn cliënte te doen, zijn op diets uitgelopen, zegt Neels. Ontheffing Volgens politievoorlichter J. van Mourick mogen er in de Middelburgse politiecellen wel verdachten worden opgesloten. „De cellen voldoen inderdaad njet aan de eisen maar in af wachting van de bouw van nieu we cellen hebben we ontheffing gekregen." Van Mourick zegt dat Neels bij klachten over het door Joost Bosman TERNEUZEN - Snuffelaars konden vrij dag in Terneuzen tot laat in de avond hun hart ophalen op de Midzomernachtmarkt in en om het winkelcentrum Zuidpolder. Snuisterijen, houtsnijwerken, bloem- ren plaats. De belangstelling voor de markt viel, mogelijk door het te koude stukjes of gewoon een paar sokken, voor weer voor de tijd van het jaar, wat tegen, elk was er wat wils. Ook vond naast het winkelcentrum een fietsrace voor kinde foto Peter Nicolai gebruik van cellen bij de Zeeuwse commissie die toezicht houdt op politiecellen moet zijn Volgens de politievoorlichter krijgt de politie er na het Euro pees Kampioenschap voetbal 24 cellen in de Middelburgse ge vangenis Torentijd bij„Die cel len zijn nu vrij voor het EK", al dus Van Mourick. „Vervolgens wordt er naast Torentij d een cel lenblok met politiecellen ge bouwd." Volgens advocaat Neels heeft Van Mourick onge lijk en bestaat er geen onthef fing voor de Middelburgse poli tiecellen. Tien mille voor kinderziekenhuis in Rotterdam KRABBENDIJKE - Het Sop- hia-biljarttoernooi heeft dit jaar ruim tienduizend gulden opgeleverd. Het geld is bestemd voor het Sophia-kinderzieken- huis in Rotterdam. De cheque werd vrijdagavond in Krabbendijke overhandigd aan een vertegenwoordiger van het Ronald McDonald Huis, het ouderlogeerhuis van het kin derziekenhuis. Het was dit jaar voor de zesde keer dat biljartvereniging Onda uit Krabbendijke het toernooi had georganiseerd. Vanaf medio april tot vorige week streden 104 teams van vier mensen om de eer. Na 26 speelavonden bleek de ploeg van D e Legerdiek uit Goes.de beste te zijn. door Roelf Reinders GEERSDIJK - De lerarenoplei ding van de Hogeschool Zee land weet niet beter of Inge Maaskant is de jongste direc teur van een basisschool in Ne derland. Met haar eenentwintig jaar mag de Middelburgse vanaf augustus leiding geven aan drie leerkrachten die al les gaven op basisschool met de bijbel De dubbele Punt in het Noord-Be- velandse Geersdijk toen Maas kant nog niet eens was geboren. Eigenlijk wilden ze een manne lijke directeur, 'gezien de sa menstelling van het personeels bestand', zegt juf Rachel Will. Er lopen al drie vrouwen rond. Maar er zat geen geschikte bij Toen bedachten ze bij de sollici tatiecommissie dat 'gezien de samenstelling van het perso neelsbestand' een jonge collega ook wel kon. Want die drie juf fen hebben per persoon meer dan twintig jaar ervaring, zegt juf Anneke Meester. Ze hadden zoiets van: waarom ook niet. Maar ook: 'Iedereen moet er nog wel even aan wennen.' Aan Inge Maaskant, 's lands jongste schooldirecteur. Waarom neemt een school een directeur aan die tijdens de sol licitatie nog niet eens is afgestu deerd? „Om mijn enthousiasme, denk ik. Ik wil ook heel graag en ben bereid om er in samenwerking met het team aan te werken. Het is niet zo dat ik binnen kom wandelen en zeg: 'Ik ben de di recteur dus... Het is heel belang rijk dat je vanuit het team werkt, zeker op zo'n kleine school. Ik wil in een team sa menwerken, ook in relatie tot ouders en de dorpsgemeenschap van Geersdijk." Je hebt een paar stages gelopen, maar leidinggevende ervaring heb je niet. „Dat is zo, maar tijdens mijn laatste stageschool heb ik wel steeds twee dagen in de week met de directeur meegelopen. Ik wilde altijd al iets in het mana gement doen. Maar dat het zo snel zou lukken, had ik natuur lijk ook niet verwacht." Hoe kom je erbij om überhaupt te solliciteren. Je zou toch den ken datje kansloos was? „Ik heb het gewoon geprobeerd. door Bas Haan DEN HAAG - De 27-jarige Vlis- singer die op 11 juli vorig jaar in Veere na een bezoek aan disco theek de Hooizolder een andere discoganger doodschoot, hoor de gisteren bij het gerechtshof in Den Haag twaalf jaar celstraf tegen zich eisen. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de man eerder tot diezelfde straf. De verdachte ging in hoger be roep omdat volgens hem niet vaststaat of zijn kogels, of die van een andere schutter het on gewapende slachtoffer dodelijk troffen. Dat de verdachte had geschoten ontkende hij allerminst. Hij leg de de rechtbank zelfs uit hoe. Niet 'ouderwets zoals de politie doet', maar cool, 'op de Ameri kaanse methode met je wapen een kwartslag gedraaid'. Al thans, zo had hij bij een ander incident geschoten, op 6 novem ber 1998 in Vlissingen. Na een onbenullige ruzie om een meisje schoot hij toen op een wegrij dende auto, maar die keer trof de verdachte niemand. Sleutelhanger Voor de disco was dat anders. Hij schoot van twee a drie meter afstand op zijn slachtoffer met een zogenaamd sleutelhanger pistool: een sleutelhanger in de vorm van een afstandsbedie ning waarmee twee kogels afge vuurd kunnen worden. Een van de kogels trof het slachtoffer in het hart, de andere in zijn lies. Waarom de verdachte schoot werd gisteren tijdens de zitting niet echt duidelijk. De verdach te had het erover dat hij zich be dreigd voelde. Maar hoe hij zich bedreigd kon voelen, terwijl hij het slachtoffer uit de disco had achtervolgd en klemgereden en terwijl zijn slachtoffer geen wa pen had en hij wel, dat kon de verdachte niet uitleggen. Advocaat-generaal mr. R. Duindam hield het erop dat het weer om een meisje ging. Het verhaal over een zogenaamde andere schutter die het slacht offer zou hebben getroffen ver wees Duindam naar het rijk der fabelen. motto 'strak en stoer doen' „zeer bereid is er op los te schieten." Naast het dodelijke en het goed afgelopen schietincident stond de verdachte gisteren ook in ho ger beroep terecht voor een be dreiging met een vuurwapen, op 7 mei vorig jaar nadat hij in de Middelburgse disco Nighttrain ruzie had gekregen. Duindam achtte de kans op herhaling bij de verdachte zeer groot. Wat de verdachte voor 1998 allemaal had uitgevreten, kon de advo caat-generaal tot zijn spijt niet achterhalen, omdat de man pas in dat jaar vanuit Cura9ao naar Nederland was verhuisd. Over twee weken doet het ge rechtshof uitspraak. Jongeren stoken fik in bushokje KRABBENDIJKE - Zes jonge ren tussen de dertien en vijftien jaar uit de gemeenten Terneu zen, Sas van Gent en Hontenisse zijn naar bureau HALT door verwezen nadat zij vrijdagmid dag rond één uur in een bushok je in Krabbendijke hun schoolschriften in brand sta ken. Wandelingen door natuur op zomeravonden VROUWENPOLDER - In het voormalig waterwin gebied Oranjezon, tussen Vrouwenpolder en Oost- kapelle, wordt op acht zo meravonden gewandeld onder leiding van de erva ren natuurgidsen Richard Struyk en Henk Remijn. Dedatazijn:4,11,18en25 juli, 1, 8, 15 en 22 augus tus. Het vertrek is om 19.15 uur vanaf het par keerterrein aan de Konin gin Emmaweg in Vrou wenpolder. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kanto ren van de Kust-VW Wal cheren en het Toeristisch Centrum Oranjezon (0118-581507). Inge Maaskant (21) uit Middelburg, de jongste schooldirecteur van Nederland: „Ik was zelf vroeger op school nogal een belhamel. Altijd lachen en kletsen." foto Willem Mieras Maar het was echt een serieuze sollicitatie. De directrice van mijn stageschool zei ook: 'Als ik jou was zou ik het gewoon pro beren. Ik heb gezien wat jij kan en hoe je je inzet.' Maar ik geef toe, er komt wel wat lef bij kij ken om als 21-jarige voor een di recteursfunctie te solliciteren." Verklaren je medestudenten je niet voor gek? „Ze zeggen wel: 'Wat een grote stap.' Of dat ze het zelf niet zou den willen of durven. Maar ei genlijk vinden ze het ook wel wat hebben, het is natuurlijk ook heel apart." Is het niet eng om als jonge di recteurvan 21 te beginnen? „Eng niet, spannend wel. Ik zal heus op problemen stuiten waar ik niet gelijk een oplossing voor hebMaar daar moet ik met m i j n team uitkomen. Ik sta er niet al leen voor." Denk je dat het gemakkelijk is om aan drie oudere en ervaren leerkrachten leiding te geven? „Als ik vind dat er iets moet ge beuren, zal ik als dat nodig is hen ervan moeten overtuigen dat het in het belang van de school is, en niet omdat Inge Maaskant het wil. Ik wil het bes te voor de kinderen. Ik denk dat je vanuit die insteek moet wer ken. We zullen samen aan iets moeten bouwen. Maar soms zal ik een knoop moeten doorhak ken, ja. Maar ik denk dat je con flictsituaties moet voorkomen." Is onderwijs nog wel leuk met al die negatieve verhalen over te grote klassen en achterstanden van allochtone leerlingen? „Dat speelt hier veel minder. We hebben ongeveer dertig leerlin gen, de klassen zijn heel klein. Het is wel zo dat je meerdere jaargroepen in één klas hebt. De groepen zes, zeven en acht zitten bijvoorbeeld bij elkaar. Dat moet je wel goed kunnen orga niseren. Dat is wel een uitda ging." Wat voor leerling was jijzelf? „Nogal een belhamel. Vrolijk, maar een deugniet. Altijd la chen en kletsen. Ik kon goed mee, dus daar had ik ook alle tijd voor. Ik was nogal druk en aanwezig in de klas, op het randje. Ik ben er maar één keer uitgestuurd, Ik wist heel goed hoever ik kon gaan." wre <x TceMr/ OF WPWFEn&l KUNNCN He/vWAÖSV.'.(W, eepeNKr^u fen UHLOGOl/ax STAC%IW<T°oe.- COR DE JONGE ^Pe kexHT Iftrt 'riisGo 7IT'MW(Emaxjp! - - S I - 200^,0: B VAHSCtlELOE, Oe 12f iTMnaf BptF.S srAATUze/Mtr&ECHn CN VlT Bujft itxefcuwTé doorTheo Calkoen DEN HAAG - Monumentezorg werkt alleen met instemming van de eigenaren van de monu menten. Dwang werkt niet, stel de fruitteler A. Smits vrijdag bij de Raad van State in Den Haag. „Wij willen absoluut niet dat onze boerderij een monument is en daarom sta ik hier", aldus de teler. Smits bewoont samen met zijn moeder een ruim tachtig jaar oude boerderij bij 's-Heeren- hoek. De boerderij bestaat uit een stenen woongedeelte en een daaraan vast gebouwde, zwart geteerde houten schuur. Vooral dit laatste was voor Monumen tenzorg aanleiding de boerderij te verheffen tot nationaal mo nument. Smits is daar helemaal niet blij mee. „Die boerderij is zo als die nu is omdat wij het onderhoud altijd zelf hebben gedaan", stelt hij. Hij verwacht in de toekomst alleen maar last te hebben van de monumentenstatus. Daar deed hij al wat ervaring mee op. Smits: „Anderhalf jaar waren we bezig om een loods te kunnen bouwen. Omdat de boerderij op de monumentenlijst staat, moesten provincie en rijk er over oordelen. Normaal gespro ken ben je in drie maanden klaar met zo iets." Dat er subsidiere gelingen vast zitten aan de mo numentenstatus interesseert hem niet: „Het is een bedrijfsge bouw. Voor het onderhoud heb ben we al onze fiscale aftrek." In eerste instantie trachtte de teler de boerderij via een proce dure bij de rechtbank in Middel burg van de monumentenlijst geschrapt te krijgen. Dat mis lukte, waarna hij hoger beroep aantekende bij de Raad van State in Den Haag. Daar werd de zaak vrijdag behandeld. Van Monumentenzorg ver scheen niemand ter zitting om de plaatsing van de boerderij op de monumentenlijst mondeling toe te lichten. Dat is jammer, want Smits verwijt Monumen tenzorg met twee maten te me ten. Veel oudere, en volgens hem veel mooiere boerderijen in het Zeeuwse, kwamen niet op de lijst terecht. Daarom verbaast het hem te meer dat zijn boerde rij er wel op belandde. „Ze gaan zich bemoeien met zaken waar ze absoluut geen verstand van heben. Ze weten totaal niet waar we de hele dag mee bezig zijn", waren vrijdag laatste woorden van de fruitteler over Monumentenzorg. Over een week of zes doet de Raad van State uitspraak in de ze zaak. Skatefeest in Heinkenszand HEINKENSZAND - Het Vrij- willigershuis in Heinkenszand en de buitenschoolse tienerop- vancentra School's Out uit Goes en Tweede Huis in Heinkens zand houden zaterdag 1 juli een skateparty op het Stengeplein in Heinkenszand. Burgemeester J. L. M. Mandos opent het feestje op de eerste dag van de schoolvakantie. Naast de bestaande half pipe zal een aantal mobiele skatevoor- zieningen worden neergezet. De skateparty duurt van 11.00 tot 17.00 uur en is gratis toeganke lijk voor alle skaters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 139