Goese Polder krijgt brede school Windenergiebedrijf claimt acht miljoen BRISTOL vandaas 9*00 uur Geen onderzoek naar lekken brief crisis Middelburg Culturele reclame op het terras Dronken van de weg geplukt VANDAAG Garden life style Uitverkoop X Q Automobilist krijgt zwaan op schoot Van Gelder vindt dat Spar met verlof moet zeeuwse almanak Stoelgang Zeeuw moet voor kernstroom kunnen kiezen ZOMERSPEKTAKEL Multifunctioneel centrum bij De Spinne bundelt wijkvoorzieningen Man valt meisjes lastig in bos Westerschouwen Philip Morris verdwijnt volgens minister Borst vanzelf MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR p zeeland zaterdag 24 juni 2000 HANSWEERT - Een dronken automobilist uit de gemeente Reimerswaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag rond half vier door de politie aange houden terwijl hij te voet over de rijksweg A58 richting Hans- weert liep. Eerder was de man op de Nieuw Schoorseweg met zijn auto te gen een lichtmast gebotst en op de kop in een sloot beland. De bestuurder moest meteen zijn rijbewijs inleveren. (Advertentie) GRATIS PARKEREN IN GOES OPTRANSFERIUM elke dinsdag en zaterdag gratis parkeren bij de Zeelandhallen (afslag Goes-Zuid). Vanaf 8.30 uur elk kwartier een gratis pendelbus naar hartje centrum. De laatste pendeldienst vanuit het centrum vertrekt om 18.30 uur. (Advertentie) België: Kalmthout, Brasschaatsesteenweg 318 Tel. 00-3236662272 (N117 naast de snuffelmarkt aan de weg Brasschaat/Essen. Internet: www.plus100-sprinter.com cm LU (i.v.m. verhuizing) KJ IS) —J LU Lange Vorststraat 12 Goes door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Windenergie adviesbureau E-Connection heeft bij Rijkswaterstaat een claim ingediend van 8,4 miljoen gulden, omdat de firma on danks eerdere toezeggingen geen windmolens mocht bou wen bij de Roompotsluis in de Oosterschelde-stormvloedke- ring. E-Connection, dat in Bunnik is gevestigd, claimt zowel de ge maakte voorbereidingskosten als de toekomstige inkomsten uit het windparkje, dat uit vier molens van elk 1,5 megaWatt zou bestaan. Een onafhankelij ke commissie buigt zich over de rechtmatigheid van de claim. Dit najaar wordt een uitspraak verwacht. De claim van E-Con- nection komt niet onverwacht. Het bedrijf heeft eerder bij de rechtbank in Utrecht de weige ring van Rijkswaterstaat om windmolens toe te staan, aange vochten. De rechter stelde E- Connection toen in het ongelijk. Rijkswaterstaat mag op basis van voortschrijdend inzicht tussentijds het beleid wijzigen, oordeelde de rechter. Dat is met betrekking tot de windmolens gebeurd. De regels voor bouwen langs de kust zijn aangescherpt, vanwe ge de voorspelde zeespiegelrij zing. Rijkswaterstaat wil ruim te houden om de zeewering te kunnen versterken. Al tijdens de rechtszitting nodigde de landsadvocaat het Bunnikse windenergie-adviesbureau uit om de schade te claimen. Want, is de stelling van Rijkswater staat, particulieren mogen niet de dupe worden van een be leidswijziging. DOMBURG - Een 26-jarige automobilist uit Middelburg heeft donderdagavond de schrik van zijn leven gehad. De man reed over de Roosjesweg in de richting van Domburg Vanuit tegenovergestelde richting kwam een koppel zwanen aanvliegen. De beide vogels hadden de landing al ingezet. Toen de auto naderde, kon één van de twee zwanen niet meer opstijgen en de auto niet meer remmen. De zwaan vloog de auto binnen en landde uiteindelijk op de schoot van de automobilist. De dierenambulance bracht het zwaargewonde dier naar vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg, maar daar overleed het later die avond De auto raakte beschadigd. De hele voorruit werd vernield. door Richard Hoving MIDDELBURG - Justitie stelt geen onderzoek in naar het uitlekken van een ver trouwelijke brief van de vier Middelburgse wethouders aan burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek. Een vooronderzoek door de rijks recherche heeft geen aan knopingspunten of verdach ten opgeleverd. De brief van 30 mei 2000 speelt een cruciale rol in de bestuurscrisis rond de Mid delburgse burgemeester. In het schrijven zeggen de wet houders het vertrouwen op in Spar van der Hoek. Na het uitlekken van de brief, die voor intern gebruik was, raakten de ontwikkelingen in een stroomversnelling. De wethouders herhaalden hun kritiek in het openbaar. Een meerderheid van de gemeen teraad stemde donderdag voor een motie van wantrou wen tegen de burgemeester. Het college van B«nW vroeg het Openbaar Ministerie om een onderzoek naar het openbaar worden van de brief. Volgens plaatsvervan gend officier van justitie J. Eland heeft een dergelijk on derzoek nauwelijks of geen kans van slagen. De vier wethouders, de bur gemeester en commissaris van de koningin W.T. van Gelder, die een afschrift van de brief heeft gekregen, zijn door de rijksrecherche 'be vraagd'. Uit de gesprekken is gebleken dat meer personen het schrijven onder ogen hebben gehad. Volgens pers officier F. van Es gaat het on der anderen om ambtenaren die de brief voor de wethou ders hebben getypt en geko pieerd. Het Openbaar Ministerie be twij feit verder of door het be kendmaken van de brief volgens het Wetboek van Strafrecht een geheim is ge schonden. De inhoud was in een bredere kring al bekend, stelt Van Es. „Voor meerdere mensen stond er niet veel nieuws in." Het college van B en W legt zich neer bij het besluit van justitie. Wethouder J. van Dijk-Sturm (WD, commu nicatie) denkt niet aan een ei gen onderzoek. „Als profes sionele rechercheurs geen mogelijkheid zien om het lek te achterhalen houdt het ook voor ons op." De wethouder betreurt de beslissing van het Openbaar Ministerie. „Men sen zijn snel met beschuldi gingen. Een onderzoek had duidelijkheid kunnen bie den." GroenLinks-fractievoorzit- ter J. Goetheer beschuldigde donderdag de vier wethou- dèrs van het doorspelen van het vertrouwelijke schrijven. De wethouders ontkenden. Goetheer zegt met een on aangenaam gevoel achter te blijven. „Mijn verdenking gaat nog altijd uit naar de wethouders." door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Provinci aal beleidsmedewerker bur gemeesterszaken E. van der Hoop verwacht dat de Mid delburgse burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek maandag duidelijk maakt dat hij wil vertrekken. Als dat niet gebeurt, zal com missaris van de koningin W.T. van Gelder een gesprek met hem voeren. De commis saris is van mening dat de burgemeester zijn conse quenties moet trekken, zijn werk moet overdragen en met verlof moet gaan. Als Spar van der Hoek dat niet doet, wacht hem een gesprek met de minister van Binnen landse Zaken. Een burgemeester die moet vertrekken, probeert nor maal gesproken eerst een fi nanciële regeling te treffen met zijn gemeente. Als dat is afgerond, dient hij ontslag in bij Binnenlandse Zaken. In Oosterhout loopt momenteel zo'n procedure rond een bur gemeester die eveneens vroegtijdig weg moest. Slechts in een enkel geval weigert de burgemeester ontslag te nemen. Binnen landse Zaken zal dan een on derzoek instellen om te bekijken of er een andere op lossing mogelijk is dan ont slag. Het advies van de com missaris van de koningin weegt uitermate zwaar in dit soort situaties. Het ministerie van Binnen landse Zaken wacht de ver wikkelingen af. Op ambte lijk niveau is vaak contact tussen de provincie en het ministerie. Binnenlandse Zaken beslist uiteindelijk over het ontslag van burgemeesters, of formeel de Kroon. Bij verstoorde be- stuursverhoudingen, zoals in de gemeente Middelburg, wordt over het algemeen eer vol ontslag verleend. Raadsvergadering Spar van der Hoek zal de raadsvergadering van aan staande maandag volgens Van der Hoop niet voorzit ten. Gemeentesecretaris R. Gans weigert dat echter te bevestigen of te ontkennen. Wethouder J. van Dijk- Sturm verklaart niet te weten of de burgemeester de raad zal voorzitten. Spar van der Hoek was giste ren 'gewoon' op kantoor, maar de wethouders hebben niet met hem gesproken, al dus Van Dijk-Sturm. Voorzitters van de Middel burgse raadsfracties laten weten dat zij een vergadering onder leiding van Spar van der Hoek normaal zullen bij- Bij dat Vlissingse filiaal van die grootgrutter die klant vriendelijkheid zo hoog in het vaandel schijnt te hebben staan, stapelen de ergernis sen onder het winkelende pu bliek zich nogal eens op. In de dozenbakken geen lege do zen voor het vervoer van de boodschappen terwijl win kelpersoneel de mooiste exemplaren in stukken scheurt, producten die uit eindelijk duurder op de kas sabon staayi dan het display suggereerde, en nog veel meer. Gelukkig dat er onder het kassapersoneel af en toe nog een vrolijke gozer zit die voor een vrolijke noot weet te zorgen. ,,Voor vanavond ze ker", knikte hij naar de wei nige boodschappen die op de band stonden, doelend op de moeilijke ivedstrijd die Oranje voor de boeg had. De Vlissinger beaamde dat die fles wijn zeker voor tijdens de match ivas bedoeld. De jon gen achter de kassa: „Nou, ik bedoelde eigenlijk die rol ivc- papier. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwen moe ten voor elektriciteit uit kern energie kunnen kiezen om aan te geven dat zij de kerncentrale Borssele langer open willen houden. Dat lijkt VVD-Ka- merlid J.H. Klein Molekamp wel een goed idee. Klein Molekamp lanceerde de ze week zijn voorstel na een discussie tussen minister A. Jorritsma van Economische Zaken en GroenLinks-Kamer- lid M.B. Vos. GroenLinks wil dat er voortaan op de energie rekening wordt aangegeven hoeveel kernstroom er is gele verd. Dat zal consumenten be wust maken, hoopt Groen Links, waarna zij druk gaan uitoefenen op hun stroomleve- rancier om met de levering van vaak buitenlandse kernener giestroom te stoppen. Een motie daarover is onlangs door een ruime Kamermeer derheid goedgekeurd, maar Jorritsma wil die niet uitvoe ren. Het is volgens haar te inge wikkeld en de vrije markt zal haar werk op den duur wel doen. In Duitsland wordt al nucleairvrije elektriciteit aan geboden. Vos legde zich niet neer bij het verhaal van Jorritsma. Zij overweegt desnoods met een initiatief-wetsvoorstel te ko men. „Goed", draaide WD'er Klein Molekamp de doelstel ling van GroenLinks om, „maar energiegebruikers moe ten dan ook voor kernstroom kunnen kiezen. Zeeuwen kun nen dan zelf via hun energiere kening aangeven dat zij voor het langer openhouden van Borssele zijn." Klein Molekamp zei het ietwat gekscherend. De VVD stemde als één van de weinige partijen in de Tweede Kamer tegen de motie van GroenLinks. Kamerlid Vos wilde reageren, maar hield het - buiten de mi crofoon - bij de verzuchting: „Laat ik hier maar niks van zeggen." 5000 m2 tuinmeubelen, iedere zondag open Zondag open Gespecialiseerd in Natuurstenen tafels door Rolf Bosboom GOES - Wijkcentrum De Spinne en de twee nabijgelegen basisscholen in de Goese Polder worden omgevormd tot één groot multifunctioneel centrum. In deze 'brede school' komen ook het jon gerenwerk, de wijkvereniging, de min derhedenorganisaties, de peuterspeel zaal, het sportbuurtwerk en de kinder-, tiener- en buitenschoolse opvang. Het Goese college van burgemeester en wethouders heeft deze week groen licht gegeven om de plannen verder uit te werken. De scholen en het wijkcen trum moeten worden verbouwd en aan diverse kanten worden uitgebreid, wat een investering vergt van 5,6 miljoen gulden. Dat geld is al gevonden. De plannen passen in het Masterplan Goese Polder. Woningbouwvereniging RWS en de gemeente investeren samen tientallen miljoenen guldens om de wijk op te knappen. Vorig jaar is begon nen met de uitvoering. Vanaf het begin is gezegd dat niet alleen aandacht moet woi'den besteed aan wegen en gebou wen, maar ook aan de 'sociale infra structuur': de welzijnsinstellingen, de scholen en andere voorzieningen in de wijk. Bijna alle instellingen in de wijk kam pen met accommodatieproblemen. Zo kent wijkgebouw De Spinne een erg in tensief gebruik, is het gebouw voor cul turele minderheden De Mast te klein, zit de Holtkampschool verspreid over twee locaties en is uitbreiding in de toe komst nodig, is de kinderopvang ver snipperd over diverse huurhuizen en is de wij kinfowinkel te krap geworden door de komst van het sportbuurtweik. De bedoeling is nu vele vliegen in één klap te slaan. Het wijkgebouw en de basisscholen Holtkamp en 't Noorder licht worden verbouwd en uitgebreid met in totaal een kleine tweeduizend vierkante meter. Alle wijkvoorzienin gen worden zoveel mogelijk op die lo catie geconcentreerd. Door gezamen lijk gebruik kan worden voorkomen dat ruimten het grootste deel van de tijd niet worden benut. De gymzaal wordt onderdeel van het nieuwe com plex. Verder komen er enkele huizen ('schoolwoningen') die de RWS reali seert. Het samenvoegen van alle voorzienin gen staat bekend als de gedachte van de brede school, waarbij de school het hart in de wijk wordt. Op dezelfde plaats kunnen ook kinderopvang, vol wasseneneducatie, maatschappelijke dienstverlening, gezondheidszorg, jeugdwerk en sociaal-culturele activi teiten worden geboden. De huisvesting op één locatie moet de samenwerking bevorderen. In Goes bestaan ook al ver gevorderde plannen voor een brede school in Goes-Zuid. Infowinkel De wij kinf o winkel Goese Polder aan de Kuyperlaan blijft, zoals de plannen er nu uitzien, op die locatie gevestigd en ondergaat een kleine verbouwing. Door de verhuizing van het sportbuurt werk en de peuterspeelzaal naar het nieuwe complex komt er ruimte be schikbaar. Het kruiswerk, dat nu gebruik maakt van het wijkgebouw, gaat naar de wij kinf owinkel. De totale operatie gaat ruim 5,6 mil- WESTENSCHOUWEN - De politie is op zoek naar getuigen die eerder deze week een ver dachte man hebben gezien in de buurt van de uitkijktoren aan de Adriaan van de Weijdeweg in de Boswachterij Westerschouwen. De onbekende man liet daar dinsdagavond zijn geslachts deel zien aan twee meisjes van joen gulden kosten. Omdat er allerlei voorzieningen bij betrokken zijn, be taalt de gemeente het bedrag uit eén groot aantal geldpotjes. Toch resteert er dan een tekort van 835.000 gulden. De verwachting is dat de provincie vier ton subsidieert. Het resterende bedrag kan de gemeente uit het budget voor lokaal sociaal be leid financieren. De stijging van de ex ploitatiekosten kan zonder veel moeite worden opgevangen. De komende maanden moeten de plan nen worden uitgewerkt en zal de haal baarheid worden onderzocht. Vervol gens kunnen alle betrokken partijen hun mening geven. Het gemeentebestuur neemt op z'n vroegst eind dit jaar een definitief be sluit over de plannen. vijftien en zeventien jaar. De slachtoffers renden weg en waarschuwden een in hun rich ting komende fietsster voor een onverwachte ontmoeting met de man. De politie wil graag in contact komen met deze vrouw en eventuele andere getuigen die die avond rond tien uur iets verdachts hebben gezien. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Sigarettenfabrie- ken in Nederland, waaronder Philip Morris in Bergen op Zoom, zullen op den duur ver dwijnen. Minister E. Borst van Volksgezondheid is daarvan overtuigd. Zij wil de fabrieken niet sluiten, antwoordt zij op vragen van de WD-Kamerleden S. Blok en J. Niederer. Beide WD'ers maak ten zich daarover zorgen, onder meer vanwege de banen die daardoor bij Philip Morris zul len verdwijnen. Sluiting van Philip Morris zal, verwacht en hoopt Borst, een onvermijdelijk effect zijn van een veel strenger rookontmoedigingsbeleid. Dat beleid is hard nodig, schrijft Borst, omdat roken met mini maal 23.000 tabaksdoden per jaar veruit de belangrijkste doodsoorzaak in Nederland is. Het zal wel, denkt zij, nog vele j aren duren voor de productie en consumptie van tabak zal ver minderen. Op de vraag hoe het verlies aan werk wordt gecom penseerd, geeft Borst geen ant woord. Dat mensen niet meer roken, staat bij haar voorop. door Michelle Koek GOES - Wie vrijdag op een terras aan de Markt in Goes een drankje nuttigde, kreeg daar een cultureel spekta kel bij. Een bekend kaasmerk organiseerde een kort theaterfestivalletje en hanteerde daarbij de toepasselij ke slogan 'iets anders bij de borrel'. In zeven geelgroene bakfietsen reden tussen vier en zes uur 's middags diver se acts langs elk terras. Een operazangeres die plotse ling de bossa nova zong, Indonesische danseressen, fu turistische steltlopers, een dweilorkest, acrobatiek, performance art en ganzenhoeders. Het trok allemaal voorbij aan het winkelende en consumerende publiek. foto Willem Mieras (Advertentie) (Advertentie) Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 OVERBOARD Bootschoen blauw en zwart 40-46 42.50 Alléén morgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 123