PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Arrestatie na drama Dover EU pakt belastingfraude aan Ongeval Zeelandbrug eist leven Goesenaar mroep Zeeland viert feest! EURO 2000 Nederlandse media lokten opstootjes uit Rotterdammer vast in verband met vondst 58 lijken in truck Regering Israël in zwaar weer Miljoenen voor aanpak zorg Krajicek omzeilt lastige klip Gezondheidszorg Nederland in toptwintig wereldranglijst 8 WEKEN VOOR ANWB bang voor blokkade wegen Alpen Brussel verdenkt 120 banken van kartelafspraken OPHEFFINGSUITVERKOOP Meubelboerderij De Reijer Hard-glazen deuren Maatregelen vandaag xHET KLOKJE ROND m 22' ZW 5 Verkoeling Wolkenvelden afgewisseld door enkele zonnige perioden. Vrij krachtige zuidwestenwind. Maxima rond 22 graden. 243e jaargang no. 145 woensdag 21 juni 2000 losse nummers 1,85 PZC BRUSSEL - Een Neder lands camerateam en een zich voor persfotograaf uitgevende Nederlander zouden zich de afgelopen dagen schuldig hebben ge maakt aan het uitlokken van opstootjes met voet balsupporters in België. De Belgische rijkswacht heeft een onderzoek inge steld naar twee verschil lende gevallen van uitlok king. Vrijdagavond zou een Ne derlander, die zich uitgaf voor persfotograaf, En gelse fans consumpties voor de hele avond hebben aangeboden, als zij voor opstootjes zouden zorgen aan de vooravond van de wedstrijd Engeland- Duitsland. Maandagavond gaf een Nederlands camerateam Belgische fans vuurwerk, hoewel dit rondom het stadion verboden was. De fans staken dat vuurwerk af, maar werden er niet voor opgepakt. De came raploeg wilde de aanhou ding opnemen, zo ver moedt de rijkswacht. Bij aankomst van de orde troepen maakte het came rateam zich uit de voeten. ANP UITSLAGEN Groep A Portugal - Duitsland 3-0 Engeland - Roemenië 2-3 van onze redactie buitenland DOVER - De Nederlandse politie heeft een 55-jarige Rotterdammer aangehou den in verband met de vondst van 58 lijken in een vrachtwagen in Dover. De man wordt verdacht van betrokkenheid bij de men sensmokkel van de omge komen Chinezen. De rol van een 24-jarige Rotter dammer, die te boek staat als de eigenaar van het transportbe drijf achter de fatale overtocht, in deze dramatische zaak is on duidelijk. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Zwolle is deze mensensmokkel het werk van een 'grote interna tionale organisatie', zo ver klaarde een woordvoerder gis teravond. Het voorarrest van de 33-jarige Nederlandse chauffeur van de truck is verlengd. Hij had voor zijn overtocht van Zeebrugge naar Dover het Rotterdamse transportbedrijf opgegeven als opdrachtgever. De chauffeur wordt verhoord op verdenking van doodslag. Een woordvoerder van de poli tie in Dover bevestigde gisteren dat de 58 verstekelingen door verstikking om het leven zijn gekomen. De koelinstallatie van de truck stond niet aan en buiten heersten tropische tem peraturen. Hoofdinspecteur Dennis Mc- Gookin zei dat alle slachtoffers, 54 mannen en vier vrouwen, jonger dan dertig jaar, uit het Chinese district Fujian kwa men. Overlevenden De enige twee overlevenden van de ramp zijn gisteren in een zie kenhuis in Kent door speciaal getrainde agenten gehoord. De mannen lieten weten dat de groep Chinezen tevergeefs heeft geprobeerd te ontsnappen uit de verhitte container. De 20-jarige Chinese asielzoe ker Yang Chen uit Londen zei dat zijn 19-jarige neef zeer waarschijnlijk een van de slachtoffers is. Chen had zijn neef zondag nog aan de telefoon gehad. Die was toen in Neder land en zei dat hij die avond naar Dover zou reizen. Volgens Chen is een groepje waar zijn neef toe behoorde vier maanden onderweg geweest. Ze zijn via Peking, Moskou en Tsjechië naar Nederland gereisd. In Ne derland was dit gezelschap met anderen samengevoegd tot de bewuste groep van zestig. Chen verklaarde dat de ouders van zijn neef, arme boeren, veertienduizend pond (bijna vijftigduizend gulden) hadden geleend om de reis van hun enig kind te kunnen betalen. Volgens Chen was de vluchte lingen door de mensensmokke laars voorgehouden dat ze met het vliegtuig naar Londen zou den reizen. Toen bleek dat de reis over land zou gaan wilden sommigen afhaken. Zij werden echter door de smokkelaars on der dreiging van pistolen ge dwongen mee te gaan, aldus Chen. In Spanje ontdekte de politie gisteren in Mij as in Andalusië een groep van 36 illegale immi granten uit Marokko en Algerije in een vrachtwagen. De groep had al vier dagen niets gegeten. De immigranten zijn naar een ziekenhuis overgebracht om aan te sterken. De Spaanse chauffeur van de vrachtwagen is voor verhoor meegenomen. De Italiaanse marine redde gis teren 35 Koerden uit zee. Ze wa ren door de smokkelaars vlak voor de kust van de Zuid-Itali aanse havenstad Otranto ge dumpt. De Koerden, onder wié zes kinderen, wisten rotspunten in zee te bereiken, waar ze zich aan vastklampten tot de marine hen verloste. GPD/AFP pagina 2: Britten moeten nadenken over asielpolitiek De leiding van de ortho doxe Shas-partij in Israël heeft gisteren definitief besloten uit de regerings coalitie van premier Ba rak te stappen. De minis ter-president heeft nog een dag om de breuk te lij men. De Shas eist rege ringssteun voor het oplos sen van de enorme tekor ten bij haar eigen onderwijssys teem. De provincie Zeeland steekt de komende jaren negen miljoen gulden in verbetering van de zorg. Met dat geld wil de provin cie vooral bereiken dat de werkdruk bij de indicatie- organen wordt verlicht. Het geld voor de zorg zelf komt van het Rij kredeneren Gedeputeerde Staten Richard Krajicek heeft met hangen en wurgen de tweede ron de bereikt van het grastoernooi in Rosmalen. Hij kreeg het te gen Raemon Sluiter zwaar te verduren, maar zege- vierde uiteindelijk in drie sets: 6-7 6-3 6-2. Krajicek treft donderdag de Tsjech Martin Damm. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13 en 15; zeeland: 17,18,19,20,21 en 22; sport: 23,25 en 26; buitengebied: 27,28, 29, 30 en 31 van onze redactie buitenland LONDEN - Het Nederlandse systeem voor de volksgezond heid behoort tot de betere in de wereld. In een onderzoek van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO onder 191 landen komt ons land op de 17e plaats. Frankrijk, Italië en San Marino zijn de 'winnaars'. De andere landen in de toptien zijn Andor ra, Malta, Singapore, Spanje, Oman, Oostenrijk en Japan. De beoordeling is gebaseerd op onder meer de levensverwach ting, de doelmatigheid en toe gankelijk van de gezondheids zorg en mate waarin het systeem kan inspelen op de sociale en fi nanciële noden van de bevol king. ,,Het gaat dus niet om meer geld voor volksgezond heid, maar om meer volksge zondheid voor je geld", aldus Christopher Murray van de WHO in een toelichting. Sierra Leone, Myanmar, de Centraal Afrikaanse Republiek en de Democratische Republiek Congo sluiten de lange rij van beoordeelde landen. De Verenigde Staten (op num mer 18) besteden volgens het onderzoek bijna achtduizend gulden per persoon aan gezond heidszorg, meer dan alle andere landen. De VS schieten wat de WHO betreft onder meer tekort als het gaat om efficiëntie en toegankelijkheid. In Oman, waar twintig jaar ge leden bijna een op de vier kinde ren voor het vijfde levensjaar stierf, wordt een fractie van het Amerikaanse budget uitgege ven, maar het land komt er op de meetlat van de WHO veel beter uit. RTR/ANP Advertentie (als men het laatste halfjaar reeds een proefabonnement heeft aangevraagd, kan men geen gebruik maken van dit aanbod.) EEN MOMENT VOOR ORANJE Speciaal voor u, de Oranje-supporter, hebben wij een proefabonnement samenge steld. Belees de tijd van uw leven bij u thuis met het Oranje-gevoel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komende sportevenementen op de hoogte worden gehou den van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een 8-weeks proefabonnement voor maar 50,-, Laat de sport u helemaal koud, maar wilt u niets missen van het actuele nieuws en achtergronden, dan geldt dit aanbod ook voor u. Jajkwil: een proefabonnement van 8 weken voor 50,- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:Im/v Straat:inr Postcode: I Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 DEN HAAG - De ANWB waar schuwt vakantiegangers voor flinke opstoppingen het komen de weekeinde op verschillende routes door de Alpen. Zowel de Brennerpas als de Fréjustunnel zijn gestremd. Volgens de ANWB kunnen automobilisten die naar Italië willen, het beste kiezen voor de Gotthardtunnel of via Salzburg rijden. De Brennerpas wordt van vrij dagochtend tot zaterdagavond geblokkeerd door omwonenden van de Alpen-route, die daar mee protesteren tegen het zware goederenverkeer dat voor de pas kiest. De Fréjus-tunnel is het doelwit van acties van 10,000 Italiaanse vrachtwagen chauffeurs, die daar de hele week nog willen blijven staan. Zij protesteren tegen de stijgen de kosten door de steeds hogere brandstofprijzen en belastin gen. ANP BRUSSEL - De Europese Com missie verdenkt honderdtwin- g banken en financiële instel lingen in vier landen ervan kar telafspraken te hebben ge maakt. Komende week stuurt de commissie hen een waar schuwing. Volgens commissaris Mario Monti, verantwoordelijk voor mededinging, hebben de ban ken prijsafspraken gemaakt voor de omwisseling van valu ta's uit de euroregio. ANP De brandweer was drie uur bezig de ravage van de aanrijding op te ruimen; het verkeer over de Zeelandbrug werd omgeleid. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De 24-jarige M. Rijn uit Goes is gisterochtend om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen twee au to's aan de voet van de Zeeland brug bij Zierikzee. Een tweede betrokkene, een 35-jarige inwo ner van Zierikzee, is in kritieke toestand opgenomen in het zie kenhuis in Goes. Uit een getuigeverklaring heeft de politie kunnen opmaken dat het ongeluk vermoedelij k is ver oorzaakt door een foutieve in haalmanoeuvre. De 24-jarige Goesenaar reed de brug af in de richting van Zierikzee. In de scherpe bocht passeerde hij de wagen van een 40-jarige inwo ner van de gemeente Schouwen - Duiveland, waarbij hij frontaal op de auto van de hem tege moetkomende Zierikzeeënaar botste. Beide bestuurders raak ten bekneld. De plaatselijke brandweer moest er aan te pas komen om de slachtoffers uit de wrakken te bevrijden. Wrang was, aldus postcomman- dant J. Juffermans, dat de inge schakelde traumahelikopter pas om zeven uur kon opstijgen in Rotterdam: dik drie kwartier na. de melding van het ongeval. Om redenen van financiële aard is het team niet 24 uur per etmaal beschikbaar. Een traumateam van het Ooster- scheldeziekenhuis en het ambu lancepersoneel van Boven de Westerschelde hebben de slachtoffers in afwachting van de komst van de helikopter ge stabiliseerd. Beiden zijn later overgebracht naar het zieken huis in Goes,, waar de 24-jarige automobilist aan zijn verwon dingen is overleden. De brandweer is zo'n drie uur bezig geweest om de ravage op te ruimen. Rond kwart voor ne gen is de weg weer vrijgegeven voor verkeer, dat werd omgeleid via de stormvloedkering. De au to van de 40-jarige automobilist liep schade op aan de linkerzij de. De bestuurder zelf kwam met de schrik vrij De bocht aan de Schouwse kant van de Zeelandbrug is berucht. Ondanks het feit dat er een inhaalverbod geldt, zijn er de afgelopen jaren al diverse dode lijke ongelukken gebeurd. Vol- fotoWFA gens Juffermans komt dat vooral doordat de bocht ogen schijnlijk overzichtelijk is. ,,Het lijkt alsof je de weg vrij kunt overzien. Maar door de hellende constructie merk je pas op het laatste moment, of in sommige gevallen helaas té laat, dat een andere auto niet op jouw baan rijdt, maar een tegenligger is." De politie houdt er rekening mee dat de laagstaande zon een rol heeft gespeeld. (Advertentie) Ridderkerk - Wegens verandering van de infrastructuur en beëindiging van het huurcontract moet Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk noodgedwongen haar activiteiten stoppen. vaardigd door ouderwetse vak mensen van de beste materia len. Daar Meubelboerderij de Reijer deel uitmaakt van een landelijk opererende organisa tie, wordt alles met volledige garantie verkocht, gratis afgele verd en vakkundig geplaatst. U kunt nu dus uw slag slaan bij Meubelboerderij De Reijer Kievitsweg 124, Ridderkerk. (Wijk Bolnes) Daarom worden nu gigantische voorraden massief eiken en geloogd grenen kasten, dres soirs, salontafels, eethoeken, jdeinmeub'elen en bankstellen in stof en leder verkocht MET KORTINGEN VAN 50-70% Diverse restanten gaan zelfs weg met korüngen tot 80%. Bovendien wordt een schitte rende kollektie authentieke oud-grenen en teakhouten meubelen verkocht met zéér rmge korting. Alle meubelen zijn van hoge kwaliteit en ver door Paul Koopman en Mare Peeperkorn FEIRA - De Europese Unie neemt zich voor vanaf 2003 be lastingfraudeurs aan te pakken. Bezwaren van Oostenrijk en Luxemburg werden gisteren na langdurig onderhandelen weg genomen met de belofte dat zij hun bankgeheim niet hoeven op te geven. Premier Kok temperde al te ho ge verwachtingen: „Eenpositief eindresultaat staat allerminst vast, maar een echec is voorko- (Advertentie) Glashandel i MELIESTE Bezoek onze showroom! Livlngstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 Het principe-akkoord waarop de E U-regeringsleiders zich hebben vastgelegd, moet een eind maken aan de praktijk dat rijke spaarders hun geld over de grens buiten het bereik van de nationale fiscus stallen. Het echte besluit is evenwel uitge steld tot eind 2002. Op dat mo ment kan elk EU-land nog steeds de maatregel torpederen. Staatssecretaris Bos (Financiën noemde het resultaat niette min een stap in de goede rich ting. Vanaf 2003 zouden banken in de EU de informatie over rentebe talingen aan buitenlandse spaarders moeten doorgeven FEIRA - Het plan van aanpak waartoe de EU gisteren besloot, moet een dam opwerpen tegen de fiscale vlucht van rijke spaarders. De maatregelen: Vanaf 1-1-2003 worden ban ken verplicht naam en adres van buitenlandse spaarders evenals het uitgekeerde rentebedrag aan de betrokken nationale be lastingdienst door te geven. Die kan dan 'thuis' de rente-inkom sten belasten. aan de betrokken belasting diensten. Landen met een bank geheim (Luxemburg, Oosten rijk) mogen zelf de rente-in komsten belasten. Na maxi maal zeven jaar zou overal in de EU het systeem van geheime spaartegoeden moeten verdwij nen. Bos benadrukte dat aan het 'ak koord' nog vele haken en ogen zitten. Zo bestaat er nog geen overeenstemming met welk per centage de spaartegoeden te be lasten. Verder moet er eerst met de omringende niet-EU-landen als Zwitserland en Liechten stein en de VS onderhandeld worden, opdat zij soortgelijke Landen met een bankgeheim dienen zelf de betaalde rente te belasten. Over het percentage wordt nog onderhandeld. Aan omringende niet-EU-lan den (Zwitserland, Liechten stein, Monaco, Andorra, San Marino), voormalige koloniën (Antillen), overzeese gebieden (Isle of Man, Kanaaleilanden) maatregelen tegen belasting fraude nemen. Gebeurt dat niet dan valt het hele plan in duigen. Winst Premier Kok noemde het voor liggende plan 'winst'. De EU praat al jaren over het aanpak ken van belastingontduiking, zonder al te veel resultaat. Vol gens Kok toont de Unie nu voor het eerst de bereidheid dergelij ke fraudeurs daadwerkelijk op te sporen. „Vanaf 2003 worden spaartegoeden linksom (infor matie uitwisselen) of rechtsom- (zelf heffen) belast", verduide lijkte staatssecretaris Bos. GPD pagina 2: EU op sleeptouw en de VS wordt gevraagd soort gelijke maatregelen voor EU- spaarders in te voeren. Einddoel (vanaf 2010) is dat alle EU-landen hun bankge heim opgeven. Luxemburg doet dit echter alleen als Zwitserland daartoe bereid is. Die kans is ni hil. Ook Oostenrijk weigert vooralsnog. Toekomstige leden van de EU mogen geen bankgeheim heb ben. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1