Wijkzorg politie stap verder Huurfietsen moeten toerist naar het platteland lokken Miljoeneninjectie voor Waterland Sluisdeuren op reis Rijk zet provincies mes op de keel in overleg windenergie Man krijgt klappen op terras Goes Gronings geld belandt bij Zeeuwse Landschap Korps koopt pand in Heinkenszand van gemeente Borsele Bumperklever slaat erop los bij Hulst Werkstraf geëist tegen Schouwse cokedaler Diepvrieskip zeeuwse almanak Paalslingeren MIDDEN PZC zeeland vrijdag 23 juni 2000 GOES - Een onbekende man heeft woensdag avond even voor tien uur een 21-jarige inwoner van de gemeente Goes met een bierfles op het hoofd ge mept, omdat hij dacht dat deze een foto van hem wil de maken. Het incident gebeurde op een terras op de Grote Markt in Goes. De onbe kende wilde het fototoe stel van het slachtoffer afpakken, waarna een handgemeen ontstond. Het slachtoffer moest een hoofdwond in het zieken huis laten hechten. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND Stichting Het Zeeuwse Landschap waande zich de afgelopen weken even rijker dan zij is. De acceptgiro's voor een vrijwillige bijdrage, die onlangs met het boekje 'Natuur dichtbij' aan een groot aantal begunstigers werden gestuurd, lever den veel meer op dan ver wacht. Een groot deel van het geld bleek echter be stemd te zijn voor de Gro ningse zusterorganisatie, die een soortgelijke cam pagne voert. De oorzaak van de onver wachte geldstroom is een verkeerd gironummer. Het bedrijf uit Almere dat de acceptgiro's voor di verse natuurbeheerorga- nisaties heeft aange maakt, had per abuis het gironummer van de stich ting Het Zeeuwse Land schap op de. kaarten van Het Groninger Land schap gedrukt. Stromen „We kregen opeens stro men met giften binnen", zegt Ch. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. „We stonden daar toch wel raar van te kijken, maar we hadden al vrij snel door dat er wel erg veel bijdragen uit Gronin gen afkomstig waren. Daarna hebben we de zaak onder elkaar gere geld." Nog altijd komt er Gro nings geld op de Zeeuwse rekening binnen, maar dat wordt zo snel mogelijk doorgesluisd naar het ho ge noorden. Als troost kreeg Het Zeeuwse Landschap wel een taart van de Groning se collega's toegestuurd. Volgens Het Groninger Landschap is inmiddels zo'n honderdduizend gul den uit Zeeland terug ont vangen. Jacobusse dacht dat het om 'enkele tienduizenden guldens' ging. Honderd duizend gulden? Zoveel? Dan moeten we toch kij ken of we niet een tweede taart kunnen vragen." HULST - Een 46-jarige auto mobilist uit Hulst is gistermor gen om kwart voor acht langs de N61 tussen Hulst en Terneuzen mishandeld door een onbeken de vrachtwagenchauffeur. De automobilist reed over de weg, terwijl de vrachtwagen te dicht achter hem reed. De Hul stenaar probeerde de chauffeur duidelijk te maken dat hij af stand moest houden door zelf sneller te gaan rijden en signa len te geven met zijn remlichten Toen de automobilist even later bij de afslag Reuzenhoek rechtsaf sloeg, werd hij inge haald door de trucker, die ver volgens de weg blokkeerde. De vrachtwagenchauffeur stapte uit en liep naar de automobilist. Daarop volgde een woorden wisseling, waarna de chauffeur de Hulstenaar stompte en sloeg. Vervolgens ging de trucker er vandoor. De Hulstenaar heeft aangifte gedaan van mishandeling. door Jacques Cats HEINKENSZAND - De politie Zeeland heeft met de aankoop van een pand in Heinkenszand een nieuwe stap gezet om de wijkzorg goed onder de pannen te krijgen. De investering is gedaan amper een maand nadat het regionaal college van Zeeuwse burgemeesters had bepaald dat de huisvesting van de politie op zeven tien plaatsen in de provincie absolute voorrang moet krijgen boven de realise ring van het veiligheidshuis Stromen poort tussen Middelburg en Vlissingen. Plaatsvervangend korpschef Fup Goudswaad verkondigde donderdag bij het bekend maken van de aankoop voor driekwart miljoen gulden dat er met gro te voortvarendheid wordt gewerkt aan ver- of nieuwbou wplannen voor huisves ting van de wijkteams. Met de vorming van deze teams wordt na de zomer een begin gemaakt. Goudswaard: „Het con cept om terug de wijk in te gaan vindt in het korps brede steun." In Hulst is de bouw van een nieuw bureau begonnen, Oostburg staat aan de voor avond van de uitvoering van nieuw- bouwplannen en in Terneuzen wordt druk overleg gevoerd over een locatie. In Kapelle zoekt de politie nog naarstig naar mogelijkheden om de wijkzorg on der dak te brengen.. In Zierikzee is over leg gaande met de gemeente over het ple gen van nieuwbouw op de huidige locatie van de politie. De bureaus in Middelburg, Vlissingen en Serooskerke komen in aanmerking voor een grondige opknapbeurt. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat de vestigin gen uit Vlissingen en Middelburg zouden verdwijnen om te worden opgenomen in de centrale huisvesting van het veilig heidshuis Stromenpoort. Door van dat plan af te stappen maar de bestaande bu reaus te renoveren wordt de helft aan kosten bespaard. Om de politie te kun nen ontslaan van de zorg over arrestan ten maakt de penitentiaire inrichting To- rentijd in Middelburg 24 cellen vrij. Content Burgemeester J.L. Mandos van Borsele toonde zich donderdag zeer content met het feit dat de gemeente nu weer een ei gen politiebureau heeft. Toen jaren geleden het politietoezicht in Zeeland werd gecentraliseerd, besloot de ge meente het pand van rijksgebouwen dienst aan te kopen om daarmee toch de aanwezigheid van de politie binnen de gemeentegrenzen te houden, ook al wa ren de agenten er niet uitsluitend voor Borsele aan het werk. De gemeente heeft het pand nu weer aan de regiopolitie ver kocht. Een gedeelte wordt gehuurd voor de huisvesting van de gemeentelijke brandweer. Het is nog niet bekend uit hoeveel perso nen de wijkzorg van de politie in Borsele zal bestaan. Het is de bedoeling doorde weeks zoveel mogelijk open te zijn. Om het dure 'blauw' te kunnen ontzien, zul len receptionisten verschillende hande lingen overnemen zoals het behandelen van een aangifte. Nu de wijkzorg van de politie in Borsele naast het gemeentehuis wordt gesitueerd, zijn er volgens Gouds waard optimale omstandigheden ont staan om een verdergaande samenwer king tussen politie en lokale overheid gestalte te geven. door Manon Kotvis PYRAMIDE - Tussen grote ba len stro, overscherende zwalu wen en loeiende Limousinrun- deren werden de zogenoemde fiets-plattelands-knooppunten donderdagmiddag officieel in gebruik genomen. Deze moeten er voor zorgen dat zowel de toe rist als de Zeeuws-Vlaming zelf ontdekt dat Zeeuws-Vlaande- ren op recreatiegebied meer te bieden heeft dan zon, zee en strand. „Wie van u was hier ooit eerder geweest?", vroeg wethouder C. Bolijn-Hertzberger aan de ge nodigden in de schuur van het Limousinhof van de familie Claeys, vlak bij het buurtschap Pyramide. Geen reactie. Dat is precies het punt dat de gemeen ten Oostburg en Sluis-Aarden- burg willen maken. Het Zeeuws-Vlaamse platteland is de moeite waard, ook voor toe risten, maar krijgt tot nu toe niet de aandacht die het ver dient. De fiets-plattelands-knoop punten moeten dit gaan bewij zen. Het project houdt in dat zes agrarische bedrijven in West Zeeuws-Vlaanderen door de ge meenten gedoneerde fietsen gaan verhuren. Mensen kunnen met de auto naar de boerderij komen, hun auto parkeren en daarna met de step, mountain bike, tandem, lig- of side-by-si- def iets de polder in. De zes bedrijven die hier aan meedoen zijn verspreid door de hele regio en produceren alle maal producten die de bezoe kers kunnen kopen. Voorbeel den zijn schapen- en rundvlees, struisvogeleieren, asperges, jam en ecologische kazen. Dit initiatief is een onderdeel van de vorig jaar ontwikkelde Recreatievisie West Zeeuws- Vlaanderen. Volgens wethouder Bolijn was het een 'historische dag', omdat 'twee gemeenten bewijzen dat ze ernst maken, hun nek uitsteken' om deze visie uit te voeren. Bolijn en burge meester C. van Liere van Sluis- Aardenburg complimenteerden de deelnemers. Van Liere: „We weten allemaal dat de land bouw moeilijke tijden heeft. Ik zie dit project als een verbreding van de plattelandsvernieu wing." De burgemeester ziet voor de toekomst zelfs moge lijkheden voor uitbreiding, ook over de grens. Ook de deelnemers zijn erg en thousiast. J. van Erp, eigenaar van de schapenboerderij De Goede Hoop vlak bij Nummer Eén rekent op succes: „Ik hoop dat we elke dag te weinig fietsen hebben." De wethouder beloof de hier een beginnetje mee te maken: „Ik beloof aan de raad dat we er op ons uitstapje eens gebruik van gaan maken. De rest zal het op eigen kracht moe ten doen." Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg (rechts) en wethouder C. Bolijn-Hertzberger van Oostburg openen een van de fietsknooppunten door samen op een side-by-sidefiets door een stuk pa pierheen te rijden. foto Charles Strijd MIDDELBURG - Tegen een 26- jarige man uit Burgh-Haamste- de is gisteren bij de rechtbank in Middelburg 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf geëist. De verdachte gaf toe vorig jaar ge durende zeven maanden in co caïne te hebben gehandeld. Officier van justitie H. den Har- tog becijferde dat het dealen 5.700 gulden winst had opgele verd. Dat bedrag wil ze terugbe taald zien aan de Staat. Een familielid tipte de politie toen er klanten regelmatig bij de verdachte langs kwamen op zijn schip Orca aan de Brouwers- dam. Uit observaties bleek dat er gemiddeld tien mensen per week drugs kochten, maar zelf repte hij gisteren over zes klan ten uit zijn vriendenkring. „Ik kocht de cocaïne voor mijn vrienden in Rotterdam. Ik nam niet voor Jan en Alleman mee. Zelf snoepte ik ook wel eens van de pot, om de kwaliteit te testen. Ik gebruikte één tot anderhalve gram per week." Hij zag er geen kwaad in, omdat hij meende dat alles onder controle bleef. „Ik kon er niet echt van leven." Hij zei dat hij er hooguit driedui zend gulden aan had overge houden. Uit getuigenverklaringen bleek dat de man zich al langer bezig hield met de drugshandel, maar volgens hemwas zijn rol in het begin beperkt. Zijn raadsman G. Veen vond van belang dat zijn cliënt re- classeringscontact blijft hou den. Verder vroeg de strafpleiter de rechtbank de ontnemings vordering te matigen. De rechtbank doet 5 juli uit spraak. door Margreet van den Broek NEELTJE JANS - De wederge boorte van Waterland Neeltje Jans gaat ruim 18,5 miljoen gul den kosten. Voor dat bedrag zal het themapark in vijf jaar tijd een ingrijpende metamorfose ondergaan. Rijkswaterstaat is bereid om een belangrijk deel van deze investeringen voor haar rekening te nemen. „Het is toch fantastisch dat Den Haag tien miljoen uittrekt voor het grootste atractiepark van Zeeland?" vond directeur B. van de Hoef. Hij presenteerde don derdagmiddag zijn meerjaren plan voor de periode 2000-2005, nadat de Raad van Commissa rissen hem eerder die dag groen licht gaf om zijn missie uit te voeren. „Ik zie een themapark als een mop: het is maar één keer leuk. Daarna moet je steeds weer iets nieuws verzinnen om je publiek te amuseren", vatte Van de Hoef zijn visie samen. De doorstart is het resultaat van een herbezinning op de uitstra ling en dé functie van Waterland deeltje Jans. Dat was hard no dig, aangezien de organisatie in 1999 diep in de problemen raak te door tegenvallende bezoe kersaantallen. Van der Hoef wees daar donderdagmiddag verschillende oorzaken voor aan, zoals de verouderde expo sities, een te sobere aankleding van het park en de te hoge ver wachtingen die bij attracties worden gewekt. „Mensen den ken een complete dolfijnenshow te krijgen als ze bij het bassin voor de bruinvissenopvang aankomen", gaf hij als voor beeld. Inmiddels ligt er een toekomst scenario voor Waterland Neel tje Jans op tafel, dat een einde moet maken aan de malaise. Ar chitectenbureau Rothuizen, van Doorn, 't Hooft en land schapsarchitectenbureau Bosch-Slabbers ontwierpen een totaal nieuwe opzet. Eén van de meest opvallende plannen is om het Topshuis te verlaten en het park helemaal aan de Oostkant van de Rijksweg te concentre ren. De tentoonstelling wordt overgebracht naar een nieuw te bouwen expositiehuis. Daarnaast zijn er nog talloze andere plannen. Zo wordt het nu matig gewaardeerde Water paviljoen aantrekkelijker ge maakt met grote zeeaquaria in reusachtige kolommen. Ook wordt de binnenhaven van het park afgesloten van de Oos- terschelde. Zo wordt er een baai geschapen, waaraan een strand en een restaurant worden aan gelegd. De inzet van een treintje moet de loopafstanden tussen de verschillende attracties op het park verkorten. Er is vijf jaar voor uitgetrokken om de metamorfose te realiseren. Nog voor deze winter moeten er nieuwe waterattracties in ge bruik worden genomen, zoals een waterdoolhof. Ecomare Een wezenlijk aspect van de doorstart is de overeenkomst met Ecomare op Texel, die moet leiden tot samenwerking op het gebied van tentoonstellingen, zeehondenopvang en de horeca op beide parken. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft beide organisaties aangewezen als speerpuntlocaties voor haar communicatiebeleid en is be reid daarvoor flink in de buidel te tasten. Rijkswaterstaat wil jaarlijks negen ton bijgedragen aan Waterland Neeltje Jans. Daar bovenop komt een eenma lige bijdrage van 5,4 miljoen voor vernieuwing van de expo sities. Deze moet worden aange vuld met investeringen van derden, zoals de provincie, wa terschappen en samenwerking met bedrijven. Tegelijkertijd hoopt Van de Hoef op een stij ging van de bezoekersaantallen. Toch is dat laatste niet noodza kelijk om de begroting sluitend te krijgen. „Ook als het aantal bezoekers zich stabiliseert op het huidige niveau van 320.000 per jaar, kunnen deze plannen gerealiseerd worden." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister A. Jor- ritsma van Economische Zaken wil keiharde afspraken maken met de provincies over de bouw van meer windmolenparken, anders grijpt de rijksoverheid Het Rijk sloot in 1990 met de kustprovincies een overeen komst over de ontwikkeling van windenergie. Van die afspraak is weinig terechtgekomen. Nog niet de helft van de in 2000 te realiseren duizend megaWatt aan windvermogen is gehaald. Dat zit Jorritsma niet lekker. ,Dit zal ons niet een tweede keer gebeuren", zei ze donderdag in de Tweede Kamer, „dat wij een afspraak met de provincies ma ken en dat die niet wordt nage komen." De onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst, met als doelstelling 1.500 megaWatt in 2010, zijn momenteel gaande. Jorritsma is daar optimistisch over. In het najaar moet het dui delijk zijn of de provincies een keiharde garantie kunnen afge ven. Als dat niet geval is, zal de rijks overheid niet schromen gebie den voor windmolenparken aan te wijzen in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening; met die uitspraak hield de minister een stevige stok achter de deur. Zij kreeg daarvoor de eensgezinde steun van de Tweede Kamer. PvdA-Kamerlid en oud-minis ter van Milieubeheer M. de Boer lanceerde onlangs een plan om alle gemeenten te verplichten iets aan windenergie te doen. Gemeenten die dat niet kunnen, zouden andere windrijkere ge meenten moeten ondersteunen bij de financiering van procedu res voor windmolenparken. De Tweede Kamer steunde eer der dit plan voluit, maar ge meenten en provincies voelen daar weinig voor, zo heeft Jor ritsma gemerkt. „En zonder draagvlak krijgen wij in dit land niets voor elkaar." Zij houdt het plan wel achter de hand, moch ten de lopende onderhandelin gen mislukken. AARDENBURG - Inbrekers hebben gisteren tussen kwart over één 's morgens en kwart over vijf 's middags tien kratten bier, vijf kratten frisdrank en een diepvrieskip gestolen uit de kantine van een Aardenburgse voetbalclub. De schade be draagt enkele honderden gul dens. Wat waren ze opgelucht, die Schouwse jongeren. Den Fransoos toch nog verslagen door de Hollanders in het trotste oranje. In feeststem ming ging de groep televisie makkers dan ook de straten van Renesse op om uiting te geven aan hun 'gevoel'. Hun opperste stemming had een overdaad aan drank onnodig gemaakt. Het was dan ook gewoon uit pure joligheid dat ze besloten een rondje te slingeren om die paal in het centrum van de badplaats. Moet je kijken wat ik kan", riep de eerste, onderwijl een zwierige halve draai ten beste gevend. De volgende deed daar met een volle 180 graden nog een schepje bovenop. Maar die prestatie verbleekte nog bij de tivee zwiepen van de derde in rij. Juist op dat moment piepen de banden op het wegdek. De sterkste arm vervoegt zich bij het stel en pakt prompt de kampioen in de kraag. Voor de puber goed en wel wist wat er aan de hand ivas, werd hij opgesloten in het busje. Onder het mom van 'je weet hoe we hier beleid voeren', werd zijn prestatie prompt beloond met een boete van honderdvijftig gulden. Toen bleek dat de jeugdige crimi neel pas vijftien jaar was, mocht hij volstaan met de helft van de gesommeerde transactie. Wat zal het stil worden in Renesse als Neder land kampioen wordt. :.i—r—aBjEgsgSBB^mBsaBSKH door Ingrid Huibers KATS - Twee sluisdeuren zijn donderdag met behulp van een drijvende kraan uit de Zandkreeksluizen bij Kats getakeld. Deze binnen-ebdeuren, de laatste deuren tussen de Zandkreek en het Veerse Meer, zijn aan hun tienjaarlijkse onderhoudsbeurt toe. Het materiaal wordt ontroest en opnieuw geschilderd. Het is de bedoeling dat de sluisdeuren half oktober klaar zijn. Tot die tijd dóen de reservedeuren dienst. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31