Nationaal park leeft nauwelijks PZC Pauselijke onderscheiding voor vrijwilligers parochie Ter Duine zeeland Status Oosterschelde onbekend Schaapscheerdersfeest krijgt volop aandacht Tractorengeweld trekt veel publiek naar Axel Dweildag doet denken aan zomercarnaval COLLECTIEF VERVOER ZEEUWS-VLAANDEREN VANAF 1 JULI 2000 TAXICOM VOOR IEDEREEN IN GEHEEL ZEEUWS-VLAANDEREN MET TAXICOM 7 DAGEN PER WEEK VAN DEUR TOT DEUR! Westernfestijn in zonnige entourage maandag 19 juni 2000 door René Schrier THOLEN - De Oosterschelde als nationaal park leeft niet vol doende onder de Zeeuwen. Om wonenden weten wel dat de zee arm de status nationaal park heeft gekregen, maar weten niet wat het inhoudt. Er is ook spra ke van weerstand, met name in de vissersplaatsen rond de Oos terschelde. Daar leeft het gevoel dat de natuur meer voorrang krijgt en dat economische acti viteiten, zoals de visserij, aan banden worden gelegd. Verder worden bepaalde gedragsregels door mensen uit het gebied als vreemd en overbodig ervaren. Dat blijkt uit een plan voor voorlichting en educatie dat het nationaal park heeft gemaakt. Het plan is opgesteld door het Buro Hemmen te Wageningen en Communicatiebureau de Lynx. In het plan wordt bijvoor beeld geconstateerd dat het feit dat er weinig aandacht is voor toezicht inhet Oosterscheldege- bied, een gemiste kans is. Daar aan zou namelijk voorlichting over gedragsregels en over de natuurwaarden van de zeearm kunnen worden gekoppeld. In het plan worden twee aanbe velingen gedaan om tot, commu nicatie met omwonenden te ko men. De eerste suggestie is samenspraak met de omwonen den van het plan Tureluur, over de uitvoering van de deelplan- nen. De tweede is een discussie Drankrijder in Terneuzen TERNEUZEN - Een 43-jarige Duitse automobilist is zaterdag in de Walstraat in Tereneuzen aangehouden. Hij had teveel ge dronken. Hij kreeg een rijver bod van twee uur en een dagvaarding. over hoe moet worden omge gaan met de stijging van de zee spiegel, waar ook de Ooster schelde mee te maken krijgt. Daarin kan de vraag beant woord worden: moet er worden ingegrepen of moet de natuur zijn gang gaan? Het onderzoeksbureau ziet het als een ideale situatie dat om wonenden van de Oosterschelde op gaan treden als ambassa deurs van dat gebied. De eerste stap die daarvoor genomen moet worden, is verbeteren van de kennis over het nationaal park. „Maar wat misschien een grotere stap voor de Zeeuwen is, is het ontwikkelen van trots op een fenomeen waar natuur prio riteit heeft." Neeltje Jans Daar waar het gebrek aan be trokkenheid onder omwonen den als een weerstand of een be dreiging voor het nationaal park wordt gezien, constateert het onderzoeksbureau ook kan sen. Zo zouden het nationaal park en Waterland Neeltje Jans samen op moeten trekken. Ook de verschillende initiatieven voor voorlichting- en educatie voorzieningen en plannen voor informatiecentra zoals het Aquarium Oosterschelde, het Watersnoodmuseum bij Ouwer- kerk, het Natuureducatief Cen trum Tholen en de vernieuwing van het Schaal- en Schelpdie rencentrum Yerseke zijn in een stroomversnelling geraakt. Ver der is er onder bezoekers en toe risten in het gebied een toene mende belangstelling voor de natuurwaarden van de Ooster schelde. Het plan wordt dinsdag 27 juni besproken in een vergadering van het overlegorgaan natio naal park in oprichting Ooster schelde. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het gemeen tehuis van Tholen en begint om 15.00 uur. door René van Stee TERNEUZEN - Op de kinder boerderij in Terneuzen was het zaterdagmiddag een drukte van belang bij het jaarlijkse schaap scheerdersfeest. Mede dankzij het heerlijke zomerweer lokte het evenement volgens beheer der J. den Dekker minstens dui zend bezoekers. Zij genoten van een gevarieerd programma dat waarschijnlijk voor de laatste keer werd sa mengesteld door de gemeente Temeuzen. Het beheer en het onderhoud van de kinderboer derij komen namelijk hoogst waarschijnlijk in handen van de stichting Kinderboerderij De Sterre. Het schapen scheren trok van zelfsprekend de meeste aan dacht. Onder veelal luid gemek ker, het leek wel een protest, werden de twaalf boerderij - schapen verlost van hun dikke wollen vacht. De meeste dieren leken toch wel blij toen ze naai loop weer terug in de wei moei) ten. Eén van de toeschouwe vond dit overigens vrij logisch „Bij dit warme weer lopen y toch zeker ook niet met een dii ke wollen trui rond!", aldus c kenner. Naast het schapen scheren to er nog veel meer te doen. Gee Ottens en Flip Bosscher zorgde voor de muzikale omlijsting accordeon en harmonica. Ext kleinvee als kippen, konijnen? kuikentjes mochten zich ve heugen in een grote belangste. ling. Verder was er een imkj met een bijenvolk, een spinste die wol spon en een poppennn ker. Liefhebbers van op tradj tionele wijze bereide kaas kon den terecht bij een van de ve< kraampjes die stonden steld. Pupillen van dagcentrui Dagboog verkochten zelfg? maakte kaarsen en andere klei ne cadeautjes. Twee natuur clubs, De Steltkluut en IN\' deelden folders uit. door Glenn Hoffman AXEL - In Axel vond zondag middag de zesde editie van de trekker-trekwedstrijd plaats. De organisatie van het evene ment, dat werd gehouden op het terrein van de schuttersvereni ging in Axel, was in handen van het Agrarisch Jongeren Kon- takt Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Ondanks het strandweer was de publieke belangstelling voor de trekker-trekwedstrijd niet ge ring. Zeker zeshonderd toe schouwers zagen de deelnemers met hun tractoren in diverse ge wichtsklassen de strijd met el kaar aangaan. Op een speciaal daarvoor gepre pareerd parcours van honderd meter lengte, moesten de deel nemers een verzwaarde sleep- wagen tot over de finish te sle pen. Slechts een beperkt aantal rijders lukte het om defull-pull, de volle honderd meter, te ha len. Zij gingen vervolgens in de finale nogmaals de strijd met el kaar aan. De overige trekkers werden gerangschikt naar de lengte van de getrokken af stand. „Voor de liefhebbers Wi. de open sportklasse het spekta kelstuk van de middag", aide. Jack Kerckhaert van de org; serende AJK. Hierin besti trekkers met een groot vei gen elkaar op het scherpst v; de snede. Winnaar in die klj werd P. Leenders. In de kl; pro-stock stonden John Bk (Vogelwaarde) en de Brabande Eddy Kerstens in de finale, winst ging naar de Brabander, De overige uitslagen: klasse 3.500 kg: W. Vinke klasse tot 6,i kg: A. Heersakkersklasse tot 4 5( kg: T. Verhaert klasse tot 7.500 kg:! Balliauwklasse tot 5.000 kg: H. Vu ke klasse tot 10.000 kg: M. Lagroi klasse tot 5.500 kg: D. de Theye. Veertienjarige mishandeld MIDDELBURG - Een veertien jarige jongen is zaterdag evel na middernacht mishandeld oJ de Markt in Middelburg. Zorl der aanleiding kreeg hij eeJ harde klap tegen zijn neus. T. de Bakker (rechts) wordt gefeliciteerd door pastor K. van Geloof. foto's Charles Strijd C. Schelfhout door Jean -Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - Voor hun jarenlange inzet in de ka tholieke geloofsgemeenschap van Kloosterzande hebben T. de Bakker en C. Schelfhout za terdag de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice ontvangen. Beiden zijn sinds vele jaren als vrijwilliger betrokken bij de voormalige parochie van de H. Martinus, de parochie die sinds de fusie met de Willibrordusparochie in Ossenisse sinds 1 januari 1999 Ter Duinen heet. Tijdens de eucharistieviering zaterdagavond roemde pastor K. van Geloof het vele werk dat De Bakker en Schelfhout verzet hebben. „Zij zijn wer kelijk dragers van het pasto raat, vrijwilligers die het kerk zijn mogelijk maken." De goede financiële situatie van parochie Ter Duinen is volgens Van Geloof voor een groot deel de verdienste van beiden. De Bakker werd ver volgens door Van Geloof naar voren geroepen om de pause lijke onderscheiding in ont vangst te nemen.* Schelfhout had eerder die dag wegens een niet optimale gezondheid de onderscheiding in huiselijke kring in ontvangst genomen. Constante factor De Bakker fungeert al jaren als contactpersoon van de paro chie. Bij alle wisselingen van pasto res en bestuursleden was hij de constante factor en volgens Van Geloof is De Bakker 'het middelpunt van de geloofsge meenschap' geweest. Naast secretaris en penningmeester van het kerkbestuur, heeft hij ook buiten de parochie een rol gespeeld. Binnen de samen- werkingskring Noord van Oost-Zeeuws-Vlaanderen is hij penningmeester geweest en heeft in die hoedanigheid lei- dinggegeven aan het penning- meestersoverleg van de kring Noord. Schelfhout is lid geweest van het kerkbestuur, maar heeft daarnaast vooral zijn sporen voor de parochie verdiend als administrateur van het paro chiefonds en als stuwende kracht achter de actie Kerkba lans. door Jean-Lou de Gucht IIULST - De tropische tempera turen en de vrolijke klanken van een groot aantal dweilbands de den vermoeden dat er in Hulst zondag een zomercarnaval plaatsvond. Niets was echter minder waar. Er waren dan ook geen kleurrijke en schaarsge- klede dames in Hulst te bewon deren. Het was de Hulster dweildag die voor de zevende keer georganiseerd werd door dweilband De Bareelen. Het festival wordt gesponsord door Hulst Reynaertstad. Om dat het gemeentebestuur van Hulst de dweildag geen cultu reel evenement vindt, is er geen gemeentelijke subsidie voor be schikbaar. Hoewel het warme weer blijk baar een aantal mensen had af geschrikt om naar Hulst te komen, heerste er toch een ge zellige sfeer in de binnenstad. Dit kwam vooral door het auto vrij maken van een aantal stra ten. Al kuierend door Hulst werd de bezoeker getrakteerd op carnavaleske klanken. De dag werd ingeluid met optre dens van de Koninklijke Stede lijke Harmonie van Hulst en de Sjores Ambrasband. Daarna was het de beurt aan een twin tigtal dweilbands afkomstig uit Zeeland en Noord-Brabant. Zij dweilden door de'binnenstad en verzorgden op verschillende plaatsen een concert. Ondanks het warme weer speelden bands met namen als Termenieke, De Toeteleurs, Op dokters recept en Komtatege de sterren van de he mel. Op de Grote Markt werd door een aantal bands een spet terend optreden verzorgd. Daarna gingen de bands in op tocht terug naar de tent aan de Absdaalseweg waar de feeste lijke afsluiting plaatsvond. Vanaf 1 juli kan iedereen makkelijker de deur uit. Met TAXICOM hebben alle inwoners van Zeeuws-Vlaanderen er een nieuwe vorm van vervoer bij. TAXICOM is voor iedereen een uitkomst! Lopen naar de bushalte hoeft niet meer. Wachten op de bus in weer en wind is verleden tijd. TAXICOM haalt U thuis op met vervoer dat past bij Uw persoonlijke wensen. TAXICOM verzorgt vervoer op maat! De tarieven voor het vervoer zijn vast, helder en duidelijk. TAXICOM gebruikt dezelfde zone-indeling als het openbaar vervoer. DE TARIEVEN: Als U met TAXICOM reist betaalt U als WvG gerechtigde met een vervoersvoorziening: Tot 65 jaar 0,80 per zone en dit betaalt U ook voor de opstapzone. Bent U 65 jaar of ouder dan betaalt U 0,60 per zone en dit betaalt U ook voor de opstapzone. Als U niet WvG gerechtigd bent betaalt U tot 65 jaar 2,50 per zone en dit betaalt U ook voor de opstapzone. Als U 65 jaar of ouder bent, OV abonnementhouder bent of kind tot 12 jaar dan betaalt U 1.75 per zone en dit betaalt U ook voor de opstapzone. Kinderen tot 4 jaar reizen onder begeleiding gratis. TAXICOM gaat rijden van: maandag t/m donderdag van 's morgens 07.00 uur tot 's nachts 24.00 uur. vrijdag van 's morgens 07.00 uur tot 's nachts 02.00 uur. zaterdag van 's morgens 08.00 uur tot 's nachts 02.00 uur. zon- en feestdagen van 's morgens 08.00 uur tot 's nachts 24.00 uur. Voor meer informatie kunt U 0115-648672 bellen. Om Uw vervoer te bestellen kunt U vanaf 1 juli 0115-631300 bellen! De aangesloten taxibedrijven zijn: Blaakman, Boehlé, de Keizer, de Putter, de Smet, de Zwart, Grenszicht, Heijnens. Hemtax, Leegwater, Mijnsbergh, Piessens, Roctus-de Maat, Segers-Wouters, taxicentrale Oostburg. van de Velde-Picavet en Vermeire. door Edy de Witte CLINGE - De geur van optrekkende kruitdampen en het geknal van histori sche wapens, beheerste drie dagen het ter rein van SV De Schutterij aan de Staten- boomweg in Clinge. Op de tot Fort States Tree omgedoopte locatie werd vanaf afge lopen vrijdag tot en met zondag voor de 22e keer een westernweekend gehouden. Hoofdmoot vormden de schietwedstrij den in zo'n achthonderd series met histo rische wapens in verschillende discipli nes. De ruim vijfhonderd deelnemers uit Ne derland, België en Duitsland waren hier bij gekleed in de originele plunje uit het Wilde Westen van de negentiende eeuw. Na vijf jaar slecht weer speelde het wes ternfestijn zich dit keer af in een zonover goten entourage. Toch waren er bedui dend minder deelnemers dan afgelopen jaren. „Het EK-voetbal en het tijdstip van het evenement dat nu wel erg kort bij de vakantie valt, is hiervoor als reden aan te voeren", zei secretaris F. Buyze van De Schutterij. Achterlaadgeweer Buyze was niet alleen drie dagen druk in de weer met de organisatie. Als fanatiek schutter nam hij ook deel aan de wedstrij den op de 25- en 50-meterbaan. Hij rekent zichzelf tot de luie schutters. „Wij schie ten met een achterlaadgeweer. Het laden van de originele huls met zwartkruit gaat vrij snel. Schutters met bijvoorbeeld het zwartkruit dienstgeweer moeten een heel ritueel houden, voordat het volgende schot gelost kan worden. Het droogpoet- sen van de loop, kruit erin, daarop een padge en als laatste de kogel kost veel tijd." Op het terrein was ook een trapperkamp ingericht. De tipi's en lodges trokken veel kijkers. De bewoners bootsten het leven uit het Wilde Westen na. Zij boden wester nattributen te koop aan. De liefhebbers gingen spoorzoeken in de natuur. Een stukje nostalgie ademde het van hout op getrokken jailhouse uit. Naast het gevang lag Mary Jones begraven. Op de grafsteen stond vermeld dat ze in 1833 het loodje had gelegd. Haar gelaarsde voeten staken boven de grond uit. Rolstoelvriendelijk In overleg met de Zeeuwse Sportfederatie had SV de Schutterij het terrein rolstoel- vriendelijk gemaakt. Marcel van Kleef uit Zaandam vond dit een verademing. Zo kon hij als deelnemer zelfstandig in zijn rolstoel overal op het terrein komen. Zelfs de klapdeuren uit de salon waren verwij derd. Voor de kinderen was op het wes- temterrein een spellencircuit uitgezet, 's Avonds werd voor de kampementen de barbecue opgestookt. In de saloon speelde een country-orkest. De consumpties wer den geheel in de sfeer van het evenement afgerekend met dollars. Sheriff Walter van Tienen hield een oogje in het zeil. Het Wilde Westen wordt, onder meer met tipi's, nagebootst in Clinge. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 32