Kleine mangroot ego Zeven winters op het Oerol-festival Jackie Chan in het Wilde Westen Oerbeeld van de mensheid verwart Film 21 t/m 27 juni VLISSIIUGEN Cine city (Belbios 0900-9363) Shanghai Noon. Do. t/m di. 13.45,16.15,19 en 21.45 u.; Return to me. Do. t/m di. 19.15 en 22 u.; flawless. Do. t/m di. 16.15 en 21.45 u. (vr. niet om 16.15 u.); final Destination. Wo. t/m di. 19.15 en 22 u.; Three To Tango. Wo. t/m di. 19 en 21.45 u.(ma. niet om 19 u.); Drop Dead Gorgeous. Wo. 13.45,16.15 en 19 u.; Air Bud 2. Wo. t/m di. 13.45 en 16.15 u.; The Whole Nine Yards. Wo. 19 en 21.45 u„ do. t/m di. 19.15 u.; Deuce Bigalow. Wo. 13.45,19 en 21.45 u., do. t/m di. 13.45 ên 19 u. (zo. nietom 13.45 u., ma. nietom 19 u.); House on Haunted Hill. Wo. t/m di. 16.15 en 22 u.; The Gladiator. Wo., do., zo, ma. en di. 13.45 en 20 u., vr. en za. 13.45, '18.45 en 22 u.; Pokémon. (Ned.). Wo. t/m di. 13.45 en 16.15 u.; Erin Brockovich. Wo. 16.15 en 19 u.; Stuart Little (Ned.). Wo. t/m di. 13.45 en 16.15 u.; The Green Mile. Wo. 21 u.; Kruimeltje. Wo. t/m di. 13.45 u.; De Boekverfilming. Vr. 16.15 u. MIDDELBURG Schuttershoftheater (0118 613 482) TheTalented mr. Ripley. Wo. 20.30 u., vr. en za. 22 u., di. 20.30 u.; Holy Smoke. Do. 20.30 u.f za. 19.30 u., zo. 20.30 u.; LaGenesse. Vr. 19.30 u.; Titanic. Ma. 20.30 u. HÜLST De Koning (0114 312 030) Shanghai Noon. Vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. 13.45,16.15 en 20 u., ma. en di. 20 u.; final Destination. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. 13.45, 16,15 en 20 u., ma. en di. 20 u.; Drop Dead Gorgeous. Wo. 20 u.; AirBud2. Wo. 14u.,vr. 19.15u.,za. 14en 19.15u.,zo. 13.45en 16.15 u.; The whole nine yards. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u., zo., ma. endi. 20 u.; Deuce Bigalow. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. 13.45, ■16,15 en 20 u., ma. en di. 20 u.; The Gladiator. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19 en 22 u., zo. 16.15 en 20 u., ma.endi. 20 u.; Erin Brockovich. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 22 u., zo., ma. en di. 20 u.; Pokémon (Ned.). Wo. en za. 14 u., zo. 13.45 en 16.15 u.; Stuart Little (Ned.). Wo. en za. 14 u., zo. 13.45 u. 't Beest (0113 228142) Geen voorstellingen. GOES TERNEUZEN Porgy Bess (0115-613293) Geen voorstellingen. Ledeltheater (0117-452735/453377) Geen voorstellingen. OOSTBURG BERGENOP ZOOM Cinemactueel •(0164 254 886) Shanghai Noon. Do. 20 u., vr. 18.45 en 21.45 u.,za. 14,18.45 en 21.45 u., ,zo. 14,16.15,18.45 en 21.45 u, ma. en di. 20 u.; Three to tango. Wo. 14 en 20 u., vr. en za. 18.45 en 21.30 u.,zo. 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma. en di. 20 u.; Deuce Bigalow. Wo. 20 u.; The Gladiator. Wo. en do. 20 u., vr., za. en zo. 18.45 en 21 u.; Pokémon (Ned.). Wo., za. en zo.'14 u.; Stuart Little (Ned.). Wo. en za. 14 u., zo. 14 en 16.15 u.; Sneak preview. Do. 20 u.; Anna and the king. Ma. en di. 20.30 u. Roxy ;|0164 233 434) Final Destination. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 18.45 en 21.30 u., zo. 16 en ;.20u., ma. en di. 20 u.; Air Bud 2. Wo., za. en zo. 14 u., The whole nine yards. Wo. en do. 20 u., vr. 21.30 u., za. 18.45 en 21.30 u., ;zo., ma. en di. 20 u.; Pokémon (Ned.). Za. en zo. 16 u.; Stuart Little (Ned.). Wo. 14 u., vr. 18.45 u.,za. 14 en 16 u., zo. 14 u. woensdag 21 juni 2000 Drama draait om het overwinnen van hindernissen, dus heb je met een gehandicapte hoofdpersoon het halve sce nario al rond. Toch kan de inspiratie voor een potentiële draak best integer zijn. Regisseur Joel Schumacher (Bat man Forever, Falling Down) maakte ooit mee hoe een door een beroerte getroffen vriend dankzij zanglessen weer verstaanbaar kon spreken en daardoor ook weer onder de mensen durfde te komen. door Leo Bankersen Zo ontstond het idee voor Flawless, waarin Robert De Niro een gepensioneerde be waker speelt. Een buurtheld op z'n retour die een beetje zit te verpieteren op zijn morsige huurkamertje in Lower East Side, New York. Een attaque, niet eens zo'nzware, dreigt de ze conservatieve macho de ge nadeslag te geven. Zijn betaal de vriendin van de tangoclub heeft plotsklaps andere inte resses. Een goedwillende dok ter en zijn beste vriend kunnen hem ternauwernood van zelf moord afhouden. Zangles dus. Maar wie zou die lessen moeten geven? Daar stond Schumacher, die zelf het scenario schreef, voor een moeilijke keus. Moest het een liefdesgeschiedenis worden, of meer iets met politieke te genpolen of een rassenkwes tie? Niet tevreden met zomaar een aangrijpend verhaal over revalidatie, eenzaamheid en herwonnen zelfrespect, ver werkte hij in Flawless ook nog eens de overbekende botsing tussen volstrekt tegengestelde karakters. Geloof het of niet, de vernederde ijzervreter klopt voor zijn stemtraining aan bij de persoon die hij het meest verafschuwt: een flam boyante travestiet (Philip Seymour Hoffman) bij wie de gevoelens van afkeer weder zijds zijn. Dat de hierop volgende sessies toch niet volkomen ongeloof waardig zijn is vooral te danken aan de niet geringe ca paciteiten van de twee hoofd rolspelers. Dat Robert De Niro de ontreddering van een kleine man met een groot ego overtui gend en aangrijpend uit zou beelden lag voor de hand. Verrassender is Hoffman (Happiness, Magnolia) als de mislukte zoon van een aarts conservatieve vader. Zijn ver tolking van een trotse, maar door het leven op de proef ge stelde 'drag queen' is beslist indrukwekkend, al vraag je je na verloop van tijd af of die uitbundige diva-maniertjes eigenlijk niet erg cliché zijn. Donker Dat Schumacher werkelijk* heeft geprobeerd er geen door snee Holly wood-smartlap van te maken blijkt ook wel uit de donkere toonzetting, de grim mig realistische locaties en de onbevangen benadering van de travestietengroep die op onorthodoxe wijze kleur aan het geheel geeft. Er worden grappen gemaakt over die an- dex-e invalidenfilm My Left Foot en er wordt de draak ge stoken met het aangepaste ge drag van 'gay-republicans'. Flawless is bedoeld als een diep menselijk drama, maar heeft zich niet aan het keurslijf van het formuledenken kun nen ontworstelen. Het emotio nele conflict tussen de hoofd personen lost zich geruisloos op. Als spanningsgenerator heeft Schumacher een nevenver haal rond een gewapende roof overval toegevoegd. Zodat Flawless kan eindigen met een bloedige schietpartij waarbij onze verlamde held zich dap per weert. Flawless is te zien in Cine City Vlissingen. Philip Seymour Hoffman (I) en Robert de Niro in Flawless. door Fritz de Jong Met een beproefde mix van slapstick, acrobatiek en knokscènes wist Jackie Chan wereldwijd een enorm pu bliek aan zich te binden. In Shanghai Noon haalt de clown uit Hongkong op wei nig subtiele, maar effectieve wijze het westerngenre door de mangel. Als lijfwacht van de Chinese keizer wordt Chan naar het Amerikaanse Wilde Westen gestuurd om een ont voerde prinses terug te halen. Op basis van dit flinterdunne verhaallijntje werkt de voor zijn 46 jaar nog immer be wonderenswaardig atletische acteur zich met verve door een serie stokoude western- cliché's, zoals de achtervol ging over een rijdende trein, de knokpartij in de kroeg en het gevecht met indianen. Met veel grappen, grollen en dynamische capriolen rekent de Chinees af met losgeslagen bandieten en een sadistische sheriff, waarna hij plichtsge trouw zijn opdracht kan vol brengen. Net als in zijn vori ge Hollywoodfilm Rush Hour, waarin hij werd gekoppeld aan de zwarte komiek Chris Tucker, laat de verbaal min der begaafde Chan ook nu weer het praten over aan een Amerikaanse grapjas. Helaas viel de keuze op de blonde onnozelaar Owen Wilson, die in Jan de Bonts geflopte hor rorfilm The Haunting tot mijn opluchting al halverwe ge onthoofd werd, maar die in Shanghai Noon een hele film lang in de weg mag lo pen als een flauwiteiten debi terende revolverheid die niet kan schieten. Desondanks zet de charismatische Chan de film geheel naar zijn hand. Shanghai Noon, te zien in Cine City Vlissingen, De Koning Hulst en Cinemac tueel Bergen op Zoom. Scene uit La Genèse. hl La Genèse, de eerste Afrikaanse bijbelverfilming, zijn alle acteurs zwart, en dat is niet onnatuurlijker dan Charl ton Heston als Mozes in The Ten Commandments. De Ma- linese cineast Cheick Oumar Sissoko en zijn medewerkers namen weliswaar hun eigen traditionele cultuur als uit gangspunt, maar hun verbeelding van de oud-testamenti - sche wereld werd een op zichzelf staande creatie. door Leo Bankersen Het is geen bijbelverhaal in een folkloristisch jasje. De Frans-Malinese productie La Genèse toont een indrukwek kend oerbeeld van een ver scheurde mensheid, door de geëngageerde Sissoko na drukkelijk opgedragen aan 'de vredestichters'. Een universe le metafoor die net zo goed kan ver-wijzen naar de Balkantra gedie als naar Afrikaanse stammentwisten. La Genèse laat zien hoe de mens is veroordeeld tot een be staan vol afgunst, bedrog en wraak. De jager Ezau (de Ma- linese zanger Salif Keita) is verbitterd over de list waar mee zijn tweelingbroer Jakob (Sotigui Kouyaté) hem ooit zijn eerstgeboorterecht ont futselde. Hun neef Hamor (Balla Moussa Keita) staat aan het hoof d van een nederzetting van landbouwers die graag de spot drijven met de veehoeders van Jakob. Deze laatste wil al leen nog maar rouwen om de vermeende dood van zijn lie- velingszoon Jozef, die in wer kelijkheid door zijn eigen broers aan een Egyptische handelaar is verkocht. Er is weinig voor nodig om de ze poel van smeulende conflic ten te laten ontbranden. Een flirtend herdersmeisje en een drieste boerenzoon staan aan het begin van een lange reeks moordpartijen en brandstich tingen. Gestileerd vormgege ven verwoesting tegen het im ponerende decor van een onvruchtbare aarde die al sinds de schepping door droogte wordt geteisterd. Het is geen Hollywood-realis- me wat Sissoko ons te bieden heeft, eerder een reusachtig openluchtspel met een krach tige, aardse uitstraling. Dra matische momenten vol sa mengebalde emoties, door de acteurs gespeeld met gepaste theatrale inslag, zonder overi gens de menselijke kanten uit het oog te verliezen. Wanneer de mannen van Hamor zich als verzoeningsgebaar laten be snijden vermaken de oude vrouwen zich kostelijk met hun pijnlijke grimassen. Bewerking Het verhaal is een redelijk ge trouwe bewerking van Gene sis 23-37. Alleen heeft de Franse scenarioschrijver Jean-Louis Sagot- Duvau- roux de volgorde van de ge beurtenissen ter wille van het dramatisch effect aangepast. Aanvankelijk levert dat een strak opgebouwde, beklem mende tragedie op. De tweede helft is echter aanzienlij k min der overzichtelijk. Tussen steeds verwarrender wordende schermutselingen door treden vertellers op met diverse terugblikken op de voorgeschiedenis. Om hier de draad niet kwijt te raken is pa rate bijbelkennis onontbeer lijk. En dan nog valt moeilijk in te zien wat het aanhalen van de uithuwelijking van Rebek- ka of Onans zaadverspilling toevoegt aan het geheel. Na een boeiende opmaat stag neert de voortgang en kost het werkelijk moeite deze opmer kelijke Afrikaanse productie de aandacht te geven die hij zeker verdient. La Genèse is vrijdag te zien in het Schuttershoftheater in Middelburg. Jack Breed heeft een avontuurlijke inslag. Als het krach tig en oorspronkelijk werk kan opleveren deinst zij er niet voor terug om zich in het ongewisse te storten. Zij zoekt dat ongewisse in formele zin maar zij gaat ook werkelijke onzekerheid aan over basiszaken als slaap- en verblijf plaats. Jacks verkenningen gaan over 'Waar leg ik in mijn werk de abstracte grenzen?' Maar ook over 'Kan ik bij de ze temperatuur nog wel een potlood vasthouden?' De neerslag van haar jarenlange avonturen is onder de titel 'De reis van zeven winters' op het Terschellingse Oerol- festival te zien. door Rob Bouber Zij reist graag en de factor tijd speelt daarbij een belangrijke rol. Niet in een hoeveelheid af gemeten uren, meer betrek king hebbend op gebeurtenis sen en ontwikkelingen uit de geschiedenis. In haar eindexa menproject van de Rietvelda cademie 'Egmondse zeeën' ge heten sprak zij van 'zeeën van water, zeeën van vuur en zeeën van tijd'. Zeeën van tijd besteedde de Egmondse aan haar droom- project: een reis van zeven winters. ,,Ik gaf drie en een half jaar van mijn leven om dat project te laten bestaan. Om enige afstand te kunnen ne men, creëerde ik een hoofdper soon, die ik zelf was. De oor- sp'rong van het idee lag bij mijn opvatting dat de huidige mens de afstand die er op aarde be staat, kwijt is. Wij zijn verge ten waarom wij doen en den ken. Bijna alles komt voort uit de geschiedenis. Kijk naar de oorzaak waarom mensen op een bepaalde plaats zo hande len. Omdat het in Nederland altijd koud is, slepen we aller lei spullen ons huisje binnen. Een Afrikaan heeft veel min der nodig." „Omdat mijn werk over verge ten geschiedenis gaat, ben ik naar vergeten gebieden op aarde gereisd. Naar afgelegen stukken land. Dat is wel wat anders dan via je netwerkjes aan opdrachten komen." Toren Jacks queeste begon met een reis naar cle Faer or-eilanden en eindigde na lange omzwer vingen op Spitsbergen. Jack werkte voor haar dagelijks be staan en tekende, schilderde en maakte beelden. In de zeven winters richtte zij op zeven ei landen een toren op. „Een toren symboliseert mijn zoektocht. Op een toren neem je een plaats in van waaruit je kunt overzien. In die toren zijn zeven kamers. In elk van die kamers wordt een aspect van het innerlijk gesymboliseerd. Elke winter poogde ik een be- wustzijnsstadium te onder zoeken. Hoe iemands denken wordt gevormd gedurende zijn leven heb ik verdeeld in zeven bewustzijnsstadia. Op West-Point Island, één van de Falklands, bouwde Jack Breed een toren van kelp. foto Jack Breed Als zij een winter op het noor delijk halfrond volbracht had, reisde Jack af naar het zuide lijk halfrond om daar weer een winter door te brengen. Alle winters woonde ze op geïso leerde arctische en antarcti sche eilanden, waar zij haar kunstwerken maakte van de daar beschikbare materialen. Zo voer ze zeven keer over de wereld aan boord van contai ner-, vracht- of visserssche pen. De reis naar de Falkland-ei- landen duurde, zonder land aan te doen, 38 dagen. Op die eilanden werd ze de eerste vrouw in de geschiedenis die aan boord van het lokale be voorradingsscheepje werkte, zodat ze de eilanden, waar geen enkele weg op loopt, kon doorgronden. De derde reis bracht haar naar IJsland. Jack: „De schilderijen die ik daar maakte heten: 'Ver loren in het grote witte niets'. Zo voelde ik me, verblind door mijn openheid, door mijn geestelijke rijkdom en door de ijzige witheid van IJslands bergen." Zuidwaarts ging het weer, richting Tristan da Cun- ha maar Jack miste letterlijk de boot en het werd de Zuid- Afrikaanse kust waar zwaar beladen olieverfschilderijen tot stand kwamen. Trots In Alaska zocht zij het konink rijk van de wind. Daar, op de Aleutian-eilanden woonde ze maanden in een groep Aleuten die nog in een oorspronkelijke samenleving bijeenzijn. Met hen ging ze voor haar levens onderhoud op jacht. De Chatham-eilanden liggen op bijna dezelfde lengtegraad als de Aleuten, alleen aan de andere kant van de aarde. Jack: „Daar valt elke dag het eerste licht op aarde. De toren die ik daar oprichtte, kraste ik in de stam van een grote boom in een dood bos. Hij is uitge sneden op een dag in de regen tijd, waarin de hemel zonder ophouden haar grote verdriet over de wereld uitstortte." Na een lange zeereis kwam ze op het laatste eiland van haar tocht: Spitsbergen. Jack: „Ik vond daar een bijna kosmische wereld, die nog geheel in duis ternis is gehuld. Waar het licht weifelde om terug te keren. Het is daar zo stil dat je naar de stilte kunt luisteren. Pas begin maart werd de zon voor de eer ste keer zichtbaar. De stilte werd toen verbroken door schreeuwende kleuren. Noor delijker dan het onderzoeks centrum waar ik met 18 men sen bivakkeerde, woont er geen mens. Ik vond op Spits bergen mijn laatste behouden huis." Jack Breed heeft met zeven winterreizen haar gedachten daadwerkelijk gestalte gege ven. Maar tegelijkertijd vulde ze een abstracte ruimte met een door haar ontworpen tijdsverloop. Jack: „Ik noem het een tijdbeschildering. Op de eilanden waar ik domicilie koos, visualiseerde ik steeds de staat van mijn geest. Elk ei land kreeg een toren, ik sleepte er zeven kisten vol schilderij en en installaties vandaan en ik schreef in totaal zeven geschil derde boeken. Die torens, kisten en boeken zijn de ver kondigingen dat er een be- wustzijnsstadium was door leefd. Voor mij geldt: niet het resultaat is belangrijk. In de tijd dat mijn werk ontstaat, in al die dagen dat ik er mee bezig ben, komt de waarde van het werk pas echt tot uitdrukking. Maar ik ben wel blij dat ik het nu eens op een Nederlands ei land zo ruim kan tonen." Hét werk van Jack Breed is te zien op Terschelling, tij dens het Oerol Festival dat tot 25 juni duurt. Bij De Walvis op het Groene Strand, bij de aanlegstei ger van de veerboot, bij de Bruine Vloot, bij het schip De Challenger en in de tent vlak bij de jachthaven. Onder de titel Fruit-vrouwen ex poseert Willem van Hesttot en met 23 juli schilderijen, tekenin gen en zeefdrukken in de Raadskelder van het Belfort in Sluis. Openingstijden: zaterdag t/m donderdag van 14 tot 17 uur. Zeven kunstenaars tonen hun werk tijdens de zomershow die t/m 15 juli is te zien in Galerie van den Berge in Goes. Eric Vin kenoog exposeert schilderijen, Sybille Pattchek muurobjecten (glas/pigmenten/bijenwas), Mark de Weijer schilderijen (bij enwas/pigmenten op aluminium Judith de Vet schilderijen, Mare Nagtzaam tekeningen, Jus Juchtmans monochrome schilderijen en Dave Meijer eveneens schilderijen. Te be zichtigen: donderdag en vrijdag 13.30-17.30 uur en zaterdag 13.00-17.00 uur HedyTraas uit Vlissingen expo seert pasteltekeningen, levens groot en op klein formaat, onder de titel Don't take it personaly, vanaf vandaag, woensdag in Keldergalerie Bellamy 37 in Vlissingen. Daarnaast is werk te zien van Ronald Jongelings uit Middelburg (fotografie), Geor gette van Noppen uit Vlissingen (schilderijen), Bert Dorrestein uit Vlissingen (schilderijen), Henny Oudshoorn uit Vlissingen (objecten), J.W. Simons uit Mid delburg (tekeningen) en Wille- min Doedens uit Rotterdam (ob jecten). Te zien tot 31 juli, woensdag t/m zondag 13-18 en 19-21 uur. Van zaterdag 24 t/m dinsdag 27 juni is het werk van 75 eindexa- menkandidatentezien in hetge- bouw en de tuinen van Acade mie St. Joost in Breda. Zeeuwse geslaagden zijn Marije Blaarse, Remco van den Bosch, Tijl Cle ment, Suzanne Hertogs, Dorrijn de Jonge, Ellen Kortenbout en Maria Vergouwe. Openingstij den: za, ma en di 10.00-17.00 uur, zo 13.00-17.00 uur. Zondag (25 juni) wordt driemaal een mode presentatie gehouden in de ka pel van de academie (15.00, 17.00 en 20.00 uur). De eindpres- taties postgraduate education fotografie en grafische ontwer pen zijn te zien van 24 juni t/m 2 juli in De Beeldenaar in Breda (11.00-17.00 uur) en de eindpres- taties Vrije Kunsten van 26 juni t/m 1 juli in Fish Chips te Ant werpen (10.00-18.30 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39