Aanpak van waterbeheersing Afgebrand koepeltje wordt hersteld PZC Syntess wil meer parkeerhavens langs Grachtweg De laatste schoolbel zeeland 19 Waterschap wil problemen in Schouw en-West snel oplossen Boete voor meedoen aan vernieling Vondsten op terrein school Studie naar effect glastuinbouw Voorruit met blote vuist vernield Auto opengebroken Provinciegeld voor De Vurssche Inwoners Nieuwerkerk maken zich sterk voor komst speelplaatsje «RADIO Zeeuwland stopt met verkiezing Beste Buur woensdag 21 juni 2000 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 48-jarige man uit Yerseke veroordeeld tot 300 gulden boete. De verdachte was 22 mei vorig jaar in 's-Heer Hen drikskinderen medeplichtig aan een vernieling. Hij had een baksteen aan een vrouw gegeven, die de ruiten van de woning van haar vriend ingooide. Ze was kwaad geworden, omdat het slachtoffer de deur niet had opengedaan. De Yersekenaar was naar de zitting gekomen, omdat hij bang was dat hij voor de schade van 7.500 gulden moest opdraaien. Daarover werd gisteren geen uitspraak gedaan. VEERE - Op het terrein van de gesloopte Valeriusschool in Veere zijn bij opgravingen enkele archeologische vondsten gedaan. Het gaat om een waterput, poeren (kleine muurblok jes) en een lange doorlopende muur. Ook zijn twee plavuizen vloeren blootgelegd. „We weten nu niet uit welke tijd de res ten stammen. Waarschijnlijk zijn ze van na de Middeleeuwen, uit de Nieuwe Tijd dus. Om het precies te zeggen, moet er een totaalbeeld zijn. Ongeveer eenderde van het terrein is nu af gegraven en we hebben nog geen idee wat er verder boven komt", aldus Hans Jongepier van het Provinciaal Archeolo gisch Centrum Zeeland. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen 25.000 gulden meebetalen aan een haalbaarheidsonderzoek voor glastuin bouw tussen Nieuwdorp en Lewedorp. Weliswaar heeft de provincie met een milieueffectrapportage uitgevist dat die lo catie voor glastuinbouw in Zeeland de beste is, maar het is nog maar de vraag of het economisch aantrekkelijk is. Het haalbaarheidsonderzoek moet uitwijzen in hoeverre een glastuinbouwcomplex economisch gunstige effecten heeft in Zeeland. Bekeken moet worden of tuinders zich wel willen vestigen en hoe belanghebbenden kunnen samenwerken om de zaak tot een goed einde te brengen. Ook het maatschappe lijk draagvlak in de omgeving verdient nog de nodige aan dacht. Het onderzoek kost een ton. Daarvan betalen de provincie, de gemeente Borsele, de Zeeuwse landbouworga nisaties en Delta Nutsbedrijven ieder een kwart. WILHELMINADORP - Een 65-jarige automobilist uit Goes heeft gisteren aangifte gedaan van de vernieling van zijn voorruit. De Goesenaar stond rond kwart voor drie 's middags op de zeedijk bij het Goese Sas in Wilhelminadorp, toen er plotseling een man kwam aanlopen die hem vroeg 'op te rot ten'. Vervolgens gaf de man met zijn vuist een klap op de voor ruit, waardoor deze werd vernield. De dader liep weerweg en reed even later met grote snelheid langs op een tractor. VLISSINGEN - In een auto aan de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen is maandagavond tussen 20.45 en 21.30 uur inge broken. Uit de auto werden een autoradio-cd-speler, een mo biele telefoon, een portefeuille en een vijftigtal cd's gestolen. Tevens is geprobeerd een bassbox uit de kofferruimte weg te nemen. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele duizenden guldens. AXEL - De Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) krijgt binnenkort een bijdrage van ruim anderhalf miljoen gulden van de provincie voor de vervangende nieuwbouw van het Axelse verzorgingshuis De Vurssche. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Het bedrijf Syn tess software wil dat de gemeen te extra parkeerhavens creëert langs de Grachtweg. Veel werk nemers van het bedrijf kunnen hun auto niet meer kwijt sinds er fietsstroken langs weerszij den van de weg zijn getrokken. Deze stroken moeten de chaoti sche parkeersituatie rondom het busstationtegen gaan. Toen het aangrenzende bussta tion in 1998 werd verbouwd, werd de beschikbare parkeer ruimte aanzienlijk beperkt. Voor buspassagiers en werkne mers van de nabij gelegen kan toren is het nog steeds regelma tig zoeken naar een plekje voor hun auto. Tot voor kort stonden- er dan ook vaak auto's in de berm tussen de Grachtweg en de gracht geparkeerd. Een onnveilige situatie, vond de gemeente. Vooral de fietsers raakten in het gedrang als er bussen passeerden. Om deze si tuatie tegen te gaan werden vo rige week fietsstroken op het wegdek aangebracht, met door getrokken strepen die niet door auto's overschreden mogen worden. Inmiddels zijn de eerste bekeuringen alweer uitgedeeld aan automobilisten die hun wa gen nu een stukje dieper in de berm parkeren. Directeur E.C. Bin van Syntess erkent dat de veiligheid van de fietsers in het geding was. „Het was toch een rommelige situa tie." Maar inmiddels is er voor hem een nieuw probleem ont staan: zijn werknemers kunnen de auto vaak niet meer kwijt. „Uit allerlei hoeken en gaten kwam het verzoek om de ge meente een brief te schrijven met het verzoek om extra par keerhavens", aldus Bin. Aan die oproep heeft hij gehoor gegeven. In zijn brief wijst hij op het gebrek aan parkeerruimte in de omgeving van de twee kan toorpanden in de omgeving van het busstation en pleit hij voor het aanbrengen van parkeerha vens aan de grachtzijde van de fietsstrook. De brief prijkt op de lijst van de ingezonden stukken die de gemeenteraad donderdag 29 juni behandelt in Theater Mondragon om 19.00 uur. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De bewo ners van de Dolfijnstraat in Nieuwerkerk willen graag een bescheiden speelplaatsje in hun straat. De dorpsraad Nieuwer kerk steunt hun verzoek. Het wachten is op toestemming van de gemeente Schouwen-Duive- land. Nu is er aan de Dolfijnstraat, ongeveer tegenover senioren complex Steenzwaenshof, al leen maar een grasveldje en een zandbak. Een beetje magertjes, vinden de bewoners van de straat. Want de laatste jaren zijn er veel jonge gezinnen in de buurt komen wonen en is het aantal kleine kinderen dat er rondloopt fors gegroeid. De bewoners klopten aan bij de Dorpsraad Nieuwerkerk en daar vond hun wens weerklank. De dorpsraad besloot uit het ei gen budget van 4000 gulden 2500 gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van speeltoestellen. „Om mee te be ginnen", stelt dorpsraadvoor zitter M. Overbeeke. Het is de bedoeling dat voor die 2500 gul den twee speeltoestellen wor den aangeschaft. Als de ge meentelijke toestemming er snel komt, kunnen volgens Overbeek de toestellen nog deze zomer geplaatst worden. Hij durft er zijn hand niet voor in het vuur te steken dat dat ook gaat lukken. Overbeek hoopt dat de bewoners van de straat bereid zijn desgewenst zelf de handen uit de mouwen te ste ken, als het gaat om plaatsing van de toestellen. Er is aan de betrokken bewoners gevraagd een enquête te houden om te kij ken of iedereen wel achter het idee voor uitbreiding van de speelplaats staat. I 0 jaar Omroep Zeeland Radio Blijf bij uw toestel! 55»; i wu TELEVISIE 09.00 - 10.00 uur: 9 Muziek door de Week I 1.00 - 12.00 uur: 'n Uurtje Bert 12.00 - 13.30 uur: Omroep Zeeland Nieuws 16.00 - 17.00 uur: 9 Muis Leeuw 17.00 - 18.30 uur: 9 Omroep Zeeland Nieuws 23.00 - 00.00 uur: 'n Uurtje Bert Bert van Leerdam Ook de tv viert het mee. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg'23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op Schou- wen-Duiveland wordt dit jaar geen Beste Buur ge kozen. Volgens woning bouwvereniging Zeeuw- land is er onvoldoende animo voor het jaarlijkse schouderklopje. In 1998 en 1999 ging Zeeuwland, dat toen nog Beter Wonen heette, nog wel in op het verzoek van Humanitas om een Beste Buurverkiezing op poten te zetten. „Maar echt veel respons, heeft dat nooit opgeleverd", zegt ad junct-directeur van Zeeuwland A. M. J. de Ceuster. Hij doelt daar mee niet alleen op een ma ger. aantal nominaties, maar ook op de belang stelling voor de uitreiking van de prijs zelf. Die werd slechts door een handje vol mensen - vaak alleen de genomineerden en die genen die hen genomi neerd hadden - bezocht. Tolerantie Voor wat betreft Schou- wen-Duiveland is een Beste Buurverkiezing vol gens De Ceuster niet echt nodig. De verkiezing is voor woningbouwcorpo raties en huurders een mogelijkheid om direct contact met elkaar te heb ben en te werken aan meer tolerantie in wijken. De Ceuster: „Op Schouwen- Duiveland speelt dat ei genlijk niet. Het komt maar sporadisch voor dat er zich bij ons mensen met problemen melden. Over het algemeen zijn onze huurders heel tevre den." De Ceuster voegt er aan toe dat Zeeuwland de vin ger nauwgezet aan de pols houdt. Met enige regel maat wordt een kwali teitsonderzoek gehouden en tot dusverre heeft dat nog geen echt ernstige manco's aan het licht ge bracht. „Het is onze erva ring dat als er iets is de mensen echt wel aan de bel trekken. Huurders zijn anno 2000 behoorlijk as sertief." Vandaag is het de langste dag en Omroep Zeeland viert zijn 10-jarig bestaan. Een etmaal lang opmerkelijke programma's. Deze hebt u nog tegoed- De programma's: 07.00 - 09.00 uur: -~0- Omroep Zeeland Nieuws 10.00 - I 1.00 uur: Kanaalstraat 64 13.30 - 14.00 uur: Klantenservice 14.00 - 16.00 uur: Muziek in Bedrijf 18.30 - 20.00 uur: Nieuwenhuize Jeroen Nieuwenhuize 20.00 - 23.00 uur: Des leeuwen forschen stem het alternatieve commentaar bij Nederland - Frankrijk Inmiddels heeft overleg plaats gehad tussen waterschap, DLG en provincie. Dat heeft tot over eenstemming geleid. Alle par tijen onderschrijven dat een integrale aanpak van de water beheersing in de Kop van Schouwen gewenst is, waardoor gedeelde verantwoordelijkheid ontstaat voor de betrokken in stanties. Verwacht wordt dan ook dat zij alle een financiële bijdrage leveren aan de verbete ring van de waterbeheersing. De provincie Zeeland wordt in dit verband aangemerkt als grondwaterbeheerder, het Wa terschap Zeeuwse Eilanden als beheerder van het oppervlakte water in'het buitengebied, de gemeente Schouwen-Duive- land als verantwoordelijke voor de ruimtelijke ordening en voor de ontwatering van het be bouwde gebied en het ministe rie van LNV als uitvoerder van de veranderingen in de Kop van Schouwen in het kader van de landinrichting. Het waterschap is bereid vijftig procent bij te dragen voor de aanpassingen van de waterbe heersing als gevolg van de natuurontwikkeling, op voor waarde dat ook de aanpassin gen rond de woongebieden in het raamplan worden opgeno men. Vanwege de huidige nijpende problemen met water overlast dient daarbij het pro ject Nieuw-Haamstede al in de zogeheten eerste uitvoerings module te worden opgenomen. De DLG is bereid bij het minis terie van LNV te pleiten voor ruimere besteding van de land- inrichtingsgelden, zodat ook reeds bestaande knelpunten kunnen worden opgelost. De provincie wil zich inspannen om extra financieringsbronnen te vinden om mogelijke tekorten in het landinrichtingsbudget gedekt te krijgen. De vaststelling van het raam plan komt donderdag 22 juni aan de orde in de Gebiedscom- missie Schouwen-West die van af 13.00 uur vergadert in het dorpshuis in Serooskerke. David Vos, onderwijzer aan de openbare basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede stopt na 37 jaar met lesgeven. foto Janne Wolterbeek door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Hij staat bekend als de meester met het belletje. „Ja, ik rinkel er wel eens mee om te laten weten dat ze nog vijf minuten hebben", vertelt David Vos lachend. De onderwijzer van groep zeven van de openbare basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede heeft nog anderhalve week voor de boeg. Dan zullen collega's, ouders, maar vooral de kinde ren met een groot feest afscheid nemen van 'hun meester', die 37 jaar voor de klas stond. Vers van de kweekschool begon David Vos in december 1962 op de toenmalige openbare lagere school Prinses Beatrix in Haamstede. Na het afronden van zijn opleiding tot onderwij zer had hij eigenlijk in militaire dienst gemoeten, toen het ver zoek uit Haamstede kwam om les te komen geven. En zodoen de vertrok Vos in 1962 naar west-Schouwen om daar de rest van zijn loopbaan te blijven. Die eerste jaren herinnext hij zich nog goed. „Ik was toen echt nog een broekie", vertelt Vos als hij aan die tijd terug denkt. Hij legt uit dat zijn eigen opleiding pas begon toen hij zijn eigen klas had. „Ze bereidden je op de kweekschool wel goed voor, maar het echte leren begon pas voor de klas." Net als zijn leerlingen moest Vos van onder af aan beginnen: in de eerste klas. Volgens hem een leuke groep leerlingen omdat hij de kinderen echt vanaf het be gin leert lezen, schrijven en re kenen. Nu staat hij al weer een aantal jaren voor groep zeven. „Ook een leuke leeftijdsgroep omdat je in je lessen ook meer ei gen kennis kwijt kunt.Door de jaren heen heeft hij aan alle groepen lesgegeven, behalve de hoogste klas. „Traditiegetrouw kreeg deze groep altijd les van de hoofdonderwijzer." Inmiddels heeft Vos al heel wat leerlingen bij hem in de klas ge had. „Het komt nu ook geregeld voor dat ik kinderen in de klas heb van oud-leerlingen", glim lacht hij. Geregeld komt hij zijn volwassen-geworden leerlingen tegen. Hij maakt dan altijd even een praatje met ze om te horen hoe het ze is vergaan. Hij geeft toe dat hij af en toe best trots is wanneer één van hen vertelt te studeren aan de universiteit of een mooie baan gevonden heeft. De gedachte dat hij daar als on derwijzer zijn steentje aan heeft bijgedragen schept voldoening. „Ik zie de hele schooltijd als een huis. Wat wij doen is de funde ring aanbrengen," Vos vindt het leuk te zien welk 'huis' er op die ondergrond is gebouwd. Klassikaal Het werken met kinderen en het bijdragen aan hun ontwikke ling heeft Vos altijd enorm ge trokken in het leraarschap. Hij heeft er dan ook geen spijt van zijn hele leven voor te Idas te hebben gestaan. Met veel plezier kijkt de inmid dels 61-jarige onderwijzerterug op zijn werk voor De Kirreweie. Hi] heeft het basisonderwijs zelf en de kinderen zien veranderen. Waren de lessen aan het begin van zijn loopbaan sterk klassi kaal, nu wordt 'steeds hoofdelij- ker gedoceerd'. De kinderen zijn daarnaast steeds vrijer gewor den. Toch hebben decente ont wikkelingen in en rond het on derwijs er aan bijgedragen dat Vos heeft besloten aan punt ach ter zijn loopbaan te zetten. Het leraarschap begint te zwaar voor hem te worden. Vos heeft de balans opgemaakt en besloten per 1 augustus met pensioen te gaan. Nog ander halve week en dan zit 'zijn schooltijd' er voor hem op. Hij verwacht dat hij, in tegenstel ling tot zijn leerlingen, de klas lokalen pas werkelijk zal gaan missen als de zomervakantie voorbij is. „Eerst nog zes weken grote vakantie, en dan, ja, dat zal wel wennen gaan wor den." inorAli Pankow VuiKZEE - Het Waterschap üeeuwse Eilanden heeft zestien irojecten op stapel staan om de vaterbeheersing in het gebied Schouwen-West te verbeteren. Jeze projecten zijn ingediend lij de Dienst Landelijk Gebied 4 DLG) met het verzoek ze op te 'linemen in het zogeheten raam- plan. Op die manier kan de uit voering onderdeel worden van Vet Landinrichtingsproject Ichouwen-West. De totale kos- en bedragen ruim 2,9 miljoen I Eden. Vier projecten zijn gericht op iet oplossen van problemen met vateroverlast in diverse woon gebieden in Schouwen-West, ^waaronder Nieuw-Haamstede E n de uitbreidingslocatie Weste- errenban. Omdat het verbeteren - an de waterbeheersing in roongebieden geen directe re- I atie zou hebben met het inricht en van natuurgebiedennam de ij<pLG deze vier projecten aan- lankelijk niet op in het raam- ilan voor de landinrichting in j® Ichouwen-West. Iet Waterschap Zeeuwse Ei- e"anden was het daar absoluut iiet mee eens. Reeds nu doen rich problemen voor met de wa- erbeheersing in de woonwijken grenzend aan de natuurgebie- en, waar straks het waterpeil ïog aanzienlijk hoger wordt, folgens het waterschap moeten le problemen op korte termijn Jvorden aangepakt. De uitvoe- e,ring van de vier projecten wordt iegroot op negen ton. (Advertentie) door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Het vorige week af gebrande koepeltje op het duin bij Scha- rendijke wordt herbouwd. De Stichting Renesse was sinds één dag de nieuwe ei genaar van het opmerkelijke bouwwerk je, toen het in de nacht van donderdag op vrijdag vermoedelijk door brandstich ting geheel werd vernield. Enkele gebla kerde palen is het enige wat rest van het koepeltje, maar de Stichting Renesse staat borg voor eerherstel. De stichting kocht het gebouwtje on langs van het waterschap Zeeuwse Ei landen voor het symbolische bedrag van één gulden. Het waterschap heeft het koepeltje enkele jaren geleden nog volle dig laten renoveren. Nadrukkelijke voorwaarde bij de verkoop was dat de nieuwe eigenaar het markante bouwsel in stand zal houden. „Dat is natuurlijk ook één van onze doel stellingen, het behoud van cultuur-his torisch erfgoed", zegt directeur D. Koo- man van de Stichting Renesse. Hij had het gebouwtje nog niet aangemeld bij de verzekering, toen hij van de brandstich ting hoorde.Juist donderdag had ik pas de eigendomspapieren van de notaris ontvangen. Gelukkig had het water schap het koepeltje nog niet afgemeld. De verzekering stelt zich loyaal op en stuurt binnenkort een expert om de scha de op te nemen." Tekeningen Volgens Kooman wordt het pas na de zo merperiode dat de Stichting Renesse op dracht kan geven tot herstel van het koe peltje. Aan de hand van tekeningen die nog in bezit zijn van het waterschap, zal getracht worden het gebouwtje in oor spronkelijke staat terug te brengen. Te vens wil de stichting er een infobord bij plaatsen met gegevens over de vroegere functie van het koepeltje. „Daar zijn verschillende versies over", Enkele geblakerde palen is op dit moment het enige wat rest van het koepeltje bij Scharendijke. foto Janne Wolterbeek zegt archiefmedewerker C. Venema. Hij verzamelt gegevens ten behoeve van het informatiebord, maar de ware historie blijkt moeilijk te achterhalen. Het koe peltje komt voor het eerst voor op een kaart uit 1861, maar in de kadastrale at las wordt het niet genoemd. Volgens Ve nema kan dat komen, doordat het bouw sel geen stenen muren had en niet als gebouw werd aangemerkt. Eén van de mogelijkheden is dat het koe peltje ooit een verdedigingsfunctie heeft gehad en dat er ook een kanonnetje bij heeft gestaan. Volgens sommige historici heeft het houten optrekje in de Franse tijd dienst gedaan als onderkomen voor de bombardier. Het verhaal dat vanuit het koepeltje toezicht werd gehouden op de tolgaring bij de Helchersee, om schrijft Venema als 'flauwekul'„De Hel chersee is al rond 1300 verzand en toen stond het gebouwtje er vast nog niet." Veel meer voor de hand liggend acht hij het dat het gaat om een theekoepeltje be horend bij Huize Repard, waar de direc tie van het waterschap later vergaderin gen hield. Vast staat dat het optrekje in elk geval dienst heeft gedaan als onderkomen voor de dijkbaas van het waterschap. Na het gereedkomen van de Deltawerken is die functie weggevallen en had het koepeltje geen nut meer .voor het waterschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43