Geen onderzoek lek Middelburg Zeeuw moet vóór nucleaire stroom kunnen kiezen BRISTOL Van Gelder vindt dat Spar met verlof moet Walcherse patiënten voor catheterisatie naar Antwerpen Automobilist krijgt zwaan op schoot vandaag 9*00 uur Windenergiebedrijf claimt acht miljoen van Rijkswaterstaat Kunsthuis leert peuters kijken Justitie betwijfelt dat brief wethouders aan Spar als geheim kan worden gezien Philip Morris verdwijnt volgens Borst vanzelf zeeuwse almanak Stoelgang Man valt meisjes lastig in boswachterij W ester schouwen VANDAAG Uitverkoop ébhhbhhhmh Dronken van de weg geplukt ZOMERSPEKTAKEL Garden life style MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Culturele reclame op het terras PZC door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Provinciaal beleidsmedewerker burge-1 meesterszaken E. van der Hoop verwacht dat de Middelburgse burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek maandag duidelijk maakt dat hij wil vertrekken. Als dat niet gebeurt, zal com missaris van de koningin W.T. van Gelder een gesprek met hem voeren. De commissaris is van mening dat de burgemees ter zijn consequenties moet trekken, zijn werk moet over dragen en met verlof moet gaan. Als Spar van der Hoek dat niet doet, wacht hem een gesprek met de minister van Binnenlandse Zaken. Een burgemeester die moet vertrekken, probeert normaal gesproken eerst een financiële regeling te treffen met zijn ge meente. Als dat is afgerond, dient hij ontslag in bij Binnen landse Zaken. In Oosterhout loopt momenteel zo'n procedu re rond een burgemeester die eveneens vroegtijdig weg moest. Slechts in een enkel geval wei gert de burgemeester ontslag te nemen. Binnenlandse Zaken zal dan een onderzoek instellen om te bekijken of er een andere oplossing mogelijk is dan ont slag. Het advies van de com missaris van de koningin weegt uitermate zwaar in dit soort si tuaties. Het ministerie van Binnen landse Zaken wacht de verwik kelingen af. Op ambtelijk ni veau is vaak contact tussen de provincie en het ministerie. Binnenlandse Zaken beslist uiteindelijk over het ontslag van burgemeesters, of formeel de Kroon. Bij verstoorde be- stuursverhoudingen, zoals in de gemeente Middelburg, wordt over het algemeen eervol ontslag verleend. Raadsvergadering Spar van der Hoek zal de raadsvergadering van aan staande maandag volgens Van der Hoop niet voorzitten. Ge meentesecretaris R. Gans wei gert dat echter te bevestigen of te ontkennen. Wethouder J. van Dijk-Sturm verklaart niet te weten of de burgemeester de raad zal voorzitten. Spar van der Hoek was giste ren 'gewoon' op kantoor, maar de wethouders hebben niet met hem gesprokén, aldus Van Dijk-Sturm. Voorzitters van de Middel burgse raadsfracties laten we ten dat zij een vergadering on der leiding van Spar van der Hoek normaal zullen bijwo- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hartpatiënten van het Streekziekenhuis Wal cheren in Vlissingen moeten een eventuele catheterisatie in het Academisch ziekenhuis van Antwerpen ondergaan. Een ca theterisatie brengt aan het licht of een kransslagader verstopt of vernauwd is. „Dit is een tijdelij ke noodmaatregel die onze eni ge cardioloog verlichting moet geven", verklaart ziekenhuisdi recteur J. van den Blink. Enige tijd geleden werd bekend dat het Vlissingse ziekenhuis een tekort aan hartspecialisten heeft en de toestroom van hart patiënten niet aankan. Als noodmaatregel kon Vlissingen zich beroepen op het Ooster schei deziekenhuis in Goes. Dat ziekenhuis moest als achter- vang van Vlissingen dienen. Maar ook de afdeling cardiolo gie van het Goese ziekenhuis is overbelast geraakt. Vandaar dat de directie van ziekenhuis Walcheren buiten Zeeland ging informeren. „Ant werpen heeft gelukkig geen ca paciteitsprobleem. We roepen pas de steun van Antwerpen in als het hier te vol is. Met man en macht zullen we proberen pati ënten hier te behandelen. Vlissingen zal de acute zorg aan hartpatiënten voor zover moge lijk blijven verstrekken. „Een catheterisatie vindt op af spraak plaats. Maandag gaat onze eerste patiënt naar Ant werpen. Als uit catheterisatie blijkt dat er gedotterd moet worden, kan dat aansluitend in Antwerpen gebeuren." Van den Blink stelt dat patiën ten die een catheterisatie onder gaan niet langer een bed bezet houden in Vlissingen. Dat biedt het voordeel dat meer patiënten die acute zorg nodig hebben kunnen worden opge vangen. Maar als Vlissingen desondanks geen plaats meer heeft voor noodgevallen, moet naar de ziekenhuizen in Goes, Bergen op Zoom of desnoods Roosendaal worden uitgewe ken. Advertentie „Het is geen ideale sjtuatie. We hopen dat rond september onze tweede cardioloog hersteld is van een heupoperatie. We plaat sen binnenkort een advertentie. In januari willen we op volle sterkte zijn met drie, liever nog vier cardiologen." DOMBURG - Een 26-jarige au tomobilist uit Middelburg heeft donderdagavond de schrik van zijn leven gehad. De man reed over de Roosjesweg in de richting van Domburg. Vanuit tegenovergestelde rich ting kwam een koppel zwanen aanvliegen. De beide vogels hadden de landing al ingezet. Toen de auto naderde, kon één van de twee zwanen niet meer opstijgen en de auto niet meer remmen. De zwaan vloog de auto binnen en landde uiteindelijk op de schoot van de automobilist. De dierenambulance bracht het zwaargewonde dier naar vogel en egelopvang De Mikke in Mid delburg, maar daar overleed het later die avond. De auto raakte beschadigd. De hele voorruit werd vernield. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwen moeten voor elektriciteit uit kernener gie kunnen kiezen om aan te ge ven dat zij de kerncentrale Borssele langer open willen houden. Dat lijkt VVD-Kamer- lid J.H. Klein Molekamp wel een goed idee. Klein Molekamp lanceerde deze week zijn voorstel na een dis cussie tussen minister A. Jor- ritsma van Economische Zaken en GroenLinks-Kamerlid M.B. Vos. GroenLinks wil dat er voortaan op de energierekening wordt aangegeven hoeveel kemstroom er is geleverd. Dat zal consumenten bewust ma ken, hoopt GroenLinks, waarna zij druk gaan uitoefenen op hun stroomleverancier om met de le vering van vaak buitenlandse kernenergiestroom te stoppen. Een motie daarover is onlangs door een ruime Kamermeerder heid goedgekeurd, maar Jor- ritsma wil die niet uitvoeren. Het is volgens haar te ingewik keld en de vrije markt zal haar werk op den duur wel doen. In Duitsland wordt al nucleair- vrije elektriciteit aangeboden Vos legde zich niet neer bij het verhaal van Jorritsma. Zij over weegt desnoods met een initia tief-wetsvoorstel te komen. „Goed", draaide VVD'er Klein Molekamp het idee om, „maar energiegebruikers moeten dan ook voor kernstroom kunnen kiezen. Zeeuwen kunnen dan zelf via hun energierekening aangeven dat zij voor het langer openhouden van Borssele zijn." Klein Molekamp zei het ietwat gekscherend. Vos hield het - buiten de microfoon - bij de ver zuchting: „Laat ik hier maar niks van zeggen." DEN HAAG - Sigarettenfabrie- ken in Nederland, waaronder Philip Morris in Bergen op Zoom, zullen op den duur ver dwijnen. Minister E. Borst van Volksgezondheid is daarvan overtuigd. Zij wil de fabrieken niet sluiten, antwoordt zij op vragen van de WD-Kamerieden S. Blok en J. Niederer. Beide WD'ers maak ten zich zorgen, onder meer vanwege de banen die daardoor bij Philip Morris zullen ver dwijnen. Sluiting van Philip Morris zal, verwacht en hoopt Borst, een onvermijdelijk effect zijn van een veel strenger rook- ontmoedigingsbeleid. Dat be leid is hard nodig, schrijft Borst, omdat roken met minimaal 23.000 tabaksdoden per jaar veruit de belangi-ijkste doods oorzaak in Nederland is. Het zal wel, denkt zijnog vele jaren du ren voor de productie en con sumptie van tabak zal vermin deren. Bij dat Vlissingse filiaal van die grootgrutter die klant vriendelijkheid zo hoog in het vaandel schijnt te hebben staan, stapelen de ergernis sen onder het winkelende pu bliek zich nogal eens op. In de dozenbakken geen lege do zen voor het vervoer van de boodschappen terwijl win kelpersoneel de mooiste exemplaren in stukken scheurt, producten die uit eindelijk duurder op de kas sabon staan dan het display suggereerde, en nog veel meer. Gelukkig dat er onder het kassapersoneel af en toe nog een vrolijke gozer zit die voor een vrolijke noot weet te zorgen. „Voor vanavond ze ker", knikte hij naar de wei nige boodschappen die op de band stonden, doelend op de moeilijke wedstrijd die Oranje voor de boeg had. De Vlissinger beaamde dat die fles wijn zeker voor tijdens de match was bedoeld. De jon gen achter de kassa: „Nou, ik bedoelde eigenlijk die rol wc- papier." ft door Richard Hoving MIDDELBURG - Justitie stelt geen onderzoek in naar het uit lekken van een vertrouwelijke brief van de vier Middelburgse wethouders aan burgemeester WESTENSCHOUWEN - De politie is op zoek naar getuigen die eerder deze week een ver dachte man hebben gezien in de buurt van de uitkijktoren aan de Adriaan van de Weijdewegin de Boswachterij Westerschouwen. De onbekende man liet daar dinsdagavond zijn geslachts deel zien aan twee meisjes van vijftien en zeventien jaar. De slachtoffers renden weg en waarschuwden een in hun rich ting komende f ietsster voor een onverwachte ontmoeting met de man. De politie wil graag in contact komen met deze vrouw en even tuele andere getuigen die.die avond rond tien uur iets ver dachts hebben gezien. (Advertentie) GRATIS PARKEREN IN GOES OPTRANSFERIUM elke dinsdag en zaterdag gratis parkeren bij de Zeelandhallen (afslag Goes-Zuid). Vanaf 8.30 uur elk kwartier een gratis pendelbus naar hartje centrum. De laatste pendeldienst vanuit het centrum vertrekt om 18.30 uur. (Advertentie) cz. LU X (i.v.m. verhuizing) cn _i LU Cl Lanse Vorststraat 12 Goes L.H.B. Spar van der Hoek. Een vooronderzoek door de rijksre cherche heeft geen aankno pingspunten of verdachten op geleverd. De brief van 30 mei 2000 speelt een cruciale rol in de bestuurs crisis rond de Middelburgse burgemeester. In het schrijven zeggen de wethouders het ver trouwen op in Spar van der Hoek. Na het uitlekken van de brief, die voor intern gebruik was, raakten de ontwikkelingen in een stroomversnelling. De wethouders herhaalden hun kritiek in het openbaar. Een meerderheid van de gemeente raad stemde donderdag voor een motie van wantrouwen te gen de burgemeester. Het college van B en W vroeg het Openbaar Ministerie om een on derzoek naar het openbaar wor den van de brief. Volgens plaatsvervangend officier van justitie J. Eland heeft een derge lijk onderzoek nauwelijks of geen kans van slagen. De vier wethouders, de burge meester en commissaris van de koningin W.T. van Gelder, die een afschrift van de brief heeft gekregen, zijn door de rijksre cherche 'bevraagd'. Uit de ge sprekken is gebleken dat meer personen het schrijven onder ogen hebben gehad. Volgens door Harmen van der Werf MIDDELBUR.G - Windenergie adviesbureau E-Conneclion heeft bij Rijkswaterstaat een claim ingediend van 8,4 miljoen gulden, omdat de firma on danks eerdere toezeggingen geen windmolens mocht bou wen bij de Roompotsluis in de Oosterschelde-stormvloedke- ring. E-Connection, dat in Bunnik is gevestigd, claimt zowel de ge maakte voorbereidingskosten als de toekomstige inkomsten uit het windparkje, dat uit vier molens van elk 1,5 megaWatt zou bestaan. Een onafhankelij ke commissie buigt zich over de rechtmatigheid van de claim. Dit najaar wordt een uitspraak verwacht. De claim van E-Con- nection komt niet onverwacht. Het bedrijf heeft eerder bij de rechtbank in Utrecht de weige ring van Rijkswaterstaat om persofficier F. van Es gaat het onder anderen om ambtenaren die de brief voor de wethouders hebben getypt en gekopieerd. Het Openbaar Ministerie be twijfelt verder of door het be kendmaken van de brief volgens het Wetboek van Strafrecht een geheim is geschonden. De in houd was in een bredere kring al bekend, stelt Van Es. „Voor meerdere mensen stond er niet veel nieuws in." Beschuldigingen Het college van B en W legt zich neer bij het besluit van justitie. Wethouder J. van Dijk-Sturm (WD, communicatie) denkt niet aan een eigen onderzoek. „Als professionele rechercheurs geen mogelijkheid zien om het lek te achterhalen houdt het ook voor ons op." De wethouder be treurt de beslissing van het Openbaar Ministerie. „Mensen zijn snel met beschuldigingen. Een onderzoek had duidelijk heid kunnen bieden." GroenLinks-fractievoorzitter J. Goetheer beschuldigde don derdag de vier wethouders van het doorspelen van het vertrou welijke schrijven. De wethou ders ontkenden. Goetheer zegt met een onaangenaam gevoel achter te blijven. „Mijn verden king gaat nog altijd uit naar de wethouders." windmolens toe te staan, aange vochten. De rechter stelde E- Connection toen in het ongelijk. Rijkswaterstaat mag op basis van voortschrijdend inzicht tussentijds het beleid wijzigen, oordeelde de rechter. Dat is met betrekking tot de windmolens gebeurd. De regels voor bouwen langs de kust zijn aangescherpt, vanwe ge de voorspelde zeespiegelrij zing. Rijkswaterstaat wil ruim te houden om de zeewering te kunnen versterken. Al tijdens de rechtszitting nodigde de landsadvocaat het Bunnikse windenergie-adviesbureau uit om de schade te claimen. Want, is de stelling van Rijkswater staat, particulieren mogen niet de dupe worden van een be leidswijziging. HANSWEERT - Een dronken automobilist uit de gemeente Reimerswaal is donderdag nacht rond half vier door de po litie aangehouden terwijl hij over A58 richting Hansweert liep. Eerder was de man op de Nieuw Schoorseweg met zijn auto tegen een lichtmast gebotst en op de kop in een sloot beland. De bestuurder moest meteen zijn rijbewijs inleveren. (Advertentie) 5000 m2 tuinmeubelen, iedere zondag open zondag open Gespecialiseerd in Natuurstenen tafels België: Kalmthout, Brasschaatsesteenweg 318 Tel. 00-3236662272 (N117 naast de snuffelmarkt aan de weg Brasschaat/Essen. Internet: www.plus100-sprinter.com OVERBOARD Bootschoen blauw en zwart 40-46 Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 (Advertentie) Provinciaal ambtenaar cultuurbeleid krijgt hulp van de peuters in speelzaal 't Speeltreintje bij het in gebruik nemen van het kunstkijkhuis. foto Ruben Oreel door Kim Toering MIDDELBURG - Met kunst kan niet vroeg ge noeg worden begonnen. Met dat idee in bet achterhoofd is vrijdagochtend een 'Peuter- kunstkijkhuis' onthuld bij peuterspeelzaal 't Speeltreintje in Middelburg. Het huis is een uitstalkast voor alles wat de peuters bezig houdt. Beeldend kunstenaar Marenne Weiten maakte het ontwerp. Moeders en vaders waren verantwoordelijk voor het timmer- en verf- werk. „Er zit een stukje van mezelf in het huis. Er was een basisidee en dat heb ik, samen met Charles, uitgediept." Trots vertelt Hans Hooftman over het timmeren van het kijkhuis. Charles Wiess- ner vult aan: „De deurtjes zijn door ons be dacht, met die boogjes." De vaders zijn onge veer twaalf avonden aan het timmeren geweest. Het verven gebeurde door moeders. „We hebben er hard aan gewerkt, maar het was het waard. De kinderen vinden het erg span nend. Ze hebben het huis zien groeien en nu is het eindelijk af", zegt Barbara Hooftman. De ontwerpster heeft veel samen met de kinde ren bedacht. „Interactie met de kinderen vind ik belangrijk", zegt Weiten. „Het huis is lang zaam, in een groeiproces, tot stand gekomen. De kinderen hebben tekeningen gemaakt met als thema: 'Wat vind ik in een huis?' Daar heb ik op ingespeeld. Een huis spreekt tot de verbeel ding. De deuren kunnen geopend worden, dus het is niet alleen iets om naar te kijken." De onthulling gebeurde door Jack van Aspert, ambtenaar cultuurbeleid van de provincie. Hij benadrukte in zijn toespraak dat kunst be langrijk i s in de opvoeding van kinderen„Kin deren leren praten en schrijven; ook kijken moet je leren, dat is niet iets wat een kind zo maar kan. Met kijken naar kunst moet vroeg begonnen worden. Daarom is dit Peuterkunst- kijkhuis zo mooi. De nieuwsgierigheid van kinderen wordt op een leuke manier gestimu leerd." GOES - Wie vrijdag op een terras aan de Markt in Goes een drankje nuttigde, kreeg daar een cultureel spektakel bij. Een bekend kaas- merk organiseerde een kort thea terfestivalletje en hanteerde daar bij de toepasselijke slogan 'iets an ders bij de borrel'. In zeven geel groene bakfietsen reden tussen vier en zes uur 's middags diverse acts langs elk terras. Een ope razangeres die plotseling de bossa nova zong, Indonesische danseres sen, futuristische steltlopers, een dweilorkest, acrobatiek, perfor mance art en ganzenhoeders. Het trok allemaal voorbij aan het win kelende en consumerende publiek. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11