Tholen loopt voorop met CWI Gemeentewerkplaats bijna klaar Kortere wandelroute rolstoelers Tholen krijgt toch geen monument voor Indiëgangers Samenwerking tussen corporaties Tholen en Halsteren bezegeld zeeland b20 Centrum werk en inkomen officieel geopend ondanks risico 's Afscheidsreceptie voor secretaris Waarde viert eeuwfeest Vooruit Beperkt aantal risicobedrijven in Middelburg Bungalowpark Port Zélande houdt open dag Jazzband treedt op bij camping Ons Buiten woensdag 21 juni 2000 door Esme Soesman SINT MAARTENSDIJK - Na vijf maanden draaien is het Thoolse Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Sint Maar tensdijk dinsdag officieel ge opend. Of de voorziening, be doeld om werkzoekenden op één adres te kunnen helpen, lang blijft bestaan is nog ondui delijk. De betrokken organisa ties hebben echter de intentie uitgesproken voor het CWI te gaan. Bij het Rijk bestaat nog geen duidelijkheid over het aantal centra dat Nederland moet gaan tellen. Gezien het inwoneraan tal van de gemeente Tholen is de kans reëel dat dit gebied niet in aanmerking komt voor de vesti ging van een dergelijk centrum. Dat er vooruitlopend op de door de overheid te stellen criteria toch een CWI in Sint Maartens dijk is gevestigd, heeft te maken met het belang dat er door de be trokken partijen aan het cen trum wordt gehecht. Afstemming Gemeente, de afdeling sociale zaken, arbeidsbureau en uit voeringsinstellingen zijn samen in het project gestapt. Idee ach ter de samenwerking is om werkgevers en werknemers zo direct mogelijk van dienst te zijn. Doordat alle afdelingen op één plaats, in het Arbeidsbu- ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland neemt woensdag 28 juni met een recep tie afscheid van gemeentesecre taris M. Sas. Hij treedt per 1 juli in dienst van het advies- en onderzoeksbu reau Kolpron Consultants. De officiële bijeenkomst in theater Mondragon in Zierikzee begint om twee uur 's middags en be staat uit toespraken van verte genwoordigers uit het bestuur en van het personeel. Vanaf vier uur is de receptie ook toegankelijk voor genodigden van buiten het gemeentelijke apparaat. WAARDE - Muziekver eniging Vooruit uit Waar de viert op zaterdag 1 juli haar honderdjarig be staan. Het dorp Waarde staat die dag in het teken van muziek. Diverse clubs maken rondgangen en verzorgen concerten. Va riatie in muziekstijlen staat daarbij voorop. De avond voorafgaand aan dit muziekspektakel barst het feest al los. In het dorpshuis in Waarde wordt een drive-inshow verzorgd door Music Centre Muller. Dj Eelco Hofman geeft acte de pre sence. Ook staat een kara- okeshow op het program ma. Zaterdag, de dag van de muziekpromotie zoals het festijn heet, wordt om half twee begonnen met een rondgang van mu ziekvereniging Vooruit. Een uur later verzorgen de drumfanfare en het majo- rettenpeloton de Juweel tjes uit Geertruidenberg voor een rondgang. Om kwart voor vier begint een country- en western show, eveneens voor reke ning van de Juweeltjes. Een kwartier later gaat de receptie van start, waar gelegenheid is om te feli citeren. Ook dan ont breekt de muziek niet. De Egelanderkapel uit Nieuw- en Sint Joosland zorgt voor begeleiding. In de avonduren worden de festiviteiten voortgezet. Om zeven uur met een concert door brassband ONDA uit Ritthem. Half negen treden slagwerk groep Euphonia uit Goes en Ons Genoegen uit Ka- pelle op. Fanfarekorps Luctor et Emergo ver zorgt de afsluiting vanaf negen uur 's avonds. Alle festiviteiten spelen zich af in en rondom het dorps huis in Waarde. Muziekvereniging Voor uit dankt haar bestaan aan een optreden van EMM uit Kruiningen tij dens een oranjefeest. EMM speelde in een geïm proviseerde muziektent. Het optreden inspireerde een aantal Waardenaren om zelf een muziekvereni ging in het leven te roepen. Honderd jaar later zijn nog altijd veertig mensen lid. reau in Sint Maartensdijk, ge vestigd zijn kan alles goed op elkaar worden afgestemd. Ie mand die om een uitkering komt, gaat - althans dat is de achterliggende bedoeling - uit eindelijk naar huis met een baan. Mocht Tholen niet in aan merking komen voor een CWI dan zou de Thoolse bevolking aangewezen zijn op een 'CWI in Goes of Bergen op Zoom. Niet handig, als je juist Thoolse werkgevers en werknemers wilt bedienen - bevestigt Pierre van den Kieboom. Als chef van de afdeling sociale zaken van de gemeente Tholen en voorzitter van de werkgroep die het CWI heeft voorbereid (vanaf september 1997). is hij nauw bij de totstandkoming be trokken. „Het zou goed kunnen dat de overheid besluit dat wij dit moeten sluiten. Maar wij hebben gezegd: als we afwach ten, missen we bij voorbaat de boot." Ook tactisch gezien kan de vroegtijdige opening goed uitpakken. Met de resultaten van het Thoolse CWI in de hand kan het Rijk wellicht van het be staansrecht worden overtuigd. Afweging Frans Pieters van de verande ringsorganisatie, die voor de landelijke overheid de CWI- vorming begeleid, was aanwe zig om de officiële openingshan deling te verrichten. „Er zitten risico's aan de opening", beves tigt hij. Uiteindelijk zal er sim pelweg een - landelijke - afwe ging gemaakt moeten worden tussen klantgerichtheid (effect) en te maken kosten. Naar verwachting, meldt Pie ters, is er over de spreiding en aantal CWI's eind augustus iets meer bekend. Stomweg af wachten hoeft echter niet. Het door Mieke van der Jaqt GOES - Langs een alternatieve route zijn dinsdag avond twee keer zestig deelnemers gestart in de wan- deldriedaagse van Zorgcentrum Ter Weel. Bewoners van het verpleeghuis Ter Weel en van verzorgingste huis Sint Maarten in de Groe, namen plaats in rolstoe len en vrijwilligers duwden hen door mooie stukjes van Goes. De route die oorspronkelijk was uitgezet, bleef voor een volgende keer in de kast, want de tem peratuur vroeg om meer schaduw en wat minder kilo meters. Vandaag (woensdag) en morgen krijgt de stoet weer ander moois te zien. foto Dirk-Jan Gjeltema ._.a - u- ,..«^..'s|8|b iji lÉfe De laatste hand wordt gelegd aan het isoleren van de nieuwe loods van gemeentewerken. foto DirkJan Gjeltema door Mieke van derJaqt HEINKENSZAND - Aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp is al een eind op dreef met de bouw van een nieuwe gemeente werkplaats in Heinkenszand. De loods, die voor de bouwvakvakantie klaar moet zijn, vervangt de oude schuur van gemeentewer ken aan de Dorpsstraat, die veel te klein en niet meer op de eisen van deze tijd toegerust was. Voor de nieuwbouw is de oude loods tot op de grond toe afgebroken. Het ontwerp van de loods is van de afdeling buitendienst zelf. R. de Vos tekende het ge bouw in samenspraak met alle werknemers van de buitendienst. Er werd een pakket van eisen gemaakt dat in elkaar geschoven is onder een dak dat veel weg heeft van een Zeeuwse boerenschuur. De bouw is binnen het budget van een kleine 9 ton gebleven. Van buiten mag de loods er eenvoudig uit zien, van binnen is het gebouw modern en ruim. Er zijn aparte stallingen voor de voer tuigen van de verschillende afdelingen. De stratenmakersploeg, de plantsoenenploeg en de onderhoudsploeg van gebouwen en speeltuinen, hebben ieder hun eigen werk ruimten en opslagruimten voor gereed schap. Beneden beslaat het totale vloerop pervlak 840 vierkante meter en een zolder van bijna 200 meter biedt extra ruimte voor opslag van materialen. Op de begane grond komen een kantoortje voor de plantsoenen dienst, technische ruimten, een perslucht ruimte voor de brandweer en natuurlijk de stallingsruimten. Half juli is de loods klaar voor gebruik. De afdeling Buitendienst van de gemeente Borsele bestaat uit zo'n vijftig ambtenaren. Vijf van hen werken op kantoor in het ge meentehuis, de rest vindt onderdak in de nieuwe loods. Tijdens de bouw hebben de werknemers de voertuigen mee naar huis genomen terwijl de werktuigen in een stel containers werden opgeslagen. Een ope ningfeestje is voor oktober gepland. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het aantal bedrijven in Middelburg dat een gevaar kan opleveren voor de omgeving is beperkt. Dat blijkt uit een eerste risico-inventari satie van de gemeente. De inventarisatie is gemaakt op verzoek van de Regionale Brandweer. In het voorlopige overzicht dat dinsdagavond op de agenda stond van de raads commissie Algemene en Be stuurlijke zaken, wordt één be drijf bij naam genoemd. Het gaat om de kunstharsfabriek Hercules aan de Hercules weg op het industrieterrein Arnestein. Bij Hercules is in theorie de ont snapping van de gevaarlijke stof broom fluor mogelijk. De commissie Algemene en Be stuurlijke Zaken werd gister avond gevraagd andere moge lijk risicovolle bedrijven in Middelburg te noemen. Het me rendeel van de commissie wist niet goed raad met dit verzoek. WD'er C. Koster vond het niet aan haar om een oordeel te vel len. „Ik kan alleen maar ge voelsmatig aangegeven wat ik denk dat een gevaarlijk bedrijf is." GroenLinks-fractievoorzit- ter J. Goetheer onthield zich ook van een oordeel, maar waar schuwde dat niet alleen naar Hercules moet worden gekeken. Goetheer vroeg zich af in hoe verre de verkoop van grote par tijen vuurwerk bij Brammetje Dump achter de Houttuinen in de decembermaand risico's met zich meebrengt. De Christen- Unie noemde als mogelijk ge vaar voor Middelburg het trans port van gevaarlijke stoffen over de weg en over water De Regionale Brandweer heeft alle Zeeuwse gemeenten ge vraagd risicovolle situaties en activiteiten in kaart te brengen die tot een zware ramp of onge val kunnen leiden. De inventa risatie en analyse van de geva ren moeten vervolgens de basis gaan vormen van een rampen beheersplan voor Zeeland. huidige CWI kan verder groeien tot een werk- en inkomenboule vard, blikt Pieters vooruit. Meer partners betekent dat de kosten - de organisatie moet zich uiteindelijk zelf gaan be druipen - over meer portemon nees verdeeld kunnen worden. „Denk aan een Wvg-loket van de gemeente, Arbodiensten, spreekuur van de Kamer van Koophandel enzovoorts." door Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - Er komt op Tholen geen herden kingsplaat met daarop de na men van Thoolse soldaten die in het voormalig Nederlands-In- die gesneuveld zijn. Een patstelling tussen de VOMI (Vereniging Oud-Militairen In- diegangers) en burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen bleek ook dinsdagavond door de commissie algemeen be stuur en welzijn niet op te los sen. VOMI-voorman F. J. F. Smoo renburg uit Krabbendijke maakte de commissie gister avond nogmaals duidelijk dat wat zijn vereniging betreft er al leen gepraat kan worden over een plaquette op of bij het 4 mei- OUDDORP - Het bungalow park Port Zélande bij Ouddorp viert zaterdag 24 juni zijn tien jarig bestaan met een open dag. Het feestprogramma bestaat onder meer uit een kartbaan voor kinderen en volwassenen, diverse kinderactiviteiten en rondtochten. Voor de kleinsten is er een vijftig minuten durende show met liedjes en verhalen van kabou ter Klus Klungel, een goede vriend van de bekende televisie kabouter Plop. Verder is er een optreden van clown Billy, live muziek rond het centrale plein, worden er toeristische tochten verzorgd met een houten zeil schip en de stoomtram. Daar naast bestaat er de mogelijk heid om te boogschieten en te klimmen en wordt er een de monstratie parachutespringen gegeven. Tussendoor kan een kijkje worden genomen achter de schermen van het ressort. De festiviteiten beginnen om elf uur 's ochtends. Rond drie uur wordt voor de receptie een ge denksteen onthuld, die door het personeel is aangeboden in ver band met het tienjarig bestaan van het vakantieoord. monument in het stadje Tholen. „Daar waar het gezag tot n lengte van dagen de oorlog her denkt. Wij zijn een uitstervend ras. Komt zo'n herdenkings plaat op een andere plek, dar, komt er over een paar jaar nie mand meer", aldus Smooren- burg. De collegeleden, en met hen de voltallige commissie, zien nietj in een plaquette op het 4 mei monument. Zo'n gedenkteken moet niet de aandacht vestigen op een bepaalde groep oud- strijders, zo is het gevoelen. De tekst op het monument 'Gedenl allen die voor onze vrijheid vie len', is juist voor iedereen be doeld. Een voorstel van Smoorenburg om de behandeling van het punt een commissievergadering uit te stellen, werd niet gehono reerd. Dit omdat de VOMI- voorzitter wel aangaf nogmaals met de achterban te willen over leggen, maar niet over een even tuele andere plek voor de ge denksteen. De gemeente en de VOMI i gelen al bijna een jaar over een gedenkteken op het eiland. Dt zaak liep vertraging op omdat het college, zonder daar de raad in te kennen, afgelopen najaar al een afwijzingsbrief richting de vereniging deed uitgaan. Dit was zeer tegen de zin van de raad, die de bestuurders op droeg nogmaals met de VOMI u praten. Dat overleg heeft geen nieuwe standpunten opgele verd, zo bleek tijdens de com missievergadering. Smoorenburg rekende het dt gemeente dinsdagavond zwaar aan 'niets' voor de Thoolse oud- Indiegangers te willen doet „Tholen is daarmee de enige Zeeuwse gemeente waar geen plaquette is te vinden voor ij Nederlands-Indie gesneuveldt soldaten", zei hij. Serieus aanbod Dat liet burgemeester H. A. var der Munnik niet op zich zitten „Tholen doet niet niks, Tholec doet u een aanbod", hield hr Smoorenburg voor. „Een het serieus aanbod, waar u altijd op terug kunt komen, om op koster van de gemeente ergens een ge denkplaat te plaatsen. We zul len ons daarbij precies aan hei door u ingeleverde ontwerp houden." door Rolf Bosboom STEENBERGEN - De samen werking tussen Stichting Beter Wonen in Sint-Maartensdijk en de Woningstichting Halsteren heeft vaste vorm gekregen. De directies van beide corporaties ondertekenden dinsdag in Steenbeigen de overeenkomst om een vennootschap onder fir ma op te richten, met als naam Ostrea. Daarin worden de on dersteunende diensten onder gebracht. De twee woningstichtingen ga ven eind november te kennen op een aantal fronten te willen sa menwerken. De reden is dat bei de organisaties relatief klein zijn - samen beheren ze zo'n 4000 woningen op Tholen en in Halsteren en Lepelstraat - en dat bundeling van kennis en krachten voordelen op kan leve ren. De samenwerking richt zich op de ondersteunende diensten (de zogeheten 'backoffice'), waar mee huurders niet direct te ma ken hebben. Het gaat daarbij om zaken zoals automatisering, strategisch voorraadbeleid, fi nanciën en treasury, admini stratie en planning van onder houd en nieuwbouwprojecten. In januari zijn de corporaties begonnen met het geleidelijk vormgeven van de samenwer king. Sinds februari huizen twee medewerkers van Woning stichting Halsteren vier dagen per week bij Beter Wonen in Sint-Maartensdijk. Samen met vijf werknemers van de Thoolse stichting vormen zij de backof fice-organisatie. goede spoor te zetten. We zijn heel tevreden over hoe het .per soneel het heeft opgepakt." Op sommige onderdelen werpt de samenwerking al vruchten al „Bijvoorbeeld de automatise ring, waar we nu al voordeel gaan merken." De huisvesting van de 'backoffi-| ce' in Sint-Maartensdijk is tij-| delijk. De bedoeling is de activi-l teiten uiteindelijk te concentre ren in Halsteren. „Daar trekker we twee jaar voor uit", aldus Kloet. Er komt waarschijnlijl een apart gebouw bij de be staande vestiging van Woning stichting Halsteren. De pu blieksdiensten ('frontoffice' van Beter Wonen blijven ii Sint-Maartensdi j k Heldere constructie De oprichting van VOF Ostreau mede van belang om samenwer king met andere corporaties mogelijk te maken. Door de on dersteunende diensten in eer aparte rechtspersoon te gieten is de constructie voor iedereer helder en kunnen andere wo ningstichtingen zonder proble men aanhaken. Directeur Kloei ziet op dat gebied zeker moge lijkheden voor meer samenwer king. „Er zijn verschillends clubs in West-Brabant waarvan wij denken dat die deze richting op kunnen denken. Als zij zich willen aansluiten, zijn ze wel kom." Vertraging Al in november was het het stre ven een vennootschap onder fir ma (VOF) op te richten voor de ze diensten. Toch heeft het nog een half jaar geduurd voordat Ostrea een feit was. Volgens di recteur J. J Kloet van Beter Wo nen heeft de vertraging fiscale redenen. „Zodra er personeel in dienst van de VOF zou komen, zouden we omzetbelasting moe ten betalen. Daarom is er enkele maanden overleg gevoerd met de Belastingdienst. Nu is de constructie zodanig dat er nie mand in dienst komt van de VOF." De eerste stappen in de samen werking zij n volgens Kloet goed verlopen. „Het verloopt op zich naar wens, al vergt het wel wat inspanning om de mensen op het OOSTKAPELLE - De So What' Jazzband geeft zaterdag 24 juni een twee uur durend concert bij camping Ons Buiten aan (it Aagtekerkseweg in Oostkapel- le. De band speelt een deel van zijr gevarieerd repertoire van het seizoen 2000. De speciaal vote de band geschreven arange- menten bevatten naast jazz- klassiekers, ook bewerkingen van bekende popklassiekers et latin- en rocksuccessen. Er te vens delen van de bekende mu sical Jesus Christ superstar ei een bewerking van Mozart Symphony gespeeld. De Sc What Jazzband giet alles in eet jazz-jasje met ruimte voor veé solisten. Het optreden begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36