Sluis vecht voor zelfstandigheid Gastvrije Jannie is beste buur PZC Personeel vinden voor Volvo Cars wordt hele kluif Eigenaar Mekburger wijzigt naam snackbar Jeroen van de Vijver Gehecht aan algemene ontwikkeling jongste winnaar cultuurprijs Axel zeeland A3 Gemeente maakt zich op voor langdurige strijd Chinees schilderen Planten uit potten gerukt Snel besluit burgemeester Axel Minder bomen weg voor pagode Rover mishandelt slachtoffer Regentonnenactie Borsele slaagt Redders Burghsluis boeken record Sluis kan nog aanhaken bij leerlingenvervoer zaterdag 24 juni 2000 doorConny van Gremberghe SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg maakt zich op voor een langdurig gevecht voor het behoud van de eigen zelfstan digheid. Maandag 3 juli zal de Stuurgroep Maatschappelijk Draagvlak, die eind mei werd opgericht en waarin naast ge meentebestuur ook leden van instellingsbesturen en maat schappelijke organisatie zitting hebben genomen, een actiebij eenkomst op touw zetten in de raadzaal van het Belfort van Sluis. Tijdens die bijeenkomst wordt uiteengezet wat de stuurgroep wil, welke acties er te verwach ten zijn en wat de argumenten OOSTKAPELLE - In Oostka- pelle kan zaterdag 2 september een workshop Chinees penseel- schilderen gevolgd worden. De ze wordt gegeven in het Toeris tisch Centrum Oranjezon aan de Schoolstraat 4. lElie van Oppens uit Sint Niklaas leidt de workshop. Van öppens volgde onder meer les sen aan de China National Aca demy of Fine Arts in Hangshai. Om 9.30 uur is de ontvangst, van 10 tot 12.30 (lunch) en van 13.30-16 uur wordt geschilderd. Om 16 uur is er een nabespre king en om 163 0 is de afsluiting Inlichtingen en aanmelden kan via telefoonnummer 0118- 581507. MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van donder dag op vrijdag diverse vernie lingen gepleegd in de Middel burgse binnenstad. Aan de Breeweg wei-den planten uit bloempotten getrokken en een tuinboogje omgeduwd. In een schuurtje werd wat oud papier inbrand gestoken. Ook in de Se- geerssingel moesten planten hét ontgelden. Zij werden daarna op geparkeerde auto's gegooid. zijn van de groep om te strijden voor het behoud van een zelf standig Sluis-Aardenburg. Voorzitter C. J. van Liere: „We hebben de afgelopen weken in stuurgroepverband al heel wat werk verzet. Alle instellingen, kerken, clubs en organisaties zijn benaderd met het verzoek om ons in onze strijd te steunen. We hebben argumenten uitge wisseld en hebben erg veel steun gekregen. Ook met de dorpsra den hebben we gesprekken ge voerd. De raden hebben toege zegd brieven te zullen opstellen waarin nadrukkelijk voor be houd van onze zelfstandigheid voor gepleit. Die brieven zullen verstuurd worden naar allerlei politici die iets over deze kwes tie te zeggen hebben. Het begin voor ons gevecht is gemaakt en ik denk dat we nog een heel stuk kunnen groeien, want het is ge woon zo dat niemand in Sluis- Aardenburg geporteerd is van een bestuurlijke schaalvergro ting." Barsten Van Liere, die tevens voorzitter is van de Philippine-groep, het samenwerkingsverband van kleine gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen, geeft toe dat in het gesloten front van deze interge meentelijke club wat barsten zijn gekomen. Eerder deze week gaf burgemeester J. Lonink van Sas van Gent namelijk aan de strijdmethoden van Sluis en in mindere mate Hontenisse niet te zullen hanteren. Van Liere: „Elke gemeente kiest nu zijn eigen methode, zijn ei gen middelen. Ik kan dat begrij pen. Onze insteek is namelijk wezenlijk anders dan die van de andere kleine gemeenten. Sluis- Aardenburg is per slot van reke ning al een keer heringedeeld en wel enkele jaren geleden. Bij de kamerbehandeling van onze fu sie is destijds door staatssecre taris De Graaff-Nauta gezegd dat de herindeling van Sluis en Aardenburg er een was die min stens vijftien tot twintig jaar moest meegaan. Dan kun je een paar j aar later niet nog eens met zo'n procedure komen, want gaat het erg in de richting van onbehoorlijk bestuur." De bijeenkomst van de stuur groep wordt gehouden in het Sluisse raadhuis en begint om 19.30 uur. Jannie de Krakergeweldige gastvrouw en altijd een oplossing voor mensen in nood... foto Peter Nicolai door Joost Bosman TERNEUZEN - Of het nu gaat om een praatje over de heg, een boodschapje doen of zelfs het redden van een leven, je kunt beter een goede buur hebben dan een verre vriend. Voor Jan nie de Kraker van Langs de Kreek in Terneuzen geldt die uitdrukking als voor geen ander: vrijdag werd zij ver kozen tot Beste Buur van dit jaar. De loftuitingen logen er niet om: Jannie staat direct voor ieder een klaar, voor mensen in nood vindt ze een oplossing, ze zorgt voor gezelligheid in de buurt, is een geweldige gastvrouw en neemt voor zeker tien buren or chideeën mee van vakantie. Het initiatief voor de Beste Buurverkiezingen werd begin dit jaar genomen door de Wo ningbouwvereniging Terneuzen (WBVT), wat overigens geens zins betekent dat alleen mensen die bij de corporatie zijn aange sloten in aanmerking kwamen voor het beste buurschap. In maart van dit jaar verschenen er in de Woonkrant en de wijkbla- den van Terneuzen bonnen, waarmee mensen hun favoriete buur konden nomineren. Uit eindelijk bleek het ondoenlijk om de goede eigenschappen van de genomineerden met elkaar te vergelijken. Daarom werden de prijswinnaars bepaald door het meeste aantal bonnen (25 in to taal) per genomineerde. Jannie de Kraker kreeg er acht, de familie Dobbelaar (Tromp straat) vijf en de familie De Zeeuw (Edv. Grieghof) drie. Eervolle vermeldingen waren er voor W. Bokx (Oostelijk Bol werk), de familie Kind (Grieg hof), T. Gillisen (Zonnebloem straat) en de familie Tollenaar (Karei Doormanlaan). WBVT-directeur E. van Exter pleitte ervoor om meer aan dacht te schenken aan het con tact tussen mensen onderling. „De individualisering neemt toe, ieder is steeds meer op zich zelf gericht. Dat was reden voor ons om het verkeer tussen men sen eens nader te bekijken", al dus Van Exter. Volgens hem is de Beste Buurverkiezing een voortvloeisel van de landelijke Burendag, die inmiddels niet meer bestaat. „Wij hebben ech ter gemeend dat het voor Ter neuzen een nog steeds passend initiatief is. Hopelijk kan het volgend jaar verbreed worden en doen ook andere organisaties mee." Wethouder A. Stahl-Hemelsoet (welzijn), die de prijzen uitreik te, veronderstelde dat als je een goede buur bent, je daar ook veel voor terugkrijgt. „Wehoren veel over burenruzies en nooit over goede buren. Negatieve be richten gaan nu eenmaal sneller. Maar gelukkig hebben goede buren nog altijd de overhand", aldus de wethouder. „Goed buurschap is de essentie van prettig wonen." Jannie de Kraker toonde zich niet alleen een goede, maar ook zeer gevatte buurvrouw: „Toen ik hoorde van mijn nominatie, moest ik meteen aan het tv-pro- gramma Big Brother denken. Als je daar genomineerd werd, vloog je eruit." door Sheila van Doorsselaer AXEL - Eigenlijk kwam Jeroen van de Vijver, de winnaar van de Axelse Cultuurprijs 2000, hele maal niet in aanmerking voor de prijs. In het nominatieprotocol staat immers dat alleen iemand die zich al jarenlang verdienste lijk maakt op het gebied van kunst en cultuur de prijs in de wacht kan slepen. Wethouder J. van Schaik schafte deze regel meteen af toen hij het werk zag van de 19-jarige Van de Vijver uit Axel. „Ongelooflijk, wét een talent." De tafel in de Axelse raadzaal lag vrijdagavond letterlijk be dolven onder tekeningen, ma- kettes, foto's en reclamemateri aal afkomstig van Van de Vijvers hand. Hoe jong hij dan misschien is, veelzijdig is hij jvel. Momenteel zit hij in het derde jaar van het Sint Lucas in Boxtel, beter bekend als de 're- clameschool'. Het materiaal op de tafel heeft hij gemaakt in op- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl dracht voor verschillende be drijven, waaronder De Efteling, een Tilburgs visrestaurant en stichting SIRE. De jury van de Cultuurprijs, Axelse raadsle den, kregen Van de Vijver in het vizier door de hoge ogen die hij gooide in diverse jaarrondes van De Kunstbende. Volgens Van Schaik heeft Van de Vijver laten zien dan creativiteit een vak is. „Vroeger lieten ze kinderen maar wat fröbelen, nu wordt de jeugd begeleid en 'ge stimuleerd in hun creativiteit. De Kunstbende is een voorbeeld van wat daar allemaal uit voort kan komen. Jeroen is nu al zeer professioneel bezig en heeft ons laten zien dat hij. een goede kijk heeft op kunst." De Cultuurprijs bestaat uit een oorkonde en 500 gulden. Speech kwijt 'Whizzkid' Van de Vijver gaf na tuurlijk geen saaie speech. Op het multimediascherm in de raadzaal gaf hij door te surfen over zijn eigen website een over zicht van zijn kunsten. Eigen lijk was hij wél van plan een speech te geven, maar hij was zijn briefje kwijt. Dat hij de jongste Axelse Cultuurprijs winnaar is sinds de invoering van de prijs, dertien jaar gele den, vindt hij wel 'stoer'. Wat hij met de prijs gaat doen, weet hij nog niet. „Misschien koop ik een digitale videocamera, of iets voor mijn computer, want dat soort spullen zijn schreeuwend duur." Van de Vijver hoopt later aan het werk te kunnen op het gebied van de multi-media. Website Belangstellenden, die ook eens willen kijken wat Van de Vijver in zijn mars heeft, kunnen een kijkje nemen op zijn website www.vijverman.com. door Marjolein Reinhoudt OOSTBURG - Na een loopbaan van 39 jaar in het onderwijs nam wiskundeleraar en brugklascoördinator O. van Hevele gisteren afscheid van zijn collega's en de leerlingen. „Reken maar uit, 39 jaar, acht klassen per jaar met ieder gemiddeld 25 leerlingen", daagt hij uit. Dat zijn er zo'n 7800. Van Hevele begon zijn loopbaan in het on derwij s in 19 61 op lagere school Sint Ba vo in Oostburg. Toen hij na een jaar gevraagd werd les te komen geven op de mulo van Sint Eloy, maakte hij de overstap naar het mid delbaar onderwijs. Sint Eloy ging samen met het Koningin Wilhelmina Lyceum (KWL) en ging 't Zwin heten. Na de fusie met scholengemeenschap Schoondijke werd de nieuwe naam het Zwin College. Veranderingen Niet alleen de naam van de school verander de in de loop der tijd. Van Hevele maakte een aantal grote onderwijs veranderingen mee, waaronder de Mammoetwet die volgens hem de grootste omslag in het onderwijs heeft veroorzaakt. Meer nog dan het studie huis dat vorig jaar werd ingevoerd. De scheidend wiskundeleraar heeft er nooit veel moeite mee gehad. „Behouden wat goed is, en van het nieuwe meepikken wat je aanspreekt", zegt hij erover. Ook de aard van de leerlingen veranderde. „Ze zijn mondiger geworden, dat is meestal alleen maar positief. Het is goed om een ei gen mening te hebben, als die maar onder bouwd kan worden met goede argumen ten", vindt hij. Van Hevele heeft altijd geprobeerd zijnleer- lingen iets mee te geven voor de toekomst. En daarbij beperkte hij zich niet alleen tot zijn eigen vakgebied, de wiskunde. Er zijn maar weinig vakken die hij niet gegeven heeft. „Dat was in mijn beginperiode nor maal en ik deed het graag. Dat kwam voort uit mijn brede interesse, denk ik. Boven dien, een stukje algemene ontwikkeling vind ik erg belangrijk voor kinderen." Bekenden „Waar ik ook kom, hierin de streek of erbui ten, er zijn altijd bekenden. Ik vind het ont zettend leuk om oud-leerlingen terug te zien", vertelt Van Hevele. Of de oud-leerlin gen hem ook graag weerzien, doet er voor hem niet zoveel toe. „Het is nooit mijn doel geweest het iedereen naar de zin het ma ken." AXEL - Minister K. de Vries van Binnenlandse Zaken maakt nog voor het zomerreces van het parlement de benoeming be kend van een nieuwe burgemeester voor Axel. De voor- drachtslijst van de vertrouwenscommissie is een maand gele den naar Den Haag gestuurd en De Vries hoopt snel een besluit te nemen. Dat de nieuwe burgemeester een man zal zijn, staat al vast omdat'er geen vrouwen onder de sollicitan ten waren. Maar de Axelaars mogen aan de aanstaande be noeming niet de conclusie verbinden dat cle eerste jaren geen herindeling wordt doorgevoerd in Zeeuws-Vlaanderen, waarschuwde een woordvoerster van het ministerie vrijdag. „Die zaken staan geheel los van elkaar. De minister benoemt wel eens vaker een burgemeester voor kortere tijd. TERNEUZEN - Voor de bouw van het nieuwe Chinese restau rant Kota Radja aan de Binnenvaartweg in Terneuzen hoeven drie bomen minder gekapt te worden dan aanvankelijk was voorzien. Aanvankelijk was het aantal zes of zeven. In overleg tussen de gemeente en de architect is besloten om een aantal parkeerplaatsen te laten vervallen. In plaats van 39 komen er nu 36. Ook zullen er drie nieuwe bomen worden bijgeplant. Daarmee komt de gemeente tegemoet aan de klacht van bin nenstadbewoners en milieuverenigingen. Die vonden dat er ten behoeve van de Chinese pagode te veel gesnoeid zou wor den in het parkje tussen de Binnenvaartweg en de Grenulaan. GOES - Een 22-jarige medewerker van een horecagelegen heid aan de Voorstad in Goes is donderdagavond rond elf uur van de dagopbrengst beroofd. Hij kreeg van twee nog onbe kende mannen een klap op zijn hoofd. Ook werd hij in zijn zij gestoken. De man is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen behandeld. HEINKENSZAND - De regentonnenactie in de gemeente Borsele is een groot succes geworden. In de gemeente zijn 260 huishoudens ingegaan op het aanbod om voor 50 gulden een regenton van 200 liter aan te schaffen, waarvan een tientje naar een ontwikkelingproject in Tanzania gaat. De Borselse gemeenteraad heeft er voor elke verkochte ton nog een tientje bijgedaan zodat het waterputtenproject in Tanzania er 5200 gulden mee opschiet. De gemeente beloofde ook dat de kern met de meeste bestel lingen de regentonnen gratis thuisbezorgd zou krijgen. Dat is Lewedorp geworden. Wethouder A. van Opdorp gaat woens dagavond 28 juni met paard en wagen door het dorp om de tonnen te leveren. De kopers van een ton in de andere kernen kunnen hem afhalen op zaterdag 1 juli bij de gemeentewerk plaats in Heinkenszand. Overigens herhaalt Borsele de actie volgend voorjaar. Wie nog een ton tegen een scherpe prijs wil bestellen, kan dat doen maar de vaten worden pas volgend jaar afgeleverd. NEELTJE JANS - Het reddingsstation Burghsluis, bij Neeltje Jans, heeft in '99 voor het tweede achtereenvolgende jaar de meeste reddingsacties van Zeeland op zijn naam gezet. De schepen Graaf van Bylandt en de Harder trokken er in totaal 87 maal op uit om mensen in nood bij te staan. Ook de Konink lijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNMR) als geheel boekte afgelopen jaar het hoogste aantal reddingen in één jaar, sinds de oprichting 175 jaar geleden. Landelijk werden meer dan drieduizend mensen in veiligheid gebracht. Het ging voornamelijk om watersporters. door René van Stee TERNEUZEN - Net als de Vlaamse Dienst voor Arbeids bemiddeling denkt het arbeids bureau in Terneuzen dat de invulling van 1800 nieuwe ar beidsplaatsen bij Volvo Cars in Gent problemen gaat opleveren. Hoewel in deze regio ruim acht tienduizend werkzoekenden staan ingeschreven, had het ar beidsbureau onlangs grote moeite om enkele honderden nieuwe mensen te vinden voor Volvo Trucks in Gent. Het werk bij Volvo is vrij specia listisch en veel werkzoekenden zijn laag opgeleid of zijn alloch tonen met een taalachterstand. Volgens L. Beduwé, vestigings manager van het Terneuzense arbeidsbureau, gaat het bij de plaatsing van grote aantallen werknemers bijna altijd om het zelfde verhaal. De huidige krapte op de arbeidsmarkt speelt zeker een rol, maar in der gelijke gevallen is het altijd moeilijk om de juiste persoon op de juiste plaats te krijgen. Ook in de Gentse situatie is het moei- lij k in te schatten of de plaatsing zal lukken. Dat ligt met name aan de afspraken die met Volvo kunnen worden gemaakt." Beduwé verwacht dat Zeeuws- Vlaanderen als achterland van de Gentse Kanaalzone een be langrijke rol kan spelen in de invulling van de 1800 nieuwe arbeidsplaatsen. Hoewel een aantal Zeeuwse arbeidsconsu- lenten op velerlei gebieden in tensief samenwerkt met de Vlaamse collega's, is het volgens haar nog te vroeg om hierover concrete uitspraken te doen. Be duwé denkt echter wel dat de rol van Arbeidsvoorziening Zee land niet beperkt zal blijven tot het verschaffen van advies. ,Ik verwacht een nauwe samen werking. Op het gebied van werkgelegenheid ligt er met na me vopr de regio Zeeuws- Vlaanderen immers een unieke mogelijkheid. Zeker gezien de grote klappen die de Terneuzen-, se Kanaalzone heeft moeten verwerken, met de sluiting van de Cokesfabriek in Sluiskil en de overplaatsing van Philips naar Polen", aldus Beduwé. Beduwé benadrukt dat er voor Nederlanders nauwelijks belet sels zijn om in België aan de slag te gaan. De ervaring leert niet temin dat veel Nederlanders schroom hebben om zich over de grens als werkzoekende in te schrijven. De actuele problema tiek ten aanzien van grensar- beid en de onbekendheid met procedures lijken hierin een grote rol te spelen. Volgens Beduwé onterecht. Iedere werkzoekende kan zich zonder problemen inschrijven bij de Vlaamse Dienst voor Arbeids bemiddeling." Vertrekkend wiskundelerlaar Van Hevele: „Ik vind het ontzettend leuk om oud-leerlingen terugtezien." foto Peter Nicolai door Manon Kotvis TERNEUZEN - De Terneu zense snackbareigenaar A. Sheikh gaat de naam van zijn zaak Mekburger veranderen. Daarmee gaat hij in op de eis van McDonald's, dat afgelopen week via de rechtereen naams verandering wilde afdwingen. Zo ver wilde het Sheik het niet laten komen. Beide partijen hebben afge sproken dat de Terneuzenaar een 'kleine aanpassing' in de naam zal doorvoeren. De kleu ren rood-geel mag Sheik dan in zijn zaak blijven gebruiken. Onderwerp van het geschil tussen McDonald's en Mek burger is het gebruik van het woordje 'Mek'. Dat klinkt het zelfde als 'Mac'. De hambur gergigant claimt als enige recht te hebben op alles dat klinkt als Mac. Bij het naderen van het geding, werd Sheikh zich meer en meer bewust van de enorme proceskosten die hem boven het hoofd hingen. Daarnaast zou hij bij verlies van de rechtzaak een boete van tenminste vijftigduizend gul den moeten ophoesten. „Dat zijn bedragen die ik niet kan opbrengen", vertelt Sheikh. Dit alles is van de baan nu de zaak zonder bemiddeling van de rechter is afgehandeld. Af gesproken is dat de term Mek weliswaar niet meer gebruikt mag worden, maar dat een kleine aanpassing in de naam kan volstaan. Wat de nieuwe naam wordt, wil de snackbar eigenaar nog niet kwijt. De verandering zal minimaal zijn. Als de naamsverandering een feit is, hoeft Sheikh niet meer met verf en kwast aan de slag. De kleuren in zijn zaak en van de verpakkingen vormden al leen in combinatie met 'Mek' een probleem. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het samenwer kingsverband Collectief Ver voer Zeeuws-Vlaanderen wil de mogelijkheid openhouden dat Sluis-Aardenburg in een later stadium alsnog kan besluiten om het leerlingenvervoer voor die gemeente in collectief ver band onder te brengen. Sluis-Aardenburg heeft eerder dit jaar kenbaar gemaakt niet te willen participeren in het sam- newerkingsverband voor deze specifieke vervoerstak. Het da gelijks bestuur van het samen werkingsverband sluit niet uit dat de gemeente daar later op terugkomt. Mocht dat gebeu ren, dan kan dit leiden tot een herschikking van het vervoers systeem. Dat zou consequenties hebben voor kinderen uit met name Oostburg. Omdat het gaat om een kwetsbare groep jonge kinderen wil het collectief-ver- voersbestuur op voorhand voorkomen dat routeschema's overhoop moeten worden ge gooid, bij eventuele participatie van Sluis-Aardenburg. Het algemeen bestuur van het samenwerkingsverband buigt zich donderdag 29 juni over dit probleem. Tijdens de vergade ring spreken de bestuursleden zich ook uit voor het nieuwe contract voor het vraagafhan kelijk- en leerlingenvervoer met de Zeeuws-Vlaamse Regie bv en het geschil met Taxicom Zee land over het leerlingenvervoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 137