Onrust Edelstenenbuurt onnodig Brandjes vermoedelijk aangestoken Aantal risicobedrijven Middelburg beperkt Eerste beton voor tribune Veerse Poort Steden onderzoeken kansen energie uit zon en wind School De Knotwilg vervangt grootste deel leerkrachten zeeland woensdag 21 juni 2000 w 19 Boete voor meedoen aan vernieling Vondsten op terrein school Studie naar effect glastuinbouw Voorruit met blote vuist vernield Auto opengebroken Provinciegeld voor De Vurssche Folder moet plannen Stationsgebied en omliggende wijken verduidelijken Brandweer opent noodpost Oost-Soburg Jazzband gf RADIO door Richard Hoving MIDDELBURG - Het aantal bedrijven in Middelburg dat een gevaar kan opleveren voor de omgeving is beperkt. Dat blijkt uit een eerste risico-inventari satievan de gemeente. De inventarisatie is gemaakt op verzoek van de Regionale Brandweer. In het voorlopige overzicht dat dinsdagavond op de agenda stond van de raads commissie Algemene en Be stuurlijke zaken, wordt één be drijf bij naam genoemd. Het gaat om de kunstharsfabriek redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Pax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R- Bosboom I- Huibers A.M. van der Jagt M, Koek E. Soesman te Vlïssingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R-H. Hoving El. Ramakers M.J.van der Schot Kl.de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlïssingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet bttp://www. pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Hercules aan de Herculesweg op het industrieterrein Arnestein. Bij Hercules is in theorie de ont snapping van de gevaarlijke stof broom fluor mogelijk. De commissie Algemene en Be stuurlijke Zaken werd gister avond gevraagd andere moge lijk risicovolle bedrijven in Middelburg te noemen. Het me rendeel van de commissie wist niet goed raad met dit verzoek. WD'er C. Koster vond het niet aan haar om een oordeel te vel len. „Ik kan alleen maar ge voelsmatig aangegeven wat ik denk dat een gevaarlijk bedrijf is." GroenLinks-fractievoorzit- ter J. Goetheer onthield zich ook van een oordeel, maar waar schuwde dat niet alleen naar Hercules moet worden gekeken. Goetheer vroeg zich af in hoe verre de verkoop van grote par tijen vuurwerk bij Brammetje Dump achter de Houttuinen in de decembermaand risico's met zich meebrengt. De Christen- Unie noemde als mogelijk ge vaar voor Middelburg het trans port van gevaarlijke stoffen over de weg en over water. De Regionale Brandweer heeft alle Zeeuwse gemeenten ge vraagd risicovolle situaties en activiteiten in kaart te brengen die tot een zware ramp of onge val kunnen leiden. De inventa risatie en analyse van de geva ren moeten vervolgens de basis gaan vormen van een rampen beheersplan voor Zeeland. door Richard Hoving MIDDELBURG - Onder de brandende zon stortte de Mid delburgse wethouder P. Bruin- ooge (CDA, ruimtelijke orde ning) dinsdag de eerste kubie ke meters beton voor de over dekte tribune en kleedkamers van het nieuwe sportpark de Veerse Poort. Ruim twintig belangstellen den hadden de achtertuin of het strand verruild voor de ka le vlakte aan de rand van de wijk Klarenbeek en het nieu we stadsdeel Veerse Poort. Vanaf augustus 2001 werken de voetbalverenigingen Mid delburg en Zeelandia hier hun trainingen en wedstrijden af. Bruinooge verontschuldigde zich op voorhand bij de aan wezigen, in zijn ogen echte 'die hards'. „In Middelburg heb ben we veel in de hand, maar niet het weer." Geruststellend liet hij er op volgen 'het bier staat koud'. De overdekte tribune is een ontwerp van ingenieursbu reau F. Koch. De tribune, uit gevoerd in antraciet kleurige baksteen en grijze aluminium platen, biedt plaats aan 429 toeschouwers. Onder de zit plaatsen komen twaalf kleed kamers. Om de sobere kleur te doorbreken worden de raam kozijnen en deuren van het ge bouw rood. Het nieuwe sportpark telt drie Wethouder Bruinooge (midden) stort, geholpen door een bouwvakker, het eerste beton voor sport park de Veerse Poort. foto Lex de Meester trainingsvelden, vier wed- strijdvelden en een hoofdveld. De aanleg van het sportpark dat de Nadorst grotendeels gaat vervangen, kost ongeveer acht miljoen gulden. Bijna de helft van het bedrag gaat op aan de bouw van de tribune en kleedkamers. Het park is volgens wethouder Bruinooge niet alleen bedoeld om te sporten. Het 19 hectare grote terrein wordt ook ruim voorzien van groen. Bruinooge rekende voor dat ongeveer een derde van de oppervlakte met bomen en strui ken wordt inge richt. De parkeerplaats van 1,8 hectare biedt plaats aan 200 auto's, 300 fietsen en twee bussen, door Ab van der Sluis VLÏSSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg gaan samen de mogelijkheden voor duurzame energie onderzoeken. Duurzame energie is energie op gewekt door de zon, de wind, omgevingswarmte en bijvoor beeld biogassen. Belangrijkste element in duurzame energie is dat er geen schadelijke milieu effecten zijn en dat grondstoffen niet opraken. Het adviesbureau Tebodin en de Novem zijn inmiddels begonnen om een duurzame energiescan uit te voeren. In die scan moet komen te staan welke vormen van duurzame energie kansrijk zijn voor Vlissingen en Middel burg en wat nodig is om dat te realiseren. Wil duurzame energie goed van de grond komen, dan moet het deel uitmaken van het gemeen telijk energiebeleid. Een voor beeld daarvan is het gebruik van zonne-energie. Bij het op stellen van verkavelingsplan nen van nieuwbouwwijken moet rekening gehouden wor den met een gunstige oriëntatie van de daken op de zon als er tenminste een plan is om op alle woningen in de wijk zonneboi lers te plaatsen. Al eerder is er een onderzoek ge houden naar de mogelijkheden van windenergie in Vlissingen en'Middelburg. Daaruit bleek dat er plek is voor een paar kleinschalige windparken: de polder ten zuidwesten van Sint Laurens bij de Pronkenburgse- weg, aan het Kanaal door Wal cheren ter hoogte van de Oude Veerse weg, de Nieuwerkerke polder op de grens met de ge meente Borsele, de Middelburg- sche polder ten westen van de A58, Vlissingen-oost, het Veer- plein Vlissingen en uitbreiding van het windturbinepark bij Ritthem. Het onderzoek naar het in kaart brengen van andere vormen van duurzame energie duurt tot en met, 4 augustus. MIDDELBURG - De Middelburgse pol itierechter heeft dins dag een 48-jarige man uit Yerseke veroordeeld tot 300 gulden boete. De verdachte was 22 mei vorig jaar in 's-Heer Hen drikskinderen medeplichtig aan een vernieling. Hij had een baksteen aan een vrouw gegeven, die de ruiten van de woning van haar vriend ingooide. Ze was kwaad geworden, omdat het slachtoffer de deur niet had opengedaan. De Yersekenaar was naar de zitting gekomen, omdat hij bang was dat hij voor de schade van 7.500 gulden moest opdraaien. Daarover werd gisteren geen uitspraak gedaan. VEERE - Op het terrein van de gesloopte Valeriusschool in Veere zijn bij opgravingen enkele archeologische vondsten gedaan. Het gaat om een waterput, poeren (kleine muurblok jes) en een lange doorlopende muur. Ook zijn twee plavuizen vloeren blootgelegd. „We weten nu niet uit welke tijd de res ten stammen. Waarschijnlijk zijn ze van na de Middeleeuwen, uit de Nieuwe Tijd dus. Om het precies te zeggen, moet er een totaalbeeld zijn. Ongeveer eenderde van het terrein is nu af gegraven en we hebben nog geen idee wat er verder boven komt", aldus Hans Jongepier van het Provinciaal Archeolo gisch Centrum Zeeland. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen 25.000 gulden meebetalen aan een haalbaarheidsonderzoek voor glastuin bouw tussen Nieuwdorp en Lewedorp. Weliswaar heeft de provincie met een milieueffectrapportage uitgevist dat die lo catie voor glastuinbouw in Zeeland de beste is, maar het is nog maar de vraag of het economisch aantrekkelijk is. Het haalbaarheidsonderzoek moet uitwijzen in hoeverre een glastuinbouwcomplex economisch gunstige effecten heeft in Zeeland. Bekeken moet worden of tuinders zich wel willen vestigen en hoe belanghebbenden kunnen samenwerken om de zaak tot een goed einde te brengen. Ook het maatschappe lijk draagvlak in de omgeving verdient nog de nodige aan dacht. Het onderzoek kost een ton. Daarvan betalen de provincie, de gemeente Borsele, de Zeeuwse landbouworga nisaties en Delta Nutsbedrijven ieder een kwart. WILHELMINADORP - Een 65-jarige automobilist uit Goes heeft gisteren aangifte gedaan van de vernieling van zijn voorruit. De Goesenaar stond rond kwart voor drie 's middags op de zeedijk bij het Goese Sas in Wilhelminadorp, toen er plotseling een man kwam aanlopen die hem vroeg 'op te rot ten' Vervolgens gaf de man met zijn vuist een klap op de voor ruit, waardoor deze werd vernield. De dader liep weer weg en reed even later met grote snelheid langs op een tractor. VLISSINGEN - In een auto aan de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen is maandagavond tussen 20.45 en 21.30 uur inge broken. Uit de auto werden een autoradio-cd-speler, een mo biele telefoon, een portefeuille en een vijftigtal cd's gestolen. Tevens is geprobeerd een bassbox uit de kofferruimte weg te nemen. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele duizenden guldens. AXEL - De Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) krijgt binnenkort een bijdrage van ruim anderhalf miljoen gulden van de provincie voor de vervangende nieuwbouw van het Axelse verzorgingshuis De Vurssche. door Miriam van der Schot OOSTKAPELLE - Vijf van de zes leraren van basisschool De Knotwilg in Oostkapelle komen volgend schooljaar niet meer te rug. Zij gaan weg door perso neelsinkrimping en pensione ring. Drie nieuwe (deeltijds) leraren komen er voor in de plaats. Het aantal leerkrachten wordt teruggebracht omdat de school te weinig leerlingen heeft voor zoveel leraren. Het komende schooljaar telt De Knotwilg minder dan vijftig leerlingen. Zij zijn ingedeeld in drie klas sen. Samenloop Dat er nu zoveel leerkrachten weggaan, is volgens C. Corstan- je, manager van de overkoepe lende organisatie Archipel Scholen, een samenloop van omstandigheden. De schoollei der en zijn lesgevende echtge note gaan met pensioen. Drie andere leraren gaan deels door het personeelsoverschot op De Knotwilg en deels op eigen ver zoek naar andere Archipel Scholen op Walcheren. „Som mige van hen werkten op twee, drie verschillende basisscholen tegelijk. Zij hebben gevraagd om een baan dichter bij huis", zegt Corstanje. De Oostkapelse school krijgt drie nieuwe lera ren waarvan één tevens school leider wordt. Nieuwe gezichten Hoewel de Oostkapelse kinde ren ineens drie nieuwe gezich ten voor de klas krijgen, verwacht Corstanje dat het ko mende schooljaar daardoor niet specifiek moeizaam zal verlo pen. „In tegendeel", zegt hij, „met de kwaliteiten die we nu krijgen, heb ik hoge verwach tingen voor De Knotwilg." De ouders van de basisschoolkin deren zijn onlangs op een infor matiebijeenkomst van de veranderingen op de hoogte ge steld. Raadsel Hoewel het aantal leerlingen ten opzichte van het voorgaan de jaar niet sterk is afgenomen, worden de maatregelen pas dit jaar genomen. Waarom het lerarenaantal niet eerder is teruggebracht, is voor Corstanje een raadsel. „De Ar chipel Scholen bestaan pas sinds augustus 1999. Voorheen ging de gemeente er over en ik weet niet waarom die dat niet gedaan heeft." (Advertentie) Hoor Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat een folder ver spreiden onder de bewoners van de Edelstenenbuurt om de on rust over de toekomst van hun nijkwegte nemen. Volgens wet houder P.M. Bruinooge (Volks huisvesting) zijn er de komende vijf a tien jaar geen plannen met debuurt. „We hebben daar geen geld voor", beklemtoonde hij dinsdagavond tijdens een infor matiebijeenkomst over de plan nen met het Stationsgebied. Een tekening in het masterplan had de bewoners de indruk gegeven dat huizen gesloopt moeten worden. De folder moet aan die onduidelijkheid een einde ma ken. van den Bout een aantrekke lijk gebied worden voor wonen én werken. De bewoners van de Edelstenenbuurt zijn daar furi eus over. In januari vorig jaar kwam de buurt in verzet en werd een handtekeningenactie opgezet. De onrust onder de bewoners is nog steeds niet weggenomen, bleek tijdens de informatiebij eenkomst. Bruinooge: „Bij het vaststellen van de Kwaliteitsat las 2030, waarvan het master plan deel uitmaakt, is voor een aantal wijken aangegeven waarop we verder moeten stu deren. We hebben toen al na drukkelijk gezegd dat we niet alles tegelijk kunnen aanpak ken. Vooruitlopend daarop heb ben we voor de Magistraatwijk en de Stromen wijk een leef- baarheidsonderzoek gehouden. Bewoners is gevraagd hoe zij dachten over hun wijk. Als we ooit in de Edelstenenbuurt een stap verder gaan, zullen we die zelfde lijn inzetten. We zullen mét de bewoners tot een geza menlijke oplossing komen." Busstation De informatiebijeenkomst was opgezet om de directe bewoners van het Stationsgebied (Loska- de, Maisbaai, Blauwedijk, Sta tionsstraat) een indruk te geven over de plannen. Naast het nieuw aan te leggen busstation, dat wordt gerealiseerd naast het NS-station, gaat het water schap Zeeuwse Eilanden zijn nieuwe hoofdvestiging bouwen. Voor de bouw wordt het Kanaal door Walcheren een stukje ver smald. Het hoofdkantoor wordt dertig meter breed, bijna hon derd meter lang en 24 meter hoog. Onder en tussen het wa terschapsgebouw en het nieuw te bouwen stadskantoor, dat komt te liggen tegenover de ui terste hoek van het Maisbaaige- bied, komt een nieuwe parkeer garage waarin plek is voor driehonderd auto's. Het nieuwe stadskantoor wordt tachtig me ter lang, twintig meter hoog en iets smaller dan het water schapskantoor. De ruimte tus sen het stadskantoor en het waterschapskantoor wordt wandelpromenade. „Het is ab soluut niet de bedoeling om één front langs het kanaal te. bou wen", verzekerde stedebouw- kundige J. van den Bout. Ter hoogte van dansschool Jan vier komt een nieuwe fietstun- nel onder het spoor, die het Sta tionsgebied moet verbinden met de Edelstenenbuurt. De ou de tunnel wordt minder ge schikt gemaakt voor fietsers. Voor minder-validen komt er een lift. Op de plek van het oude busstation aan de Loskade wil de gemeente een horecavesti- ging inclusief terras met uit zicht op het kanaal. Nog dit jaar - Bruinooge denkt aan het vierde kwartaal - wordt een begin gemaakt met een be tere ontsluiting van het P&R- terrein op de Schroeweg en het verleggen van de Kanaalweg tussen het NS-station en het Shell-benzinestation op de hoek van de Kleverskerkseweg. Ook dit jaar nog wordt begon nen met de bouw van het nieuwe busstation. Haast is geboden, omdat de gemeente Middelburg anders subsidie van het rijk misloopt. In 2001 staan de bouw van de parkeergarage, het wa terschapskantoor en het stads kantoor op de planning. Vanaf vrijdag ligt het ontwerp- bestemmingsplan ter inzage bij de Dienst Stadsontwikkeling aandeVlissingsestraat. Belang stellenden kunnen tot 20 juli schriftelijk reageren. In het masterplan Stationsge bied zijn grote delen van de Edelstenenbuurt en de Segeers- s'ingel in bruin aangegeven. Vol gens een begeleidend kadertje staat dat voor 'reconstructiege bied'. Op termijn kan de Edel stenenbuurt volgens steden bouwkundig bureau Palmboot OOST-SOUBURG - De com mandant van de stadsgeweste lijke brandweer, R. Maljaars, heeft dinsdagavond met enig ceremonieel de tijdelijke nood post aan de Ritthemsestraat in Oost-Souburg geopend. Deze nevenpost beschikt over één tankautospuit. Momenteel zijn twaalf vrijwilligers inzet baar, maar dat aantal moet bin nen afzienbare tijd groeien naar 25 man, aldus A. J. te Paske, of ficier van dienst van de stadsge westelijke brandweer. De post bestaat nu nog uit een schuur en een kantoorcontainer, maar het is de bedoeling dat binnen drie jaar een permanent onderko men wordt gebouwd. Omdat de vrijwilligers allen in de directe omgeving wonen, kunnen de opkomsttijden worden beperkt tot 3 a 4 minuten. Het is de be doeling dat de post wordt inge zet voor Oost-Souburg en het nabijgelegen Sloegebied. OOSTKAPELLE - De So What Jazzband geeft 24 juni een twee uur durend concert bij camping Ons Buiten aan de Aagtekerkse- wegin Oostkapelle. De speciaal voor de band geschreven aran- gementen bevatten naast jazz- idassiekers, ook bewerkingen van bekende popklassiekers en latin- en rocksuccessen.Het op treden begint om 19.30 uur. De brandweer haalt het brandende hooi van de aanhanger om het vuur snel te kunnen doven. door Margreeth Ernens VLISSINGEN - Een serie brandjes in de omgeving van de Sloeweg in Vlissingen heeft de brandweer dinsdagavond enke le uren beziggehouden. Omdat de brand jes steeds met kleine tussenpozen ont stonden in dezelfde buurt wordt brand stichting vermoed. De brandweer rukte voor het eerst rond twintig over zeven met een tankauto spuit uit voor een schuurbrandje in de Hendrick Vroomlaan. In het schuurtje was wat huisraad en wat papier opgesla gen, dat verloren ging. Omdat het dak as best bevatte zette de brandweer zo'n driehonderd meter rondom het schuurtje af. Het gebouwtje werd flink natgespo ten om verspreiding van de asbestdeel- tjes tegen te gaan. Vandaag zal de afde ling milieuzaken van de gemeente Vlis singen een gespecialiseerd bedrijf in schakelen om het asbest op te halen. De schade bedraagt vermoedelijk ongeveer twintigduizend gulden. Terwijl de brandweer nog met deze brand bezig was werd om twintig voor acht alarm geslagen voor een hooibrand in de nabijheid. Bij de marechausseeka zerne aan de Govert Flincklaan werd de gehele dag gehooid. Een van de tractoren stond met panne, toen het hooi in de aan hanger vlamvatte. De brandweer denkt dat het vuur is aangestoken. De aanhan ger werd door het vuur totaal vernield. De schade beloopt zeker dertigduizend gulden. De brandweer, die met twee tankautospuiten was uitgerukt, was tot foto Ruben Oreel half tien bezig het vuur te doven. Rond half negen, toen een deel van de brandweerlieden op de terugweg naar de kazerne was, ontstonden ook elders brandjes in de omgeving. Op enkele veld jes aan de Sloeweg en het bunkerterrein aan de Govert Flinckweg moest een tankautospuit van het korps Middelburg aan de slag om het vuur te doven. Officier van dienst A. J. te Paske van, de stadsge westelijke brandweer denkt dat de brandjes het werk van kwajongens zijn geweest. Omroep vandaag 2xHET KLOKJE 0 jaar 09.00 - 10.00 uur: 0 Muziek door de Week 12.00 - 13.30 uur: Omroep Zeeland Nieuws 13.30 - 14.00 uur: 0 Klantenservice 17.00 - 18.30 uur: Omroep Zeeland Nieuws 18.30 - 20.00 uur: 0 Nieuwenhuize Jeroen Nieuwenhuize 23.00 - 00.00 uur: 'n Uurtje Bert Bert van Leerdam 7,ek ..and TELEVISIE Deze hebt u nog tegoed... De programma's: 07.00 - 09.00 uur: Omroep Zeeland Nieuws 10.00 - I 1.00 uur: Kanaalstraat 64 I 1.00 - 12.00 uur: 'n Uurtje Bert 20.00 - 23.00 uur: Des leeuwen forschen stem het alternatieve commentaar bij Nederland - Frankrijk Ook de tv viert het mee. Blijf bij uw toestel! g f Radio Vandaag is het de langste dag en Omroep Zeeland j viert zijn 10-jarig bestaan. Een etmaal lang opmerkelijke programma's. 14.00 - 16.00 uur: Muziek in Bedrijf 16.00 - 17.00 uur: Muis Leeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19