Dag van het paard zit vol afwisseling Smeerwortels in allerlei tint in de goskant wsar woord In de weer met kweken van topaas 28 Iedere dag spoelt historie het strand op 29 Klassieke boerentuin in kruisvorm 30 Buitenbeentje op tholen 31 27 woensdag 21 juni 2000 doorCris Sohier Perfect geoliede samenwerking tussen mens en dier. Dat is, in één zin samengevat, wat de paardensport zo mooi maakt, meent Piet Sinke. Wie die samenwerking met eigen ogen wil zien, doet er verstandig aan 24 juni vrij te houden. Op die datum wordt de 31e Zeeuwse dag van het paard gehouden. ,,De charme van deze dag zit 'm in de afwisseling van rassen. Grote paarden, kleine paarden, pony's, dressuurpaarden, springpaarden; alles is er op de Zeeuwse dag. Zaterdag zal het evenement plaatsvinden op het terrein van manege 'De Eendracht' in Vrouwenpolder. Voorzitter Sinke en secretaris Andrie de Buck van stichting Zeeuwse dag van het paard zijn meer dan bereid om er alles van te vertellen, maar eerst zijn er belangrijker dingen. In de stal van De Buck worden de zwachtels van een pas geopereerd paard Vervangen, Daarna kan, gezeten tussen paardensporttrofeeën en paardenfoto's, de 3 le editie van de Zeeuwse dag van het paard besproken worden. Keuringen De Buck begint met een terugblik. ,,De dag is ontstaan uit praktische overwegingen", vertelt hij. „Rond 1970 waren er een stuk minder paarden in Nederland, met als gevolg dat op sommige keuringen slecht vijftien paarden te zien waren. Dat is niet leuk voor het publiek. Dus dat blijft weg, maar dat is weer niet leuk voor de eigenaren. Want als je als eigenaar een goed paard hebt, wil je dat aan iedereen laten zien. Toen is er een dag georganiseerd waarop de paarden van verschillende stamboekverenigingen gezamenlijk werden gekeurd: de eerste Zeeuwse dag van het paard." Bijkomend voordeel daarvan is niet alleen dat er plotseling meer paarden op een keuring te zien waren, er was ook ineens variëteit in de verschillende rassen. Sinke legt uit: „Een stamboekvereniging is een instantie die de afstamming van een bepaald specifiek raspaard beheert, dus dat is per definitie maar één paardensoort. Meerdere verenigingen bij elkaar zetten kan dus meerdere rassen op een keuring opleveren." Op 24 juni zullen er ongeveer achthonderd paarden van negen verschillende rassen in Vrouwenpolder verzameld zijn. Predikaat 's Ochtends worden de paarden gekeurd door bevoegde juryleden. De dieren worden beoordeeld op exterieure kenmerken, die karakteristiek voor het ras zijn. „Een soort missverkiezing, maar dan voor paarden", verduidelijkt Piet Sinke. „De mooiste paarden krijgen ook een beker en een lintje." De Buck vult aan: „En in sommige gevallen ook een predikaat. Dat is vooral interessant voor de eigenaar, die daarmee kan staven dat zijn paard ook echt zo goed is als hij beweert." Verder zijn de keuringen vooral leuk voor de paardenkenners. Sinke en De Buck verwachten het grote publiek dan ook pas in de middag. Om het middagprogramma leuk te vinden, hoef je namelijk geen kennertezijn.Sinkelegtuit: „Eris een competitie voor springpaarden. Daar beginnen we 's ochtends meemaar de finale is 's middags. Ook als je geen bijzondere interesse hebt in de springsport, kan een finale heel leuk zijn om naar te kijken. Vanwege de spanning. Veel mensen die niet echt van voetbal houden, zullen wél naar de EK- finale kijken." Er zijn meer onderdelen die de moeite van het bekijken waard zijn. Met zichtbare trots vertellen De Buck en Sinke bijvoorbeeld over het Hackney's concours voor de ereklasse, waarbij het de bedoeling is dat deze paarden zo sierlijk mogelijk voor het enkelspan lopen. „Dat onderdeel hebben we nu voor het derde achtereenvolgende jaar in het programma. Maar dat kun je niet zo maar organiseren, dat is een evenement dat wordt toegewezen door de NHS (het Nederlandse Hackney's Stamboek) en daar halen we de toppers van Nederland mee binnen. Bovendien is het een blijk van waardering voor de Zeeuwse dag." Nostalgie Om de paarden zo min mogelijk in hun bewegingen te belemmeren, rijden alle rassen met zo licht mogelijke wagens. Alle rassen, op éént j e naAan het nummer voor de trekpaarden kleeft te veel nostalgie om zo maar de authentieke boerenwagens op te offeren. De deelnemers in deze categorie hebben er dan ook zelf voor gekozen om met traditionele wagens te rijden. „Die zijn wel ontzettend zwaar en log, maar als iedereen met hetzelfde soort wagen rijdt, blijft de competitie toch eerlijk." De twee spectaculairste onderdelen zijn voor het einde van de middag bewaard. Ten eerste is er de overvalshow. „Daar houd je echt je hart bij vast af en toe" vertelt De Buck. „Het is een shownummer met drie vierspannen, maar ze gaan wel zo verschrikkelijk hard... Ik heb de voorstelling zelf al meerdere malen gezien en het publiek wordt er iedere keer stil van. Wat er precies gebeurt? Ze doen iets met overvallers, politie en honden. Meer zeg ik er niet over, want de rest moet een verassing blijven." Ook bijzonder moet het sluitstuk van de dag worden. Om 17.00 uurwordt de dag afgesloten met een Randem show, waarbij er wordt gereden met drie paarden foto's Ruben Oreel die achter elkaar zijn ingespannen. Sinke trekt nogmaals de vergelijking met het Europees Kampioenschap voetbal. „Het mooiste daarvan is toch al die ploegen bij elkaar te zien. Dat hebben we bij de Randem show ook: alle stamboeken werken hier gezamenlijk aan mee." Défilé Het is maar een kleine selectie uit een goed gevuld programmaboekje. Een kuur op muziek, diverse concoursen, demonstraties en shows en een défilé door de winnaars van de keuringen staan ook nog op het schema. De organiserende stichting is zelf ook benieuwd hoe het er allemaal uit zal zien. De Buck: „Iedere aanwezige stamboekvereniging heeft tien tot vijftien minuten tot haar beschikking gekregen om zelf een activiteit in te vullen. Wat dat gaat worden, weten wij ook niet van tevoren, maar het zullen vast ludieke optredens worden." Eigenlijk twijfelt de stichting er niet aan of het evenement dit jaar weer een succes zal worden. Sinke: „We zien dat er door de jaren heen steeds meer mensen op af komen. Gelukkig wel, want er zit voor ons één nadeel aan het organiseren van de dag: het kost zo veel tij d dat we zelf inhoudelijk niets meer kunnen doen. Maar dat telt niet echt als nadeel, want het geeft ook ieder jaar weer veel voldoening om na een succesvolle dag terug te kijken. Zo was de 30e Zeeuwse dag van het paard aanleiding voor de 3 le dag, en als het goed is zal de 31e editie weer een stimulans zijn voor volgend jaar. door Chiel Jacobusse Er zijn in het wild maar weinig planten waarvan de kleur zo variabel is als in het geval van de smeerwortel. De plant komt voor in paars, lila, roze, rood, gelig en wit. En toch gaat het steeds om dezelfde soort. Zoiets mag dan bij tuinplanten niet ongewoon zijn (denk maar aan duizendschoon, sleutelbloem en vele andere), bij wilde planten is het heel uitzonderlijk. Meestal zijn die uitgesproken kleurvast, zelfs zo, dat je op grote afstand aan de verschillende tinten geel de verschillende soorten boterbloemen kunt herkennen. De smeerwortel is een niet ongewone bewoner van vochtige bermen met verstoorde bodems, maar komt evengoed voor in ongerepte moerassen en langs vochtige bospaden. Dankzij de fraaie bloemen, het decoratieve blad en last but not least de vermeende geneeskundige eigenschappen staat de plant als vanouds in de belangstelling. Om met het laatste te beginnen: de naam smeerwortel dankt de plant aan de gunstige uitwerking die een extract uit de wortel zou hebben op kneuzingen, verstuikingen en andere gewrichtpijnen. Daar hebben waarschijnlijk ook volksnamen als heilbeen en vetwortel mee te maken. Mijn gids voor geneeskrachtige planten waarschuwt: 'inwendig gebruik van deze plant, zoals vroeger in de volksgeneeskundegebruikelijk was, is af te raden'. Zo'n waarschuwing is op zijn minst een beetje dubbel. Als je genoeg geloof hebt in de geneeskracht van planten om er een complete gids over uit te geven is het niet erg consequent om voortdurend dergelijke voorbehouden te maken. Anderzijds is het ook wel weer verklaarbaar. Een tweede geraadpleegde gids roemt eveneens de kwaliteiten van smeerwortel maar hier worden heel andere toepassingen aangedragen. De gedroogde wortel wordt aanbevolen om in poedervorm te gebruiken bij eerstegraads brandwonden. „Ter behandeling van kloven in borsten plaatst men de wortel, uitgehold in de vorm van een vingerhoed, op de tepels'" Hallo, zo lust ik er nog wel een paar, en jawel hoor, de derde gids kent de toepassingen uit de twee voorgaande weer helemaal niet, maar weet te melden dat smeerwortel zo geweldig werkt bij allerlei longaandoeningen. Hoe het zij: smeerwortel heet met zijn Latijnse naam 'officinale', dus in ieder geval heeft de plant als geneeskruid al oude papieren. Niet alleen bij kruidenverzamelaars is de smeerwortel in trek. Er zijn weinig Illustratie Adri Karman planten die zoveel hommels aanlokken als de smeerwortel. Niet alleen langtongige hommels als de tuinhommel, maar ook soorten als de steenhommel en de aardhommel, die de nectar uitsluitend aan kunnen boren door 'inbraak'. Zij boren een gaatje in de zijkant van de bloem en halen nectar weg, zonder dat ze in ruil daarvoor bijdragen aan de bestuiving van de plant. Overigens ligt hier een geweldig leuk terrein braak voor amateur onderzoekers. Hommels genieten steeds meer belangstelling bij natuurliefhebbers, en wie ook nog eens iets anders wil dan alleen maar de waargenomen soorten van een naam voorzien kan in een veldje smeerwortels uitstekend terecht. Om eens een paar dingen te noemen: welke soorten bezoeken de smeerwortel het meest? Wie komt 'langs de koninklijke weg' de bloem binnen en wie pleegt er inbraak? Klopt het dat de veenhommel zich min of meer gespecialiseerd heeft op smeerwortel? Hebben de verschillende kleurvariëteiten van de bloemen een verschillende aantrekkingskracht? Dat laatste ligt voor de hand, want hommels hebben een tamelijk uitgesproken voorkeur voor blauwe en paarse tinten. Stof genoeg om een vakantiedag aan te wijden. En het hoeft nog geeneens mooi weer te zijn, want ook bij kil en bewolkt weer worden de smeerwortels volop bezocht. Na de bloeitijd worden de smeerwortels aan de basis zwart, maar wie denkt dat er nu niets meer te beleven valt vergist zich deerlijk. Vanaf eind september verschijnen op de rottende stronken sneeuwwitte kleine paddestoeltjes. Het zijn de smeerwortelmycena's. Lange tijd golden die als zeldzaam, maar dat is puur een kwestie van gebrek aan belangstelling. Vaak kun je ze bij gunstige weersomstandigheden op de eerste de beste groeiplaats van smeerwortels aantreffen. Als 't regent op Sint-Jan kan de boer zijn noten tellen. (Sint-Jan is 24 juni) Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC. postbus 18,. 4380 AA Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl Buitengebied, is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27