W/ Op het strand spoelt een geschiedenis aan mmmm DurcöngeDJö cl Veel excursies te maken, veel open tuinen te zien Onwetendheid brengt ellende 'tTUUNBOS PZC ONDERWEG 29 woensdag 21 juni 2000 door Jacques Cats Freddy van Nieulande en Peter Moerdijk geven het grif toe: wanneer zij het strand bezoeken is de immer boeiende aanblik van de zee met daarboven de veelgeprezen hoge Zeeuwse luchten minder aan ze besteed. Dat de twee conchyliologen - een moeilijk woord voor schelpenkenners - vooral met gebogen hoofd de plek betreden waar land en water elkaar ontmoeten heeft niet zozeer te maken met een depressieve gesteldheid, maar met de liefhebberij van het onderscheiden van fossiele schelpen. Het is het zilte zand dat alle aandacht opeist. Daar is het te doen. En als er al zonnebrandolie aan te pas komt betreft dat hoofdzakelijk het besmeren van de nekpartij„Want anders hangen de vellen erbij", weet Moerdijk van eigen beleving. Geologisch gezien is Nederland heel arm. Op Zeeland na. Op het gebied van fossielen is het één van de rijkste provincies. Omdat veel materiaal dat destijds uit de Limburgse mijnen kwam later veelvuldig als stortsteen is benut zoeken verzamelaars langs de Zeeuwse zeeweringen naar fossielen uit het Carboon die eigenlijk uit de Limburgse bodem komen. Op schelpengebied is Zeeland helemaal een luilekkerland. Er kunnen hier wel zo'n 750 soorten gevonden worden. Daarvan zijn er rond 550 als fossiel aan te merken. Ze duiken op door de schurende werking van de Zeeuwse stromen. Het zeewater werpt de schelpen vervolgens op het strand. Het strand van De Kaloot bij Borssele is de rijkste vindplaats Fossiele schelpen. van heel Zeeland. „Waarschijnlijk zelfs van heel Europa", durft Van Nieulande te stellen. Daar spoelen fossielen aan van wel meer dan veertig miljoen jaar oud. De amateur-onderzoeker uit Nieuw en St. Joosland is al dertig jaar verzamelaar, maar hij is nog voortdurend verbaasd als hij ziet wat een in vondsten bij De Kaloot gespecialiseerde liefhebber op tafel brengt. „Dan vallen de schellen van m'n ogen, Onvoorstelbaar. Je moet er wel aandacht en tijd voor hebben om het op te rapen maar het is er gewoon." Moerdijk is al net zo enthousiast: „Het is toch eigenlijk geweldig dat er aan je voeten een hele geschiedenis aanspoelt." Terminal Daarmee is volgens Van Nieulande duidelijk aangegeven waarom de schelpenkenners op hun achterste benen staan nu er plannen zijn om bij De Kaloot een foto archief PZC containerterminal aan te leggen. Er is daar sprake van een unieke combinatie: de lagen waar die fossielen inzitten liggen er vlak voor de kust. En vlakbij ligt het strand om de dingen die daar aanspoelen op te vangen. „Als daar een kade wordt gelegd is alles weg", voorspelt Van Nieulande. Gedecideerd: „Een groot deel van dat strand moet gewoon behouden blijven als aanlandingsplaats voor die fossielen." Onder de vlag van Zeeland Natuurmaand wordt aanstaande zaterdag 24 juni een excursie georganiseerd (aanmelden via telefoon 0118-581507) naar een andere vindplaats, bij Domburg. De plek is te vinden daar waar de Westkappelse zeedijk overgaat in het zandige gedeelte van het strand. In de eerste paalvakken die je dan tegenkomt liggen fossiele schelpen uit het Pleistoceen zo voor het oprapen. Dan hebben we het wel over exemplaren van een paar miljoen jaar oud. Soms worden daar nog oudere schelpen gevonden die stammen uit het Plioceen dat ongeveer 7,5 miljoen jaar geleden begon. Doordat er op het strand zandsuppleties zijn uitgevoerd, zijn er vaak ook leuke Noordzeeschelpen van recenter datum te vonden, die anders niet zo dikwijls op het strand aanspoelen. Stormen willen nog wel eens extra helpen om de oogst aan fossiele schelpen wat royaler te maken. En als dan de windrichting richting kust staat kan dat gunstig uitpakken. Gevaar dat de vindplaats wordt geplunderd als hele horden strandbezoekers op het idee komen om daar gaan speuren valt niet te duchten. De volgende dag ligt er alweer een nieuwe voorraad. Aan de excursie gaat, in het toeristisch centrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostkapelle, een uiteenzetting over de geologie vooraf. De deelnemers krijgen nader verklaard waarom er in Zeeland zoveel fossielen voorkomen. Aan de hand van dia's worden bodemstructuren en aardlagen besproken. Na de uitleg daarna trekt de groep naar het strand om materiaal te verzamelen. Bij terugkeer wordt bekeken wat er zoal bijeen is gegaard en krijgen de deelnemers deskundige hulp om de juiste namen bij de vondst op papier te zetten. De excursie is vooral volgens Freddy van Nieulande en Peter Moerdijk bedoeld om de ogen van het publiek te openen voor de bijzondere ontdekkingen die er op het strand te doen zijn. Zo blijft een schelp niet zo maar een schelp maar komt het voorwerp, voor zover daar bij een fossiel sprake van kan zijn, meer tot leven. -• -F- iï'vï 'SrV i '-c. Langs de Zeeuwse stranden zijn tussen de 'gewone'schelpen regelmatig fossiele schelpen te vinden. foto Charles Strijd Komende dagen organiseren Staatsbosbeheer, de Vereniging Natuurmonumenten, de Zeeuwse Schaapskudde en de Vereniging voor Natuur-, en Milieu-educatie Walcheren tal van excursies door interessante delen van de provincie. Ook zijn er het aanstaande weekeinde, verspreid door heel Zeeland, weer veel open tuinen te bezoeken. Een greep uit het aanbod. Excursies Op Schouwen-Duiveland voert donderdagavond en volgende week dinsdageen wandeltocht naar de Meeuwenduinen en de meeuwenkolonie daar. Vertrek 19 uur bij de uitkijktoren aan het eind van de A. v.d. Weijdenweg in Westenschouwen. De infiltratievijvers in de boswachterij Westerschouwen - aparte vegetatie, vogels en zoogdieren als reeën, damherten en bunzingen - zijn de bestemming van een excursie aanstaande vrijdag, 10 uur. Start aan het eind van de A. v.d. Weijdeweg. In het kader van de Zeeland Natuurmaand is er zaterdag een 6 uur durende, gegidste wandeling door de Kop van Schouwen en de duinen. Ze begint om 10 uur. Vertrekpunt is Slot Haamstede. Op Zuid-Beveland is er zaterdag een fietstocht over de Bloemdijken in de Zak. Vertrek: 13.30 uur bij het informatiecentrum naast de Kamerse kooi aan de Nieuw Kamersedijk tussen Heinkenszand en Nisse. Bij de Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie Walcheren staan de komende dagen drie excursies geprogrammeerd. Maandag 26 juni is er een natuurwandeling door het Nollebos bij Vlissingen. Vertrek om 19 uur bij het metalen kunstwerk van Wessel Couzijn tegenover het Wooldhuis. Ook op maandagavond: een wandelexcursie door het natuurgebied De Schotsman op Noord-Beveland. Vertrek 18.30 uur bij de noordelijke parkeerplaats aan de Schotsmanweg. Een rondleiding door het natuurgebied Rammekenshoek en fort Rammekens is er dinsdag 27 juni. Vertrek om 19.30 uur bij de ingang van het fort op de dijk. Het Zeeuws Biologisch Museum organiseert zondag een rondleiding door De Manteling van Walcheren onder leiding van een boswachter van Staatsbosbeheer. Vertrek 14 uur vanaf het museum tussen Domburg en Oostkapelle. Tuinen Op SCHOUWEN-DUIVELAND inspireerde het succes van drie jaar geleden elf tuinbezitters in Dreischor ertoe opnieuw hun tuinen open te stellen voor bezoekers. Zaterdag en zondag van 11 tot 17 uur zijn toegankelijk de met bordjes gemarkeerde tuinen van: M. Westdorp, Bogerdweg 41; C. Folmer, Bogerdweg 37; M. van Duuren, Bogerdhof 7; J. de Raaf, Bogerdweg 10; R. Naethuys, Molstraat 5; Basisschool de Klimop, Nwe Schoolstraat 6; H. van Vliet, Welleweg 29; H. Doeleman, Zuidstraat 1; E. Hondius-Dissevelt, Zuidstraat 5; L. v.d. Putten, Ockersestraat 10; J. Catsman, Molenweg. Op THOLEN stellen vier liefhebbers hun tuinen open voor bezichtiging op donderdag 22 juni (van 13 tot 21 uur) en vrijdag 23 juni (van 10-17 uur). Het gaat om de tuinen van: J. Balk te Poortvliet; C. A. van der Zwan te Poortvliet; H.G.van Gurp in St. Maartensdijk; L.D.de Kok te Scherpenisse. door Marcel Modde Het is een samenloop van omstandigheden; wanneer het kwik in ons spreekwoordelijke koude kikkerlandje tropische hoogten bereikt en van alle kanten de verkoeling van het water wordt gezocht. Op zich niks mee mee, ware het niet dat veel vogels nog een nest te koesteren hebben. Dat veilige stulpje wordt tijdens dergelijke uitzonderlijke dagen voor de tijd van het jaar bruusk verstoord door mensen die aan een strand niet genoeg hebben. Bezitters van een rubberbootje die een verfrissend uitstapje maken naar een zandbank vlak voor de kust, of eigenaren van onder zeil varend drijf tuig die markeringslijnen aan hun laars lappen, omdat het een stukje verderop zo lekker rustig is. Waarom zou dat nou zo zijn...? Dirk Fluijt kan vaak niet anders dan dergelijke vergrijpen met lede ogen aanzien. Zou de boswachter ter plekke nu over een bootje beschikken, dan kon hij de ontwetende zielen tenminste duiden waar ze mee bezig waren. Want van kwade opzet is veelal geen sprake, zo meent hij stellig. „De meeste mensen weten niet eens wat ze aanrichten, wanneer ze voet zetten op een broedeiland. Die beseffen van geen kanten dat zoiets met een bepaalde reden is aangelegd. Die denken gewoon maar aan één ding: waar kan ik lekker koel en lekker rustig een gedeelte van m'n dag doorbrengen en hoe word ik zo snel mogelijk bruin? Ik maak me niet eens meer druk om dat soort gevallen. Dat heeft toch geen enkele zin. Het kan me hoogstens nog verwonderen dat dergelijke ondoordachte uitstapjes worden ondernomen. Je kan aan de kant wel als een idioot gaan staan roepen dat ze daar weg moeten gaan, maar dan maak je alleen je zelf belachelijk. Ze horen je niet, of ze willen je niet horen." Zeeland bezit diverse schelpenstrandjes waar watervogels in het broedseizocn maar wat graag neerstrijken om voor nakomelingen te zorgen. Kwetsbare rustgebieden die tot half juli geen behoefte hebben aan ongenode gasten. Eén van die gebieden is De Schelphoek op Schouwen-Duiveland. In feite een stille getuige van een fatale dijkdoorbraak in 1953. Een deel van de ondergelopen strook is ingericht als natuurgebied en geniet een beschermde status. Pal daarnaast werd ten bate van de lokale bevolking een recreatiestrandje opgespoten. Daarmee kwam twee jaar geleden een einde aan de herinrichting van de voormalige werkhaven van Rijkswaterstaat, die tot dan toe dienst had gedaan voor het verladen van materiaal ten bate van de aanleg van de stormvloedkering. Alleen de trailerhelling werd intact gelaten ter wille van de kleine pleziervaart. Talrijk Kort voor de kust werden twee vogelbroedeilandjes ingericht. Vorig jaar streken de eerste nieuwe paai*tjes er neer. Dit seizoen bleek de aandacht van de kwartiermakers niet tevergeefs. Dwergstemen, visdiefjes, plevieren, ze zitten er talrijk heeft Fluijt geconstateerd. „En wat denk je? Afgelopen weekeinde zag ik vier mensen met honden rondlopen. Dat is natuurlijk funest! De ouderparen vliegen op en laten hun jongen onbeschermd achter in het nest. Wanneer die aan deze extreme temperaturen worden blootgesteld, houden ze het nog geen paar minuten vol. En óls ze dat al overleven, dan is de kans groot dat ze het slachtoffer worden van predatoren. De zilvermeeuw en kleine mantelmeeuw ligt altijd op de loer. Ze zijn bovendien een stuk minder schuw voor mensen. Zodra ze in de gaten krijgen dat ergens een nest onbeschermd is, vliegen ze er gelijk op af. Ik vrees het ergste. Je moet ook maar weer afwachten of de broedvogels volgend seizoen weer terugkeren na zo'n voorval. Zo loop je het risico dat heel veel moeite en geld eigenlijk met één onbezonnen daad teniet wordt gedaan. Hoe we dat kunnen voorkomen? Misschien door toch overal weer van die lelijke borden te gaan plaatsen. Maar dan nog is het de vraag of mensen zich daar iets aan gelegen laten. Eeuwig zonde" Dirk Fluijt (49) is als boswachter bij Staatsbosbeheer verantwoorde lijk voorSchouwen-Duiveland,Tholen en Sint-Philipsland.Zijn werk gebied omvat een oppervlakte van in totaal drieduizend hectare natuur. In deze rubriek doet hij wekelijks verslag van zijn werk en wedervaren. Op ZUID-BEVELAND houdt zaterdagen zondag van 11 tot 17 uur Erica Flora en Fauna aan de Schoorkensweg 10 in 's Gravenpolder open dag. Er staan 2400 rozenstruiken in bloei. Diverse attracties. Er wordt ook een nieuwe roos gedoopt met de naam Joyce, naar de kleindochter van de familie. Op WALCHEREN zijn komende weekeinde in Middelburg, Biggekerke en Koudekerke verschillende tuinen geopend voor bezoekers. Vijf eigenaren stellen onder de noemer Walcherse Tuindagen 2000 hun tuinen vrijdag (16-21 uur) en zaterdag (10 tot 17 uur) open. Het zijn: Familie Adriaanse, Generaal Eisenhouwerlaan 54 Middelburg; De Blommenhof van fam. Vermaat, Michaelsdreef 10 Middelburg; Het Blauwe Hof van de fam. Bil. Breeweg 11, Koudekerke (ook open op zondag van 11-17 uur) Fam. Lavooy, Koudekerkseweg 35, Biggekerke; Zwanenhof van fam. Zwaan, Klaassesweg 2, Biggekerke. In OOST ZEEUWS- VLAANDEREN stellen verschillende leden van Groei Bloei hun tuin zaterdag en zondag van 10-17 uur open voor bezoek. Het zijn; fam. Celie, Gentsevaart 4a Kapellebrug; fam. R. Matthijs, Molenweg 24, Koewacht; Collectietuin Ferdinandushof, Rode Sluis weg 13, Overslag; fam. De Feijter, Zaamslagsedijk 6, Zaamslag; fam. Geus, Margaretsedijk2, Vogelwaarde; fam. Hertogh, Roversbergstraat 8, Lamswaarde; fam. E. van Acker, Koninginnestraat l,Nieuw- Namen; fam. Van Damme, Vlasstraat 10A, Heikant; Tilly Fassaert, Vennepad 4, Koewacht. De Stadstuin, Tuinstraat 14, Hulst; fam. Maas, Zeildijk 45, Hulst. Voorts zaterdag en zondag tussen 10 en 18 uur geopend de tuinen van: Ankie en Jaap de Kloe, Molenstraat 3, Kuitaart; fam. G. de Waal, Kerkweg2, Pauluspolder/Hengstdijk; Beid Ankersmit, Hengstdijksekerkstraat 5, Hengstdijk; fam. P. Naessens, Kerkhofpad 10e Vogelwaarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29