Mare O vermars berust in bijrol Ideale twaalfde man gaat als recordhouder boeken in Sander Westerveld kent zijn plaats Frankrijk zit met duel Oranje in maag Alessandro del Piero weer op voetstuk Computer: hetze tegen Seedorf onzin Pim van Dord moet de kleine pijntjes tijdig onderkennen sport 26j Aanvaller niet populair bij bondscoach Frank Rijkaard Spanjaarden zonder airco Turken sturen Tugay naar huis Scheidsrechter Nielsen haakt af woensdag 21 juni 2000 door Gijsbert Spierenburg HOENDERLOO - Mare Over- rnars staat, als de voortekenen niet bedriegen, vanavond niet in de basis van het Nederlands elf tal in de derde poule-wedstrijd tegen Frankrijk. Mogelijk wordt de man uit Epe gespaard. Het kan ook zijn dat hij wordt gepasseerd. Het laatste is aan nemelijker. Tot op heden deed bondscoach •Rijkaard tijdens Euro 2000 merkwaardig genoeg nog maar 73 minuten een beroep op de kleine linksbuiten. Tegen Tsje chië twaalf minuten als inval ler, tegen Denemarken 61 minu ten als basisspeler. Uit niet alles kan worden opgemaakt dat BRUGGE - De Spaanse selectie heeft dinsdag noodgedwongen een tijd je aan de rand van de snel weg gezeten. Tijdens de busreis van Tegelen naar Brugge, voor het laatste groepsduel met Joegosla vië, viel de airco uit. De temperatuur bereikte daarna in korte tijd een tropische waarde. Spelers en officials beslo ten op 25 kilometer van Brugge de reis te onder breken. De spelers trok ken hun shirts uit en gin gen in het gras liggen. Er werd druk overlegd of er een nieuwe bus moest ko men. Na enig oponthoud slaag de de chauffeur erin de airco weer aan het werk te krijgen. In een koele bus zetten de Spanjaarden de reis voort. In Brugge dook het vol gende probleem op. Het vooraf geregelde trai ningsterrein was niet be schikbaar. Pas twee uur later dan de bedoeling was, mochten de Span jaarden het gras betreden. ANP Overmars op het ogenblik bij zonder veel vertrouwen geniet bij de bondscoach. Een blessure speelt de vedette van Arsenal in elk geval geen parten meer. Rijkaard bevestig de gisteren letterlijk dat z'n pupil fit is. Nochtans wijst alles erop dat Overmars, als linksbui ten, moet wijken voor Boude- wijn Zenden. Op de rechter vleugel zal Ronald de Boer tegen de Fransen z'n rentree maken, althans in de basis. Het spijt Overmars dat hij in de situatie moet berusten. Gisteren zei hij: „Ik heb hier pas één wed strijdje gespeeld. Het mag dui delijk zijn dat ik hoop op meer dere wedstrijden mijn stempel te kunnen drukken. De positie van dt 27-jarige Epe- naar binnen de selectie van het Nederlands elftal is niet geheel en al duidelij kEén ding lij kt ze ker: bijster populair is hij niet, in elk geval niet bij de bonds coach. Beminnelijk Overmars dient voor een be langrijk deel bij zichzelf te rade te gaan. De EK-koorts kon in de oefencampagne maar weinig vat op hem krijgen. Bij acht van de zeventien duels liet hij, om uiteenlopende redenen, verstek gaan. Op een gegeven moment ontbrak had hij zes maanden en vijf wedstrijden aan een stuk. Dat werd zelfs de beminnelijke Rijkaard te gortig. Rijkaard onderhield Overmars eind vorig jaar, in de aanloop naar het vriendschappelijke treffen met Tsjechië, over z'n houding. Het werd in Hotel Huis ter Duin in Noordwijk een in middels memorabel onderonsje onder vier ogen. Fotografen en cameramannen legden het vast, door de gordijnen waren de con touren van het tweetal waar neembaar. Beide partijen zouden elkaar bij die gelegenheid de waarheid hebben verteld. Een tv-verslag gever informeerde na afloop bij de voetballer. „Mare, heeft de bondscoach jou streng toege sproken?" Het antwoord was even onverwacht als onbe schaamd. „Misschien was het wel andersom." Een bondscoach werd op dat moment standrechtelijk gefu silleerd. Collega's van Rijkaard als Van Gaal en Advocaat zou den Overmars terstond uit de nationale selectie hebben ge kieperd, en hem nooit meer heb ben uitgenodigd. Merkwaardig toch: ook bij Ajax is de fameuze linksbuiten niet meer geliefd. In een groot inter view in een landelijk ochtend blad was penningmeester Van Os keihard in zijn oordeel: „Me neer Overmars komt er bij Ajax niet meer in". Glorieus Overmars kwam tot dusverre 57 keer voor Oranje uit. Hij maakte z'n debuut in februari 1993 in een WK-duel tegen Turkije in de Utrechtse Galgenwaard. Hij was toen pas negentien. Over mars speelde een seizoen samen met de huidige bondscoach, in 1994/'95 bij Ajax. Het was een glorieuze jaargang dat eindigde met de triomf in de Champions League. De bondscoach en de linksbui ten waren ook, zij het even, el- kaars zakelijke partners in het Arena-café Soccer World. Over mars haakte op het laatste mo ment af. Rijkaard is (met Blind, Van 't Schip en de broers De Boer) nog steeds aandeelhou der. Overmars heeft, mits in top vorm, Oranje een extra wapen te bieden. Op het WK '98 in Frank rijk was hij de beste man van de ploeg, die ten slotte vierde werd. Kort voor de halve finale werd hij door een spierblessure terug geworpen. Het bleek een forse aderlating. Huiswerk De kans bestaat dat Frankrijk vanavond in de Arena met een veredeld B-elftal verschijnt. Het deert de Nederlandse bondscoach nauwelijks. Rijk aard: „We'hebben ons huiswerk gedaan. Of ze nu met de B-kern komen of niet, het zijn en blijven de wereldkampioenen. Ik heb veel informatie gekregen over de karakteristieke punten van de beste spelers. Mijn collega Lemerre heeft gelijk als hij zegt dat hij niet over elf maar over 22 basisspelers beschikt. Dat zou ik ook zeggen." In theorie heeft Oranje de tegen stander in de kwartfinales voor het uitzoeken. Nederland - Frankrijk vangt vanavond aan, precies een uur nadat de laatste ronde in poule C (Slovenië - Noorwegen en Joegoslavië - Spanje) is afgelopen. De num mers 1 en 2 van C stuiten in de volgende ronde op Frankrijk of Nederland. GPD Sander Westerveld foto Jaap de Boer/GPD door Mark Caldenhoven HOENDERLOO - Hij wordt wel eens het strebertje uit Enschede genoemd. Maar wat is daar mis mee? Sander Westerveld weet wat hij wil, kent als geen ander zijn zwakke en sterke punten en wil op den duur de beste van de wereld worden. Dat kan toch niemand een bezwaar vinden. „Alleen is Edwin van der Sar nu nog een betere keeper." Sander Westerveld, de 25-jarige keeper van Liverpool, verdedigt vanavond in de Arena het doel van Oranje. Edwin van der Sar wordt gespaard voor de kwart finale van zondag. Na twee oe feninterlands (Brazilië en Bel gië) en enkele minuten tegen Denemarken staat Westerveld tegen wereldkampioen Frank rijk voor zijn ware vuurdoop in het Nederlands elftal. „Dit is toch een treetje hoger. Dat merk ik aan die camera's die de afge lopen dagen op me gericht zijn." Zo'n kans als vanavond laat hij zich niet ontnemen. Westerveld sta at te trappelen van ongeduld „De echte druk ontbreekt. De wedstrijd is, tussen haakjes, niet zo heel belangrijk. Het gaat om de eerste plaats in de poule. Je kunt - bij wijze van spreken - zelfs de grootste blunders ma ken zonder dat het kwaad kan. We zijn tenslotte al geplaatst voor de kwartfinale." Ook al staat hij nu in de schijn werpers, Westerveld kent zijn plaats. In zijn ogen is Edwin van der Sar onmiskenbaar de num mer één van Nederland, Europa en de wereld. Zijn droomfinale was Nederland - Engeland maar dat is sinds gisteren uitge sloten. „Maar Van der Sar moet in de finale sowieso keepen." Niet hij. Westerveld: „Dat lijkt me voor het Nederlands elftal gewoon niet de beste oplossing. Je kunt wel egoïstisch zijn en zeggen: ik wil alle wedstrijden spelen, maar ik denk dat Oranje een grotere kans maakt op de Europese titel met Edwin in de goal. Ik ben gekomen voor de bank. Dat is duidelijk. Nu de mogelijkheid zich voordoet zal ik het zeker niet laten, maar Ed win is toch van een iets hoger ni veau dan ik ben. Ik wil de beste; worden, maar Edwin is nu nog de betere keeper. Hij heeft toch: iets meer meegemaakt." Maar Westerveld komt eraan. „Ik wil de beste worden. Dat ben ik nog niet, maar ik heb geduld." Hij, 1.90 meter lang en 86 kilo schoon aan de haak, maakt een stormachtige ontwikkeling door. Vorig jaar kaapte Liver pool hem weg bij Vitesse, dat het talent op zijn beurt weer had weggeplukt bij FC Twente. Op Anfield Road hield Westerveld zich in de Premiership knap staande. Ook in de ogen van Ed win van der Sar is Westerveld een topper in spé. „Hij is fysiek sterk, heeft een goede reflex en een goede trap. Sander is een allrounder. Het laatste seizoen kon ik hem alleen nauwelijks volgen. Ik zie in Italië alleen de doelpunten van de Engelse competitie, niet de reddingen." 1 Geslaagd Met iets meer dan negentig mi nuten op zijn conto zou Euro 2000 voor Westerveld allang ge slaagd zijn. Nergens op rekenen en bij een EK twee interlands aan je totaal toevoegen... Daar had de Tukker niet op gerekend. „Op de bank zitten is geen hel, maar iedere sportman wil spe len ik ookNu heb ik al meer speeld dan ik verwacht had. En misschien kan ik later zeggen dat ik écht heb meegeholpen als Oranje kampioen wordt." GPD van onze sportredactie IJMUIDEN - Frankrijk is dins dag neergestreken in Nederland om er woensdag tegen Oranje te spelen. In de boezem van de se lectie leeft de wens daarna het toernooi voort te zetten in Brug ge en omstreken. Dat zou bete kenen dat het doel in de Arena verliezen is. Uiteraard zegt nie mand dat hardop. De wereldkampioenen weten niet precies wat ze met de wed strijd aan moeten. Een opstel ling is nog niet bekendgemaakt, de laatste training is achter dichte deuren. Blanc meldde in het spelerskwartier, nabij het strand van IJmuiden, in elk ge val niet te zullen meedoen. Zeer waarschijnlijk geldt dat ook voor Zidane, Anelka en Henry. „Maar trek daaruit niet de con clusie dat we willen verliezen", zei Blanc. „Zo'n gedachte leeft nooit in een spelersgroep. Zoiets is ondenkbaar op dit niveau. Het is logisch dat op een derge lijk zwaar toernooi ook andere jongens een kans krijgen, als de gelegenheid zich voordoet. Daarom zal het team gewijzigd zijn. Meer zit er niet achter." Dugarry was duidelijker. „Win nen heeft voor ons eigenlijk maar één groot voordeel. Dat Nederland naar België moet en daar niet meer de steun van het thuispubliek heeft. Wellicht dat we daardoor één van onze grootste concurrenten kwijtra ken." Hij suggereerde dat be wust verliezen niet aan de orde is, zij het om een andere reden. De reserves zullen de kans die ze krijgen met beide handen aan grijpen om er de volgende keer weer bij te zijn. ANP De Franse internationals Christian Karembeu, Marcel Desailly en Lilian Thuram (vlnr) wandelen rond in IJmuiden. foto Charles Platiau/Reuters van onze sportredactie ROME - Spits Alessandro del Piero is weer even de held van voetbalminnend Italië. De kranten waren dinsdag ly risch over zijn winnende treffer tegen Zweden (2-1), eerst twee man op het verkeerde been zet ten en dan met een prachtig schot scoren. Alle bladen heb ben ook dezelfde foto; de hui lende vedette van Juventus na zijn doelpunt. Del Piero begon tegen Zweden voor het eerst dit EK in de basis. „Del Piero, wat een plezier", al dus Corriere dello Sport. La Gazzetta dello Sport had in de kop alleen oog voor „Het gehuil van Del Piero." „Het Italië van Del Piero wint"drukte Corriere della Sera af. La Stampa schreef: „de tweede schat van Italië. "AFP/ANP van onze sportredactie GRONINGEN - Het computer programma 'Computer Coach' van hoogleraar Sierksma van de Rijksuniversiteit Groningen heeft op basis van gegevens van het Nederlands elftal berekend, dat de discussie over wel of geen basisplaats voor Clarence See- dorf onzin is. Als op zijn plaats Ronald de Boer speelt, betekent dat volgens het programma een kwaliteitsverbetering van slechts 3 procent. Computer Coach maakt op ba sis van gegevens als gele en rode kaarten, eerdere opstellingen, lichte en zware blessures de ide ale opstelling van Oranje. Voor het laatste groepsduel te gen Frankrijk heeft de compu ter, uitgaande van het scenario dat alle spelers met een gele kaart aan de kant blijven, de volgende elf de voorkeur gege ven: Westerveld; Bosvelt, Win ter, Stam en Cocu; Makaay, Ronald de Boer, Davids en Overmars; Bergkamp en Klui ver!. Dit elftal houdt in vergelij king met het wel laten meespe len van de kaarthouders een kwaliteitsverlies in van 11,1 procent. Als er gekozen moet worden tussen het meedoen van Frank de Boer of Michael Reiziger zou bondscoach Frank Rijkaard er beter aan doen De Boer op te stellen. Met hem erbij is het kwaliteitsverlies 7,2 procent. Met Reiziger en zonder De Boer is dat 8,3 procent. Als Edgar Davids zou wegval len, betekent dat volgens het computerprogramma een flinke aderlating voor Oranje. Zonder de kleine aanjager op het mid denveld zou het Nederlands elf tal 97 procent aan klasse inboe ten. „Voor één speler is dat veel", meent de hoogleraar. ANP door Mark Caldenhoven HOENDERLOO - Bondscoach Frank Rijkaard telde aan de vooravond van Nederland - Frankrijk 'een vijftal kleine' pijntjes. Michael Reiziger, Ro nald de Boer, Clarence Seedorf, Edwin van der Sar en Jaap Stam meldden zich de voorbije dagen regelmatig bij masseurs en fy siotherapeuten, onder wie oud- Ajax-prof Pim van Dord. - Met uw eigen conditie is nog steeds niets mis. Ik telde bij het einde van de training maar liefst zeventien push-ups. „Twintig als het goed is... Ik denk dat je te laat bent begon nen met tellen. Maar; je hebt ge lijk: met dit oude lijf gaat het nog steeds uitstekend." - De zweetdruppeltjes lopen van uw gezicht. Het is zeker druk voor de verzorgers en masseurs van Oranje „De warmte is het niet, hoor. Wij sjokken mee met de spelers. Dat is het. Voor de spelers maakt de warmte niets uit. De intensiteit van de trainingen is niet hoog meer. Het is vasthouden wat je in de voorbereiding hebt opge bouwd. De trainingen staan in het teken van de wedstrijden. Met dit weer moet je veel drin ken.. Dat is het enige." - Een aantal spelers van Oranje kampt met kleine pijntjes. Hoe staat het hen „Het gaat goed. Alleen Edwin BRUSSEL - Bondscoach Mus tafa Denizli van Turkije heeft dinsdag middenvelder Tugay naar huis gestuurd. De oorzaak was een opstootje tussen de trainer en de midden velder van Glasgow Rangers voor de dug-out tijdens het duel met België. Denizli haalde Tugay al na 37 minuten naar de kant. De speler was daar zo woedend over dat hij zijn scheenbeschermers richting coach smeet. Tugay bood na de wedstrijd nog zijn excuses aan, maar dat haalde niets meer uit. „Hij wordt uit het team gezet", maakte teamma nager Cobanoglu dinsdag be kend. SID van der Sar heeft nog last vaii een spierblessure in zijn linker] dijbeen. Hij heeft wat gelopen; maar hij speelt zeker niet. De rest heeft geen klagen." - Wat is uw belangrijkste taak in een periode dat er om de driqI vier dagen een wedstrijd wordlj. gespeeld? „Dat is de boel fit houden. Alle! kleine pijntjes zo snel mogelijk! onder-kennen en daaraan de bej lasting proberen aan te passen] We overleggen met de medische' staf of het zin heeft om mee tëf trainen. Het uitgangspunt moei zijn of de trainer op het veld met! de speler nog wat kan of niet, Dat verschilt per speler. Marcj Overmars gaf zondag aan dat] hij liever even rust nam. Nou,j dat kan. Het is beter zelfs. Jej kunt beter een keer niet mee-l trainen, dan half." j| - Als speler en fysiotherapeut van Ajax heeft u de afgelopen decennia veel meegemaakt. De ze rol bij Oranje, bij een groot toernooi, is nieuw voor u. Is de werkwijze hier anders dan bij Ajax? „Je propt alles in vier tot zes we ken. Bij Ajax gaat het over een heel j aar. Je hebt nu toch wat an dere prioriteiten. Een speler bij Oranje wil nu elke wedstrijd spelen. Bij Ajax, waar tussen de wedstrijden vaak ook meer tijd zit, kun je spelers soms meer1 rust geven in bepaalde situaties, Hier willen ze heel graag spelen; Ze zijn jaren bezig voor zo'n toernooi. Dan willen ze ook top- fit zijn. Ze vragen in die vijf, zes weken dus enorm veel aan dacht. Dat is zeker anders. In korte tijd moet er heel veel ge daan worden. "GPD BRUSSEL - Voor de Deense! scheidsrechter Kim Milton Nielsen is Euro 2000 over. Uit onderzoek in een Brussels ziekenhuis bleek dat hij tijdens Turkije - België een spierscheu- ring heeft opgelopen. Nielsen haakte maandagavond al ns veertig minuten af. Hij werd vervangen door de Oostenrijker Gunter Benko. De Europese voetbalunie Uefa zal geen ande re scheidsrechter oproepen, DPA/Belga doorYpe Minkema HOENDERLOO - Aron Win ter is een bijzonder aardig, in nemend, loyaal, eerlijk mens. Was-ie maar wat minder aar dig geweest. Dan was-ie waar schijnlijk al lang en breed een niet meer te achterhalen re cordinternational geweest. Maar een karakter kun je niet veranderen. Aron Mohammed Winter (33) kan bij Euro 2000 het record van Ruud Krol (83 caps) evenaren - nog één - of zelfs verbeteren. Dat mag ook wel na zeven grote toernooi en. Het is een wereldprestatie. Ze ven toernooien, te vaak op de bank en tóch Krols enorme staat van dienst overschadu wen. Nog één wedstrijd, wel licht morgen een invalbeurt tegen Frankrijk, en de evena ring is een feit. En nog eentje en Winter gaat de boeken in. Voor eventjes, want de concur rentie komt er aan. Een mooiere omgeving voor de historische gebeurtenis is niet denkbaar. Het record gaat er aan terwijl de onttroonde nummer één héél dicht bij is. Ruud Krol is bij Oranje assis tent-trainer. De grens wordt bereikt op een groot toernooi, een Europees kampioenschap, en in eigen land. „Mooi", rea geert Winter. De klank van het woord is diep. En hij meent het ook als hij zegt: „Ruud vindt het ook heel leuk voor me. We kennen elkaar natuurlijk al heel lang. Hij gunt het me." Een beter moment was er ook niet te vinden. Winter heeft een zwaar en moeilijk (voet- bal)jaar achter de rug. Zijn moeder overleed op de eerste dag van de voorbereiding van Ajax, in Amsterdam ging er sportief alles mis. Winter werd van links naar rechts geslin gerd in het elftal. Werd licha melijk en geestelijk uit balans gebracht. In de harmonieuze omgeving van Oranje werd hij weer zichzelf. De bankzitter die recordhou der wordt. Een vreemd ver haal. Met als werktitel 'Sol daat van Oranje'. Want die bijnaam kreeg hij opgespeld als loyaal werknemer van de KNVB. Dat wil zeggen: super sub zonder morren. De ideale twaalfde man. Dat was Aron Winter, jarenlang. Dat zal hij nog wel even blijven. Want als het record gebroken wordt, is het verhaal nog niet ten einde. „Stoppen? Daar denk ik niet aan." Hij leeft van dag tot dag. Dat kan niet anders, als de grens van dertig voorbij gegle den is. Het debuut kwam in 1987, Nederland - Grieken land 1-1. Veertien jaar deed hij er over om naast Krol te krui pen. Héél lang. De recordhou der deed er overigens nog een jaar langer over; van '69 tot '83. Uiterste Aron Winter gaat tot het uiter ste. Maar nooit verder. Nooit over de schreef. Dan valthij te rug in tevredenheid. Dat mag. Drie kinderen telt het gezin, Tess,Shari en Jay Jordan. Zegt hij, in een interview met het blad Sportweek: „We zijn te vreden, zo. We zijn compleet." Aron Winter (links) en Patrick Kluivert springeir tegen elkaar aan Het is de instelling die de voet baller typeert. Het is ook de mens die zichzelf de vraag stelt: 'wat is er nou belangrij ker, mijn carrière of mijn dier baren?' Het antwoord laat zich raden. „In dit geval mijn fami lie", sprak hij nog in Nyon, tij dens het trainingskamp. Hij zegt het ook van zichzelf. „Ik ben van huis uit een posi tief, rustig mens. Ik doe alles met plezier." Woede, zegt hij, heeft hij wel, maar uit hij zel den. Alleen als hem groot on recht wordt aangedaan. Dan wordt-ie link, zegt hij. Dan moet iedereen uit zijn buurt blijven. Natuurlijk was hij boos op de bondscoach.es die hem bij het interieur van Oranje reken den. Beenhakker en Advocaat met name, zetten Winter altijd maar op de bank. En natuur lijk vroeg hij dan om ophelde ring. Er kwam nooit een ant woord. Winter liet het er bij. Hij wilde het niet op de spits drijven. Omdat, zegt hij, het een eer is om voor Ora nj e gese lecteerd te worden. Niet eens het spélen was een eer, de se lectie op zich. Een bewonde renswaardige instelling. Maar die heeft ook nadelen. Het is voor een bondscoach niet zo moeilijk om zo'n loyale werk nemer wéér op de bank te zet ten. Winter kwam, na een mooi, warm en rijk leven in Italië (Rome en Milaan), vorig sei zoen terug in Nederland. Voor naamste beweegreden: zijn moeder was ernstig ziek. Ze zou nog maar kort te leven hebben. Winter wilde haar, en zijn zussen bijstaan in de laat ste, zware weken. Zijn moeder overleed tijdens de voorberei ding. Hij heeft het er nog moei lijk mee. Aron Winter praat er ook openlijk over. Over de zware momenten dat de kin deren vroegen of oma nooit meer terugkomt. Over de eer ste feestdagen zonder zijn moeder er bijDie openhartig- herd past ook bij Winter. En bescheidenheid. „Ik heb een generatie voor me gehad met allemaal goeie voetbal lers. Ik heb topgeneraties mee gemaakt. Daar moest ik tegen tijdens de training van Oranje. foto Cor Mulder/ANP opboksen. Wat maakt het uit? Ik ben tevreden, heb er geen probleem mee." En dankbaarheid. Altijd ruilt hij zijn shirtje met de tegen stander. „Er zijn altijd mensen in de buurt die zo'n shirtje wil len hebben." Maar het volgen de tricot gaat in de tas, enthuis in de doos. Hij spreekt van een hoogtepunt. „Krol is bijna twintig jaar recordhouder ge weest. Niemand heeft dat in die periode kunnen verbete ren. Dat is toch wel uniek. Daar mag je trots op zijn." Heel even, in Zwitserland, leek het er op alsof Winter ein delijk zijn welverdiende basis plaats had veroverd. Hij speel de centraal op het driemans middenveld, met de 'punt naar achteren'. Een extra slot op de deur, heet dat. Maar eenmaal terug in Nederland kreeg Win ter weer het vertrouwde, maar verkeerde hesje. Cocu speelt op zijn plaats. Nu is er berus ting. Hij kent het gevoel van de reserves als geen ander. Tij dens zijn zevende en laatste toernooi zal hij als bankzitter het record pakken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26