Ministers Shas nemen ontslag PZC Nieuw bloedbad op Moluks eiland Halmahera Drinkwaterprobleem Israël lang kwestie van pappen en nathouden www.touchnet.nl Dreigende taal radicale unionisten Ulster Greenpeace geeft vervalst rapport Statoil uit Lockerbie-getuige rept over geknoei met bewijsmateriaal buitenland Religieuzen Israël zetten Barak voor blok Allende terug in Santiago Napoleon kandidaat-burgemeester Franse presidentstermijn korter Kwart wereldbevolking is arm Arts Auschwitz gaat vrijuit Doden bij protesten Nigeria Sierra Leone denkt aan tribunaal voor berechting rebellenleider Sankoh Vluchtelingenorganisatie klaagt over kampen Timor woensdag 21 juni 2000 'door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De vier ministers van de Israëlische religieuze partij Shas hebben gisteren schriftelijk hun ontslag inge diend bij premier Barak. De al maanden durende crisissi tuatie in het Israëlische kabinet heeft daarmee een nieuwe fase bereikt. Een oplossing op het laatste moment blijft mogelijk omdat het ontslag van de minis ters pas na 48 uur, dat wil zeg- door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Inwoners van Israël werden gisteren wakker met het nieuws dat ze waarschijnlijk niet langer naar hartelust hun tuinen mogen sproeien en hun auto's wassen. Van de ene op de ander dag, zo leek het, had de overheid in de gaten gekregen dat het einde van de zoetwater- voorraad in zicht is. Israël tracht nu in allerijl water tekopen in Turkije. De hele ope ratie draagt het stempel van wat in Israël bekend staat als de 'het-komt-wel-goed-methode een langdurig gebrek aan plan matig beleid dat uiteindelijk leidt tot een paniekoplossing. Volgens waterdeskundigen was de reis naar Turkije niet nodig geweest als er bijtijds ontzil- tingsinstallaties en faciliteiten voor hergebruik waren ge bouwd. Zulke oplossingen zou den ook het milieu hebben kun nen redden, maar alle particu liere initiatieven in die richting zijn gesmoord in de bureacratie. Inmiddels kan Israël niet meer om drastische maatregelen ,heen. Minister van Infrastruc- tuur Suissa komt niet alleen met een verbod op het sproeien van tuinen en het wassen van auto's, maar ook een drastische beper kingvan het gebruik van drink water door cle landbouw. Er is zelfs sprake van een verminde ring" van de watersubsidie aan de boeren. Die subsidie werkt immers verspilling in de hand. Het ligt in de verwachting dat de landbouwlobby in de Knesset dat niet lichtvaardig zal opne men en zich bij protestacties on der meer zal beroepen op 'natio nale veiligheid', een term die in Israël naar hartelust wordt ge bruikt om recht te praten wat krom is. In dit geval redeneren de landbouwers dat een eigen voorraad Aardappelen, kom kommers en tomaten onmis baar is om Israël van de honger dood te redden in het geval van een beleg door zijn vijanden. In werkelijkheid zijn de boeren niet alleen de slachtoffers, maar ook de voornaamste oorzaak van het drinkwatertekort. Nog steeds verbouwen ze teveel pro ducten die in het droge klimaat van het Midden-Oosten niet thuis horen en dus een overvloe dige irrigatie eisen. Een veel te klein deel van het sproeiwater wordt geleverd door het zuive ren van rioolwater, waardoor de landbouw een zwaar beroep moet doen op de snel slinkende drinkwatervoorraad. Voeg daarbij een lange periode van droogte en een sterke bevol kingsaanwas en het is duidelijk waarom het water van het Meer van Galilea angstwekkend laag staat. Bovendien wordt de drinkwaterkwaliteit met de dag slechter omdat milieuhygiëne weinig aandacht krijgt. Op veel plaatsen in Israël is kraanwater geen drinkwater meer te noe men. GPD gen morgenmiddag, van kracht wordt. De afgelopen dagen zag het er naar uit dat de regering zou toe geven aan vrijwel alle eisen van Shas, zoals extra geld voor reli gieus onderwijs en legalisering van religieuze radiopiraten. Maar binnen de partij heerst on enigheid over de hardheid van die toezeggingen. Shas, met zeventien zetels de op twee na grootste Knessetfractie, is voor premier Barak een zo goed als onmisbare coalitie partner. Maar de partij is uiterst onberekenbaar, ook al omdat de dienst er wordt uitgemaakt door een 'Raad van Tora Wij zen', een college van aan Shas gelieerde rabbijnen onder lei ding van de Ovadia Josef. Deze voormalige opperrabbijn, heeft een ongekend machtige positie omdat hij kabinetten kan ma ken of breken. Simpel De secretaris van de Raad van Tora Wijzen, Rafael Pinchasi, verklaarde gisteren dat premier Barak de crisis heel simpel kan oplossen door onverkort toe te geven aan de verlangens van de partij. ,,Het enige wat hij hoeft te doen, is Shas te geven wat ze verdient", zei hij. Barak kan zonder toegeven het voortbestaan van zijn kabinet, en daarmee het vredesproces, vergeten. De kans is aanwezig dat er voor morgen een oplos sing voor de crisis uit de bus rolt. Barak noch Shas staat te sprin gen om nieuwe verkiezingen. Knessetleden van Shas die hun verkiezing danken aan oud partijleider Deri, zijn bang hun zetels te verliezen nu deze niet meer in functie is. Deri is vorig jaar veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens onder meer machtsmis bruik en fraude. Opiniepeilin gen voorspellen bovendien een stevig verlies voor Shas als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Barak wil geen ver kiezingen voor hij resultaten kan laten zien in het vredespro ces. GPD SANTIAGO - Een kraan takelt een beeld van de Chileense president Allende op zijn plaats bij het presi dentiële paleis La Moneda in Santiago. Het Chileense leger greep in 1973 onder leiding van Augusto Pi nochet de macht; Allende kwam in La Moneda om het leven toen de coupplegers zijn ambtswoning ver overden. foto Roberto Candia/AP AJACCIO - Charles Napoleon (49) heeft zich kandidaat ge steld voor het burgemeesterschap van Ajaccio, hoofdstad van Corsica en geboorteplaats van Napoleon. De afstammeling van Napoleons jongste broer is de eerste uit de familie van de vroegere Franse keizer die het hoogste ambt van Ajaccio nastreeft. Hij kondigde gisteren aan niet als bo- napartist, maar als 'partijloze democraat en republikein' naar het ambt te dingen. Het burgemeesterschap van de Corsicaanse hoofdstad is tra ditioneel in handen van de bonapartisten. Maar uitgerekend een afstammeling van de vroegere Franse keizer wil aan die traditie een einde maken. DPA PARIJS - Het Franse parlement heeft gisteren gestemd voor de verkorting van de ambtstermijn van de president van ze ven tot vijf jaar. Een grote meerderheid van de afgevaardigden stemde voor het wetsvoorstel, dat nu nog moet worden goedgekeurd in de senaat. Dat gebeurt over ruim een week. Daarna moet president Chirac beslissen of de wet definitief wordt aangenomen door middel van een stemming in het zo genoemde congres, het parlement en de senaat samen, of door middel van een referendum. Chirac liet zich pas begin deze maand positief uit over de ver korting van de presidentstermijn en diende vervolgens het wetsvoorstel hierover in. AFP GENEVE - Een kwart van de wereldbevolking leeft in armoe de. Anderhalf miljard mensen moeten het doenmet een inko men van minder dan een dollar per dag. Dit staat in het rap port over de arbeidsomstandigheden in de wereld dat de ILO, de Internationale Arbeidsorganisatie, jaarlijks opstelt. In ontwikkelingslanden heeft bijna dertig procent van de in woners een inkomen van nog geen dollar per dag. Hetzelfde percentage van de volwassenen in die landen is analfabeet. De ILO stelt dat er in de afgelopen vijf jaar tweehonderd mil joen armen zijn bijgekomen. Vooral in de Afrikaanse landen bezuiden de Sahara, de landen in Oost-Europa en in het mid den en zuidoosten van Azië nam het aantal armen toe. AFP PARIJS - Een rechtbank in Parijs heeft Hans Münch, arts in het voormalige concentratiekamp Auschwitz, gisteren ont slagen van rechtsvervolging. De 88-jarige man stond terecht wegens 'aanzetten tot rassenhaat en verdediging van misda den tegen de menselijkheid'.' De rechtbank oordeelde dat Münch te kampen heeft met 'psy chische problemen' en daarom niet toerekeningsvatbaar is. De officier van justitie had wegens Münchs gezondheidstoe stand een veroordeling geëist zonder dat hem een straf zou worden opgelegd. Münch lijdt aan de ziekte van Alzheimer en is de enige nog levende arts van het concentratiekamp. AFP WARRI - Bij studentenprotesten in de Nigeriaanse stad Warri zijn gisteren zeker drie doden gevallen. Ooggetuigen meldden dat er bij de ongeregeldheden tweehonderd mensen gewond raakten. Twaalfduizend studenten van de zuidelijke Delta universiteit trokken op naar het staatsenergiebedrijf NEPA in Warri, om te protesteren tegen het herhaaldelijk afsluiten van de ener giestroom naar hun universiteit. Het bedrijf werd bewaakt door militairen die hard op de betogers insloegen. Warri ligt midden in de onrustige, maar zeer olierijke delta van Nigeria. RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - Gevechten tussen christenen en moslims op het noordelijke Molukse eiland Halmahera zijn uitgelopen op een bloedbad. De politie ver klaarde gisteren dat 116 mensen zijn omgebracht, bijna allen christenen. Het Indonesische le ger hield het gisteren op 108 slachtoffers. De protestantse predikant. Smith Dungir sprak over 161 doden. Hij liet gisteren weten dat hij tientallen christenen heeft begraven. Dungir zei dat hij het bloedbad maandag in het overwegend christelijke dorp Duma had overleefd door zich in zijn kerk schuil te houden voor een menigte van ongeveer vierduizend moslimstrijders. De kerk was net als veel andere huizen op. het eiland in brand gestoken. „Ik hielp mee om 161 lichamen te begraven voordat ik vertrok", zei Dungir. „Het is een wonder dat. ik nog leef." Ongeveer 150 mensen zouden gewond zijn geraakt bij de ge vechten in Duma. Priester Hadi uit de naburige plaats Tobelo zei van gevluchte bewoners van Duma te hebben gehoord dat de bewoners zich met zelfgemaak te wapens verdedigden, maar geen partij waren voor de aan vallers, die over automatische geweren beschikten. Het ge vecht duurde ongeveer een uur. Het staatspersbureau Antara berichtte dat een klpine drie honderd woningen en een kerk in brand waren gestoken. Een legerwoordvoerder in Ter- nate, de hoofdstad van de pro vincie Noord-Maluku, zei dat soldaten en mariniers de vech tende partij en uit elkaar hadden gehaald, maar dat de situatie gespannen bleef. De gewonden waren afgevoerd naar Tobelo, verklaarde majoor Puguh. Priester Hadi zei dat Duma dui zend vaste bewoners telt, maar dat hun aantal de afgelopen we ken was verdubbeld door de komst van vluchtelingen uit het omliggende gebied. De dertig militairen die in het dorp gele gerd zijn, waren volgens hem niet instaat debliksemaanval te stuiten totdat er versterkingen kwamen. Bij religieus geweld op de Mo- lukken zijn sinds de strijd begin 1999 losbarste meer dan drie duizend mensen omgekomen. Meer dan de helft van de slacht offers viel de afgelopen vijf maanden. AP/RTR Foday Sankoh, toen hij nog heer en meester over het RUF was. foto Issouf Sanogo/EPA van onze redactie buitenland FREETOWN - De regering van Sierra Leone heeft aan de Ver enigde Naties gevraagd een nieuw tribunaal in het leven te roepen om rebellenleider San koh te berechten. De minister van Informatie van het Afrikaanse land zei dat de speciale rechtbank op het grondgebied van Sierra Leone zou moeten functioneren vol gens een combinatie van inter nationaal en Sierraleoons recht. Bij het tribunaal zouden ook de belangrijkste commandanten van Sankohs Revolutionair Ver enigd Front (RUF) moeten wor den berecht wegens misdaden tegen de menselijkheid. Sankoh werd in mei in de hoofd stad van Sierra Leone, Free town, aangehouden en wordt sindsdien samen met meerdere strijders van het RUF vastge houden op een geheim adres. De rebellen in Sierra Leone, die sinds het begin van de jaren ne gentig in een bloedige strijd met de regering waren vernikkeld, kregen gratie toen zij in juli vo rig jaar een vredesakkoord on dertekenden. Maar de amnesty geldt niet voor misdaden die na juli 1999 zijn gepleegd. Richard Holbrooke, de Ameri kaanse VN-ambassadeur, ver klaarde gisteren in Nèw York niets te voelen voor een nieuw VN-tribunaal. Hij vindt wel Sankoh snel en op een doelmati ge wijze berecht moet worden. ANP (Advertentie) Website? Reclame? CD-Rom presentatie? van onze redactie buitenland BELFAST - De belangrijkste protestantse paramilitaire groepering in Noord-Ierland, de Ulster Vrijheidsstrijders (UFF), heeft gisteren gedreigd het in 1994 afgekondigde bestand op te zeggen. Deze radicale unionistische beweging zegt in een verkla ring dat het staakt-het-vuren van de UFF vanaf midder nacht niet langer geldt als de aanvallen op protestanten in wijken in het noorden en westen van Belfast niet stop pen. De belangrijkste radicale gewapende groepen in Noord-Ierland houden zich al geruime tijd aan cle be standen die ze zichzelf ten behoeve van het vredesproces in de Britse provincie hebben opgelegd. De UFF kondig den bijna zes jaar geleden een bestand af. Een hervatting van het geweld kan een bedreiging zijn voor de toekomst van de gezamenlijke protestants-ka tholieke regering van Noord-Ierland, die in mei weer in haar macht werd bevestigd nadat het katholieke parami litaire Iers Republikeins Leger (IRA) had beloofd zijn wapens 'buiten gebruik' te stellen. Deskundigen van het Britse leger maakten gisteren een bom onschadelijk bij de ambtswoning van de Britse mi nister voor Noord-Ierland in Belfast. De bom was maan dagavond ontdekt. Minister Mandelson verbleef toen in Londen. De BBC meldde dat de explosieven waarschijn lijk over een muur waren gegooid, maar dat de politie had geen vermoeden wanneer dat gebeurd zou kunnen zijn. De politie vermoedt dat de bom is geworpen door radica len die zich hebben afgesplitst van het IRA. Op 1 juni ont plofte er een bom op Hammersmith Bridge in Londen, waarbij geen gewonden vielen. Mandelson zei het 'betreurenswaardig' te vinden dat ex tremisten zijn ambtswoning als doelwit hadden gekozen. De min ïster wordt later deze week op het twintig kilome ter buiten Belfast gelegen kasteel vernacht. Vorige week woonde kroonprins Charles op Hillsborough Castle een bijeenkomst bij voor tweeduizend slachtoffers van het geweld in Noord-Ierland. EFE/AFP/AP Protestantse kinderen spelen bij een schildering van de Ulster Freedom Fighters in het westen van Belfast. foto Peter Morrison/AP van onze redactie buitenland OSLO - Greenpeace heeft giste ren erkend dat zij een rapport heeft uitgegeven onder de naam en met het logo van de Noorse staatsoliemaatschappij Statoil ASA. In het rapport genaamd Statoil: een Energiebedrijf voor het Nieuwe Millennium wordt on der meer ten onrechte gesteld dat Statoil in 2010 tien procent van zijn investeringsbudget zal besteden aan onderzoek naar alternatieve energiebronnen. Dat is zestig maal het bedrag dat Statoil momenteel aan dat doel uitgeeft. Volgens Greenpeace-woord- voerder Gulowsen zijn de voor nemens in het rapport heel goed te realiseren. „Het gaat erom dat Statoil niet bereid is een bedrijf te worden dat een positieve bij drage aan het milieu levert." Het rapport is verspreid onder Statoil-benzinestations, andere oliemaatschappijen, Noorse po litici en op Internet. Statoil is een belangrijke speler op het Noorse continentale plat, met een groot aandeel in de 3,2 mil joen vaten die daar dagelijks worden geproduceerd. Het con cern bezit een groot aantal ben zinepompen in meerdere lan den. Statoil zei dat het zich bewust is van het misbruik van zijn naam en logo. Het keurt de actie af, maar begint geen proces tegen Greenpeace. AP door Marjolijn de Cocq SOESTERBERG - Een Zwitser se getuige in het Lockerbie-pro- ces heeft gisteren voor het Schots gerechtshof in Kamp van Zeist verklaard dat met be wijsmateriaal is geknoeid. Tijdens een ondervraging moest elektronica-fabrikant Bollier toegeven dat zijn firma MEBO materiaal heeft geleverd voor de bom waarmee op 21 december 1988 vlucht PanAm 103 werd opgeblazen boven het Schotse Lockerbie. Maar toen Bollier het flintertje printplaat uit de bom mocht bestuderen dat naar MEBO is herleid, zei hij het niet te herkennen. „Dit is niet wat ik in Schotland heb gezien. Ik geef niemand de schuld. Maar ik zweer dat het veranderd is." Bollier bevestigde dat MEBO van de Libische Militaire Veilig heidsdienst een order had ge kregen voor '1500 of 15.000' ti mers van het speciaal voor Libië ontworpen type MST-13. Het tussen de wrakstukken van de PanAm Boeing teruggevonden fragmentje printplaat is vol gens de aanklagers afkomstig van precies zo'n MST-13 timer Omdat Bollier optreedt als ge tuige van de aanklagers, kan hij volgens Schots recht bij een eventuele veroordeling-van de Libiërs niet meer worden be schuldigd van medeplichtig heid aan de Lockerbie-aanslag. Bollier voerde aan dat volgens een in 1993 door hemzelf terug gevonden rekening vijf exact dezelfde MEBO-timers waren geleverd aan de Stasi, de Oost- Duitse geheime dienst. En de blauwdrukken waren gestolen, een andere firma had daarmee ook MST-13 timers kunnen ma ken. Ten lange leste gaf Bollier toe dat het stukje printplaat af komstig kan zijn van een partij aan Libië geleverde timers. Bij de Lockerbie-aanslag kwa men 270 mensen om het leven. De Libische verdachten, Abdel- basset Al al-Megrahi en Lamen Khalifah Fhimah, worden be schuldigd van moord en samen zwering tot moord. Volgens het samenzweringsscenario zouden de twee als geheimagenten via tussenpersonen twintig MEBO- timers in handen hebben gekre gen en die met explosieven in de Libische woestijn hebben ge test. Bollier zei gisteren dat hij in 1985 vijf monsters van de MST-13 had afgeleverd af op de Libische ambassade in Oost- Duitsland, later bracht hij er nog eens vijftien naar Tripoli. Ze waren 'gewoon voor militair gebruik' aan de grens met Tsjaad, maar werden volgens Bollier ook in bommen ge bouwd. In 1987 had hij zelf drie dagen lang de tests in de Sabha- woenstijn bijgewoond. Bollier ontmoette verdachte al- Megrahi enkele malen in Tripoli en in de MEBO-burelen in Zü- rich. Volgens de Zwitser had al- Megrahi een 'vrij hoge' positie binnen de Militaire Veiligheids dienst. GPD gen worden gescheiden en dat opheldering wordt gegeven over de status van de voormalige In donesische regering en Indone sische militairen in de kampen. Bij de incidenten ging het zowel om geweldpleging tegenover vluchtelingen als om intimida tie van VN-medewerkers. In de kampen gelegerde militairen ondernamen niets om de vluch telingen en de VN-medewerkers te helpen. Ongeveer 250.000 Oost-Timo- rezen vluchtten vorig jaar de grens met West-Timor over om te ontkomen aan het geweld van het Indonesische leger en pro- Indonesische milities. Sinds dien zijn ruim 165.000 terugge keerd. AP van onze redactie buitenland GENEVE - Het vluchtelingen- bureau van de Verenigde Naties (Unhcr) heeft na een nieuwe reeks gewelddaden zijn activi teiten in drie vluchtelingen kampen in West-Timor opge schorst. Unhcr-woordvoerder Janowski maakte dit gisteren bekend. Het besluit treft de kampen Noelbaki, Tuapukan en Naibo- nat, waar in totaal 24.000 vluchtelingen uit Oost-Timor zijn ondergebracht. Janowski zei dat de VN hun werkzaamhe den pas zullen hervatten na 'ex tra veiligheidsgaranties'. Het Unhcr eist dat de onruststo kers van de overige vluchtelin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5