Wijktafel praat over raadhuis uit Schatten verwoeste kerken Moesbosch wordt rijksmonument Thuisbegeleiding kan uithuisplaatsing vaak voorkomen Met de koets op weg naar het huwelijk Werk- en celstraf voor steunfraude Onderzoek naar horeca Middelburg Doorschieten van intercity Vlissingen geeft vertraging zeeland woensdag 21 juni 2000 w 20 Toekomst oud gemeentehuis nog onduidelijk Route 55 gidst door Z-Vlaanderen Werkstraf voor winkeldief door Rolf Bosboom ROOSENDAAL - Het trein verkeer tussen Bergen op Zoom en Roosendaal is dins dag enige tijd gestremd ge weest, nadat de intercity rich ting Vlissingen door een rood sein was gereden. Volgens passagiers ontstond daardoor bijna een botsing met een goederentrein. Het incident gebeurde 's mid dags tegen vijf uur. Door onbe kende oorzaak stopte de inter city vlak na het verlaten van het station Roosendaal niet voor de rode seinen bij de 'wis selstraat'. Passagiers zeggen dat een aanrijding met de goe derentrein ternauwernood kon worden voorkomen doordat er hard werd geremd en doordat de snelheid laag was. De trei nen kwamen, aldus een van de reizigers, op 'vijftien a twintig meter' van elkaar tot stilstand. De vei'keersdienst van de Ne derlandse Spoorwegen kon dat dinsdagavond niet bevestigen. ,Het enige wat we zeker weten is dat de trein is doorgeschoten en een wissel heeft opengere den." Wel is duidelijk dat de goederentrein dicht in de buurt was. Twee uur Het incident leidde ertoe dat het treinverkeer tussen Roo sendaal en Bergen op Zoom en richting Antwerpen twee uur gestremd was. Reizigers rich ting Bergen op Zoom werden met bussen vervoerd. Om kwart voor zeven was de trei nenloop - met uitzondering van het goederenvervoer rich ting het Sloegebied - weer nor maal. De bewuste wissel is wel iswaar nog niet hersteld, maar de treinen worden via de ande re sporen 'omgeleid'. door Kim Toering MIDDELBURG - „Het was net zulk mooi weer als nu." Hen- drika Antonia Kuijs-Kuppen herinnert zich de trouwdag nog goed. Haar man Johannes Kuijs vult aan: „We gingen in een koetsje van Den Dolder naar Zeist. Taxi's had je toen niet. Met de koets door de bossen, het was heel mooi." Het tweetal trouwde na twee maanden verkering. Op 20 juni waren ze zestig jaar bij elkaar. Zaterdag is de receptie. Zodra de fotograaf weg is, zegt meneer Kuijs: „Mag ik dan nu die stropdas af?" Met een zwie rig gebaar gooit hij het ding op tafel. „We zijn gelukkig samen. Ik wil nog steeds niet ruilen, hoor! Gezond zijn we ook, op de normale kwaaltjes na", voegt hij toe. Meneer Kuijs was vroe ger timmerman in de bouw, ei genlijk meubelmaker, maar op dat vakgebied was niet zoveel werk te vinden. Zijn grote hob by is al sinds jaar en dag biljar ten en dat doet hij nu op de be- jaardensoos. Vroeger hield hij postduiven en deed hij mee aan de wedstrijden op zondag. „Nu is dat ook geen doen meer; als je een duiventil wilt bouwen, heb je zoveel vergunningen nodig. Vroeger kon dat zomaar." Mevrouw Kuijs was mode-on- werpster. „Dat deed ik voorde oorlog al. Ik stuurde mijn ont werpen naar de Margriet en die werden dan geplaatst." Het echtpaar Kuijs kreeg acht kin deren: vier zoons en vier doch ters, waaronder een eeneiige tweeling. „Toen we gingen trouwen, had ik geen tijd meer om kleding te ontwerpen. Mijn kinderen wer den m'n hobby", lacht mevrouw Kuijs. „Ik maakte wel veel kle ren voor de kinderen, ik heb zelfs trouwjurken voor ze ge maakt." Wanneer de familie op visite is, heerst er drukte in het huis van het koppel. Er zijn ze ventien kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. „Iedereen is goed met elkaar", zegt me vrouw Kuijs trots. MIDDELBURG - Een 56-jarige man uit Zierikzee is dinsdag door de Middelburgse politie rechter wegens uitkeringsfrau de veroordeeld tot 60 uur werk straf. De man had als zelfstandige van mei 1998 tot 1 juli vorig jaar bij geklust, zonder de gemeentelij ke sociale dienst in Zierikzee hiervan op de hoogte te stellen. Het nadeel werd beraamd op 13.000 gulden. Een 47-jarige uitkeringstrekker uit Zierikzee werd ook valsheid in geschrifte verweten. Hij was een half jaar eerder al in de fout gegaan door inkomsten uit ar beid te verzwijgen. Voor het ple gen van uitkeringsfraude, over een periode van anderhalf jaar, werd de man bij verstek veroor deeld tot acht weken cel. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Bij gezinnen waar de opvoeding en veiligheid van kinderen gevaar lopen, moet vaker hulp thuis komen. Daarmee kan in veel gevallen worden voorkomen dat kinde ren naar pleeggezinnen of te huizen moeten. Dat zegt hoofd jeugdhulpverlening Jaap His- sink van Jeugdzorg Zeeland. Volgens Hissink is het daarom nodig dat er meer hulpverleners voor intensieve gezinsbegelei ding in Zeeland komen. Bij deze hulp komen hulpverleners maximaal een jaar één keer in de week bij gezinnen over de vloer op momenten dat er door gaans van alles fout gaat tussen ouders en kinderen. Dat is bij voorbeeld als de kinderen van school komen of als het eten klaar is. De helpers proberen de ouders te helpen het contact met de kinderen te verbeteren. Inten sieve gezinsbegeleiding bestaat in Zeeland sinds vorig jaar. Uit een rapport blijkt dat er in Zee land behoefte is aan deze vorm van hulp. De vraag is zelfs zo groot dat er na een half jaar al een wachtlijst is ontstaan. De Zeeuwse indicatiecommis sie voor jeugdzorg meldt dat voor bijna dertig gezinnen tot eind vorig jaar intensieve ge zinsbegeleiding geschikt zou zijn. Maar omdat er bij Jeugd zorg nog maar twee hulpverle ners voor deze hulp beschikbaar zijn, zijn die niet allemaal aan de beurt gekomen. „Het is bui ten kijf dat deze vorm van hulp werkt", zegt Hissink. „Bij de elf, twaalf gezinnen die we tot nu toe hebben gehad, is in acht, ne gen gevallen uithuisplaatsing voorkomen. Dat betekent datde hulp in het gezin ervoor heelt gezorgd dat ouders en kinderen met elkaar verder kunnen." Volgens Hissink gaat het hier nog om te weinig getallen om er al vergaande conclusies aan te verbinden. Jeugdzorg verwacht dat het indicatieorgaan voor de Zeeuwse jeugdzorg steeds vaker intensieve gezinsbegeleiding als hulpvorm gaat voorschrij ven. Daarom moet het team hulpverleners dat deze hulp geeft volgens Jeugdzorg met minstens één nieuwe werker worden uitgebreid. door Kim Toering MIDDELBURG - De gemeente Middelburg' heeft opdracht ge geven voor een horeca-onder- zoek op Walcheren. Inwoners van Vlissingen, Middelburg en Veere kunnen een telefonische enquête verwachten over de ho reca in Middelburg. De horeca ondernemers zelf worden geïn terviewd. Naar aanleiding daarvan maakt onderzoeks- en adviesbureau BRO samen met een begeleidingsgroep een nieu we visie op de horeca. De gemeente Middelburg wil naar een nieuw horecabeleid. Het huidige beleidsplan is te veel versnipperd. „De handha ving is bijvoorbeeld onderge bracht bij Milieu en de bestem ming van gelegenheden bij Ruimtelijke Ordening. Dat maakt het beleid onoverzichte lijk en slecht te sturen", aldus J Piersma van MilieuzakenIn het bestemmingsplan staat bijvoor beeld dat er op een bepaalde plaats een horecagelegenheid mag komen, maar er staat met wat voor gelegenheid. Zo kan er dus een discotheek in een woon wijk worden geopend. Het enquêtebureau HUMA zal mensen vragen wat voor hen re denen zijn om horecagelegenhe den te bezoeken. Piersma: „Wat missen mensen. Hoe zit het met de overlast? In Middelburg zijn veel uitgaansgelegenheden in het centrum, maar ook veel hui zen. We willen de overlast mini maliseren." De gemeente hoopt op deze manier inzicht te krij gen in het uitgaansleven in Mid delburg. De horeca heeft nog geen reacties gegeven op het on derzoek dat duurt tot eind juli. TERNEUZEN - De stichtingen Welzijn voor Ouderen van Axel, Sas van Gent/Assenede en Hon- tenisse en de stichting Welzijn Zeeuws-Vlaanderen bieden een fiets- en wandelroute aan in hun werkgebied, de route 55. De tochten zijn 25 kilometer lang en bedoeld voor alle leeftijden. Diverse organisaties en bedrij ven langs de route zetten hun deuren open. De bezoekers kun nen daar kennismaken met ver schillende aspecten van het le ven in Zeeuws-Vlaanderen. De tocht is tot stand gekomen met steun van ouderenorganisaties en het Juliana Welzijns Fonds. De route 55 vindt plaats op vier donderdagen in juli en begint om 10.00 uur. Voor informatie over de tochten kunnen belang stellenden terecht bij de stich tingen Welzijn Ouderen in de verschillende gemeenten. Staatssecretaris Van der Ploeg vindt de buitenplaats Moesbosch bijzonder genoeg om het hele compex een beschermde status te geven. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - Staatssecretaris R. van der Ploeg (Cultuur) wil de buiten plaats Moesbosch in Koudekerke in zijn geheel aanwijzen als beschermd rijks monument. Het huis had al eerder een beschermde status. Door nu het hele monumenten complex aan te wijzen, geeft de staatsse cretaris te kennen dat ook het park, het koetshuis en de grafkelder van historisch belang en dus het behouden waard zijn. Moesbosch dateert van 1871. De buiten plaats is volgens de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die de staatssecreta ris adviseert, van algemeen cultuurhis torisch belang omdat het een goed beeld geeft van een karakteristiek landhuis niet een weliswaar bescheiden park er omheen. Uniek is de grafkelder met de ingangspartij inerapzre-stijluit 1812. De rijksdienst vindt dat het huis bewaard moet blijven vanwege de ouderdom, de bijzondere architectuur, het gaaf be waarde in- en exterieur en omdat het huis het middelpunt is van de buiten plaats. Het parkje dateert oorspronkelijk uit de 19e eeuw. Na de inundatie van 1944 is het opnieuw ingeplant. Daarbij is rekening gehouden met de opzet van het verdwe nen parkje. Midden achter het huis is bij - voorbeeld een rond rozenperk dat herin nert aan de ronde vijver, die er vroeger was. Tongewelf Het koetshuis is vermoedelijk in 1692 ge bouwd en later verhoogd. In het gebouw is onder meer een kelder met opkamer en bedstee, een werkplaats en een bestrate paardestal te vinden. Monumentenzorg vindt de samenhang tussen binnen- en buitenkant van bijzondere aard, vooral omdat daaruit duidelijk blijkt waarvoor het koetshuis gebruikt werd. Heel bij zonder, zelfs relatief uniek, zoals de rijksdienst het omschrijft, is de grafkel der uit 1812: een bakstenen tongewelf, half ingegraven en bedekt met aarde waardoor er een lage heuvel is ontstaan. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben staatssecretaris Van der Ploeg dinsdag laten weten geen bezwaren te hebben tegen de aanwijzing tot rijksmo nument. Eerder al werden op Walcheren de histo rische buitenplaatsen Duinbeek in Oost- kapelle en het landgoed Ter Hooge in Middelburg in hun geheel aangewezen als beschermd rijksmonument. door Miriam van der Schot ARNEMUIDEN - De wijkbe- heergroep Arnemuiden gaat tijdens de eerstvolgende verga dering van de Wijktafel voor zichtig brainstormen over het toekomstige gebruik van het ge meentehuis aan de Langstraat. Het voormalige raadhuis waar in nog steeds de gemeentelijke afdeling burgerzaken zit, komt MIDDELBURG - Een 37-jarige Vlissinger is dinsdag in Middel burg veroordeeld tot een werk straf van 140 uur en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De man had dit voorjaar in zijn woonplaats vier winkel diefstallen gepleegd, bij Blok ker, Intertoys, Edah en Gamma. De Vlissinger heeft een reputa tie op het gebied van winkel diefstallen. Dat was voor offi cier van justitie J. Groen reden om een celstraf van acht weken te eisen. Een alternatieve straf zag de officier niet zitten. „Hij heeft voldoende kansen gehad, maar toch gaat hij weer in de fout. Het houdt een keer op." Raadsman E. Smit bepleitte voor zijn cliënt dienstverlening en een voorwaardelijke gevan genisstraf gecombineerd met voorwaarden van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs. „Ik voel me meer dan ooit gemotiveerd", sloot de verdachte zich hierbij aan. De politierechter besloot de man nog een kans te geven, op voorwaarde dat hij contact houdt met het Zeeuws Bureau voor Alcohol en Drugs. waarschijnlijk vrij als in Mid delburg het stadskantoor is ge bouwd. „Voordat Middelburg en Arne muiden bijeengevoegd werden, is ons gezegd dat bet Arnemuids gemeentehuis blijft dienen als gemeentelijk steunpunt, totdat het nieuwe stadskantoor in Middelburg is gerealiseerd. Dat moment komt steeds dichterbij, dus vonden wij het tijd om al vast luchtig na te denken over de periode daarna", zegt K. Grootjans van de Wijkbeheer- groep Amemuiden. Grootjans benadrukt dat het nog puur spe culatief is. „Als het stadskan toor er is en de gemeente zegt dat er geen mogelijkheden zijn om het gemeentehuis te houden, houdt het op." Paspoort Momenteel wordt het raadhuis nog voor drie zaken gebruikt. Bewoners kunnen er drie och tenden in de week terecht voor een nieuw paspoort of rijbewijs en andere burgerzaken. Daar naast worden er nog steeds hu welijken voltrokken. Het ge bouw doet tevens dienst als museum. De stichting Oudheid kundig Museum heeft daar de Traditiekamer. Niet alleen de wijkbeheergroep doet op de vergadering haar ideeën uit de doeken, ook de Historische Vereniging Arne muiden en de stichting Oud heidkundig Museum komen met mogelijkheden voor de invul ling van het gemeentehuis. „Van het museum, dat aan de over kant van het gemeentehuis staat, hebben we begrepen dat ze nog meer materiaal hebben dat ze graag in het gemeente huis willen tentoonstellen", vertelt Grootjans. „En ook de Historische Vereniging en wij als wijkbeheergroep hebben in teresse." Kogelvrije deur De wijkbeheergroep heeft ruim drie j aar geleden haar intrek ge nomen in het politiebureau aan de Korenbloemlaan. „Onze be zoekers moeten eerst door de zware kogelvrije deur van het politiebureau en zien daarach ter direct de arrestatiecel. Niet bepaald laagdrempelig en klantvriendelijk dus. Boven dien'beschikken we over één lo kaal. Als we twee klanten tege lijk krijgen waarvan van er één een vertrouwelijk gesprek wil, zitten we in de problemen." Wat oppervlakte betreft, passen de drie organisaties goed in het gemeentehuis. Maar als het ge bouw al ingevuld wordt, zal het ook exploitabel moeten zijn. De vergadering van de Wijktafel wordt 3 juli gehouden in de bo venzaal van De KrabDe bijeen komst begint om 20.00 uur. uit de streek Asmat in Irian Jaya. De diaconieën in Westka- pelle zijn bezig met een project voor een ziekenhuis in die streek. Door dat project kwam men in contact met de Asmat- kunst dat jaren geleden interna is' die vanaf vrijdag 23 juni te bezichtigen is in de hervormde kerk 'Moria' aan de Markt in Westkapelle is te zien dat de kerkgeschiedenis in het jaar 1000 begon met de Sint Willi- brorduskerk. Deze kerk stond vlakbij de kust maar dat bleek geen handige locatie. „De kerk kwam steeds dichter bij het wa ter", zeggen oude documenten over die periode. De dijk werd verlegd en de kerk moest wij ken. Men koos voor een plek die een kilometer verderop lag. Het werd de plaats waar vandaag de dag de vuurtoren staat. Twaalf jaar lang, van 1485 tot 1470, werd aan de tweede Sint Willibrorduskerk gebouwd. Het grote gebouw kreeg drie enorme hallen naast elkaar en een grote toren. Ruim drie eeuwen later kreeg de Minister van Marine toestemming van koning Wil lem I om op de kerktoren een kustlicht te plaatsen voor de scheepvaart op de Westerschel- de. Maar de combinatie kerk- kustlicht, was geen lang leven beschoren. In de nacht van 14 op 15 maart 1831 werd de kerk door een gro te brand verwoest. Het open kustlicht vuur sloeg over na ar de vaten spermaceti-olie. Deze olie wertl gebruikt om het kustlicht brandende te houden. Binnen twee uur was de kerk in de as ge legd. De vuurtoren bleef over eind. Opnieuw moest er een kerk ko- tionale erkenning kreeg. Op de tentoonstelling is te zien hoe de houtbewerking uitgroeide van het vervaardigen van gebruiks voorwerpen tot kunstwerken. De exposities zijn iedere vrijdag te bezichtigen van 16 tot 20 uur met uitzondering van 7 juli. De tentoon stellingen lopen tot en met 1 septem ber. Tijdens de openingsuren wordt het kerkorgel bespeeld. De zilveren doopvont die geschonken werd door J. A. van de Perre. foto's Ruben Oreel door Miriam van der Schot WESTKAPELLE - In de laatste duizend jaar heeft Westkapelle een historie opgebouwd wat kerkgebouwen betreft. Het was een komen en gaan. De kerken werden verwoest door branden en overstromingen en keer op keer moest hard gewerkt wor den om nieuwe kerken te bou wen. Op de expositie 'Wat was en wat J. A. van de Perre schonk de Westkappelse kerk enkele avondmaals bekers. men. Deze keer aan de Zuid straat. Het werd een bijzonder gebouw dat was ontworpen door ingenieurs van Rijkswa terstaat. De sobere Neo-Klas- sisistische stijl was vernieu wend en niet eerder in de omgeving gezien. Voor de in richting, sprokkelde men goe deren overal vandaan zoals bij voorbeeld het spreekgestoelte dat voor 155 gulden werd ge kocht van de Schotse kerk in Veere. Ook dit gebouw bleef niet ge spaard. Het geweld van de Tweede Oorlog maakte de kerk met de grond gelijk. Alleen de pastorie, die nog steeds in de Zuidstraat staat, overleefde de oorlog. En nadat men enkele ja ren onderdak zocht in een hou ten barak als noodkerk, verrees begin jaren 50 de huidige kerk 'Moria'. Ondanks alle tegenspoed, kwa men enkele voorwerpen won derbaarlijk genoeg steeds onge schonden uit de verwoeste kerken. Een voorbeeld daarvan is het zilveren doopbekken dat door Johan Adriaan van de Per re geschonken is aan Westka pelle. Deze voorwerpen zijn op de tentoonstelling te bezichti gen. Kunst Behalve 'Wat was en wat is' wordt gelijktijdig in Moria een volledig andere expositie ge houden. Deze gaat over kunst Het echtpaar Kuijs, al zestig jaar getrouwd. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20