Aanleg bedrijventerrein onzeker JZC PZC Kerk in de aanbieding Doorschieten van intercity geeft vertraging Thuisbegeleiding kan uithuisplaatsing voorkomen Goese Kaden in teken van klassieke muziek en dans Provincie akkoord met bestemmingsplan glastuinbouw Bath zeeland 19 Aangekochte grond bij Wissenkerke ligt te ver van dorpskern af Steunfraudeurs krijgen werk en celstraf Kattendiekse dag met kunst en jaarmarkt Boete voor meedoen aan vernieling Vondsten op terrein school Studie naar effect glastuinbouw Voorruit met blote vuist vernield Auto opengebroken Provinciegeld voor De Vurssche ftRADIO rinor Rolf Bosboom ROOSENDAAL - Het treinver keer tussen Bergen op Zoom en Roosendaal is dinsdag enige tijd gestremd geweest, nadat de in tercity richting Vlissingen door een rood sein was gereden. Vol gens passagiers ontstond daar door bijna een botsing met een goederentrein. woensdag 21 juni 2000 Het incident gebeurde 's mid dags tegen vijl' uur. Door onbe kende oorzaak stopte de interci ty vlak na het verlaten van het station Roosendaal niet voor de rode seinen bij de 'wisselstraat'. Passagiers zeggen dat een aan rijding met de goederentrein ternauwernood kon worden voorkomen doordat er hard werd geremd en doordat de snelheid laag was. De treinen kwamen, aldus een van de reizi gers, op 'vijftien a twintig me ter' van elkaar tot stilstand. De verkeersdienst van de Ne derlandse Spoorwegen kon dat dinsdagavond niet bevestigen. ,,Het enige wat we zeker weten is dat de trein is doorgeschoten en een wissel heeft opengere den." Wel is duidelijk dat de goederentrein dicht in de buurt Het incident leidde ertoe dat het treinverkeer tussen Roosendaal en Bergen op Zoom en richting Antwerpen twee uur gestremd was. Reizigers richting Bergen op Zoom werden met bussen vervoerd. Om kwart voor zeven was de treinenloop - met uitzon dering van het goederenvervoer richting het Sloegebied - weer normaal. De bewuste wissel is weliswaar nog niet hersteld, maar de treinen worden via de andere sporen 'omgeleid'. door Michelle Koek WISSENKERKE - De ontwik kelingvan het duurzame bedrij venterrein Cruijckelcreke bij Wissenkerke dreigt te eindigen in een impasse tussen de ge meente Noord-Beveland en de provincie. Heet hangijzer is de locatie van het toekomstige ter rein, dat volgens de planologi- schecommissie van de provincie te ver buiten de dorpskern ligt. Daarmee wordt het warm onder de voeten van de gemeente, want alle gronden in het pro- jectgebied zijn al aangekocht. Het toekomstige bedrijventer rein ligt ingeldemd tussen de REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Oostmolenweg en de Provincia- leweg, één kilometer buiten de kern. Volgens het Streekplan Zeeland en nu ook de planologi sche commissie moet een duur zaam bedrijventerrein grenzen aan de dorpskern, waarbij een afstand van 100 meter is toege staan. Houdt de provincie in haar uit eindelijke goedkeuring vast aan deze richtlijn dan verkeert de gemeente in grote problemen want alle gronden in het pro- jectgebied, in totaal 7,8 hectare, zijn al aangekocht. De laatste aankoop deed de gemeente een maand geleden, op 24 mei. Toen werd een vijf hectare groot per ceel aan de Provincialeweg aan gekocht voor 950.000 gulden. Troeven Burgemeester M. L. Everaers denkt genoeg troeven in handen te hebben om de provincie op andere gedachten te brengen. Volgens hem zijn de bereikbaar heid van het terrein, een toe komstige uitbreiding van de dorpskern plus het voorkomen van geluidshinder steekhou dende argumenten om van de 100 meter-grens af te wijken. „Bovendien verstoort een tegen de dorpskern grenzend bedrij venterrein het zicht op de mo numentale molen van Wissen kerke", aldus de burgemeester. Wethouder J. M. Meulenberg- op 't Hof ziet haar paradepaard je, de Noord-Bevelandse mi lieustraat, in gevaar komen. De aanleg van de milieustraat, een verzamelpunt voor gescheiden afval, is in het projectgebied ge pland. „Mocht Cruijckelcreke niet doorgaan dan is dat voor de bouw van de milieustraat pro blematisch. De gemeente is ver plicht een dergelijke straat aan te leggen en een alternatief voor Cruijckelcreke hebben we niet achter de hand." Voor zowel de burgemeester als de wethouder is het zwartste scenario van latere zorg. Beiden willen perst lobbyen bij de pro vincie en zien vooralsnog geen redenen om te wanhopen. Ever aers: „En gaat Noord-Beveland alsnog het schip in, dan dienen de aangekochte gronden als ruilgrond voor een andere loca tie." MIDDELBURG - Een 56-jarige man uit Zierikzee is dinsdag door de Middelburgse politie rechter wegens uitkeringsfrau de veroordeeld tot 60 uur werk straf. De man had als zelfstandige van mei 1998 tot 1 juli vorig jaar bij geklust, zonder de gemeentelij ke sociale dienst in Zierikzee hiervan op de hoogte te stellen. Het nadeel werd beraamd op 13.000 gulden. Een 47-jarige uitkeringstrekker uit Zierikzee werd ook valsheid in geschrifte verweten. Hij was een half jaar eerder al in de fout gegaan door inkomsten uit ar beid te verz wij gen. Voor het ple gen van uitkeringsfraude, over een periode van anderhalf jaar, werd de Zierikzeeënaar bij ver stek veroordeeld tot acht weken cel. KATTENDIJKE - Ook dit jaar wordt op de eerste zaterdag van juli de Kattendiekse dag gehou den. Op die dag, 1 juli, wordt Kattendijke omgetoverd tot één grote expositieruimte. De hele dag staat het dorp in het teken van kunst, muziek, mark ten, veilingen en een dorpsbar- beque. Lidia Schinkel toont knipkunst en de heer De Wolf houdsnijwerk. Leden van het Zeeuws Palet demonstreren di verse schildertechnieken. De fraaie kerk van Kattendijke wordt gebruikt als expositie ruimte. Muziekvereniging O&U zorgt voor de muzikale noot en geeft concerten in de muziektent en in de kerk. Belangrijk onderdeel van de Kattendiekse dag is de jaar markt en kindervrijmarkt. Voor de veiling mag iedereen tot 15.00 uur goederen inbrengen. Daarmee wordt om 16.00 uur aangevangen. De Kattendiekse dag duurt van 10.00 tot 01.00 's nachts. De Schutse in Wolphaartsdijk is niet langer nodig als kerk. foto Dirk-jan Gjeltema door Michelle Koek WOLPHAARTSDIJK - Zin om in een kerk te wonen? Dat kan. De Samen op Weg Gemeente in Wolphaartsdijk gooit de gereformeerde kerk aan de Hoofd straat in de verkoop. Een oude schuil kerk die ten tijde van de reformatie in 1850 werd gebouwd en waar katholie ken in het geniep hun geloof beleden. De Schutse, die oogt als een oude boe renschuur, is overbodig geworden. In de witte Nicolauskerk in Wolphaarts dijk is voor alle gereformeerde en her vormde gemeenteleden ruimte genoeg. Bovendien wordt het verenigingsgebouw De Brug momen teel verbouwd zodat alle kerkelijke ac tiviteiten van daaruit georganiseerd kunnen worden. Het gebouw staat te koop voor een be drag onder de drie ton. P. Hannewijk, voorzitter van de commissie beheer van de gemeente en verantwoordelijk voor de verkoop, heeft veel reacties gekre gen. „Mensen vinden het toch wel gek zo'n kerk te koop. Al ziet het gebouw er niet echt als kerk uit" Omdat de belangstelling voor de Wol- phaartse kerk groot is, houdt Hanne wijk binnenkort open dag. „De kerk ligt op een groot perceel", zegt hij. „Ruimte spreekt veel mensen aan." Dan peinst hij: „Of het kerkgebouw de grootste publiekstrekker is betwij fel ik. Want een kerk als woning...ik weet niet of dat bruikbaar is." En dan lacht hij: „Ach, er zullen genoeg creatieve men sen zijn die er hun eigen ding mee willen doen." door Roelf Reinders MIDDELBURG - Bij gezinnen waar de opvoeding en veiligheid van kinderen gevaar lopen, moet vaker hulp thuis komen. Daarmee kan in veel gevallen worden voorkomen dat kinde ren naar pleeggezinnen of te huizen moeten. Dat zegt hoofd jeugdhulpverlening Jaap His- sink van de jeugdhulpstichting Jeugdzorg Zeeland. Volgens Hissink is het daarom nodig dat er meer hulpverleners voor intensieve gezinsbegelei ding in Zeeland komen. Bij deze hulp komen hulpverleners maximaal een jaar één keer in de week bij gezinnen over de vloer op momenten dat er door gaans van alles fout gaat tussen ouders en kinderen. Dat is bij voorbeeld als de kinderen van school komen of als het eten klaar is. De helpers proberen de ouders te helpen het contact met de kinderen te verbeteren. Inten sieve gezinsbegeleiding bestaat in Zeelbnd sinds vorig jaar. Uit een rapport blijkt dat er in Zee land behoefte is aan deze vorm van hulp. De vraag is zelfs zo groot dat er na ongeveer een half jaar al een wachtlijst is ont staan. Aan de beurt De Zeeuwse indicatiecommis sie voor jeugdzorg meldt dat voor bijna dertig gezinnen tot eind vorig jaar intensieve ge zinsbegeleiding geschikt zou zijn. Maar omdat er bij Jeugd zorg nog maar twee hulpverle ners voor deze hulp beschikbaar zijn, zijn die niet allemaal aan de beurt gekomen. „Het is bui ten kijf dat deze vorm van hulp werkt", zegt Hissink. „Bij deelf, twaalf gezinnen die we tot nu toe hebben gehad, is in acht, ne gen gevallen uithuisplaatsing voorkomen. Dat betekent dat de hulp in het gezin ervoor heeft gezorgd dat ouders en kinderen met elkaar verder kunnen. Er is weer perspectief." Volgens Hissink gaat het hier nog om te weinig getallen om er al vergaande conclusies aan te verbinden. „Ik zeg dus nog niet dat in 75 procent van de geval len intensieve gezinsbegelei ding werkt." Jeugdzorg ver wacht dat het indicatieorgaan voor de Zeeuwse jeugdzorg steeds vaker intensieve gezins begeleiding als hulpvorm gaat voorschrijven. Daarom moet het team hulpverleners dat deze hulp geeft volgens Stichting Jeugdzorg Zeeland met min stens één nieuwe werker wor den uitgebreid. door Michelle Koek GOES - De stichting Goese Kaden houdt op zaterdag 24 juni voor de 27e keer het Goese Kaden Festival. Een festival dat in het teken staat van mu ziek, dans en borrelen op ter rasjes. Een jaar geleden werd het muzikale roer radicaal omgegooid. Pop en jazzpro- grammeringen transformeer den in stijlvolle klassieke acts. Ook dit jaar staat het festival in het teken van 'Klassiek Zo'. De stichting heeft alles in het werk gesteld om er wederom een memorabele dag van te maken. Langs de kaden wordt een ponton gelegd waarop de acts vanaf 14.30 uur beginnen. Daaromheen meren oude klas sieke boten aan, waaronder de YE 36. Op deze pronkstukken kunnen toeschouwers de voorstellin gen en concerten bijwonen. Wie geen plek op een boot heeft, kan plaatsnemen op een van de tweehonderd stoelen die op de sfeervolle kaden worden uitgeklapt. Hoofdact van het festival is een avondconcert van het Zeeuws orkest. „Uniek voor Zeeland", zegt Adri Govers, voorzitter van de stichting Goese Kaden. „Nooit eerder heeft het Zeeuws orkest een dergelijk groot én gratis open luchtconcert gegeven." Het Zeeuws orkest zal in twee delen Figaro's Hochzeit en het Klarinetconcert in A van Wolfgang Mozart spelen. Ook zullen de musici Symfonie nr. 7 in A van Ludwig van Beetho ven ten gehore brengen. Naast een optreden van het Zeeuws orkest staan tal van andere voorstellingen op het programma. De hele dag door zijn er afwisselend balletvoor stellingen van Balletschool ROC, dansvoorstellingen van dansschool Janvier en muzi kale intermezzo's van de jazz band Misty. Het duo Jacqueli ne van Trirum, en Lidwien Willemse verzorgt om 17.00 en 18.00 uur een optreden. Het duo breng Ierse folk, begeleid door de harp. Naast klassieke muziek is er dus ook op ander gebied ge noeg te beleven. Een bewuste keuze: „Door op de klassieke toer te gaan spreek je een ou der publiek aan", zegt Rob Plevier, bestuurslid van de stichting. „Toch willen we het festival voor een zo breed mo gelijk publiek organiseren. De overstap naar klassieke mu ziek heeft ons wat dat betreft wel enigszins beperkt. Door klassiek te combineren met tal van andere voorstellingen ho pen we het festival voor ieder een open te breken." Govers: „Toen we vorig jaar van het populaire repertoire naar klassiek switchten kre gen we applaus en kritiek. Veel ouderen zeiden: eindelijk is er iets voor ons. De jongeren von den de overschakeling een te leurstelling. Toch hebben we nog een keer voor klassiek te gekozen. Omdat het een hele aparte sfeer op de kaden brengt." „Maar het is niet gezegd dat we nu alleen nog maar op de klassieke toer gaan" zegt Ple vier. „Waarschijnlijk kiezen we volgend jaar voor een an der genre. We denken aan jazz. Daarmee boor je weer een an der publiek aan. Een breder publiek." Programma: 14.30-14,50 uur Bal let, 14.50-15.10 uur Misty, 15.10- 15.30 uur Janvier, 15.50-16.lOuur Ballet, 16.10-16.30 uur Misty, 16.30-17.00 uur Janvier, 1.7.00- 17.30 uur Harpen, 17.30-18,00 uur Misty, 18.00-18.30 uur Harpen, 18.30-19.30 uur inspelen Zeeuws orkest, 19.30-20.00 uur Misty, 20.00-20.50 uur Zeeuws orkest deel 1, 21,20-22.15 Zeeuws orkest deel 2,22.15-23.00 uur Misty. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 48-jarige man uit Yerseke veroordeeld tot 300 gulden boete. De verdachte was 22 mei vorig jaar in 's-Heer Hen drikskinderen medeplichtig aan een vernieling. Hij had een baksteen aan een vrouw gegeven, die de ruiten van de woning van haarvriend ingooide. Ze was kwaad geworden, omdat het slachtoffer de deur niet had opengedaan. De Yersekenaar was naar de zitting gekomen, omdat hij bang was dat hij voor de schade van 7.500 gulden moest opdraaien. Daarover werd gisteren geen uitspraak gedaan. VEERE - Op het terrein van de gesloopte Valeriusschool in Veere zijn bij opgravingen enkele archeologische vondsten gedaan. Het gaat om een waterput, poeren (kleine muurblok- jek) en een lange doorlopende muur. Ook zijn twee plavuizen vloeren blootgelegd. „We weten nu niet uit welke tijd de res ten stammen. Waarschijnlijk zijn ze van na de Middeleeuwen, uit de Nieuwe Tijd dus. Om het precies te zeggen, moet er een totaalbeeld zijn. Ongeveer eenderde van het terrein is nu af gegraven en we hebben nog geen idee wat er verder boven komt", aldus Hans Jongepier van het Provinciaal Archeolo gisch Centrum Zeeland. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen 25.000 gulden meebetalen aan een haalbaarheidsonderzoek voor glastuin bouw tussen Nieuwdorp en Lewedorp. Weliswaar heeft de provincie met een milieueffectrapportage uitgevist dat die lo catie voor glastuinbouw in Zeeland de beste is, maar het is nog maar de vraag of het economisch aantrekkelijk is. Het haalbaarheidsonderzoek moet uitwijzen in hoeverre een glastuinbouwcomplex economisch gunstige effecten heeft in Zeeland. Bekeken moet worden of tuinders zich wel willen vestigen en hoe belanghebbenden kunnen samenwerken om de zaak tot een goed einde te brengen. Ook het maatschappe lijk draagvlak in de omgeving verdient nog de nodige aan dacht. Het onderzoek kost een ton. Daarvan betalen de provincie, de gemeente Borsele, de Zeeuwse landbouworga nisaties en Delta Nutsbedrijven ieder een kwart WILHELMINADORP - Een 65-jarige automobilist uit Goes heeft gisteren aangifte gedaan van de vernieling van zijn voorruit. De Goesenaar stond rond kwart voor drie 's middags op de zeedijk bij het Goese Sas in Wilhelminadorp, toen er plotseling een man kwam aanlopen die hem vroeg 'op te rot ten'. Vervolgens gaf de man met zijn vuist een klap op de voor ruit, waardoor deze werd vernield. De dader liep weer weg en reed even later met grote snelheid langs op een tractor. VLISSINGEN - In een auto aan de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen is maandagavond tussen 20.45 en 21.30 uur inge broken. Uit de auto werden een autoradio-cd-speler, een mo biele telefoon, een portefeuille en een vijftigtal cd's gestolen. Tevens is geprobeerd een bassbox uit de kofferruimte weg te nemen. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele duizenden guldens. AXEL - De Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) krijgt binnenkort een bijdrage van ruim anderhalf miljoen gulden van de provincie voor de vervangende nieuwbouw van het Axelse verzorgingshuis De Vurssche. door Ingrid Huibers BATH - Het college van Gede puteerde Staten keurde dinsdag het bestemmingsplan Glastuin- bouwlocatie Eerste Bathpolder (le herziening) goed. Daarmee is een eind gekomen aan een langdurig traject om de snelgroeiende kassenlocatie langs de Oude Rijksweg van een geldig bestemmingsplan te Dik twee jaar geleden moest de bestemmingsplanprocedure worden opgeschort, omdat bur gemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal verge ten waren een Milieu Effect Rapportage (MER) voor het plangebied op te laten stellen. Bezwaar hiertegen van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), werd door de provincie overgenomen. Glazen stad De ongeveer twintig hectare grond die toen al was uitgege ven, mocht wel al met kassen worden volgebouwd. Inmiddels is in de polders een kleine glazen stad verrezen. Ook de gevraagde MER is in middels gemaakt en goedge keurd. Daarop kon de gemeen teraad eind april een nieuw bestemmingsplan goekeuren. Enkele opmerkingen van de provinciale subcommissie ge meentelijke plannen, maakten een (kleine) wijziging nodig. Zo is het verbod op assimilatiebe- lichting wat uitgebreid, zal strikter worden omgegaan met bouwen op of dicht langs een buisleidingenstrook en is er langs een viertal woningen aan de Middenhof een groenstrook voorzien. Tekent niemand bezwaar aan tegen de goedkeuring van het gewijzigde bestemmingsplan, dan ligt de weg open om ook de resterende tachtig planhectare met kassen te vullen. Hoorzitting Onlangs werd duidelijk dat de Bathpolders niet in aanmerking komen voor een nog veel groter glastuinbouwgebied met een omvang van iets meer dan zes honderd hectare. Zo'n kassengebied is nu ten westen van Nieuwdorp voor zien. De MER waarop het colle ge van GS die keuze baseerde en ontwerp-streekplanherziening liggen nog tot en met maandag 17 juli op het provinciehuis ter inzage. Dinsdag 22 augustus is er een hoorzitting gepland (Advertentie) Vandaag is het de langste dag en Omroep Zeeland viert zijn 10-jarig bestaan. Een etmaal lang opmerkelijke programma's. Deze hebt u nog tegoed- De programma's: 07.00 - 09.00 uur: 0- Omroep Zeeland Nieuws 09.00 - 10.00 uur: 0- Muziek door de Week 10.00 - I 1.00 uur: 0 Kanaalstraat 64 I 1.00 - 12.00 uur: 0 'n Uurtje Bert 12.00 - 13.30 uur: 0 Omroep Zeeland Nieuws 13.30- 14.00 uur: 0 Klantenservice 14.00 - 16.00 uur: 0 Muziek in Bedrijf 16.00 - 17.00 uur: 0 Muis Leeuw 17.00 - 18.30 uur: 0 Omroep Zeeland Nieuws 18,30 - 20.00 uur: 0 Nieuwenhuize Jeroen Nieuwenhuize 20.00 - 23.00 uur: 0 Des leeuwen forschen stem het alternatieve imentaar bij 1 Frankrijk 23.00 - 00.00 uur: 0 'n Uurtje Bert Bert van Leerdam Ook de tv viert het mee. Blijf bij uw toestel! ,.4~,'.TELEVISIE www.omroepzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35