Engeland in slotfase op de knieën Reserves vernederen Duitsland Burgemeester uitgejouwd door eigen agenten Keegan moet antwoord schuldig blijven Merendeel beruchte Engelse fans op continent Joan Ganea schenkt Roemenië vanaf strafschopstip plek in kwartfinale Roemenen zwaar gehavend door gele kaarten 'Portugese' Feyenoordfans gepakt EK-bal maar weinig in spel Alcoholverbod in Laakkwartier Gok op Turkije levert minder op Iversen speelt ondanks neusbreuk Selectie ek-cijfers van onze sportredactie CHARLEROI - Dankzij een be nutte strafschop van Joan Ga nea in de slotminuten blijft de Belgische autoriteiten zaterdag een Italiaans-Engelse ontmoe ting in Brussel bespaard. Dooi de overwinning (2-3) van Roe menië op Engeland, dinsdag in Charleroi, spelen vijftien jaar na het Heizeldrama niet de Brit ten maar de Roemenen tegen Italië in het inmiddels tot ko ning Boudewijnstadion omge doopte stadion. Tot twee minuten voor tijd leek Engeland, dat al dertig jaar niet van Roemenië heeft gewonnen, zich al sidderend en bevend bij CHARLEROI - Roemenië mist zaterdag in Brussel in de kwart finale tegen Italië drie spelers door schorsingen. Cosmin Contra, Adrian Ilie en Dan Petrescu kregen dinsdag in de laatste groepswedstrijd te gen Engeland (3-2 winst) alle drie hun tweede gele kaart van dit toernooi. Daardoor is het trio automa tisch geschorst voor het treffen met de Italianen. Tegenover het gemis van hen staat de terug keer van vedette Gheorghe Ha- gi, die tegen Engeland een schorsing uitzat wegens twee gele kaarten. Hagi ging zater dag tegen Portugal voor de tweede keer op de bon. ANP de laatste acht van Europa te scharen. De Roemenen drongen aan maar leken de Engelse muur van verdedigers niet voor de derde keer te kunnen slechten. Totdat Phil Neville zich binnen de beruchte lijnen aan Moldo- van vergreep en scheidsrechter Meier naar de strafschopstip wees. Invaller Ganea schonk zijn ploeg vanaf elf meter de even verrassende als verdiende zege. Kwetsbaar De uitschakeling van Engeland moet vooral voor bondscoach Keegan als een verrassing zijn gekomen. Na de gelukkige over winning op Duitsland bombar deerde hij zijn ploeg als favoriet voor de Europese titel. Net als tijdens de voorgaande duels vloekte het spel van Engeland ook tegen de Roemenen met het optimisme van de bondscoach. De trage en logge centrale ver dedigers Campbell en Keown zijn over de grond uitermate kwetsbaar. Op het middenveld ontbreekt het aan een leider die het spel kan verdelen. Bij de Roemenen loopt normaal gesproken wel het prototype van de nummer tien. Wegens twee eerdere gele kaart moest Hagi het duel met de Britten echter vanaf de tribune bekij ken. De afwezigheid van de stervoetballer had een bevrij dende werking op de ploeg. Ein delijk hoefden de Roemenen bij elke vrije trap of ingooi niet met hun aanvoerder te overleggen. Aanvallen konden plotseling bij iedere speler beginnen en bij balverlies stond er niet steeds een middenvelder van de tegen stander vrij. Geen raad Het logge centrale verdedi gingsduo van Engeland wist zich vooral in de beginfase geen raad met de gevarieerde en snel le aanvallen van de Roemenen. Campbell en Keown werden voortdurend overlopen en had den geluk dat doelman Martyn van Leeds United weinig plan kenkoorts kende. De vervanger van Seaman, die tijdens de war ming up geblesseerde raakte, sloeg in de derde minuut een schot van Mutu uit zijn doel en had in de vijftiende minuut een goed antwoord op een doelpo ging van Moldovan. De spits van Roemenië was in de 22e minuut wel succesvol. Chi- vu haalde knap de achterlijn en bediende Moldovan op maat: 0- 1. De verdediger van Ajax kon maar even van zijn voorzet ge nieten. In de veertigste minuut liet de 19-jarige Roemeen zich weer van zijn onervaren kant zien. Ince was ervaren genoeg om in het strafschopgebied fraai over de knie van Chivu te duiken. Na het fluitje van scheidsrechter Meier schoot Shearer vanaf elf meter zijn tweede treffer van het toernooi achter doelman Stelea. Owen promoveerde op slag van rust na een voorzet van Scholes de tweede kans van Engeland in de wedstrijd tot 2-1. De geflatteerde voorsprong hield slechts vier minuten stand. Monteanu rondde de eer ste Roemeense aanval na rust af met een krullende trap langs Martyn: 2-2. Trillend van de zenuwen maar gesteund door de eigen fanatie ke aanhang hield Engeland de beter voetballende tegenstan der tot de 88e minuut van de derde treffer af. Toen dompelde Ganea met een droge knal van elf meter het Engelse legioen en team in diepe rouw. ANP Drie minuten voor tijd velde de Roemeen loan Ganea het vonnis over Engeland vanaf de strafschop. foto Owen Humphreys/ANP van onze sportredactie CHARLEROI - De enorme te leurstelling droop van zijn ge zicht. Kevin Keegan hield zich na de uitschakeling van het En gelse team op Euro 2000 groot. Hij voelde mee met zijn spelers. „Ze zijn enorm teleurgesteld", zei hij. „Het zat er niet in. De spelers hebben erg hard hun best gedaan. We kwamen dit toernooi zelden tot goed voet bal. Waarom? Dat is voor ons ook de vraag." Volgens Keegan waren de spe lers gebrand op een overwin ning. „We hebben drie wedstrij den achter de bal aangerend en dan geef je het toch nog op het laatste moment uit handen. Ons probleem was de eindpass." Keegan blikte vast vooruit naar de komende maanden. „We moeten van dit toernooi leren.. Eerst gaan we onze wonden lik ken. Daarna moeten de volgen de hobbel, de kwalificatie voor het WK in 2002, proberen te ne men. Daar moeten we vertrou wen in hebben." De Engelsman roemde ook nog het spel van de Roemenen. „Ze toonden karak ter. Hagi is er in de kwartfinale weer bij en ik hoop dat ze het goed doen." De Roemeense trai ner Emerich Jenei vond dat de Zwitserse scheidsrechter Meier veel te veel fouten maakte. „De penalty van Shearer was een ca deau en Owen stond buitenspel toen hij het doelpunt maakte. Ik dacht dat de wedstrijd niet op het veld, maar op politiek ni veau ten gunste van Engeland werd gespeeld." ANP/RTR/DPA ROTTERDAM - De Mobiele Eenheid heeft in Rotterdam ze ven Feyenoordfans gearresteerd. Het groepje droeg Portugese shirts en had een Portugese vlag bemachtigd. 'Undercover' wilden zij Duitse fans een lesje leren. De Feyenoord-aanhangers maakten hun outfit afhandig van enkele Portugese fans. Maar de politie herkende de Rotter dammers. Ze werden van een terras geplukt en gearresteerd op verdenking van verstoring van de openbare orde of poging daartoe, aldus de politie. In totaal arresteerde de Rotterdamse politie dinsdag 44 men sen. Het ging om onder meer zestien zwarthandelaren en een groep ADO Den Haag-aanhangers wegens handel en het ge bruik van cocaïn e.ANP RIJSWIJK - De bal is tijdens de wedstrijden om het Europees kampioenschap voetbal maar weinig in het spel. Tijdens de achttien tot nu toe gespeelde wedstrijden was de zuivere speeltijd in het duel tussen Duitsland en Roemenië tot nu toe het hoogst. Beide ploegen voetbaldén daadwerkelijk 62 mi nuten en 47 seconden. De wedstrijd tussen Joegoslavië en Slo venië lag bijna vijftig minuten stil. De zuivere speeltijd was slechts 40 minuten en 13 seconden. Nederland en Tsjechië wa ren tijdens hun onderlinge duel ruim 52 minuten aan de bal. Nederland en Denemarken ruim 56 minuten. ANP DEN HAAG - De gemeente Den Haag heeft dinsdag een alco holverbod ingesteld voor de openbare weg in stadsdeel Laak. Het verbod geldt tot het einde van Euro 2000, zondag 2 juli. Burgemeester en wethouders besloten daartoe omdat met na me het Jonckbloetplein na wedstrijden telkens als samen scholingsplein wordt gebruikt. Die samenscholingen lopen geregeld uit de hand. Zo veegde de mobiele eenheid zaterdag nacht na de wedstrijd Denemarken-Nederland het plein schoon. De politie greep in toen een grote groep jongeren rond een ME-busje een dreigende houding aannam. Zij hield ze ventien mensen aan voor het plegen van openlijk geweld. ANP LONDEN - Een gok op Turks succes bij Euro 2000 levert na de sensationele zege tegen België (2-0) beduidend minder op. Bij bookmaker William Hill ging de ploeg van trainer Mustafa Denizli maandagavond na het bereiken van de kwartfinales van 150:1 naar 22:1. Ofwel een Europese titel voor Turkije levert nu nog maar 22 keer de inzet op. Frankrijk blij ft nog steeds favoriet (9:4), ge volgd door Oranje (3:1), Italië (5:1) en Engeland en Portugal (13-2). RTR ARNHEM - Steffen Iversen vindt dat zijn gebroken neus geen x-eden is hem buiten de Noorse ploeg te houden. Volgens de aanvaller herstelt de breuk voorspoedig en kan hij met be scherming gewoon aantreden in het laatste groepsduel met Slovenië, vanavond in Arnhem. „Ik heb het uitgetest. Het voetballen lukt wel. Als ik word opgesteld, ben ik er klaar voor", zei Iversen dinsdag. De spits denkt niet dat de Sloveense verdedigers hem in dat geval speciaal gaan opzoeken tijdens het duel. „Ze mogen dat proberen. Dan zien ze vanzelf wat er gebeurt. Ze moeten niet denken dat ze me met hard spel uit mijn ritme kunnen halen. Iversen liep de blessure op bij een botsing met de Joegoslavi sche doelman Kralj. Noorwegen verloor dat duel zondag met 1-0. Noorwegen plaatst zich voor de kwartfinales als het wint van Slovenië. RTR Oommipe uitspraken zijn zo O mooi, datje ze moet opschrijven ter bescherming tegen de vergetelheid. Vraagt Studio Sport-presentatrice Annette van Trigt aan Leo Beenhakker of hij het zich kan heugen wanneer de Duitsers voor het laatst een groot toernooi zonder overwinning hebben verlaten. Beenhakker zegt dat-ie gokken moet: 'Ik dacht 1945'. Moet ik dit kolommetje verder toch ook zelf vullen. Welnu, voordat er nog meer landen uitgespeeld naar huis gaan, haast ik me om u een zeer persoonlijke selectie voor te Doel: Bogdan Stelea Roemenië Fabien Barthez (Frankrijk) en Flip de Wilde (België). Achter: Abel Xavier (Portugal), Tomas Repka en Karei Rada (Tsjechië), Martin Keown (Engeland), Michael Reiziger (Nederland), Abelardo en Miguel Salgado (Spanje). Middenveld: Stig Töfting (Denemarken), Paul Scholes (Engeland) en Jens Jeremies (Duitsland). Aanval: Jan Koller (Tsjechië), Gert Verheyen (België), Jörgen Pettersson (Zweden) en Hakan Sükür (Turkije). Scheidsrechter: Pierluigi Collina. Ik kan me niet herinneren een voetbalkampioenschap te hebben gezien met zoveel lelijke kerels in het spel. En dan hebben wij op de bank ook Peter van Vossennog zitten. Frans Happel (Advertentie) Sergio Conceicao groeit met drie goals uit tot held van Portugal: 3-0 door Albert Geesing ROTTERDAM - Dramatischer kan het niet. Het grote en eens zo machtige Duitsland, nog maar vier jaar geleden in Engeland voor de derde keer gekroond tot Europees kampioen, werd gis teravond in de Kuip geslachtof ferd door de tweede garnituur van Portugal (3-0). De vernede ring zegt alles over de diepe im passe waarin het Duitse voetbal verkeert. En minstens zoveel over de grondig bedorven sfeer in de Mannschaft. De nederlaag betekent voor de grossier in titels en finales de verwachte eliminatie in groep A, waarin Portugal en Roeme nië doorgaan naar de laatste acht. Voor de Duitsers was het daarnaast de grootste neder laag in de na-oorlogse geschie denis. Gelijk aan die van twee jaar geleden bij het WK in Frankrijk, waar met 3-0 werd verloren van Kroatië. Duitsland verloor nooit met hogere cijfers. Hoe onthutst de eigen Schlach- tenbummler zijn over de onder maatse pi'estatie van het elftal werd pijnlijk duidelijk na de 2-0 van Sergei Conceicao, Het mas saal aangeheven 'Zugabe' door de tienduizend meegereisde Duitsers bij een Portugese aan val, moet bondscoach Erich Ribbeek en de Duitse voetbal leiders door merg en been zijn gegaan. Maar of dat ook voor de spelers gold? „Ik zal blij zijn", sprak Lo- thar Matthaus daags voor de maskerade in de Kuip, „als dit toernooi voor mij ten einde is." „Als je weet wat zich bij ons al lemaal heeft afgespeeld", nam Markus Babbel geen blad meer voor de mond, „vind ik dat we tegen Roemenië en Engeland nog redelijk gespeeld hebben. Je kunt geen teamspirit opbou wen, die moet er gewoon zijn. Zoals in 1996." Zondebok De kritiek doet denken aan de 75 procent van Leo Beenhakker bij het WK'90 in Italië. De grootste zondebok in de ogen van de spelers is Erich Ribbeek, die er niet in geslaagd is van de ploeg een solide geheel te maken en Matthaus immer de hand bo ven het hoofd hield. Al maanden voor het EK was de stemming in het Duitse kamp om te snijden. Niemand durfde het echter aan om kritiek te le veren. Toen Jens Jeremies na de 2-1 nederlaag tegen Nederland zei dat Duitsland beter met 5-0 had kunnen verliezen, zodat de ogen van de verantwoordelijke leiders eindelijk open zouden gaan, moest hij zijn eerlijkheid bekopen met een schorsing te gen Zwitserland. Gisteravond moesten de Duit ser de gifbeker tot op de bodem leegdrinken. Waar wilskracht en geldingsdrang altijd de hoeksteen was van de ploeg, lie ten zij zich als makke lammeren naar de slachtbank leiden. Por tugal, met slechts twee basis spelers (Jorge Costa en Couto) in de ploeg had geen kind aan de technisch en tactisch onder maatse tegenstander. Het gros van de Duitse spelers liep als een kip zonder kop over het veld. Bij herhaling lieten ze de bal van de voet springen en ze kregen de te rechte hoon en de spot van het publiek over zich heen. De Duitsers, koploper op dit EK in het klassement van het mees te balbezit, voetbalde schaam teloos slecht. De gebrekkige techniek van Bode, vooral hij, en Hamann maakte het elftal (zonder de geblesseerde Ziege, Babbel, Jeremies en Bierhoff) al op voorhand kansloos voor een Duits wonder. Slechts één keer zagen de Duitsers kans een fat soenlijke aanval op te zetten. Het schot van Bode werd een kwartier voor rust echter ge keerd door de paal. Tien minuten later kon Duits land alle hoop begraven. Een voorzet van Pauleta, een van de negen invallers, werd van rich ting veranderd en zeilde over doelman Kahn heen. Bij de tweede paal gaf Sergio Concei cao het beslissende tikje. De re serve van Lazio Roma, die bij dat doelpunt met zijn hoofd te gen de paal belandde, zou in de tweede helft uitgroeien tot de man van de wedstrijd. Eerst passeerde hij met een afstands schot de blunderende Kahn, halverwege de tweede helft bracht hij ook de derde treffer op zijn naam. Hij schaarde zich daarmee in het rijtje Van Bas ten, Platini, Allots en Dieter Müller, die op een EK ook drie keer in één wedstrijd scoor den. Vanaf de tribunes daalde een hels fluitconcert neer op de Duitsers, aan de overkant zon gen de Portugezen Auf Wieder- sehen'. Het afscheid geldt in elk geval voor 's werelds record-in ternational Lothar Matthaus, die gisteravond zijn 150e inter land speelde, Ulf Kirsten en Erich Ribbeek. Of Ribbecks be oogde opvolger Christoph Daum van Bayer Leverkusen, nu Jupp Heynckes en Ottmar Hitzfeld niet beschikbaar zijn, de Duitse ploeg weer op de rails zal krijgen, is echter zeer de vraag. Duitsland likt zijn won den. GPD Een supporter uit zijn onvrede na de 3-0-nederlaag van Duitsland tegen Portugal. Diether Endlicher/AP Lothar Matthaus van onze sportredactie RIJSWIJK - Het merendeel van de Engelse hooligans dat in eigen land een stadionver bod heeft, is tijdens Euro 2000 gewoon naar Nederland en België afgereisd. Tot die con statering kwam Eddie Curtis, een van de Britse hooliganspotters, dinsdagavond in de indrukwekkende documentaire die het BBC-programma Panorama uitzond over het ontstaan van de rellen in Brussel en Charleroi. Verslaggevers van het programma werkten met een verborgen camera en brachten tal van lieden in beeld die in Engeland tot de zwaarste categorie hooligans behoren en al diverse veroordelingen voor geweld en voetbalvandalisme achter hun naam heb ben staan. De relschoppers werden met naam en toenaam genoemd, gaven zelfs commentaar bij de rellen. Ook was te zien dat hoe de gevechten in Brussel en Charleroi door enkele leiders werden veroorzaakt. Cux-tis: „We hebben geconstateeixl dat het merendeel van de risicofans dat eigenlijk in Engeland hoort te zitten, gewoon is afge reisd. Hoe ze er px-ecies zijn gekomen is de vraag." Sommige hooligans met strafblad gaven het antwoord zelf. „Met de boot in ge zelschap van Franse meisjes", of „Met de Eurostar via de kanaaltunnel". De controle GROEPA Charleroi. Engeland - Roemeniê2-3 (2-1). 22. Moldovan 0-1, 41. Shearer 1-1 (straf schop), 45. Owen 2-1, 49, Monteanu 2-2, 88. Ganea 2-3 (strafschop). Scheidsrech ter: Meier (Zwi). Toeschouwers: 30.000. Gele kaart: Shearer (Engeland), Filipes- cu, Chivu, Contra, Ilie, Petrescu (Roeme nië). Engeland: Martyn; Gary Neville, Camp bell, Keown en Phil Neville; Beckham, In ce, Scholes (81. Southgate) en Wise; Shearer en Owen (67. Heskey). Roemenië: Stelea; Contra, Popescu (32. Belodedici), Filipescu en Chivu; Pet rescu, Galea (68. Rosu), Mutu en Muntea- nu; Ilie (74. Ganea) en Moldovan. Rotterdam. Portugal - Duitsland 3-0 (1-0 35. Conceicao 1-0, 54. Conceicao 2-0, 71. Conceicao 3-0. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 45.000. Gele kaart: Beto (Portugal), Ballack, Jancker, Rink, Deisier (Duitsland). Portugal: Espinha (90. Quim); Beto, Jor ge Costa, Couto en Rui Jorge; Conceicao, Costinha, Sosa (71. Vidigal) en Capucho; Pauleta (67. Gomes) en Sa Pinto. Duitsland: Kahn; Rehmer, Matth aus, Nowotny en Linke; Deisier, Scholl (60. Hassler), Ballack (46. Rink) en Hamann; Jancker (69. Kirsten) en Bode. Portugal Roemenië Engeland Duitsland 3 3 0 0 9 3 1114 3 10 2 3 3 0 12 1 7-2 Topscorers 1Zahovic (Slv), Milosevic (Joe), Concei cao (Por) 3, 4. Henry (Fra), Moldovan (Roe), Sükür (Tur), Shearer (Eng) 2, 8. Frank de Boer (Ned), Ronald de Boer (Ned), Kluivert (Ned), Zenden (Ned), Goor (Bel), Emile Mpenza (Bel), Mjallby (Zwe), Larsson (Zwe), Inzaghi (Ita), Fiore (Ita), Conté (Ita), Totti (Ita), Di Bagio (Ita), Del Piero (Ita), Okan Buruk (Tur), Blanc (Fra), Djorkaeff (Fra), Wiltord (Fra), Scholl (Dui), Scholes (Eng), McMana- man (Eng), Owen (Eng), Figo (Por), Joao Pinto (Por), Nuno Gomes (Por), Costinha (Por), Iversen (Noo), Pavlin (Slv), Drulo- vic (Joe), Poborsky (Tsj), Raul (Spa), Ex- teberria (Spa), Munteanu (Roe), Ganea (Roe) 1, ■SI Kaarten Rode kaart: Patrik Andersson (Zwe/2x geel), Latal (Tsj), Mihajlovic (Joe/2x geel Kezman (Joe), De Wilde (Bel). Twee gele kaarten: Van Bronckhorst (Ned), Hagi (Roe), Milanic (Slv), Ilie (Roe), Contra (Roe), Petrescu (Roe). Eén gele kaart: Frank de Boer (Ned), Van der Sar (Ned), Reiziger (Ned), Konter man (Ned), Nilis (Bel), Verheyen (Bel), Van Kerckhoven (Bel), Wilmots (Bel), Emile Mpenza (Bel), Vanderhaeghe (Bel Nedved (Tsj), Gabriel (Tsj), Nemec (Tsj Jankolovski (Tsj), Poborsky (Tsj), Rep ka (Tsj), Nielsen (Den), Schjonberg (Den Chivu (Roe), Filipescu (Roe), Ince (Eng), Shearer (Eng), Beckham (Eng), Beta (Por Baia (Por), Figo (Por), Etxeberria (Spa), Salgado (Spa), Helguera (Spa), Aranza- bal (Spa), Bergdolmo (Noo), Mykland (Noo), Bakke (Noo), Conté (Ita), Zambrot- ta (Ita), Suat (Tur), Tayfun (Tur), Osman (Tur), Mjallby (Zwe), Thuram (Fra), Rink (Dui), Jancker(Dui),Ballack(Dui). Deisier (Dui), Babbel (Dui), Jeremies (Dui), Pav lin (Slv), Karic (Slv), Novak (Slv), Jokano- vic (Joe), Jugovic (Joe), Drulovic (Joe), Nadj (Joe). was eenvoudig of de hooligans wachtten ge woon tot ze bijna een vrije doorgang had den. Ook bleek dat een deel dat in Brussel wei'd opgepakt voor hun betrokkenheid bij de rel len gewoon valse namen opgaf, De docu mentaire liet ook beelden zien hoe een grote gx-oep relschoppers in Charleroi zonder kaartje probeerde een ingang van het stadi on open te breken. Het hekwerk wei'd volle dig vernield. Pepperspray was nodig om de hooligans terug te dringen. Curtis: „Na 25 jaar is het probleem nog al tijd niet opgelost. Ondanks alle maatx-ege- len zal dat nog wel een tijd duren." ANP doorToinevan Lierop BRUSSEL - De Brusselse burgemeester de Donnéa is gisternacht door een deel van zijn eigen politiekorps uitge jouwd, omdat hij had verbo den charges uit te voeren te gen voetbalhooligans. De agenten namen dit niet en wachtten de burgemeester rond 1.00 uur op achter het politiebureau in het centrum van de stad. De Donnéa kon zich echter zonder problemen uit de voeten ma ken. Volgens de Donnéa zou een charge op dat moment alleen maar provocerend hebben gewerkt, „Ik weet zelf wel het beste op wel ke manier we moeten ingx'ijpen", aldus de burgemeester. De Brusselse gemeentepolitie en vooral de ordedienst daarvan hebben de naam doorgaans erg hard op te treden. Daarop kwam eerder al kritiek van onder meer de gi'oene en socialisti sche regeringspaitijen. Tot nu bleef de Donnéa zijn korps altijd verdedigen. Amokmakende Turkse fans vernielden in Brussel het in terieur van twee cafés. Bij de schermutselingen waren ook enkele Engelse fans betrok ken, die een mes tevoorschijn haalden. Snel ingrijpen van de politie kon grotere proble men echter vooi'komen. Eén agent in burger raakte ge wond. Relletjes In Antwerpen kwam het op de centrale Groenplaats tot problemen tussen Belgische en Turkse fans. Vier agenten raakten gewond. In Meche- len waren er opstootjes tus sen Marokkaanse jongeren en Belgische fans. Ook in kleinere steden als Dender- monde waren er kleine relle tjes. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25