Tekort koopwoningen Terneuzen PZC PZC Onderwijs wordt nooit saai Startschot centrum werk en inkomen Horeca ziet af van rechtszaak koffieshop Onderzoek naar fietsvriendelij kheid Terneuzen begonnen ...en nu ook 20% voordeliger! zeeland 19 Vraag naar vrijstaand en type twee-onder-één-kap blijft groot RADIO GS akkoord met verplaatsing biologische boerderij Finale atletiekdag Provinciegeld voor De Vurssche Boete voor meedoen aan vernieling Vondsten op terrein school Studie naar effect glastuinbouw Voorruit met blote vuist vernield Auto opengebroken HENNO CYSOUW woensdag 21 juni 2000 HnorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen ontbeert nog steeds een groot aantal vrijstaande en t\vee-onder-één-kapwoningen. De bouw van de nieuwe wijk Othene, waar inmiddels zo'n vierhonderd woningen zijn neergezet, heeft de vraag naar dit type woningen nog niet doen afnemen. Dit blijkt uit een analyse van de lokale woningmarkt die de ge meente liet uityoeren voor de studie 'Dynamisch centrum in de Delta'. Terneuzen kampt nog steeds met een overaanbod aan huurwoningen (eensgezins- en flatwoningen). Daarvan zijn er ruim 2200, terwijl slechts be hoefte is aan zo'n 1300 wonin gen van deze types. De sanering van de wijk Triniteit, waar huurwoningen plaatsmaken voor zeventig koopwoningen, zal aan de scheefgroei wat ver anderen, maar neemt deze niet weg. Sinds 1992 zijn er aan de Wes- terscheldedijk in Terneuzen doorManon Kotvis TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse afdeling van Horeca Nederland gaat geen gerechte lijke stappen ondernemen tegen de nieuwe vestiging van koffie shop Checkpoint in Terneuzen. Na een gesprek met wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijk or dening) verklaarde regionaal korecavoorzitter R. Roffel vol- j in te stemmen met de nieu we locatie achter het varenscen trum. Roffel dreigde enkele weken ge- i naar de rechter te stappen om te voorkomen dat Check point zo dicht bij het in aan bouw zijnde theater gevestigd (Advertentie) vandaag 2xHET KLOKJE Vandaag is het de langste dag en Omroep Zeeland viert zijn 10-jarig bestaan. Een etmaal lang opmerkelijke programma's. Deze hebt u nog tegoed- De programma's: 07.00 - 09.00 uur: Omroep Zeeland Nieuws 09.00 - 10.00 uur: Muziek door de Week 10.00 - I 1.00 uur: 0 Kanaalstraat 64 I 1.00 - 12.00 uur: 0 'n Uurtje Bert 12.00 - 13.30 uur: 0 Omroep Zeeland Nieuws 13.30 - 14.00 uur: 0Klantenservice 14.00 - 16.00 uur: 0 Muziek in Bedrijf 16.00 - 17.00 uur: 0 Muis Leeuw 17.00 - 18.30 uur: ■0 Omroep Zeeland Nieuws 18.30 - 20.00 uur: 0 Nieuwenhuize Jeroen Nieuwenhuize 20.00 - 23.00 uur: Des leeuwen forschen stem het alternatieve imentaar bij i - Frankrijk 23.00 - 00.00 uur: 'n Uurtje Bert Bert van Leerdam Ook de tv viert het mee. Blijf bij uw toestel! 'ZWK iandTELEVISIE www.omroepzeeland.nl REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtem@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:10114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl (Advertentie) Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier Telinfo tel. 0118-637488 zeven grote appartementenge bouwen neergezet met honder den appartementen en penthou ses. Toch is de vraag naar dit soort woningen nog niet afgeno men. Sterker nog in de periode 1997-2002 is de vraag alleen maar toegenomen. Projectont wikkelaars zouden, op dit mo ment zonder problemen nog een zestigtal appartementen in blokvorm kunnen neerzetten en verkopen. Moeilijker ligt het met zogenaamde rijtjeswonin gen in de koopsector, waar het aanbod momenteel de vraag ruim overstijgt. Ook in de huursector blijkt er nog een grote behoefte te be staan aan één type woning; seni orenwoningen al dan niet nabij verzorgingshuizen. Daarvan zijn er momenteel in Terneuzen 255 tekort. Dit heeft zo zijn re denen. Allereerst slaat de vergrijzing sinds kort ook in Terneuzen toe. Het aantal 65- plussers is de voorbije jaren met acht procent gegroeid, waar door de gemeente inmiddels een vergrijzingspercentage kent van boven de 16 procent, dat is hoger dan het Zeeuwse gemid delde. Om aan de vraag aan wo ningen te kunnen blijven vol doen, is de gemeente de voorbije weken onderhandelingen ge start met projectontwikkelaars voor de realisatie van de wijk Nieuw Othene 2, waar ruimte geschapen zou moeten worden voor zo'n 500 nieuwe woningen, waarvan een behoorlijk aantal in de duurdere prijsklassen. zou worden. Zijn grootste zorg was de vermenging van het the aterpubliek met koffieshopbe zoekers Als de koffieshop en het nieuwe theater de ingang aan dezelfde kant krijgen, worden beide groepen onvrijwillig met elkaar geconfronteerd, is de re denering. Visuele scheiding Deze zorg is verdwenen, nu de horecavoorzitter de nieuwste plannen voor het gebied onder ogen heeft gehad. Checkpoint komt door veranderingen in verband met de bouw van het theater en de bijbehorende par keergarage een stuk lager te lig gen dan het theater. Bovendien wordt een deel van het pand in het dijklichaam gebouwd. Hier door zal alleen het cafégedeelte te zien zijn.Er komt een visuele scheiding en daar kunnen wij goed mee leven. De stap naar de rechter is, als deze plannen aan gehouden worden, absoluut van de baan"vertelt Roffel. Volgens Van der hoofd zijn ook de toekomstige exploitant van het theater F. Lievens en de uit baters van Checkpoint M. Wil- lems en A. van Himme het met de nieuwste plannen eens. De wethouder: ,,De koffieshop moet binnen ongeveer twee jaar verhuisd zijn. We hebben met Lievens afgesproken dat we, als dat niet zou lukken, tegen die tijd weer om de tafel gaan zit ten. Maar we gaan er vanuit dat dat niet nodig zal zijn. NIEUWVLIET - Gedeputeerde Staten gaan akkoord met de verplaatsing van de biologische boerderij van Jan de Zwart van uit Oostburg naar het buurt schap MaroJleput bij Nieuw- vliet. Door de vestiging van de Euregiotuinen en de aanleg van de rondweg van Oostburg kwam het huidige bedrijf van De Zwart aan de Oude Haven in de knel te zitten door ruimtege brek. De Zwart wil aan de Sint Bavo- dijk in Nieuwvliet onder de naam 'In de Morelleput' een boerderij met bijbehorende schuur, een schuilhut en een schapenstal voor een kudde van 250 schapen bouwen. Hij had bovendien grootse plannen om zijn toekomstige boerderij uit te bouwen tot een toeristisch knooppunt met fietsenverhuur en gastenlogies. Dit kan echter niet vanwege de agrarische be stemming die op de vestigings plaats rust. Een toeristische trekpleister op de bewuste loca tie zou bovendien tot een onge- wênste toename van verkeer lei den. De Zwart zet wel de teelt van onder meer tijm, citroenmelisse, lavas, aardbeiblad, brandnetels en verschillende zaadkruiden voort in Nieuwvliet, in combi natie met een vrij uitgebreide schaapskudde. TERNEUZEN- De finale van de scholierenatletiekdag wordt za terdag 24 juni gehouden op de atletiekbaan Zuiderpark van Schelde Sport in Terneuzen. Ruim 200 deelnemers, die door voorrondes in Oostburg, Hulst, en Terneuzen werden geselec teerd, strijden om de titel. De wedstrijd begint om 10.00 uur. Frans Pieters staat klaar om de bal weg te trappen, terwijl Dick Faas zijn keepershandschoenen aantrekt. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim OOSTBURG - Met een schot op 'het doel' van doelman Dick Faas van het Arbeidsbureau is dinsdagmiddag in Oostburg het nieuwe regionale Centrum voor Werk in Inkomen (CWI) ge opend. Het gaat om de eerste dergelijke voorziening in Zeeuws-Vlaan- deren. Het CWI is gevestigd in het voormalige Arbeidsbureau aan de Langestraat in cultureel centrum Den Hoekzak. De gedachte achter de vorming van het CWI is het samenbren gen van alle diensten en instan ties op het gebied van sociale ze kerheid, voor werkzoekenden en uitkeringsgerechtigden, ter verhoging van de doelmatig heid. Het CWI-punt in Oostburg geldt als centrum voor heel West-Zeeuws-Vlaanderen. De sociale diensten van de gemeen ten Sluis-Aardenburg en Oost burg, het Arbeidsbureau, en de instanties Cadans, SFB en GAK hebben voor het nieuwe cen trum de handen ineen geslagen. Het is de bedoeling dat werk zoekenden in Den Hoekzak hun eigen cv kunnen plaatsen op in ternet en er de nationale sollici- tatiebank en nationale vacatu rebank kunnen raadplegen. De doelstelling van de CWI is dan ook om werkzoekenden zo snel mogelijk aan een baan te helpen en niet alleen aan een uitkering. Overigens richt het Oostburgse CWI zich volgens woordvoer sters L. Beduwé niet alleen op werklozen. Ook herintreders en mensen op zoek naar een andere baan kunnen er terecht. Onderwijzer Kips: „Mensen die denken dat het onderwijzersvak na een aantal jaren saai wordt, snappen er niets van. De lesstof is dan wel hetzelfde, maar kinderen zijn altijd anders." foto Peter Nicolai Leraar Omère Kips zwaait af na 41 jaar door René Hoonhorst GRAAUW - Kinderen zijn tegenwoordig zelfstandiger en weten een stuk meer dan vroeger. „Er kan heel wat informatie in een kinderkoppie. De algemene ontwikkeling staat op een veel hoger peil onder meer door informatie van televisie en computers. Over het nieuws van de dag kan ik met leerlingen uit groep 8 een goed gesprek hebben en vaak steek ik er zelf ook nog wat van op." Omère Kips is 62 jaar oud en staat na een 41 - jarige onderwijscarrière aan de vooravond van het definitieve afscheid als directeur van de Sint Josephschool in Graauw. Hij vindt het op zich niet erg om te vertrekken, omdat het tijd is dat een jongere schoollei der de fakkel overneemt. Hij maakt zich ook geen illusies over de eigen onfnisbaarheid. „Natuurlijk verdwijnt er know-how, maar een jonger iemand maakt zich de benodigde kennis binnen de kortste keren eigen." Hoe wel hij het voor de school dus niet slecht vindt dat hij er mee ophoudt, heeft Kips nooit naar zijn afscheid verlangd. Geweldig „Mensen die denken dat het onderwijzers vak na een aantal jaren saai wordt, snappen er niets van. De lesstof is dan wel eens een paar jaar hetzelfde, maar kinderen zijn al tijd anders." Kips vindt de veranderingen die het onderwijs de afgelopen vier decen nia heeft ondergaan geweldig. Zowel de veranderde verhoudingen als de gewijzigde lesmethoden hebben zijn volle instemming. In zijn begintijd als onderwijzer bediende hij zichzelf ook nog wel eens van het uitde len van een 'pedagogische tik', omdat dat toen normaal werd bevonden. Het inzicht dat die tikken helemaal niet nodig zijn om scholieren op verantwoordelijkheden te wijzen, kwam echter snel. Mensen die kinderen van tegenwoordig brutaal vinden, oordelen bovendien veelal te snel, meent Kips. „Kinderen zijn vrijer en zelfstandiger opgevoed. Ze weten ook vaak meer en laten hun mening sneller horen. Maar dat wil niet zeggen dat ze brutaal zijn." De directeur houdt nog wel graag vast aan een paar 'ouderwetsigheden'. Zo zou hij de aanspreektitel 'meester Kips' niet graag in ruilen voor 'meester Omère'En hij vindt het ook wel wat hebben dat de Graauwse basis school nog steeds de naam Sint Joseph voert en de spelling niet heeft aangepast aan de moderne tijd zoals de Sint Jozefscholen in Nieuw-Namen, Hengstdijk en Eede. Aan de andere kant maakte hij zich enkele jaren ge leden sterk voor een aantal Internetaanslui tingen voor de schoolcomputers. De 63 leer lingen hebben de beschikking over zo'n 25 computers. „Als we als school naslagwer ken aanschaffen, zijn ze al achterhaald voor ze in gebruik zijn. Via Internet is de meest uitgebreide, uiterst actuele informatie voor eenieder te vinden. Ook kinderen moeten daar zo snel mogelijk mee om kunnen AXEL - De Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) krijgt binnenkort een bijdrage van ruim anderhalf miljoen gulden van de provincie voor de vervangende nieuwbouw van het Axelse verzorgingshuis De Vurssche. Gedeputeerde Sta ten gaven dinsdag hun fiat voor het overmaken van het voor schot. De totale bouwkosten voor de nieuwe Vurssche, waar behalve 75 verzorgingsplaatsen ook 60 verpleeghuisbedden komen, bedragen een kleine twaalf miljoen gulden. Het leeu wendeel daarvan (9,3 miljoen) komt voor rekening van het Rijk. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 48-jarige man uit Yerseke veroordeeld tot 300 gulden boete. De verdachte was 22 mei vorig jaar in 's-Heer Hen drikskinderen medeplichtig aan een vernieling. Hij had een baksteen aan een vrouw gegeven, die de ruiten van de woning van haar vriend ingooide. Ze was kwaad geworden, omdat het slachtoffer de deur niet had opengedaan. VEERE - Op het terrein van de gesloopte Valeriusschool in Veere zijn bij opgravingen enkele archeologische vondsten gedaan. Het gaat om een waterput, poeren (kleine muurblok jes) en een lange doorlopende muur. Ook zijn twee plavuizen vloeren blootgelegd. „We weten niet uit welke tijd de resten stammen. Waarschijnlijk zijn ze van na de Middeleeuwen, uit de Nieuwe Tijd dus. Om het precies te zeggen, moet er een to taalbeeld zijn. Ongeveer eenderde van het terrein is nu afge graven en we hebben nog geen idee wat er verder boven komt", aldus Hans Jongepier van het Provinciaal Archeolo gisch Centrum Zeeland. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen 25.000 gulden meebetalen aan een haalbaarheidsonderzoek voor glastuin bouw tussen Nieuwdorp en Lewedorp. Weliswaar heeft de provincie met een milieueffectrapportage uitgevist dat die lo catie voor kassen in Zeeland de beste is, maar het is nog de vraag of het economisch aantrekkelijkis. Het onderzoek moet uitwijzen in hoeverre een kassencomplex economisch gunsti ge effecten heeft in Zeeland. Bekeken moet worden of tuin ders zich wel willen vestigen en hoe belanghebbenden kun nen samenwerken om de zaak tot een goed einde te brengen. Ook het maatschappelijk draagvlak in de omgeving verdient nog de nodige aandacht. Het onderzoek kost een ton. De pro vincie, de gemeente, de Zeeuwse landbouworganisaties en Delta Nutsbedrijven betalen elk een kwart. WILHELMINADORP - Een 65-jarige automobilist uit Goes heeft gisteren aangifte gedaan van de vernieling van zijn voorruit. De Goesenaar stond rond kwart voor drie 's middags op de zeedijk bij het Goese Sas in Wilhelminadorp, toen er plotseling een man kwam aanlopen die hem vroeg 'op te rot ten'. Vervolgens gaf de man met zijn vuist een klap op de voor ruit, waardoor deze werd vernield. De dader liep weer weg en reed even later met grote snelheid langs op een tractor. VLISSINGEN - In een auto aan de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen is maandagavond tussen 20.45 en 21.30 uur inge broken. Een radio-cd-speler, een mobiele telefoon, een porte feuille en een vijftigtal cd's werden gestolen. De waarde van de goederen bedraagt enkele duizenden guldens door Marjolein Reinhoudt TERNEUZEN- Wethouder K. van der Hoofd liet dinsdag in de Terneuzense Havenstraat een fietsbel rinkelen en gaf daarmee het startsein voor een onder zoek naar de fietsvriendelijk- heid van Terneuzen, de Fietsba- lans 2000. Met een speciaal ontwikkelde meetfiets wordt het fietsnetwerk van Terneuzen doorgemeten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Fiet sersbond en de gemeente. De fietsbalans geeft direct een antwoord op vragen over het comfort van de fietspaden, de verkeersinrichting en opont houd. Ook wordt onderzocht of de fiets kan concurreren met de auto. Daarnaast wordt met ge gevens van het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) het fiets gebruik en het diefstal- en onge vallenrisico bepaald. Verder worden de fietsambities van de gemeente bestudeerd, daarbij wordt onder meer gekeken naar beleidsnota's en budget. De ge meente kan de resultaten van het onderzoek meenemen bij de ontwikkeling van het Fietsbe- leid. Van der Hoofd vindt dat Terneu zen al een positief fietsbeleid voert, maar is zich ervan bewust dat de gemeente het de fietsers niet altijd volledig naar de zin maakt, „Wij moeten een alge meen beleid maken. Daarbij moeten we behalve met de fiet sers ook rekening houden met bijvoorbeeld automobilisten en invaliden." Maar dat bij de ge meente Terneuzen het fietsbe leid hoog op de agenda staat, blijkt volgens de wethouder uit het feit dat ze meedoet aan de Fietsbalans. Dit jaar wordt hetzelfde onder zoek ook in veel andere gemeen ten gedaan. De resultaten worden na de zomer bekendge maakt. In november zal uit alle deelnemende steden de Fiets- stad 2000 gekozen worden. (Advertentie) HET IIIIIS IN ACTIE gaan." Inwoners van Graauw zijn volgens Kips niet op hun mondje gevallen. „Ze kun nen vrij hard zijn, maar je weet precies wat je aan ze hebt. Als geboren en getogen Graauwenaar ben ik zelf ook zo." Dat hij met die houding niet iedereen te vriend hield, weet hij. „Het ware misschien beter geweest dat ik niet altijd zonder omwegen had gezegd hoe ik er over dacht, er af en toe wat saus over had gedaan. Maar goed, dat zit niet in de aard van het beestje." Kips zat vroeger in tal van verenigingsbe sturen en organisaties. Maar niet omdat hij een dictator en een tiran was, die als intel lectueel van het dorp de zaken zou willen bestieren. „Kwaadsprekers die mij niet mo gen, zullen die verhalen wel eens de wereld in hebben geholpen. Maar ik rolde vroeger vanzelf de verenigingswereld in. Maar bij alle clubs was ik net zoveel lid als de andere leden. Je komt bij een vereniging als mens en niet als onderwij zer of dokter of boer. Overi gens heb ik mij uit alle verenigingsbesturen teruggetrokken. Ook de clubs moeten wor den gedragen door jongeren." Meester Kips neemt overmorgen, vrijdag 23 juni, afscheid van de Sint Josephschool in het gemeenschapshuis van Graauw. Eerst voeren onder- en bovenbouw verschillende musicals op voor een select publiek, vervol gens is er een besloten afscheidsbijeen komst en uiteindelijk is er van 20.30 tot 22.00 uur een voor iedereen toegankelijke afscheidsreceptie. Airwear® brillenglazen: ultralicht dus ultra comfortabel. en zonder zorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55