Kinderboerderij eist toekomst PZC PZC Ontmoetingsfeest op schoolplein De Grevelingen gaat met de tijd mee Grevelingenschap betaalt batig saldo over vorig jaar terug Met scepsis ontvangen internetcursus voor senioren blijkt succes zeeland ,13 De Punt wil met dagcentrum Brugzicht op dezelfde locatie blijven Chinees schilderen Meespelen met een groot orkest op Brouwse dag Snel besluit burgemeester Axel Minder bomen weg voor pagode Rover mishandelt slachtoffer Regentonnenactie Borsele slaagt Redders Burghsluis boeken record Seizoensmarkt in Goedereede zaterdag 24 juni 2000 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt en het dagcentrum Brugzicht willen ook in de toe komst aaneengesloten blijven. In de onderhandelingen met het college van burgemeester en wethouders hebben vertegen woordigers van de twee instel lingen onder meer deze eis bij de gemeente Schouwen-Duive- Iand neergelegd. De contacten tussen de kinder boerderij en de gemeente, die eerder nog als 'gesprekken' aan gemerkt werden, lijken nu de fase van onderhandelingen te hebben bereikt. W. van Westen, die namens dagcentrum Brug zicht met de gemeente overleg voert, bevestigt dat beide partij en momenteel hun eisen en wen sen op een rijtje zetten. „Na de zomer zullen deze naast elkaar gelegd worden", aldus Van Wes ten. Over de inhoud van dit ver langlijstje wil hij echter op dit moment nog geen uitspraken doen. Ontsluitingsweg De twee partijen zitten om de tafel omdat er gedacht wordt over een ontsluitingsweg over het terrein van de kinderboer derij. De gemeente worstelt al tijden met het probleem van een goede ontsluiting van de nieuw bouwwijk Poortambacht 10. De huidige situatie verhindert on dermeer de komst van openbaar- vervoer in de wijk. Tevens is het bestaan van de ontsluitingsweg voorwaarde voor de start van de bouwwerkzaamheden voor Poortambacht 11. In eerste instantie dacht de ge meente vanaf de Oosterschelde- straat een doorsteek naar naar het Eerste Weegje te maken. Dit plan stuitte echter op verzet van OOSTKAPELLE - In Oostka- pelle kan zaterdag 2 september een workshop Chinees penseel- schilderen gevolgd worden. De ze wordt gegeven in het Toeris tisch Centrum Oranjezon. In lichtingen en aanmelden kan via telefoonnummer 0118- 581507. de eigenaar van Camping Kloet en een aantal andere betrokke ne, hetgeen de voortgang van deze optie bemoelijkte. Gezocht werd naar alternatieven, waar van een ontsluitingsweg over het terrein van de kinderboer derij er één is. Om de mogelijkheden hiervan te onderzoeken is op verzoek van de gemeente eind mei de verbouwing bij de kinderboer derij, die inmiddels in volle gang was, voor drie maanden stil gelegd. De extra kosten die dit met zich meebrengt neemt de gemeente voor zijn rekening. .Maar de onrust die er nu is, kun je niet vergoeden", stelt G. Tim merman van de kinderboerde rij- Weinig vertrouwen De activiteitenbegeleidster van De Punt is alles behalve gerust op nieuwe ontwikkelingen. Op grond van de informatie die zij dagelijks krijgt is volgens haar een verplaatsing van de kinder boerderij niet uitgesloten. Een nieuwe locatie, waarover ge sproken wordt, is het terrein 'aan de achterkant van Brug zicht'. Maar omdat deze opera tie de gemeente een hoop geld zou gaan kosten, heeft ze daar weinig vertrouwen in. Van een verhuizing van de kin derboerderij wil Timmerman niets weten. Zowel de kinder boerderij als het dagcentrum streven er naar op dezelfde plek te blijven. Een eis die de verte^ genwoordigers van de kinder boerderij tevens bij de gemeente hebben neergelegd, is dat de De Punt aaneengesloten blijft met Brugzicht. ,,Of er moet een heel goed alternatief geboden wor den." Vertraging Wat Timmerman nog het meeste stoort, is het effect dat deze on zekere tijd heeft op de dagelijk se gang van zaken op de kinder boerderij en Brugzicht. Door het stilleggen van de verbou wing zullen tevens tal van pro jecten met bewoners van het dagcentrum aanzienlijke ver traging oplopen. „Ik hoop dat de gemeente zich realiseert wel ke gevolgen dit zou kunnen heb - ben." Wethouder C. Veerhoek van ruimtelijke ordening was vrijdag niet bereikbaar voor commentaar. door Ali Pankow OUDDORP - Het algemeen be stuur van Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen besloot vrijdag het batig saldo van 173.000 gulden over het boek jaar 1999 terug te betalen aan de deelnemende geldschieters: rijk, provincies en gemeenten. De meerderheid van het bestuur prefereert terugbetaling boven de vorming van een egalisatie fonds waarmee eventuele financiële tegenvallers in de toekomst kunnen worden opge vangen. Alleen wethouder C. W. Veer hoek van de gemeente Schou- wen-Duiveland maakte een kanttekening bij dat besluit. Hij waarschuwde voor het feit dat de hoogte van de subsidie van de deelnemende gemeenten bin nen het Grevelingenschap ge bonden is aan de richtlijnen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De VNG heeft bepaald dat die REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. «leemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Bezoekers drinken op het buurtfeest van de wijk Malta een biertje met op de achtergrond het luchtkussen, foto Marijke Folkertsma door Eunice van Stuijvenberg ZIERIKZEE - De geluidsinstallatie wordt op volle sterkte gezet en de eerste buurtbewoners uit de wijk Malta strijken neer op het terras met een glas bier in de hand. Het schoolplein van openbare ba sisschool Theo Thijssen in Zierikzee is voor het jaarlijks terugkerende buurt feest omgebouwd tot terrein met tal van activiteiten. De buurtbewoners drommen rond de kra men met oude puzzels en kinderjurkjes en graaien in de boeken die voor twee kwart jes de deur uit gaan. „Ouderwets gezel lig," vindt W. van Manen, die haar klein kind voortduwt in een kinderwagen. „Ik ben elk jaar opnieuw van de partij." Vol gens de voormalige directeur van de ba sisschool, Joop Goedhart, zijn er 'op de goede ogenblikken' meer dan duizend mensen. Maar als de bewolking toeneemt, halveert het, aantal bezoekers snel. De vutter nam vorig jaar afscheid van zijn school, maar is nog steeds betrokken in de organisatie van het buurtfeest. „Ik kwam op school en gelijk kwamen er groepjes kinderen naar me toe. Dat heb ik wel ge mist." Locomotief Vlak voor de ingang van het schoolplein ligt een rails waarop L. de Bil uit Kerk- werve zijn kinderstroomtrein uittest. Even later blaast de locomotief door de straat. Andere toppers zijn een luchtkus sen en een grote loterij. Een meisje kijkt met grote, begerige ogen naar een glazen pot bomvol snoep Met zichtbare concen tratie schat ze de hoeveelheid dropjes, wi- negums en schuimbanaantjes. De geur van barbequehamburgers drijft over het schoolplein. Toen er vijfentwintig jaar geleden een nieuwe videorecorder nodig was, besloot de school een inzamelingsactie te gaan houden om het geld bij elkaar te krijgen. In de loop van de jaren is het initiatief uit gegroeid tot een waar buurtfeest, omdat er verder weinig te beleven is in de wijk Malta. De organisatie is in handen van de ouder- raad en buurtbewoners. „Er lopen zelfs mensen rond die vijfentwintig jaar gele den kinderen op school hadden"zegt Pe tra Kotvis, coördinator van het festijn vanuit de school. Ze lëgt uit dat dè helft van de eventuele winst van het 'ontmoe tingsfeest' gebruikt wordt voor bijzonde re uitgaven van de school. De andere helft gaat naar de ouderraad. „Maar belangrij ker dan geld is de sfeer. subsidie niet meer dan 2,6 pro cent hoger mag zijn dan het jaar daarvoor. „Als er dus plots om wat voor reden dan ook meer subsidie bij moet, kunnen er van de zijde van de gemeenten pro blemen ontstaan", aldus Veer hoek. Burgemeester A. J. C. van Pelt van Oost-Flakkee was het daar wel mee eens, maar achtte het geen reden voor de vorming van een algemene reserve. Overi gens gaat het voor de gemeenten maar om een bedrag van vijf tienhonderd a tweeduizend gul den. Het grootste deel van het batig saldo - circa honderddui zend gulden - wordt terugbe taald aan het ministerie van LNV. Akkoord Het bestuur van het Natuur- en Recreatieschap ging zonder op- of aanmerkingen akkoord met de begroting voor 2001 en met de meerjarenraming 2001-2004. De begroting voor volgend jaar sluit met een exploitatietekort van 2,5 miljoen gulden ten laste van de deelnemende geldschie ters. Het nadelig saldo blijft daarmee binnen de door het rijk gestelde richtlijnen. Volgens penning meester J. Huijsen zijn alle be grotingsposten kritisch tegen het licht gehouden en werden daar waar nodig loon- en prijs stijgingen doorgevoerd. De kos ten voor recreatiebeheer van objecten stijgen met 4,96 pro cent. De kosten voor herinrichting van het bezoekerscentrum ko men dit jaar ten laste van daar voor gevormde reserve. De ver gadering ging akkoord met het voorstel met ingang van 2001 die reserve jaarlijks te voeden met een geïndexeerde bijdrage van 40.000 gulden. Parkeerbelasting De kosten van de parkeerbelas ting dalen ten opzichte van de begroting 2000 met een bedrag van elfduiziend gulden. Die da ling is het resultaat van overleg met de organisatie PGN die zorg draagt voor zaken als manage ment, administratie, controle en geldtransport. De opbrengst van het betaald parkeren weegt overigens nog steeds niet op tegen de kosten die daarvoor gemaakt moeten worden. In de begroting wordt het negatieve saldo geraamd op ruim 140.000 gulden. door Ali Pankow OUDDORP - Bezoekerscen trum De Grevelingen is aange past aan de eisen van tegen woordig. De inrichting van de informatieruimte is de afgelo pen maanden volledig vernieuwd en voorzien van he dendaagse communicatietech nieken. Voorzitter M. Houtman van het Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen verricht te vrijdagochtend de officiële opening van het vernieuwde centrum. De doelstelling was en blijft be zoekers zo breed mogelijk te in formeren over alle aspecten van het grootste zoutwatermeer in Zuidwest-Europa. „Het ge bouw is ruim tien jaar geleden geopend. In die tijd is de wereld veranderd en dat geldt ook voor de manier waarop de mensen geïnformeerd willen worden", zegt gastvrouw Trudy Leer- schoon. Volgens haar heeft het centrum niet de pretentie een grootse attractie te zijn, maar gaat het er in de eerste plaats om de geïnteresseerde bezoeker op plezierige wijze te informe ren. Bij de nieuwe inrichting is reke ning gehouden met het feit dat die bezoekersgroep zeer divers is. Ieder kan een eigen keus ma ken of hij globaal of juist gede tailleerd geïnformeerd wil wor den over zaken als watersport, recreatie, natuurbeheer en mi lieu op en rond de Grevelingen. Ontwerper en maker van de ver nieuwde tentoonstelling is ruimtelijk vormgever Bob Bruns uit Westerhoven.,,Voor kinderen is het hier nu ook leu ker geworden", vindt Leer- schoon. „Vroeger werd de infor matie vooral op tekstborden verstrekt, nu gebeuren er allelei dingen in beeld en geluid als er knopjes worden ingedrukt." Vragenspel Staatsbosbeheer en Rijkswa terstaat bieden een eigen pre sentatie in het vernieuwde cen trum. W Z. van der Meer van Staatsbosbeheer op Goeree- Overflakkee zette het vragen spel van zijn organisatie in wer king. 'Welk geluid maakt de fazant?', wilde het apparaat me teen weten. A. van der Wees schakelde de vi suele presentatie van Rijkswa- BROUWERSHAVEN - Iedere muzikant met een instrument voor harmonie, fanfare of brassband kan zaterdag 8 juli meedoen met de muziek-play-inn in Brouwershaven. De play-inn is een van de activiteiten tij dens de Brouwse dag. Tussen tien tot zes uur zijn er verder kinderevenementen en optre dens van majorettes en de Line-Street- Dancers uit Oosterland. Vorig jaar deden 322 spelers en 27 drumbandmuzikanten mee aan de play-inn. De eerste repetitie is om 10.45 uur. Om 16 00 uur volgt het con cert. Voor de wat minder getalenteerden is het mogelijk lawaai te maken op een groot en stevig bouwwerk, gemaakt van allerlei ma terialen die bij de sloop zijn gehaald. Op de braderie worden worden onder meer oude ambachten getoond zoals klompenmaken. AXEL - Minister K. de Vries van Binnenlandse Zaken maakt nog voor het zomerreces van het parlement de benoeming be kend van een nieuwe burgemeester voor Axel. De voor drachtslij st van de vertrouwenscommissie is een maand gele den naar Den Haag gestuurd en De Vries hoopt snel een besluit te nemen. Dat de nieuwe burgemeester een man zal zijn, staat al vast omdat er geen vrouwen onder de sollicitan ten waren. Maar de Axelaars mogen aan de aanstaande be noeming niet de conclusie verbinden dat de eerste jaren geen herindeling wordt doorgevoerd in Zeeuws-Vlaanderen, waarschuwde een woordvoerster van het ministerie vrijdag. „Die zaken staan geheel los van elkaar. De minister benoemt wel 'eens vaker een burgemeester voor kortere tijd." TERNEUZEN - Voor de bouw van het nieuwe Chinese restau rant Kota Radja aan de Binnenvaart weg in Terneuzen hoeven drie bomen minder gekapt te worden dan aanvankelijk was voorzien. Aanvankelijk was het aantal zes of zeven. In overleg tussen de gemeente en de architect is besloten om een aantal parkeerplaatsen te laten vervallen. In plaats van 39 komen er nu 36. Ook zullen er drie nieuwe bomen worden bijgeplant. Daarmee komt de gemeente tegemoet aan de klacht van bin- nenstadbewoners en milieuverenigingen. Die vonden dat er ten behoeve van de Chinese pagode te veel gesnoeid zou wor den in het parkje tussen de Binnenvaartweg en de Grenulaan. GOES - Een 22-jarige medewerker van een horecagelegen heid aan de Voorstad in Goes is donderdagavond rond elf uur van de dagopbrengst beroofd. Hij kreeg van twee nog onbe kende mannen een klap op zijn hoofd. Ook werd hij in zijn zij gestoken. De man is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen behandeld. HEINKENSZAND - De regentonnenactie in de gemeente Borsele is een groot succes geworden. In de gemeente zijn 260 huishoudens ingegaan op het aanbod om voor 50 gulden een regenton van 200 liter aan te schaffen, waarvan een tientje naar een ontwikkelingproject in Tanzania gaat. De Borselse gemeenteraad heeft er voor elke verkochte ton nog een tientje bijgedaan zodat het waterputtenproject in Tanzania er 5200 gulden mee opschiet. De gemeente beloofde ook dat de kern met de meeste bestel lingen de regentonnen gratis thuisbezorgd zou krijgen. Dat is Lewedorp geworden. Wethouder A. van Opdorp gaat woens dagavond 28 juni met paard en wagen door het dorp om de tonnen te leveren. De kopers van een ton in de andere kernen kunnen hem afhalen op zaterdag 1 juli bij de gemeentewerk - plaats in Heinkenszand. Overigens herhaalt Borsele de actie volgend voorjaar. Wie nog een ton tegen een scherpe prijs wil bestellen, kan dat doen maar de vaten worden pas volgend jaar afgeleverd. NEELTJE JANS - Het reddingsstation Burghsluis, bij Neeltje Jans, heeft in '99 voor het tweede achtereenvolgende jaar de meeste reddingsacties van Zeeland op zijn naam gezet. De schepen Graaf van Bylandt en de Harder trokken er in totaal 87 maal op uit om mensen in nood bij te staan. Ook de Konink lijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNMR) als geheel boekte afgelopen jaar het hoogste aantal reddingen in één jaar, sinds de oprichting 175 jaar geleden. Landelijk werden meer dan drieduizend mensen in veiligheid gebracht. Het ging voornamelijk om watersporters. Op de vernieuwde expositie in het bezoekerscentrum De Grevelingen zijn in een luisterligstoel geluiden van de natuur te horen. foto Marijke Folkertsma terstaat in. Hierop wordt een beeld gegeven van de werking van de sluis in de Brou wersdam. Stilte Bezoekers kunnen in het cen trum verder onder meer het le vensverhaal van de stern horen, zien hoe de Grevelingen er vroe ger uitzag en de stilte van de na tuur ervaren na het lawaai van de stad. Wie wat wil weten over ontwikkeling en beheer van dit gebied kan terecht bij de teksten op de banieren langs de wanden Opmerkelijk onderdeel van de tentoonstelling is de glazen vloer, waarin een beeld van de bodem van de Grevelingen wordt gegeven. Het bezoekerscentrum is dage lijks geopend van tien tot vijf uur. Daarnaast wordt er een museumplein inge richt met oude tractoren, landbouwwerk tuigen, legervoertuigen en auto's Voor de kinderen is er een stoomlocomotief en een springkussen. Op het marktplein staat een ballonnenclown. In de Sint Nicolaaskerk wordt een rommelmarkt gehouden en het Tonnenmagazijn is het middelpunt van een creatief beurs. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Je bent nooit te oud om wat te nieuws leren.' Dat bleek eens te meer vrijdagmid dag in zorgcentrum Borren- damme toen 45 ouderen een cer tificaat kregen overhandigd als bewijs dat ze de cursus 'internet voor senioren' met goed gevolg hadden afgerond. Vrijdagmiddag hing er een feeststemming in de recreatie zaal van het Zierikzeese zorg centrum want de eerste groep geslaagden konden hun diplo ma in ontvangst nemen. In eer ste instantie reageerden de aan wezigen wat lacherig vanwege dit officiële moment, maar toen ze eenmaal het certificaat in handen hadden, gaven ze toe 'toch trots' op het papiertje te zijn. „Ik heb meegedaan aan de cur sus zodat ik met mijn neef in Au stralië kan e-mailen", legt de 68-jarige W. Gaanderse uit. Voor het merendeel van de cur sisten was het leren gebruiken van e-mail de grote motivatie mee te doen aan de cursus. „Kinderen praten erover met hun ouders wanneer ze op be zoek zijn. Ze willen dan ook e- mailen met kinderen en klein kinderen", vertelt cursusleider R. van de San de. Zoekmachines Maar de cursisten hebben meer geleerd dan berichten via het net te versturen. Tijdens de les kregen de deelnemers opdrach ten, die ze met behulp van de zoekmachines moesten oplos sen. Tevens behoorden de grondbeginselen van Windows en Outlook Express tot de les stof. „Je moet bij de basis begin nen. Sommige mensen hadden aan het begin van de cursus nog nooit een muis vastgehad", al dus Van de Sande. Wie denkt dat computers en In ternet alleen voor de jongere ge neratie is weggelegd, heeft het mis. Landelijk blijkt dat inter netten onder ouderen steeds po pulairder te worden; inmiddels zijn vijftig senioren-Internetca- fé's geopend. „Ook bij de nieuw bouw van zorgcentra wordt steeds meer rekening gehouden met de mogelijkheid computers en Internet op de kamers aan te sluiten", vertelt D. Deceuninck, lokatiemanager van Borren- damme. Het internetproject dat in janu ari nog met scepsis werd ont vangen blijkt nu, na het eerste seizoen, een succes. Ook Deceu ninck geeft toe dat hij vooraf niet had kunnen vermoeden dat er zoveel interesse zou zijn van de bewoners. De cursus is zo goed bevallen dat het proefpro ject volgend jaar een vervolg krijgt. Dezelfde beginnerscur sus zal opnieuw gegeven wor den, en voor de enthousiaste geslaagden van het afgelopen seizoen zal een vervolgcursus starten. „Het slaat goed aan, zo doende gaan we er mee verder", zegt een tevreden Deceunick. Doorzetten De oudste deelneemster aan de cursus is de 86-jarige G. Vaes- Versteege. Nonchalant vertelt ze dat ze er 'niet zo veel moeite' mee heeft gehad. „Je moet ge woon doorzetten", moedigt Vaes haar leeftijdsgenoten aan. Inmiddels is ze zo enthousiast voor het Internet geworden dat ze zelf ook een computer op haar kamer heeft. „Dan kan ik lekker e-mailen, de krant lezen op In ternet. En kaarten zoeken na tuurlijk, die ik dan naar mijn kleinkinderen kan sturen." GOEDEREEDE - De week markt in Goedereede wordt vanaf donderdag 29 juni tien weken lang uitgebreid met een 25-tal kramen met seizoensarti kelen. Daarnaast zijn er op don derdag 29 juni en op donderdag 13 juli twee feestmarkten. Wethouder Visser opent don derdag 29 juni de seizoensmarkt en deelt de eerste vijftien pro- motietassen uit. Donderdag 29 juli deelt 'Mister X' tassen met marktbonnen uit en wordt elk half uur, na het beantwoorden van een marktquiz, een tas weg gegeven gevuld met boodschap pen van de markt. Daarin zit een geldbedrag dat samen met Mis ter X besteed zal worden op de markt. Op 13 juli wordt de prijs winnaar van de grote kleurwed- strijd voor de jeugd, georgani seerd door VVV Ouddorp, om 11.45 bekend gemaakt Ook staat er een springkussentreedt een clown op en zijn er veel om ringende activiteiten, waaron der muziek. De donderdagse markt duurt van 8.00 tot 12.30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 131