Kamer bezorgd over rails VVD zwakt roep om lagere lasten af PZC Ziekenhuis mag behandeling van patiëntje staken Nederlandse abortusboot wekt toorn Malta DNA-onderzoek in zaak Andrea Luten binnenland Zakje van Zalm positief onthaald, want het is gratis Marine vangt 2200 kilo coke Treinen te laat in herfst, in winter en nu ook in zomer Kruipend door het Haagse Rugstreeppad blokkeert bouwplan Psychologische onderzoeken in EBI Man in Thailand vast voor moord Te weinig personeel kinderopvang PvdA'ers gaan naar Zimbabwe De volgende topper mag uitkijken naar een nieuwe werkgever. f 98,- (excl. BTW) (f115,- incl BTW) woensdag 21 juni 2000 door Michel Brandsma RUINEN - De haren die zijn gevonden op het lichaam van Andrea Luten uit Ruinen wor den opnieuw onderzocht. Net als in Groningen, waar de poli tie twee oude moordzaken op loste met moderne DNA-tech- nieken, zoekt de politie in Drenthe naar de doorbraak. Andrea werd in 1993 op vijf- tienjarige leeftijd vermoord op weg van school naar huis. De nieuwe DNA-testen zijn onderdeel van een compleet nieuw onderzoek naar de moord op Andrea. Twee re chercheurs houden zich sinds acht maanden weer volledig bezig met de zaak, zoals ook in Groningen een speciaal team is geformeerd voor oude onopge loste moordzaken. De politie in Drenthe spreekt van enkele in teressante ontwikkelingen, maar een nieuwe verdachte is nog niet in beeld. De haren die op Andrea werden gevonden, worden onderzocht door het Nederlands Forensisch Insti tuut in Rijswijk. Nieuwe tech nieken leveren een veel verfijn der DNA-profiel op dan zeven jaar geleden. Bovendien bevat de landelijke DNA-databank nu veel meer materiaal dan destijds. De uitkomst van de nieuwe analyse wordt straks vergeleken met het materiaal in de databank. Hoewel de politie op een vol treffer hoopt, wil Van Goor geen valse verwachtingen wekken. „We weten niet of de haren van de dader zijn. Ze kunnen van klasgenoten zijn of van een ge tuige die Andrea heeft gevon den en toen weg is gegaan. En als ze van de dader zijn, hoeft zijn DNA-profiel niet in de da tabank te zitten." De moord op het meisje trok destijds veel aandacht. GPD door Margit Kranenburg DEN HAAG - Nee zeggen tegen een cadeautje voor alle Neder landers, dat doet de Tweede Ka mer natuurlijk niet. Dus ging ze gisteren toch maar akkoord met het 'zakje van Zalm', het setje gratis euromunten dat inmid dels al de naam draagt van de minister van Financiën Zalm. Dit setje ter waarde van 8,55 gulden krijgen alle Nederlan ders vanaf zes jaar in december 2001 als geschenk. De munten zijn bedoeld om alvast kennis te maken met de euro die vanaf 2002 in de portemonnee komt. Iedereen krijgt een waardebon waarmee de set kan worden af gehaald. Op verzoek van de Ka mer is het mogelijk om 8,55 korting te krijgen op de pakket ten euromunten ter waarde van 25, die ook eind december ver krijgbaar zijn. Waar de gratis munten kunnen worden afgehaald, is nog niet duidelijk. Zalm twijfelt tussen winkels en banken. Hij ver wacht dat de zakjes hem maxi maal tweehonderd miljoen gul den gaan kosten, honderd miljoen voor de munten zelf en maximaal honderd milj oen voor de verspreiding en andere kos ten. De Kamer is niet blij met deze kostenpost. Een aantal fracties had liever gezien dat consumen ten vóór de daadwerkelijke in voering van de euro zelf alvast voldoende wisselgeld hadden kunnen 'kopen', waaronder ook eurobiljetten. Dat kan simpel weg niet, aldus Zalm. Om het omwisselen van guldens naar euro 's zo soepel mogelij k te laten verlopen, zullen geldauto maten rond 1 januari 2002 vol gens Zalm vooral kleine coupu res uitspugen. In december 2001 veel biljetten van 25 gulden, in januari veel biljetten van vijf euro en tien euro. GDP DEN HAAG - De Nederlandse marine heeft maandag in het Caraïbisch gebied ruim 2200 ki lo cocaïne onderschept. Dat ge beurde op vijftig kilometer van het eiland Dominica. Volgens luitenant-ter-zee Van Eijsinga zijn dertien mensen opgepakt. De onderschepping had plaats nadat een marinevliegtuig een hard varende speedboot ont dekte. Het marinefregat Van Galen werd ingezet om het vaartuig te achterhalen. Tege lijkertijd probeerde de beman ning van een vissersboot in de buurt haar lading overboord te zetten. De marine haalde de la ding - 2 5 balen van negentig kilo coke elk - binnenboord. De op varenden van beide boten wer den gearresteerd. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer ziet in de problemen die het treinverkeer maandag had door hitte het bewijs dat het slecht gesteld is met de Nederlandse railinfrastructuur. Tientallen treinen vielen uit door wissel storingen en vastgelopen brug gen. „Als de blaadjes beginnen te vallen, als het erg koud is en nu ook als het erg heet is, zijn er pi'oblemen", constateerde Tweede-Kamerlid Reitsma (CDA). PvdA'er Van Gijzel snapt niet waarom er bij spoor- wissels geen kleine blokjes wor den gebruikt, die de spoorsplit- singen 'gezond' houden. Van deze Tsjechische uitvinding is volgens hem na de eerste mel dingen niets meer vernomen. Volgens SGP-Kamerlid Van den Berg is het onderhoud aan de railinfrastructuur 'stelselmatig verwaarloosd'. Hij wordt hierin gesteund door het vertrouwelij k jaarverslag 1999 van NS Railin- frabeheer. Daarin staat dat er de komende twintig jaar veel meer geld voor vernieuwing van rails en dergelijke moet komen, om dat 'zonder structurele oplos sing de beschikbaarheid en vei ligheid van de infrastructuur ernstig wordt aangetast.' Tijdens het Kamerdebat over het spoor, benadrukten diverse parlementariërs dat reizigers- vervoer belangrijker is dan goe derenvervoer over rails. Minis ter Netelenbos van Verkeer is het hiermee eens. Oorzaak van de zomerse spoorellende is het uitgekiende veiligheidssysteem van de NS dat niet bestand is tegen de tro pische waar-den, zegt een woordvoerder van het vervoers bedrijf. De Nederlandse sporen worden beveiligd door stroom die door de sporen loopt. Bij hoge tempe raturen zet het staal van de spo ren uit en loopt de stroom niet meer door. Daardoor worden verkeerde signalen afgegeven. Maandag, toen een groot deel van het treinverkeer ontregeld raakte door de hitte, gaf het sys teem op diverse baanvakken aan dat het spoor bezet was, ter wijl er in werkelijkheid geen trein reed. Ook bewaakte spoor wegovergangen gingen spon taan dicht. Openstaande brug gen wilden door de hitte juist niet meer dicht. Zelden Preventief is er niets te doen aan het hitteprobleem. De proble men lijken zich pas voor te doen als het kwik boven de dertig graden stijgt. „Gelukkig is het maar zelden zo heet in Neder land", zegt de NS-woordvoer- der. Dit is ook de reden waarom de NS voor een dergelijk bevei ligingssysteem heeft gekozen. In zuidelijke landen zou het on werkbaar zijn. Maandagavond strandden dui zenden de reizigers. Tientallen treinen vielen uit door de hitte. Door een gebrek aan bussen moesten veel reizigers uren wachten op verder vervoer. Rond half elf 's avonds waren al le storingen verholpen. Gisteren ondervond het trein verkeer weinig problemen van de hitte. De NS kampten met wat kleine storingen, maar die gaven niet meer dan enkele mi nuten tot hoogstens tien minu ten vertraging. ANP DEN HAAG - Een enorm beeld van een zuigeling heeft bezit genomen van het Lange Voorhout in Den Haag. Het kunstwerk, dat First Baby heet, is gemaakt door Patrick Mim- ran. Het is aan het Lange Voorhout geplaatst in het kader van de tentoonstelling De Mens In Beweging. foto GovertCoebergh/ANP Advertentie door Hans van Soest DEN HAAG - De VVD vindt niet dat het kabinet koste wat kost vast moet houden aan de begrotingsregels als daardoor te veel geld wordt vrijgemaakt voor lastenverlichting. VVD- Kamerlid Van Beek zei gister avond in een debat over de mee vallers dat het geld beter kan worden besteed aan verlaging van de staatsschuld. De opstelling van de liberalen is opmerkelijk. Tot nu toe hield de WD vast aan de norm dat min stens de helft van de belasting meevallers terug moesten vloei en naar de burger, bijvoorbeeld in de vorm van belastingverla ging. Als de economische groei zou aanhouden, betekent dit met het huidige kabinetsbeleid dat in 2002 acht tot negen mil jard gulden extra aan lastenver lichting moet worden uitgege- Dit bedrag komt bovenop de zes miljard die al is uitgetrokken bij de invoering van het nieuwe be lastingplan volgend jaar. Rege ringspartners PvdA en D66 drongen al eerder aan op een verandering van het begro tingsbeleid. Te veel lastenverlichting heeft als gevaar dat de inflatie fors toeneemt, doordat de burger meer te besteden krijgt. Diverse invloedrijke economen hebben al gewaarschuwd voor een over verhitting van de Nederlandse economie. Volgens Van Beek zal de WD nooit toestaan dat er helemaal geen geld meer wordt vrijge maakt voor lastenverlichting. „Maar ik kan me voorstellen dat mocht in de toekomst inderdaad veel extra geld binnen komen, de lastenverlichting wat minder kan", zei hij. Dit jaar heeft het kabinet elf miljard extra inkomsten die di rect wordt uitgegeven aan las tenverlichting en verlaging van de staatsschuld (nu zo'n 520 miljard gulden). Daarnaast houdt de regering 5,6 miljard over doordat het minder geld kwijt is aan bijvoorbeeld werk loosheidsuitkeringen. Dit geld wordt nu geïnvesteerd in vooral onderwijs en gezondheidszorg. De meeste partijen vinden die 5,6 miljard te karig. Regerings partij PvdA heeft eerder aange geven dat daarom ook de belas- tmgmeevallers moeten worden ingezet voor nieuw beleid en niet alleen voor aflossen van de staatsschuld en lastenverlich ting. PvdA-Kamerlid Crone hield zich gisteravond echter op de vlakte over dit standpunt. Verder vroeg een meerderheid van de Kamer aan minister Zalm van Financiën om meer geld uit te trekken voor de arm ste landen en de arbeidsomstan- digheden bij de overheid (on derwijs, zorg en politie). In de marge van de discussiee kon minister Pronk de Kamer gisteren melden dat zijn depar tement vi j f honderd milj oen gul den voor bescherming van het klimaat bijkrijgt, zonder dat dit ten koste gaat van ontwikke lingshulp. Minister Zalm denkt dat het half miljard is te bekos tigen uit de verwachte groei van de Nederlandse economie. In het regeerakkoord was afge sproken dat vijfhonderd mil joen gulden van de begroting van Ontwikkelingssamenwer king (OSW) aan klimaatbeleid in ontwikkelingslanden zou worden besteed. Voor Pronk was dat reden om voor die mi nisterspost in Paars-2 te bedan ken. In de Kamer en internatio naal klonk kritiek. GPD HEILOO - De aanleg van een bedrijventerrein in Heiloo is in gevaar vanwege de aanwezigheid van zeldzame dieren in de omgeving. Op het beoogde terrein voor Boekelermeer-Zuid 1 2 en 3 zouden bedreigde rugstreeppadden, bittervoorns en kleine modderkruipers leven. Milieucontact Heiloo tracht daarom via een beroep op de natuurbeschermingswet te voor komen dat het industriegebied er komt. Het bezwaar richt zich onder meer tegen de stort van 300.000 kuub zeezand. „Hierdoor verdwijnt de zoetwatermossel en daardoor ook de bittervoorn", aldus voorziter E. Swart van Milieucontact Heiloo. Ze zegt geïnspireerd te zijn geraakt door acties voor het leef gebied van de korenwolf in Heerlen. Door die acties is de bouw van bedrijventerrein Avantis in Heerlen langdurig op geschort. ANP DEN HAAG - Er komt onderzoek naar de psychische gesteld heid van gedetineerden die in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught zitten. Daarbij zal worden bekeken wat. de in vloed van het verblijf in de EBI op de psychische conditie van de gevangenen is. Hoe dat onderzoek er precies uit komt te zien, en of er genoeg gedetineerden te porren zijn om mee te werken, is nog niet he lemaal duidelijk. Het aantal beschikbare gevangenen is be perkt. Op dit moment zitten er iets minder dan twintig men sen in de EBI. ANP BANGKOK - Een 35-jarige Nederlander is in Thailand gear resteerd op verdenking van moord op een landgenote. De Thaise politie heeft dat gisteren bekendgemaakt. De ver dachte ontkent. De man uit Enschede zou afgelopen week op het vakantie-eiland Koh Samui de 65-jarige Martha Johanna Jansen uit Haarlem hebben vermoord. Haar stoffelijk over schot werd zaterdag gevonden in een appartement. De verdachte heeft volgens de politie Jansen geholpen een aannemer en een plaats te vinden voor de bouw van een va kantiewoning. Hij woont al jaren op Koh Samui en is met een Thaise getrouwd. Hij is aangehouden nadat hij geld had opge nomen van de bankrekening van het slachtoffer. AFP/ANP UTRECHT - Het kabinet kan de beloofde uitbreiding van de kinderopvang niet waarmaken door tekort aan personeel. Dat voorspelt de VOG, de ondernemersorganisatie voor on der meer de opvang.. De regering wil nog voor het einde van het jaar 2002 een uit breiding van de opvang met 71.000 kindplaatsen. Daarvoor zijn 16.500 extra leidsters en leiders nodig. Er zijn al afspraken gemaakt over een wervingscampagne, die dit najaar begint, maar volgens de VOG zijn meer maatrege len nodig. Gedacht wordt aan het verkorten van opleidingen, praktijkleerplaatsen en het stimuleren van parttimers om meer uren te maken. ANP DEN HAAG - De PvdA-Kamerleden Koenders en Herre- brugh reizen morgen naar de Zimbabwaanse hoofdstad Ha rare om de verkiezingen dit weekeinde bij te wonen. Of ze worden toegelaten als waarnemer, is nog onduidelijk. PvdA-buitenlandspecialist Koenders verwacht dat hij zijn waarnemersmissie zal kunnen uitvoeren. „Mocht dat niet lukken dan zullen we de verkiezingen toch gewoon kritisch volgen en een analyse maken van de politieke situatie." Namens het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er al zes tien Nederlandse waarnemers in Zimbabwe. ANP Het LUMC was eerder dit jaar wel begonnen met de eerste fase van de behandeling, maar kwam daarop terug toen uit een scan bleek dat de toestand van het jongetje toch was verslech terd. Volgens de raadsman van het ziekenhuis is het LUMC nog wel op zoek geweest naar een ziekenhuis dat de behandeling had willen voortzetten. Maar geen enkel ziekenhuis had dat nog zinvol geacht. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) hoeft een kankerpati entje uit Rijswijk niet te behan delen volgens een experimente le methode uit de VS. Dat heeft president Van Delden van de Haagse rechtbank beslist. De ouders van de tienjarige Os car hadden een kort geding aan gespannen tegen het LUMC om behandeling af te dwingen vol gens de experimentele methode, die in de VS vruchten lijkt af te werpen. De jongen zou met deze methode een kans van vijftig tot zestig procent hebben om nog vijf jaar te leven. Zonder verde re behandeling zal hrj binnen enkele maanden overlijden. Het LUMC weigert nog langer door te gaan met de behande ling, omdat deze ernstige 'leed- verhogende bijwerkingen' ver oorzaakt. De volgens het LUMC zeer agressieve behandeling be staat onder meer uit zware che- mokuren, waar volgens het zie kenhuis kinderen niet aan mo gen worden blootgesteld. Bo vendien gaat het om een experi mentele methode, waarvan nog geen overtuigende resultaten bekend zijn. Geen zalfjes „Het is paradoxaal", zei de ge ëmotioneerde vader van Oscar. „Om te weten hoe deze behan deling uitpakt, moet je haar uit voeren. Alle middelen tegen kanker zijn zwaar. Er bestaan geen zalfjes tegen deze ziekte." Rechtbankpresident Van Del den deed direct na de zitting uit spraak. Zichtbaar aangedaan deelde hij de ouders van Oscar mee dat zijn beslissing voor hen negatief uitviel. Hij merkte op dat het LUMC 'achteraf wel licht een minder juiste beslis sing heeft genomen door te beginnen met de behandeling' omdat het de ouders zo valse hoop had gegeven. „Maar de af weging om te stoppen is - denk ik - met grote zorgvuldigheid genomen." ANP/GPD (Advertentie) door Monique de Knegt DEN HAAG - De autoriteiten van Malta vinden het plan 'monsterlijk en afgrijselijk' en anti-abortusorganisaties stu ren dreigbrieven. Maar de stich ting Women on Waves van de uit Vlissingen afkomstige, in Am sterdam werkzame scheepsarts Rebecca Gomperts laat zich niet van de wijs brengen. Nog 150.000 dollar en de drijvende kliniek Sea Change vaart de we- reldzeeën over om vrouwen een veilige abortus te bieden. j Amerikaanse anti-abortusor- ganisaties hebben persberich ten rondgestuurd over een schip waarop 'babymoord' zou wor den gepleegd. Gomperts zucht. „Hoe je er ook over denkt, abor tus vindt overal ter wereld plaats. Het is voor vrouwen het laatste redmiddel, waarvan wij vinden dat het zo veilig mogelijk moet gebeuren. Illegaal kost het veel mensenlevens, terwijl het legaal een kleine medische in greep is. Jaarlijks zijn er in de wereld ongeveer 53 miljoen abortussen, waarvan twintig miljoen illegaal. Daarbij ster ven naar schatting honderddui zend vrouwen." Women on Waves vindt het een mensenrecht om over de eigen voortplanting te beslissen. De vijfkoppige bemanning van het schip zal dan ook niet alleen uit varen om twintig kilometer uit de kusten (buiten de territoriale wateren) abortussen te verrich ten. De vrouwen geven ook voorlichting over voorbe hoedsmiddelen en verstrekken informatie aan juristen, politici en journalisten. „Het project is een handreiking naar lokale organisaties om de anti-abor tuswetgeving ter discussie te stellen. Pas als de wet wordt veranderd, vallen er minder do den en gaan de prijzen omlaag. Er zijn landen waar duizend dollar wordt gevraagd voor een relatief eenvoudige ingreep", aldus Gomperts. De komst van het schip zal op veel plaatsen demonstraties uit lokken. Gomperts denkt niet dat het vrouwen ervan zal weer houden het schip te bezoeken. „Uit ei*varing bij Greenpeace weet ik dat er heel veel manieren zijn om de privacy van de vrou wen te garanderen. Wel is mede werking nodig van lokale orga nisaties. Anders komen we niet eens." Van Agt De demonstraties kunnen Gom perts ideaal van een wereldwijd recht op abortus ook dichterbij brengen. „In Nederland moest Van Agt ook eerst de Bloemen- hovekliniek sluiten in 1976 al vorens het tot wetswijziging kwam. Zo'n werking kan ons project ook hebben." Als de nog benodigde 150.000 dollar binnen zijn, kan het te leasen schip binnen twee, drie maanden varen. De drijvende kliniek kan ongeveer twintig vrouwen per dag behandelen. Conform de Nederlandse wet geving zullen alleen zwanger schappen tot drie maanden worden afgebroken. Welk land Gomperts als eerste zal aan doen, blijft nog geheim. In Eu ropa is abortus nog illegaal op Malta en in Portugal, Polen en Ierland. Maar in Zuid-Amerika, Afrika en Aziatische landen is de problematiek volgens Gom perts dringender. GPD >)lfm Met FlexiBet heeft u overal de beste verbinding. Siemens C35i '-info perfect op «ie ii het EK-nieuws: kijk met de Siemens C35i op de sites 'NOS EK 20OO' of 'Infostrada EK 2000' Ingebouwd fax-/datamodem. Zeer eenvoudig SMS verzenden, In combinatie met een 2-jarig FlexiBel Allround- of Company abonnement. business center Direct bestellen? b«i 0800-0403 of www.kpn.com oe zaak voor ondernemers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3