Corus schrapt honderden banen PZC Hoekman bij Van der Moolen kan op dertigste binnen zijn Geld drukt stempel op voetbalwereld Russisch stadje Stoepino loopt weg met Campina ECB verwacht flinke groei in eurogebied financiën en economie Staalconcern sluit fabriek in Sheffield en reorganiseert technologiecentra Nieuwe fase offensief tegen Telefónica-topman Website levert op Arena in surséance Moeizame aspergeoogst Gold-Zack koopt zich in Orkla koopt belang in Polen economie wijzer W van onze redactie economie IJMUIDEN - Het staal- en alu- miniumconcern Corus gaat een fors aantal banen schrappen. Verdeeld over de vestigingen in Nederland en Groot-Brittannië verdwijnen circa 230 banen bij de technologiecentra van de fu sie-onderneming van Hoog ovens en British Steel. Daar naast verdwijnen nog eens 1200 banen in Groot-Brittannië. Bij haar vestigingen in het Ver enigd Koninkrijk worstelt Co rus met een teruglopende vraag, verminderde marges en het dure Brits pond, dat de internationa le concurrentiepositie aantast. De gevolgen zijn het meest in grijpend voor de vestigingen in het Verenigd Koninkrijk, waar hoogwaardig staal voor appa raten en machinebouw wordt geproduceerd. Vanaf 1995 is de vraag met achttien procent ge daald; Corus' klanten, die zich onder andere ophouden in de automobielindustrie, bestellen steeds minder hoogwaardig staal. Daardoor staan de marges onder druk. Signalen dat de trend zich keert, zijn er niet. Door de maatregelen gaat in ie der geval de staalfabriek Tins- ley Parks in Sheffield nog voor het einde van dit jaar dicht. Ver der doet Corus de recyclingbe drijven in Tyseley, Wol verhampton en in Manchester van de hand. In de fabrieken in Rotherham en in Stocksbridge worden reorganisaties doorge voerd. Dicht Corus maakte gisteren bekend dat van de 1280 banen bij de technologiecentra, waaronder één in ÏJmuiden, er uiteindelijk 230 worden geschrapt. De drie centra in Groot-Brittannië gaan dicht. De overgebleven personeelsle den worden ondergebracht in door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De Europese Cen trale Bank (ECB) is optimisti scher geworden over de econo mische groei in het eurogebied. De ECB verwacht dit jaar een gemiddelde groei van 3,3 pro cent en volgend jaar van 3,1 pro cent. De werkgelegenheid neemt in beide jaren fors toe, schrijft de ECB in haar junibe- richt. De nieuwste ECB-groeiraming is vergelijkbaar met eerdere voorspellingen van de Europese Commissie, het IMF en de OE SO. De gunstige ontwikkeling in de eurozone wordt veroor zaakt door factoren binnen en buiten het gebied. De consu menten in de eurozone hebben een groot vertrouwen in de kracht van de economie en ver hogen dit jaar en volgend jaar hun bestedingen. Bedrijven voeren tegelijkertijd hun inves teringen op. Daarnaast neemt de wereld handel sterker toe dan eerder een nieuw te bouwen centrum bij Sheffield. In het onderzoeks centrum in ÏJmuiden zijn na de reorganisatie 480 personeelsle den werkzaam, evenveel als in het Verenigd Koninkrijk. In ÏJmuiden vallen geen gedwon gen ontslagen, aangezien de bonden en de top enkele maan den geleden een werkgelegen- heidsgarantie tot 2004 zijn overeengekomen. ANP/GPD werd verwacht, en wordt de ex port vanuit de eurozone gesti muleerd door de lage koers van de euro. Keerzijde van deze ontwikke ling vormt een toename van de inflatie, schrijft de ECB. Mede met het oog hierop heeft de ECB onlangs de rente met een half procent opgetrokken. In haar gisteren gepubliceerde maandbericht waarschuwt de ECB dat overheden in het euro gebied in 2000 en 2001 te veel de teugels laten vieren bij hun uit gaven. Daardoor lopen de fi nancieringstekorten nog maar weinig terug en wordt de econo mie onnodig extra gestimu leerd. De ECB vindt dat de overheden op dit vlak meer discipline moe ten tonen. Nederland kent nu een klein overschot op de rijks begroting, maar ook in ons land worden de rijksuitgaven dit en volgend jaar flink opge schroefd. De Nederlandse infla tie ligt met name volgend jaar ruim boven het gemiddelde in de eurozone. GPD De vestiging van Corus in ÏJmuiden. d HansSteinmeier/ANP van onze redactie economie MADRID - De ruzie tussen de Spaanse premier José Maria Aznar en Juan Villa- longa, topman van het telecomconcern Telefonica, lijkt onverminderd door te gaan. Gisteren meldde de regeringsgezin de krant El Mundo Villalonga van handel met voorkennis op de Madrileense beurs. Volgens El Mundo heeft de telecommag- naat begin januari 1998 ruim 264.000 op ties van zijn telecomconcern gekocht om ze nog geen twee weken later weer te ver kopen. Villalonga boekte daarbij een winst van 21,3 miljoen peseta 278.000). De regeringskrant tekent daarbij aan dat die winst vooral is te danken aan geruch ten over een fusie tussen Telefónica en het Amerikaanse telecomconcern MCI Woxidcom. El Mundo suggereert dat Villalonga heeft gehandeld met voorkennis. Een woord voerder van Telefonica noemde het be richt gisteren 'compleet onjuist'. De beursautoriteiten lieten weten dat de transacties 'vollediglegaal' waren. Villalonga stond de afgelopen weken al onder zware druk. Die begon nadat fusie besprekingen met KPN waren stukgelo pen. KPN wilde niet meer met het Spaan se telecomconcern verder gaan nadat het Villalonga niet was gelukt om voldoende steun voor een fusie te verwerven. Vooral enkele banken waren tegen een combinatie met KPN. Boze tongen bewe ren dat premier Aznar daarachter zat. Hij zou de banken, tevens aandeelhouders van Telefonica, onder druk hebben gezet om de breedspraakige bestuursvoorzit ter dwars te zitten. Aznar en Villalonga hebben nog met el kaar in de schoolbanken gezeten. Maar de vriendschap is bekoeld nadat Villa longa zijn vrouw had verlaten voor een jongere Mexicaanse. Villalonga's ex- vrouw is echter goed bevriend met de vrouw van Aznar. AFP zaterdag 17 juni 2000 ZOETERMEER - Kleine en middelgrote bedrijven met een ei gen website presteren op een aantal fronten beter dan hun collega's die niet op Internet aanwezig zijn. Bedrijven die daarnaast ook geld verdienen met handel via Internet preste ren nog iets beter, meldde onderzoeksbureau EIM gisteren. Op het Internet aanwezige bedrijven realiseren vaker omzet groei, nemen vaker extra personeel aan en investeren meer. Hun verwachtingen over 2000 zijn 'bijzonder positief'. Het EIM-onderzoek leert dat ruim vier op de tien bedrijven in het midden- en kleinbedrijf een eigen site hebben. IXvintig procent van alle bedrijven met een eigen site behaalt omzet uit de verkoop van producten en diensten via Internet. Ge middeld genomen bedragen hun internetinkomsten zo'n zes procent van de totale omzet. ANP GELEEN - Het kunststofrecyclingbedrijf Arena heeft uitstel van betaling aangevraagd. Het bedrijf, waar 140 mensen wer ken, maakt uit pet-flessen, landbouwplastic en plastic zak ken weer 'nieuwe' halffabrikaten. De prijs daarvan lag vorig jaar zo laag, dat het bedrijf met verlies draaide. Volgens directeur B. Meyers drijft Arena al een half jaar op bankkredieten. Door de slechte resultaten is het eigen vermo gen verdampt. De huidige eigenaren zijn DSM (veertig pro cent) Essent (dertig procent) en de afvalverwerker Rova (der tig procent). Zij willen het bedrijf kwijt. Gegadigden bieden echter zo weinig, dat ING de kredietkraan dichtdraait. ANP BREDA - De oogst van asperges is dit voorj aar moeizaam ver lopen. Het bleek wederom moeilijk om voldoende seizoens werkers te vinden. De aspergestekers slaagden er in slechts honderd asielzoekers te werven. Dat meldde gisteren beleidsmedewerker F. de Wijs van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO). Omdat de asperges dit voorjaar weinig opbrachtenhebben sommige te lers de planten laten doorschieten, weet De Wijs. Veel anderen verzorgden de oogst op andere wijze, bijvoorbeeld met hulp van Polen met een Duits paspoort. Zij mogen als Europeaan vrij werken. ANP UTRECHT - De Duitse financiële dienstverlener Gold-Zack neemt een belang van 75 procent in de investeringsmaat schappij Greenfield Capital Partners uit Utrecht. De overna me geschiedt via een aandelenruil, zo hebben beide bedrijven gisteren gemeld. Greenfield bestaat sinds 1995 en heeft 31 medewerkers in Utrecht, New York en op Curasao. Binnenkort opent het be drijf een kantoor in San Francisco. Het richt zich vooral op private beleggingen in niet-beursgenoteerde beleggings fondsen. Sinds kort is daar financiële dienstverlening aan toegevoegd. Zo heeft het bedrijf het beursgenoteerde fonds Beurshave geïntroduceerd. Eind 1999 bedroeg het beheerd vermogen 600 miljoen. Gold-Zack is gespecialiseerd in het begeleiden van emissies van aandelen. ANP OSLO - Het Noorse conglomeraat Orkla (voeding, chemie en media) heeft een belang van 51 procent verworven in Super- f ish. Superf ish is marktleider in Polen met de verkoop van ha - ring en diepgevroren vis. Financiële details zijn niet bekend gemaakt. Orkla heeft een optie genomen op de resterende 49 procent van de aandelen. Superfish boekte vorig jaar een omzet van bijna 180 miljoen. ANP door Arjo Klamer De bal is weer rond. Heel Ne derland oogt oranje en is in de ban van voetbal. Wat een spelletje al niet teweeg kan brengen. Wie zei dat Nederland geen Nederlands gevoel meer zouden hebben? Wie zei dat we nuchtere mensen zijn? En wie zei dat we zuinig zijn? Want met de bal rolt het geld volop. Het is gek gesteld met het voet bal. Met steeds meer sport ove rigens. Geld zet in toenemende mate een stempel op het spel. De bobo's winden er geen doekjes om, Er staat veel geld op het spel. Ook de voetballers komen er ronduit voor uit dat ze met geld bezig zijn: een mooie goal verhoogt hun marktwaarde en een slechte prestatie kan hen miljoenen kosten. En toch zijn de passies er niet minder om. Ook al ben ik econoom, ik moet niet denken aan al het geld waarvoor die elf kerels en hun entourage voetballen. Sta er maar eens bij stil hoeveel geld ermee gemoeid is. Zo'n Berg kamp is goed voor ruim twee ton per wedstrijd. Doet hij in een wedstrijd veertig keer iets met de bal dan is dat vijfduizend gulden per actie. Nu doet hij aardig wat met die bal, en hij loopt tussendoor behoorlijk wat af, maar het blijft veel geld. Hang de volgende keer 5000' aan iedere pass van hem, en let dan op of u er nog net zoveel van geniet als daarvoor. Het zou me niet verwonderen dat u met dat prijskaartje in gedachte in een lichte woede uitbarst als die pass mis is. Zo van 'voor zoveel geld mag je tenminste goed kun nen mikken'. Nee, denk je al te expliciet aan geld, dan vergaat het plezier gauw. Ik benijd de penningmeesters van de clubs en de KNVB dan ook niet. Profileren De vraag is hoe lang we dit vol houden. Wanneer is het genoeg? Wanneer wordt voetbal zo com mercieel dat u en ik er niet meer warm voor willen lopen? Is Ajax misschien al te ver gegaan door van de Arena één grote business club te maken en zich als een doodgewoon bedrijf met aande len en al te profileren? Waarom zou ik juichen voor mensen die vooral bezig zijn geld uit mijn zakken te kloppen? Maar het tij is niet te keren. Juist vanwege die gekte rond het voetbal is de commercialisering niet te voorkomen. Waarvoor klimmen u en ik nog op de bank en schreeuwen, onze stemmen schor? Waarvan raken wij nog zo vervoerd en opgewonden? Voor welke voorstelling van an derhalf uur willen we nog hon derden guldens betalen? Voet bal houdt mensen bezig als niet anders. Daar kan een Michael Jackson of een paus niet tegen op. Dus daar is veel geld mee te verdienen. Bezit je een 'product' als Man chester United dan zit je op ro zen. Je kan de T-shirts, mokken, en vlaggen niet aanslepen, je vraagt met gemak honderd gul den toegang en miljoenen voor de televisierechten. Stel je voor, je hebt een bedrijf met klanten die zich als supporters gedragen en alles ervoor over hebben om voor jou winst te maken. Het kan toch niet beter? Spelersmateriaal Maar nu het probleem. Iedere club wil het succes van Man chester United, ook Feyenoord en Heerenveen. Het succes staat of valt met het 'spelersmateri- aal' en de trainer. Dus aast ie dereen op de uitzonderlijke spe lers met als gevolg dat die spelers steeds meer geld kunnen vragen. Van honderd miljoen voor een speler kijken we al niet meer van op. Manchester United kan dat wel betalen en ook de rijke Itali aanse en Spaanse club kunnen dat. Maar een club als Ajax heeft nog geeneens een omzet van honderd miljoen en kan die concurrentie dus niet aan. Geld speelt zo'n grote rol in het he dendaagse voetbal dat het ei genlijk niet eerlijk meer is, en ook niet echt leuk. De enige manier om te blijven genieten, is niet aan al dat geld te denken. Blijkbaar doen de spelers dat ook niet wanneer ze met elkaar op het veld bezig zijn. Dan gaat het hun om de eer, de competitie, de inzet, en de mystiek en de magie van het spel. Ik geloof dat dat echt zo is. Ze moeten wel want ze moeten ons, de liefhebbers, doen geloven dat het allemaal echt is, dat ze echt verdrietig zijn wanneer ze ver liezen en blij wanneer ze scoren. In dit opzicht is voetbal net als de liefde. Het kost veel geld, maar we beleven de hartstocht alleen als we niet aan het geld denken. Arjo Klamer is hoogleraar in de eco nomie van kunst en cultuur aan de Erasmus universiteit te Rotterdam door Fred van Essen AMSTERDAM - Op je dertigste met pensioen, als werknemer: het lijkt absurd. Maar het kan, en het lokt. Als beurshandelaar kun je, zonder eigen kapitaal, in een paar jaar verdienen waar anderen veertig jaar over doen. Met dat vooruitzicht stroomt het jonge talent toe. Hoekman en 'marketmaker' Van der Moo len hoefde niet te adverteren om zijn opleiding tot 'schermen- handelaar' gevuld te krijgen. Aan de Amsterdamse Keizers gracht, op een kilometer van het beursgebouw, worden dertien jongeren - vers van de universi teit, hbo en mbo - drie maanden lang intensief en professioneel afgeknepen. In 'bijna volledige afzondering' worden de uitverkorenen ge kneed in de moderne aandelen- en optiehandel. Les van 'oude rotten in het vak', colleges van juristen en van beleggings-the- oretici. En vooral veel oefenen op een computersysteem waar op de echte financiële markten worden nagebootst. Met soms een kleine aankoop van echte aandelen ertussendoor, om het goed in de vingers te krijgen. Wie onder het gemiddelde scoort, valt direct af en moet plaatsmaken voor de volgende kandidaat. ,,Je moet heel hard willen werken, snel kunnen re kenen, je concentratie lang kun nen vasthouden èn collegiaal omgaan met de anderen, want door te praten met anderen moet je informatie en nieuws opsnuiven uit de markt", zegt Fred Böttcher, directievoorzit ter van Van der Moolen. Daartegenover staat een aan vangssalaris van vijf- tot zes duizend gulden per maand. De winst zit hem in de bonus per ge slaagde transactie, die kan op lopen tot het inkomen van een goede voetballer. De leerlingen, maar ook alle driehonderd han delaren, worden continu ge volgd en gecontroleerd bij alles wat ze doen. „Onregelmatighe den vallen meteen op, rechtge zet en eventueel gestraft. Ie mand die zich ontpopt tot een Nick Leeson? Die breng ik per soonlijk naar de deur", zegt Böttcher. De trainingskamer achter in het hoofdkantoor aan de Keizers gracht kan straks, als de fusie- beurs Euronext begint, meteen functioneren als handelspost. Moderne handel gaat met tele foonverbindingen en compvj- Kandidaten voor het hoekmanschap bij Van der Moolen worden behoorlijk afgeknepen. foto Roland de Bruin/GPD ters. Daar hoeft niemand meer de beursvloer voor op. Ook het hoekmansbedrijf van Van der Moolen niet, want de functie van hoekman, met zijn 'aanwe zigheidsplicht' op de beurs ver dwijnt. Böttcher: „Deze mensen kunnen straks naadloos hande len op Euronext of welke beurs dan ook. Om op de beurs in New York aandelen te kopen, hoef je daar niet te zijn. In Parijs hoe ven we straks geen apart team te hebben. Dat kan prima vanuit Amsterdam." Stropdassen De aandelenhandel in Amster dam heeft al lang geen beurs vloer meer. De beelden van druk gebarende mannen met opge rolde mouwen en losse strop dassen die het NOS Journaal steevast uitzendt bij items over de aandelenhandel, zijn opge nomen op de optievloer. Na de fusie van de AEX met Pa rijs en Brussel tot Euronext - vanaf oktober - zal het Journaal daar wat op moeten verzinnen. Dan verdwijnen de schreeu wende mannen ook van de op tievloer en worden hun plaatsen ingenomen door beeldscher men. Hoewel de AEX nog twij felt of de optiehandel helemaal of half van de vloer weg moet, zet Van der Moolen voor hon derd procent in op de^chermen- handel. „Die heeft zonder twij fel de toekomst", zegt Böttcher. „De kosten ervan zijn veel la ger." De fusie van Amsterdam met Parij s en Br usselen later zo mo gelijk met New York, Tokio en nog vijf buitenlandse beurzen, is onontkoombaar in een wereld waarin de geldstromen en transacties zeven dagen per week, 24 uur per dag doorgaan. Böttcher: „Een gouden regel in de financiële wereld is dat han delsstromen zich verleggen naar waar de liquiditeit het grootst is, waar dus het meest gehandeld wordt, tegen de laagst denkbare kosten. Am sterdam heeft alleen geen over levingskracht." Verschillen De Duitse handelaren aan de beurs van Frankfurt zijn dé winstmakers binnen Van der Moolen, dat ook in Londen kan toor houdt en aan de New York Stock Exchange hoort bij de grootste 'marketmakers', die door aan- en verkopen inspelen op verschillen in vraag en aan bod. Zeker doordat de tarieven voor de hoekmansactiviteiten sterk zijn gedaald, legt Van der Moo len zich toe op marktmaken. „Zoals een auto niet zonder olie kan, zo heeft een beurs.profes- sionele marktmakers nodig. Uiteindelijk blijven het mensen die zaken met elkaar doen. Computers die met elkaar pra ten, daar komt men van terug", zegt Böttcher. De Duitse handelaren gelden met hun extreme werklust en re sultaten als voorbeeld voor de andere driehonderd van Van der Moolen. Hun gemiddelde leef tijd is 27, de beste verdiende de eerste maanden van dit jaar, op de golven van de hectische beurshandel, twee keer zoveel als de directievoorzitter, zegt Böttcher. „Ik betaal ze dat graag, want ze hebben voor het bedrijf een veelvoud verdiend." De winst van Van der Moolen klom in het eerste kwartaal met 106 procent, de 'market ma- king'-activiteiten in het buiten land leverden vier maal zoveel op. Wanneer is een handelaar bin nen? Böttcher: „Ik verwacht dat de eersten in Frankfurt over een paar jaar genoeg hebben ver diend om niet meer te hoeven werken, die zullen dan dertig zijn." Maar de omstandigheden waren in de beginjaren dan ook optimaal, relativeert Böttcher. En onder normale omstandig heden? „Dan denk ik dat een handelaar die tegen zijn veer tigste nog moet werken, het niet goed heeft gedaan." GPD door Frank Hendrickx STOEPINO - Duizenden men sen staan op het centrale plein van Stoepino en juichen Campi- na-directeur Tiny Sanders toe. De straten zijn versierd met rood-wit-blauwe ballonnen, het verkeer wordt omgeleid en de bewoners hebben ter ere van de opening van de nieuwe yog- hurtfabriek van Campina een vrije dag gekregen. De stad heeft de zuivelproducent uit Nederland in het hart gesloten. Sanders staat onder een enorm spandoek dat Campina bedankt voor de opening van de 125 mil joen gulden kostende yoghurt- fabriek. Een mensenmenigte juicht hem toe. „We hebben jul lie twee jaar geleden een fabriek beloofd en ondanks de financië le crisis van 1998 is de fabriek er gekomen. We zijn doorgegaan omdat we zoveel vertrouwen hebben in de inwoners van Stoepino." De bussen waarin de gasten van Campina zitten, krijgen bege leiding van een politiewagen met zwaailicht en een ambulan ce. De verantwoordelijke Ne derlandse manager wordt tot ereburger van de stad uitgeroe pen. De politiek leider van het district, Pavel Tsjelpan, komt woorden tekort voor zijn Neder landse vrienden: „Dit is pas het begin. We gaan verder." Ineenstorting Stoepino stierf economisch ge zien in 1990. De kleine stad, ze ventig kilometer ten zuiden van Moskou, was grotendeels af hankelijk van de militaire indu strie. Door de ineenstorting van de Sovjet-Unie vielen alle or ders weg. De enige manier om uit de dood op te staan, was het aantrekken van buitenlandse investeerders. Stoepino moet de beste vestigingsvoorwaarden van heel Rusland bieden, be sloot Tsjelpan. De laatste jaren boekt het dis trict opmerkelijke successen. In totaal is er al ruim achthonderd miljoen gulden geïnvesteerd door buitenlandse bedrijven. Snoepfabrikant Mars bouwde er al een enorme fabriek en ook Campina had interesse. De Ne derlandse zuivelcoöperatie ex porteert sinds 1992 yoghurt uit Duitsland naar Rusland. Het Indrijf groeide uit tot marktlei der in fruityoghurt. In 1997 ont stonden de plannen om produc tie naar Rusland te verplaatsen. Aangezien er warme contacten bestonden met Mars viel het oog op Stoepino. De cruciale vraag was of de plaatselijke landbouwbedrij ven voldoende melk van goede kwaliteit konden leveren. Cam pina moest de geselecteerde boeren helpen bij de financie ring van goede koelinstallaties en melkmachines. De Russische melk bleek veel meer bacteriën en kiemen te bevatten dan niet- gesteriliseerde yoghurt kan ver dragen. Campina hoopt binnen vijf a tien jaar de investering terug te verdienen. Het bedrijf denkt door de op dit moment gunstige marktomstandigheden al aan uitbreiding van de moderne fa briek. Voorbarig Districtleider Tsjelpan denkt alvast mee met Campina. „Er komen in de toekomst driehon derd mensen te werken in de fa briek", roept hij iets te voorba rig over het plein. ,En er zal yoghurt zijn en het zal goedkoop zijn en er zal genoeg van zijn." Als Sanders een schenking van 55.000 dollar aanbiedt voor het plaatselijke ziekenhuis, gaan de remmen helemaal los. „Dankzij Campina kunnen de jonge vrou wen van Stoepino veel kinderen krijgen", concludeert hij. GPD (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN 20 JUNI Belangrijke veiling in de Schouwburg te Middelburg aanvang 14.00 uur Kijkdagen: 119 juni van 15.00-20.00 uur I 120 juni van 10.00-11.30 uur I Veilingmeester A. I. Verhage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7