Digitaal bankieren Ozon veroorzaakt schade aan gewassen Correct spellen met Van Dale wetenschap en techniek 49 postzegels puzzel zaterdag 24 juni 2000 Bankpasje vergeten. Dan maar even de bank binnenlopen en geld van de betaalrekening aan de balie opnemen. Het kan binnenkort niet meer, tenzij het een bedrag, hoger dan 2.500 gulden betreft. Kleinere bedragen moeten de klanten pinnen. Steeds minder vaak kan een klant aan de balie terecht en steeds vaker moet hij zijn heil zoeken bij een pinautomaat, een telefoon of het Internet. Met zachte dwang wijzen de banken hun cliënten op de zegeningen van het digitale tijdperk. De Rabobank is met 7 miljoen klanten de grootste bank van Nederland. Inmiddels bewande len en surfen 450.000 raboklanten (6,4 procent, waarvan 80 procent particulieren), digitale (snelwe gen (Internet, Rabofoon of tele bankieren) om hun bankzaken te regelen. Dat is 11 procent meer dan vorig jaar. Hoewel er een flinke groei in het aantal Raboklanten zit dat nog slechts zelden persoonlijk naar de bank hoeft te komen is 6,4 procent nog maar een kleine minderheid. Hoe zit het met de grote groep die nog niet kan of niet wil? „Natuur lijk sluiten we niemand uit", zegt Seger Pijnenburg, voorlichter van Rabobank Nederland. Vooral on der de ouderen is het aantal inter netters gering. Ook geeft die groep vaak nog de voorkeur aan de balie boven de pinautomaat. Aan de angst voor techniek kan nog wat gedaan worden. Pijnenburg: „In bejaardencentra geven we voor lichting over pinautomaten en zo genaamde knoppencursussen. Maar j ahet aantal gebruikers van Internet is in die groep klein." De site biedt grote voordelen. Ge bruikers van de Rabo-site krijgen een Digipas: een rekenmachine annex coderingapparaatje dat de eigen pincode van de klant ver taalt in een nummer waarmee toe gang verkregen wordt tot de eigen rekening. Wat het apparaatje doet wil Rabobank Nederland logi scherwijs niet zeggen, behalve dat het veilig is. „We hebben het ver trouwen van de klanten nog niet beschaamd. De veiligheid van de site is de kern waar het om draait, het heeft onze maximale aan dacht", zegt Pijnenburg. Het com putertijdschrift Computer Idee heeft een tijd geleden weliswaar hard geroepen dat het de Rabosite gekraakt had. In werkelijkheid hadden de redacteuren een kopie van de site gebouwd die slechts in theorie de meest onoplettende be zoekers om de tuin zou leiden. Sneller Wanneer geld overgeboekt wordt via Internet is het sneller op de plek van bestemming. Niemand hoeft de bankopdrachten uit te tikken en in de computer te voe- Luchtverontreiniging door wegverkeer en energiecentra les zorgt voor aanzienlijk lagere opbrengsten van landbouwge wassen. Auto's en krachtcentrales stoten stikstofoxide uit. Deze emissies reageren in de lucht, on der invloed van zonnewarmte, met zuurstof tot ozon. Omdat de reactie traag verloopt kunnen de verontreinigende stoffen zich over grote afstand verspreiden, waar door ook het platteland er de ge volgen van ondervindt. Dat blijkt uit studie van de universiteit van Newcastle upon Tyne in Enge land. Eerder onderzoek, gebaseerd op experimenten in het lab, conclu deerde nog dat de oogsten niet zichtbaar werden beïnvloed door de ozonproductie. Uiterlijk ver toonden de gewassen namelijk geen schade. Uit meer gedetail leerde veldproeven echter blijkt iets anders. Bij blootstelling van proefvelden koolzaad aan ozon, vergelijkbaar met de praktijk, werden door de individuele planten bijna de helft minder bloemen gevormd. Ter compensatie werden wel meer en grotere zaden per bloeiwijze ge maakt. Dit kon echter niet voor komen dat de opbrengst met veertien procent daalde. Tevens bevatte het zaad vijf procent min der olie. Bij wintertarwe was er een reductie in het aantal graan korrels per aar en een hoger aantal onvruchtbare bloempjes. Dit re sulteerde samen in een opbrengst- verlies van dertien procent. De gewasschade door ozon in de lucht is in Zuideuropese landen nog groter. De fellere zon zorgt daar namelijk voor een snellere chemische omzetting dichtbij de grond. Daar is in sommige geval len de gewasschade wel duidelijk zichtbaar, zoals verkleuring en af- Je moet van wel heel goeden huize komen om nog wat te verbeteren aan de vaak al grie zelig nauwkeurige spellingcon trole die gratis ingebouwd zit in Word voor Windows, met nog een grammaticachecker ook. Maar Word zit er ook wel eens gruwelijk naast, en geeft soms de waanzinnigste suggesties om fout gespelde woorden te ver vangen. Dat zou Van Dale dus allemaal veel beter moeten kun nen, a raison van 120 piek. Met een miljoen ijkwoorden in de da tabase moet je een heel eind kunnen komen, dunkt me. Effe testen dus maar eens? Van het rijtje onderbouwafzuigkap, partytent, combikast, raamrol- hor (ook net het krantje van de doe-het-zelfketen gehad?) her kent het programma alleen de raamrolhor niet, en terecht, lijkt mij. Een fantastisch staaltje klankherkenning levert auto matisch de goede spelling op van lukraak volgens hun uitspraak ingevoerde woorden als kompjoeter, kommunikee, en oniks. Bij faksen gaat het vol gens dit principe mis: vaccin, evengoed ook knap. Zelfbedachte mooie woorden, typische bedrijfstermen, eigen samenstellingen of vreemde na men kunnen tijdens elke contro le in een later ook nog te bewer ken lijst worden opgenomen. Waar je in Word daartoe bij een prachtig poëtisch verzinsel de opdracht Toevoegen gaf, moet dat hier Altijd Negeren zijn, wat toch heel wat sneuer klinkt, nietwaar? 'Koesteren Als Mooi Woord', had dat natuurlijk moe ten zijn! Vermoeiend Het programma werkt niet zelf standig, maar is uitsluitend ge ïntegreerd in Word. En niet zoals de controle van die tekstverwer ker zelf tijdens het typen, maar alleen pas achteraf. Wie de con trole op zeer strikt heeft inge steld klikt zich vervolgens we zenloos, want er wordt dan ook gelet op woorden die 'verwar- baar' zouden zijn: biljard/bil jart, vergrote/vergrootte, wort- /word/wordt, wat dus redelijk vermoeiend is, want je blijft aan het Negeren. (Wort aftreksel van mout, dit voor de nieuwsgie rige lezertjes.) Maar het 'spanningsveld tussen valse alarmmeldingen en het ri sico fouten over het hoofd te zien' kan met diverse opties haarfijn worden ingesteld, dat blijft een kwestie van uitprobe ren Al met al een behoorlijk uit gebreid en op het eerste gezicht zeer betrouwbaar programma, dat echter vooral voor profes sionele tekstverwerking en drukwerkbegeleiding bedoeld lijkt. En zeker niet voor wie de spellingcontrole van Word so wieso altijd al uit heeft staan, omdat-ie 'al die rode lijntjes zo vervelend vindt'. Tja. Richard Hooijenga Van Dale Spellingcorrector voor MS Word, Van Dale Lexicografie/TNO. Prijs: 119 gulden. Minimum sys teemeisen: Pentium 133 MHz, 64 MB RAM, 60 MB vrije ruimte, Word .97 of 2000, Windows 98 of NT 4.0. Een demo is te vinden op www.van- dale.nl. ren, de opdrachten worden direct in de systemen van de Rabobank geplaatst. Die Vlissingse parkeer boete kon zodoende nog net op tijd betaald worden. Daarnaast bevat de Rabosite meer handigheidjes zoals een adres boek voor namen en bankreke ningnummers. Door middel van een pull-down menu kan een keus gemaakt worden. Om een goed overzicht van alle inkomsten en uifgaven te hebben is het niet lan ger noodzakelijk om alle rondslin gerende en verfomfaaide afschrif ten op te zoeken en op te bergen in een afschriftenmapje. Op de site is alles keurig gerangschikt terug te vinden tot de dag dat de klant be gon met bankieren via Internet. Het blijft wel verstandig om de af schriften te bewaren omdat deze soms aanvaard worden als beta lingsbewijs. Guido van der Heijden Vandaag zaterdagis er tussen tien uur en drie uur een informatiedag over bankieren via Internet bij de Rabobank aan de Lange Zelke in Vlissingen. sterven van de bovenste bladeren. Een studie in oostelijk Spanje bij watermeloenen toonde aan dat de ozon leidde tot een twintig a yeer- tig procent lagere oogst. De op brengsten werden vergeleken met velden waar de ozon werd wegge vangen door filters. Volgens de onderzoekers moet de Europese Unie het kritische ozon gehalte omlaag brengen. Boven dien moeten de normen per regio worden vastgesteld. De huidige normen zijn vooral gebaseerd op het klimaat van westelijk Europa. Peter de Jaeger In Engeland is na jarenlang speurwerk een prototype ontwikkeld van een toestel dat blindengeleidehond en witte stok overbodig moet maken. De zogeheten 'spatial imager' is gebaseerd op de techniek waar vleermuizen gebruik van maken om feilloos hun weg te vinden. Dean Waters, als neurobioloog verbonden aan de universi teit van Leeds: „Ons apparaat maakt gebruik van hoogfrequente geluidsgolven, waarmee vleer muizen obstakels lokaliseren om ze te kunnen vermijden." Waters (42) leidde de afgelopen jaren het onderzoeksteam dat bestaat uit een collega-neurofysioloog, twee experts op het gebied van vleer muizen, een bioloog en twee elek- tronicaspecialisten. Het team wilde nagaan in hoever re de even precieze als feilloze echolocatie waarmee vleermuizen navigeren, toegepast kon worden bij blinden en slechtzienden. Echolocatie is het uitzenden van geluidsgolven, het weer opvangen van de reflecties (echo's) daarvan door allerlei voorwerpen en het precies lokaliseren van die voor werpen en zelfs de vorm daarvan. Het prototype van de spatial ima ger bestaat nog uit enkele losse on derdelen, maar de bedoeling is een toestel te ontwikkelen ter grootte van een handtas of nog kleiner. Waters: „Speciaal echolocatie is voor ons doel om twee redenen aantrekkelijk. Ten eerste om de grote precisie die ermee te berei ken is. Ten tweede omdat hoogfre quente geluidsgolven voor men sen niet te horen zijn, ook niet voor honden, ook al kunnen die toon hoogten waarnemen boven de maximale grens van 20.000 ge luidstrillingen per seconde, 20 ki- loHertz dus, voor mensen." Trilmatrix „Blinden kunnen die hoogfre quente golven natuurlijk ook niet horen, maar met de spatial imager kunnen we ze de echo's, in vertaal de vorm, als het ware laten voe len", legt Waters uit. ,De imager zendt golven uit van ongeveer 200 kiloHertz, net als die waarvan vleermuizen zich bedienen. De echo's van allerlei voorwerpen in de buurt worden door het appa- Neurobioloog Dean Waters meet de trillingen die door een vleermuis worden uitgezonden. raat vertaald in een ruimtelijk beeld rondom de persoon." ,Dat beeld wordt door elektronica omgezet in iets dat we een 3D -tril matrix hebben genoemd. Deze matrix, in feite dus een hoogfre quent geluidsbeeld van de omge ving maar dan omgezet in trillingen, bedient minuscule tril- plaatjes in bijvoorbeeld vinger toppen van een handschoen. Als een blinde onder het lopen de vin gers lichtjes in de looprichting uit spreidt, voelt hij of zij waar zich obstakels bevinden. Hoe dichter bij die komen des te sterker de tril lingen worden. Men kan de gevoe ligheid van de spatial imager bovendien afstemmen op de eigen behoefte. De proeven hiermee overtreffen onze stoutste ver wachtingen." Volgens Waters zijn er nog meer toepassingen denk baar, bijvoorbeeld het controleren van voedsel op versheid, waarvoor ultrageluid bij uitstek geschikt is. Ook duikers kunnen er wat aan hebben als zij in troebel water werken. Waters heeft er nog geen idee te gen welke prijs een bruikbaar ap paraat op de markt zal kunnen worden gebracht. „We staan", zegt hij „nog in de kinderschoe nen van wat allemaal op termijn mogelijk is. We zullen waarschijn lijk nooit het razendsnelle en feilloze vermogen waarover vleer muizen al dik 50 miljoen beschik ken, kunnen evenaren." Ben Apeldoorn Het zat er dik in dat Oostenrijk zijn wereldberoemde, in fe bruari overleden kunstenaar Friedensreich Hundertwasser, ook postaal zou eren. Het uitgifte programma (2000), en dat gebeurt maar zelden, werd er zelfs voor uitgebreid. Op 2 juni (voorver koop 12 mei) werd in een oplage van 1,1 miljoen een velletje uitge bracht met daarin een 28 schil ling-zegel die het werk 'Blue Blues' toont. 75 jaar burgerluchtvaart in Kla- genfurt (19 mei, 7 s., 2,7 miljoen), oud propellervliegtuig en ver keerstoren; 150 jaar monumentenzorg (19 mei, 8 s., naar behoefte), Maria beeld en deel van het glazen dak van het palmenhuis in de Wiener Burggarten; Dag van de Postzegel (30 mei, 7 s., 3,1 miljoen zegels in velletjes van 8 stuks), tiende en laatste ze gel in de hoofdlettersreeks, deze keer de hoofdletters uit 'Briefmar- ke' en 'Philatelie'; 150 jaar Oostenrijkse postzegels (30 mei, 7 s., 2,7 miljoen), de 9- Kreuzer-zegel uit 1850 en de laat ste zegel van de serie 'Dag van de Postzegel' van dit jaar; een 7 s.-zegel met leeuwenkop (31 mei, 2,7 miljoen), waarmee het zesjarig bestaan van 'Confettit Ti- Vi' wordt gevierd. len van de hand van Adolf Tuma die zijn kunnen bewees met de sa- gen- en legendenzegels. Voor de serie ontwierp Tuma 23 motieven. Het Duitse postzegelblad DBZ liet vier daarvan zien: Hadres in Ne- deroostenrijk, Interalpbach in Ti- rol, Am steinernen Meer/Salzburg en Hochosterwitz Bildstock/Ka- renthi. Het ligt in de bedoeling dat in ok tober 2001 de voorverkoop van de eerste zegels begint om zo iedereen ruimschoots in de gelegenheid te stellen alle sedert 10 december 1947 uitgegeven en nog frankeer- geldige zegels en postwaarden, waarvan men denkt die over te hebben, om te wisselen. De geldig heid van de nieuwe zegels gaat 1 januari 2002 in. Oostenrijk gaf verder de laatste tijd - volgens plan - de volgende zegels uit: Europa 2000 (9 mei, 7 schilling, oplagë 2,8 miljoen), gemeen schappelijk motief; Uitbreiding van de reeks 'Natur- schönheiten' (9 mei, 7 s., 2,8 mil joen), gezicht op de Weisssee/Salzburg; Zegel in de reeks 'Altes Kunst handwerk' (19 mei, 9 s.,'2,2 mil joen), gewijd aan 'Vita Sancti Malachiae Episcopi' (levensbe schrijving van de heilige bisschop Malachias, 12 eeuw); Oostenrijk heeft als eerste van de Euro-landen de motieven van zijn voor 1 januari 2002 geplande fran- keerreeks in eurowaarden gepre senteerd. Dat gebeurde op de internationale postzegeltentoon stelling WIPA 2000 in Wenen. De werktitel van de nieuwe reeks is 'Ferienland Osterreich', aquarel In de serie 'innovatie' heeft Noor wegen op 2 juni een zelfklevende 4,20 Nkr.-zegel aan de loketten verkrijgbaar gesteld waarop een spuitbus. Het wereldsucces van de spuitbus behoort tot de kleine ex clusieve groep Noorse uitvindin gen met internationaal succes. De eerste twee zegels van deze reeks verschenen op 2 januari 1999 met een kaasschaaf (3,60 Nkr.) en een paperclip (4,00 Nkr.). De opening van de wereldtentoon stelling EXPO 2000 in Hannover (1 juni) was voor Noorwegen aan leiding twee zegels in waarden van 4,20 Nkr. en 6,30 Nkr. uit te geven. Beide met kleurencomposities. Verder werd het 250-jarig bestaan van de Noorse militaire academie herdacht met twee zegels (3,60 Nkr. en 8,00 Nkr.) en verscheen een nieuw boekje met acht zelfkleven de zegels (twee motieven) waarop een haring en een makreel. Beide in de waarde van 4,20 Nkr. Stempelnieuws - Ter gelegenheid van de nationale Zwitserse post zegeltentoonstelling NABA 2000 in St. Gallen (21 tot en met 25 juni) heeft PTT Post een bijzonder stempel gebruikt met onder ande re een vergrootglas dat tevens is gebruikt om een kaas uit te beel den. Correspondentie die gestem peld moet worden kan tot 2 9 juli in een gefrankeerde envelop worden gezonden naar: PTT Post Collect Club, Postbus 30051, 9700 RN Groningen. Op de omslag vermel den: NABA 2000. Hero Wit Cryptogram HORIZONTAAL: 6. Fraude bij het kaarten? (12); 8. Verslaafde brandweerlieden (11); 10. Vertel een mop in de kroeg! (3); 13. Met respect bekeken (6); 14. Met liefde citeren (8); 15. Opzij? (9); 18. Telefoneert een hoop (4); 19. Een klok die men versierd heeft? (14); 21. Moetje hebben om heel lang te brommen (8); 22. Dat brandje is zo uit (8); 23. Conserva tief is juist niet onhandig (6). VERTICAAL: 1. Foto's om bij te blijven (10); 2. Ontvangen van gevechtshandelingen (6); 3. Dat voorzetsel is nog steeds niet ouderwets (2); 4. Het veronderstellen is laag (6); 5. Houdt (even) in (4); 7. Er wordt met hem gesold opeen muziekfeest (8); 9. Toonladder in Milaan (5); 11. De aristocratie is aan bederf toe (7); 12. Het is een panda, en nietzo'n kleintje ook! (10); 16. Plaatsen vernederen (10); 17. Die vogels maken je dol! (9); 20. De reis is niet in trek (8). De sleutelwoorden van het kruis woordraadsel van vorige week zijn: Hippodroom en Paardenkenner. De prijswinnaar van de VVV-bon van f50,- is N. de Schipper, Zomer straat 24 te Ellewoutsdijk. De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar J. Goeree, Coudorpseweg 20te Driewegen; J.A. Menheere, Water torenstraat 55 te Goes en C. Hoo- gendoorn, Van Speykstraat 43 te Terneuzen. Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: De prijzen zullen binnenkort worden Puzzel redactie PZC toegezonden. Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van f 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing vorige week zaterdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 117