Bedrijven pleiten voor loswal Drie moties voor oplossing bestuurscrisis Middelburg Ouderenbeleid staat in de grondverf Zo bespaart ook u op uw telefoonrekening. Negen miljoen voor knelpunten in zorg Ontuchtpleger moet smartengeld betalen Zierikzeese ondernemers wensen nieuwe laad- en losvoorziening Snorfietser Maand cel voor bedreiging TT Technische ingrepen zijn niet nodig, dus u merkt er verder niets van. Bel ook goedkoper via Tele2. Meld u aan via www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602. zeeuwse almanak Lak door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Als het aan de on dernemers op bedrijventerrein De Zuidhoek ligt, komt er zo snel mogelijk een nieuwe loswal in Zierikzee. Ze zijn bereid om zelf in de buidel te tasten om het project snel uit te voeren. Nog voor de zomer wordt het initia tief besproken met de gemeente Schouwen-Duiveland. De huidige loswal in Zierikzee ;voldoet met meer aan de eisen «van deze tijd. Daarover zijn de vondernemers en de gemeente het wel eens. Maar over de ma- nier waarop de problemen moe ten worden opgelost, lijken de meningen nogal uiteen te lopen. [De gemeente wil in Bruinisse een grote loswal bouwen, waar de Schouwse overslagactivitei ten moeten worden geconcen treerd. Sas «Een aantal Zierikzeese bedrij ven, waaronder De Jong Con- structions, Airpack, Nemag, ■Betonmortel Grevelingen, Wan- fdel en Noordhoek Diving wil ge- I'bruik (blijven) maken van de ^mogelijkheid om hun materia len vanuit Zierikzee over het water te vervoeren. De loswal {ter hoogte van het Sas is echter J door de geringe breedte van het Havenkanaal slecht bereikbaar Ivoor de steeds breder wordende schepen. Een bijkomend nadeel is de ge luidsoverlast voor omwonen den, vooral aan de Engelse Kade waar zand en grind wordt ge lost. ,,Ons probleem is dat de materi alen nu eerst per vrachtwagen vervoerd moeten worden, om pas daarna overgeslagen te kunnen worden op schepen. Op die manier is het niet rendabel genoeg om over te stappen op vervoer over water", aldus di recteur J. Ade Jong van De Jong Constructions. Het staalbouw bedrijf vervoert nu nog alles over de weg. Het groeiende be drijf heeft net als veel andere ondernemingen behoefte aan alternatieven voor het vervoer over de steeds verder dichtslib bende wegen. In de ogen van de Zierikzeese ondernemers is de aanleg van een moderne loswal buiten de keersluizen in het Havenkanaal van Zierikzee de beste oplossing voor alle problemen. Inmiddels is onder leiding van De Jong een 'hapklaar plan' öpgezet, dat volgens hem als een collectief initiatief moet worden gezien. Wat de exacte kosten van de nieuwe loswal zijn, durft De Jong nog niet te zeggen. Volgens hem is het goed mogelijk dat een aantal bedrijven de handen in elkaar slaan voor de financie ring, om er voor te zorgen dat het plan niet op de lange baan wordt geschoven. „Maar we kunnen het niet helemaal alleen bekostigen. Ik vind ook dat hier een taak voor de overheid ligt om bij te springen." Onbegrijpelijk De gemeente Schouwen-Duive land richt zich momenteel op de grootse plannen voor de aanleg van de Bruse loswal. Onbegrij pelijk, vindt De Jong. „In Zie rikzee zit veel meer industrie dan in Bruinisse. Dan ga je toch niet zulke plannen ontwikke len." De loswal in Bruinisse zal door zijn bedrijf zeker niet wor den gebruikt. „Als je je spullen vanuit Zierikzee eerst over de weg naar Bruinisse moet ver voeren, rij je liever door naar de havens van Rotterdam of Ant werpen." De ondernemers gaan nog voor de zomer om de tafel met wet houder G.J. van de Velde-de Wilde. Zij ziet nog heel wat ha ken en ogen aan het idee. „Dan moeten we eerst kijken hoe zich dat verhoudt tot de stromingen in het water en de vaarroutes. Ook moeten we rekening hou den met het nationaal park De Oosterschelde." Behalve deze technische bezwaren spelen meer factoren een rol. „Het mag duidelijk zijn dat wij als ge meente de keus hebben gemaakt voor Bruinisse", verklaart Van de Velde. De gemeente moet voor de aanleg van die loswal nog toestemming krijgen van de provincie. „Als dat lukt, heeft het als con sequentie dat we in Zierikzee sowieso geen nieuwe havenge bonden activiteiten mogen ont wikkelen", aldus Van de Velde. [GROEDE - Een 29-jarige man •uit Groede is dinsdagochtend i om half één aangehouden in de {Voorstraat in zijn woonplaats, omdat hij op een snorfiets reed terwijl hij drie keer zoveel had gedronken als toegestaan. Hij .kreeg een dagvaarding en een [rijverbod van acht uur. MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Goes is dinsdag in Mid delburg conform de eis veroor deeld tot een maand gevange nisstraf en 750 gulden boete. De Goesenaar had november vorig jaar een man bedreigd toen hij geen heroïne van hem kreeg. Daarnaast gooide hij 20 januari dit jaar in Goes met een trottoirtegel twee ruiten in van een woning aan de Wilson- straat. Zijn 24-jarige mededa der, met wie hij samenwoont, kreeg voor zijn aandeel in de vernieling 300 gulden boete. Elke dag verzamelen de oudere heren zich bij De Beuze aan de Vissershaven in Bruinisse; het lokaal ouderenbeleid moet erop gericht zijn dat nen wonen waar zij willen. door Eunice van Stuijvenberq ZIERIKZEE - Ouderen moeten zelf kunnen beslissen waar en hoe zij wonen, ook in gevallen Advertentie Bel 0800-1602. <JT Geef uw naam, adres en telefoon nummer door. (JT li behoudt uw eigen telefoontoestel. 1 w telefoonnummer blijft hetzelfde. «JT U sluit geen nieuw abonnement af, want u behoudt uw huidige KPN-abonnement. U ontvangt van Tele2 maandelijks een gratis gespecificeerde rekening. Meer dan de lagere gesprekskosten hoeft u bij ons niet te betalen. <sr U profiteert van lage tarieven zowel nationaal als internationaal en naar mobiele nummers. (JET U belt nu op de meest makkelijke manier tegen de allerlaagste tarieven, zonder dat u daarvoor een code hoeft in te toetsen. waarin zij sterk afhankelijk zijn van zorg. Dat is het uitgangs punt van de startnotitie Lokaal Ouderenbeleid van de gemeente Schouwen-Duiveland. De notitie is opgebouwd rond de specifieke wensen en behoeften van de ouderen. Daartoe is ge bruik gemaakt van de kermis en ervaring bij de Seniorenraad Schouwen-Duiveland en Stich ting Welzijn Ouderen. Beide be langenorganisaties hebben de knelpunten in het ouderenbe leid op rij gezet. Ook worden ze betrokken bij de aan te dragen oplossingen en de besluitvor ming. Ouderen hebben behoefte aan nieuwe vormen van wonen, waarbij ook zorgfuncties wor den geboden, zoals Tafeltje- dek-je of thuiszorg. „Vroeger werden ouderen zo snel als mo gelijk naar het bejaarden thuis gestuurd", zegt wethouder RW. Berrevoets. „Nu blijven ze over het algemeen veel langer thuis wonen. Het mag niet meer zo zijn dat een zorgbehoevende ou dere noodgedwongen vanuit een dorpje naar Ziei'ikzee moet verhuizen, omdat hij anders de benodigde zorg niet kan krij gen." Om dit punt te verwezen lijken is het van belang dat de zorgvoorzieningen op elkaar worden afgestemd. Een derge lijke benadering kan niet alleen bijdragen aan het wegwerken van de wachtlijsten, ook wordt het - beter dan nu gebeurt - mo gelijk de nodige zorg af te stem men op de precieze behoefte bij individuele ouderen. De startnotitie stelt dat basis voorzieningen in een woonwijk onmisbaar zijn om dat doel te bereiken. Ouderen moeten naar een huisartsenspreekuur of su permarkt kunnen. Ook moet er busvervoer en zogeheten vraag afhankelijk vervoer aanwezig zijn. „De ouderen vormen een grote groep van de bevolking op Schouwen-Duiveland en het is daarom van belang dat erop wordt toegezien dat zij niet in een isolement geraken of ver eenzamen", aldus Berrevoets. Om duidelijk te maken dat ge richte zorg en aanpasbaar wo- zij ook in de toekomst daar kun- foto Janne Wolterbeek nen en vervoer op Schouwen- Duiveland niet alleen voor de rijkere ouderen is weggelegd, ligt het in de bedoeling ook meer aandacht te gaan besteden aan voorlichting over de mogelijk heden voor het verkrijgen van bijzondere bijstand. Dat geldt ook voor betere voorlichting over ontheffingen van gemeen telijke belastingen. Het streven is het lokaal ouderenbeleid van af februari volgend jaar in prak tij k te brengen. De Notitie Ouderenbeleid komt donderdag 22 juni aan de orde in de commissie maatschappelijke aangelegenheden. De openbare vergadering in het gemeente huis in Zierikzee begint om 19.30 uur. 1*1 +J I mumuuummm Spraakmakend goedko door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad heeft drie moties klaarliggen om uit de bestuurscrisis te komen. Al leen voor het vertrek van bur gemeester L.H.B. Spar van dei- Hoek is een meerderheid te vinden. De raad komt donderdag in een extra vei'gadering bijeen, nadat de vier wethouders het vertrouwen in de burgemees ter hebben opgezegd. De 29 le den tellende gemeenteraad is op één na voltallig. A.H. Rots van ChristenUnie ontbreekt. Rots ligt in het ziekenhuis. Hij is aan de beterende hand, maar onvoldoende hersteld om naar het stadhuis te komen. CDA- raadslid Y. Brekelmans-Pij- nenburg breekt haar vakantie in Spanje af om de vergadering bij te wonen. De stem van Bre- kelmans is niet nodig om een motie van wantrouwen tegen de burgemeester aan een meer derheid te helpen. Een motie van wantrouwen is één van de drie mogelijkheden die morgen worden aangedra gen om uit de bestuurscrisis te komen. De andere varianten die aan de orde komen zijn het vertrek van het voltallige col lege van burgemeester en wet houders en een afkoelingspe riode waarin tijd is voor een bemiddelingspoging. Een motie van wantrouwen kan op een meerderheid reke nen. Zestien van de 29 raadsle den willen af van Spar van der Hoek. Voor de motie zijn WD (vier stemmen), AOV/Unie55+ (twee)vijf van de zes leden van de CDA-fractie, wethouder L. Luitwieler van ChristenUnie en de oppositiepartijen Soci aal Democraten Middelburg (2 enD66 (2). Tegenstemmers Zekere tegenstemmers lijken CDA'er W. Bezemer ('Ik vind dat niet alle wegen zijn bewan deld om de problemen op te lossen'), PvdA (4), SGP (4) en GroenLinks (2). Fractievoor zitter J. Siereveld van Chris tenUnie laat zijn stemgedrag afhangen van het weerwoord van de burgemeester en de mo gelijkheid die de wethouders openlaten voor een bemidde lingspoging. GroenLinks dringt aan op het vertrek van het voltallige col lege van burgemeester en wet houders. Mogelijk met uitzon dering van PvdA en D66 be staat voor deze variant geen steun. Een derde mogelijkheid, die volgens hardnekkige ge ruchten wordt voorbereid door PvdA-fractievoorzitter B. de Reu, is een pas op de plaats. De burgemeester en de wethou ders moeten opnieuw rond de tafel gaan zitten. En dat alle maal onder leiding van een on afhankelijk voorzitter. Die is overigens al gevonden in de persoon van L. Markenstein van Bureau Berenschot. Voor de derde variant, die eer der deze week ook is geopperd door commissaris van de ko ningin W.T. van Gelder, be staat enige steun. SGP, de dis sidente CDA'er Bezemer en ChristenUnie-voorman Siere veld kunnen er uitstekend mee uit de voeten. De overige par tijen wijzen deze mogelijkheid af. Volgens hen is het te laat voor een bemiddelingspoging, PvdA'er De Reu wilde gisteren niet vooruitlopen op de inzet van zijn partij tijdens de raadsvergadering. Het voltallige college heeft dinsdag ondanks de verstoor de verhouding 'gewoon verga derd', Volgens wethouder Luitwieler zijn enkel lopende zaken behandeld. „Overnieuw in te zetten beleid is niet ge sproken." Spar van der Hoek was 's avonds aanwezig bij de commissie Algemene en Be stuurlijke Zaken. Andere ver plichtingen, zoals de opening van het Zeeuws Archief en het startschot voor een wijkop- ruimdag in Middelburg-zuid, heeft hij afgezegd. Minister De Middelburgse bestuurscri sis trekt inmiddels tot ver over de provinciegrens de aan dacht. Minister De Vries van Binnenlandse Zaken wordt door het kabinet van de com missaris van de koningin voortdurend op de hoogte ge bracht van de ontwikkelingen in de Zeeuwse hoofdstad. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur trekt de komende drie jaar negen miljoen gulden uit voor het oplossen van knel punten in de zorg. Volgens gede puteerde G. de Kok (PvdA, zorg) moet vobral de werkdruk wor den verlicht bij de indicatieor- ganén die bepalen wie welke hulp nodig heeft. Voor de hulp verlening zelf stelt het Rijk vol doende geld beschikbaar. Gedeputeerde Staten (GS) heb ben dinsdag de twintig miljoen gulden verdeeld die de provin cie over heeft. De zorg wordt met negen miljoen rijkelijk be deeld. „We brengen evenwicht in de begroting tussen de harde kant van het beleid, infrastruc tuur en economie, en de zachte kant, de zorg", verklaarde gede puteerde D. Bruinooge (PvdA, financiën). De Kok toonde zich een tevre den man. „In het begin van onze regeerperiode hebben we afge sproken de sociale kant van ons beleid meer inhoud te geven. Dat gebeurt nu. Gedeputeerde Coppoolse, die met name de jeugdzorg onder zijn hoede heeft, en ik zijn erin geslaagd dat akkoord te verzilveren." Wachtlijsten Het extra geld wordt ingezet om geestelijk en lichamelijk gehan dicapten, ouderen, verslaafden en mensen in geestelijke nood de hulp te geven die ze nodig heb ben. „We doen onszelf te kort als we de wachtlijsten bij de indica tieorganen niet wegwerken", legde De Kok uit. Verder krijgt de ouderenzorg een nieuwe impuls, voorspelde hij. „Ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig wonen en eventueel zorg aan huis hebben. Dat heeft al geleid tot de bouw van woonzorgcomplexen. Dat kunnen we nu extra stimule ren." De Kok vertrouwt erop dat het sociale-zorgbeleid langer mee gaat dan de negen miljoen die tot 2004 beschikbaar is. „We zullen bewijzen dat dat geld goed wordt besteed en dat er structureel meer nodig is. Dan zal de provincie er na 2004 ook geld voor over hebben." De miljoenen die GS gisteren konden verdelen, komen voor een deel uit de winstuitkering van Delta Nutsbedrijven, Het college had daarover al afge sproken dat de helft aan infra structuur en de helft aan econo mie zou worden besteed en dat gebeurt ook, zei Bruinooge. Zo gaat volgend jaar 4,3 miljoen naar fietsvoorzieningen en ver keersveiligheid. Die investerin gen waren op de lange baan ge schoven omdat de renovatie van de Zeelandbrug miljoenen duurder uitviel.- Voor een strategische visie op de toekomst van de provincie komt in 2001 bijna 1,3 miljoen gulden vrij. GS willen zo veel mogelijk burgers, bedrijven en instanties hun zegje laten doen. Een extern bureau helpt bij het trekken van de conclusies en het formuleren van een visie. Jongeren Volstrekt uniek noemde Bruin ooge een contract dat met de Hogeschool Zeeland wordt ge sloten om studenten projecten te laten opzetten om jongeren te informeren over de provincie en de politiek. Dat gaat 115.000 kosten. Verder wordt een bus gekocht (180.000 gulden) die met informatie over Zeeland en over de strategische visie door de provincie gaat rijden. Het miljoen dat het Zeeuws Mu seum niet krijgt omdat de sa menwerking op het gebied van beeldende kunst met de ge meente Middelburg niet door gaat, wordt door GS betaald. Het provinciebestuur had al een miljoen toegezegd voor verbete ring van de toegankelijkheid van het museum. Zoals Bruinooge reeds eerder aankondigde, wordt 2,1 miljoen gulden bewaard tot het najaar. Dan zijn enkele beleidsnota's klaar over bijvoorbeeld duurza me energie, integraal veilig heidsbeleid en cultuur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 63-jarige inwoner van Ellewoutsdijk is dinsdag in Middelburg wegens het plegen van ontucht met twee minderjarige meisjes veroor deeld tot 140 uur dienstverle ning en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Daarnaast moet de verdachte aan elk van de slachtoffers3.500 gulden smartengeld betalen. Nadat het ene meisje in 1998 aangifte had gedaan, besloot het andere slachtoffer ook naar buiten te treden. De man dwong de toen veertienjarige puber in 1985 in zijn toenmalige woon plaats Hoedekenskerke seksue le handelingen te ondergaan. De meisjes kwamen regelmatig bij de verdachte en zijn vrouw over de vloer. Voor de een was hij haar oom, de ander noemde hem opa. De verdachte gaf toe dat er een alcoholprobleem speelde, maar kon zich niet voorstellen dat hij aan de meisjes had gezeten. Die overtuiging had officier van jus titie J. Groen wel. Hij achtte aanranding en ontucht bewe zen. „Zelden heb ik een verweer van een verdachte zo weinig overtuigend gezien. Hij zit hier alleen maar de slachtoffers zwart te maken, terwijl de aan- geefsters zeggen dat hij door zijn drankgebruik niet meer wist wat hij deed." Groen eiste zes maanden cel, waarvan de helft voorwaardelijk. De 7.000 gulden smartengeld vond hij toewijsbaar. Volgens de verdachte zou bij het eerste slachtoffer de jaloezie op haar zuster, die de lieveling van zijn vrouw was, een rol hebben gespeeld. „Door jaloezie en domheid heeft ze aangifte ge daan. Geloof me: er is vijftien jaar geleden niets gebeurd", zei hij. Het tweede slachtoffer kwam regelmatig paardrijden bij haar 'opa'. In april '98 vergreep hij zich aan haar. „Hij stak zijn hand in mijn broek", verklaarde het slachtoffer. De verdachte sprak die beschuldiging tegen. „Bij het paardrijden hebben ze tegenwoordig een strakke rij broek aan. Hoe wil ik dan met mijn hand aan haar vagina kun nen zitten?" Volgens raadsvrouw J. Jansen hadden de meisjes geprobeerd haar cliënt en zijn vrouw een hak te zetten. „Het is in beide gevallen niet geloofwaardig. Er is één positieve wending: hij drinkt niet meer." Jansen vroeg om vrijspraak. Politierechter J. Begheyn vond beide ontuchtgevallen overtui gend bewezen. Hij vonniste conform de eis, met dien ver stande dat de drie maanden cel werden omgezet in 140 uur werkstraf. Ken nieuwe baan met prach tige vooruitzichten én een gloednieuwe leasebak, de Zierikzeese man is er zéér mee ingenomen. Voorbij zijn z'n financiële zorgen, afgelo pen is het met het voortdu rende gehannes met zijn zo- veelstehands Japanner, die meer in de garage dan voor zijn woning stond. Gisteren arriveerde hij met z'n fraai glanzende lease-au to op z'n echtelijk adres. En het moet gezegd: ook zijn echtgenote was een en al be wondering. Innig omstren geld stonden zij ernaar te kij ken. Tot hij, oh schrik, de stoffelijke resten van een paarplatgevlogen vliegen op de motorkap ontdekte. Haas tig begaf hij zich naar de schuur, diepte wat poetsmid delen op en zocht naar een spons met groot reinigend vermogen. Hij vond er een, zo eentje die ook wonderen ver richt als het fornuis van vet tigheden ontdaan moet wor den. Met krachtige armbewegin gen ging hij aan de slag. De vliegen vlogen eraf. De lak ook; de motorkap oog de spoedig alsof Sjoukje Dijkstra er in haar beste ja ren een pirouetje op had ge draaid. Tot diep in de avond is hij doende geweest de krassen enigszins onzichtbaar te ma ken. Dat is slechts gedeeltelijk ge lukt. En hij hoopt nu nog maar één ding. Dat zijn baas er lak aan heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41