Loodsplicht draait om veel geld Radio-marathon markeert tien jaar Omroep Zeeland ORANJEKOORTS BIJ BLOKKER: ALLE SPELERS CADEAU! I PZC zeeland 21 Veiligheid Man rijdt 67 kilometer te hard Duikersuitrusting uit auto gestolen Geld voor wachtlijsten jeugdhulp Genomineerden Gelukstrofee Autovandaal krijgt boete Geen zuivere koffie voor heler Mr. Verduit kandidaat provinciaal griffier woensdag 21 juni 2000 door Harmen van der Werf Met de veiligheid van de scheep vaart mag niet gemarchandeerd worden. Loodsen, reders, havens. Ze denken er allemaal hetzelfde over. Al leen, hoe die veiligheid het beste kan worden gewaarborgd, daarover be staan grote, soms emotionele ver schillen van mening. Minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat heeft met haar beleids voornemen voor de toekomst van het loodswezen de knuppel in het hoen derhok gegooid. Zij wil de loodsplicht versoepelen. Alle zeeschepen met een lengte vanaf zestig meter moeten nu nog een loods aan boord nemen. Netelenbos wil die lengtegrens optrekken naar circa honderd meter. Overigens, met de no dige nuanceringen. Het staat de kapitein van een schip altijd vrij een loods te nemen, stelt Ne telenbos. En de verantwoordelijke autoriteiten, in Zeeland de Rijksha»- venmeester, kunnen een gezagvoer der ook verplichten gebruik te maken van een loods. Gemor Havenschap Zeeland Seaports en de Koninklijke Vereniging van Neder landse Reders (KVNR) juichen dit voorstel van harte toe, terwijl onder loodsen gemor weerklinkt. Zij laten niet na erop te wijzen dat een versoe peling van de loodsplicht de veilig heid nooit ten goede kan komen. Het Nederlands Loodswezen is in 1988 verzelfstandigd. Van een over heidsinstelling werd het loodswezen een private onderneming met een mo nopolie. Dat wil Netelenbos doorbre ken. Zij wil af van de monopolieposi tie van het huidige loodswezen en in 2004 concurrentie invoeren. Tegelijkertijd wil zij dus de loods plicht versoepelen. Op het loodsen van kleine schepen wordt momenteel verlies geleden. Het wordt voor con currenten interessanter zich op deze markt te begeven, als die schepen wegvallen. Ter geruststelling: veilig heid blijft nummer één. Inkomstenbron De Nederlandse redersvereniging KVNR is onomwonden voorstander van een versoepeling van de loods plicht. De lengtegrens van zestig me ter is ingevoerd om economische rede nen, aldus een woordvoerder van de KVNR. Die maakte onderdeel uit van het pak ket aan maatregelen om de verzelf standiging van het loodswezen in Een loodsboot vaart vanuit Vlissingen uit. 1988 erdoor te krijgen. Loodsen wil den een vaste inkomstenbron. ,,Maar", stelt de KVNR-medewerker, „het is nergens bewezen dat bij een lengtegrens van circa honderd meter de veiligheid vermindert. Binnen vaartschepen van honderd meter of meer varen zonder loods op de grote rivieren. Daar doen zich niet meer on gelukken voor." Als voorbeeld haalt hij ook de situatie in het Noorden aan. Voor schepen met bestemming Delfzijl geldt de lengte grens van zestig meter. Schepen met bestemming Emden (Duitsland) va ren praktisch dezelfde route en moe ten pas vanaf negentig meter een loods te nemen. De KVNR ziet het voorstel van minis- foto Ruben Oreel 'ter Netelenbos, het vaststellen van een lengtegrens van honderd meter, als een tussenmaatregel. De reders willen de lengtegrens op den duur he lemaal afschaffen, omdat dat als vei ligheidscriterium zo weinig zegt.,Het gaat om de eigenschappen van het schip, om de lokale kennis van de scheepsbemanning, om de communi catiemiddelen op het schip en aan de wal. Dat moet allemaal worden mee gewogen, om uiteindelijk te bepalen of een zeeschip een loods nodig heeft of niet", stelt de woordvoerder van KVNR voor. In andere landen, onder meer voor Ja panse havens, bestaat al zo'n genuan ceerd systeem. Dat vereist, zegt de medewerker, goede wetgeving op lan delijk niveau, waarin per regio lokale normen kunnen worden vastgelegd. En de Rijkshavenmeester, in Zeeland dus Rijkswaterstaat, krijgt een grote verantwoordelijkheid. Al met al, een lengtegrens voor loods- plichtige schepen is niet met een schaartje te knippen. Voorzitter A. G. Nauta van het Nederlands Loodswe zen onderkent dat ook. Hij laat zich niet kennen als een geharnast tegen stander van een versoepeling van de loodsplicht. „Maar", geeft hij aan, „laat het dan geleidelijk gebeuren. Niet direct van zestig naar honderd meter, maar be gin bij pakweg zeventig meter. Een ge leidelijke versoepeling is beter, want dan kun je in de praktijk steeds tqet- sen welk effect dat heeft op de veilig heid." Elke gulden De stap naar honderd meter is Nauta te fors, omdat dan opeens een groot aantal zeeschepen geen loods meer aan boord hoeft te nemen. Dat kapi teins vrijwillig gebruik zullen maken van een loods, gelooft hij niet. In de scheepvaartwereld telt ook elke gul den. En gezagvoerders moeten zich verantwoorden voor hun reders. Nauta benadrukt dat het niet alleen om individuele schepen gaat. Het gaat om het samenspel tussen schepen op een druk vaarwater als de Wester- schelde. „De schepen op de Wester- schelde maken onderdeel uit van een ketting. De zwakste schakel bepaalt de sterkte daarvan." J. Philippen, directeur van haven schap Zeeland Seaports, kent dit soort verhalen uit en te na. Hij is er niet van onder de indruk. „Er wordt geschreeuwd voordat er geslagen is." Techniek Zeeland Seaports steunt de voorstel len van Netelenbos, want, zegt Philip pen, het bestaande loodswezen biedt een prima service, maai' tegen te hoge kosten. „En de tijd heeft natuurlijk niet stilgestaan. De scheepsbegelei- ding is uitgebreid vanaf de wal. De techniek aan boord is voortgeschre den." De Nederlandse havens zouden een versoepeling 'natuurlijk' nooit accep teren, als daardoor de veiligheid zou afnemen, zo verklaart Philippen. „Als wij dat wel zouden doen, gooien wij onze goede naam te grabbel. Niemand gelooft toch dat wij dat zullen doen." Het is aan het parlement de knoop door te hakken. De Tweede Kamer praat morgen, donderdag, over de voorstellen van Netelenbos. door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland viert vandaag zijn tien jarig bestaan met een 24 uur du rend radio-programma. Vol gens hoofdredacteur/directeur Flip Feij is tien jaar Omroep Zeeland wel een feestje waard. In zijn ogen heeft de regionale omroep het Zeeuwse media landschap ingrijpend veran derd en bijgedragen aan het zelfbewustzijn van de Zeeu- Omroep Zeeland bestond op 1 januari precies tien jaar. Waarom nu pas een feestje? Feij: „We zagen aankomen dat op 1 januari 2000 de aandacht zou uitgaan naar de millenni umwissel. Uiteindelijk is die nacht rustig verlopen, maar het leek ons niet slim dan een jubile umviering te plannen. We be staan het hele jaar tien jaar, dus het kon ook later. Programma leider radio Koen Mijnheer kwam met het wilde idee 24 uur achter elkaar te gaan uitzenden. We hebben er leuke dingen bij verzonnen en besloten dat op de langste dag van het jaar te doen. Grote delen van het radiopro gramma laten we op televisie zien als een soort kijkradio." Wat is voor u het belangrijk stevan tien jaar Omroep Zee land? „Dat we ons in die periode als nieuwsmedium genesteld heb ben. We hebben ons een stevige positie verworven naast de kranten en op radio zijn we marktleider. Ook de televisie wordt goed bekeken. Zijn de andere media door de komst van Omroep Zeeland veranderd? „Dat lijkt me wel. Ik merk dat kranten soms bewust een ande re benadering kiezen dan wij. Openen wij het nieuws met iets wat zij normaal gesproken ook prominent brengen dan blijken ze het een pagina naar achteren te hebben geschoven. Dat is goed, want wij zijn ook eigen wijs in de keuze van onze nieuwsopening. Verder denk ik dat kranten zich meer op ach tergronden zijn gaan richten." En bestuurders, zijn die zich door microfoon en camera anders gaan gedragen? „Bij bestuurlijk Zeeland heerst een grote bereidheid mee te wer ken aan onze programma's. Vooral de televisie heeft dat ver hevigd. De impact van dat me dium is groot. Bestuurders kun nen nu laten zien waarmee ze bezig zijn. Zit in hun toelichting een toon van cynisme of ongeïn teresseerdheid, dan registreert de camera dat. We merken dat bestuurders mediatrainingen zijn gaan volgen. Ik denk dat het openbaar bestuur ook dichter bij de burger wordt gebracht. De afstand tussen politiek en burger is deels een kwestie van communicatie. Door radio en televisie wordt die minder ab stract. Maar dat mag dan een motief zijn geweest bij bestuur ders om Omroep Zeeland moge lijk te maken, wij richten ons daar niet op. Hetgaatonsom het nieuws en de informatievoor ziening." Is de Zeeuwse samenleving door de omroep veranderd? „Toen we begonnen stond het dialect niet in de belangstelling. Op de radio hebben we daaraan veel aandacht besteed. Wij heb ben altijd gezegd: 'Praat maar gewoon dan doe je gek genoeg'. Dat is wel aangeslagen. Peter Dieleman, Piet Brakman en Jan Zwemer, dat soort mensen is bij ons altijd ruim aan bod geko men. Mede daardoor zei de com missaris van de koningin op een keer tijdens de Dialectendag dat ook bestuurders zich niet voor hun afkomst moeten scha men en in dialect kunnen verga deren." „Ik denk dat we ook iets te bete kenen hebben gehad in het succes van Blof. Dat is niet ex clusief Zeeuws. Regionale om roepen hebben in algemene zin bijgedragen aan het besef dat je trots kunt zijn op de eigen regio. Het is een kwestie van de kip en het ei. Regionale omroepen zijn natuurlijk ook product van dat regionale besef. Mensen kunnen via CNN de wereld binnenhalen en raken daardoor steeds meer geïnteresseerd in wat om de hoek gebeurt." Wat is het hoogtepunt van tien jaar Omroep Zeeland? „De rechtstreekse uitzending uit de Statenvergadering tij dens de belastingaffaire in 1991 staat me nog goed bij. Die brachten wij op zaterdagmid dag in de huiskamer en dat heeft veel reacties opgeleverd. Verder kijk ik liever naar structurele dingen zoals ik hiervoor schets te. Ik heb ook goede herinnerin gen aan programma's als Op Deltahoogte, De Schone Waar din, Kanaal door Zeeland en een 'n Uurtje Bert, waarop ik veel word aangesproken." Een veelgehoorde klacht is dat Omroep Zeeland voor een ouder publiek uitzendt. „Dat stoort ons niet zo. Ouderen hebben meer tijd en zijn in staat veel naar de radio te luisteren. Verder is Zeeland relatief ver grijsd. Daarmee houden we re kening in de keuze van de mu ziek en onze onderwerpen. We willen ons publiek wel verjon gen. Met name uit de groep van 30 tot 50 jaar willen we meer luisteraars. Het meeste zit daar nu boven." „We proberen bij te blijven met de nieuwste ontwikkelingen, zoals internet. We hebben een luisteraar die via internet uit San Fransisco meeluistert. Ze heeft familie in Zeeuws-Vlaan- deren en blijft zo op de hoogte. Zelf heb ik in New York een ra diozender ontdekt die precies mijn favoriete muziek draait. Als ik op de computer werk, zet ik die vaak aan. Dat is onwezen lijk, om 's middags de fileberich ten uit New York te horen. Ik denk dat we met al die internet- ontwikkelingen een jonger pu bliek kunnen aanboren. Met te levisie trekken we over de hele linie een jonger publiek. Jonge ren zijn toch meer visueel inge steld." Wot is het dieptepunt in tien jaar tijd? „De begintijd was een spannen de periode. Na een euforische start moesten we éen formelere organisatie worden. Dat zorgde voor een crisis in een tijd dat we ook een veel te breed en dus niet krachtdadig bestuur hadden. Ik had die periode liever overge slagen, want dat waren niet on ze finest moments, maar we hebben er wel van geleerd. Als alles koek en ei is, werkt dat zelfgenoegzaamheid in de hand." Dus bij de relatief jonge tele visie-afdeling zal het jullie niet meer overkomen? „Dat moet je nooit zeggen. Het bedrijf is zeer dynamisch, we werken veel met deadlines, ie dereen in Zeeland let op ons, dat brengt een enorme druk met zich mee. Bovendien proberen we radio en televisie steeds ver der te integreren, wat een moei lijk proces is dat minder snel gaat dan ik zou willen. We gaan nu pas met een afdeling perso neelszaken beginnen terwijl we meer dan 100 man in dienst heb^ ben. Dat is bij snel groeiende or ganisaties aan de orde. Dat brengt risico's met zich mee, maar dan komt de ervaring van die keer dat het misliep goed van pas." Hoe zien de volgende tien jaar eruit? „Dat kan niemand in medialand voorspellen. We proberen voor aan te staan bij de nieuwste ont wikkelingen. Verder vinden gesprekken plaats tussen de landelijke omroep en de regio nale omroepen over een part nership. We doen aan die ge sprekken mee, maar uitermate terughoudend. Wij ontlenen ons bestaansrecht aan het regionale C ADZ AND- Een 31-jarige bestuurder uit Breskens is dins dag zijn rijbewijs kwijtgeraakt nadat hij op de Provinciale Weg bij Cadzand de maximumsnelheid van 80 met 67 kilome ter overschreden had. De man kreeg een proces-verbaal. SCHARENDIJKE - Maandag zijn tegen het eind van de mid dag een aantal duikersbenodigheden uit een auto gestolen. De eigenaar had de auto rond vier uur achtergelaten op een parkeerplaats langs het Grevelingenmeer in Scharendijke. Toen hij rond kwart over vijf bij zijn auto terugkeerde hadden de dieven hun slag geslagen. De buit bestond uit een duikmes, duikbril en een onderwaterzaklamp, samen ter waarde van meer dan duizend gulden. Dinsdag heeft de bestolen eigenaar aangifte gedaan bij de politie. MIDDELBURG - De jeugdhulp in Zeeland krijgt geld om de wachtlijsten aan te pakken. De Stichting Agogische Zorgcen tra Zeeland (AZZ) krijgt ruim 250.000 gulden om het aantal plaatsen bij tehuizen te kunnen uitbreiden, Stichting Jeugd zorg Zeeland mag 120.000 gulden aan een extra jeugdwerker besteden. Met het kwart miljoen gaat AZZ het aantal plaat sen bij het Boddaertcentrum (hulp voor scholieren met ge dragsproblemen) in Terneuzen, de tehuizen die jongeren voorbereiden op zelfstandig wonen, het behandeltehuis Leeghwaterstraat in Hulst en het Medisch Orthopedagogisch Centrum De Marne in Vlissingen. De bijna vier ton komt van de 440.000 gulden die Zeeland dit jaar aan de bestrijding van de wachtlijsten in de jeugdzorg besteedt. Kinderen of jonge ren die hulp nodig hebben, moeten soms meer dan een jaar wachten. ZIERIKZEE - De organisaties rond het Any wavefestival, de Museumhaven en de Historische Spelen in Zierikzee zijn ge nomineerd voor de Gelukstrofee 2000. De winnaar van de zil veren wisselbeker wox'dt dinsdag 11 juli even na zeven uur 's avonds bekendgemaakt door cultuurwethouder P. Berre- voets-Ringelberg, tijdens een samenkomst onder de Beuze op het Havenplein. De Gelukstrofee is een prijs voor iemand of een organisatie die in overtreffende trap heeft bijgedragen aan de promotie van de Schouwse monumentenstad. Het eer betoon is een initiatief van het samenwerkingsverband van de plaatselijke VVV en het ondernemerscollectief ZOC, ver enigd in Zierikzee Actief. Het eerbetoon viel vorig jaar ten deel aan het drum- en fanfarefestijn Druma Festival. MIDDELBURG - Een 20-jarige inwoner uit Goes kreeg dins dag door de Middelburgse politierechter voor vernieling aan een auto 300 gulden boete opgelegd. De Goesenaar had 14 mei vorig j aar in zijn woonplaats de buitenspiegel van een auto af getrapt. Behalve het betalen van de boete moet hij ook op draaien voor de schade van 452 gulden aan de spiegel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Begheyn vroeg dinsdag aan een 45-jarige man of het wel zuivere koffie was geweest. De man, die momenteel een gevangenisstraf uit zit, had 13 februari dit jaar in Vlissingen voor een derde van de prijs een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft. Begheyn achtte opzetheling bewezen. Hij vonniste de verdachte, reke ning houdend met zijn strafblad, conform de eis tot drie we ken gevangenisstraf. MIDDELBURG - Mr. drs. L. J. M. Verduit (46) uit Hooger- heide is de beoogd opvolger van provinciaal griffier mr. J. A. Lander. Gedeputeerde Staten zullen hem op 30 juni in een ver gadering van Provinciale Sta ten voordragen. Lander was sinds 1983 griffier en gaat in september met vervroegd pensi- Flip Feij„Het belangrijkste is dat we ons in die periode als nieuws medium genesteld hebben." foto Lex de Meester gevoel. Mensen luisteren en kij ken naar ons juist vanwege het tegenwicht dat we bieden aan de landelijke media. Dus stap pen we nooit in een constructie waarbij in Hilversum iemand vertelt wat de Zeeuwse radio en televisie moeten doen." Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA, personeelszaken) maakt gisteren bekend dat het provin ciebestuur een nieuwe griffier heeft gevonden. Verduit werkt al achttien jaar voor de gemeen te Rotterdam als (financieel) be- leidsadviseur. Sinds 1995 is hij directeur personeel en organi satie van Rotterdam. Op de vacature van griffier heb ben 49 mensen gesolliciteerd. Met acht mensen zijn gesprek ken gevoerd. Daaronder bevon den zich twee vrouwen. In de tweede ronde met vier kandida ten deed nog een vrouw mee en een van de sollicitanten woonde in Zeeland. De voordracht van Verduit is in middels goedgekeurd door een speciale adviescommissie en de Odnernemingsraad. Vrijdag 30 juni moeten de Staten er nog mee instemmen. Indien zij niet akkoord gaan met de benoe ming van Verduit, prijkt op de voodracht nog de naam van J. G. A. OldeMonnikhof (53) uit Roterdam. Hij is de afgelopen veertien j aar werkzaam geweest voor de provincie Zuid-Holland en komt oorspronkelijk uit het onderwijs. (Advertentie) De Oranjekoorts heeft stevig toegeslagen in de toch al oranje winkels van Blokker. En daarom mag elke Oranje-fan zolang het EK duurt alle Nederlands-elftalspelers meenemen voor niks en niemendal aan geld. Alleen voor vijf spaardukaten per speler. Is dat Oranje-gekte of niet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37