Kopgroep neemt EU op sleeptouw PZC PZC Drama in Dover dwingt Britten tot nadenken over asielpolitiek Kamer vraagt meer geld voor onderzoek Grenscontrole ■»r».Vj=rl feiten en meningen 2 Regeringsleiders omarmen voorhoedeplan Kok In kaart brengen van vluchtelingenstromen is een lastige kwestie 21 juni 1950 woensdag 21 juni 2000 Hereniging Raakt Europa inderdaad ver deeld, juist op het moment dat westerse leiders de uitbreiding aanprijzen als een unieke kans tot hereniging? Of gebeurt pre cies het tegenovergestelde en zullen de kopgroepen uiteinde- lijk de gehele gemeenschap aan vuren tot verdergaande integra tie? De Europese ervaring tot dus verre wijst op het laatste. In 1991 werd besloten tot de invoe ring van de euro, in de verwach ting dat maar een handjevol landen zich een eenheidsmunt kon permitteren. Deze week werd Griekenland verwelkomd als twaalfde lid van Euro-land. Tweede voorbeeld: eind jaren tachtig besloot een select groep je landen de paspoortcontroles aan de grens op te heffen. Inmid- EU-topman voor buitenlandse aangelegenheden Solana, voorzitter Prodi van de Europese Commissie, de Portugese premier Guterres en zijn minister van Buitenlandse Zaken (Gama) staan de media te woord na afloop van de top in Feira (vlnr). foto Pa ulo Esteves/AP van onze redactie binnenland De Tweede Kamer wil al in 2001 meer personeel kun nen inhuren om voorstellen van het kabinet te onderzoe ken op hun deugdelijkheid. PvdA. VVD, D66 en CDA zul len hiervoor vandaag bij het debat over de eigen begroting van de Kamer om extra geld vragen. „Als we denken dat iets niet goed is gegaan, hebben we als Kamer natuurlijk het recht achteraf een parlementaire enquête in te stellen", zegt het PvdA-Kamerlid Duijkers. „Maar door meer onderzoek vooraf, bij de beoordeling van wetsvoorstellen, kunnen we sneller aan de bel trekken als het kabinet iets belangrijks over het hoofd ziet." De fracties kunnen nog niet aangeven hoeveel extra geld ze willen voor het onderzoek. Volgens de WD staat nog te bezien of de onderzoekers in vaste dienst van de Tweede Kamer komen, of per onder zoek tijdelijk worden inge huurd. Het CDA wil vooral meer geld voor het aanstellen van extra persoonlijk medewerkers voor de leden van de Tweede Ka mer. Volgens de christen-de mocraten komen kamerleden er, in vergelijking met leden van het kabinet, nu erg be kaaid af. CDA'er Leers: „Een minister neemt zo een bus ambtenaren mee als hij naar de Kamer wordt geroepen. Volgens ons is de verhouding volledig zoek." ANP door Paul Koopman en Mare Peeperkorn Soms kan Europa heel slag vaardig zijn. Een half jaar geleden brak premier Kok tij dens een EU-top in Helsinki een lans voor het vormen van kop groepen in de Unie. Was dat destijds voor vrijwel alle rege ringsleiders een brug te ver; in middels hebben de EU-leiders het voorhoedeplan collectief omarmd. In Portugal besloten zij gisteren dit idee op te nemen in een nieuw verdrag. „Versterkte sa menwerking staat nu bovenaan de agenda", zei premier Kok gisteren in Feira, waar hi] twee dagen met zijn collega's verga derde. De Unie zal volgens de premier na december, als in het Franse Nice het nieuwe verdrag wordt gesloten, niet meer de zelfde zijn. „We krijgen geen eerste en tweede divisie in Euro pa, maar wel veel meer differen tiatie." Van een groep of groepjes koplo pers wordt vernacht dat zij het Europees peloton op sleeptouw kunnen nemen, in een tijd waar in het zuur in de benen kruipt. De toetreding van nog eens tien tot dertien nieuwe landen staat immers voor de deur, en een ge zelschap vanbijna dertiglidsta- ten ontaardt zonder een drasti sche wijziging van de 'statuten' tot een besluiteloze volkeren bond. Het nu in de verdragen verankerde vetorecht van indi viduele lidstaten kan de Unie verlammen. De Europese Com missie groeit uit zijn krachten als elk land een eigen commissa ris levert. Bovendien is de kans dat bijna dertig regeringsleiders allemaal hetzelfde doel nastre ven, gering, Wat ligt er dan meer voor de hand dan met een klei ner clubje te demarreren? Stroomlijning Al in juni 1997 werd tijdens de top in Amsterdam een poging gedaan de Unie op de toetreding van nieuwe landen voor te be reiden, maar de operatie slaag de half. Stroomlijning van de commissie, uitbreiding van meerderheidsbesluitvorming en een andere verdeling van het stemmengewicht per lidstaat werden als te heikele dossiers doorgeschoven naar later da De gruwelijke dood van 58 Chinese vluchtelinge in een Nederlandse koelwagen op weg naar Dc ver vestigt keihard de aandacht op de oncontrt leerbaarheid van de grote internationale goederenstrc men. Overheden krijgen nauwelijks greep op de mass vrachtwagens en laadkisten die -zich in hoog temp over de wereld verplaatst. Douanes werken rxoodgj dwongen met risico-analyses. Dat wil zeggen dat de be perkte mankracht wordt ingezet waar men probleme 'verwacht'. En dat nog steekproefsgewijs. Van eenpei manente doorlichting van het vrachtverkeer is gee sprake. Waartoe dat kan leiden, werd deze week bij het haling duidelijk. Maandag deed de Britse douane ziji schokkende vondst. Gisteren ontdekte de Spaanse po litie in een vrachtwagen 36 illegalen die al vier dage! niets hadden gegeten. Het zijn de schandalige uitwas sen van mensensmokkel. Het lucratieve illegale transport van mensen speelt zie» allang niet meer alleen af in wrakke bootjes op exoti sche wateren. Het loopt ook via onze achtertuin, t Vlissingen werden dit jaar al tientallen vluchtelinge: ontdekt. Wie de schaal van de Vlissingse vrachtveerl dienst vergelijkt met die in de Belgische zeehavens mag veronderstellen dat het daar om duizenden versta kelingen gaat. De controlediensten staan machteloos Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zakq meldt onomwonden dat het niet mogelijk is eM vrachtwagen te controleren. De Nederlandse douan geeft prioriteit aan wat Nederland binnenkomt. Daar om is het niet zo vreemd dat mensensmokkelaars in de ze omgeving hun kans grijpen. Een van de lessen van dit drama is dat de Europese bui tengrenzen nog lang niet de kwaliteit hebben die non chalance aan de binnengrenzen zou rechtvaardigen Daarom moet de controle aan alle landsgrenzen wor den verscherpt. Een andere is dat de grenscontroles t: veel gericht zijn op illegale goederen en te weinig oj mensen. Zo is de containerdoorlichter op de Rotter damse Maasvlakte niet in de eerste plaats 'afgericht' oi het zoeken van lichamen. De technische mogelij khedei om mensensmokkel te ontdekken moeten consequen en voortdurend worden benut. Na de tragedie in Dover en de bijna-ramp in Spanjs hebben de Eurolanden geen excuus meer om de striji tegen mensensmokkel niet met alle middelen aan t; pakken. Een beroep op het belang van de vrije markt er het rendement van ononderbroken vrachtverkee klinkt belachelijk. Wachten op waterdichte Europese buitengrenzen is ge loven in UtopiaElk land zal zij n verantwoordelij kheic moeten nemen. Daardoor zal het vrije verkeer van goe deren wat worden belemmerd en zullen de kosten iet stijgen. Maar als levensgevaarlijk gesol met wanhopigs vluchtelingen kan worden beperkt - en als bijkomené voordeel illegale migratiestromen worden ingedamd- mag die tol geen probleem zijn. Dat laatste is nu precies de vrees van de vier landen die nog twij felen: het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, Spanje en Zwe den. Voor je het weet, trekt de kopgroep een sprint en fietst de rest voor de bezem wagen. „We moeten geen eerste en tweede divisie krijgen. Andere landen moeten altijd kunnen aanha ken", verzekerde Kok. Ook de kandidaat-lidstaten maken zich volgens de EU-topman voor buitenlandse aangelegen heden, Javier Solana, zorgen. „Hun vrees is: straks komt onze trein aan op het moment waarop die van de EU net is vertrok ken." turn. De kopgroep-gedachte kwam in een zeer verwaterde vorm in het 'Verdrag van Am sterdam' terecht. Zo zou één op gestoken vinger al voldoende zijn om een initiatief tot het vor men van een kopgroep in de kiem te smoren. Dat vetorecht moet van tafel, is nu het voorstel. „Anders kan er nooit een kopgroep de leiding nemen", aldus een diplomaat. Volgende maand willen de Be- neluxlanden in een gezamenlijk voorstel de puntjes op de i zet ten. Dat wordt overigens nog een hele klus. „Het is ongeloof lijk gecompliceerd", zegt een van de onderhandelaars. „Je moet kopgroepen de ruimte ge ven, maar de samenhang in de Europese Gemeenschap mag ook niet verloren gaan." dels is dit de praktijk in vrijwel alle EU-lidstaten. Ook Kok zelf heeft bewezen dat een initiatief van enkelen aan stekelijk kan werken. Van kop loper is de premier een verdien stelijk wielrenner in een groot peloton geworden. De Europese zwaargewichten Frankrijk en Duitsland voeren inmiddels de equipe aan. Als in Nice de 'co operation renforcé' de eind streep haalt, zal de Franse presi dent niet aarzelen zichzelf daarvoor op de borst te slaan. GPD door Sander Rooijakkers Vanuit alle delen van de wereld proberen vluch telingen West-Europa te be reiken. Mensensmokkelaars hebben gouden bergen be loofd. Ze rekenen duizenden guldens voor een enkeltje naar het rijke Westen. Een duidelijk beeld van de han delsorganisaties en de ge volgde routes is moeilijk te geven. Het bestrijden van de verboden handel is volgens de politie nog moeilijker. De illegalen komen overal vandaan, zo verzekert F. Go- lyardi van het politiek-cul- turele centrum De Balie in Amsterdam. „De vluchtelin gen weten waar ze naartoe moeten om asiel aan te vra gen. Pakistani zijn welkom in Engeland, Nederland zegt eerder 'ja' tegen mensen uit Somalië. Ook mensen uit het Midden-Oosten maken meer kans in ons land en komen dus eerder hiernaartoe." Voor de stroom 'kansloze' vluchtelingen naar het conti nent maakt de politieke op stelling volgens Golyardi echter niet zo veel uit. Als voorbeeld geeft hij de Koer den. „Jarenlang waren die welkom in Europa en dus vroegen ze bij duizenden asiel aan. Dat doen ze niet meer, omdat ze niet meer zo welkom zijn. Dat neemt ech ter niet weg dat ze nog steeds komen. Alleen nu als ille- gaal." Meer aandacht De landelijke Unit Mensen smokkel in Zwolle houdt zich namens de politie met het probleem bezig. Een dui delijke trend kan M. Gerrit sen niet benoemen. „We weten heel weinig van de smokkelaars. De laatste ja ren krijgt het onderwerp meer aandacht. Maar ik durf niet te beweren dat dat komt omdat er vaker mensen naar Europa worden gesmok keld." Een enkele smokkelaar is in Nederland al wel eens aange houden, maar complete or ganisaties zijn door de politie nimmer opgerold. Gerritsen: „Vluchtelingen houden hun mond als ze een maal zijn aangehouden. Bo vendien weten ze ook niet veel over de organisatie die hen hierheen heeft ge bracht." Volgens Gerritsen staat vast dat de handel niet in handen is van één nationale groepe ring. Vaak maken Nederlan ders en andere Europeanen deel uit van de groep smok kelaars. „De handelaars ko men overal vandaan. Er is geld mee te verdienen en dus is het interessant." Bestrijden van de handelsor ganisaties is heel erg moei lijk, zo zegt Gerritsen. Vaak is Nederland eindbestem ming en dan kan de politie niet meer zo veel doen.Men sen zeggen gewoon dat ze op eigen kracht hier zijn geko men." Onderdak Geldt Nederland als door voerhaven, dan kan de poli tie volgens hem .vaker ingrij pen. „Er moet vervoer en onderdak voor veel mensen worden geregeld. Daar kun nen we soms een vinger ach ter krijgen." Het verschil in wetgeving binnen de Europese Unie maakt het werk voor de Ne derlandse politie nog lasti ger. „België is een Schengen- land", zegt Gerritsen. „Men sensmokkel van het ene naar het andere land is daarom in beide landen strafbaar. En geland heeft het Verdrag van Schengen niet ondertekend en daarom is het smokkelen naar dat land hier niet straf baar." Misschien is het weer een re den voor de Britse regering om dat verdrag alsnog te te kenen, filosofeert de politie man. De problemen zijn daarmee echter nog lang niet opgelost. In Spanje en Italië komen volgens Gerritsen massa's vluchtelingen over zee het continent binnen. „In veel landen van herkomst hebben we uitstekende contacten", illustreert Gerritsen. „Desa menwerking met de Turkse politie is bijvoorbeeld heel goed. Maar i n landen als Chi na, Iran, Irak en Ivoorkust hebben we totaal geen over leg met de plaatselijke auto riteiten. Een echt goed beeld van de organisatie krijgen we dan dus niet en daarmee wordt de aanpak van het pro bleem ook lastiger." GPD door Harm Harkema Oud-WD-leider Frits Bol- kestein maakte begin jaren negentig eens de opmerking dat stromen asielzoekers zich be wegen als water in een goot steen: ze zoeken het laagste punt. Landen als Nederland en vooral Duitsland kregen toen vergeleken met hun buurlanden onevenredig veel asielzoekers te verwerken, omdat de regelge ving voor asielzoekers er rela tief soepel was. En Groot-Brittarmië, dat nu in toenemende mate een toe vluchtsoord lijkt te worden? Dat hield toen, om in Bolkesteins vergelijking te blijven, droge voeten. Niet omdat de regelge ving er strenger was, maar waarschijnlijk omdat het als ei land in de Noordzee enigszins geïsoleerd ligt van het toen pas ontsloten Oost-Europa en de brandhaarden in de Balkan. Er waren jaren dat Nederland zo'n 60.000 asielverzoeken kreeg te verwerken en Duits land honderdduizenden. In Groot-Brittannië turfde men jarenlang nooit meer dan 40.000. Terwijl in Nederland en Duits land draconische maatregelen werden genomen om de zogehe ten 'aanzuigende werking' op vreemdelingen te verminderen, werd die noodzaak in het Ver enigd Koninkrijk dan ook veel minder gevoeld. Zodoende is in de loop van de j aren negentig j a- ren het 'laagste punt in de goot steen' langzaam gaan verschui ven richting Groot-Brittannië. Recordhoogte De Britten realiseerden zich dat pas goed toen begin dit jaar bleek dat in een jaar tijd het aantal asielverzoeken bijna was verdubbeld tot een recordhoog te van 71.000, terwijl de aantal len in landen als Duitsland en Nederland veel lager zijn dan een jaar of acht geleden. En in maart van dit jaar kregen de Britten 6700 asielverzoeken te verwerken, meer dan welk an der Europees land dan ook in die maand. Nog steeds geldt de oversteek over het Kanaal als een handi cap, maar het Britse belei d staat inmiddels wel te boek als rela tief gastvi'ij. Bijvoorbeeld: Uit cijfers van de Verenigde Naties blijkt dat vorig jaar in Duits land slechts 9,2 procent van het aantal afgehandelde asielver zoeken is ingewilligd en in Ne derland 15,6 procent, terwijl in Groot-Bx*ittannië maar liefst 61 procent is gehonoreerd. Texwijl asielzoekex's op het con tinent al jaren zoveel mogelijk worden ontmoedigd, had in Groot-Brittarmië tot twee maanden terug vrijwel iedereen onmiddellijk na ïxet indienen van een aanvraag recht op een volledige bijstandsuitkering. En dat teiwijl het systeem in middels zo is vastgelopen dat de afhandeling van een aanvraag wel zes jaar in beslag kan ne men. Ook mochten asielzoekers tot voor kort zelf kiezen waar ze gingen wonen. In 85 procent van de gevallen werd dat Londen, bij familie of landgenoten. Aan trekkelijk voor veel asielzoe kers is ook dat ze hier vanaf zes maanden na aankomst aan het werk mogen. De baantjes in met name Londen liggen voor het opscheppen en menigeen maakt van die mogelijkheid gebi'uik. En Groot-Brittannië mag dan vanouds een nogal strenge grenscontrole hebben, wie een maal binnen is, merkt dat het vangnet van bijvoorbeeld de Nederlandse autoriteiten veel fijnmaziger is. Een strikte legi timatieplicht bestaat hier niet. Zo wordt in de gratis gezond heidszorg niet naar papieren ge vraagd, illegale arbeid komt waarschijnlijk dan ook meer Agenten inspecteren het haventerrein in Dover, op zoek naar illega len. foto Jonathan Utz/EPA voor en papieren zijn makkelij ker te vervalsen. Van een bur- gexiijke stand hebben de Britten nog nooit gehoord, schijnhuwe lijken kunnen relatief makke lijk worden afgesloten en de mogelijkheden tot gezinsvor ming en -hereniging zijn ook al ruimer dan in Nederland. Gemor Maar het gemor van het volk, aangevoerd door enkele xeno fobische sensatiekranten, nam toe. Het werd opgepikt door de Conservatieven die zich sinds ongeveer een half jaar manifes teren met een keihard anti- vreemdelingenbeleid. En ook de regering toonde zich beducht voor natte voeten. In navolging van Nederland en Duitsland laat zij nu ook de zandzakken aanrukken. In de hoop dat 'de stroom' asielzoekers elders een lager pxxnt zoekt. Zo zijn april dit jaar de als te ge nereus beschouwde uitkeringen voor asielzoekers vervangetx door voedsel- en kledingbonnen en mogen ze niet meer zelf kie zen waar ze wonen. Samen met enkele andere ontmoedigings maatregelen hebben die onmid dellijk geleid tot een daling van het aantal asielverzoeken in april. Beperkte kring Over de vraag of een forse immi gratie niet alleen onvermijde lijk, maar ook noodzakelijk is om het huidige - en in de toe komst waarschijnlijk toene mende - tekort aan arbeids krachten te compenseren, werd alleen nog maar in beperkte in tellectuele kring gesproken. Maar mogelijk brengt de gruwe lijke dood van de 58 Chinese verstekelingen daar verande ring in. Door alle publiciteit daarover dringt zowaar het be sef door dat mensen uit arme landen zich wel heel erg veel op offeringen getroosten om naar het rijke westen te komen, en dat al die asielzoekers mis schien wel een onvermijdelijk fenomeen vormen. In combinatie met een plotse ling vlaag van menselijkheid, natuurlijk gecombineerd met eigenbelang, hield de als notoir xenofobisch bekend staande boulevardblad The Sun gisteren een pleidooi voor een ruimer ge bruik van de mogelijkheden voor asielzoekers op een krappe arbeidsmarkt. Een maand gele den schilderde het blad elke asielzoeker nog af als notoire profiteur. GPD Schip ontploft Het Britse schip Indian Enter prise is in de Rode Zee ter hoogte van Saoedi-Arabië in de lucht gevlogen. Het schip had 580 ton springstof aan boord. Slechts een van de vijf tig bemanningsleden heeft de explosie overleefd. Ontwateringsplan Veel Zeeuwse waterschappen kampen in de winter vaak met natte, niet begaanbare lande rijen. Het Waterschap Hoede- kenskerke heeft besloten een nieuw ontwateringsplan uit te voeren dat hieraan een einde moet maken. Een van de be langrijkste onderdelen van het plan vormt de bouw van een gemaal aan de noordzijde van de sluis, dat grote hoeveelhe-. den water kan verplaatsen. Aardbeving Een hevige aax-dbeving heeft' maandag op Oost-Java ten minste zestien doden geëist. De aax-dbeving, waarvan de schokken ongeveer een ijxi- nuut aanhielden, was vermoe- deli jk een van de hevigste in de laatste vijftig jaar. PZEM De PZEM heeft in 1949 uitste kende resultaten geboekt. De Zeeuwse elektxiciteitsmaat- schappij heeft met ruim zes- hondex-dvijftigduizend gulden twee keer zoveel wixxst ge maakt als het jaar ervoor. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axèlsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel, (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen, Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20,30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur' Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n v.t.) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar; 380,00 381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag:/ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2