Krajicek onvoorspelbaar laars komen tot voll Dribbelaars komen tot volle bloei PZC Camenzind wint Ronde Zwitserland Olympische droom van volleybalsters spat uiteen in Tokio Rechter weigert zeilduo ticket Sydney sport vrijdag 23 juni 2000 25 Groot verval na oogstrelend tennis tegen Tsjech Martin Damm Boca wint Copa Libertadores Slop neemt taken Kales waar Kuerten helpt kansarme kinderen Jeannie Longo onverslijtbaar Tyson naar omstreden bokspartij Rios zegt af voor Wimbledon Van Heeswijk naar de Tour RBC huurt twee ajacieden Epotest niet in de Tour Zeeuwse ME had makkie aan EK-2000 Capirossi snel in de training Nu tot 8 voetbalwedstrijden gratis bellen bij door René van Hattum ROSMALEN - Pittige stelling: als Richard Krajicek tennist zo- 'requiem voor een baltovenaar': tweemaal 5-7 na formidabele setwinst in 6-1. Peter Wessels, niet naar Wim- vrouwen was het niet beter. Amanda Hopmans, de enig overgebleven landgenote in de tweede ronde, vloog er uit tegen de Australische Nicole Pratt. De regionale heldin gaf met nek pijn op na de verlies in de eerste set met 2-6. GPD/ANP SAO PAOLO - Boca Juniors heeft voor de derde keer de Copa Libertadores (de Zuid-Amerikaanse Champions League) ge wonnen. De Argentijnse ploeg versloeg in Sao Paolo titelver dediger Palmeiras uit Brazilië. Na twee gelijke spelen (2-2 en 0-0) moesten er strafschoppen worden genomenDaarbij was Boca de betere ploeg: 4-2. RTR AMSTERDAM - Jeroen Slop neemt bij Ajax de taken waar van de algemeen directeur. Slop is financieel directeur van de Amsterdamse club. Ajax is op zoek naar een nieuwe algemeen directeur.'De functie kwam 14 juni vrij. Op die dag stapte Frank Kales op. Hij verschilde van mening met het bestuur over het beleid. ANP FLORIANOPOLIS - Gustavo Kuerten heeft in zijn geboorte stad Florianopolis in het zuiden van Brazilië een tenniscen- trum geopend voor kansarme kinderen De Braziliaan won tien dagen geleden voor de tweede keer Roland Garros. Het centrum heeft voorlopig 800 kinderen ingeschreven. RTR LE POIRE-SUR-VIE - De Franse wielrenster Jeannie Longo- Ciprelli heeft op 41 - j arige leef tij d haar 41 e nationale titel ver overd. De schijnbaar onverslijtbare atlete was tijdens de Franse kampioenschappen in le Poiré-sur-Vie de snelste bij het tijdrij denLongo gaat zich binnenkort voorbereiden op de Olympische Spelen. Vier jaar geleden won ze in Atlanta goud in de wegwedstrijd en ze wil haar titel verdedigen. AFP GLASGOW - Voormalig wereldkampioen zwaargewicht Mi ke l^son is in Glasgow gearriveerd voor een al op voorhand omstreden bokspartij. Zaterdag staat hij in het voetbalstadi on Hampden Park in de ring tegenover zijn Amerikaanse landgenoot Lou Savarese. De komst van Tyson is vooral bin nen de vrouwenbeweging fel omstreden omdat de bokser in de gevangenis heeft gezeten wegens verkrachting en mishande ling. Vorige week waren er al ruim 40.000 kaartjes verkocht voor het duel, waarbij geen enkele titel op het spel staat. RTR LONDEN - De Chileense tennisser Marcelo Rios doet niet mee aan Wimbledon. De voormalig nummer één van de we reld zegde af vanwege een dijbeenblessure. De 24-jarige Rios is al geen fan van het grastoernooi, waar hij in 1997 als beste prestatie de achtste finale haalde. Vorig jaar ontbrak hij ook bij het grandslamevenement in Londen. Rios zou in de eerste ronde spelen tegen de Marokkaan Arazi. AFP RIJSWIJK - Max van Heeswijk neemt dit jaar voor het eerst deel aan de Ronde van Frankrij k. De Limburger is door team manager Patrick Lefevere opgenomen in de tourselectie van Mapei. Van Heeswijk (27) reed eerder vier keer de Ronde van Spanje en een keer de Ronde van Italië. In de Tour zal hij zich vooral moeten opofferen voor Tom Steels. „Maar als de moge lijkheid zich voordoet kan ik ook een keer voor mijn eigen kans gaan", aldus Van Heeswijk. Chris Boardman verschijnt niet aan de start van de Ronde van Frankrijk. De Britse wielrenner, driemaal winnaar in de pro loog van de prestigieuze Tour, is niet fit genoeg. ANP ais gisteren ae eerste anaernai- ve set tegen Martin Damm kan hij Wimbledon 2000 winnen. Andere stelling: als Richard Krajicek volgende week in Lon den speelt zoals zijn laatste an derhalve set in Rosmalen kan hij ook direct van Albert Costa ver liezen, de gravelspecialist die alleen naar Londen gaat omdat hij er sowieso 20.000 gulden verdient. Krajiceks reactie op beide stel lingen? „Klopt", zei hij nadat hij op het grastennistoernooi door Martin Damm was uitgescha keld. Vier dagen voordat Wim bledon begint liet Richard Kra jicek in Rosmalen weer eens zien dat er geen peil op te trek ken is hoe zijn tiende Wimble don zal verlopen. Drie kwartier speelde Richard Krajicek oogstrelend. Vielen zijn returns en passeerslagen al lemaal in, was er regelmatig de bekende, late versnelling met de forehand en serveerde en vol leerde hij als een jonge god. Het goed bezette stadion in Ros malen zag zelfs de topspin ge slagen backhand passeerslagen en returns die Richard Krajicek in 1996 naar zijn grootste succes stuwden, en het stadion genoot. Hartstikke terecht. Maar drie kwartier prachtten- nis was niet lang genoeg en zal dat volgende week evenmin zijn. Toen Krajicek in de tweede game van de tweede set zijn op slagbeurt verloor en daarmee een doorbraak van Damms ser- veerbeurt onmiddellijk weer uit handen gaf, begon de topvorm langzaam af te brokkelen. In de derde set werd het van kwaad Amanda Hopmans werd gisteren in Rosmalen als laatste Nederlandse deelneemster uitgeschakeld. foto A van onze sportredactie BADEN/ALTO RABASSA - Ex-wereld- kampioen Oscar Camenzind heeft de Ronde van Zwitserland gewonnen. De 28-jarige Zwitser verdedigde in de laatste etappe over 177,9 km van Herisau naar Baden met succeszijnleiderstrui. Camenzind, in dienst van Lampre, zag de Italiaan Stefano Zanini de rit winnen. Mare Lotz eindigde vierde. De groep-Lotz, bestaande uit zes renners, mocht zich uitleven en had aan de meet 7.31 voorsprong. In de eindrangschikking ver anderde het weinig. Camenzind was al vei lig. Hij veroverde de trui eerder in de week op de Duitser Jan Ullrich. De oud-kampi oen van de Ronde van Frankrijk moest met de vijfde plaats (op 2.22) genoegen nemen. Michael Boogerd, ook een dag klassements leider, werd uiteindelijk achtste op 5.13. Camenzind nam met gemengde gevoelens de hoofdprijs in ontvangst. Zijn ploeg Lampre werd niet voor de Tour uitgenodigd, waar hij graag had willen rijden. Nu volgt een gedwongen vakantie. De Spanjaard José Maria Jimenez schreef de Ronde van Catalonië op zijn naam. De achtste en laatste etappe, een tijdrit over 14,8 kilometer tussen San Julia de Loira en Alto de Rabassa in Andorra, was hij de sterkste. De Banesto-renner Jimenez toon de zich de afgelopen drie edities van de Ron de van Spanje al bergkoning. DPA/RTR isen maken indruk met frivole speelstijl De Portugese voetballers, hier op de training met Paulo Sousa (links), Sergio Conceicao (midden) en Sa Pinto (rechts) zijn met hun frivole speelstijl de smaakmakers van het toernooi. foto Armando Franca/AP Portugezen en Fransen maken indruk met frivole speelstijl ROOSENDAAL - RBC heeft de ajacieden Pascal Heije en Darl Douglas voor een seizoen ge huurd. Rechtermiddenvelder Heije (21) debuteerde het afge lopen seizoen in de wedstrijd te gen NEC (5-2). De evenoude Douglas kwam het afgelopen seizoen uit voor Ajax 2. Beide jeugdinternationals zijn af komstig uit de jeugdopleiding van Ajax. RBC presenteerde donderdag ,het beleidsplan voor komend seizoen. Na de onverwachte promotie naar de KPN Telecom- petitie moest het bestuur in Roosendaal in allerijl de doel stellingen aanpassen. Op com mercieel gebied wil RBC de be groting verdubbelen. Daartoe heeft de club Vacansoleil, een reisorganisator voor luxe cam pingvakanties, voor een jaar als hoofdsponsor weten te strikken. De club wil verder de selectie versterken om niet direct weer te degraderen. Naast Heije en Douglas waren al Winston Bak boord en Sander Keller vastge legd. RBC wil nog twee of drie spelers contracteren. Om ze te betalen heeft de club een spe lersparticipatiefonds opge richt. RBC gaat ook de organisatie versterken, onder meer door de aanstelling van een technisch manager, en wil de veiligheid in het stadion vergroten, Van de KNVB mag de club de eerste vier thuiswedstrijden nog de staanplaatsen gebruiken. ANP LAUSANNE - De commissie van deskundigen die door de in ternationale wielrenunie (UCI) is gevraagd een oordeel te vellen over de epotest met gebruikma king van urinemonsters is niet overtuigd van de validiteit van de nieuwe methode. Deze beleeft dus niet al op 1 juli bij de start van de Tour de Fran ce zijn internationale primeur. De afhankelijke clopingexperts Jordi Segura (Spa) en Peter Hemmersbach (Noo) hebben de UCI donderdag geadviseerd een aantal aspecten nader te laten onderzoeken. De Zweed Bo Berglund kwam tot de slotsom dat de in Parijs ontwikkelde urinetest voor epo wel voldoen- de zekerheden biedt. ANP MIDDELBURG - De jongens en meisjes van de Mobiele Eenheid in Zeeland worden bedankt. Hun taak om de orde te handha ven tijdens de Euro 2000 zit er op. Tenzij de hulp van het zware politiegeschut bij plotseling op doemende ongeregeldheden alsnog gewenst is. Al in een eerder stadium was be sloten de op diverse plaatsen in het land achter de hand gehou den ME-reserve te annuleren. Ook een deel van de anderhalf peloton grote eenheid van het Zeeuwse korps hoorde daarbij. Voor de rest had de ME uit dit gewest een makkie aan de assis- tentieverlening. Er zijn drie daadwerkelijke in zetten geweest. Twee keer werd assistentie verleend in Eindho ven en één keer gebeurde dat in Rotterdam. De werkzaamheden betroffen de handhaving van de openbare orde in en rond de speelsteden. Er werden suppor ters begeleid en voorts was de ME uit Zeeland betrokken bij de beveiliging van stadions Zeeuwse politiespecialisten zijn ook betrokken geweest bij enkele bomchecks in stadions. Dat behoorde volgens voorlich- ter Jan van Mourick tot de stan daardprocedures zoals ten tijde van de uitreiking van de Four Freedom Awards in Middelburg ook de Nieuwe Kerk en het ab- .dijcomplex aan een bomcheck werden onderworpen. Net zoals andere korpsen elders in het land heeft de politie Zee land in deze weken een regio- i naai bureau informatievoorzie ning opgetuigd. De bemanning van dit bureau komt nog alle ochtenden bij elkaar, maar kan alleen melden dat het rustig is. Dat kon ook gezegd worden van de sfeer in Zeeland na afloop van de wedstrijd tegen Frank rijk: niks aan de hand. Van Mourick: „Het EK verloopt i gewoon heel leuk. Er is van te voren geroepen dat het één groot feest moest worden. Daar i gaat het nu toch een beetje naar toe". Rechtbank De rechtbank in Middelburg heeft tot nu toe de speciaal gere serveerde zittingscapaciteit voor het berechten van hooli gans niet hoeven benutten. Mochten er de komende dagen alsnog voetbalsupporters bin nen het arrondissement Middel burg over de schreef gaan, dan zullen die zich op 30 j uni of 5 juli voor hun daden moeten verant woorden. tot erger 6-3 6-7 4-6. Restantje Overigens werden alle Neder landers donderdag uit de Heine- ken Trophy geslagen. Sjeng Schalken stond al verloren te gen titelverdediger Pat Rafter. De Limburger was in het res tantje na de regenonderbreking van woensdag even kansloos te gen de Australiër als ervoor: 3-6 2-6. Jan Siemerink schreef met een nederlaag tegen de Zweedse veteraan Magnus Gustafsson een nieuw hoofdstuk bij in zijn door Gijsbert Spierenburg HOENDERLOO - De Denen werden in 1992 in Zweden voor de eerste keer in de geschiedenis Europees kampioen voetbal, waarschijnlijk tot hun eigen verbazing en in elk geval tot ontsteltenis van Nederland en Duitsland. De twee grootmach ten gingen respectievelijk in de halve finale en de finale onder uit tegen een stelletje vrijbui ters, die kort daarvoor van strand en camping waren ge plukt om mee te doen. Door de uitsluiting van Joegoslavië was er op het laatste moment een plaatsje vrijgekomen. Het negende EK bereikte in Gö- teborg een sensationele climax die de geleerden niet voor moge- lijk hadden gehouden en voor raadsels stelde. De Europees ti telverdediger (Nederland) en de regerend wereldkampioen (Duitsland) werden volledig verrast door een team dat zich nauwelijks serieus had gepre pareerd. Deelnemen werd al on verantwoord geacht, laat staan zegevieren. Onbekommerd en ontspannen, zonder zorgen en zenuwen ging de ploeg van Laudrup, Povlsen en Schmeichel destijds te werk, de verzamelde concurrentie knarsetandend achter zich la tend. Op het fenomeen van de wetenschappelijke voorberei ding, dat zo'n beetje heilig was verklaard, werd een diffuus licht geworpen. De Denen maakten vooral plezier, dat zou hun belangrijkste wapen wor den. In de eerste twee weken van Eu ro 2000 is de meeste indruk ach tergelaten door Frankrijk en Portugal, die opmerkelijk re laxed en onbezorgd te werk gin gen. De inspanningen leken hen ogenschijnlijk geen enkele moeite te kosten. Plezier in het werk bleek een doorslaggeven de factor. Het is een terrein waarop ook Oranje nog veel werk te verzetten heeft. We hoe ven ons geen zorgen te maken. Als er een is die dit onderkent, is het de Nederlandse bondscoach wel. Vrijheid De bewieroking van het Latijn se voetbal is niet overdreven. Vooral de Portugese aanvallers, Figo voorop, hebben aange toond hoezeer (beperkte) vrij- bledon, ging er als laatste Ne derlander uit. De Spanjaard Francisco Clavet, achtste ge plaatst, won met 6-4 6-4. Bij de heid op prijs wordt gesteld. De dribbelaars komen tot volle bloei, ook tegen de zogeheten strak georganiseerde verdedi gingen. Het is een interessante ontwikkeling, het is het ant woord op het zo langzamerhand in ongerede geraakte computer voetbal. Europa maakt zich op voor een omwenteling en een nieuwe or de nu het systeem van tactische volmaaktheid, bij voorkeur uit gevoerd door fysiek en conditio neel ijzersterke atleten, niet langer, zaligmakend blijkt. De Portugezen en de Fransen heb ben ons de afgelopen twee we ken de ogen geopend: met drib belen en combineren valt weer wat te verdienen. Zelfs het Franse schaduw-elftal gaf er woensdag in de Arena een staal tje van weg. Als dit de toekomst is, is het voetbal nog niet verlo ren. Terug naar de basis - het is al ja ren het stokpaardje van Cruijff Niet zonder reden is hij al jaren een warm pleitbezorger van het straatvoetbal. De goeroe mag dan vaak onnavolgbaar zijn, op Euro 2000 is zijn gelijk beves tigd. Als Oranje, zoals woens dagavond, door Frankrijk B op zeker ogenblik vrolijk wordt weggetikt, is dat een serieuze waarschuwing. De echte liefhebbers zullen er weinig moeite mee hebben ge had dat de academische aanpak de Duitsers niet langer baat. De dramatische en beschamende aftocht van de Europees kampi oen in Rotterdam zal diepe won den hebben geslagen in het land van Matthaus dat de afgelopen veertig jaar op de voetballand- kaart zo'n dominante positie had, ook buiten Europa. Vaneen incident lijkt hier geen sprake. Het niveau-Jancker - meer kwaliteit heeft Duitsland op het ogenblik niet in huis. Het is voorstelbaar dat de Mannschaft voor geruime tijd is teruggeworpen. Het zegt ge noeg dat Christopher Daum zich niet geroepen voelt Erich Ribbeek op te volgen. Hij is wel goed, maar niet gek. Als voet balland bestaat Duitsland niet meer. Zegen Duitsland en Engeland op een en dezelfde avond naar huis - het was bijna te mooi om waar te zijn. De historische uitschake ling betekende een overwinning van het voetbal en tegelijkertijd een zegen voor de organisatie die in een klap van een grote zorg was bevrijd. Ribbeek nam meteen ontslag, hij had geen an dere keus. In het belang van En geland had Keegan het voor beeld van z'n collega moeten volgen. Als de FA, de Engelse voetbal bond, met de nationale ploeg het beste voor heeft, vervangt het de man die op Euro 2000 schromelijk tekort schoot. Kee gan wist zich met z'n houding langs de lijn geen raad. Hij be waakte slechts de hiërarchie. Anders is het niet te verklaren waarom hij het grote talent Owen ondergeschikt maakte aan Shearer, de oude en trage captain die tot op het bot versle ten lijkt, maar zonder scrupules werd gehandhaafd. De boys van Keegan maakten een lusteloze en uitgebluste in druk, met name die van Man chester United (Neville, Scholes en Beckham). De tol van een lang en slopend seizoen doet zich hier zonder twijfel gelden. Er zijn er meer die te lijden heb ben. Ook Raul (Real Madrid), Guardiola (FC Barcelona), Cocu (FC Barcelona), Bergkamp (Ar senal) en O vermars (Arsenal) blijven in de Lage Landen ver verwijderd van hun normale vorm. Het elfde Europees kampioen schap voetbal gaat een interes sante laatste week tegemoet, en mogelijk ook weer een attrac tieve, zeker als de doelpunten blijven vallen als rijpe appelen zoals tot dusverre het geval is. Het verdriet in België is groot, niet eerder in de geschiedenis was het gastland voor de kwart finales al uitgeschakeld. De lol is er nu natuurlijk een beetje af in Vlaanderen en Wallonië, maar gelukkig is Nederland er nog om het feest zonder grenzen kleurig te stemmen. GPD van onze sportredactie TOKIO - Vier jaar stond Sydney centraal voor de volleybalvrou wen van bondscoach Pierre Mathieu. Donderdag spatte de olympische droom uiteen. On danks de vele investeringen slaagden de vrouwen er niet in hun doel te bereiken. Huilend en nauwelijks aan spreekbaar zochten de speel sters na de winnende klap van Zuid-Korea troost bij elkaar. Met het 3-1-verlies tegen de Aziaten, de vierde nederlaag in vijf duels, verspeelde Oranje in Tokio de laatste mogelijkheid op een toegangsbewijs voor de Spelen. De ploeg toonde na een moeizame start vechtlust, maar kon de olympische aspiraties niet redden. Geïnspireerd door van onze sportredactie UTRECHT - Het is de zeilsters Lisa Westerhof en Ardis Boll- weg niet gelukt in een kort ge ding uitzending naar de Olym pische Spelen af te dwingen. Volgens de president van de rechtbank in Utrecht heeft het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond (KNWV) het vol ste recht de combinatie Brou wer /Verbeek af te vaardigen in de470-klasse. Brouwer en Verbeek werden aangewezen omdat zij het afge lopen jaar tweemaal een A-li- miet van het NOCNSF haalden. Bollweg en Westerhof wonnen weliswaar de selectiewedstrij den, maar haalden geen limie ten. Zij tekenden bezwaar aan en stapten na afwijzing naar de rechter. Volgens Bollweg en Westerhof wordt in de selectiereglementen van het KNWV niet duidelijk dat het halen van een A-limiet zwaarder weegt dan het winnen van de selectiewedstrijden. Ze benadrukten dat ze door een plotselinge storm tijdens de laatste wedstrijd, de Spa Regat ta in Medemblik, een zekere A- limiet hadden gemist. De rechtbankpresident oor deelde dat het KNWV het volste recht heeft de Spa Regatta niet de gouden medaille van de man nen in Atlanta begonnen de vrouwen vier jaar geleden aan de turbulente Road to Sydney. Onder Bert Goedkoop besloten de speelsters uit de competitie te stappen. Na een mislukt EK in Tsjechië en een onderzoek naar zijn functioneren besloot Goed koop op te stappen. Opvolger Pierre Mathieu stuur de de speelsters terug naar de competitie. Bij het WK in 1998 (7e) het EK (5e) vorig jaar in Ro me en het kwalificatietoernooi in januari in Bremen (4e) sprak hij nog over een gebrek aan er varen speelsters. Ook met de routiniers lukte het de coach niet de ploeg naar de Spelen te brengen. Mathieu bouwde in het verleden een reputatie als resu'l- taatcoach op. ANP als limietevenement te beschou wen. De president was ook van mening dat uit het reglement van het verbond kan worden af geleid dat het halen van tenmin ste een A-limiet voor uitzending naar Sydney doorslaggevend is. ANP ASSEN - De Italiaanse motor coureur Loris Capirossi heeft tijdens de eerste kwalificatie training van de Grand Prix van Nederland in de 500 cc een snel le tijd neergezet. Hij reed op zijn Honda op het 6,049 kilometer lange TT-cir- cuit van Assen een rondje van 2.02,740. Dat was iets meer dan een seconde achter het record van de Japanner Tadayuki Oka- da, die vorig jaar 2.01,564 klok te. Jurgen van den Goorbergh van het Nederlandse Rizla- team kwam met zijn Honda niet verder dan de veertiende tijd (2.05,231). In de 125 cc was de Japanner Noboru Ueda de snelste. De Honda-coureur rondde het ver nieuwde circuit in 2.20,623. Vandaag, vrijdag, volgt de tweede kwalificatietraining, zaterdag de race. ANP Advertentie Vandaag geen nieuwtjes over Oranje, maar een geweldige aanbieding van Elke nieuwe abonnee kan nu namelijk heel veel belminuten cadeau krijgen. Maximaal zelfs 720 minuten en dat is 12 uur gratis bellen! Om je een idee te geven hoe lang dat is: dat is al snel de duur van 8 voetbalwedstrijden. Vraag de dealer naar de voorwaarden. Deze aanbieding is geldig tot en met 30 juli. De groeten van www.ben.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25