Goese Kaden weer in klassieke stijl Kritiek op ontwerp wooncomplex PZC Schouwen geeft geen subsidie voor nieuwe winkel in Sirjansland Beschermend jasje voor stellingmolen Paviljoenhouders zien kansen bij overdracht Schouwse stranden Thuisbegeleiding kan uithuisplaatsing vaak voorkomen Foto's over Cambodja in Burgh-Haamstede zeeland woensdag 21 juni 2000 s 20 Afscheidsreceptie voor secretaris Residence Haamstede moet in landgoedstijl 35 seniorenwoningen herbergen Steunfraudeurs krijgen werk en celstraf Snuffelmarkt Bungalowpark Port Zélande houdt open dag kabouter Plop. Verder is er een optreden van clown Billy, live muziek rond het centrale plein, worden er toeristische tochten verzorgd met een houten zeil schip en de stoomtram. Daar naast bestaat er de mogelijk heid om te boogschieten en te klimmen en wordt er een de monstratie parachutespringen gegeven. Tussendoor kan een kijkje worden genomen achter de schermen van het ressort. De festiviteiten beginnen om elf uur 's ochtends. Rond drie uur wordt voor de receptie een ge denksteen onthuld, die door het personeel is aangeboden in ver band met het tienjarig bestaan van het vakantieoord. door Michelle Koek GOES - De stichting Goese Ka den houdt op zaterdag 24 juni voor de 27e keer het Goese Ka den Festival. Een festival dat in het teken staat van muziek, dans en borrelen op terrasjes. Een jaar geleden werd het muzi kale roer radicaal omgegooid. Pop en jazzprogrammeringen transformeerden in stijlvolle klassieke acts. Ook dit jaar staat het festival in het teken van 'Klassiek Zo'. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - De dorpsraad Sirjansland hoeft niet te reke nen op financiële steun van de gemeente Schouwen-Duive- land om de vestiging van een nieuwe dorpswinkel te stimule ren. Op dit moment kent de ge meente geen regeling op grond waarvan subsidies aan het be drijfsleven kunnen worden ver leend. Dat staat in een brief van de ge meente aan de dorpsraad Sir jansland. De dorpsraad vraagt de ge meente in een brief om hulp bij het zoeken naar een onderne mer. die bereid is in het Duive- landse dorp een dorps winkel op te starten. Liefst zo snel moge lijk, want bakker M. C. Bolier sluit 30 september de deuren van zijn bakkerij aan de Korte Poststraat en daarmee ver dwijnt de laatste winkel uit Sir jansland. De doipsraad ziet het met lede ogen aan, want de win kel van Bolier is meer dan alleen een plek om inkopen te doen. Het is ook een ontmoetings plaats en wat dat betreft rest de inwoners van Sirjansland al leen nog het dorpscafé. ..Voor het dorp en de campings is een winkel, ook maatschap pelijk gezien, buitengewoon be langrijk", schrijft de dorpsraad in haar brief aan de gemeente. De dorpsraad doet in die brief de suggestie om te bekijken of een nieuwe dorpswi nkel gecom bineerd kan worden met dienst verlening, bijvoorbeeld een postagentschap De onlangs geopende nieuwe buurtsuper in Kerkwerve, een dorp dat het al jaren zonder dorpswinkel moest stellen, mag zich verheugen in financiële steun van woningbouwcorpo ratie Zeeuwland. De dorpsraad gooit ook daar een balletje op. Langs de kaden wordt een pont on gelegd waarop de acts vanaf 14.30 uur beginnen. Daarom heen meren oude klassieke bo ten aan. Op deze pronkstukken kunnen toeschouwers de voor stellingen en concerten bijwo nen. Wie geen plek op een boot heeft, kan plaatsnemen op een van de tweehonderd stoelen die op de sfeervolle kaden worden uitgeklapt. Hoofdact van het festival is een avondconcert van het Zeeuws orkest. „Nooit eerder heeft het Zeeuws orkest een dergelijk groot én gratis openluchtcon cert gegeven", zegt Adri Govers, voorzitter van de stichting Goe se Kaden. Het Zeeuws orkest zal in twee delen Figaro's Hochzeit en het Klarinetconcert in A van Wolfgang Mozart spelen. Ook zullen de musici Symfonie nr. 7 in A van Ludwig van Beethoven ten gehore brengen. Naast het optreden van het Zeeuws orkest zijn er de hele dag door afwisselend ballet voorstellingen van Balletschool ROC, dansvoorstellingen van dansschool Janvier en muzikale intermezzo's van de jazzband Misty. Het du"o Jacqueline van Trirum, en Lidwien Willemse verzorgt om 17..00 en 18.00 uur een optreden. Het duo breng Ier se folk, begeleid door de harp. Naast klassieke muziek is er dus ook op ander gebied genoeg te beleven. Een bewuste keuze: „Door op de klassieke toer te gaan spreek je een ouder pu bliek aan", zegt Rob Plevier, be stuurslid van de stichting. „Toch willen we het festival voor een zo breed mogelijk pu bliek organiseren. De overstap naar klassieke muziek heeft ons wat dat betreft wel enigszins beperkt. Door klassiek te combineren met tal van andere voorstellin gen hopen we het festival voor iedereen open te breken." Govers: „Toen we vorig jaar van het populaire repertoire naar klassiek switchten kregen we applaus en kritiek. Veel ouderen zeiden: eindelijk is er iets voor ons. De jongeren vonden de overschakeling een teleurstel ling. Toch hebben we nog een keer voor klassiek te gekozen. Omdat het een hele aparte sfeer op de kaden brengt." „Maar het is niet gezegd dat we nu alleen nog maar op de klassieke toer gaan", zegt Plevier. „Waar schijnlijk kiezen we volgend jaar voor een ander genre. We denken aan jazz. Daarmee boor je weer een ander publiek aan. Een breder publiek. Programma: 14.30-14.50 uur Ballet14.50-15.10 uur Misty, 15.10-15.30 uur Janvier, 15.50- 16.10 uur Ballet. 16.10-16.30 uur Misty, 16.30-17.00 uur Jan vier. 17.00-17.30 uur Harpen, 17.30-18.00 uur Misty, 18.00- 18.30 uur Harpen, 18.30-19.30 uur inspelen Zeeuws orkest, 19.30-20.00 uur Misty, 20.00- 20.50 uur Zeeuws orkest deel 1, 21.20-22.15 Zeeuws orkest deel 2, 22.15-23.00 uur Misty. Schouwen-Duiveland in oude ansichten De dorpstoren van Nieuwerkerk werd begin 1945 door de bezetters opgeblazen. De klok werd na de oorlog weer teruggevonden, maar een toren om de klok in op te hangen ontbrak voorlopig nog. In het plantsoen aan de Kerkring werd een klok- kestoel opgericht en daar kreeg de bronzen klok een tijdelijk plaatsje in. Er heeft zelfs nog enige tijd een bord met het opschrift: 'Wie helpt mij aan een toren?' opgestaan. Die toren is er uiteindelijk weer gekomen: de Nieuwerkerkse dorpstoren werd in 1975 door het Bouwbedrijf Adriaan de Kok uit Bergen op Zoom op fraaie wijze her bouwd. Correspondentie over deze rubriek kan worden gericht aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierik- zee. door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Het ziet er onver wacht mooi uit. Stellingmolen de On derneming in Wissenkerke is deze da gen van top tot teen omwikkeld met windbrekend gaas. Niet kunstenaar Christo, maar bouwbedrijf Peters uit Middelburg is hier aan het inpakken geweest. Dit om nieuw voegwerk te be schermen tegen al te felle zonneschijn. De omstreeks 1860 gebouwde koren molen krijgt een grondige opknap beurt. De buitenkant wordt opnieuw gevoegd en geschilderd. Ook de kap en wieken krijgen een lik verf. Tenslotte wordt er binnen wat metselwerk ver vangen en wordt het gaandewerk, alles wat draait in de molen, nagekeken. Voor het meer gespecialiseerde werk zijn de gebroeders Straver, molenma kers uit Alinkerk, ingeschakeld. Het is de bedoeling het werk nog voor de bouwvak zover af te hebben, dat de steigers rond de molen weer afgebroken kunnen worden. Half september moet de molen klaar zijn. foto Aero Lin Photo door Marcel Modde WESTERSCHOUWEN - De Vereniging Strandpaviljoen houders Schouwse Kust ver wacht dat de kansen voor per manente openstelling van een aantal strandtenten stijgen, wanneer het waterschap straks het beheer van de zeewering overneemt van Rijkwaterstaat. Volgens VSSK-secretaris P. Fie- rens heeft het schap meer oog voor de betekenis van het totale gebied. Hij zei dat dinsdag na afloop van een werkbezoek van het gemeentebestuur en be leidsambtenaren aan diverse paviljoens. De Schouwse paviljoenhouders hebben al meerdere malen de nadrukkelijke wens neergelegd voor vestiging van een aantal vaste strandtenten langs de kust. In tegenstelling tot Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen is dat op het meest noordelijke Zeeuwse eiland niet toegestaan. Rijkswaterstaat volgt daarin het beleid van het ministerie. De Derde Kustnota biedt moge lijk enige opening voor een beperkte bebouwing van de kustverdedigingszone. De pre sentatie en behandeling van het landelijk beleidsstuk is echter vertraagd. Fierens gaat er van uit dat dit nu op z'n vroegst in het najaar zal gebeuren. In ieder geval is dat te laat om nog te ho pen op een snelle ommezwaai ten gunste van het huidige sei zoen, stelt de secretaris van de Schouwse belangenvereniging. „Dan zijn we weer een jaar kwijt en dat is natuurlijk ontzettend jammer." De VSSK richt z'n pijlen voorlo pig liever op de geplande over dracht van het kustgebied door Rijkswaterstaat aan Water schap De Zeeuwse Eilanden. De paviljoenhouders is schriftelijk te verstaan gegeven dat die pro cedure op korte termijn daad werkelijk wordt ingezet. „Dat biedt voor ons weer wat meer perspectief. Rijk waterstaat kijkt primair naar de instand houding van een veilige kust verdediging en dat is best te be grijpen. Het waterschap heeft, dat is mijn ervaring althans, meer oog voor de totale potentie en mogelijkheden van het ge bied." Op uitnodiging van de VSSK bracht het gemeentebe stuur van Schouwen-Duivf land (het voltallige collega vertegenwoordigers van raad.' fracties en vakambtenare dinsdag een werkbezoek aan 2; ven van de veertien paviljoer op het zeventien kilometer la: ge Noordzeestrand van het e land. Volgens Fierens ging fr om een informele samenkoms vooral bedoeld om de beleid; makers te laten zien hoe dive: de strandpaviljoens zijn en nis welke specifieke problemen z al dan niet te kampen hebben. Afkalving Zo werd onder meer aandact gevraagd voor het immer afka! vende strand aan de Brouwen dam bij de Beachclub en (i plannen van de Rijksoverheid voor inrichting van een natuui gebied ter hoogte van het Wj tergat bij Renesse. In dat laatst geval zou er geen plaats mee zijn voor de gelijknamig strandtent. Burgemeester e wethouders onderstreepten gi? teren nog eens, verklaarde Fie rens, dat ze tegen die ontwikke ling zijn. Fierens heeft van ziji kant niet nagelaten het belan te benadrukken van d Schouwse stranden voor het ei land. „Het toeristisch produc van Schouwen-Duiveland bf gint bij het strand. Dat is de ba sis waar alles om draait, dat as peet wordt naar mijn idee W( eens vergeten. Je moet dat pro duet op gezette tijden optimal) seren, onder meer met de vas> vestiging van een aantal pavii joens." ZIERIKZEE - De gemeen! Schouwen-Duiveland neeiB woensdag 28 juni met een recep tie afscheid van gemeentesecn taris M. Sas. Hij treedt per 1 juli in dienst va het advies- en onderzoeksbi; reau Kolpron Consultants. D officiële bijeenkomst in theate Mondragon in Zierikzee begin om twee uur 's middags en be staat uit toespraken van verte genwoordigers uit het bestuu en van het personeel. Vanaf vie uur is de receptie ook toegankw lijk voor genodigden van buite het gemeentelijke apparaat, door Roelf Reinders MIDDELBURG - Bij gezinnen waar de opvoeding en veiligheid van kinderen gevaar lopen, moet vaker hulp thuis komen. Daarmee kan in veel gevallen worden voorkomen dat kinde ren naar pleeggezinnen of te huizen moeten. Dat zegt hoofd jeugdhulpverlening Jaap His- sink van de jeugdhulpstichting Jeugdzorg Zeeland. Volgens Hissink is het daarom nodig dat er meer hulpverleners voor intensieve gezinsbegelei ding in Zeeland komen. Bij deze hulp komen hulpverleners maximaal een jaar één keer in de week bij gezinnen over de *vloer op momenten dat er door gaans van alles fout gaat tussen ouders en kinderen. Dat is bij voorbeeld als de kinderen van school komen of als het eten klaar is. De helpers proberen de ouders te helpen het contact met de kinderen te verbeteren. Inten sieve gezinsbegeleiding bestaat in Zeeland sinds vorig jaar. Uit een rapport blijkt dat er in Zee land behoefte is aan deze vorm van hulp. De vraag is zelfs zo groot dat er na ongeveer een half jaar al een wachtlijst is ont staan. De Zeeuwse indicatiecommis sie voor jeugdzorg meldt da: voor bijna dertig gezinnen to: eind vorig jaar intensieve zinsbegeleiding geschikt zo: zijn. Maar omdat er bij Jeugd zorg nog maar twee hulpverle ners voor deze hulp beschikbar zijn, zijn die niet allemaal aa: de beurt gekomen. „Het is bui ten kijf dat deze vorm van hul: werkt", zegt Hissink. „Bij deel! twaalf gezinnen die we tot r.. toe hebben gehad, is in acht. ra gen gevallen uithuisplaatsin; voorkomen. Dat betekent dat hulp in het gezin ervoor hee: gezorgd dat ouders en kindere met elkaar verder kunnen. Ert weer perspectief." Te weinig Volgens Hissink gaat het hiel nog om te weinig getallen ome al vergaande conclusies aan if verbinden. „Ik zeg dus nog nie: dat in 75 procent van de geval len intensieve gezinsbegelei ding werkt." Jeugdzorg verwacht dat het in dicatieorgaan voor de Zeeuws jeugdzorg steeds vaker inten sieve gezinsbegeleiding al' hulp vorm gaat voorschrijven Daarom moet het team hulpver leners dat deze hulp geeft vol gens Stichting Jeugdzorg Zee land met minstens één nieuw werker worden uitgebreid. door Ondine van der Vleuten BURGH - De Middelburgse fo tograaf Sjaak Schuit stelt in Autoshowroom Noordhoek in Burgh-Haamstede ruim hon derd foto's tentoon van Cam bodja. Het is de derde serie foto's in het kader van de actie Sawas- dee. De gelijknamige Zeeuwse stichting, die wil bijdragen aan de wederopbouw van het land, heeft uit de verkoop van foto's uit de vorige fototentoonstellin gen tot nu toe al ruim 1200 gul den gekregen van Schuit. Ook de foto's die nu in de showroom te zien zijn, kunnen aangekocht worden. Daarnaast toont Schuit als deelnemer aan de manifestatie Kunstschouw nieuw werk, on der de titel 'Landschappen van het Leven'. De eigenaars van» showroom, Rob en Jeanette var Heyzen, dragen binnenkort ee gereedschapswagen over aandf stichting Sawasdee. De gereed schapswagen is gevuld ritfj materiaal om auto's te reparerei en bestemd voor het Zeeland college in Sihanoukville. Dezf school voor automontage e: carrosseriebouw is onderdee van het Don Bosco-scholen- complex, dat mede dankzij acties van Sawasdee gebouw kan worden. Sjaak Schuit is in het weekeind van 24 en 25 juni 's middags aan wezig in de autoshowroom os met belangstellenden van ge dachten te wisselen over hef werk van de stichting Sawasdee en over de beide fototentoon stellingen. door Marqreet van den Broek BURGH-HAAMSTEDE - 'Residence Haamstede' is de welluidende naam van een woonzorgcomplex dat als een landgoed op de plaats van het voorma lig gemeentehuis van Westerschouwen moet verrijzen. Dinsdagavond presen teerden de gemeente, aannemer en ar chitect het ontwerp in de openbare dorpsraadvergadering van Burgh- Haamstede. 'Veel te massief', 'net Versailles, maar dan zonder tuinen', 'dit doet denken aan modern kastelen bouwen'. De kri tiek op de tekeningen van de Gelderse architect E.J. Hoogenberk was aan vankelijk niet van de lucht. Enigszins overdonderd probeerde hij alsnog zijn ontwerp nader toe te lichten aan de po tentiële kopers en omwonenden van zijn geesteskind. Het ontwerp van Hoogenberk is door de gemeente Schouwen-Duiveland ge kozen uit 29 inzendingen. De opdracht was om op het perceel van 9000 vier kante meter maximaal 35 luxe senio renwoningen te realiseren. Hoogen berk koos voor het landgoedmodel. In het statige hoofdgebouw, ontsloten door een oprijlaan vanaf de Boeijen- weg, komen 2 2 twee- en drie kamerwo ningen. De woningen zijn verdeeld over drie lagen. Onder het gebouw komt een parkeergarage. Aan weerszijden van de oprijlaan ko men twee kleinere paviljoens, met ie der zes woningen, verdeeld over twee lagen. Aan het pand aan de oostzijde komt een zorggebouw, met ondere an dere ruimtes voor een arts en een fysio therapeut. Het complex wordt grotendeels opge trokken uit baksteen en krijgt een ke ramisch pannendak. „We willen een klassiek gebouw maken dat nog hon derden jaren mee kan", aldus Hoogen berk. Discussie Direct na zijn uitleg kwam er een stevi ge discussie op gang.„Dit soort gebou wen verwijzen misschien prachtig naar de Gelderse landhuizen uit de vorige eeuw, maar hier zitten we gewoon in Zeeland", probeerde een dorpsbewo ner zijn standpunt samen te vatten. Wethouder G.J. van de Velde- de Wilde probeerde de negatieve stemming te doorbreken door het ontwerp in per spectief te plaatsen. „Door de hoogte in te gaan, wordt maar 1600 vierkante meter bebouwd. Zo houden we meer ruimte over en zijn er prachtige zicht lijnen." De toezegging van de architect om dit door middel van maquettes en computersimulaties zichtbaar te ma ken, viel bij de aanwezigen in goede aarde. Vertegenwoordigers van aannemer Sa- gro uit 's Heerenhoek konden dinsdag avond al een tipje van de sluier oplich ten over de zorgcomponent van het complex. De appartementen krijgen onder andere bredere deuren en aange paste badkamers. Daarnaast is het de bedoeling dat de Vereniging van Huis eigenaren een basispakket aan zorg af neemt, waarin onder andere 24-uurs bereikbaarheid van zorg- en hulpver lening zit. Ook zal het mogelijk zijn om extra zorg af te nemen, zoals maaltijd bezorging. Het staat nog niet vast met welke verzekeraar Sagro in zee gaat. „Maar de kans is groot dat het een re gionale partij wordt", aldus vertegen woordiger Liek. Hij kon dinsdagavond nog geen uitspraken doen over de kos ten van het zorgpakket, of de prijs van de appartementen De bijeenkomst was dan ook een allereerste informa tieavond over de realisatie van het woonzorgcomplex. Pas als de tekenin gen definitief worden ingediend bij de gemeente Schouwen-Duiveland, wor den de benodigde procedures opge start. Zo moet onder andere het be stemmingsplan van het perceel nog worden gewijzigd. MIDDELBURG - Een 56-jarige man uit Zierikzee is dinsdag door de Middelburgse politie rechter wegens uitkeringsfrau de veroordeeld tot 60 uur werk straf. De man had als zelfstandige van mei 1998 tot 1 juli vorig jaar bij geklust, zonder de gemeentelij ke sociale dienst in Zierikzee hiervan op de hoogte te stellen. Het nadeel werd beraamd op 13.000 gulden. Een 47-jarige uitkeringstrekker uit Zierikzee werd ook valsheid in geschrifte verweten. Hij was een half jaar eerder al in de fout gegaan door inkomsten uit ar beid te verzwijgen. Voor het plegen van uitkerings fraude, over een periode van an derhalf jaar, werd de Zierikzee- enaar bij verstek veroordeeld tot acht weken cel. TERNEUZEN- De snuffel markt van de Triangel in Ter- neuzen wordt gehouden op za terdag 24 juni. In de zaalkunnen aanbieders een kraam huren. Bij mooi weer kunnen kinderen buiten een plekje zoeken om hun spullen aan te bieden. De verkoop is van 9.30 tot 15.00 uur. OUDDORP - Het bungalow park Port Zélande bij Ouddorp viert zaterdag 24 juni zijn tien jarig bestaan met een open dag. Het feestprogramma bestaat onder meer uit een kartbaan voor kinderen en volwassenen, diverse kinderactiviteiten en rondtochten. Voor de kleinsten is er een vijftig minuten durende show met liedjes en verhalen van kabou ter Klus Klungel, een goede vriend van de bekende televisie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 44