Negen miljoen voor betere zorg Drie moties voor oplossing bestuurscrisis Middelburg Inbrekers gaan er vandoor met nieuwe autobrug Vroeg op weg naar het vaste stekkie Werkstraffen voor mishandeling Ontuchtpleger moet smartengeld betalen Provincie investeert in aanpak werkdruk indicatie organen Maand cel voor bedreiging 0 Uw telefoonnummer blijft hetzelfde. 0 U sluit geen nieuw abonnement af, want u behoudt uw huidige KPN-abonnement. 0 Meer dan de lagere gesprekskosten hoeft u bij ons niet te betalen. via www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602. Politie pakt dronken snorfietser zeeuwse almanak Lak 4 PZC woensdag 21 juni 2000 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur trekt de komende drie jaar negen miljoen gulden uit voor het oplossen van knel punten in de zorg. Volgens gede puteerde G. de Kok (PvdA, zorg) moet vooral de werkdruk wor den verlicht bij de indicatieor ganen die bepalen wie welke hulp nodig heeft. Voor de hulp verlening zelf stelt het Rijk vol doende geld beschikbaar. Gedeputeerde Staten (GS) heb ben dinsdag de twintig miljoen gulden verdeeld die de provin cie over heeft. De zorg wordt met negen miljoen rijkelijk be deeld. „We brengen evenwicht in de begroting tussen de harde kant van het beleid, infrastruc tuur en economie, en de zachte kant, de zorg", verklaai-de gede puteerde D. Bruinooge (PvdA, financiën). De Kok toonde zich een tevre den man. ,,In het begin van onze 'regeerperiode hebben we afge sproken de sociale kant van ons beleid meer inhoud te geven. Dat gebeurt nu." Het extra geld wordt ingezet om geestelijk en lichamelijk gehan dicapten, ouderen, verslaafden en mensen in geestelijke nood de 'hulp te geven die ze nodig heb ben. „Het Rijk verstrekt het geld dm de zorg daadwerkelijk te 'kunnen verlenen. We doen ons zelf echter te kort als we de wachtlijsten bij de indicatieor- ganen niet wegwerken", legde De Kok uit. Impuls Verder krijgt de ouderenzorg een nieuwe impuls, voorspelde .De Kok. „Ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig wo nen en eventueel zorg aan huis hebben. Dat heeft al geleid tot de bouw van woonzorgcom plexen. Dat kunnen we nu extra stimuleren." De Kok vertrouwt erop dat het sociale-zorgbeleid langer mee- MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Goes is dinsdag in Mid delburg conform de eis veroor deeld tot een maand gevange nisstraf en 750 gulden boete. De Goesenaar had november vorig jaar een man bedreigd toen hij geen heroïne van hem kreeg. Daarnaast gooide hij 20 januari dit jaar in Goes met een trottoirtegel twee ruiten in van een woning aan de Wilson- straat. Zijn 24-jarige mededa der, met wie hij samenwoont, ;kreeg voor zijn aandeel in de vernieling 300 gulden boete. gaat dan de negen miljoen die tot 2004 beschikbaar is. „We zullen bewijzen dat dat geld goed wordt besteed en dat er structureel meer nodig is. Dan zal de provincie er na 2004 ook geld voor overhebben." De miljoenen die GS gisteren konden verdelen, komen voor een deel uit de winstuitkering van Delta Nutsbedrijven. Het college had daarover al afge sproken dat de helft aan infra structuur en de helft aan econo mie zou worden besteed en dat gebeurt ook, zei Bruinooge. Zo gaat volgend jaar 4,3 miljoen naar fietsvoorzieningen en ver keersveiligheid. Die investeringen waren op de lange baan geschoven omdat de renovatie van de Zeelandbrug miljoenen duurder uitviel. Bruinooge: „Dat zetten we hier bij recht." Voor een strategische visie op de toekomst van de provincie komt in 2001 bijna 1,3 miljoen gulden vrij. GS willen zo veel mogelijk burgers, bedrijven en instanties hun zegje laten doen. Een extern bureau helpt bij het trekken van de conclusies en het formuleren van een visie. Volstrekt uniek noemde Bruin ooge een contract dat met de Hogeschool Zeeland wordt ge sloten om studenten projecten te laten opzetten om jongeren te informeren over de provincie en de politiek. Dat kost 115.000 gulden. Verder wordt een bus gekocht (180.000 gul den) die met informatie over Zeeland en over de strategische visie door de provincie gaat rij den. Het milj oen dat het Zeeuws Mu seum niet krijgt omdat de sa menwerking op het gebied van beeldende kunst met de ge meente Middelburg niet door gaat, wordt door GS betaald. Het provinciebestuur had al een miljoen toegezegd voor verbete ring van de toegankelijkheid van het museum. Zoals Bruinooge reeds aankon digde in de vergadering van Provinciale Staten, wordt 2,1 miljoen gulden bewaard tot het najaar. Dan zijn enkele beleids nota's klaar over bijvoorbeeld duurzame energie, integraal veiligheidsbeleid en cultuur. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Rond half tien beginnen ze te komen, de strandgasten. De ouderen altijd het eerst. Ze halen hun parasolletje en ligstoelen uit de strandcabines of dalen met hun klapstoeltje onder de arm de trap af. Badmeester Albert Dijkstra ziet ze jaar in, jaar uit rond hetzelfde tijdstip naar hun vaste stek gaan. „Je kunt er de klok op gelijk zetten.En als het favoriete plekje niet vrij is, dan is het chagrijn groot. Sommigen gokken dan op de autoriteit van de badmeester: „Meneer, kunt u die Duitsers niet weghalen, die zitten op mijn plekje!" Dijkstra doet er niets aan. Duitsers hebben ook rechten, tenslotte. Maar toeristen waren er gisteren nog niet. Deze zomer dag was het strand van de Zeeuwen. Tentje opzetten, parasolletje richten. Goed tegen de zon in, daar mag best een kwartier over gedaan worden. Het kan heel lang duren voor ze echt zitten, maar dan zitten ze ook eerste rang, op het gemakje kijken hoe de gezinnetjes arriveren. Het verkleedwerk, gehannes met handdoe ken, het uitgebreide smeren, het ingraven van flessen of het zorgvuldig positioneren van de koelbox. Warm was het, de afgelopen dagen. Soms stijgt dat naar het hoofd. Kinderen moeten niet te veel jengelen, want Advertentie (ff Geef uw naam, adres en telefoon nummer door. 0 U behoudt uw eigen telefoontoestel. <0 Technische ingrepen zijn niet nodig, dus u merkt er verder niets van. 0 U ontvangt van Tele2 maandelijks een gratis gespecificeerde rekening. 0 U profiteert van lage tarieven zowel nationaal als internationaal en naar mobiele nummers. 0 U belt nu op de meest makkelijke manier tegen de allerlaagste tarieven, zonder dat u daarvoor een code hoeft in te toetsen. door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad heeft drie moties klaarliggen om uit de be stuurscrisis te komen. Alleen voor het vertrek van burge meester L.H.B. Spar van dei- Hoek is een meerderheid te vin den. De raad komt donderdag in een extra vergadering bijeen, nadat de vier wethouders het vertrou wen in de burgemeester hebben opgezegd. De 29 leden tellende gemeenteraad is op één na vol tallig. A.H. Rots van Christen- Unie ontbreekt. Rots ligt in het ziekenhuis. Hij is aan de bete rende hand, maar onvoldoende hersteld om naar het stadhuis te komen. CDA-raadslid Y. Bre- kelmans-Pijnenburg breekt haar vakantie in Spanje af om de vergadering bij te wonen. De stem van Brekelmans is niet no dig om een motie van wantrou wen tegen de burgemeester aan een meerderheid te helpen. Een motie van wantrouwen is één van de drie mogelijkheden die morgen worden aangedra gen om uit de bestuurscrisis te komen. De andere varianten die aan de orde komen zijn het ver trek van het voltallige college van burgemeester en wethou ders en een afkoelingsperiode waarin tijd is voor een bemidde- lingspoging. Een motie van wantrouwen kan op een meerderheid rekenen, Zestien van de 29 raadsleden willen af van Spar van der Hoek. Voor de motie zijn WD (vier stemmen), AOV/Unie55+ (twee), vijf van de zes leden van de CDA-fractie, wethouder L. Luitwieler van ChristenUnie en de oppositiepartijen Sociaal Democraten Middelburg (2) en D66 (2). Zekere tegenstemmers lijken CDA'er W. Bezemer ('Ik vind dat niet alle wegen zijn be wandeld om de problemen op te lossen'), PvdA (4), SGP (4) en GroenLinks (2). Fractievoorzit ter J. Siereveld van Christen- Unie laat zijn stemgedrag af hangen van het weerwoord van de burgemeester en de moge lijkheid die de wethouders openlaten voor een bemidde lingspoging. Voltallig college GroenLinks dringt aan op het vertrek van het voltallige colle ge van burgemeester en wet houders. Mogelijk met uitzon dering van PvdA en D66 bestaat voor deze variant geen steun. Een derde mogelijkheid, die volgens hardnekkige geruchten wordt voorbereid door PvdA- fractievoorzitter B. de Reu, is een pas op de plaats. De burge- door Frank de Klerk DEN HAAG - Voor een mishan deling in discotheek 't Karre- wiel in Koudekerke zijn een 44- jarige Middelburger en zijn 27- jarige vriendin uit Middelburg gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof allebei veroordeeld tot een werkstraf. De Middelburger moet in plaats van een celstraf van twee maan den honderd uur onbetaalde ar beid verrichten. Daarnaast moet de man zijn slachtoffer een bedrag van 1524 gulden beta len De vrouw komt er met zestig uur werken en betaling van 1444 gulden schadevergoeding vanaf. De straf voor de Middelburger is lager dan de eis van advocaat- generaal bij het gerechtshof, A. vah der Schans. Deze voi-derde een celstraf van drie maanden en betaling van de schadever goeding. Tegen de vrouw was een boete van duizend gulden, twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en betaling van de schadevergoeding geëist. De twee kregen het op' 9 novem ber drie jaar geleden om drie uur 's nachts op de dansvloer aan de stok met de ex-vriendin van de Middelburger en haar nieuwe vriend. Daarbij ging het er heet aan toe. De nieuwe vriend werd door de Middelburger tegen de grond geslagen. Zij vriendin reageerde zich af door de ex- vriendin een pluk haren uit het hoofd te trekken. Daarvoor werd de man door de politierechter in Middelburg tot twee maanden cel veroordeeld en de vrouw tot een maand voorwaardelijk. Zij tekenden beiden hoger beroep aan omdat zij onschuldig zouden zijn. De twee zeggen juist door de ver meende slachtoffers aangeval len te zijn. door Michelle Koek KAPELLE - Automonteur J. H. den Dekker uit Goes schrok zich helemaal wezen loos toen hij tweede pink sterdag zijn nieuwe loods be trad op industrieterrein Smokkelhoek in Kapelle. Hij had voor het pinksterweek- einde een spiksplinternieu we autobrug laten monteren en die bleek nu te zijn gesto len. Een schadepost van ruim twaalfduizend gulden. Voor een eenmanszaakje als dat van Den Dekker een magi straal bedrag. Om zijn brug terug te krijgen, looft de monteur in samenwerking met twee ondernemers een beloning van drieduizend gulden uit. Den Dekker is aangeslagen. Hij voelt zich machteloos en verschrikkelijk belazerd. Het liefst gaat hij op zoek naar zijn brug, maar waar moet hij zoeken? Het meest wrange vindt hij dat zijn nieuwe loods van de grond tot aan het dak is opgebouwd uit gebruikte materialen. Zelfs de bestrating naar zijn bedrijf is aangelegd met ge recycled materiaal. Het enige nieuwe object in zijn bedrijf was de brug, want een Gemi ni 30ET is tweedehands niet te koop. Om het drama com pleet te maken, was de brug ook nog niet verzekerd. De dag na zijn ontdekking had Den Dekker een afspraak met een verzekeringsagent. De automonteur is nog steeds vol ongeloof over zijn ver dwenen brug. „De dieven hebben de brug vakkundig gedemonteerd", zucht hij. „Ze hebben geen moertje achtergelaten." Den Dekker spreekt over daders, omdat het demonteren van een brug van maar liefst zevenhon derd kilo veel tijd in beslag neemt. De klapper op de vuurpijl is dat de brug in Den Dekkers eigen aanhangwagen is ver voerd. Die is hij dus ook kwijt. Daarnaast zijn nog en kele boormachines en klein gereedschap meegenomen. Van de politie kreeg de auto monteur te horen dat hij zijn brug waarschijnlijk nooit meer terugziet. Den Dekker wil het er echter niet bij laten zitten. Vandaar een beloning van drieduizend gulden voor degene die hem zijn brug te rugbezorgt. Voorlopig plaatst hij de brug uit zijn oude bedrijf in de nieuwe loods. „De klap kom ik wel weer te boven, maar voor ik weer een nieuwe brug kan plaatsen, moet er eerst een pot geld op de bank staan." En die pot met geld heeft hij voorlopig niet, want aanko mende maandag laat hij in zijn loods een duur alarmsys teem aanleggen. „Wie dan nog het lef heeft om bij mij iets te stelen, staat op de film. Dit geintje gebeurt me geen tweede keer." GROEDE - Een 29-jarige man uit Groede is dinsdagochtend om half één aangehouden in de Voorstraat in zijn woonplaats, omdat hij onder invloed op een snorfiets reed. De man had drie keer zoveel gedronken als toegestaan. Hij kreeg een dagvaarding en een rijver bod van acht uur. een oorvijg valt bij deze temperaturen net iets sneller. Of je geeft een paar gulden voor een ijsje natuurlijk, ben je ook van het gezeur af. De badmeester blijft discreet op afstand. Hoogstens ad viseert hij deze of gene fanatiekeling om eens de scha duw op te zoeken. Of hij maakt voorzichtig een slapende moeder wakker, als het babietje ernaast rood begint aan te lopen. Gisteren waren er weer veel kwallen. Albert Dijkstra heeft heel wat pijnlijke plekken behandeld. Verder viel het, gezien de warmte, alleszins mee. Geen verwondingen en geen zonnesteek. En kwallen? Die heb je overal. foto's Ruben Oreel meester en de wethouders moe ten opnieuw rond de tafel gaan zitten. En dat allemaal onder leiding van een onafhankelijk voorzitter. Die is overigens al gevonden in de persoon van L. Markenstein van Bureau Beren schot. Voor de derde variant, die eerder deze week ook is geop perd door commissaris van de koningin W.T. van Gelder, be staat enige steun. SGP, de dissi dente CD A'er Bezemer en Chris- tenUnie-voorman Siereveld kunnen er uitstekend mee uit de voeten. De overige partijen wij zen deze mogelijkheid af. Vol gens hen is het te laat voor een bemiddelingspoging. PvdA'er De Reu wilde gisteren niet voor uitlopen op de inzet van zijn partij tijdens de raadsvergade ring. Het voltallige college heeft dinsdag ondanks de verstoorde verhouding 'gewoon verga derd'. Volgens wethouder Luit wieler zijn enkel lopende zaken behandeld. „Over nieuw in te zetten beleid is niet gesproken." Spar van der Hoek was 's avonds aanwezig bij de commissie Al gemene en Bestuurlijke Zaken. Andere verplichtingen, zoals de opening van het Zeeuws Archief en het startschot voor een wijk- opruimdag in Middelburg-zuid, heeft hij afgezegd. Minister De Middelburgse bestuurscrisis trekt inmiddels tot ver over de provinciegrens de aandacht. Minister De Vries van Binnen landse Zaken wordt door het kabinet van de commissaris van de koningin voortdurend op de hoogte gebracht van de ontwik kelingen in de Zeeuwse hoofd stad. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 63-jarige inwoner van Ellewoutsdijk is dinsdag in Middelburg wegens het plegen van ontucht met twee minderjarige meisjes veroor deeld tot 140 uur dienstverle ning en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Daarnaast moet de verdachte aan elk van de slachtoffers3.500 gulden smartengeld betalen. Nadat het ene meisje in 1998 aangifte had gedaan, besloot het andere slachtoffer ook naar buiten te treden. De man dwong de toen veertienjarige puber in 1985 in zijn toenmalige woon plaats Hoedekenskerke seksue le handelingen te ondergaan. De meisjes kwamen regelmatig bij de verdachte en zijn vrouw over de vloer. Voor de een was hij haar oom, de ander noemde hem opa. De verdachte gaf toe dat er een alcoholprobleem speelde, maar kon zich niet voorstellen dat hij aan de meisjes had gezeten. Die overtuiging had officier van jus titie J. Groen wel. Hij achtte aanranding en ontucht bewe zen. „Zelden heb ik een verweer van een verdachte zo weinig overtuigend gezien. Hij zit hier alleen maar de slachtoffers zwart te maken, terwijl de aan- geefsters zeggen dat hij door zijn drankgebruik niet meer wist wat hij deed." Groen eiste zes maanden cel, waarvan de helft voorwaardelijk. De 7.000 gulden smartengeld vond hij toewijsbaar. Volgens de verdachte zou bij het eerste slachtoffer de jaloezie op haar zuster, die de lieveling van zijn vrouw was, een rol hebben gespeeld. „Door jaloezie en domheid heeft ze aangifte ge daan. Geloof me: er is vijftien jaar geleden niets gebeurd", zei hij. Het tweede slachtoffer kwam regelmatig paardrijden bij haar 'opa'. In april '98 vergreep hij zich aan haar. „Hij stak zijn hand in mijn broek", verklaarde het slachtoffer. De verdachte sprak die beschuldiging tegen. „Bij het paardrijden hebben ze tegenwoordig een strakke rij broek aan. Hoe wil ik dan met mijn hand aan haar vagina kun nen zitten?" Volgens raadsvrouw J. Jansen hadden de meisjes geprobeerd haar cliënt en zijn vrouw een hak te zetten. „Het is in beide gevallen niet geloofwaardig. Er is één positieve wending: hij drinkt niet meer." Jansen vroeg om vrijspraak. Politierechter J. Begheyn vond beide ontuchtgevallen overtui gend bewezen. Hij vonniste conform de eis, met dien ver stande dat de drie maanden cel werden omgezet in 140 uur werkstraf. Een nieuwe baan met prach tige vooruitzichten én een gloednieuwe leasebak, de Zierikzeese man is er zéér mee ingenomen. Voorbij zijn z'n financiële zorgen, afgelo pen is het met het voortdu rende gehannes met zijn zo- veelstehands Japanner, die meer in de garage dan voor zijn woning stond. Gisteren arriveerde hij met z'n fraai glanzende lease-au to op z'n echtelijk adres. En het moet gezegd: ook zijn echtgenote was een en al be wondering. Innig omstren geld stonden zij er naar te kij ken. Tot hij, oh schrik, de stoffelijke resten van een paar platgevlogen vliegen op de motorkap ontdekte. Haas tig begaf hij zich naar de schuur, diepte wat poetsmid delen op en zocht naar een spons met groot reinigend vermogen. Hij vond er een, zo eentje die ook wonderen ver richt als het fornuis van vet tigheden ontdaan moet wor den. Met krachtige armbewegin gen ging hij aan de slag. De vliegen vlogen eraf. De lak ook; de motorkap oog de spoedig alsof Sjoukje Dijkstra er in haar beste ja ren een pirouetje op had ge draaid. Tot diep in de avond is hij doende geweest de krassen enigszins onzichtbaar te ma ken. Dat is slechts gedeeltelijk ge lukt. En hij hoopt nu nog maar één ding. Dat zijn baas er lak aan heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17