Vals Licht heeft iets met Sas van Gent De Ambitie houdt een spiegeltje voor Cabaretnacht in Middelburg jackTillmanns Voor de Brabantse popgroep Vals Licht is het nu of nooit. De onlangs uitgebrachte single 'Het licht' moet voor een doorbraak zorgen. „We krijgen veel airplay, onze video clip wordt regelmatig vertoond en we zijn de Mega Top 100 binnengekomen", zegt zanger/gitarist Tony de Bruijn. „Op het ogenblik hebben we alledrie een fulltime baan en treden we twee keer per week op. Dat is zwaar. We snak ken naar verlossing, maar dan hebben we wel een hit no dig." Groot, heeft tot dusver twee albums uitgebracht. Op het stevige debuut Lunapark zijn duidelijke invloeden te horen van metal en grunge, het dit jaar verschenen album Diesel junks is melodischer en rusti ger. door Ernst Jan Rozendaal Komende zaterdag treedt het rocktrio, dat live is uitgebreid met een gitarist en een toetse nist, op tijdens het festival Rock around the bridge in Sas van Gent. Daar hoeft het pu bliek niet van de kwaliteiten van Vals Licht te worden over tuigd, want twee jaar geleden merkten de Brabanders - ook tijdens Rock around the bridge - dat hun Nederlandstalige nummers massaal werden meegezongen. ,,Het blijkt dat een kroegbaas die ook betrok ken is bij de organisatie van het festival al jaren onze pla ten regelmatig draait. 'Jullie zijn hier net zo populair als De Dijk', zei hij tegen ons. Van daar dat we enorm uitkijken naar ons concert in Sas van Gent. We hebben het er in de tourbus regelmatig over. Nog even en dan komt Sas van Gent er weer aan', zeggen we dan." Vals Licht, naast De Bruijn be staande uit basgitarist Patrick de Kok en drummer Johann de Live-circuit „Dat was de opzet", bevestigt De Bruijn.Lunapark is in het live-circuit ontstaan. Drie j aar lang hebben we getourd en die nummers min of meer op het podium geschreven. We waren toen zeer gecharmeerd van metal en grunge, dus dat sluipt in de muziek. Na onze con tractbreuk met Sony heeft de band een jaar stilgelegen. Ik heb toen veel liedjes geschre ven thuis op de akoestische gi taar. Op mijn zolderkamer hebben we die liedjes met zijn drieën afgemaakt in een heel kale bezetting. Pas in de studio hebben we besloten wat we daaraan zouden toevoegen. Het resultaat is inderdaad mu ziek met veel melodie. Met zijn drieën zijn de mogelijkheden daarvoor beperkt, maar voor Dieseljunks hebben we met een aantal gastmuzikanten gewerkt, tot en met strijkers aan toe." Emotie Het heeft ze geen fans gekost, aldus De Bruijn. „Wespreken nog wel die-hards, fans van het eerste uur, die zeggen dat Lu napark toch leuker was. Het is even wennen. Als ze de nieuwe plaat drie of vier keer hebben gedraaid, blijken ze hem toch prachtig te vinden. Fans van harde muziek houden ook van ballads, zolang daar maar emotie inzit. Op het podium spelen we nummers van beide platen. We beginnen hard, ne men even gas terug en werken dan naar een climax toe." Bij het luisteren naar Diesel junks komen namen op van bands als Van Dik Hout en Blof. Dat is geen toeval. „Dat vind ik twee toppers", zegt De Bruijn. „Muzikaal gaat de ver gelijking wel op. Rockmuziek is nu eenmaal rockmuziek. Tekstueel zijn zij romanti scher dan wij. Onze teksten zijn denk ik wat directer. Live zie je pas echt de verschillen. Vooral Van Dik Hout vind ik op het podium wat statisch, ik mis de energie die op het pu bliek wordt overgebracht. En Blof speelt zo vaak dat ik de in druk heb dat er wat automa tismen in hun optredens zit ten. Elk concert is hetzelfde. Bij ons weet je nooit wat er te!i i i i§ji gaat gebeuren. En we lopen ook lekker tegen mekaar aan te duwen op het podium." De Bruijn gelooft niet dat het publiek verzadigd begint te raken van Nederlandstalige rockmuziek. „Volgens mij is het al een tijdje geleden dat een band echt is doorgebro ken. Het is dus wel tijd voor een nieuwe. Ik vind het niveau ook niet zo hoog. De lat kan hoger. De beste bands zullen straks overblijven. Er zijn wat eendagsvliegen die één hitje hebben gescoord en nu aan de bar zitten te treuren. Nee, ik noem geen namen. Wij hopen dat het ons anders zal vergaan. Aangezien we het in het live circuit goed doen, heb ik daar wel vertrouwen in. Met onze optredens dwingen we respect af." Vals Licht treedt zaterdag 24 juni op tijdens Rock around the Bridge in Sas van Gent; de Zeeuws- Vlaamse band Desolation opent het festival om 17.30 uur. In de ruim zes jaar dat regisseuse en dramadocente Ka- tinka van den Dool uit Vlissingen betrokken is bij het amateurtoneel in Zeeland, heeft zij een opmerkelijk posi tieve reputatie opgebouwd. Niet alleen staan er enkele grootschalige publiekstrekkers op haar naam, ook aan de Zeeuwse amateurtheaterschool De Ambitie is zij een ge waardeerde kracht. Zowel bij de jeugdige als de volwas sen cursisten weet zij doorgaans van de eindproductie een bezienswaardige voorstelling te maken. Komend week end spelen de volwassenen driemaal Lauw van Jan Pool in Vestzak9 9 in Vlissingen. Het Zeeuwse nieuws zal over de hekel worden ge haald. Dat belooft Peter Heerschop van de cabaret groep Niet Uit Het Raam (NUHR), die ooit met schouwburgdirecteur Ge rard Peijs het initiatief nam tot de jaarlijkse Middel burgse cabaretnacht, die zaterdag de derde editie be leeft. Vlak voordat hij maandagavond naar de co- medyclub van Raoul Heer tje vertrok om daar bij tv- beelden zonder geluid de voetbalwedstrijd België- Turkije te verslaan, was Pe ter bereid een tipje van de sluier op te lichten. door Frans Doeleman Alleen de komst van Plien en Bianca is onzeker, maar het podium van de Middelburgse Stadsschouwburg zal zater dagavond (na de voetbalwed strijd) so wie so beklommen worden door Erik van Muis winkel, Diederik van Vleuten, gitarist Erik Visser en zange res Natalia Rogalski van Flairck, Eric van Sauers, Paul Groot, Najib Amhali, Owen Schumacher, Onno Innemee, Lebbis en Jansen, Jan Jaap van der Wal en Jan PieterseD e presentatie is in handen van Jack Spijkerman en Koos Terpstra, artistiek leider van het Noord Nederlands Toneel (NNT), is verantwoordelijk voor de regie. Ten grondslag aan deze unieke cabaretavond ligt een vorm van kameraadschap bij een deel van de huidige generatie cabaretiers. „We zien elkaar altijd in volle vrolijkheid, be spreken dingen, waar nodig helpen wij elkaar en gunnen iedereen het succes. Die sfeer is er echt", verklaart Peter Heerschop, „Het is dan ook makkelijk mensen bereid te vinden om mee te doen aan de cabaretnacht. Je kan de aller- door Frans Doeleman „Mijn uitgangspunt bij de eindproductie van De Ambitie is dat alle spelcursisten een bijna evengroot aandeel moe ten kunnen leveren", stelt de 33 jaar geleden in Den Haag geboren Katinka van den Dool, „Ze moeten de kans krij gen iets te laten zien. In het tweede en tevens laatste jaar van de cursus wil ik ze echt aan het werk zetten en zorgen dat ze gelijke kansen krijgen om wat te leren. Dat betekent dat ik op zoek ga naar stukken waarin evenwicht is qua tekst en handeling voor de rollen. In die zin is het eindresultaat on dergeschikt aan het proces, maar je probeert natuurlijk al tijd een mooie voorstelling neer te zetten." Katinka hoopt dat de uitstra ling zodanig is dat er onder de toeschouwers mensen zijn die zich gestimuleerd voelen om ook de cursus te gaan volgen „Je ziet allerlei soorten spe lers. Normaal gesproken zoek je acteurs bij een stuk, nu doe j e het precies andersom en pro beer je daar een eenheid van te maken." „In Lauw van Jan Pool kon ik acht mensen kwijt, maar de structuur van het stuk is zoda nig dat ik er makkelijk teksten bij kon zoeken en maken, zo dat alle elf cursisten een rol hebben. Het thema van Lauw spreekt mij heel erg aan. Het gaat over mensen die in een be paalde ruimte zitten en niet durven of willen kiezen. Ze kunnen gewoon weg, maar denken dat dat niet het geval is. Ze proberen het ook niet. Ze zijn heel erg besluiteloos." Big Brother Katinka erkent dat het gege ven wel iets lijkt op het tv-pro- gramma Big Brother, maar dat heeft voor haar geen enke le rol gespeeld. „Het gaat over het niet durven maken van keuzes, in de zin van laat het zichzelf maar ontwikkelen, dan ben ik in ieder geval niet verantwoordelijk voor wat er gebeurt. Zo komen ze elke keer weer voor een teleurstelling te staan." „Het stuk is eigenlijk geba seerd op een absurdistisch spelgegeven. Tijdens mijn op leiding voor dramadocente aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem hebben we ooit een cursus absurdisme gedaan. De opdracht was dat we met z'n allen in een villa za ten en er niet uit konden. Dan raken het eten en het drinken op, er is geen wc, dus je moet daar oplossingen voor vinden, enzovoort. Ik weet dat Jan Pool dit stuk heeft geschreven op basis van improvisatie. Het zet je een spiegeltje voor." ,Er wordt verwezen naar twee teksten uit de bijbel. De ene gaat over dat je niet koud of warm maar lauw bent en de andere over: als ik aan zou kloppen, doe jij open en zal ik samen met je eten. In het stuk denken de mensen ook dat er geklopt wordt, maar niemand durft open te doen." Katinka ervaart dat de cursis ten zich tijdens de opleiding bewuster worden van het feit dat ze op het toneel staan en iets over moeten dragen. „Ze gaan bepaalde wetmatighe den van het toneel op fysiek gebied herkennen en zoeken naar het waarom van dingen die ze moeten zeggen. Ze ko men ook zelf met initiatieven. Ik ben geen erg autoritaire re gisseur en wil daar ook de ruimte voor laten. Er zit een ri tuele dans in het stuk en één van de cursisten vond het leuk om daar de choreografie voor te doen." Lauw van Jan Pool in de re gie van Katinka van den Dool is vrijdag (20.15 uur), zaterdag (20.15 uur) en zondag 15.00 uurte zien in Vestzak99 in Vlissingen. Cabaretgroep Niet Uit Het Raam (NUHR), met vinr Peter Heerschop, Joep van Deudekom en Viggo Waas. foto Roland de Bruin grootsten bellen, iedereen heeft er in de kroeg wel eens van gehoord. En wie verhin derd is, leggen we gelijk vast voor het jaar daarna." Lijstjes De cabaretiers komen zater dag bij elkaar met lijstjes van eigen nummers die ze zouden willen doen. „Koos Terpstra gaat dat vervolgens een beetje door elkaar snijden, zo van zou dit niet door iemand anders kunnen worden gedaan? Is er iets voor de hele groep? We proberen ook dingen op het laatste nippertje te maken, acts die éénmalig zijn. Voetbal zal er zeker in voorkomen, evenals het lied Johan. We hebben een aantal mensen die goed Johan Cruijff na kunnen doen, dus dat kan een gesprek van de ene Johan met de ande re worden. Ik heb Jack Spij kerman voorgesteld dat we de Zeeuwse kranten van de laat ste week gaan bespreken, zo als aan de tafel in het tv-pro gramma Kopspijkers." Peter Heerschop verwacht dat er weer unieke dingen gaan ge beuren die je nooit meer te zien krijgt, zoals tijdens de eerste cabaretnacht een gezamenlijk optreden van Paul de Munnik en Bram Vermeulen. „Alleen weet je dat niet van te voren en dat is maar goed ook. Iedereen gaat z'n stinkende best doen, maar het moet ook een soort sfeer hebben van keten met el kaar." Peter wil nog even de aan dacht vestigen op Jan Jaap van der Wal: „Hij heeft net de NPS Cultuurprijs gewonnen. Vol gens ons is hij het grootste ta lent van dit ogenblik. Hij is 20 en een fantastische stand-up- per. Hij wint momenteel ge woon alle prijzen die er zijn." Keus Voor hun aandeel aan de caba retnacht doen Peter Heer schop, Joep van Deudekom en Viggo Waas een keus uit hun gehele oeuvre. „Afgelopen maart hebben we voor de grote fans de Nacht van NUHR ge houden met een greep uit al onze programma's. We hebben zodoende negen uur werk pa raat en daar zoeken we een half uur uit." NUHR gaat een druk seizoen tegemoet. „In augustus gaan we met De Ploeg (Han Romer, Titus Tiel Groenestege en Ge- nio de Groot) repeteren bij het NNT. Met een aantal vrouwen, dansers en orkest spelen we zo'n zestig keer de Drie Stui versopera van Brecht in alle grote zalen in het land. In ja nuari beginnen de repetities voor het nieuwe programma van NUHR, dat Hangplek zal heten. Daarnaast doen we ook nog Kopspijkers." Vooruit blikkend op deze volle agenda besluit Peter Heerschop: „We verlangen nu al naar de vierde cabaretnacht in Middelburg." Cabaretnacht Stads schouwburg Middelburg: za. 22.30 uur. Scène uit de voorstelling Lauw. -f v/ Middelburgs Biologisch Museum Muziekfestijn toont vlinders met kamermuziek in Zeeland in grote bezetting 12 13 woensdag 21 juni 2000 Robert de Niro in Flawless als kleine man met groot ego 15 Overzicht van Zeeuwse exposities 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49