Kamermuziek in het groot Bernadette in musical Bi B; Muziek Theater B 13 Heer Hendrik sluit het seizoen af Zeeuws Orkest op bijzondere locaties zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina M. tlm 27juni WOENSDAG Zomeravondconcert Zomeravonconcert in kader van Kunstschouw Westerschouwen. Met het vocaal ensemble Quolibet en het kamerkoor Bon Ton. Hervormde Kerk, Haamstede, 20.30 uur Hoe Dïdgerïdoo Groep Goanna Dreaming luistert de midzomernacht op. De groep Goanna Dreaming van de Zeeuwse Muziekschool bespeelt de didgeridoo tijdens de midzomernacht. Zeeuws Biologisch Museum, Oostkapelle, 22.00 uur DONDERDAG Zontermuziek Oost-Souburg beleeft een avond vol zomermuziek. Met muziekvereniging Vlijt en Volharding, de koninklijke harmonie Ons Genoegen, de Zeeuse accordeonvereniging Concertina en de Jambaygroep Rondomtrom van de Zeeuwse Muziekschool. De avond wordt besloten met Doorbraak, een muzikale verrassing onder leiding van Dies Ie Due. Karolingische Burg, Oost-Souburg, 19.15 uur I Muziekfeest Het tweede Internationale Muziekfeest in Middelburg. Werk van Van Beethoven, Theo Loevendie en Schubert. Burgerzaal, Middelburg, 20.00 uur Zomeravondconcert Eerste zomeravondconcert van dit seizoen gegeven in Zoutelande. Optreden van Vocaal Ensemble Sint-Laurens (VES). Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur Kaaiconcert Het Kaaiconcert wordt gegeven op een aangekleed en verlicht ponton. In totaal 120 musici brengen zowel klassieke als populaire werken. Haven, Veere, 21.00 uur VRIJDAG Saffloer 41 Het ensemble Saffloer met muziek uit de 15de en 16de eeuw. De titel van het programma luidt Nobili Spettatori. Kloostergang Abdijcomplex, Middelburg, 20.00 uur ZATERDAG Brassband Optreden Regionale Brassband Waterland-Westfriesland. 's Middags wordt gespeeld tijdens het Middelburgse Brassband Festi val en 's avonds geeft de brassband een concert in in Zoutelande. Markt, Middelburg, 14.20 uur Langstraat, Zoutelande, 19.30 uur Grupo Musical Mó Het ensemble Grupo Musical Mó zorgt voor Portugese melancholie. Het merendeel van de muziek komt van de Portugese gitarist Luis de Sousa en Eveline Satink verzorgt de zang. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Muziekfeest Tweede Internationale Muziekfeest in Middelburg. Werk van Saint-Saens en Tibor Harsanyi. Condercertzaal, Middelburg, 15.00 uur Herïen Wieringa Herien Wieringa inloopconcert Kunstschouw Westerschouwen. Corneliuskerk, Noordwelle, 15.00 uur Rock around the Bridge Negende editie Festival Rock around the Bridge. Hoofdact is de Nederlandstalige band Tröckener Kecks. Zie de voorpagina van dit katern. Festivalterrein, Sas van Gent, 17.30 uur Junior Band De Junior Band van de Zeeuwse Muziekschool geeft een concert. Band bestaat uit jongeren van 10 tot 14 jaar en brengt een repertoire van bekende melodieën ten gehore. Leiding L.M. Beverini. Camping Ons Buiten, Oostkapelle, 18.30 uur Koorconcert Het koor Vox Jubilans uit Waddinxveen en het gemengd koor Sursum Corda uit Middelburg geven een koorconcert. Op het programma staat geestelijke muziek. De begeleiding is in han den van organist Jan Mulder. Nieuwe Kerk, Middelburg, 19.30 uur Maranatha 200© Het koor Maranatha 2000 treedt voor de vierde keer op in Yerseke. Het koor staat onder leiding van Bert Moll uit Lelystad, die tevens de koorzang en de solist Peter Kits aan de piano begeleidt. Hervormde Kerk, Yerseke, 19.30 uur Engeneering Band In het kader van 100-jarig jubileum van de Domburgse brassband Apollo treedt de Dutch Civil Engeneering Band op. De leden van dit orkest, dat vroeger bekend stond onder de naam We- genbouwkapel, komen uit heel Nederland en staan onder leiding van dirigent DickTheunissen. •De Parel, Domburg, 20.00 uur Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest luistert de Kadefeesten in Goes op. I Onder leiding van dirigent Joan Berkheimer worden werken van Mozart en Beethoven uitgevoerd. Kadefeesten, Goes, 20.00 uur Phil harmonisch Orkest Het Hoeksche Waards Philharmonisch Orkest verzorgt het eerste con cert van dit seizoen van de stichting Musi Voca. Leiding Arie Stolk. Werken van onder anderen Mozart, Brahms, Ravel. •Hervormde Kerk, Dreischor, 20.00 uur ZONDAG Koffieconcert In Sluis wordt een koffieconcert gegeven. Het Vocaal Ensemble St. Laurens (VES) zingt onder leiding van Hans van den Broeke a capella zowel klassieke als eigentijdse muziek. Stadhuis, Sluis, 11.00 uur Manhuistuin Muziekver. De Echo uit Wilhelminadorp in de Goese Manhuistuin. •Manhuistuin, Goes, 12.00 uur Renesse Swingt Verschillende Braziliaanse, Cubaanse en Afrikaanse bands treden op in Renesse in het kader van het thema Renesse Swingt. MetTogether Strong Salsa, Medicamento en Tubangisa. ■Centrum, Renesse, 13.00 uur Muziekfeest Tweede Internationale Muziekfeest in Middelburg. Werk van Sergej Rachmaninov, Sergej Tanejewen PeterTschaikovsky. •Burgerzaal, Middelburg, 20.00 uur 21 tlm 27 juni VRIJDAG I Heer Hendrik Toneelvereniging Heer Hendrik met een gevarieerde avond. Twee éénakters en het ensemble Domino en enkele ent're acts. Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.00 uur Lauw De cursisten van de van de amateurtheaterschool De Ambitie brengen deeindproductie Lauw van Jan Pool in première. Elf mensen hebben zich ingesloten. Mogen, kunnen of willen ze er niet uit? Katinka van den Dool regisseerde.. 'Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur. (Ook za. en zo.) Dogtroep De Dogtroep speelt de eerste try-out van de zomerproductie ONNO. In deze voorstel ling raken stadsbewoners door onverwachte gebeurte nissen tegen wil en dank op elkaar aangewezen. •Scheldeterrein, Vlissingen, 22.30 uur. (Ook ma. en di.) Cabaretnacht Voor de derde keer wordt de cabaretnacht gehouden. Zie de voorpagina van dit katern. •Stadsschouwburg, Middelburg, 22.30 uur woensdag 21 juni 2000 Aan de opzet van het Muziekfeest Middelburg, dat dit jaar voor de tweede keer plaatsvindt, heeft artistiek leider en altviolist Daniel Raiskin weinig veranderd. In vergelij king met vorig jaar heeft hij wel meer musici in Middel burg uitgenodigd, waardoor een aantal kamermuziek concerten in grote bezettingen kan worden gegeven. „Voor veel organisaties is het onbetaalbaar of onorgani- seerbaar bepaalde stukken uit te voeren. In het kader van het Muziekfeest lukt het ons wel." door Ernst Jan Rozendaal Vorig jaar verbleven vijftien gerenommeerde musici tien dagen in Middelburg om te re peteren en concerten te geven. Dit jaar is dat aantal verdub beld, maar blijft niet iedereen Saffloer Het ensemble vooroude muziek Saffloer neemt de bezoekers bij zijn optreden vrijdagavond (20 uur) in de kloostergang van de Middelburgse Abdij mee naar Italiaanse hoven en Franse kas telen. Het ensemble brengt er de sfeer van de Renaissance met een programma van gaillar- des, pavanes, madrigalen en chansons, zoals die voor hove lingen en ridders in de periode na de kruistochten ten gehore werden gebracht. Hetensemble Saffloer brengt in de Middel burgse kloostergang een bloemlezing van de mooiste voorbeelden. Hetconcert, geor ganiseerd door de Werkgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschapo der Wetenschappen, bevat een af wisseling van vocale en instru mentale muziek. De werken worden toegelicht, waarbij ook aandacht wordt besteed aan de instrumenten die worden be- speeld,zoals renaissance-blok- fluiten, kromhoorns, schalmei, ruispijpen, baspommer, slag werk en virginaal (een voorloper van het clavecimbel met een ei gen klankkleur). de gehele periode. Bij de mees te van de vijf concerten, die vanaf donderdag worden ge geven in de Burgerzaal van het Stadhuis, de Concertzaal en de Kloveniersdoelen, is het daar door mogelijk stukken uit te voeren die een flinke bezetting vragen. Zo wordt het octet ge speeld voor twee violen, altvi ool, cello, contrabas, klarinet, hoorn en fagot van Franz Schubert, het strijksextet van Peter Tschaikovsky en het oc tet voor vier violen, twee alt violen en twee celli van Felix Mendelssohn-Bartholdy. ,,De musici die naar Middel burg komen, bepalen welk programma we kunnen spe len", legt Raiskin uit. „Vorig jaar hadden we de wereldbe roemde klarinettist Wenzel Fuchs van het Berliner Phil- harmoniker erbij, dus hadden we veel klarinetstukken op het reprtoire. Dit jaar hebben we veel strijkers, dus ligt het ac cent op de strijkersmuziek. Het is een luxe dat we met zo veel musici kunnen werken. Als er straks meer mensen op het podium zitten, geeft dat een extra feestelijk gevoel. Net als vorig j aar is de diversi teit in het programma groot. Naast drie klassieke kamer concerten in de Burgerzaal, st'aat een kinderconcert ge pland in de Concertzaal en een jazzconcert met The Houdini's in de Kloverniersdoelen. „Het is noodzakelijk dat het festival voor alle mogelijke doelgroe pen openstaat", vindt Raiskin. „Mensen die naar het jazzcon cert komen, ontdekken daar misschien dat ze een paar da gen later ook naar een mooi klassiek concert kunnen en omgekeerd. Hetzelfde geldt voor ouders die kinderen bege leiden. Verder vinden we het Everdien Vermeulen en André Gijssel in een scène uit Veroor deeld. Voor de eerste keer houdt de toneelvereniging Heer Hen- derik vrijdag een avond ter afsluiting van het toneelsei zoen. Het programma onder de noemer Geen Idee in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskinderen vermeldt twee éénakters, een optreden van het Ensemble Domino en enkele ent're acts. door Frans Doeleman „We hebben het afgelopen sei zoen een vrij zwaar stuk ge speeld met als thema homofi lie en Wim Krüll gaat nu De bittere tranen van Petra von Kant regisseren, ook geen lich te voorstelling", verklaart voorzitter Hans Hüber van Heer Hendrik. DeBevelandse club probeert de laatste jaren het niveau te verbeteren. „Maar we moeten ook aan de dorpsgenoten denken die meer gesteld zijn op een vlotte avond. Vandaar deze luchtige afsluiting van het seizoen." Heer Hendrik speelt zelf de éénakter Veroordeeld van Felix Mitterer. Wim Riem ens regisseerde Everdien Vermeu len, André Gijssel en Ada de Feiter in dit stuk dat zich af speelt in de gevangenis. De ge legenheidsformatie Stichting Hendrikje brengt de geestige éénakter Moederfiguur van Alan Ayckbourn, waarin een sloofje de manier waarop zij haar kinderen behandelt ook toepast op de buren. Anneke van Jaarsveld, Rieke Goede- gebuur en Hans Hüber werden geregisseerd door Josien de Graaf. Beide éénakters waren in mei ook te zien tijdens het Eénak- terfestival van het ZCA in Zie- rikzee. Het Ensemble Domino, dat een vorm van traditioneel cabaret te zien geeft, was daar eveneens te beluisteren. Renée van Brakel, die verantwoorde lijk is voor de .composities, zingt en speelt gitaar en viool, Frens Vossen is te horen op contrabas en Bert van den Ou den, naast zang, op gitaar. Ze brengen liedjes uit het nieuwe programma Geen Idee, die ge schreven werden door Jan Burggraaf. Tenslotte wordt de avond op geluisterd door enkele ent're acts met Addie van de Walle, Anke Hüber, Jeannette Becu, Jacco van de Pol en Hans Hü ber. „Het zijn wat gekke stuk jes die we al eens tijdens Ko ninginnedag in Goes hadden gedaan. Het is puur toeval dat ze inhoudelijk betrekking hebben op de éénakters. Maar meer zeg ik er niet over, want dan is de verrassing eraf", be sluit Hans Hüber. De toneelavond in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskinderen begint vrijdag om 20.00 uur. Het Muziekfeest Middelburg in 1999. belangrijk dat het muziekfeest ook een enigszins educatief karakter heeft. Je moet probe ren je toekomstige luisteraars te ontwikkelen. We wilden zelfs nog een concert met een orkestbezetting geven, maar dat bleek financieel niet haal baar." Veel van de musici die vorig jaar aanwezig waren, zijn ook dit jaar van de partij. Dat te kent hun enthousiasme, aldus Raiskin. „Velen geloof den vo rig jaar niet dat het de eerste editie van het festival was. De ontvangst, de belangstelling en de locaties zijn heel goed bevallen. Dat is in de muziek wereld gaan doorwerken. De mond-tot-mond-reclame gaat daar snel. In Nederland be staan, anders dan bijvoor beeld in Duitsland, niet zoveel Artistiek leider en altviolist Daniel Raiskin. van dergelijke festivals. Delft, Groningen, Zeist misschien, dan heb je het gehad. Dus veel musici, ook uit het buitenland, wilden graag komen spelen. Daardoor heb ik dit jaar zelfs mensen uitgenodigd die ik persoonlijk niet ken. Die had den van anderen gehoord dat het zo leuk was en zagen aan de deelnemerslijst dat het niveau hoog is." Raiskin was vorig jaar tevre den over de publieke belang stelling, maar vindt dat dat nog beter kan. „Het liefst zou ik op een gegeven moment moeten zeggen: 'Helaas, het is uitverkocht.' Ik denk dat het publiek vorig jaar nog wat voorzichtig was. Zo zijn wij Nederlanders. Nu blijkt dat het Muziekfeest opnieuw is georganiseerd, verwacht ik mensen die vorig jaar van an deren hebben gehoord hoe leuk het was." Hij denkt niet dat het EK Voet bal roet in het eten zal gooien. De altviolist heeft bij de plan ning goed opgelet geen concer ten te plannen op dagen waar op het Nederlands Elftal eventueel zou kunnen spelen. „Ik heb met het wedstrijd schema in de hand zitten puz zelen. Als er andere wedstrij den zijn, zal het publiek een keuze moeten maken. Ik hoop dat veel mensen voor de mu ziek kiezen. Zelf weet ik beter dan wie ook hoe dat werkt. Ik haast me na afloop van con certen vaak naar mijn auto om op de radio de uitslag van een wedstrijd te horen." Internationaal Muziek feest Middelburg: do. 22 ju ni, za. 24 juni, ma. 26 juni, wo. 28 juni en do. 29 juni; locaties: Concertzaal, Bur gerzaal en Kloveniersdoe len. Bernadette Soubirous was een doodgewoon meisje. Doch ter van een dagloner, voorbestemd, zo leek het, voor een onopvallend leven. 10 februari 1858 (Bernadette was veertien jaar) was haar laatste dag als Gewoon Meisje. door Marijke IMijboer Misschien heeft ze daar later nog wel eens stiekem naar te rugverlangd. Want een dag la ter veranderde alles. Op de elf de zocht ze met haar zusje Toinette en vriendinnetje Jeanne naar brandhout. Ber nadette hoorde een zacht ge ruis en keek op. In de grot van de rots Massabielle zag ze een dame in het wit. Geschrokken greep ze naar haar rozenkrans. De dame sloeg een kruis en verdween. Dit was de eerste van achttien verschijningen die Lourdes op z'n kop zetten en uiteindelijk leidden tot een nimmer afla tende stroom bedevaarten. Een groep Nederlandse jonge ren die al jaren zieke pelgrims naar Lourdes begeleidt, heeft een musical in elkaar gezet over het leven van Bernadette. Ze voeren hem deze maand twee keer op in Nederland, en op 15 juli spelen ze het verhaal speciaal voor de pelgrims in de Bernadettekerk in Lourdes, vlakbij de grot waar het meisje Maria zag. De Rotterdamse Marieke Huijbers (30) speelt de hoofd rol. Ze is rayonmanager van een farmaceutisch bedrijf en zingt in haar vrije tijd in een koor. Ter voorbereiding op haar rol leest ze een dikke pil over de in 1933 heilig ver klaarde Bernadette Soubi rous. „Ze was een heel naïef, vrolijk, optimistisch meisje. Heel gewoon menselijk", is Mariekes indruk. „Ze dacht zelf dat ze was uitverkoren omdat ze 'niks' was." Met de wonderbaarlijke kant van het verhaal heeft Marieke iets meer moeite. „Ik heb zelf een bèta-studie gedaan, en kan me de verschijningen moeilijk voorstellen", vertelt ze. „Maar zij was er heel zeker van; ze is vaak verhoord en vertelde telkens consequent hetzelfde verhaal." Bernadette noemde de ver schijningen 'Aquero' (het), en zo heet ook de musical. Een kleine honderd mensen wer ken eraan mee. „Ik denk dat we het voor een amateurgroep heel professioneel hebben aangepakt", zegt Marieke. Met het entreegeld van de drie Nederlandse voorstellingen hoopt de speciaal opgerichte stichting Aquero de bedevaart van een aantal zieken te kun nen betalen. De musical 'Aquero' wordt op 24 en 25 juni in totaal drie keer opgevoerd in De Bussel in Oosterhout. Voor kaarten bellen met Cora Bartels, 0297-521487. Meer informatie over de voor stelling: www.aquero- .home.dhs.org Scène uit de musical Aquero over het leven van de heilige Bernadette. Het zijn bijzondere locaties, waar zich de komende weken de drie zomerconcerten van het Zeeuws Orkest afspelen: twee historische kerken in het noorden en het zuiden van de provincie en een open luchtconcert in het geografi sche hart van Zeeland, in Goes. Ook daar in een histo rische entourage: de kaden in de binnenstad. Het orkest begint de concer treeks in de openlucht op de Turfkade in Goes, op zater dagavond 24 juni als onder deel van de Kadefeesten. De St. Nicolaaskerk van Brou wershaven is het decor van het optreden vrij dagavond-30 juni: een kerk, waarvan de oudste delen - het koor, de kapellen en het dwarspand - dateren van halverwege de veertiende eeuw en het drie- beukige hallenschip een toe voeging is uit de zestiende eeuw. Na de pauze worden tijdens het concert de kaarsen in de koperen kronen aange stoken. In Aardenburg vindt het con cert zaterdag 1 juli plaats in de befaamde St.-Baafskerk, die een bouwgeschiedenis van eeuwen kent, van de tien de tot de vijftiende eeuw. De oudste delen zijn het schip, het transept (het dwarspand) en de onderbouw van de to ren. Het langgerekte koor dateert uit het midden van de veer tiende eeuw. Bij restauraties werd in 1947 een reeks graf kelders ontdekt, die met fres co's zijn versierd. In muzikaal opzicht gaat het Zeeuws Orkest tijdens de zo- merserie op herhaling. Het programma bestaat uit de zelfde werken, die vorig na jaar werden uitgevoerd. Om te beginnen klinkt Mozarts flitsende ouverture tot de opera Le nozze di Figaro. Daarna is de klarinettist van het Zeeuws Orkest, Marco van Duimen, solist in een van, de mooiste werken die voor het instrument is geschreven, Mozarts late klarinetconcert kv 622. Na de pauze voert het orkest Beethovens ritmisch zo geprofileerde zevende symfonie (1813) uit. De con certen staan onder leiding van Joan Berkhemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13