Zierikzee nieuwe kotter rijker Bureau geeft vorm aan musea Levensverhaal van een koopman Vitrite en bonden akkoord over sociaal plan reorganisatie Feest van herkenning in Galerie Esprit Wandtapijten Zeeuws Museum tijdens verbouwing naar Rijswijk zeeland woensdag 21 juni 2000 zbw 18 Rozenfestival in 's-Gravenpolder ondernemend zeeland Nieuwe Roegiers Glas staat op in Middelburg Ultramodern mosselschip ZZ 9 gebouwd bij Maaskant Shipyards kunst cultuur Bomfunk MC's publiekstrekker op Beachpop door Maurits Sep MIDDELBURG - De directie van lampvoetenfabriek Vitrite in Middelburg heeft dinsdag met de vakbonden een akkoord bereikt over een sociaal plan. Door een reorganisatie verdwij nen de komende drie jaar ne gentig arbeidsplaatsen. De bonden leggen het principe-ak koord volgende week maandag voor aan hun leden. De onderhandelingen spitsten zich toe op de positie van de twintig medewerkers van de sorteerafdeling, verklaarde FNV-bestuurder J. Cuperus. Hun werk vervalt op korte ter mijn. Noch binnen Vitrite. noch daarbuiten is vergelijkbaar werk - het sorteren van lamp voeten - voorhanden. Cuperus: „Nu is afgesproken dat zij wor den opgeleid voor ander werk. Indien mogelijk bij Vitrite zelf, anders daarbuiten." Bijscholing Cuperus verwacht dat van die twintig mensen ongeveer de helft bij het bedrijf kan blijven. Voor de overige zeventig men sen die hun baan kwijtraken, geldt dat zij na om- of bijscho ling allemaal binnen Vitrite een nieuwe functie kunnen vinden, zei de vakbondsman. „Het voor deel bij deze reorganisatie is na melijk dat die drie jaar duurt. We kunnen door natuurlijk ver loop zoals pensioen- en vut-re- gelingen die zeventig plaatsen opvangen." Mensen die toch naar een ander bedrijf moeten overstappen en er in arbeidsvoorwaarden op achteruit gaan, kunnen dat ge compenseerd krijgen, voegde Cuperus daaraan toe. „Daar is een regeling voor. In individuele gevallen kan misschien zelfs nog wat extra's worden ge daan." Tevreden Tot onrust onder het personeel hebben de reorganisatieplan nen daardoor nauwelijks geleid, zei voorzitter N. Dellebeke van de Ondernemingsraad. Over het sociaal plan is hij tevreden. „De details ken ik nog niet. Ik heb wel als toehoorder bij de bespre kingen mogen zitten, maar het volledige plan krijgt de Onder nemingsraad pas als de vak bondsleden het hebben goedge keurd. Dan kunnen wij onze mening geven. Maar omdat de hoofddoelstelling is iedereen via opleiding naar ander werk te begeleiden, ziet het er goed uit.' Volgens een woordvoerder van Philips, het moederbedrijf van Vitrite, is de begeleiding van werk naar werk altijd het uit gangspunt bij reorganisaties bij de Eindhovense multinational Hoeveel het sociaal plan Philips gaat kosten, wilde hij niet zeg gen. Vitrite gaat de productie van lamp voeten - tien miljoen per dag - veranderen om de kosten te drukkenDat is volgens de di rectie nodig om te kunnen blij ven concurreren. Bovendien wil Vitrite miljoenen investeren in, nieuwe glasovens. Bij het be- drij f werken nu nog 390 mensen. s-GRAVENPOLDER - Erica's Flora en Fauna houdt zaterdag 24 en zondag 25 juni een rozen- festival in de tuin in 's-Graven polder. Juist in deze tijd van het jaar staat een groot deel van de 2500 rozenstruiken in bloei, maar ook honderd meters bor der en vijverpartijen zijn op hun mooist. Behalve wat de tuin te bieden heeft, vinden belangstellenden;, ook presentaties van verschil lende cultuur- en natuurvereni- gingen. Op zaterdag komt Ons. Boerengoed met een presentatie van klederdrachten met volks danspassen. Ook is de brass band Con Affezzione uit Kwa- dendamme van de partij en het gezelschap Humoreske uit Mid delburg. Op zondag zijn er op tredens van Hamonie Juliana uit Heerle en Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg. De muziek vereniging Scaldis uit Hanse- weert komt in klederdracht. Tijdens het rozenfestival wordt ook een nieuwe roos gepresen teerd die speciaal voor Erika's Flora en Fauna is gekweekt. Joyce heet de roos en is genoemd naar de kleindochter van de ei genaars van de tuin. De tuin is op beide dagen open van 11.00 tot 17.30 uur. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Roegiers Glas te Middelburg is niet meer, leve Roegiers Glas te Middelburg. Dat is in het kort de situatie rond de glashandel aan de Walensingel. De onderneming met die naam die G. Wisse vijf jaar geleden overnam van de familie Roe giers is opgeheven. De 26 per soneelsleden hebben collectief ontslag aangevraagd en ver volgens collectief dienst geno men bij het nieuwe glasbedrijf dat de Middelburgse zaken man en eigenaar van de be- De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. drijfsgebouwen aan de Walen- singel, Bram Jakobsen, heeft opgericht. Onder de naam Roe giers Glas. „Dat is zo'n goede naam. Dat is de laatste jaren weer gebleken. Denken mensen aan glas, dan komt de naam Roegiers bo ven", stelt hij. Die reputatie stamt uit de tijd dat Roegiers een familiebedrijf was dat zich sinds 1957 onder leiding van R. C. B. Roegiers in glas specia liseerde. „Het bedrijf heeft een ruime omzet met een groeicijfer van zeventien procent per jaar en fantastische mensen. We heb ben veel te veel werk. Als er vandaag vijf mensen op de stoep staan, zijn ze aangeno men," stelt Jakobsen. Hij voor ziet de komende tijd een uit breiding met 'minstens tien mensen'. „Met dit nieuwe be drijf willen we met name de particuliere markt terugwin nen. De aandacht daarvoor was de laatste jaren minder. De Walensingel moet weer een be- zoeklocatie worden." Ingrid Leeftink-Meijer bij één van de exposities die zij vormgaf: het informatiecentrum Wrakopruiming Westerschelde in het Stede lijk Museum te Vlissingen. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Als museologe kan ze mu sea managen en promoten, conserveren, exposities inrichten en educatieve pro gramma's verzorgen. De creatieve kant trekt Ingrid Leeftink-Meijer meer dan het zakelijke en op die bekwaamheden baseert ze haar jonge Bureau Leeftink: bureau voor educatieve communicatie en ten toonstellingen te Middelburg. Exposities van de Kunstuitleen of de Woningbouw vereniging, over wrakopruiming of merk lappen geeft ze vorm en bekendheid. „En als het nodig is, doe ik ook research, conservering en schrijf ik er een lespro gramma bij." Dat deed de Middelburgse bijvoorbeeld met de expositie over de wrakkenopruiming in de Westerschelde, die in het Stedelijk Museum Vlissingen te zien is. De glazen vitrines waren onvermij delijk. maar zijn gevuld met herkenbare en intrigerende zaken waar kort en bondig uitleg bij gegeven wordt. Ze deed dit werk vijf jaar lang projectmatig voor diverse Zeeuwse musea en beheerde het Fruit teeltmuseum in Kapelle. „Toen de musea daar niet langer mensen voor in dienst wil den nemen maar dat werk wilden uitbeste den, heb ik me zelfstandig gevestigd.„De Zeeuwse musea zijn doordrongen van het besef dat er iets moet veranderen. De stijl kamer werkt niet meer. Vitrines die al vijf tig jaar hetzelfde zijn. Musea worden steeds afhankelijker van de entreegelden nu overheidssubsidies wegvallen. Ze moe ten het publiek aanspreken, maar weten niet hoe." Zelf haalt ze inspiratie uit thea ter, film, performancekunst en de etalages van de Bijenkorf. De onwennigheid bij musea en bij publiek is groot, merkt ze. En niemand weet dat nieuwe vormgeving in de eigen provincie gehaald kan wordenAls het om een groot project gaat, gaat men ervanuit dat het een bureau van buiten de provincie moet wor den. Zo'n groot bureau klopt echter weer bij mij aan omdat ik in deze regio de rela ties heb. Zo verzamel ik objecten voor het nieuwe Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk, waarvoor de opdracht naar een groot Utrechts bureau is gegaan." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met zijn lengte van ruim 41 meter en breedte van 10 meter is de nieuwe ZZ 9, de jongste aanwinst van Be- heermij. W. KSchot-Zierikzee BV, de grootste mosselkotter van de Zierikzeese mossel- vloot. Het schip is net als zijn voorganger 'Vertrouwen' ge doopt en wordt zaterdag 8 juli door bouwer Maaskant Shipyards in thuishaven Zie rikzee tijdens een besloten bij eenkomst overgedragen aan de Zierikzeese mosselvisser. Beheermij W. K. Schot-Zierik zee BV ruilde bij de Bruse scheepsbouwer twee schepen in: de oude ZZ 9 en de ZZ 8. De eerste werd in 1953 gebouwd en in 1980 verlengd en ver breed. Het schip maakt inmid dels deel uit van de mosselvloot van Yerseke en heeft Y 60 op de voorsteven staan. Voor de in 1980 gebouwde ZZ 8 is nog geen koper gevonden. De vloot van de Zierikzeese Beheer maatschappij bestaat uit vier schepen: ZZ 4, ZZ 7, ZZ 10 en de nieuwe ZZ 9 Het casco van het schip werd juni vorig jaar gebouwd op een werf in het Poolse Gdinga, zus terstad van Gdansk. Half maart 2000 werd het casco in een drijvende bak via Dor drecht overgebracht naar Maaskant Shipyards in Brui- nisse waar het afgebouwd werd. Voor zijn miljoeneninvestering krijgt Schot een ultramodern en zeer compleet schip. De nieuwe ZZ 9 is uitgerust met een voor- en achterruim. Vóór deze ruimen bevindt zich nog een derde ruim met spoelin- richting. De opgeviste mosse len worden aan boord gespoeld als vervanging van het buiten boord spoelen met de mossel- kor. De vangst komt na het opvissen direct in twee bakken aan stuur- en bakboord terecht. In deze bakken welt water uit twee spoelkoppen zand en slik van de mosselen. Vervolgens belanden de mosselen op een opvoerband waar ze nogmaals Het schip wordt voortgestuwd door twee Caterpillar hoofd motoren, elk met een vermogen van 624 pk. De ZZ 9 is uitgerust met twee schroeven. De diep gang van het schip is niet meer dan een meter. een zeewatei"douche onder gaan. De spoelpomp heeft een capaciteit van 1700 kubie ke meter water per uur en wordt aangedreven door een 200 pk sterke Caterpillar hulp motor. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zijn levens verhaal leest als een avon turenroman. De Zeeuwse koopman David Baute (1588- 1657) dreef tijdens de Tachtig jarige Oorlog handel met de vijand, werd in Spanje gevan gen genomen, gemarteld, vrij gelaten, vervolgens door de Portugezen gevangen gezet, wist zijn bewakers om te ko pen en vestigde zich in Middel burg. Aan het eind van zijn le ven zag hij er namens de West Indische Compagnie (WIC) op toe dat al te ondernemende handelaren de wet niet over traden. Dat heet boeven met boeven vangen, want zelf had hij altijd maling gehad aan de Spaanse en Nederlandse han- delsregels. Kort voor zijn dood heeft Bau te zijn eigen leven opgetekend in Cort relaas sedert den jare 1609. Met de ondertitel 'De avonturen van een Zeeuws koopman in Spanje tijdens de Tachtigjarige Oorlog' is dit verhaal nu gepubliceerd in de reeks Egodocumenten van de Hilversumse Uitgeverij Verlo ren. In deze serie verschijnen autobiografieën, dagboeken, brieven en reisverhalen uit de zeventiende, achttiende en ne gentiende eeuw. De zeventien- de-eeuwse tekst van Baute is in de oorspronkelijke spelling gepubliceex-d, alleen de inter punctie en hoofdletters zijn naar huidig gebruik aange past. Het lezen van de tekst vraagt daardoor wat meer dan de gebruikelijke aandacht. Zo begint Baute zijn verhaal: „Cort relaas, van 't gene aan mij David Baute 't sedert den jare 1609 in 't beginsel desselfs is gepasseert, als wanneer van Middelburg na Espangniën ben schepe vertrocken in 't eerste van den Treves, gesloten met d'heeren Staaten Gene raal en den coninck van Es- pangiën, voor den tijd van 12 jaren, mij referende aan 't vol gende verhaal waarinne mijne kinderen en nacomelin- gen uijt curieusheijt sullen be oogen wat al miseriën van te genspoed, ende geluck van voorspoed, door het beleijd van den Almogenden Godt den mensche is overcomende, ende ondei-worpen." Geplunderd Baute werd geboren in 1588 in Antwerpen, op het heetst van de Tachtigjarige Oorlog. Zijn ouders hadden twaalf jaar eer der hun kapitaal verloren, toen hun huis was geplunderd door rebellex-ende Spaanse soldaten. Op zijn zestiende kwam Baute in dienst van de Middelburgse koopman Jean Luwier. Om in de handel te worden opgeleid werd hij, zo als hierboven beschreven, in het eerste jaar van het Twaalf- enhalf jarig Bestand naar Spanje uitgezonden. Het was destijds de gewoonste zaak van de wereld handel te drij ven met de vijand. Vooral de Zeeuwen waren er sterk in. De Admiraliteit van Zeeland leg de wel hoge tarieven op en vanaf 1624 deden de Span jaarden hetzelfde via de Almt- rantazgo. Voor kooplieden was het lucratief dergelijke heffingen te ontduiken. Baute was een zakenman uit deze vrijbuiterscategorie. In Cort relaas vertelt hij hoe hij van smokkel voor de Neder landse rebellen wordt be schuldigd en in een Spaans ge vang belandt. Hij wordt zelfs gemarteld in een poging hem een bekentenis te ontwringen. „Don Alonso de Bolanos be laste mij dat ik mij zoude ont- kleeden. 't welk stukswijse in 't werk stelde, met een sodani- gen vrijmoedigheijt, alsoff ginck swemmen. Oversulx door 't commandement van Don Alonso dede mij den scherpregter los, lopende het bloed van mijne armen ter aar den, sijnde so miserabel ge- tracteert, pijne en smerte niet ontbrekende, ley de mij voor de pynbank, alwaar Don Alonso mij versogt belijdenisse der waarheijt te doen, wilde ik alle mijne ledenen niet van mal- canderen getrocken hebben." De Zeeuwse koopman bleef ontkennen, maar werd veroor deeld tot een verbanning van tien jaar en betaling van de proceskosten. Verzachting van zijn vonnis kreeg hij door Jean Luwier die met vervalste pa pieren bewees dat Baute's goe deren niet uit de Noordelijke Nedei'landen afkomstig waren en omdat amnestie werd afge kondigd na de geboorte van een koningskind. In 1627 be sloot Baute de wijk te nemen naar Nederland, maar in het Portugese Cascais werd hij aangehouden en bleek hij een slaaf en goud en zilver aan boord te hebben, wat verbo den was. Door omkoping wist hij te ontsnappen. In Cort relaas staat nog een aantal avonturen opgetekend. Het boek vertelt hoe Baute zich in Middelburg vestigde, trouwde, kinderen kreeg en voor de WIC ging werken. De inleiders Rudolf Dekker en Robert Kuiper veronderstel len dat Baute met zijn autobio grafie verantwoording wilde afleggen - ook financieel - voor zijn risicovolle manier van Ixandeldrijven. Zijn levensloop illustreert dat de Nederlandse kooplieden zich in de loop van de Gouden Eeuw bedaarder en fatsoenlij ker gingen gedx'agen. Met Cort relaas is een prachti ge tekst uit de archieven op voorbeeldige wijze (met ver klarende woordenlijst, helde re inleiding, literatuurverwij zingen, personeni'egister) toe gankelijk gemaakt. David Baute, Cort relaas sedert den jare 1609, Uitgeverij Verloren, Hilversum, isbn 90-6550-171-1, prijs f 25,34 doorTrees van Herpen CLINGE - Achtentwintig beel dend kunstenaars tonen hun werk in én hun verbondenheid mét Galerie Esprit in Clinge die onlangs haar derde lustrum vierde. Voor regelmatige bezoe kers is deze groepstentoonstel ling een feest van herkenning. Galeriehoudster Liet Smulders is erin geslaagd om de ruim hon derdtwintig verschillende wer ken op een smaakvolle wijze te combineren. Ter gelegenheid van het vijf tienjarig bestaan van Galerie Esprit is een klein boekwerk verschenen waarin Nico Out de vaste exposanten, die allemaal met werk vertegenwoordigd zijn, thematisch gegroepeerd voorstelt. Evenals de inrichting van de expositie is ook deze ju bileumuitgave overzichtelijk en infoirnatief samengesteld. Maar het zijn plaatjes die nooit kunnen tippen aan de werke lijkheid. Die werkelijkheid bin nen de muren van de galerie geeft een behoorlijk overzicht van wat er aan hedendaagse kunst wordt geproduceerd. Fi guratieve olieverven en ab stracte beelden, vrolijke kleu ren naast ingetogen tinten, grappige beelden samengesteld uit onderdelen van gebruikt gereedschap, maar ook kerami sche mensfiguren. De ijle lucht spiegelingen van Manuel Este- RENESSE - De Finse groep Bomfunk MC's is zaterdag 15 ju li de grote publiekstrekker tij dens het BNN Beachpop Festi val in Renesse. De groep scoorde onlangs een nummer één-hit in Nederland met de single 'Free- styler'. Afgelopen weekeinde speelde de groep op Parkpop in Den Haag, het enige Nederland se optreden deze zomer naast dat in Renesse. De organisatie van Beachpop was verplicht de komst van de Finse rapgx'oep geheim te hou den totdat Parkpop vooi'bij was. De groep is zeer gewild. In Euro pa heeft het album In stereo en met name de single 'Freestyler' voor een doorbraak gezorgd. In middels gaat het ook goed in de Verenigde Staten en Australië. De groep speelt een zeer ener gieke stijl van hiphop en staat bekend om zijn opwindende li ve-optredens. ban naast de rake tekeningen van Iris Slock. Robuuste bron zen vrouwen van Evert van He- mert contx-asteren met de lang gerekte onzijdige figuren van Simon Woudwijk. Hetzelfde contrast is terug te vinden in hun geschilderde wer ken. De primitief aandoende achter-glas-schilderingen van Jean Camps laten een andere werkelijkheid zien dan de ver fijnde kleurenetsen vol details van Michael Jepkes. Ernest Joa chim heeft een ingetogen manier om met organische, ge laagde bronzen vormen groei gestalte te geven. Even ingeto gen maar dan heel broos, speelt Jeanne Opgenhaffen met kera miek in op hetzelfde thema. De schilders Wim Bakker, Paul Beckers en Hendrik Veenendaal nemen het landschap ieder op een heel eigen wijze waar. Hun thema mag hetzelfde zijn, de drie uitingsvormen zijn totaal anders. Nellie van Nieuwen- huijzen toont kleurrijke kat- vrouwen in haar schilderijen maar voelt zich ook thuis op het terrein van sierraden maken: Kunstig vlechtwerk van rabber met een fikse knipoog naar de draagster. Stempel Eigenlijk is het ondoenlijk om alle tentoongestelde werken tot hun recht te laten komen in zo'n korte beschrijving. Veel kunste naars hebben voor deze groeps- expositie nieuw werk ingele verd maar wie eerder met hen kennismaakte, kan de maker feilloos achterhalen vanwege zijn eigen herkenbare stempel dat erop gedrukt is. Deze expo sitie is een unieke gelegenheid om op de hoogte te komen vair de ontwikkeling van de heden- daagse kunst. Het hele scala van vrolijk naar ernstig, van ab stract tot figuratief, van uitbun dig tot ingetogen, van veel denkbare technieken en materi alen is aanwezig in een harmo nieus opgebouwde wandeling door de ruimtes van de galerie. De groepsexpositie ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van Galerie Esprit is tot en met 2 juli te zien. Openingstijden donderdag tot en met zondag tussen 13.30 en 17.30 uur, donderdagavond ook tussen 19.00 en 21.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Zeeuwse wandtapijten ver laten tijdelijk de provincie. Om de zes tapijten tij dens de komende verbouwing van het inmiddels gesloten Zeeuws Museum te beschermen tegen stof en trillingen is in overleg met de Werkplaats tot Herstel Antiek Textiel besloten ze op te slaan in de depots van het Instituut Collectie Nederland in Rijswijk. De tapijten worden in zuurvrije kokers gerold, af gedekt met katoenen doeken en zo vexwoerd in een luchtgeveerde en klimaatbeheerste vrachtwagen. Om het risico te spreiden gebeurt dat in twee rit ten. Er is een extra transportverzekering afgeslo ten, waardoor de tapijten van 'spijker tot spijker' all risk zijn verzekerd tot ze weer terug zijn in het Zeeuws Museum. Dat is op zijn vroegst volgend jaar zomer. In ant woord op vragen van de CD A-statenfractie stelt het dagelijks provinciebestuur dat het Zeeuws Museum voor de zomer van 2001 open kan wan neer de gedeeltelijke verbouwing plaatsvindt waaiwoor dinsdag tijdens de Vooi'jaarsconferen- tie een financiële dekking is gevonden, Wordt het volledige - aanmerkelijk duurdere - revitalisatie plan van het Zeeuws Museum zonder vertraging uitgevoerd, dan zal het museum in de loop van de zomer opengaan. Over die revitalisatie valt dit najaar de beslissing, Met de sluiting loopt het Zeeuws Museum dit jaar in totaal 176.000 gulden aan entreegelden mis, aldus Gedeputeerde Staten in him antwoord aan het CDA, De haven van Middelburg, in 1625 geschilderd door Adriaen van de Venne. rlaesaB '-••bus* Clinge geeft een goed foto Charles Strijd De groepsexpositie ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de galerie in beeld van de hedendaagse kunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34