Belangen goed voor kas Philips Vivendi ruilt water voor mediazaken Banken willen af van klanten die niet bijdragen aan de winst Schiphol knapt luchthaven van New York op Deel tijd wet is stok achter de deur tegen onwillige werkgevers financiën en economie woensdag 21 juni 2000 Oud-dochters winstgevend ING verkoopt belang in Aegon Iets minder varkens Economie Noord-Korea groeit Pink Roccade vult schatkist Saatchi Saatchi wordt Frans Particuliere betaling bij ABN Amro via Internet AMSTERDAM - Bank ING heeft zijn belang van 6,6 procent in verzekeraar Aegon te koop aangeboden. Aegon neemt zelf de helft van de ruim 88 miljoen aandelen over. Voor de andere helft worden institutionele beleggers benaderd. ING denkt de transactie binnen twee dagen te kunnen afronden, zo meldde de bank gisteren. De transactie levert ING naar schatting ruim zeven miljard gulden op. De bank heeft het geld nodig om de overname van de Amerikaanse verzekeraar Relia Star te financieren. Het Nederlandse bedrijf biedt ƒ15 miljard voor de Amerikanen. Formeel wordt de helft van het pakket gekocht door de Ver eniging Aegon, die 53 procent van het stemrecht bij Aegon NV in handen heeft. ANP VOORBURG - Het aantal varkens in Nederland is iets afge nomen. Op 1 april waren er in totaal 13,1 miljoen, ongeveer 300.000 minder dan een jaar eerder, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee is de var kensstapel weer terug op het niveau van eind 1985. Uit de cijfers kan niet worden afgeleid dat de voorgenomen verkleining van het aantal varkens stagneert, aldus een woordvoerder van minister Brinkhorst (Landbouw). ANP SEOUL - De economie van Noord-Korea is voor het eerst in negen j aar weer gegroeid, zo heeft de Zuid-Koreaanse centra le bank gisteren gemeld. De groei kwam in 1999 uit op 6,2 pro cent. In nagenoeg alle takken van de economie ging het beter, maar vooral de bouw en de mijnbouw zijn de motor. De verwach ting is dat de groei doorzet. Vergeleken met 1989 was de economie van Noord-Korea in 1999 met 25 procent gekrompen, zei de centrale bank, die het rapport samenstelde op basis van gegevens van handelspart ners van Noord-Korea en cijfers van de Verenigde Naties. Noord-Korea geeft geen eigen cijfers vrij. AP DEN HAAG - De Nederlandse staat wil 55,75 euro voor een aandeel Pink Roccade. De staat heeft 5,5 miljoen aandelen op de markt gebracht. In totaal leveren die de schatkist 672 miljoen op. Bij een grote vraag doet de staat nog eens 825.000 aandelen in de verkoop. Automatiseerder Pink Roccade, het vroegere rijksrekencen trum, ging vorig jaar juli naar de beurs. Toen deed de overheid al afstand van een belang van 26,1 procent. Het huidige over heidsbelang wordt nu met nog eens de helft teruggebracht. Belangstellenden konden de afgelopen weken inschrijven op de vrijkomende aandelen. De toewijzing volgt vrijdag. Het aandeel Pink Roccade sloot gisteren op de beurs in Am sterdam op 54,50 euro. ANP LONDEN - Het Franse reclamebedrijf Publicis neemt via een aandelenruil het Britse Saatchi Saatchi over. Daardoor ontstaat het op vier na grootste reclamebureau ter wereld, zo is gisteren bekendgemaakt. De waarde van de transactie ligt op twee miljard euro 4,4 miljard). De aandelenruil is gebaseerd op 500 pence voor een aandeel Saatchi. Dat is bijna negentien procent meer dan de slotkoers van maandag. Om de transactie te financieren geeft Publicis tussen de 3,35 miljoen en 4,5 miljoen aandelen uit. Saatchi krijgt na afronding van de overname een belang van ongeveer dertigprocent in Publicis. Het nieuwe concern heeft een marktwaarde van ongeveer 6,3 miljard euro 14 miljard) en een omzet van 2,1 miljard euro 4,7 miljard). ANP/Bridge door Alex Boqers DEN HAAG - Philips profiteert flink van de belangen in voor malige dochterondernemingen. Het bedrijf verdiende deze week 6,3 miljard gulden met de ver koop van 16,4 procent van de aandelen ASML. Bovendien werd gisteren het be lang van Philips in drank- en filmconcern Seagram in één klap een dikke vier miljard gul den meer waard. Seagram laat zich overnemen door Canal Plus en Vivendi. Seagram, Canal Plus en Vivendi besloten giste ren na lang onderhandelen sa men verder te gaan via een aandelenruil. Onder de naam Vivendi Uni versal ontstaat zo de op één na grootste leverancier ter wereld van film, muziek en nieuws en nieuwe communicatiemidde len, zoals de mobiele telefoon, Internet en betaaltelevisie. De drankendivisie van Seagram wordt verkocht. Philips heeft haar elf-procents belang in Seagram overgehou den aan de verkoop van doch terbedrijf Polygram aan Seagram. Na omwisseling in aandelen Vivendi Universal houdt Philips een belang van ongeveer vier procent over. Maar belangrijker, de aandelen Seagram 'worden door de be drijven gewaardeerd op 178 gulden. Dat is bijna de helft meer dan de 122 die een stuk Seagram vorige week kostte. Het belang van Philips is daar door nu zo'n 7,3 miljard gulden waard. Bij de verkoop van Poly gram anderhalf jaar geleden was dat nog maar drie miljard. Philips wil niet zeggen óf en op welke termijn het de aandelen in het nieuwe bedrijf gaat ver kopen. In het contract met Seagram heeft Philips zich tot 20 december dit jaar gebonden aan het pakket. Naar verwach ting ronden Canal Plus, Vivendi door Cees van Zweeden PARIJS - Amper vijf jaar gele den was Vivendi nog een saai, ouderwets waterbedrijf dat luisterde naar de naam Généra les des Eaux. Deze week kocht het Universal Studios, produ cent van films als Jurassic Park, en er was niemand die ervan op keek. Weinig bedrijven op het oude continent zijn erin geslaagd in een zo kort tijdsbestek zichzelf zo grondig opnieuw uit te vin den als het Franse Vivendi. On der topman Jean-Marie Messier groeide Vivendi in luttele jaren uit tot een gigant die excelleert in alles wat de moderne mens wil: mobiele telefonie, Internet, film, muziek, nieuws. Die transformatie van waterdi nosaurus tot internettijger kreeg gisteren zijn beslag door het samengaan van Vivendi met Canal Plus en het Canadese Seagram, eigenaar van Uni versal Studios en het muziekbe- drijf Polygram (ooit van Phi lips). De nieuwe groep, Vivendi- Universal gedoopt, krijgt Mes sier als topman en Parijs als hoofdkwartier. Beurswaarde: honderd miljard euro. Vivendi-Universal is het Euro pese antwoord op de fusie van internetprovider AOL en Time Warner eerder dit jaar. AOL ging met Time Warner in zee omdat het 'inhoud' nodig had voor zijn internetklanten. Time Warner, dat in films, televisie en tijdschriften deed, kon die in houd bieden. Hetzelfde geldt voor Vivendi. Het bedrijf was uitgegroeid tot de nummer twee in Frankrijk op het gebied van zowel vaste als mobiele telefonie, maar ont beerde 'inhoud' voor zijn portal. Via die portal, die straks op roepbaar moet zijn op zowel de mobiele telefoon als de televisie en de personal computer, hoopt Vivendi over een jaar tachtig miljoen klanten 'inhoud' te bie den. Een deel van die inhoud had Vivendi al. Het bedrijf was eigenaar van de uitgeverij Ha- vas en had een 48,8-procents aandeel in Canal Plus, dat (vooral Franse) televisiefilms produceert. Hollywood Maar wat ontbrak, waren Ame rikaanse speelfilms en muziek. Universal Studios is met een marktaandeel van bijna dertien procent na Disney en Warner de derde grootste producent in Hollywood. Polygram gaat door voor de grootste muziekprodu cent ter wereld. Omdat het nieuwe bedrijf de klant van de wieg tot het graf kan bedienen, is het volgens Messier verzekerd van een winstgevende toekomst. Om Seagram te kunnen kopen moet Messier ongeveer vijftig miljard euro op tafel leggen (in de vorm van aandelen Vivendi), veertig procent meer dan de laatste koers van de aandelen Seagram. Dat was echter, zei Messier tot zijn enigszins ver ontruste aandeelhouders, 'ab soluut redelijk'. Die aandeelhouders zullen on getwijfeld bereid zijn Messier het voordeel van hun twijfel te gunnen, want Vivendi was de afgelopen jaren een van toppers op de Franse beurs. Bovendien werd Messier vorig j aar door het toonaangevende tijdschrift Stratégies tot 'zakenman van het jaar' gekozen. Met Seagx-am kiijgt Messier ook een schuld van 6,6 miljard dol lar. Die schuld kan Vivendi een voudig inlossen door de dran- kenpoot van Seagram, dat ooi'spronkelijk alleen in geest rijk vocht deed, te verkopen. En het alcoholvrije vocht waar mee Vivendi ooit zijn geld ver diende? Messier gaat gewoon m juli met zijn waterbedrijf, Vi vendi Environnement, de boer op. Cashflow Hij is deze zomer dan een paar flessen whisky en water armer Maar daarvoor in de plaats krijgt hij, zoals hij zei: „Een be drijf met een beurswaarde van honderd miljard euro, dat een jaaromzet heeft van vijftig mil jard euro, een permanente cash flow genereert, zonder schulden is, en zijn hoofdkantoor in Pa rijs heeft." Niet slecht voor iemand die vier jaar geleden bij zijn aantreden alom scepsis ontmoette. GPD en Seagx-am him samengaan rond die tijd af. Philips heeft be loofd de aandelen Vivendi Uni versal daaima nog drie maanden vast te houden. Of Philips daarna verkoopt is lang niet zeker. Het belang in Vi vendi is zakelijk interessant, zegt Philips-topman Boonstra. Zo verkoopt het concern al de coders aan Canal Plus. Van de wens van Vivendi Uni versal om meer content te gaan verspx-eiden via Internet en mo biele telefoon kan ook Philips profiteren. Philips maakt zoge naamde set-top boxen waarmee consumenten kunnen internet ten op hun televisie en maakt mobiele telefoons en ondex-de- len daarvoor. Het aandeel Philips vaart in ie der geval wel bij het bod. Giste ren sloot Philips bijna zes pro cent hoger op 55 euro. GPD Overzicht van een controlekamer van Canal Plus. Het Franse televisiestation is gefuseerd met media-gigant Vivendi en dranken- en amu sementsconcern Seagramfoto AP door Nathalie Strijker UTRECHT - Werknemers die graag minder willen werken maar dat van hun baas nooit mochten, hebben vanaf volgen de maand het recht aan hun zij de. Op 1 juli treedt namelijk de wet aanpassing arbeidsduur in werking. Die geeft werknemers het recht zelf te bepalen hoeveel uren ze willen werken. De praktische uitvoerbaarheid van de wet staat nog ter discus sie omdat over een aantal aspec ten nog jurisprudentie moet ko men. In elk geval is de wet wel een stevige steun in de rug voor werknemers die wex-ken in een onderneming waar deeltijdba nen taboe zijn. Werkgevers zullen voox-taan met zware argumenten moeten komen willen ze een verzoek om vërandexing van arbeidsduur naast zich neer kunnen leggen. Iedere werknemer die een jaar of langer in dienst is, kan met deze wet in de hand een kortere of juist langere werkweek eisen. Het recht op aanpassing van de arbeidsduur geldt overigens niet alleen voor gewone werk nemers maar bijvoorbeeld ook voor flex werkers en stukloners. Alleen bedrijven met minder dan tien werknemers vallen niet onder de wet. De wet is onderdeel van de toe komstige wet arbeid en zorg waarin diverse maatregelen op elkaar worden afgestemd, zoals regelingen voor betaald zorg verlof, adoptieverlof en kx-aam- verlof voor vaders. Bedrijfsbelang Een verzoek tot aanpassing van het contract om in deeltijd te gaan werken moet vier maan den voor de beoogde datum ge daan wox-den en kan maximaal eens per twee jaar ingediend worden. De werkgever is ver plicht op dit vex-zoek schriftelijk te reageren. Hij moet dit uiter- Jijk een maand voor de beoogde ingangsdatum doen. Doet hij dat niet, dan betekent dit dat hij nret de aanpassing akkoord gaat. De werkgever kan het verzoek van de werknemer slechts af wijzen als er sprake is van zwaax-wegende bedrijfsbelan gen. Deze belangen zijn in de wet niet duidelijk omschreven. Problemen bij het invullen van de vrijgevallen uren, problemen reet de roostering en veilig heidsrisico's kunnen een wette lijk erkende grond zijn om deel tijdwerk te vei'bieden. Die critex-ia zijn vaag. Jurispruden tie zal moeten uitwijzen wat nu echt zwaarwegende i'edenen zijn. Als werkgever en werknemer niet tot overeenstemming ko men, kan de laatste zijn verzoek aan de rechter voorleggen. De baas zal moeten aantonen da't er onoverkomelijke bezwax-en kle ven aan minder werken. Als die bezwaren niet overtuigend zijn, zal de rechter het verzoek van de werknemer alsnog toewijzen. Het is al wel duidelijk dat een verzoek om meer uren minder makkelijk gaat. Afwijzing van zo'n verzoek is mogelijk bij ge brek aan wex-k of financiële middelen. Sociale partijen kunnen in een CAO ovex-igens afspreken dat dit recht niet geldt. Stok De FNV is in hoofdlijnen tevre den met de nieuwe wet, maar plaatst nog wel een aantal kant tekeningen bij de px-aktische uitvoei'baax*heid ex-van. Beleids medewerkster M. Dalgliesh, van de vakcentrale FNV: „De wet heeft vooral een grote sym bolische waarde. Het is een stok achter de deur. Wij hadden lie ver gezien dat de wet ook zou gelden voor kleinere bedrijven met minder dan tien wei-kne- mex-s. Nu valt er toch weer een groot aantal mensen buiten de boot." Bovendien vindt de FNV de nieuwe wet in sommige opzich ten te vaag. „De wet schrijft voor dat er binnen de CAO af spraken gemaakt moeten wor den over mensen die meer uren willen werken. Over de nadere invulling van die afspraken wordt verder met geen woord gerept. Het is dus onduidelijk of een werkgever met een OR de afspraak mag maken dat het antwooi'd op een verzoek voor meer werken ook standaard 'nee' mag zijn." Onduidelijk Daarnaast vindt de FNV ook de omschrijvingen van de redenen om nee te zeggen op een verzoek onduidelijk. „De wet spreekt over zwaarwegende bedrijfsbe langen, maar dat zegt natuur lijk buitengewoon weinig. Wij hadden liever gezien dat die voorwaarden wat strakker ge formuleerd waren", aldus Dalg liesh. GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Banken komen er steeds openlijker voor uit dat ze geld willen verdienen aan hun klanten. Postbank topman Wijngaarden zei het onlangs zo: „We hebben een half miljoen klanten die niet bijdragen aan de winst. Die moeten we binnen enkele jaren rendabel krijgen." Wie dan nog geld kost, wordt desnoods uit het klantenbe stand verwijderd. Cliënten die een bedrag onder cle duizend gulden willen ophalen, stuiten bij bankkantoren steeds vaker op het verzoek daarvoor niet langer de balie op te zoeken, maar de geldautomaat. Een balietransactie is tien tot vijf tien maal duurder dan een tx-ansactie via een automaat. Banken geven enorme bedra gen uit om hun balies te ont lasten. Ze blij ven investeren in de chipper en de chipknip, ook al gelooft de consument er nog steeds niet echt in. Er wox'den internetdiensten opgestart, waarmee klanten veel bank zaken zelf kunnen afhandelen. Via steeds verfijndere soft ware wordt het gedrag van klanten geregistreerd en ge analyseerd. We wiUen precies weten hoe en waar de klant met ons contact zoekt. Hoe meer we van hem weten, hoe beter we onze diensten op het individu kunnen toesnijden", zegt een Rabo-woorclvoerder. Bescheiden Nu de banken steeds px-eciezer weten hoe de klant zich ge- dx-aagt, kunnen ze zich ook een beter - idee vormen waar de klanten zitten die alleen maar verlies opleveren. De Post bank heeft gemerkt dat er veel klanten zijn die er een beschei den rekening op na houden, naast een rekening bij een an dere bank, waar ze bijvoox- beeld hun salaris op laten stor ten. Als op die kleine rekening af en toe een kleine transactie wordt gedaan via de bekende gratis postdienst, dan levert dat de bank verlies op. Alle banken hebben zulke on rendabele klanten. In Neder landlopen erruimtwintigmil- joen particuliere rekeningen, op een "totale bevolking van nog geen zestien miljoen. Postbank-directievoorzitter Wijngaarden kondigt aan dat Banken (op de foto de Postbank tijdens het Pinkpopfestival) zien hun klanten het liefst achter de pin-automaat. Op termijn mogen alleen gehandicapten nog aan de balie komen. foto ANP zijn bank in de toekomst alleen nog maximale service biedt aan klanten die veel opbx-en- gen. Klanten die minder geld in het laatje brengen, moeten genoegen nemen met minder dienstverlening. Volgens Wijngaarden willen klanten dat ook, als de prijs er naar is. Postbank wil zich als prijs vechter manifesteren door met 'witte' producten (zonder Postbanklabel) te komen, waar naar vexwachting onder meer studenten belangstelling voor hebben. Ze kunnen bij voorbeeld een rekening ope nen, zonder dat ze afschriften krijgen. De rekeninghouder moet zelf zijn saldo bijhouden. Imago Bankwoordvoerdex's verkla ren dat de meeste onrendabele klanten met zachte hand zijn te bewegen naar minder kost baar bankgedrag. De concerns, die in elke x-eclame- uiting uitdragen klantvrien delijk te zijn, vx'ezen echter imago-schade als ze al te ruw optreden. Lokale Rabobanken kregen onlangs opnieuw de uitdrukkelijke opdracht van door Maurice Wilbrink HUIZEN - Paiiiculiere en kleine zakelijke klanten van ABN Amro kunnen na de zomer hun betalingsverkeer via Internet re gelen. Ze kunnen meteen zien of de transactie is uitgevoerd. Het is een van de nieuwe internetdiensten die ABN Amro nog voor het einde van dit jaar wil aanbieden. Het zal voorlopig gaan om binnenlands betalingsverkeer. Ook de Postbank komt later dit jaar met een vergelijkbaar initiatief. Volgens D. van den Brink, lid van de raad van bestuur van ABN Amro, is het nog te vroeg voor wereldwijd betaiingsvex'keer via Internet. Hij zei dit gisteren tijdens een studiebijeenkomst in Huizen, georganiseerd door automatiseei'der Iquip. GPD directievoorzitter Smits om te snoeien in hun kosten. Het aantal klassieke kantoren waar alle diensten worden aangeboden, wordt vei'kleind. De bank wil contracten afslui ten met winkeliers, die na mens Rabo een kas verzorgen, waar klanten voor eenvoudige handelingen terechtkunnen. Rabo claimt dat ze het aantal tx-ansacties aan de balie in 1999 met tien procent heeft doen dalen, enkele van de nu onder de Fortis-vlag operex-en- de VSB-banken behalen al vijftig procent. Dat kan vol gens de bank alleen als de be staande klantenkring inten sief wordt begeleid bij het wennen aan alternatieven. Bxj zo'n campagne in Rotterdam maakte de VSB in '98 een vi deofilm en oefende het 'pin nen' met klanten. De automatentechniek schrikt steeds minder klanten af, con stateert Fortis, maar de locatie soms des te meer. Geldauto maten worden nu steeds vaker op drukke plaatsen neergezet. Uiteindelijk zijn alleen men senmet een handicap nog wel kom bij de balie voor eenvou dige tx-ansacties. Anderen die alternatieven blijven weige ren, krijgen straks de rekening gepresenteerd. GPD Met de privatisering in aantocht ligt de monopoliepositie van luchthaven Schiphol onder vuur. Het bedrijfsleven vreest dat de tarieven straks verder stijgen. De KLM wil het liefst met een eigen terminal op Schiphol de zaken zelf in de hand krijgen. Gek genoeg is in New York juist het omgekeerde gaande. Daar is het Nederland se overheidsbedrijf zelf de concurrentie aangegaan met ge vestigde Amerikaanse vlieg maatschappijen. door Richard Mooyman NEW YORK - Voor veel buiten landse bezoekers valt de eerste kennismaking met New York flink tegen. De aankomst op de luchthaven John F. Kennedy (JFK) is bepaald geen pretje. De drukke internationale terminal vier is groezelig, onoverzichte lijk en benauwd. Om nog maar te zwijgen over de lange rijen bij de strenge immigratiedienst. Het uitgewoonde complex wordt inmiddels onder regie van Schiphol omgetoverd in een licht en ruim luchthavenge bouw. De Nederlandse invloed reikt zelfs tot in de toiletten. De ux'inoirs zijn, zoals op Schiphol, uitgerust met een namaakvlieg- je dat de heren het mikken moet vergemakkelijkenEn de grens beambten krijgen een cursus klantvriendelijk optreden. In totaal kost de gedaantever wisseling van de tenninal tot een Amerikaans Schiphol ruim twee miljard gulden. Schiphol hoopt met het beproefde Neder landse luchthavenconcept klanten weg te kapen bij de an- dex-e acht terminals van JFK, die door (overwegend Amerikaan se) vliegmaatschappijen wor den geëxploiteerd. Schiphol is daarmee ter plekke een geduch te concux-rent geworden van de vliegmaatschappijen. De KLM en tientaHen andere overwegend niet-Amerikaanse maatschappijen maken gebruik van terminal vier. „Dit is nog steeds de gateway voor Ameri ka", zegt H. Mohxmann, baas van Schiphol USA. „We drijven hier op de aantrekkingskracht van de stad New York. We zijn niet afhankelijk van een be paalde vliegmaatschappij of al liantie." Schiphol USA is bezig met een ambitieus project: de bouw van een nieuw hoofdgebouw en twee Schipholpieren, die later eventueel kunnen worden ver lengd. Over een jaar moet de in grijpende sloop- enbouwopera- tie zijn voltooid. Tot die tijd blijft het behelpen voor vlieg maatschappijen en passagiers. Schiphol gaat het concept van de 'aixportcity' exporteren naar New Yoi-k. Het tamelijk Spar taanse JFK zal worden uitge rust met allerlei voox'zieningen, zoals een uitgebreid winkel complex en horeca. „Aan dat concept is men hier nog niet toe", zegt Mohrmann. Schiphol verwacht dat er heel wat geld kan worden verdiend in de 2,5 uur dat passagiers gemiddeld op het vliegveld rondhangen. De Nederlandse avonturen in New York verlopen bepaald niet probleemloos. De bouw raakte vertraagd en enkele vliegmaat schappijen keerden de terminal de rug toe, waardoor het aantal passagiers in 1999 met 12 pro cent daalde tot ruim 4,5 miljoen. Dit door de verscherpte concur rentie met de andere terminals en de vliegvelden LaGuardia en Newark. Veixler werd Schiphol gecon fronteerd met een vex-beten machtsstrijd tussen de stad New York en staten New York en New Jersey rond de zeggenschap over de luchthaven. Hotel Mede als gevolg van deze poli tiek getinte strubbelingen is het onduidelijk of Schiphol een groot hotel en congrescentrum op het vliegveld kan neerzetten. Ook is onduidelijk of het con sortium de terminal slechts vijf tien jaar of toch langer mag exploiteren. Cijfers wil Mohr mann niet kwijt, maar hij verze kert dat het px-oject ook met een looptijd van vijftien jaar winst gevend zal zijn. De terminal» in New York is het eerste echt grote buitenlandse project van Schiphol. De Neder landse luchthaven heeft ook een belang in de exploitatie van Brisbane Airport (Australië). Verder is een bod uitgebracht op de luchthaven van Jakaxta. Na de privatisering wil Schiphol, nu nog eigendom van de staat en de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, de vleugels nog va ker uitslaan in het buitenland. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7